DHI -FUE- Ευαγγελάτος - 1799 Grafts - 20.02.2020

aeratos28

Just aeratos
Μάκη σαν να υπερβάλεις λίγο..το άριστο είναι περίπου 700-750 graftsλες και εδώ έχουμε περίπου 600..άρα 10-15% λιγότερα από τους κορυφαίους.οποτε δεν το λες και μέτριο ,μια χαρά είναι.κολλησες τώρα σε αυτό?επίσης τα έβαλε ο άνθρωπος σε 180 λεπτά έτσι?άρα έβαζε ένα graft ανά 6 δευτερόλεπτα.τι πράγμα θεωρείς απαράδεκτο και που βλέπεις popping?κόντρα με κανεναν έβαζε ποιος θα σπάσει ρεκόρ?υπεραναλυσεις λάθος τύπου κάνετε..φωτό καλές να ανεβάσει ο φίλος mogan να δούμε τι έχει παιχτεί με την πύκνωση γιατί δεν είναι τόσο καθαρές αυτές ώστε να δούμε τι έχει παιχτεί με δοτρια και ληπτρια.συμφωνω ότι κατέβηκε χαμηλά πολύ και είναι λάθος ,επίσης το ότι δεν χρησιμοποίησε όλη τη δοτρια και από πλάγια..και αυτό λάθος και περιμένουμε απάντηση αν έχει την καλοσύνη ο mogan να ρωτήσει τον γιατρό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
οχι εδω εχουμε 500 με μοτερ εξαγωγη την ωρα οταν με manual στη dhi κανουν 350-400 την ωρα . Πχ ο ιδιος γιατρος στη προηγουμενη μεταμοσχευση του παιδιου εβγαζε περιπου 380 την ωρα manual . Ο χρονος για μενα ειναι πολυ σημαντικος . Το εχω ξαναπει πολλες φορες στο παρελθον και τα εχω δικαιολογισει ολα επαρκως σε αλλα νηματα αρκετες φορες . Επισης 500 περιπου τοποθετηση ανα ωρα ειναι παρα πολυ αργα . Καποιο ζητημα υπηρχε για να ειναι τοσο αργα . Ειναι περιπου η μιση ταχυτητα απο αυτο που κανουν στη HDC , για παραδειγμα η στο Βεκρη που ειναι πολυβολα . Εχω δει βιντεο με τη μπιρου απο dhi που επισης πυροβολει με 20 μοσχευματα το λεπτο τοποθετηση . Υπαρχουν βιντεο με ξενους επισης γιατρους , μεγαλα και μικρα ονοματα που τοποθετουν επισης γρηγορα. Ο πιο απλος λογος να καθυστερει καποιος στην τοποθετηση ειναι το poping . Βαζει μοσχευμα , αυτο γλιστρα προς τα εξω , το ξανασπρωχνει , αυτο ξαναγλυστρα κτλ . Ο λορεντζο εχει και βιντεο με παραδειγμα . Πιστευω το πιο πιθανο να ηταν αυτο μαζι με το δεδομενο της τοποθετησης αναμεσα σε μοσχευματα . Και τα δυο φανταζομαι διορθονονται με τα χρονια και την εμπειρια.
 

tol

Well-Known Member
Πολύ καθαρή δουλειά, εύχομαι καλή και γρήγορη φύτρωση Mogan και επίσης: 70 grafts/cm2 !!!! θέλουμε οπωσδήποτε φωτογραφία με αυτό.
Φιλε piro, αν δεις ποτέ μεταμοσχευση στη DHI με 70 grafts/cm2, σφυρα μου κλεφτικα!!!

Καλυτερο ανεκδοτο δεν εχω ξανακουσει.

Στην καλυτερη περιπτωση μπορουν να πετυχουν 50 grafts/cm2... και αυτο ειναι η εξαιρεση στον κανονα, αφου οι μεσες πυκνοτητες ειναι της ταξης των 30-40 grafts.

Ακομη και αν σε δυο-τρια σημεια τολμησαν να βαλουν (για το θεαθηναι) 70 grafts, στο τελος θα επιβιωσουν το πολυ 50.
 

Mogan

Active Member
Καλημέρα σας.

Αρχικα σχετικά με τους χρόνους τοποθέτησης επειδή ξαφνικά έχει γίνει ένας χαμός, να αναφέρω εδώ πως δεν ήμουν και με το ρολόι στο χέρι. Οπότε οι χρόνοι που αναφέρω είναι σχετικοί. Κρατήστε και μια λογική απόκλιση από τους αναφερομενους χρόνους.

Εγω κρατάω πως βάλαμε σε μια μέρα 45% περισσότερα μοσχεύματα με το ηλεκτρικό punch από ότι βάλαμε την προηγούμενη φορά με το manual punch.
Κι όπως είπα καθυστέρησα να πάω ώστε να ξεκινήσουμε νωρίτερα, όπου όπως ανέφερα και στο πρώτο μου post θεωρώ πως ίσως βάζαμε 200 ακόμα, άρα αν δεν καθυστερουσα θα βάζαμε 55%~60% περισσότερα.

Και θεωρώ παίζει ρόλο στο ότι κάναμε πύκνωση. Γιατί και περισσότερη προσοχή θέλει και μεγαλύτερη σκέψη.

Υγ: pop up Δεν ειχαμε. Σχολιάστηκε αυτό κατά τη διάρκεια της τοποθέτησης.
 

Mogan

Active Member
Προσπαθώ να ανεβάσω λίγο καλύτερες φωτογραφίες, αλλά δεν μου επιτρέπει ο διακομιστής.

Έχετε καμιά πρακτική ιδέα;
 

vlafo

Well-Known Member
Μogan σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Με τη 2 μμ πρέπει να κλείσει ο κύκλος σου οριστικά.
Έβαλες 2500g+1800g άρα συνολικά 4300g σε μια επιφάνεια τουλάχιστον 100cm.Mέση πυκνότητα 43g ανα τετραγωνικό.
Άρα με βάση την προηγούμενη εικόνα σου (1 μμ),το αποτέλεσμα τώρα πρέπει να είναι εντυπωσιακό.
 

aeratos28

Just aeratos
Μάκη γνωρίζω τι είναι το popping.ξαναλεω πως σε 3 ώρες τοποθέτηση έβαλε 1800 grafts ,άρα έβαζε 600 την ώρα.μια χαρά είναι και η εξαγωγή και η εισαγωγή.εχεις κολλήσει σε κάτι λάθος .πριν σου λέει στους ίδιους χρόνους έβαζαν 300-350.τωρα για εμπειρία κτλ ο συγκεκριμένος χρόνια κάνει επεμβάσεις και είναι από τους γνωστούς δεν πιστεύω ότι είχε προβλήματα τέτοιου τύπου που λες.anyway τα σημαντικά είναι αυτά που είπαμε,να δούμε φωτό καλύτερες και να δούμε δοτρια και ληπτρια.
 

makis25

Well-Known Member
οχι aerate σε 3 ωρες και 20 λεπτα εβαλε 1800. ειναι αργος ρυθμος τοποθετησης σχεδον μιαμιση ωρα παραπανω απο το συνηθες.. Βασικα ακομα και μεσα στη dhi , γιατροι σα τη μπιρου ολοκληρονουν ενα τετοιο περιστατικο με ιδια η καλυτερη ταχυτητα με μανουαλ εξαγωγη απο οτι εγινε εδω με μοτερ. Και αυτο ειναι ενα απο τα προβληματα της dhi , δε ξερεις σε τι χερια θα πεσεις καθε φορα. Και αναρωτιεμαι γιατι σχολιασες αυτο και δεν εκανες το παραμικρο σχολιο για την δοτρια με εμφανη σημαδια απο τρανσεξιον αλλα μονο σχολιασες τις περιοχες που παρθηκαν μοσχευματα . Γιατι ειπες πως δεν ειναι αρκετα καθαρη η φωτογραφια απο τη δοτρια αφου ειναι ολοκαθαρη . Με τη φωτογραφια της δοτριας απλα εκανα σχολιο πως υπαρχουν σημαδια κακοδιαχειρησης της δοτριας . Με τις πληροφοριες για τη διαρκεια της επεμβασης εκανα σχολιο πως υπαρχει ενδεχομενως ή κακη διαχειρηση χρονου , ή καποιο αλλο προβλημα , ή ελλειψη εμπειριας χειρισμου του μοτερ ( ?) ποιος ξερει . Ολα συμβαλουν στο να ζησουν ή οχι οσο περισσοτερες τριχες γινεται . Γιατι πρεπει παντα να δεχομαστε μετριοτητες. Αν ο Mogan ποσταρει ξυρισμενες φωτο μεγαλες καθαρες με το πριν απο το τωρινο χειρουργειο θα εχουμε και μια πολυ καλυτερη εικονα της βιωσημοτητας της προηγουμενης επεμβασης . Πολυ σημαντικο στο να επιλεξει αν παει καποιος εκει για επεμβαση ή οχι . Παντως ενα ακομη σχολιο , δε μου αρεσει που ενας γιατρος κανει manual εξαγωγη , αλλος κανει με μοτερ στη dhi , δε καταλαβαινω , ειναι τυχαιο , κανουν σιγα σιγα την αλλαγη σε μοτερ ολοι οι οι γιατροι τους μηπως ; Θα δειξει στο μελλον.
 

Mogan

Active Member
5η ημέρα μετά τη μεταμόσχευση :

20200225_085657_S.jpg 20200225_085633_S.jpg 20200225_085601_S.jpg 20200225_085530_S.jpg
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε Μάκη,καταλαβαινεις οτι έχεις κολλήσει σε ένα τέταρτο και το έχεις κάνει θέμα?ρε mogan ποιος ήταν ο ακριβής χρόνος εξαγωγής και τοποθέτησης?καθαρής δουλειάς άσε τα διαλείμματα.οσο για το τρανσεξιον που λες κτλ είπα να βάλει καλύτερες φωτό ο mogan γιατί οι φωτό αυτές με τον τρόπο που τις έχει ανεβάσει δεν μπορώ να τις ανοίξω.δεν μπορώ να κάνω ζουμ ώστε να δω αυτά που λες.τι πάει να πει δεν έκανα κουβέντα.μην λες ότι θες και εσύ.απο αυτό που βλέπω είναι λάθος,το είπα και πιο πάνω ότι δεν χρησιμοποίησε όλη τη δοτρια .επίσης αν είναι 3 ώρες και 10 λεπτά μιλάμε για 600 σχεδόν grafts την ώρα.μια χαρά είναι αυτό το κομμάτι.ξεκολα το μυαλό σου.η ουσία είναι να δούμε τι έχει γίνει στη δοτρια αν έχει γίνει ζημιά και στη ληπτρια τώρα.οχι αν άργησε 20 λεπτά η 30 λεπτά να τα βάλει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Mogan καλή επιτυχία. Στην δότρια διακρίνω έντονα "dots", βέβαια δεν βοηθάνε και οι φώτο. Με πιο μακρινή και πανοραμική φώτο της δότριας θα έχουμε καλύτερη εικόνα.
 

aeratos28

Just aeratos
Μogan δεν λέω ότι φταις σε κάτι η τις έχεις ανεβάσει λάθος.εγω από κινητό μπαίνω και δεν με αφήνει να τις ανοίξω τις φωτό.αν τις ανοίξω είναι υπερβολικά μικρές και δεν παίρνουν ζουμ καθόλου.
 

piros75

Well-Known Member
οχι aerate σε 3 ωρες και 20 λεπτα εβαλε 1800. ειναι αργος ρυθμος τοποθετησης σχεδον μιαμιση ωρα παραπανω απο το συνηθες.. Βασικα ακομα και μεσα στη dhi , γιατροι σα τη μπιρου ολοκληρονουν ενα τετοιο περιστατικο με ιδια η καλυτερη ταχυτητα με μανουαλ εξαγωγη απο οτι εγινε εδω με μοτερ. Και αυτο ειναι ενα απο τα προβληματα της dhi , δε ξερεις σε τι χερια θα πεσεις καθε φορα. Και αναρωτιεμαι γιατι σχολιασες αυτο και δεν εκανες το παραμικρο σχολιο για την δοτρια με εμφανη σημαδια απο τρανσεξιον αλλα μονο σχολιασες τις περιοχες που παρθηκαν μοσχευματα . Γιατι ειπες πως δεν ειναι αρκετα καθαρη η φωτογραφια απο τη δοτρια αφου ειναι ολοκαθαρη . Με τη φωτογραφια της δοτριας απλα εκανα σχολιο πως υπαρχουν σημαδια κακοδιαχειρησης της δοτριας . Με τις πληροφοριες για τη διαρκεια της επεμβασης εκανα σχολιο πως υπαρχει ενδεχομενως ή κακη διαχειρηση χρονου , ή καποιο αλλο προβλημα , ή ελλειψη εμπειριας χειρισμου του μοτερ ( ?) ποιος ξερει . Ολα συμβαλουν στο να ζησουν ή οχι οσο περισσοτερες τριχες γινεται . Γιατι πρεπει παντα να δεχομαστε μετριοτητες. Αν ο Mogan ποσταρει ξυρισμενες φωτο μεγαλες καθαρες με το πριν απο το τωρινο χειρουργειο θα εχουμε και μια πολυ καλυτερη εικονα της βιωσημοτητας της προηγουμενης επεμβασης . Πολυ σημαντικο στο να επιλεξει αν παει καποιος εκει για επεμβαση ή οχι . Παντως ενα ακομη σχολιο , δε μου αρεσει που ενας γιατρος κανει manual εξαγωγη , αλλος κανει με μοτερ στη dhi , δε καταλαβαινω , ειναι τυχαιο , κανουν σιγα σιγα την αλλαγη σε μοτερ ολοι οι οι γιατροι τους μηπως ; Θα δειξει στο μελλον.

makis25 είσαι γιατρός ή νοσηλευτής που ασχολείται με μεταμοσχεύσεις;
 

makis25

Well-Known Member
makis25 είσαι γιατρός ή νοσηλευτής που ασχολείται με μεταμοσχεύσεις;
δεν εχω την παραμικρη σχεση , φιλικη η επαγγελματικη με κανενα γιατρο η νοσηλευτη που ασκει η ασχολειται μεταμοσχευσεις , δεν εχω σχεση φιλικη η επαγγελματικη με καμια κλινικη μεταμοσχευσης σε ελλαδα η εξωτερικο , δεν πληρονομαι ουτε σχετιζεται το εισοδημα μου απο κανεναν σε αυτον τον κλαδο της μεταμοσχευσης ή του φαρμακου , οι γνωμη μου ειναι αποκλειστικα δικη μου και ειναι απλα αυτο , μια γνωμη, γιαυτο εξαλλου υπαρχει το φορουμ , ετσι; για να λεμε γνωμες ; Εσυ piros75; Εσυ σχετιζεσαι με τον κλαδο με εμμεσο η αμμεσο τροπο; εχεις μπει σε κανενα ροστερ κλινικης παρ ελπιδα ;
 

piros75

Well-Known Member
δεν εχω την παραμικρη σχεση , φιλικη η επαγγελματικη με κανενα γιατρο η νοσηλευτη που ασκει η ασχολειται μεταμοσχευσεις , δεν εχω σχεση φιλικη η επαγγελματικη με καμια κλινικη μεταμοσχευσης σε ελλαδα η εξωτερικο , δεν πληρονομαι ουτε σχετιζεται το εισοδημα μου απο κανεναν σε αυτον τον κλαδο της μεταμοσχευσης ή του φαρμακου , οι γνωμη μου ειναι αποκλειστικα δικη μου και ειναι απλα αυτο , μια γνωμη, γιαυτο εξαλλου υπαρχει το φορουμ , ετσι; για να λεμε γνωμες ; Εσυ piros75; Εσυ σχετιζεσαι με τον κλαδο με εμμεσο η αμμεσο τροπο; εχεις μπει σε κανενα ροστερ κλινικης παρ ελπιδα ;

χαχαχαχα ώπα βρε μην αρπάζεσαι, απλά μου κάνει εντύπωση ότι μιλάς με όρους που έχω ακούσει μόνο στις επισκέψεις που έκανα σε κλινικές και κατά την μεταμόσχευσή μου γι' αυτό αναρωτήθηκα αν είσαι γιατρός ή νοσηλευτής που ασχολείται με το αντικείμενο. Δεν το είπα ούτε πονηρά, ούτε ειρωνικά. Στεναχωριέμαι ιδιαίτερα πάντως με τους χαρακτηρισμούς σου προς εμένα και απορώ...
 

makis25

Well-Known Member
δεν απαντας ομως . Ποιους χαρακτηρισμους , σιγα , μια ερωτηση εκανα ,αν μπηκες σε καμια ομαδα καμιας κλινικης ρωτησα . Και να το εκανες λογος δε μου πεφτει , αλλα ειναι καλο πραγμα η διαφανεια .
 

nik1994

Active Member
Συνολικα ποσα grafts εχεις βγαλει απο πισω φιλε? Θελω να ρωτησω τα πιο εμπειρα ατομα μεσα στο φορουμ αν τα white dots ειναι σε ικανοποιητικο επιπεδο η αν φαινονται πολυ
 

koumparos

Well-Known Member
Πάντως εγώ με μεγάλη ευχαρίστηση θα δούλευα σε κλινική μέσω του φόρουμ.Με έναν μόνο όρο απαράβατο.Εγγυηση φυτρωσης με δωρεάν repair η επιστροφή χρημάτων.
 
Μπλουζα