Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

kapa

Μέλος του προσωπικού
τωρα βγαζουν ολα νοημα το γιατι καποιοι υποστηριζουν οτι η κετογονικη δουλευει και καποιοι οτι δεν δουλευει.
οσο το εψαχνα (και ακομα το ψαχνω) ειχα πεσει σε πολλες αντικρουομενες αποψεις.
δουλευει υπο προϊποθεσεις μονο αν ο στοχος ειναι η απωλεια κιλων,και αυτες ειναι μονο ψαρι ψητο,αυγα,κοτοπουλο ψητο,τιποτα αλλο...
εγω την 11η η την 12η μερα την σταματησα επειδη δεν εχανα αλλο.
και για το ψαρι το λεω θεωρητικα γιατι δεν το ειδα στην πραξη,απλα ειναι απαχο κρεας.
πρεπει να κοπει και το λιπος για αδυνατισμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
μολις σημερα βρηκα οτι η κετο ανεβαζει την αυξητικη ορμονη και ριχνει την ισνσουλινη.
εχω πολυ διψα ολη μερα και πινω συνεχεια νερο.
εκει που πηγαινα 5 φορες την μερα για κατουρημα εφτασα τις 40 μπορει και 50,ευτυχως που δεν ξυπναω απο τον υπνο μου με αυτο.
το τελευταιο 4ημερο εχω μια αδικαιολογητα ανεβασμενη λιμπιντο,δεν χρησιμοποιω κανενα φαρμακο η συμπληρωμα.
εχω brain fog και παλι επειδη την διεκοψα και ξανα περναω το σταδιο.
ο υπνος μου εχει γινει απιστευτα καλος,μαλλον μου φερνει μαστουρα το brain fog.6 ωρες το βραδυ και 3 το μεσημερι.
την ομελετα την εχω κανει συνοδευτικο σχεδον σε καθε γευμα,δηλαδη τρωω κρεας με ομελετα,πρεπει να την αραιωνω σιγα σιγα.
αν δεν μπει υδατανθρακας στο σωμα,δεν βαζουμε κιλα,αυτο το ειδα και το εμαθα με την κετο.
ακομα και ενα αρνι στην σουβλα να τρως καθε μερα και τα 10 κιλα ομως,μπορει να πεθανεις απο χοληστερινη αλλα κιλο δεν θα βαλεις.
αιφνιδιαστηκα με αυτα που κανει ο υδατανθρακας,δεν περιμενα τοσα πολλα,και δεν γνωριζα κανενα απο αυτα.
 

guru_gr

Member
καλημερα....ηρθε ο καιρος για νηστεία (με το ζόρι)
Ευχομαι σε ολους να ειναι υγιείς!!!
 

nucky

Active Member

kapa

Μέλος του προσωπικού
να βαλω και εγω εναν χρηστη της συγκεκριμενη διαιτας
!
μου αρεσε τοσο πολυ η αναλυση του που το διαβασα 5 φορες
 

konelos

Active Member
Kapa
Έχεις φτάσει στη λογική του Duκan, κάνε σωστά άμα θες να χάσεις κιλά γρήγορα και πρόσεχε όταν τα χάσεις.
Την έχω κάνει 2 φορές και μετά την καραντίνα έχει και τρίτη.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa
Έχεις φτάσει στη λογική του Duκan, κάνε σωστά άμα θες να χάσεις κιλά γρήγορα και πρόσεχε όταν τα χάσεις.
Την έχω κάνει 2 φορές και μετά την καραντίνα έχει και τρίτη.
εχω γυρισει σε κετο και θα το συνεχισω,δεν κυνηγαω θερμιδες
 
Καλησπερα εγω μεσα σε ενα μηνα με carnivor εχασα 6 κιλα λιπος εκ τον οποιον τα 2 ηταν υγρα το παν ειναι να μετρας θερμιδες να μην ξεφυγεις .. παντως και εγω κοιμομουν πολυ καλα σταματισα το ροχαλιτο ..η κοιλια μου ειχε ξεφουσκοσει δεν ειχα πριξιμο οπως παλια ... αξιζει να δοκιμασετε
 

guru_gr

Member
Καλησπερα εγω μεσα σε ενα μηνα με carnivor εχασα 6 κιλα λιπος εκ τον οποιον τα 2 ηταν υγρα το παν ειναι να μετρας θερμιδες να μην ξεφυγεις .. παντως και εγω κοιμομουν πολυ καλα σταματισα το ροχαλιτο ..η κοιλια μου ειχε ξεφουσκοσει δεν ειχα πριξιμο οπως παλια ... αξιζει να δοκιμασετε
θα την εκανα ανετα.....αν το αντεχε η τσέπη μου!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ειναι κανεις που στην κετογονικη ξεκινησε να χανει μετα απο αρκετες μερες?
ο λογος που ξανα γυρισα στην κετογονικη ειναι επειδη την συζητησα με εναν φιλο μου που την ακολουθουσε στο παρελθον και μου λεει η κετωση ξεκιναει μετα τις 20 μερες.εννοωντας η καυση λιπους.
ο συναδελφος εδω λεει οτι μετα τις 2 εβδομαδες ξεκινησε να χανει https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?34518-Η-κέτωση-μου-άλλαξε-την-ζωή

εγω προς το παρον δεν χανω,θα περιμενω και 40 μερες αν χρειαστει,με εναν προχειρο υπολογισμο δεν εχω ξεπερασει καμια μερα τα 25 γραμμαρια υδατανθρακα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Πρεπει να μετρας ακριβως ποσες θερμιδες καταναλωνεις εγω ειχα κατεβασει 509 θερμιδες κατω απο αυτο που χριαζομουν και αρχισα να χανω μετα απο 7-10 μερες περιπου .. ετρωγα μονο κρεας αυγα τυρια αλαντικα ολλα καλα ελεγμενα για να μην εχουν υδατανθρακες ... εαν ψωνιζεις μονο αυτα δεν εχεις λογο να αγοραζεις και να σπαταλας λευτα σε πατατακια σοκολατες ψωμια και οτι αλλο υπαρχει σε υδατανθρακα αρα μια κ αλλη σ ερχετε ..
 

guru_gr

Member
@Νικος12
Αν απαντας σε εμενα ΔΕΝ τρώω συσκευασμένα τρόφιμα/αλεύρι/ζάχαρη πάνω απο 2 χρόνια!
Με συγχωρείς, αλλα μου μοιαζει απίθανο να χορταίνω μονο με κρεας, ψαρι, αυγά και να πληρώνω ελαχιστα παραπανω στο σουπερ μάρκετ.
 
@Νικος12
Αν απαντας σε εμενα ΔΕΝ τρώω συσκευασμένα τρόφιμα/αλεύρι/ζάχαρη πάνω απο 2 χρόνια!
Με συγχωρείς, αλλα μου μοιαζει απίθανο να χορταίνω μονο με κρεας, ψαρι, αυγά και να πληρώνω ελαχιστα παραπανω στο σουπερ μάρκετ.
Οι υδατανθρακες καιγονται γρηγορα μεσα μας και πειναμε συνεχεια εμεις κανοντας αυτη την διατροφη κοβουμε τους υδατανθρακες και τρωμε λιπος κυριως κ πρωτεινη αυτο εχει σαν αποτελεσμα να χορτενουμε ευκολα γτ το λιπος καιγεται δυσκολα ποιο αργα . Αλλαζει δηλαδη το καυσιμο του οργανισμου μας σε λιπος γιαυτο και δεν εινας με αυτη την διατροφη και υπολογιζοντας ΠΑΝΤΑ τις θερμιδες ερχετε γρηγορα το αποτελεσμα .. εγω ειμαι 28 και ηθελα να παω απο τα 76 κιλα στα 70 μεσα σε 1 μηνα τα καταφερα οταν σταματησα και αρχησα να τρωω κανονικα παλι πηρα 1.5 με 2 κιλα τα οποια ηταν υγρα γτ στεγνωνεις με την διατροφη αυτη
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παιδια καλησπερα,επειδη εχω διαβασει σχεδον τα παντα για την κετωση και δεν υπαρχει βιντεο για κετωση που δεν εχω δει,μια συμβουλη οσοι την ακολουθειτε...
προσοχη στην πρωτε'ι'νη
η επιπλεον πρωτε'ι'νη μετατρεπεται σε γλυκοζη και αυτο απο μονο του σε πεταει εκτος κετωσης.
πρεπει να μενουμε κοντα στα 100 γραμμαρια πρωτεινης την μερα που αυτο πρακτικα σημαινει 2 πιατα φαγητο οχι παραπανω.
3 αυγα εχουν 18 γραμμαρια πρωτεινης και 100 γραμμαρια κρεας εχουν 20 γραμμαρια πρωτεινης το ελαχιστο.
εγω σπαω την πεινα στα ενδιαμεσα γευματα με σκετο βουτυρο,σκετο οπως ειναι με το κουταλι.
συνολικα τρωω ενα πακετο την ημερα απο αυτο
70 με 80 γραμμαρια απο αυτο δινουν κορεσμο λογω πολυ λιπους,για κανενα 3 ωρο ξεχνας φαγητο και πεινα.εχει 0,6 γραμμαρια πρωτεινης και 0,6 γραμμαρια υδατανθρακα στα 100 γραμμαρια,τιποτα δηλαδη,σκετο λιπος ειναι.
την 3η εβδομαδα ξεκινησε και σε εμενα να δουλευει καπου στις 20 μερες,για την ακριβεια ξεκινησα να χανω οταν αντικατεστησα τα μισα πιατα της ημερας με βουτυρο και πηγα απο τα 240 γραμμαρια πρωτεινης στα 120,μπορει και τυχαιο αλλα μπα.
εγω σκεφτομαι να την ακολουθησω εφ ορου ζωης οχι τοσο αυστηρα αλλα εκει κοντα γιατι ο αλλος δρομος που ακολουθουσα στην διατροφη μονο εγκεφαλικα και εμφραγματα θα με περιμεναν μελοντικα και παχυσαρκια μαζι γιατι τα τελευταια χρονια το σωμα παιρνει πολυ ευκολα βαρος και λιπος.
καποια στιγμη ποιο μετα θα μετρησω και τα τριγλυκεριδια μου να δουμε που πηγανε απο το 300 που ηταν.
το χαπι για τα τριγλυκεριδια το εχω κοψει εδω και 3 μηνες.
περιτο να σας πω οτι εχω αναθεωρησει τα παντα οτι πιστευα για το αδυνατισμα.
πιστευα οτι το λιπος και οι θερμιδες μας παχαινουν,αλλα τελικα ο υδατανθρακας μας παχαινει,τρωω λιπος με το κουταλι και αδυνατιζω.
αυτο που ειναι μου ηταν ακομα ποιο κουφο ειναι οτι η υπερκαταναλωση πρωτεινης μας εμποδιζει στην καυση λιπους.
πολλες πληροφοριες μαζεμενες μου ηρθανε σε ενα τριμηνο και ακομα προσπαθω να τις χωνεψω,πιστευα ακριβως τα αντιθετα πρις 3 μηνες
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
@kapa :D:D:D καφες σκετος με βουτηρο...εγω πινω με τους κουβαδες!!!
δωσε κανενα λινκ για αγορα,εμενα το βουτυρο μου αρεσει,παντα οταν επεφταν στα χερια μου αυτες οι μικρες ατομικες συσκευασιες ετρωγα ενα σκετο,μου αρεσει πολυ και το ωριμο αβοκαντο που εχει την υφη βουτυρου,ειναι το μονο φρουτο που μου αρεσει
 
Μπλουζα