Φιναστεριδη αλκοόλ

Καλημέρα στην παρέα ,ελπίζω όλοι να είστε καλά! Ζήτω συγνώμη αν το συγκεκριμένο θέμα έχει αναπτυχθεί ξανά ,ωστόσο όσο και αν προσπάθησα δεν βρήκα κάτι σχετικό ούτε εδώ ούτε σε κάποια ξένα φορουμς. Είμαι 31 και πήρα απόφαση μετά από τις απαραίτητες εξετάσεις και συμβουλή γιατρού να ξεκινήσω φίνα 1 Mg / μέρα. Η ερώτηση μου είναι κάτα ποσό Αλληλεπιδρά το φάρμακο σε συνδυασμό με την κατανάλωση αλκοόλ. Εγώ σαν παράδειγμα έστω ότι θα βγω 4 φορές την βδομάδα χ4 ποτά την φορά μιλάμε για 16 κατά μέσο όρο την βδομάδα. Αυτό ενδεχομένως να επηρεάσει την επίδραση της φινας και να μην λειτουργεί τόσο καλά όσο θα μπορούσε ; Η μπορεί ακόμα χειρότερα να προκαλέσει και έξτρα επιβάρυνση στον οργανισμό μου(δηλαδή ούτε μαλλί παρά μόνο επιβάρυνση ) . Όποιον φάρμακοποιο/γιατρό ρωτήσεις σου απαντάει ότι όταν είσαι σε οποιαδήποτε θεραπεία εξυπακούεται ότι δεν πρέπει να κανείς υπερβολική χρήση αλκοόλ, ωστόσο εδώ μιλάμε για μια θεραπεία που θα κανείς για πολύ καιρό , όποτε πρακτικά είναι αλλαγή στον τρόπο ζωής /διασκέδασης.Όποτε θα εκτιμούσα μια γνώμη κάποιου με χρόνια χρήση φινας αν είχε αντίστοιχη εμπειρία..ευχαριστώ :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Καλημέρα στην παρέα ,ελπίζω όλοι να είστε καλά! Ζήτω συγνώμη αν το συγκεκριμένο θέμα έχει αναπτυχθεί ξανά ,ωστόσο όσο και αν προσπάθησα δεν βρήκα κάτι σχετικό ούτε εδώ ούτε σε κάποια ξένα φορουμς. Είμαι 31 και πήρα απόφαση μετά από τις απαραίτητες εξετάσεις και συμβουλή γιατρού να ξεκινήσω φίνα 1 Mg / μέρα. Η ερώτηση μου είναι κάτα ποσό Αλληλεπιδρά το φάρμακο σε συνδυασμό με την κατανάλωση αλκοόλ. Εγώ σαν παράδειγμα έστω ότι θα βγω 4 φορές την βδομάδα χ4 ποτά την φορά μιλάμε για 16 κατά μέσο όρο την βδομάδα. Αυτό ενδεχομένως να επηρεάσει την επίδραση της φινας και να μην λειτουργεί τόσο καλά όσο θα μπορούσε ; Η μπορεί ακόμα χειρότερα να προκαλέσει και έξτρα επιβάρυνση στον οργανισμό μου(δηλαδή ούτε μαλλί παρά μόνο επιβάρυνση ) . Όποιον φάρμακοποιο/γιατρό ρωτήσεις σου απαντάει ότι όταν είσαι σε οποιαδήποτε θεραπεία εξυπακούεται ότι δεν πρέπει να κανείς υπερβολική χρήση αλκοόλ, ωστόσο εδώ μιλάμε για μια θεραπεία που θα κανείς για πολύ καιρό , όποτε πρακτικά είναι αλλαγή στον τρόπο ζωής /διασκέδασης.Όποτε θα εκτιμούσα μια γνώμη κάποιου με χρόνια χρήση φινας αν είχε αντίστοιχη εμπειρία..ευχαριστώ :)

Πολυ ενδιαφερουσα ερωτηση!
Το αλκοολ μεταβολιζεται από τα ηπατικά ενζυμα P450 isozymes, CYP2E1, 1A2, και 3A4, με κυριότερο το CYP2E1.
Η χρονια κατανάλωση αλκοολ ΑΥΞΑΝΕΙ τα ενζυμα αυτα προκειμένουν να εξουδετερωνουν πιο γρηργορα και αποτελεσματικα το αλκολ.
Για αυτο στην αρχη ζαλίζεσαι με 3 ποτα ενω μετα από μερικούς μηνες μολις θες ενα μπουκάλι!

ΟΛΑ τα φαρμακα μεταβολίζονται στο ηπαρ και τελικά εξουδετερωνονται για αυτο και πρέπει να τα λαμβανουμε καθημερινα ή περισσοτερες φορες την ημέρα (π.χ. αντιβίωση!)
Τα ιδια ή παρόμοια ενζυμα που μεταβοίζουν το αλκοολ, μεταβολιζουν και τα φαρμακα!
Συγκεκριμένα, η Φιναστεριδη μεταβολίζεται από το P450 isozymes 3A4.
Stoner E. The clinical development of a 5 alpha-reductase inhibitor, finasteride. J Steroid Biochem Mol Biol. 1990 Nov 20;37(3):375-8

Αρα, η μεγάλη κατανάλωση αλκοόλ θα ΑΥΞΗΣΕΙ την ταχυτητα εξουδετερωσης της Φιναστεριδης στο σώμα και θα μειώσει τελικα την δραστικότητα της.
 

dim d

Well-Known Member
Γιατρε ποια η γνώμη σας για μεγαλυτερες δόσεις φίνα απο το 1mg. Εχει διαφορά στην δραστικότητα;
 
Γιατρέ σε ευχαριστώ για την απάντηση σου εδώ αλλά και για τις απαντήσεις σου όταν είχα έρθει από κοντά στην κλινική σου. Η αλήθεια είναι ότι αυτή η ερώτηση δεν μου είχε προκύψει τότε και για αυτό την ανέβασα σήμερα στο φόρουμ. Ουσιαστικά δηλαδή σε περιόδους εορτών η ας πούμε καλοκαιριών διακοπών που ενδεχομένως να γίνει κατανάλωση ποσότητας αλκοόλ απλά μειώνετε η δραστικότητα της φινας, δεν υπαρχει κάποια άλλη επίδραση ; Όποτε μετά από αυτές τις μέρες συνεχίσουμε κανονικά την θεραπεία, επανέρχεται στο επιθυμητό αποτέλεσμα ;
 

simpa

Active Member
Δεν κανεις κανένα deal με τον εαυτό σου να ανταλλάξεις το αλκοόλ με την φίνα καλύτερα?
 
Χαχαχχαχα μα τα 31 είναι η καλύτερη ηλικία να να βγαινεις! εντάξει επειδή είναι καλοκαίρι βγαίνω με τέτοια συχνότητα, το χειμώνα πέφτω σε χειμερία νάρκη , πέρα από την πλάκα το ερώτημα μου ήταν σχετικά με την ποσότητα και το πως η επιδρά το χάπι , δηλαδή αν πχ πιει κάποιος 14 ποτα σε μια μέρα και κάποιος άλλος τα πιει σε 4 μέρες εάν έχει ίδια επίδραση το χάπι.
 

rattatouis

New Member
Καλησπέρα σας.Μιας και ανοίξατε νέο νήμα και πάνω που έλεγα να ξεκινήσω και εγώ φιναστερίδη (αφού μόνο μινοξ δεν...) παραθέτω κάτι στο οποίο έπεσα πάνω... https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/cam4.1273
Κυριολεκτικά έχω βαρεθεί να μην ξέρω τι είναι τελικά ασφαλές και τι όχι.Ρίξτε και εσείς μια ματιά και σχολιάστε αν θέλετε
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Καλησπέρα σας.Μιας και ανοίξατε νέο νήμα και πάνω που έλεγα να ξεκινήσω και εγώ φιναστερίδη (αφού μόνο μινοξ δεν...) παραθέτω κάτι στο οποίο έπεσα πάνω... https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/cam4.1273
Κυριολεκτικά έχω βαρεθεί να μην ξέρω τι είναι τελικά ασφαλές και τι όχι.Ρίξτε και εσείς μια ματιά και σχολιάστε αν θέλετε

Πολυ αδυναμη μελετη.
Το λενε και οι ιδιοι
Most important limitation is the lack of data on potential confounding factors. Factors influencing the estrogen/testosterone balance, including testicular abnormality, benign breast disease, gynecomastia, estrogen therapy, occupational exposures, and physical inactivity, obesity, family history of breast cancer, and comorbidities such as liver disease and alcohol intake, can be associated with both dispensed finasteride and MBC thereby confounding the observed association

ΔΛΔ:
Πηραν ενα δειγμα και το εξετασαν για ΕΝΑ παραγοντα α νκαι εντεχνως ΔΕΝ ισχυριζονται αιτιοτητα ή συνδεση.
Τα πσοστα καρκινου του μαστου ειναι απειροελαχιστα σε ολους τους ανδρες, παιρνουν ή οχι φιναστεριδη.
Εχει καποιος πολλουυυυυυυυυς άλλους λογους να πεθανει νωρύτερα με ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορε μεγαλύτερες πιθανότητες.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Γιατρέ σε ευχαριστώ για την απάντηση σου εδώ αλλά και για τις απαντήσεις σου όταν είχα έρθει από κοντά στην κλινική σου. Η αλήθεια είναι ότι αυτή η ερώτηση δεν μου είχε προκύψει τότε και για αυτό την ανέβασα σήμερα στο φόρουμ. Ουσιαστικά δηλαδή σε περιόδους εορτών η ας πούμε καλοκαιριών διακοπών που ενδεχομένως να γίνει κατανάλωση ποσότητας αλκοόλ απλά μειώνετε η δραστικότητα της φινας, δεν υπαρχει κάποια άλλη επίδραση ; Όποτε μετά από αυτές τις μέρες συνεχίσουμε κανονικά την θεραπεία, επανέρχεται στο επιθυμητό αποτέλεσμα ;

Με τόση κατανάλωση αλκοολ, άλλα πργαμτα πρπει να απασχολούν κα΄ποιον και όχι η πιθανή μειωση της δραστικοτητα ςτης Φιναστεριδης.
τροχαια, αυξηση βαρους, συμπεριφορες, κλήσεις κτλ.
Μην ανησυχεις για την φιναστεριδη!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Γιατρε ποια η γνώμη σας για μεγαλυτερες δόσεις φίνα απο το 1mg. Εχει διαφορά στην δραστικότητα;
Οχι!
Δεν ιεναι γραμμική η δραστικότητα.
Συγκεκριμένα, τα επίπεδα DHT μειώνονται κατά 64,1% στο τριχωτό με δόση Finasteride 1mg (69,4% με δόση 5mg) και 71,4%
στον ορό (72,2% με δόση 5mg).1
Με τη δόση των 2,5mg και 5mg, η αποτελεσματικότητα ενάντια στην ΑΓΑ παμενει παρόμοια, ενώ οι παρενέργειες
αυξάνονταν αισθητά.2

1. Frankel S. Study of the Food and Drug Administration files on Propecia: dosages, side effects, and recommendations. Arch Dermatol. 1999
Mar;135(3):257-8
2. Drake L, Hordinsky M, Fiedler V, Swinehart J, et al. The effects of finasteride on scalp skin and serum androgen levels in men with
androgenetic alopecia. J Am Acad Dermatol. 1999 Oct;41(4):550-4
 

dim d

Well-Known Member
Οχι!
Δεν ιεναι γραμμική η δραστικότητα.
Συγκεκριμένα, τα επίπεδα DHT μειώνονται κατά 64,1% στο τριχωτό με δόση Finasteride 1mg (69,4% με δόση 5mg) και 71,4%
στον ορό (72,2% με δόση 5mg).1
Με τη δόση των 2,5mg και 5mg, η αποτελεσματικότητα ενάντια στην ΑΓΑ παμενει παρόμοια, ενώ οι παρενέργειες
αυξάνονταν αισθητά.2

1. Frankel S. Study of the Food and Drug Administration files on Propecia: dosages, side effects, and recommendations. Arch Dermatol. 1999
Mar;135(3):257-8
2. Drake L, Hordinsky M, Fiedler V, Swinehart J, et al. The effects of finasteride on scalp skin and serum androgen levels in men with
androgenetic alopecia. J Am Acad Dermatol. 1999 Oct;41(4):550-4

Σας ευχαρίστω για την απάντηση σας. Είναι υπερπολύτιμες οι πληροφορίες και οι παραπομπές που τις συνοδεύουν.
 

akishellas3

Well-Known Member
Καλημερα γιατρε μερικες ερωτησεις για την φινα,καταρχην μενει στον οργανισμο 48 ωρες ισχυει? δηλαδη μπορει καποιος να την περνει ανα δυο ημερες ? δευτερον το finar ειναι το ιδιο απολεσματικο ? Τριτον κ τελευταιο συνιστατε την φινα καλυτερα σε ποιες ηλικιες ? κ τελευταια ερωτηση επειδη την χρηιμοποιουσα κ ειδα κ πιο νερουλο σπερμα κ ελλειψη της ικανοποιησης οπως πριν κ τσιμπηματα αρχες στον ορχι με δοση 1mg που επερνα καθε μερα κ επειτα το γυρισα ανα μια μερα ,ειχα βεβαια πολυ καλα αποτελεσματα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Καλημερα γιατρε μερικες ερωτησεις για την φινα,καταρχην μενει στον οργανισμο 48 ωρες ισχυει? δηλαδη μπορει καποιος να την περνει ανα δυο ημερες ? δευτερον το finar ειναι το ιδιο απολεσματικο ? Τριτον κ τελευταιο συνιστατε την φινα καλυτερα σε ποιες ηλικιες ? κ τελευταια ερωτηση επειδη την χρηιμοποιουσα κ ειδα κ πιο νερουλο σπερμα κ ελλειψη της ικανοποιησης οπως πριν κ τσιμπηματα αρχες στον ορχι με δοση 1mg που επερνα καθε μερα κ επειτα το γυρισα ανα μια μερα ,ειχα βεβαια πολυ καλα αποτελεσματα .

Δεν ξερω τι εννοείτε, αν παραμενει στο σώμα. Οποτε θα σας απαντησω γι αυατ που ξερουμε.
Η φαρμακοκινητική της Φ δεν ειναι γραμμική.
O χρόνος δρασης στο πλασμα ειναι 25 ώρες.
Rittmaster RS. Finasteride. N Engl J Med. 1994 Jan 13;330(2):120-5

Γενικά, ΟΛΕΣ οι εταιρειες θέλουν ΜΕΓΙΣΤΟ αποτέλεσμα και ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ παρενεργειες. Και όταν προτεινουν ενα δοσολογικό σχήμα, το κάνουν έπειτα απο εξαντλητικές μελετες.
ΦΥΣΙΚΑ ο κάθε ιατρουδακος μπορει να έχει άποψη και να σου πει το ...ειδικο δικο του σχημα, αλλα για μενα ειναι γραφικά αυτα και αντι-επιστημονικά.
Υπάρχει μελετη που αναφερει γι αμικροτερη ΔΟΣΗ, όχι για μικροτερη συχνοτητα λήψης. Την έχω αναφερει αλλού.

Δεν ξέρω τι ειναι το Finar.

Εγω πρώτα εξαντλώ ΚΑΘΕ άλλη εναλλακτική και μετα δίνω Φιναστεριδη.
Εγ την λαμβανω από το 2002
 
Γιατρέ ποια η γνώμη σας για το φυσικό υποκατάστατο (?) της φιναστερίδης το saw palmetto ?

Αναφέρομαι σε σκεύασμα το οποίο περιέχει από 85% εως 95% λιπαρά οξέα ( Fatty Acids), είναι σε μορφή softgel, και δόση στα 320mg.
Οι μελέτες λένε ότι αναστείλει την παραγωγη της 5α-αναγωγασης στο 50%-60% σε σχέση με 1mg φιναστερίδης.
Το πόσο σοβαρές είναι αυτές οι μελέτες δεν γνωρίζω.
 

manly_Man

Well-Known Member
Γιατρέ ποια η γνώμη σας για το φυσικό υποκατάστατο (?) της φιναστερίδης το saw palmetto ?

Αναφέρομαι σε σκεύασμα το οποίο περιέχει από 85% εως 95% λιπαρά οξέα ( Fatty Acids), είναι σε μορφή softgel, και δόση στα 320mg.
Οι μελέτες λένε ότι αναστείλει την παραγωγη της 5α-αναγωγασης στο 50%-60% σε σχέση με 1mg φιναστερίδης.
Το πόσο σοβαρές είναι αυτές οι μελέτες δεν γνωρίζω.
Δεν αναφέρει αυτο που λες η μελέτη. Απλά λέει ότι 38% των ασθενών είδαν βελτίωση με το saw palmetto (ας πούμε 4 στους 10), ενω με την φιναστερίδη είδαν το 68% των ασθενων βελτιωση (ας πουμε 7/10)..δηλαδη με την φιναστεριδη ειδαν βελτιωση περισσοτερα ατομα σε σχεση με το saw palmetto " The results showed that only 38% ofpatients treated with Serenoa repens had an increase in hair growth, while 68% of those treated with finasteride noted an improvement "

Επισης οτι η φιναστεριδη δρα και στις μπροστινες περιοχες ενω το saw palmetto κυριως στο crown "We also clinically observed, that finasteride acts in both the front area and the vertex, while Serenoa repens prevalently in the vertex"

 

petran90pap

New Member
Γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησα σχετικα με την φιναστεριδη. Μιας και μειωνει τη dht στον οργανισμο μπορει να επηρεασει την επιδοση στην γυμναστικη ειτε προκειται για βαρη ειτε για αεροβιο; Μπορει να προκαλεσει μυικη απισχναση μιας και η ορμονη αυτη αποτελει το ισχυροτερο ανδρογονο; Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο και την απαντηση σας.
 
Μπλουζα