Συζήτηση & πληροφορίες για την κλινική

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ θα γίνονται οι γενικές συζητήσεις που αφορούν την κλινική, έτσι ώστε το κάθε μέλος να μπορεί να βρίσκει συγκεντρωμένες πληροφορίες. Επίσης εδώ θα μεταφέρονται και χρήσιμα σχόλια για την κλινική από άλλα νήματα. Θα παρακαλούσα κάποιους από αυτούς που έχουν κάνει μμ εδώ να ξεκινήσουν δίνοντας κάποιες γενικές πληροφορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ευχαριστούμε θερμά το HairlossGR για τη φιλοξενία.

Στο επίσημο προφίλ* της Anastasakis Hair Clinic στο HairlossGR θα ανεβαίνουν παρουσιάσεις περιστατικών μεταμόσχευσης μαλλιών που έχουν γίνει στην Anastasakis Hair Clinic με φωτογραφικό υλικό, πληροφορίες και λεπτομέρειες για την επέμβαση, μετεπεμβατικές οδηγίες κ.α. Επιπλέον θα ανεβαίνουν βίντεο του ιατρού @Κωνσταντίνος Αναστασάκης ειδικά για τα μέλη του forum με πιο εξειδικευμένες πληροφορίες για θέματα και τεχνικές μεταμόσχευσης μαλλιών.
Περιμένουμε τις ερωτήσεις, τις απορίες, τα σχόλιά σας, τις δικές σας εμπειρίες και έναν γόνιμο διάλογο για τα θέματα της μεταμόσχευσης μαλλιών.
Σε αυτό το thread θα βρείτε αναλυτικό πληροφοριακό υλικό για τα πρωτόκολλα και τις διαδικασίες που ακολουθούμε για τη μεταμόσχευση μαλλιών στην Anastasakis Hair Clinic. Το υλικό αυτό είναι μια πρώτη εικόνα για την εμπειρία της μεταμόσχευσης μαλλιών στην κλινική μας, δίνεται σε όλους τους επισκέπτες του ιατρείου και μπορείτε να το "ξεφυλλίσετε" για να γνωρίσετε καλύτερα την κλινική μας.

*Σημείωση: Η διαχείριση του προφίλ γίνεται από μέλη του προσωπικού της Anastasakis Hair Clinic.
 

Συνημμένα

  • ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-001.jpg
    ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-001.jpg
    175.6 KB · Προβολές: 322
  • ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-002.jpg
    ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-002.jpg
    276.4 KB · Προβολές: 480
  • ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-003.jpg
    ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-003.jpg
    297.8 KB · Προβολές: 364
  • ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-004.jpg
    ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-004.jpg
    410.7 KB · Προβολές: 349
  • ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-005.jpg
    ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-005.jpg
    233 KB · Προβολές: 327
  • ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-006.jpg
    ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-006.jpg
    293.7 KB · Προβολές: 315
  • ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-007.jpg
    ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-007.jpg
    267.6 KB · Προβολές: 390
  • ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-008.jpg
    ANASTASAKIS HAIR CLINIC GREEK - welcome-page-008.jpg
    221.5 KB · Προβολές: 310

manly_Man

Well-Known Member
καλησπερα, θεωρω οτι αρχικα καλο θα ηταν να μας ενημερωσετε για το ποσα μοσχευματα μπορειτε να βάλετε ανα συνεδρια την ημερα με τις 2 μεθόδους FUE / FUT, καθώς και για το κοστος της μεταμοσχευσης με την αντιστοιχη μέθοδο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
καλησπερα, θεωρω οτι αρχικα καλο θα ηταν να μας ενημερωσετε για το ποσα μοσχευματα μπορειτε να βάλετε ανα συνεδρια την ημερα με τις 2 μεθόδους FUE / FUT, καθώς και για το κοστος της μεταμοσχευσης με την αντιστοιχη μέθοδο.

Καλησπέρα και σε εσάς.
Στο αρχείο pdf που έχουμε ανεβάσει μπορείτε να δείτε πολύ αναλυτικά τις πληροφορίες ημερήσιας κάλυψης επεμβάσεων μεταμόσχευσης μαλλιών στην Anastasakis Hair Clinic και χρήσιμες τεχνικές λεπτομέρειες (σελ. 4-5 και 6)
Πληροφορίες για το κόστος της μεταμόσχευσης μαλλιών και τον προσδιορισμό του κλάσματος αξίας/κόστους που πρεσβεύουμε στην κλινική μας θα βρείτε εδώ. (anastasakishairclinic.gr- Κόστος Μεταμόσχευσης Μαλλιών: οι 3 παράγοντες που προσδιορίζουν το κόστος).
 

manly_Man

Well-Known Member
Καλησπέρα και σε εσάς.
Στο αρχείο pdf που έχουμε ανεβάσει μπορείτε να δείτε πολύ αναλυτικά τις πληροφορίες ημερήσιας κάλυψης επεμβάσεων μεταμόσχευσης μαλλιών στην Anastasakis Hair Clinic και χρήσιμες τεχνικές λεπτομέρειες (σελ. 4-5 και 6)
Πληροφορίες για το κόστος της μεταμόσχευσης μαλλιών και τον προσδιορισμό του κλάσματος αξίας/κόστους που πρεσβεύουμε στην κλινική μας θα βρείτε εδώ. (anastasakishairclinic.gr- Κόστος Μεταμόσχευσης Μαλλιών: οι 3 παράγοντες που προσδιορίζουν το κόστος).
δεν ειδα κατι συγκεκριμενο για το κοστος της επεμβασης...ειδα οτι αναφερει για το κοστος οσον αφορα την τεχνικη fue ξεκιναει απο 1900 ευρω...δηλαδη για ποσα grafts ? ποσο κοστιζει η τεχνικη fue ανα τριχοθυλακιο ; πειτε μας αν μπορειτε καποια τιμη... πχ για 2000 grafts με fue ποσο θα ηταν το συνολικο κοστος της επεμβασης;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
δεν ειδα κατι συγκεκριμενο για το κοστος της επεμβασης...ειδα οτι αναφερει για το κοστος οσον αφορα την τεχνικη fue ξεκιναει απο 1900 ευρω...δηλαδη για ποσα grafts ? ποσο κοστιζει η τεχνικη fue ανα τριχοθυλακιο ; πειτε μας αν μπορειτε καποια τιμη... πχ για 2000 grafts με fue ποσο θα ηταν το συνολικο κοστος της επεμβασης;

To profile αυτο το χειριζονται μέλη της ομάδας μου.
Έχω δωσει σαφεις οδηγιες να μην συζηταμε τιμές ουτε εδω όπως δεν κάνουμε ούτε τηλεφωνικά ούτε μέσω mail.
Αρχικά, είναι αντιδεοντολογικό σύμφωνα με τον Κωδικα Δεοντολογίας του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών που έχει ισχυ Νόμου!
Άρα, αν το κάνει κάποιος, θα ειμαι νομικά εκτεθειμένος!
Αφετέρου, πιστευω στην έννοια της αξίας και όχι του κόστους.

Όταν καποιος δεν γνωρίζει ΤΙ αξια μπορει να πάρει απο σενα, ειαι φυσικο να θελησει να κρινει με ένα κοινο, οριζοντιο κριτηριο. Τι καλύτερο από την τιμή, λοιπον.
Αυτο όμως αδικει και τον ίδιο και εμένα.
Γνωριζετε χιλιαδες παραδειγματα ασθενών που έκρινα με αυτο το κριτηριο και γνωριζετε τι έγινε...
Αν έχετε το χρονο και το ενδιαφέρον να διαβάσετε τα παραπάνω pdf, έχετε μια πρώτη εικονα τι ΑΞΙΑ παίρνετε από τις υπηρεσίες μου.
(ο μόνος λόγος που τα ανεβασαμε αυτα εδω ειναι γιατί εσεις ΜΠΟΡΕΙΤΕ να καταλαβετε την αξια των μικρολεπτομερειών που αναφερονται! Ο μέσος ασθενής μου όχι τόσο! Αυτός το ζει βεβαια άμεσα!)
Αν έρθετε να σας εξετάσω από κοντά, θα εχετε μια δευτερη εικόνα τι αξία μπορειτε να πάρετε από τη δουλειά μου και της 9 μελούς ομάδας μου.
(ναι, κανω συνεχες rotation των νοσηλευτριων ακομα και σε μικρά FUE περιστατικά ώστε να ειναι ξεκούραστες, γρηγορες και με ρυθμο, να έχουν χρόνο για φαγητο και break! Κάθε λεπτό μετραει!)

Αφού λοιπόν εξετάσω κάποιον (ΟΛΟΙ εξεταζονται από εμενα και μονο), αφου συζητησουμε και καταλήξουμε ΑΝ ειναι υποψήφιος, των αριθμό μοσχευμάτων, τη σχεδίαση κτλ. ΤΟΤΕ μιλάει με το αρμοδιο συνεργατη μου για τα οικονομικά ζητηματα. Όχι μαζι μου. Θέλω να έχει την άνεση να διαπραγματευτει αν θέλει και οταν μιλας με τον ιατρό πολλοι ντρεπονται, φοβονται κτλ. Είναι καλύτερα έτσι.


Τώρα, ειδικά για εσας, θα χαρω να σας δω από την κλινική μου χωρίς χρέωση. (το Fight Club ειναι η δευτερη πιο αγαπημενη μου ταινια!)
Στείλτε μου pm αν θελετε για λεπτομερειες.
Το μονο αντάλλαγμα που θα εκτιμουσα θα ηταν να μοιραστειτε την εμπειρια σας.
Μάλιστα, μπορειτε να έρθετε ΧΩΡΙΣ ενημέρωση και να μου το πείτε ΑΦΟΥ ολοκληρωθει η όλη διαδικασία.
Με αυτον τον τρόπο θα δείτε πως ΟΛΟΙ παίρνουν τη μεγιστη αξία, φροντιδα, ενδιαφέρον και ειλικρινεια.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Υπάρχουν ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ενδειξεις και γι ατις 2 τεχνικές.
Προσωπικά, καθημερινα ζυγίζω πάνω από 20 παραμέτρους, με διαφορετική βαρύτητα στο κάθε ασθενή,
προκειμένου να αποφασίσω ΠΟΙΑ τεχνική θα προτείνω.

ΠΡΕΠΕΙ να έχουμ ΠΑΝΤΑ στο μυαλο την έννοια CETERIS PARIBUS

Πρέπει να συγκρινουμε την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ή ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ περίπτωση FUT με την ΑΝΤΙΣΤΟΧΗ FUE.
Και πρεπει να συγκρινουμε ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ FUT με αντιστοχη FUE.

τα περιστατικά που βλεπω να συγκρινονται ειναι ΑΝΟΜΟΙΑ!

Συγκρινουμε FUE του Lorenzo με τα ...προπολεμικα STRIP αυτοδιδακτων ...μαγων της καθε ελληνικής κλινικής με ιστορια ...40 και 50 ετών και 333.500.000 χειρουργεια :))

Να θυμαστε κάτι:

1. η ΜΕΤ γίνεται για την ΛΗΠΤΡΙΑ!
Ειναι απόλυτα κατανοήτο να παραμείνει η δοτρια όσο γινεται άρτια, αλλα το να κολλάμε στη δότρια ειναι ΠΑΙΧΝΙΔΙ που συμφέρει αυτούς που πουλάνε ΜΕΤ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥΡΚΙΑΣ! ΜΙλάνε γαι FUE μόνο, άπειρα μοσχεύματα, οτι αρπάξουν τώρα και στο μέλλον αν έχουν τελειώσει τα μοσχεύματα από καταστροφές από punch ή ανειδικευτους εργατες, ποιος νοιάζεται...
2. Η ουλή του strip ΚΡΥΒΕΤΑΙ (οχι, ΔΕΝ ειναι λόγος να την επιλέξει καποιος ως τεχνική!)
η ΣΚΩΡΟΦΑΓΩΜΕΝΗ δοτρια από FUE ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ!!!!
Ούτε με κοντό, ούτε με καρύ μαλλι!
3. ΔΕΝ επιλέγουμε τεχνική με κριτηριο το ...exit strategy!
ΔΛΔ, αν δεν πάει καλα, να ξυρισω το κεφαλι και να μην φαινεται κατι πίσω!
ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ με κριτηριο ένα άριστο αποτέλεσμα στη λήπτρια.

ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΟ EXIT STRATEGY ΈΧΕΙ ΉΔΗ ΧΑΣΕΙ ΔΙΌΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΟΥΛΉΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ: ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΠΟΙΌΤΗΤΑ

Οταν βλεπετε καποιον με ξυρισμένο κεφάλι και ουλη strip, έχετε μπροστα σας καποιον που
-ΕΙΤΕ δεν ήταν ΠΟΤΕ κατάλληλος υποψηφιος για ΜΕΤ, οποτε τελιεώσαν τα μοσχέυματα πριν ολοκληρωθει η εικόνα, οπότε προτιμα να το ξυριζει αντι να φαινεται μισο-γεματος
-ΕΙΤΕ ειναι ΤΟΣΟΣ ΧΑΛΙΑ το αποτέλσμα στη λήπτρια που ΠΡΟΤΙΜΑ να φαίνεται η ουλή παρα αυτα που φυτρώσαν!!!!!!!

ΑΡΑ, δεν ειναι αποτυχία της ΤΕΧΝΙΚΗΣ!
ειναι αποτυχία του ΙΑΤΡΟΥ! (Τυπικο, ειδικα αν σκλεφτει κανεις ποιοι καναν ΜΕΤ παλαιότερα...)

Ο ΜΟΝΟΣ τροπος να έχετε μια πιο .... αντικειμενική (και τεκμηριωμενη και χειροπιαστη και όχι ...φιλοσοφική) απάντηση για το ποια τεχνική ειναι πιο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ, δειτε τι κάνουν κλινικές που:
Κάνουν και τις 2 τεχνικές
Έχουν προσωπικο TOP ΚΑΙ για τις 2 τεχνικές
Έχουν ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ, δηλαδή ο ιατρος ΕΧΕΙ συνέπειες για τα αποτελεσματα, καλά ή κακά.

Δείτε τι κανουν οι Hasson & Wong, Shapiro, True κτλ.
(Φυσικά κάποιος θα πεί πως αυτοι ειναι δεινοσαυροι και άλλα τετοια.
Εγώ ΔΕΝ ειμαι δεινοσαυρος.
Νομίζω δλδ....)

ΚΡΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

Όλοι οι αλλοι πουλανε το ενα και μοναδικο πραγμα που ξερουν ως "μεσσιες" ή ως δήθεν καλυτερη τεχνικη μεροληπτωντας και φωτίζοντας εσκεμμενα τα "θετικά" και αποσιωπώντας τα αρνητικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Akis-multi

Well-Known Member
Νομιζω οτι καλο θα ειναι να κανετε ενα διαχωρισμο μεταξυ ιατρειων/κλινικών που σε χειρουργει εξειδικευμενος ιατρός ΝΟΜΙΜΑ, και κλινικων που χειρουργει νοσοκομα, και κλινικης που χειρουργει ανειδικευτος ιατρός για αρπαχτη πριν τη θητεια ή την ειδικότητα, και περουκάδικων που προσφερουν και μεταμόσχευση για την φιγολυρα ή με πολυκαταστημα που κομμωτης κάνει τον ιατρο και μάλιστα εκπαιδευει ιατρούς κτλ.

Αν πιστευα στην εννοια της προσβολής, θα ειχα προσβληθει με την συμμετοχη μου στην παραπάνω λιστα, και ο νοών νοείτο....:confused:

Υπάρχουν ΙΑΤΡΟΙ με ονοματεπώνυμο στην Ελλάδα που κανουν πολύ καλή δουλεια
ΚΑΙ
Υπάρχουν ΙΑΤΡΟΙ με ονοματεπώνυμο στην Ελλάδα που ειναι να απορει κανεις που ακόμα πάει κόσμος.
Μια τέτοια λιστα θα ήταν νομίζω πιο χρήσιμη.
Το να βαζουμε στον ιδιο ...κουβα νομιμους επαγγελματιες ΙΑΤΡΟΥΣ (ικανούς ή ανικανους, σχετικούς ή ασχετους) με εκ πεποιθησεως ανηθικες και αντιδεοντολογικές πρακτικες επιχειρηματιών που για μειωση κόστους βαζουν οποιον να 'ναι να κανει μεταμοσχευσεις εκμεταλλευ΄΄ομενοι το κενό νομου, ειναι σιγουρα αδικο.
Καταρχάς καλώς ήρθατε στο φόρουμ και από μένα και ευχαριστούμε που μοιράζεστε μαζί μας τις ιατρικές σας γνώσεις τις χρειαζόμασταν.
Κατά δεύτερον γιατρέ διαφωνώ με την τοποθέτηση σας για παράνομες κλινικές όπου νοσηλεύτριες πραγματοποιούν fue καθώς όπως λέτε και ο ίδιος υπάρχει κενό νομου και εμείς δικαστές δεν είμαστε μόνο απλοί ασθενείς. Εκτός αν συστήνονται ως γιατροι σκόπιμα.
Επίσης όπως έχει γράψει και ο cvial παλαιότερα (από τους πλέον σημαντικούς στη κοινότητα αυτη) πρακτικά δεν είναι αδύνατο να εκπαιδευτεί και να κάνει fue νοσηλευτής μιας και δεν είναι χειρουργείο και έχει να κάνει με την εκπαίδευση και το ταλέντο.
Και τέλος, η κοινότητα είναι ανοιχτή φυσικά για εκπροσώπους κλινικών και γιατρούς αλλά εμείς μέχρι τώρα κρίναμε τις κλινικές από τις παρουσιάσεις απλών μελών ανιδιοτελων ή μη πετυχημένων ή όχι και από αυτές βγάζαμε συμπεράσματα.
Εσείς ανεβάζετε περιστατικά σας που λογικό είναι να είναι απόλυτα επιτυχημένα για να προβάλετε τη δουλειά σας όμως ο λόγος ή έστω ένας από τους λόγους που μπηκατε στον κόπο να εγγραφείτε ήταν μια αντιδικία σας με έναν ασθενή με κακή επούλωση τομής μετά από fut.
Απλά θέλω να πω να είμαστε λίγο ψύχραιμοι και να ζυγίζουμε όλες τις παραμέτρους γιατί φυσικά και η παρουσίαση γνώσεων από εσάς ως γιατρό σίγουρα μας ενθουσιάζει αλλά και μας παρασύρει. Και αυτό φαίνεται από την αλλαγή στάσης απέναντι σε σας ή της πλήρους αποδοχής σας από πολλά μέλη τον τελευταίο καιρό.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Καταρχάς καλώς ήρθατε στο φόρουμ και από μένα και ευχαριστούμε που μοιράζεστε μαζί μας τις ιατρικές σας γνώσεις τις χρειαζόμασταν.
Κατά δεύτερον γιατρέ διαφωνώ με την τοποθέτηση σας για παράνομες κλινικές όπου νοσηλεύτριες πραγματοποιούν fue καθώς όπως λέτε και ο ίδιος υπάρχει κενό νομου και εμείς δικαστές δεν είμαστε μόνο απλοί ασθενείς. Εκτός αν συστήνονται ως γιατροι σκόπιμα.
Επίσης όπως έχει γράψει και ο cvial παλαιότερα (από τους πλέον σημαντικούς στη κοινότητα αυτη) πρακτικά δεν είναι αδύνατο να εκπαιδευτεί και να κάνει fue νοσηλευτής μιας και δεν είναι χειρουργείο και έχει να κάνει με την εκπαίδευση και το ταλέντο.
Και τέλος, η κοινότητα είναι ανοιχτή φυσικά για εκπροσώπους κλινικών και γιατρούς αλλά εμείς μέχρι τώρα κρίναμε τις κλινικές από τις παρουσιάσεις απλών μελών ανιδιοτελων ή μη πετυχημένων ή όχι και από αυτές βγάζαμε συμπεράσματα.
Εσείς ανεβάζετε περιστατικά σας που λογικό είναι να είναι απόλυτα επιτυχημένα για να προβάλετε τη δουλειά σας όμως ο λόγος ή έστω ένας από τους λόγους που μπηκατε στον κόπο να εγγραφείτε ήταν μια αντιδικία σας με έναν ασθενή με κακή επούλωση τομής μετά από fut.
Απλά θέλω να πω να είμαστε λίγο ψύχραιμοι και να ζυγίζουμε όλες τις παραμέτρους γιατί φυσικά και η παρουσίαση γνώσεων από εσάς ως γιατρό σίγουρα μας ενθουσιάζει αλλά και μας παρασύρει. Και αυτό φαίνεται από την αλλαγή στάσης απέναντι σε σας ή της πλήρους αποδοχής σας από πολλά μέλη τον τελευταίο καιρό.
Για την τελευταία πρόταση σου respect κ μπράβο σου που είσαι ο πρώτος που το λες....είναι κάτι που το σκεφτόμουν εχθές ...ξαφνικά κάποιοι έχουν χάσει το θάρρος της γνώμη τους επειδή ο γιατρός πλέον συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ κ χαϊδεύουν ...λες κ είναι μπαμπούλας...ενώ παλαιότερα είχαν μια πιο αυστηρή στάση όχι μόνο απέναντι του αλλά κ γνκ σαν συμπεριφορά.....
 

manly_Man

Well-Known Member
Για την τελευταία πρόταση σου respect κ μπράβο σου που είσαι ο πρώτος που το λες....είναι κάτι που το σκεφτόμουν εχθές ...ξαφνικά κάποιοι έχουν χάσει το θάρρος της γνώμη τους επειδή ο γιατρός πλέον συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ κ χαϊδεύουν ...λες κ είναι μπαμπούλας...ενώ παλαιότερα είχαν μια πιο αυστηρή στάση όχι μόνο απέναντι του αλλά κ γνκ σαν συμπεριφορά.....
συμφωνω απολυτα...βλεπεις τελειως διαφορετικη συμπεριφορα απο καποιους με την παρουσια του γιατρου στο forum, εκαναν στροφη 180 μοιρες.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Καταρχάς καλώς ήρθατε στο φόρουμ και από μένα και ευχαριστούμε που μοιράζεστε μαζί μας τις ιατρικές σας γνώσεις τις χρειαζόμασταν.
Κατά δεύτερον γιατρέ διαφωνώ με την τοποθέτηση σας για παράνομες κλινικές όπου νοσηλεύτριες πραγματοποιούν fue καθώς όπως λέτε και ο ίδιος υπάρχει κενό νομου και εμείς δικαστές δεν είμαστε μόνο απλοί ασθενείς. Εκτός αν συστήνονται ως γιατροι σκόπιμα.
Επίσης όπως έχει γράψει και ο cvial παλαιότερα (από τους πλέον σημαντικούς στη κοινότητα αυτη) πρακτικά δεν είναι αδύνατο να εκπαιδευτεί και να κάνει fue νοσηλευτής μιας και δεν είναι χειρουργείο και έχει να κάνει με την εκπαίδευση και το ταλέντο.
Και τέλος, η κοινότητα είναι ανοιχτή φυσικά για εκπροσώπους κλινικών και γιατρούς αλλά εμείς μέχρι τώρα κρίναμε τις κλινικές από τις παρουσιάσεις απλών μελών ανιδιοτελων ή μη πετυχημένων ή όχι και από αυτές βγάζαμε συμπεράσματα.
Εσείς ανεβάζετε περιστατικά σας που λογικό είναι να είναι απόλυτα επιτυχημένα για να προβάλετε τη δουλειά σας όμως ο λόγος ή έστω ένας από τους λόγους που μπηκατε στον κόπο να εγγραφείτε ήταν μια αντιδικία σας με έναν ασθενή με κακή επούλωση τομής μετά από fut.
Απλά θέλω να πω να είμαστε λίγο ψύχραιμοι και να ζυγίζουμε όλες τις παραμέτρους γιατί φυσικά και η παρουσίαση γνώσεων από εσάς ως γιατρό σίγουρα μας ενθουσιάζει αλλά και μας παρασύρει. Και αυτό φαίνεται από την αλλαγή στάσης απέναντι σε σας ή της πλήρους αποδοχής σας από πολλά μέλη τον τελευταίο καιρό.

Σας ευχαριστώ για την υποδοχή!

Δεν καταλαβαινω που ακριβως διαφωνείτε.
Αν ειναι κατι που έχω δει στο φόρουμ , ειναι το ΑΚΡΙΒΩΣ αντίθετο από αυτο που γραφετε: γεμάτο ΔΙΚΑΣΤΕΣ!;)
Δεν ειναι καιρός να ...δικάσετε και την πραγματική αιτία του προβλήματος της ΜΕΤ στην Ελλάδα: την χαμηλή ποιότητα ΜΕΤ
επειδη δεν την εκτελούν ΜΗ εξειδικευμενοι ιατροί σε 9 στις 10 περιπτώσεις?
Μήπως να αρχισουμε να βαραμε το γαιδούρι αντι για το σαμάρι? Μια πρόταση κανω για σκέψη.

ΔΕΝ υπάρχει κενό νομου!
Ειναι παρανομο , ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ, ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΌ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΣΑΝ ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ:p

Αλλα, ας αφησουμε το θέμα τησ νομιμότητας, μιας και στην Ελλάδα ειμαστε πιο ...μονταδωροι.
Το ΤΕΧΝΙΚΟ κομμάτι ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ επέμβασης μπορεί να το κάνει ο περισσότερος κόσμος με μικρή εκπαίδευση.
Το να πυροβολήσει κάποιος ένα όπλο το μπορεί ο καθενας και μάλιστα να έχει και κάποιο σημαδι με λίγη εκπαιδευση.
Το να γίνει ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ , το να παίρνει σωστες αποφάσεις, να ειναι ψύχραιμος, να ζυγιζει δεκάδες ή εκατονταδες παραμετρους σε δευτερόλεπτα, το να ξερει ΠΟΤΕ, ΠΟΙΟΝ και ΑΝ θα ...πυροβολήσει είναι άλλο θέμα.

Η Χειρουργική ειναι ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ, ΓΝΩΣΕΙΣ και ΠΑΙΔΕΙΑ.
Και ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ μέχρι να πεθάνεις!
Εγω πήγαινα στο σπίτι του νονού μου που ήταν Καθηγητης ΩΡΛ και μιλούσαμε καθε δευτερη Κυριακή για ωωωωωρες!
Ακόμα και πριν φύγει, στο κρεββατι του νοσκομείου, όταν πήγαινα με ρωταγε λεπτομέρειες γαι τη δουλεία μου!
Ένας παγκοσμίας κλάσεως, 85χρονος Ωτοχειρουργός, ενδιαφερόταν να μάθει για τις λεπτομέρειες σχεδιασμού,αλλά κυρίως της
κλινικής απόφασης σε μια μικρο ΥΠΟ-ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ τηςν Χειρουργικής Κεφαλής Τραχηλου.
(ο ίδιος ήταν σταδιο ...8, αλλα ειχε παντα καψούρα να έχει μαλλια!)

Καταλαβαίνω ότι πολλοι επειδή ειναι πιο οικονομικό και έχουν πειστει ότι "ελα μωρε, σιγα την επιστημη, ολοι μπορούν να το κανουν",
θα "κατσουν" και σε κομμωτη σε δωμάτιο ξενοδοχειου να κανουν ΜΕΤ.
Στο κάτω-κάτω οι άνδρες ειμαστε λίγο ελλειπέις στο να εκτιμούμε το επίπεδο ρισκου για τον εαυτό μας.
Δείτε πόσα εκατομμύρια πάνε στην Τουρκια για ΜΕΤ!
Ερωτηση:
Το παιδι σας θα το βαζατε να το χειρουργησει η "έμπειρη νοσηλευτρια" σε μια τετοια κλινική για να του βγαλει τις αμυγδαλές?

Τέλος, το νόημα της τελευταιας παραγραφου δεν το καταλαβαίνω.
Φαίνεται σαν να σας ενοχλέι ή αλλαγή της ΓΝΩΜΗΣ πολλών.
Θα ήθελα να βάλω τα πράγματα σε μια άλλη σειρά.
Αρχικά, όσοι είχαν αρνητική γνώμη, τη είχαν ΧΩΡΙΣ να με γνωρίζουν ή να γνωρίζουν τη δουλεία μου.
Άρα, αν "ξεκίνησα" με αρνητικό πρόσημο, μαλλον ήμουν θύμα της γενικότερης απαξίωσης των ιατρών του κλάδου.
Δεύτερον, αν άλλαξε η γνώμη καποιον, νομίζω ότι άλλαξε λόγω της συμπεριφοράς μου εδω μέσα και του χαρακτήρα μου,
και όχι επειδή ΓΕΝΙΚΑ ειμαι ιατρός, αν αυτο εννοείτε.
ΕΙΔΙΚΑ εδω μεσα, που ΟΛΟΙ ειναι ανώνυμοι, κανείς δεν έχει πρόβλημα να ειναι αγενής και να με βριζει, και την άλλη μέρα
να έρθει στο ιατρειο όλο γλύκες και σεβασμο χωρίς ποτε να ξέρω ότι ειναι το ίδιο άτομο.
Καταλαβαινω πως ΦΑΙΝΕΤΑΙ σαν να απέκτησα ΚΥΡΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΜΕΛΟΥΣ επειδή πολλοι συμφωνούν με αυτα που γραφω και αυτο εοχλεί κάποιους που ΕΙΝΑΙ παλιά μέλη με κυρος.
Δεν σκοπέυω να "κλεψω" το κύρος καποιου ή να "φάω το ψωμί" κάποιου.
Απλά, επειδή όπως πολύ σωστά ειπατε και εσεις, τα μέλη εδω έχουν σχηματίσει απόψεις ΕΞ' ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΕΩΣ, έρχομαι να σας προσφερω άμεση, τεκμηριωμένη γνώση χωρίς μεροληψία ή δόλο. (σε ΟΤΙ γραφω σχεδόν παραθέτω καιτις βιβλιογραφικές αναφορες.)
Κάποιοι θα το εκτιμήσουν.
Κάποιοι θα ενοχληθούν και θα απειληθούν.
Κάποιοι θα γίνουν φίλοι, κάποιοι θα γινουν "fans", κάποιοι θα γινουν εχθροι.
Κάποιοι θα "σωθούν" από λάθος αποφάσεις.

Σε ποια κατηγορία θα καταλήξει ο καθένας ειναι θέμα επιλογών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Για την τελευταία πρόταση σου respect κ μπράβο σου που είσαι ο πρώτος που το λες....είναι κάτι που το σκεφτόμουν εχθές ...ξαφνικά κάποιοι έχουν χάσει το θάρρος της γνώμη τους επειδή ο γιατρός πλέον συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ κ χαϊδεύουν ...λες κ είναι μπαμπούλας...ενώ παλαιότερα είχαν μια πιο αυστηρή στάση όχι μόνο απέναντι του αλλά κ γνκ σαν συμπεριφορά.....

Τι να σας πω, δεν έχω δει κάτι τετοιο, να με βλεπουν σε ενα ΑΝΩΝΥΜΟ φορουμ σαν ...μπαμπούλα.
Αυτο που γραφετε περι "απώλειας θάρρους γνωμης" έχει και άλλες εξηγησεις:

Όταν κάθεσαι χρόνια σε ένα καφενειο και συζητατε για ποδοσφαιρο και τεχνικές ποδοσφαιρου και συστηματα και επιλογες μεταγραφων και γιατι δεν έκανε πασα και έριξε σουτ κτλ, ξαφνικά γινεται θαμώνας ενας ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ (που ακομα και αν εσεις δεν τον ξερετε ή τον θεωρειτε αλλον έναν άσχετο Έλληνα προπονητη όπως ολοι οι Έλληνες προπονητες, ο συγκεκριμένος έχει κατακτησει σε ακαδημαικό επίπεδο όλα τα τρόπαια),
ΚΑΠΟΙΟΙ στην παρέα θα ακούσουν τι έχει να πεί κάποιος που ΚΑΝΕΙ το επάγγελμα που όλοι αυτοι αναλύουν εξ' αντανακλάσεως, και θα ΑΛΛΑΞΟΥΝ απόψεις!
Θα ΖΥΓΙΣΟΥΝ τα νεα δεδομένα που τους προσφερονται, θα τα αξιολογήσουν ως ΑΝΩΤΕΡΑ των υπολοιπων θαμώνων, μιας και κανεις τους δεν ειναι προπονητης ποδοσφαιρου (δεν ειναι λογικό στο κάτω-κάτω?) και θα ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΟΥΝ.
Αυτο ειναι προσόν.
Το να μπορείς να ΚΡΙΝΕΙΣ την ποιότητα των δεδομένων λέγεται ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.
Το να έχεις το θάρρος να αλλάζεις γνώμη όταν τα δεδομένα αλλάζουν χωρίς εγωισμούς ή ιδεασμούς, λεγεται ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.

Οπότε, δεν νομίζω ότι κανεις με ...χαιδευει.
Απλά, κάποιοι εδω μέσα σκέφτονται χωρίς εγωισμούς και ιδεασμούς και αναζητούν την αλήθεια που τεκμηριώνεται και με
βιβλιογραφία, και με πρακτική και με αποτελέσματα.

Νομίζω ότι αδικειτε αυτούς που άλλαξαν γνωμη ή συμφωνούν μαζί μου έχοντας αλλάξει γνωμη εντελώς.
Ειναι οι πλέον "ψαγμένοι".
Και ΌΧΙ επειδη συμφωνούν μαζι μου, κατι το οποίο ευκολα άλλαζει.
Επειδη έχουν το θάρρος και την ταπεινότητα να ΜΗΝ κολλάνε στην γνώμη τους αλλα να ειναι έτοιμοι να την αλλάξουν όταν αλλαξουν τα δεδομένα.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
συμφωνω απολυτα...βλεπεις τελειως διαφορετικη συμπεριφορα απο καποιους με την παρουσια του γιατρου στο forum, εκαναν στροφη 180 μοιρες.
Εχω προτείνει μια έξηγησ γαι το φαινόμενο αυτο πιο πάνω.
Αν θέλετε σκεφτειτε το...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το να μπορείς να ΚΡΙΝΕΙΣ την ποιότητα των δεδομένων λέγεται ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.
Το να έχεις το θάρρος να αλλάζεις γνώμη όταν τα δεδομένα αλλάζουν χωρίς εγωισμούς ή ιδεασμούς, λεγεται ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.
Επειδη έχουν το θάρρος και την ταπεινότητα να ΜΗΝ κολλάνε στην γνώμη τους αλλα να ειναι έτοιμοι να την αλλάξουν όταν αλλαξουν τα δεδομένα.

Γιατρέ με προλάβατε, έγραφα ακριβώς τα ίδια οπότε δεν θα πλατιάσω. Το να βελτιώνεσαι σημαίνει να αλλάζεις. Το να είσαι τέλειος σημαίνει να αλλάζεις συχνά (Τσώρτσιλ). Δεν είναι τα πιο δυνατά είδη που επιβιώνουν ή τα πιο έξυπνα, αλλά αυτά που ανταποκρίνονται καλύτερα στις αλλαγές (Δαρβίνος). Μπορείς να αλλάζεις απόψεις, αλλά να κράτας τις αρχές σου. Άλλαζε τα φύλλα, αλλά κράτα άθικτες τις ρίζες (Ουγκώ) και αυτό συμβαίνει και θα συμβαίνει στις παρουσιάσεις περιστατικών της κλινικής του κου Αναστασάκη. Η αρχή της κριτικής παραμένει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το ΤΕΧΝΙΚΟ κομμάτι ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ επέμβασης μπορεί να το κάνει ο περισσότερος κόσμος με μικρή εκπαίδευση.

Εδώ θα διαφωνήσω (ή καλύτερα θα συμπληρώσω), ναι μπορεί να το κάνει με μικρή εκπαίδευση αλλά για να το κάνει καλά και με υψηλά στανταρ θέλει μακρόχρονη εκπαίδευση και έλεγχο κάτι που δεν συνάδει με την φιλοσοφία ανακύκλωσης τύπου σουπερ μάρκετ.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ για την υποδοχή!

Δεν καταλαβαινω που ακριβως διαφωνείτε.
Αν ειναι κατι που έχω δει στο φόρουμ , ειναι το ΑΚΡΙΒΩΣ αντίθετο από αυτο που γραφετε: γεμάτο ΔΙΚΑΣΤΕΣ!;)
Δεν ειναι καιρός να ...δικάσετε και την πραγματική αιτία του προβλήματος της ΜΕΤ στην Ελλάδα: την χαμηλή ποιότητα ΜΕΤ
επειδη δεν την εκτελούν ΜΗ εξειδικευμενοι ιατροί σε 9 στις 10 περιπτώσεις?
Μήπως να αρχισουμε να βαραμε το γαιδούρι αντι για το σαμάρι? Μια πρόταση κανω για σκέψη.

ΔΕΝ υπάρχει κενό νομου!
Ειναι παρανομο , ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ, ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΌ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΣΑΝ ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ:p

Αλλα, ας αφησουμε το θέμα τησ νομιμότητας, μιας και στην Ελλάδα ειμαστε πιο ...μονταδωροι.
Το ΤΕΧΝΙΚΟ κομμάτι ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ επέμβασης μπορεί να το κάνει ο περισσότερος κόσμος με μικρή εκπαίδευση.
Το να πυροβολήσει κάποιος ένα όπλο το μπορεί ο καθενας και μάλιστα να έχει και κάποιο σημαδι με λίγη εκπαιδευση.
Το να γίνει ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ , το να παίρνει σωστες αποφάσεις, να ειναι ψύχραιμος, να ζυγιζει δεκάδες ή εκατονταδες παραμετρους σε δευτερόλεπτα, το να ξερει ΠΟΤΕ, ΠΟΙΟΝ και ΑΝ θα ...πυροβολήσει είναι άλλο θέμα.

Η Χειρουργική ειναι ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ, ΓΝΩΣΕΙΣ και ΠΑΙΔΕΙΑ.
Και ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ μέχρι να πεθάνεις!
Εγω πήγαινα στο σπίτι του νονού μου που ήταν Καθηγητης ΩΡΛ και μιλούσαμε καθε δευτερη Κυριακή για ωωωωωρες!
Ακόμα και πριν φύγει, στο κρεββατι του νοσκομείου, όταν πήγαινα με ρωταγε λεπτομέρειες γαι τη δουλεία μου!
Ένας παγκοσμίας κλάσεως, 85χρονος Ωτοχειρουργός, ενδιαφερόταν να μάθει για τις λεπτομέρειες σχεδιασμού,αλλά κυρίως της
κλινικής απόφασης σε μια μικρο ΥΠΟ-ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ τηςν Χειρουργικής Κεφαλής Τραχηλου.
(ο ίδιος ήταν σταδιο ...8, αλλα ειχε παντα καψούρα να έχει μαλλια!)

Καταλαβαίνω ότι πολλοι επειδή ειναι πιο οικονομικό και έχουν πειστει ότι "ελα μωρε, σιγα την επιστημη, ολοι μπορούν να το κανουν",
θα "κατσουν" και σε κομμωτη σε δωμάτιο ξενοδοχειου να κανουν ΜΕΤ.
Στο κάτω-κάτω οι άνδρες ειμαστε λίγο ελλειπέις στο να εκτιμούμε το επίπεδο ρισκου για τον εαυτό μας.
Δείτε πόσα εκατομμύρια πάνε στην Τουρκια για ΜΕΤ!
Ερωτηση:
Το παιδι σας θα το βαζατε να το χειρουργησει η "έμπειρη νοσηλευτρια" σε μια τετοια κλινική για να του βγαλει τις αμυγδαλές?

Τέλος, το νόημα της τελευταιας παραγραφου δεν το καταλαβαίνω.
Φαίνεται σαν να σας ενοχλέι ή αλλαγή της ΓΝΩΜΗΣ πολλών.
Θα ήθελα να βάλω τα πράγματα σε μια άλλη σειρά.
Αρχικά, όσοι είχαν αρνητική γνώμη, τη είχαν ΧΩΡΙΣ να με γνωρίζουν ή να γνωρίζουν τη δουλεία μου.
Άρα, αν "ξεκίνησα" με αρνητικό πρόσημο, μαλλον ήμουν θύμα της γενικότερης απαξίωσης των ιατρών του κλάδου.
Δεύτερον, αν άλλαξε η γνώμη καποιον, νομίζω ότι άλλαξε λόγω της συμπεριφοράς μου εδω μέσα και του χαρακτήρα μου,
και όχι επειδή ΓΕΝΙΚΑ ειμαι ιατρός, αν αυτο εννοείτε.
ΕΙΔΙΚΑ εδω μεσα, που ΟΛΟΙ ειναι ανώνυμοι, κανείς δεν έχει πρόβλημα να ειναι αγενής και να με βριζει, και την άλλη μέρα
να έρθει στο ιατρειο όλο γλύκες και σεβασμο χωρίς ποτε να ξέρω ότι ειναι το ίδιο άτομο.
Καταλαβαινω πως ΦΑΙΝΕΤΑΙ σαν να απέκτησα ΚΥΡΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΜΕΛΟΥΣ επειδή πολλοι συμφωνούν με αυτα που γραφω και αυτο εοχλεί κάποιους που ΕΙΝΑΙ παλιά μέλη με κυρος.
Δεν σκοπέυω να "κλεψω" το κύρος καποιου ή να "φάω το ψωμί" κάποιου.
Απλά, επειδή όπως πολύ σωστά ειπατε και εσεις, τα μέλη εδω έχουν σχηματίσει απόψεις ΕΞ' ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΕΩΣ, έρχομαι να σας προσφερω άμεση, τεκμηριωμένη γνώση χωρίς μεροληψία ή δόλο. (σε ΟΤΙ γραφω σχεδόν παραθέτω καιτις βιβλιογραφικές αναφορες.)
Κάποιοι θα το εκτιμήσουν.
Κάποιοι θα ενοχληθούν και θα απειληθούν.
Κάποιοι θα γίνουν φίλοι, κάποιοι θα γινουν "fans", κάποιοι θα γινουν εχθροι.
Κάποιοι θα "σωθούν" από λάθος αποφάσεις.

Σε ποια κατηγορία θα καταλήξει ο καθένας ειναι θέμα επιλογών.
Γιατρέ εγώ επειδή σου χω συστηθεί πλέον κ με ξέρεις κ δεν είμαι ανώνυμος είχα το θάρρος προσωπικά να πω την ταπεινή άποψη μου και στα καλά που βλέπω αλλά κ στα αρνητικά που είχα αναφέρει σχετικά με την σύντομη εμπειρία μου κ επικοινωνία με την κλινική σας για το smp.... Συμφωνώ κ επ αυξάνω σε ότι ειπατε κ εσείς κ ο cvial αλλά μάλλον δεν πιάσατε το πνεύμα του Άκη ....δεν αναιρούν αυτά που είπε ο Άκης απο αυτά τα σωστά που λέτε εσείς .....δεν γίνεται γιατρέ πριν εμφανειστειτε κάποιοι να σας δείχνουν με το δάχτυλο ότι κ δουλειά να παρουσιάζονταν στο φόρουμ κ να έψαχναν το ψεγάδι να σας κράξουν κ τώρα που παρακολουθείτε το φορουμ να υπάρχει η αίσθηση ότι ότι κ να δείξετε από δουλειά να ακούς επιφωνήματα μόνο κ ότι είναι επιπέδου Λορέντζο κ πανω ... Από την μια στιγμή στην άλλη ...φυσικά κ με τα χρόνια βελτιωνεστε κ θα βελτιωνεστε γιατί το αγαπάτε αυτό που κάνατε ...αλλά δεν το λες κωλοτουμπα η τόσο απότομη στάση από την μια μέρα στην άλλη κάποιων; Δεν έχει σχέση με την καλή δουλειά που όντως κάνετε... Αισθάνομαι όντως ένα "χαιδεμα" απέναντι σας κ έναν φόβο ενώ είστε κ γιατρός νέος ... σύγχρονος....με νέα μυαλά που δεν κολλάτε σε μια κριτική που δεν θα σας αρέσει όπως θα κάνε κάποιος μεγαλύτερης ηλικίας ....
Συνοψίζοντας κ με δύο λόγια άλλο από μια μετριοπαθής στάση να κατευθύνεσαι προς την θετική (η κ αρνητική) στάση απέναντι σου κ άλλο από την μια στιγμή στην άλλη το άσπρο μαύρο .....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Γιατρέ εγώ επειδή σου χω συστηθεί πλέον κ με ξέρεις κ δεν είμαι ανώνυμος είχα το θάρρος προσωπικά να πω την ταπεινή άποψη μου και στα καλά που βλέπω αλλά κ στα αρνητικά που είχα αναφέρει σχετικά με την σύντομη εμπειρία μου κ επικοινωνία με την κλινική σας για το smp.... Συμφωνώ κ επ αυξάνω σε ότι ειπατε κ εσείς κ ο cvial αλλά μάλλον δεν πιάσατε το πνεύμα του Άκη ....δεν αναιρούν αυτά που είπε ο Άκης απο αυτά τα σωστά που λέτε εσείς .....
δεν γίνεται γιατρέ πριν εμφανειστειτε κάποιοι να σας δείχνουν με το δάχτυλο ότι κ δουλειά να παρουσιάζονταν στο φόρουμ κ να έψαχναν το ψεγάδι να σας κράξουν κ τώρα που παρακολουθείτε το φορουμ να υπάρχει η αίσθηση ότι ότι κ να δείξετε από δουλειά να ακούς επιφωνήματα μόνο κ ότι είναι επιπέδου Λορέντζο κ πανω

Από ότι φαίνεται, γίνεται!
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατρέ εγώ επειδή σου χω συστηθεί πλέον κ με ξέρεις κ δεν είμαι ανώνυμος είχα το θάρρος προσωπικά να πω την ταπεινή άποψη μου και στα καλά που βλέπω αλλά κ στα αρνητικά που είχα αναφέρει σχετικά με την σύντομη εμπειρία μου κ επικοινωνία με την κλινική σας για το smp.... Συμφωνώ κ επ αυξάνω σε ότι ειπατε κ εσείς κ ο cvial αλλά μάλλον δεν πιάσατε το πνεύμα του Άκη ....δεν αναιρούν αυτά που είπε ο Άκης απο αυτά τα σωστά που λέτε εσείς .....δεν γίνεται γιατρέ πριν εμφανειστειτε κάποιοι να σας δείχνουν με το δάχτυλο ότι κ δουλειά να παρουσιάζονταν στο φόρουμ κ να έψαχναν το ψεγάδι να σας κράξουν κ τώρα που παρακολουθείτε το φορουμ να υπάρχει η αίσθηση ότι ότι κ να δείξετε από δουλειά να ακούς επιφωνήματα μόνο κ ότι είναι επιπέδου Λορέντζο κ πανω ... Από την μια στιγμή στην άλλη ...φυσικά κ με τα χρόνια βελτιωνεστε κ θα βελτιωνεστε γιατί το αγαπάτε αυτό που κάνατε ...αλλά δεν το λες κωλοτουμπα η τόσο απότομη στάση από την μια μέρα στην άλλη κάποιων; Δεν έχει σχέση με την καλή δουλειά που όντως κάνετε... Αισθάνομαι όντως ένα "χαιδεμα" απέναντι σας κ έναν φόβο ενώ είστε κ γιατρός νέος ... σύγχρονος....με νέα μυαλά που δεν κολλάτε σε μια κριτική που δεν θα σας αρέσει όπως θα κάνε κάποιος μεγαλύτερης ηλικίας ....
Συνοψίζοντας κ με δύο λόγια άλλο από μια μετριοπαθής στάση να κατευθύνεσαι προς την θετική (η κ αρνητική) στάση απέναντι σου κ άλλο από την μια στιγμή στην άλλη το άσπρο μαύρο .....

Εγώ Γιώργο θα ήθελα να μου πεις σε ποιούς αναφέρεσαι. Δηλαδή ποιοί είναι αυτοί που έκαναν το μαύρο άσπρο, για να μπορέσουν να μας εξηγήσουν και την στάση τους. Το να γενικολογούμε δεν έχει νόημα.
 

vag25

Well-Known Member
Για την τελευταία πρόταση σου respect κ μπράβο σου που είσαι ο πρώτος που το λες....είναι κάτι που το σκεφτόμουν εχθές ...ξαφνικά κάποιοι έχουν χάσει το θάρρος της γνώμη τους επειδή ο γιατρός πλέον συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ κ χαϊδεύουν ...λες κ είναι μπαμπούλας...ενώ παλαιότερα είχαν μια πιο αυστηρή στάση όχι μόνο απέναντι του αλλά κ γνκ σαν συμπεριφορά.....

Oταν καποιος τεκμηριωνει οτι γραφει, το like δεν ειναι χαιδεμα. Ειτε μιλαμε για τον Αναστασακη ειτε για τον καθενα εδω μεσα. Δεν θα ειχα προβλημα προσωπικα να ερθω σε αντιπαραθεση με τον Ανασταστακη.

Ισα ισα αυτος που εχει καποιο τιτλο με ιντριγκαρει περισσοτερο να αντιπαρατεθω μαζι του αν αισθανθω οτι παταει εκει για να εκμεταλευτει καταστασεις. Ειμαι ηδη προκατειλημμένος και ετοιμος για μαχη, το αναποδο του μπαμπουλα δηλαδη. Μαγνητης θα ελεγα.. Ο Αναστασακης δεν εχει γραψει τιποτα που να αξιζει να διαφωνησει καποιος μαζι του η να του την πει, ανεξαρτητα αν ειμαι φαν των αποτελεσματων του η οχι.

Ειναι τοσο απλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Γιατρέ εγώ επειδή σου χω συστηθεί πλέον κ με ξέρεις κ δεν είμαι ανώνυμος είχα το θάρρος προσωπικά να πω την ταπεινή άποψη μου και στα καλά που βλέπω αλλά κ στα αρνητικά που είχα αναφέρει σχετικά με την σύντομη εμπειρία μου κ επικοινωνία με την κλινική σας για το smp.... Συμφωνώ κ επ αυξάνω σε ότι ειπατε κ εσείς κ ο cvial αλλά μάλλον δεν πιάσατε το πνεύμα του Άκη ....δεν αναιρούν αυτά που είπε ο Άκης απο αυτά τα σωστά που λέτε εσείς .....δεν γίνεται γιατρέ πριν εμφανειστειτε κάποιοι να σας δείχνουν με το δάχτυλο ότι κ δουλειά να παρουσιάζονταν στο φόρουμ κ να έψαχναν το ψεγάδι να σας κράξουν κ τώρα που παρακολουθείτε το φορουμ να υπάρχει η αίσθηση ότι ότι κ να δείξετε από δουλειά να ακούς επιφωνήματα μόνο κ ότι είναι επιπέδου Λορέντζο κ πανω ... Από την μια στιγμή στην άλλη ...φυσικά κ με τα χρόνια βελτιωνεστε κ θα βελτιωνεστε γιατί το αγαπάτε αυτό που κάνατε ...αλλά δεν το λες κωλοτουμπα η τόσο απότομη στάση από την μια μέρα στην άλλη κάποιων; Δεν έχει σχέση με την καλή δουλειά που όντως κάνετε... Αισθάνομαι όντως ένα "χαιδεμα" απέναντι σας κ έναν φόβο ενώ είστε κ γιατρός νέος ... σύγχρονος....με νέα μυαλά που δεν κολλάτε σε μια κριτική που δεν θα σας αρέσει όπως θα κάνε κάποιος μεγαλύτερης ηλικίας ....
Συνοψίζοντας κ με δύο λόγια άλλο από μια μετριοπαθής στάση να κατευθύνεσαι προς την θετική (η κ αρνητική) στάση απέναντι σου κ άλλο από την μια στιγμή στην άλλη το άσπρο μαύρο .....
Γιώργο κατά μία έννοια έχουν μια βάση αυτά που λες ...αλλά σε κάποια σημεία νομίζω είσαι υπερβολικός .
Α.Συγκρίσεις τυπου καλύτερα και από λορετζο προσωπικά δεν έχω δει να γράφει κάποιος. Ίσως να μου έχει διαφύγει όμως.
Β. Σε αυτό το φόρουμ ,επειδή είμαι και λίγο πιο παλιός εδώ μέσα από σένα, άρα έχω διαβασει περισσότερα σε αυτά τα δέκα χρόνια, ειδικά τις ελληνικές κλινικές τις περιμένουμε στην γωνία,όχι γιατί είμαστε κακοι αλλά γιατί μας έχουν δώσει εκατοντάδες αφορμές τις οποίες τις γνωρίζεις και εσύ. Σε αυτό το κλίμα λοιπόν δεν υπήρχε περίπτωση να ξεφύγει ούτε ο Αναστασάκης.
Γ. Ο Αναστασάκης , είναι ένας από τους αδικημένους . Αφενός δεν είχαμε δείγματα της δουλειάς του έως τώρα αφετέρου έχει την ατυχία να περιλαμβάνεται στον όρο " ελληνικές κλινικες". Το ίδιο πιθανόν συμβαίνει και με άλλους, ακόμα και με μια νοσηλεύτρια στον βεκρη η οποία μπορει να είναι εξαιρετική αλλά κάπου χάνεται η αξία της για τους γνωστούς λόγους.
Όσον αφορά τον Αναστασάκη επειδή τον παρακολουθώ χρόνια, αρχής γενομένης από την εποχή που πρώτο αγόρασα τοππικ από την dermamed δηλαδή το 2008, σε θεωρητικό τουλάχιστον επίπεδο έκανε πολύ δουλειά, βιντεο ενημερωτικά ,βιβλία κτλ , έβλεπα και περιστατικά του στο site η στο fb αρκετά χρόνια πριν έξι η εφτά τα οποία προσωπικά δε με έπειθαν , κάποια μου έδιναν την εντύπωση ότι έχουν λίγο τοππικ, κάποια άλλα δεν είχαν αρκετές φωτο κτλ ενώ σε κάποια άλλα βίντεο που εβλεπα από τον τρόπο που μιλούσε τον θεωρούσα αλαζόνα , αυτό όμως τον κρίνει σαν άνθρωπο και όχι ως γιατρό. Τα τελευταία χρόνια που έχει αναβαθμίσει την παρουσίαση των αποτελεσμάτων του στο YouTube που χτενίζει τον ασθενή ,του βρέχει τα μμ μαλλιά κτλ, πρωτοφανες για Ελλάδα, εκεί αρχίζει ένα έμπειρο μάτι φορουμιτη να αντιλαμβάνεται ότι κάτι έχει αλλάξει και πως δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν υπόνοιες για τοππικ ενώ ταυτόχρονα παρατηρείς και μια αναβάθμιση στη ποιότητα των αποτελεσμάτων.

Καταλήγοντας, πολλοί από εδώ μέσα που δεν ειχαν καθόλου άποψη για τον γιατρό η είχαν αρνητική άποψη χωρίς να υπάρχει λογος, ξαφνικά βλέπουν μια οργανωμένη κλινική, αξιόλογα αποτελέσματα, αναλυτικές παρουσιάσεις και κάποιον που αγαπάει αυτό που κάνει και το αναβαθμίζει προς το καλύτερο

Όλο αυτό βοηθά να περάσουμε από το κράξιμο στην εκτίμηση.

Τι ίδιο μπορεί να συμβεί και με άλλος γιατρούς αν θελησουν να μπουν και να παρουσιάσουν την δουλειά τους όπως ο Τυρκαλας η ο Παπανικολάου και άλλοι , να δούμε πραγματικά ποιοι είναι κ τι κανουν και να κάνουμε στροφή 360 μοιρών που έλεγε και ο πρώην prime minister.
 
Μπλουζα