Aris rokos, injertocapilar (lorenzo), fue, 4001g, 22/23 -5 -2019

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχεις σκεφτεί ότι κάνοντας ένα στριπ όλα τα graft που είναι ακριβώς πάνω στην τομή πάνε κατευθείαν στον κουβά (το λεγόμενο trimming)? Πόσα είναι αυτά άραγε? Στην FUE ακόμα και αν έχεις μερική καταστροφή του graft (η συνηθέστερη περίπτωση) το τριχοθυλάκιο παραμένει μέσα και μπορεί να ξαναδώσει τρίχα.

NUCKY SAID:
Δεν είναι και δύσκολο να έχεις μια εκτίμηση πόσα είναι . Ένα τυπικό στριπ έχει συνολικό μήκος τομής από 40κάτι μέχρι 50κάτι εκατοστά σε πάχος χιλιοστού. Περίπου το μισό , στα χέρια ενός καλού γιατρού θα είναι στο όριο της ασφαλούς ζώνης. Κάποια λοιπόν θα χαθούν αλλά αυτό που έχει σημασία είναι αν θα είναι περισσότερα ή λιγότερα από όσα χάνονται με FUE λόγω του τρόπου εξαγωγής συν όσα (πιθανόν) θα χαθούν αν φύγεις εκτός δότριας. Ο Feller δε, υποστηρίζει οτι κόβοντας κατάλληλα το στριπ αυτή η ζημιά είναι ελάχιστη ( στο 8 30 αυτού του βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=rs19skZGuy4&t=964s ).

Το πόσα θα "φύγουν" στην FUE λόγω εξαγωγής είναι αβέβαιο (ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει). Η πρακτική δείχνει ότι στις καλές κλινικές σήμερα το ποσοστό είναι πολύ μικρό γιατί τα αποτελέσματα είναι καλά. Υπάρχει επαρκές δείγμα μμ από FUE και ξέρουμε με βεβαιότητα τα στατιστικά αφού κατά την εξαγωγή με FUE το transection μπορεί να μετρηθεί με ακρίβεια (το graft που έχει εξαχθεί μπορείς να το δεις και να καταλάβεις σε τι κατάσταση είναι). Από την άλλη αφού το στριπ όπως λες έχει παχός χιλιοστού για δες την παρακάτω εικόνα.

strip.jpg

Δείγμα από occipital με 80g/cm2 (to τετραγωνο είναι 1x1cm). Η απόσταση μεταξύ των 2 γραμμών είναι 1μμ, άρα τα graft που έχω κοκκινήσει θα χαθούν (επικεντρώνομαι στην ρίζα και όχι στην τρίχα). Αυτά είναι στο 1cm - 11 άρα στα 45cm περίπου 500. Αν θεωρήσουμε ότι ένα τέτοιο στριπ μπορεί να δώσει 3000g, τότε στον κουβά θα πάνε 500/3000= 16%. Να το στρογγυλέψω προς τα κάτω και να πώ 10% υπερ της ασφαλείας. Άρα by definition μιλάμε για 90% best case scenario.

----------------------------------------------------

Nucky προφανώς είναι γενικό αυτό που ρωτάς. 40 χρόνος με μικρό NW. To ειδικό θα ήταν να εξειδικεύσεις όλες τις πληροφορίες για τον 40χρονό (όπως έχουν αναφερθεί παραπάνω).

Έκανα follow up ερώτημα εξειδικεύοντας το ερώτημα και η απάντηση δεν άλλαξε. Ακόμα και αν μια περιοχή ψηλά δείχνει υγιέστατη στα 40 δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί οτι θα παραμείνει έτσι στα επόμενα χρόνια.

Όλη μας η ζωή είναι μια πιθανότητα. Οι στατιστικές λένε ότι οι πιθανότητες να εξελιχθεί σε κάτι πολύ χειρότερο είναι πολύ μικρές. Με το ίδιο σκεπτικό δεν πρέπει να οδηγείς.
----------------------------------------------------

Προσωπικά δεν θα ήθελα μια ουλή για πάντα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου και όλη την ταλαιπωρία του χειρουργίου και τις τάσεις στο δέρμα του κεφαλιού μου που σε αρκετές περιπτώσεις κάνεις μήνες για να τις συνηθίσεις αν ήταν να πάρω ένα ρίσκο για να χάσω 300-500g στο μακρινό μέλλον με FUE.

Αυτό είναι απολύτως σεβαστό ως επιλογή. Η ιερή μου αποστολή είναι να περάσω οτι όποιος πάει για μεταμόσχευση πρέπει να έχει ενημερωθεί από τον γιατρό οτι υπάρχει αυτό το ρίσκο και να αποφασίσει. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος οτι το κάνουν οι FUE only.Τα 300 και 500 πάντως ήταν ένα νούμερο που πέταξα για να γίνει κουβέντα. Αν ήταν 1000; Επίσης θεωρείς οτι αυτή τη στιγμή, με 5500 FUE πήρες το ίδιο αποτέλεσμα που θα έπαιρνες με 5500κ Strip. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι'αυτό.

Πιθανώς καλύτερη από στριπ. Είμαι απόλυτα βέβαιος για αυτό γιατί μετρήθηκαν τα graft της 1μμ όταν ξυριστηκα για την 2η και η φύτρωση (μετρημενη) ήταν 95%+ αφού πριν την 1μμ δεν είχα στην περιοχή κανένα!
---------------------------------------------------

Παρακολούθησα την κόντρα Αμερικάνων-Ευρωπαίων (σε 2 workshop) για τα technical limitation της FUE (ακαταλληλότητα, graft qualities, κλπ). Το συμπέρασμα, με λίγα λόγια, είναι ότι η εξέλιξη των εργαλείων και των τεχνικών τα έχει ξεπεράσει. Η FUE του 2009 είναι προιστορία σε σχέση με αυτή του 2019. Ως εκ τούτου πρέπει να αναθεωρούνται και κάποιες αντιλήψεις για αυτή και ειδικά από κάποιους που δεν είναι στην αιχμή των εξελίξεων.

Το συμπέρασμα ποιών ; Αυτών που υποστηρίζουν εξ αρχής την FUE σαν μόνη επιλογή ; Οι άλλοι πείστηκαν ; Αν κρίνω από όσα διαβάζω και βλέπω ι σήμερα όχι. Προφανώς έχει υπάρξει εξέλιξη αλλά το ότι πέρασαν 10 χρόνια δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ξεπεράστηκαν τα προβλήματα της FUE . Άλλωστε κανείς σοβαρός γιατρός δεν απαξιώνει την FUE . Χάρη στις εξελίξεις των τελευταίων χρόνων έγινε μια πολύ καλή επιλογή για συγκεκριμένες περιπτώσεις. Η προβολή της ως πανάκεια , ως μόνη μοντέρνα μέθοδο που καθιστά περιττή την στριπ είναι το λάθος.

Στο FUE workshop υπήρχαν mixed top γιατροί (Ηasson, Shapiro, κλπ) οι οποίοι κάνουν στριπ και έχουν αναθεωρήσει άποψη ως προς την FUE όσον αφορά την ποιότητα της εξαγωγής. Η ενστάση τους αφορούσε σχεδόν αποκλειστικά την lifetime ποσότητα της δότριας μόνο με FUE.
---------------------------------------------------

Αυτό που φοβούνται είναι τον βοηθό τους γιατρό που θα τους πάρει τους technician και θα ανοίξει άλλο μαγαζί (ίδε Lorenzo-Villa).

Αυτό μπορεί να γίνει (και γινόταν) και με την στριπ. Αν θυμάμαι καλά ο Γκούρας , για παράδειγμα, έφυγε από την BK. Ο Bissanga δούλευε στην DHI στα νιάτα του και χαιρέτησε για Βέλγιο. Πολλές οι περιπτώσεις, Άρα προς τι ο φόβος ειδικά των γιατρών της στριπ σε σχέση με την FUE που ανέφερες αρχικά;

Στην STRIP ο γιατρός είναι κομβικής σημασίας, στην FUE έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα μπορεί και να μην υπάρχει (ίδε Advanced). To παιχνίδι παίζεται στους technicians.

-------------------------------------------------
Η FUE εξελίσσεται διαρκώς και πολλά από αυτά που διαβάζεις στο net σήμερα δεν ισχύουν.

Γενικώς φροντίζω να διαβάζω οτι πιο τελευταίο κυκλοφορεί , από πολλές πηγές και από ανθρώπους με αξιοπιστία. Το οτι η FUE εξελίσσεται δεν το αμφισβήτησα ποτέ ,αυτό που αμφισβητώ είναι οτι μπορεί αν είναι η καλύτερη επιλογή , πάντα ή σχε΄δον πάντα. Κάθε τεχνολογία και μέθοδος έχει και τις εγγενείς αδυναμίες και όριά της, Η ασφαλής δότρια σε ένα άνθρωπο είναι συγκεκριμένη όσο δεν υπάρχει κλωνοποίηση. Όσο και να εξελιχθεί η FUE δεν μπορεί να βγάλει πολλές χιλιάδες μοσχευματα χωρίς προβλήματα. Όσο και να έχουν εξελιχθεί τα εργαλεία παραμένει μια ημίτυφλη μέθοδος, όπου με ένα κυλινδρικό τρυπάνι διαμέτρου χιλιοστού ή και λιγότερο προσπαθεί ένας γιατρός να ξεριζώσει χιλιάδες μοσχεύματα , υπό διαφορετικές γωνίες από μια καμπύλη και ανώμαλη επιφάνεια με ασταθή ιστό. Λίγα microns να μετακινηθεί το χέρι , έχει πετσοκόψει το γκραφτ. Και όλα αυτά σε στάση που είναι ο ορισμός της απουσίας εργονομίας. Είναι δυνατόν να καταφέρνει να βγάλει άθικτα όσα και η strip ; Πόσο σταθερό μπορεί πια να είναι το χέρι;
Και άντε και το έβγαλε. Πόσο υποστηρικτικό ιστό μπορεί να βγάλει με εργαλεία μικρότερα του χιλιοστού.
---------------------------------------------------

Εδώ δεν διαφωνούμε. Σε βαριά NW δεν είναι πάντα η καλύτερη (ή πιο δόκιμη) επιλογή ειδικά αν δεν υπάρχει φαρμακευτική υποστήριξη. Αυτά που λες περί ημιτυφλής μεθόδου, ξεριζώνει, κλπ ενώ ακούγονται λογικά δεν είναι σωστά. Η ακρίβεια δεν μετριέται σε (μ) έτσι μετριέται το πάχος της τρίχας. Επίσης αγνοείς τις βασικές αρχές εξαγωγής της FUE. Δεν χρειάζεται να αγγίξεις τον πυρήνα του graft, πρακτικά τον μυ κόβεις και τον σμηγματογόνο αδένα οι οποίοι βρίσκονται αρκετά πάνω από την ρίζα. Αν ελέγξεις το βάθος και την φορά δεν έχεις κανένα θέμα ούτε παίζεις με μικρον. Στην μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων το graft κάνει popup μόνο του και δεν χρειάζεται ιδιαίτερος κόπος για να το βγάλεις μετά το κόψιμο. Φυσικά υπάρχουν και οι δυσκολοτερες περιπτώσεις αλλά και αυτές αντιμετωπίζονται με την κατάλληλη τεχνική. Η εξαγωγή, αν είναι κουρεμένη η FUE και γίνει με τα κατάλληλα εργαλεία <1mm, παρουσιάζει πολύ υψηλά ποσοστά επιβίωσης. Σε αυτό που έχεις δίκιο είναι η εργονομία. Για αυτό και θες technicians που κάνουν rotation και είναι αναλώσιμoi μετά από κάποια χρόνια όταν κουραστούν. Ο γιατρός στην FUE δεν μπορεί να αντέξει σε extraction και implantation κάθε μέρα ειδικά όταν δουλεύει σε πάνω από 1 ασθενή. Για αυτό και η FUE ακολουθεί άλλα εμπορικά μονοπάτια σε σχέση με την στριπ.


Τα σχόλια περί στριπ/FUE θα μεταφερθούν εν καιρω γιατί είμαστε offtopic.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aris rokos

Active Member
Εγώ πάντως αυτό που έχω να πω Ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος Και ότι μπορώ να χτενίσω το μαλλί όπως το Θέλω , Πριν την μεταμόσχευση δεν μπορούσα να το κάνω + + Φυσικότητα απίστευτη Δεν το καταλαβαίνεις κι ας το ξέρεις ότι έχω κάνει μεταμόσχευση
23679011-F5A0-4556-935A-A56AE271C829.jpeg
2CD891CD-3878-4A19-91A2-D3304D22ED45.jpeg
FC9E0249-F6BB-47C5-A789-7C3A9FD42BF3.jpeg
Έχεις σκεφτεί ότι κάνοντας ένα στριπ όλα τα graft που είναι ακριβώς πάνω στην τομή πάνε κατευθείαν στον κουβά (το λεγόμενο trimming)? Πόσα είναι αυτά άραγε? Στην FUE ακόμα και αν έχεις μερική καταστροφή του graft (η συνηθέστερη περίπτωση) το τριχοθυλάκιο παραμένει μέσα και μπορεί να ξαναδώσει τρίχα.

Δεν είναι και δύσκολο να έχεις μια εκτίμηση πόσα είναι . Ένα τυπικό στριπ έχει συνολικό μήκος τομής από 40κάτι μέχρι 50κάτι εκατοστά σε πάχος χιλιοστού. Περίπου το μισό , στα χέρια ενός καλού γιατρού θα είναι στο όριο της ασφαλούς ζώνης. Κάποια λοιπόν θα χαθούν αλλά αυτό που έχει σημασία είναι αν θα είναι περισσότερα ή λιγότερα από όσα χάνονται με FUE λόγω του τρόπου εξαγωγής συν όσα (πιθανόν) θα χαθούν αν φύγεις εκτός δότριας. Ο Feller δε, υποστηρίζει οτι κόβοντας κατάλληλα το στριπ αυτή η ζημιά είναι ελάχιστη ( στο 8 30 αυτού του βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=rs19skZGuy4&t=964s ).
----------------------------------------------------

Nucky προφανώς είναι γενικό αυτό που ρωτάς. 40 χρόνος με μικρό NW. To ειδικό θα ήταν να εξειδικεύσεις όλες τις πληροφορίες για τον 40χρονό (όπως έχουν αναφερθεί παραπάνω).

Έκανα follow up ερώτημα εξειδικεύοντας το ερώτημα και η απάντηση δεν άλλαξε. Ακόμα και αν μια περιοχή ψηλά δείχνει υγιέστατη στα 40 δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί οτι θα παραμείνει έτσι στα επόμενα χρόνια.
----------------------------------------------------

Προσωπικά δεν θα ήθελα μια ουλή για πάντα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου και όλη την ταλαιπωρία του χειρουργίου και τις τάσεις στο δέρμα του κεφαλιού μου που σε αρκετές περιπτώσεις κάνεις μήνες για να τις συνηθίσεις αν ήταν να πάρω ένα ρίσκο για να χάσω 300-500g στο μακρινό μέλλον με FUE.

Αυτό είναι απολύτως σεβαστό ως επιλογή. Η ιερή μου αποστολή είναι να περάσω οτι όποιος πάει για μεταμόσχευση πρέπει να έχει ενημερωθεί από τον γιατρό οτι υπάρχει αυτό το ρίσκο και να αποφασίσει. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος οτι το κάνουν οι FUE only.Τα 300 και 500 πάντως ήταν ένα νούμερο που πέταξα για να γίνει κουβέντα. Αν ήταν 1000; Επίσης θεωρείς οτι αυτή τη στιγμή, με 5500 FUE πήρες το ίδιο αποτέλεσμα που θα έπαιρνες με 5500κ Strip. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι'αυτό.
---------------------------------------------------

Παρακολούθησα την κόντρα Αμερικάνων-Ευρωπαίων (σε 2 workshop) για τα technical limitation της FUE (ακαταλληλότητα, graft qualities, κλπ). Το συμπέρασμα, με λίγα λόγια, είναι ότι η εξέλιξη των εργαλείων και των τεχνικών τα έχει ξεπεράσει. Η FUE του 2009 είναι προιστορία σε σχέση με αυτή του 2019. Ως εκ τούτου πρέπει να αναθεωρούνται και κάποιες αντιλήψεις για αυτή και ειδικά από κάποιους που δεν είναι στην αιχμή των εξελίξεων.

Το συμπέρασμα ποιών ; Αυτών που υποστηρίζουν εξ αρχής την FUE σαν μόνη επιλογή ; Οι άλλοι πείστηκαν ; Αν κρίνω από όσα διαβάζω και βλέπω ι σήμερα όχι. Προφανώς έχει υπάρξει εξέλιξη αλλά το ότι πέρασαν 10 χρόνια δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ξεπεράστηκαν τα προβλήματα της FUE . Άλλωστε κανείς σοβαρός γιατρός δεν απαξιώνει την FUE . Χάρη στις εξελίξεις των τελευταίων χρόνων έγινε μια πολύ καλή επιλογή για συγκεκριμένες περιπτώσεις. Η προβολή της ως πανάκεια , ως μόνη μοντέρνα μέθοδο που καθιστά περιττή την στριπ είναι το λάθος.
---------------------------------------------------

Αυτό που φοβούνται είναι τον βοηθό τους γιατρό που θα τους πάρει τους technician και θα ανοίξει άλλο μαγαζί (ίδε Lorenzo-Villa).

Αυτό μπορεί να γίνει (και γινόταν) και με την στριπ. Αν θυμάμαι καλά ο Γκούρας , για παράδειγμα, έφυγε από την BK. Ο Bissanga δούλευε στην DHI στα νιάτα του και χαιρέτησε για Βέλγιο. Πολλές οι περιπτώσεις, Άρα προς τι ο φόβος ειδικά των γιατρών της στριπ σε σχέση με την FUE που ανέφερες αρχικά;

-------------------------------------------------
Η FUE εξελίσσεται διαρκώς και πολλά από αυτά που διαβάζεις στο net σήμερα δεν ισχύουν.

Γενικώς φροντίζω να διαβάζω οτι πιο τελευταίο κυκλοφορεί , από πολλές πηγές και από ανθρώπους με αξιοπιστία. Το οτι η FUE εξελίσσεται δεν το αμφισβήτησα ποτέ ,αυτό που αμφισβητώ είναι οτι μπορεί αν είναι η καλύτερη επιλογή , πάντα ή σχε΄δον πάντα. Κάθε τεχνολογία και μέθοδος έχει και τις εγγενείς αδυναμίες και όριά της, Η ασφαλής δότρια σε ένα άνθρωπο είναι συγκεκριμένη όσο δεν υπάρχει κλωνοποίηση. Όσο και να εξελιχθεί η FUE δεν μπορεί να βγάλει πολλές χιλιάδες μοσχευματα χωρίς προβλήματα. Όσο και να έχουν εξελιχθεί τα εργαλεία παραμένει μια ημίτυφλη μέθοδος, όπου με ένα κυλινδρικό τρυπάνι διαμέτρου χιλιοστού ή και λιγότερο προσπαθεί ένας γιατρός να ξεριζώσει χιλιάδες μοσχεύματα , υπό διαφορετικές γωνίες από μια καμπύλη και ανώμαλη επιφάνεια με ασταθή ιστό. Λίγα microns να μετακινηθεί το χέρι , έχει πετσοκόψει το γκραφτ. Και όλα αυτά σε στάση που είναι ο ορισμός της απουσίας εργονομίας. Είναι δυνατόν να καταφέρνει να βγάλει άθικτα όσα και η strip ; Πόσο σταθερό μπορεί πια να είναι το χέρι;
Και άντε και το έβγαλε. Πόσο υποστηρικτικό ιστό μπορεί να βγάλει με εργαλεία μικρότερα του χιλιοστού.
---------------------------------------------------
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Εγώ πάντως αυτό που έχω να πω Ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος Και ότι μπορώ να χτενίσω το μαλλί όπως το Θέλω , Πριν την μεταμόσχευση δεν μπορούσα να το κάνω + + Φυσικότητα απίστευτη Δεν το καταλαβαίνεις κι ας το ξέρεις ότι έχω κάνει μεταμόσχευσηΠροβολή συνημμένου 25118Προβολή συνημμένου 25119Προβολή συνημμένου 25120
Φοβερό μαλλί και όντως όπως το λες ...στον άσχετο δεν πάει το μυαλό...στον έστω κ λίγο υποψιασμένο που έχει λίγο ασχοληθεί με μμ πιστεύω ότι δεν υπάρχει μμ που να μην την καταλαβαίνει ....όπως για παράδειγμα σε σένα όσο και καλή χαιρλαιν να χεις είναι η φορά και η υφή και η πυκνότητα τέτοια που λες κάτι γίνεται....αλλά έχει πολύ μικρή σημασία γιατί ,8 στους 10 άγνωστους δεν κτλ τίποτα..
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φοβερό μαλλί και όντως όπως το λες ...στον άσχετο δεν πάει το μυαλό...στον έστω κ λίγο υποψιασμένο που έχει λίγο ασχοληθεί με μμ πιστεύω ότι δεν υπάρχει μμ που να μην την καταλαβαίνει ....όπως για παράδειγμα σε σένα όσο και καλή χαιρλαιν να χεις είναι η φορά και η υφή και η πυκνότητα τέτοια που λες κάτι γίνεται....αλλά έχει πολύ μικρή σημασία γιατί ,8 στους 10 άγνωστους δεν κτλ τίποτα..

Στις δικιες μου μμ και έμπειρο μάτι δυσκολα να καταλάβει αν έκανα.
 

vlafo

Well-Known Member
Εγώ πάντως αυτό που έχω να πω Ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος Και ότι μπορώ να χτενίσω το μαλλί όπως το Θέλω , Πριν την μεταμόσχευση δεν μπορούσα να το κάνω + + Φυσικότητα απίστευτη Δεν το καταλαβαίνεις κι ας το ξέρεις ότι έχω κάνει μεταμόσχευσηΠροβολή συνημμένου 25118Προβολή συνημμένου 25119Προβολή συνημμένου 25120
Αυτό είναι που μετράει πάνω από όλα και είναι και η επιτυχία της μμ.
Το μαλλί οπτικά φαίνεται άρτιο σε όλα aris αν και από κοντά θεωρώ ότι θα είναι λίγο διαφορετικό όσον αφορά την εικόνα.Θελω να πω ότι μπορεί όπως λέει ο Γιώργος κάποιος σχετικός να το καταλάβει ειδικά με αυτό το κλείσιμο των κροτάφων που κάνει ο Λορέντζο και που εμένα δεν μου αρέσει γιατί υποδηλώνει μμ.
Μικρή σημασία άλλωστε.
Να το χαίρεσαι.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Φιλε Αρη ξαναζωντανευω το νημα σου,εχουν περασει σχεδον δυο χρονια απο την μεταμοσχευση σου,σε τι κατασταση εισαι;Αν θελεις ανεβασε καμια φωτογραφια να δουμε,αν μπορεις να μας δειξεις και το crown θα το εκτιμουσα αφανταστα,ευχαριστω!
 

aris rokos

Active Member
Γεια σου φίλε Βάζω φωτογραφίες για την τωρινή μου κατάσταση Φωτογραφίες Με iPhone 12 pro Max:cool::cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Αris
Αυτό το pro max καλό είναι να μην το χρησιμοποιούμε για φωτογραφίες. :)
Το μαλλί βλέπω αφάνα.
Δότρια σε εξαιρετική κατάσταση,και πυκνότητα επίσης.
Τα έχεις κουρέψει ποτέ πιο κοντά ή τα κρατάς σε αυτό το μήκος?
Έχεις χάσει καθόλου έδαφος ή σταθερός όπως σε βλέπω είσαι?
Θα σκεφτόσουνα ποτέ να βάλεις λίγα (500 max) στο crown να κλείσεις εντελώς?
Να το χαίρεσαι (που ήδη το κάνεις εδώ και 2 χρόνια).
 

aris rokos

Active Member
Αris
Αυτό το pro max καλό είναι να μην το χρησιμοποιούμε για φωτογραφίες. :)
Το μαλλί βλέπω αφάνα.
Δότρια σε εξαιρετική κατάσταση,και πυκνότητα επίσης.
Τα έχεις κουρέψει ποτέ πιο κοντά ή τα κρατάς σε αυτό το μήκος?
Έχεις χάσει καθόλου έδαφος ή σταθερός όπως σε βλέπω είσαι?
Θα σκεφτόσουνα ποτέ να βάλεις λίγα (500 max) στο crown να κλείσεις εντελώς?
Να το χαίρεσαι (που ήδη το κάνεις εδώ και 2 χρόνια).
Αris
Αυτό το pro max καλό είναι να μην το χρησιμοποιούμε για φωτογραφίες. :)
Το μαλλί βλέπω αφάνα.
Δότρια σε εξαιρετική κατάσταση,και πυκνότητα επίσης.
Τα έχεις κουρέψει ποτέ πιο κοντά ή τα κρατάς σε αυτό το μήκος?
Έχεις χάσει καθόλου έδαφος ή σταθερός όπως σε βλέπω είσαι?
Θα σκεφτόσουνα ποτέ να βάλεις λίγα (500 max) στο crown να κλείσεις εντελώς?
Να το χαίρεσαι (που ήδη το κάνεις εδώ και 2 χρόνια).
Σχεδόν στο ίδιο Μήκος το Έχω πάντα .. Στο milds Έχω χάσει λίγο έδαφος νομίζω Μπροστά και πίσω νομίζω το ίδιο άντε να έχω χάσει και λίγο Επειδή δεν παίρνω θεραπεία .. Ναι έχω σκεφτεί Λίγα στο crown και στο milds .. Ίσως να το επιχειρήσω του χρόνου να δούμε .. Δεν θέλω να βιαστώ επειδή δεν παίρνω και θεραπείες Και αυτή τη στιγμή με καλύπτει πολύ το αποτέλεσμα Ειδικά σ’ αυτό το μήκος που έχω το μαλλί .. Να μου μείνει λίγο απόθεμα Για αργότερα;)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι αυτό που λέμε για την φίνα και την μμ. Είδα έναν ακριβώς σαν και εσένα στο consultation (δεν έχω ποστάρει φώτο). Μετά την μμ full head. Έκοψε την φίνα (low dose) και άρχισε να χάνει όγκο στο middle. Αν τον έβλεπες φαινόταν μια χαρά. Το σαράκι όμως δούλευε από κάτω. Αν το άφηνε κανά χρόνο θα έμπαινε και για άλλη μμ. Βέβαια αρκετά νεώτερος από εσένα. Έχει μεγάλη σημασία ως προς την επιθετικότητα της ΑΑ. Εσύ νομίζω ότι μπορείς να το παλέψεις με μια μμ σε λίγα χρόνια και να μην μπεις καθόλου σε διαδικασία φαρμάκων.
 

vlafo

Well-Known Member
Πάντως έχω ένα τεράστιο ερωτηματικό όσον αφορά τις μμ και κατά πόσο επηρεάζουν και τις υπόλοιπες περιοχές.
Το έχω ρωτήσει παντού,το έχουμε συζητήσει μαζί,αλλά συσχετισμός σίγουρα με κάποιο τρόπο υπάρχει.
Δε μπορώ προφανώς να το αποδείξω,αλλά ούτε και να δεχτώ το γεγονός πως όσοι έχουν κάνει μμ και άλλοι τόσοι που έχω δει και μιλήσει μαζί τους,μετά από 1 η 2 χρόνια αρχίζουν να έχουν απώλειες σαν αποτέλεσμα της εξάπλωσης της αα.
Και μιλάμε και για άτομα που παίρνουν θεραπείες.
Αν υποθέσουμε ότι είναι ένα κοινό δίκτυο από κάτω,και επεμβαίνοντας ουσιαστικά το επηρεάζεις με κάποιο τρόπο δηλαδή στρεσάρεται ή όλη περιοχή (όχι μόνο αυτή που επεμβαίνεις), μόνο τότε εξηγείται αυτό το φαινόμενο.
Είχα πάρει μια τέτοια απάντηση από έναν γιατρό κάποτε,αλλά ήταν περισσότερο υποθετική.
 

aris rokos

Active Member
Είναι αυτό που λέμε για την φίνα και την μμ. Είδα έναν ακριβώς σαν και εσένα στο consultation (δεν έχω ποστάρει φώτο). Μετά την μμ full head. Έκοψε την φίνα (low dose) και άρχισε να χάνει όγκο στο middle. Αν τον έβλεπες φαινόταν μια χαρά. Το σαράκι όμως δούλευε από κάτω. Αν το άφηνε κανά χρόνο θα έμπαινε και για άλλη μμ. Βέβαια αρκετά νεώτερος από εσένα. Έχει μεγάλη σημασία ως προς την επιθετικότητα της ΑΑ. Εσύ νομίζω ότι μπορείς να το παλέψεις με μια μμ σε λίγα χρόνια και να μην μπεις καθόλου σε διαδικασία φαρμάκων.
Εγώ θυμάμαι από μικρός Από τα 17 νομίζω Είχε ξεκινήσει η διάχυτη Αλλά Όχι επιθετική , Θα το παλέψω έτσι Να δούμε πως θα εξελιχθεί Αν και είχα σκεφτεί για 2mg φίνα Την εβδομάδα , Αλλά δεν το επιχειρώ
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Μπραβο ρε συ Αρη,χαιρομαι με την εικονα σου,πολυ δυνατος ο λορεντζο στα crown και επισης χαιρομαι που βλεπω άνθρωπο να αφηνει μακρυ μαλλι μετα την μεταμοσχευση του,πως νιωθεις που εχουν περασει δυο χρονια απο το χειρουργειο;Θυμασαι οτι καποτε ειχες θεμα ή ειναι σαν να μην ειχες ποτε τιποτα;
 

aris rokos

Active Member
Μπραβο ρε συ Αρη,χαιρομαι με την εικονα σου,πολυ δυνατος ο λορεντζο στα crown και επισης χαιρομαι που βλεπω άνθρωπο να αφηνει μακρυ μαλλι μετα την μεταμοσχευση του,πως νιωθεις που εχουν περασει δυο χρονια απο το χειρουργειο;Θυμασαι οτι καποτε ειχες θεμα ή ειναι σαν να μην ειχες ποτε τιποτα;
Και βέβαια Πάντα μ’ άρεσε το ελαφρώς Μακρύ μαλλί Αλλά δεν μπορούσα να το εφαρμόσω γιατί φαινόταν άσχημα .. Γτο κυριότερο ότι σε δύο λεπτάκια κάνω το χτένισμα όπως το θέλω γω .. Πριν την μεταμόσχευση ταλαιπωρεί ‘μουνα
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Και βέβαια Πάντα μ’ άρεσε το ελαφρώς Μακρύ μαλλί Αλλά δεν μπορούσα να το εφαρμόσω γιατί φαινόταν άσχημα .. Γτο κυριότερο ότι σε δύο λεπτάκια κάνω το χτένισμα όπως το θέλω γω .. Πριν την μεταμόσχευση ταλαιπωρεί ‘μουνα
Χρησιμοποιεις καθολου στυλιστικα προιοντα;Εχεις τεσταρει αλλα ηδη χτενισματος με αυτο το μηκος μαλλιου που εχεις οπως πχ ενα πιο ατημελητο look ή με χωριστρουλα αλλα χτενισμενη με τα δαχτυλα και οχι με χτενα οπως στις φωτο παρακατω(κυριως στην δεξια) ;Πιστευω μπορεις να κανεις παπαδες με το μαλλι που εχεις,αλλα απο οτι καταλαβαινω το προτιμας στρωμενο οπως στις φωτογραφιες σου
grey2.jpg
 
Μπλουζα