Figura Θεσσαλονίκη 2450grafts FUE Κολιάτος Παναγιώτης + 4 άτομα ομάδα

theoxaris

Member
Για κάτι τέτοιες απαντήσεις θα κάνω παρουσίαση όταν φτάσω στον 6 μήνα. Ο φίλος είχε φοβερό αποτέλεσμα με πολύ καλά λεφτά και να ξέρεις ότι στην ιατρική δεν ισχύει ο κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις.
 
  • Like
Reactions: spi

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
Φυσικά και ισχύει ο κανόνας που ανέφερα . Και αν πιστεύεις ότι δεν ισχύει καθαρά στο κομμάτι το ιατρικό ( στο οποίο 100% οι κλινικές στο εξωτερικό κινούνται σε άλλα επίπεδα καθως έχω εμπειρία και από Ελλάδα και από έξω ) σίγουρα ισχύει στο κομμάτι σχεδιασμός , κλινική , πλάνο κλπ .

Το ότι ο φίλος έκανε μια καλή επέμβαση που άλλαξε την εικόνα του δεν σημαίνει ότι έκανε την καλύτερη επέμβαση που θα μπορούσε .

Σε κάθε περίπτωση μιας και η απάντηση μου ήταν έναυσμα για μια ολοκληρωμένη παρουσίαση μιας επιτυχημένης επεμβασης στην Ελλάδα ανυπομονώ να ανοίξεις το νήμα σου και μακάρι ο,τι λεμε εδώ μέσα να διαβάζεται από τις κλινικές και να φτάσουμε σε σημείο να έχουμε τις σωστές και σύγχρονες υπηρεσίες του εξωτερικού σε τιμές 1 ευρώ / graft στη χώρα μας . Εγώ χαιρομαι πολύ να βλέπω μέλη ευχαριστημένα με το μαλλί τους . Αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ , αυτός είναι και ο σκοπός όλων μας .
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Το θεμα τυχης ειναι σχετικο...μπορει και αλλοι στην κλινικη που πηγε ο gerassis με τη συγκεκριμενη ομαδα να ειχαν ικανοποιητικα αποτελεσματα αλλα να μη μπηκαν στο φορουμ να κανουν παρουσιαση..τα λιγα grafts οταν δωσουν χαμογελο στον ασθενη-πελατη αναδεικνυουν την κλινικη που λυνει κατα ενα μεγαλο ποσοστο το προβλημα ειτε απο γνωστα περιστατικα οπως το συγκεκριμενο ειτε απο οσα δεν εχουν δει το φως της δημοσιοτητας..ειδες οτι ακομα και μη κορυφαιες ελληνικες κλινικες γινονται μακροσκελες νημα στο παρον φορουμ και αυτο ειναι θετικο για τους εγχωριους επαγγελματιες του κλαδου της μεταμοσχευσεως..με ολα αυτα δε σημαινει πως διαφωνω μαζι σου ουτε ομως οτι με βρισκει και 100/100 συμφωνο ο ..Θεοχαρης
 

kardinalios

Well-Known Member
Για να το πω απλά βλέποντας όλη την εξέλιξη της παραπάνω μεταμόσχευσης . Θεωρώ την δουλειά καλή . Πιστεύω ότι ο φίλος έχει δει μεγάλη διαφορά στο μαλλί του και η επίδραση στην ψυχολογία του είναι καταλυτική . Ωστόσο , είμαι πεπεισμένος ότι θα μπορούσε να γίνει καλύτερο πλάνο , να μπουν περισσότερα graft και το αποτέλεσμα να ήταν πολύ πολύ καλύτερο .

Ποιος λοιπόν ο λόγος που κάνουμε την παραπάνω κριτική ;

Δεν μπορεί σε διπλανή μας χώρα να βλέπουμε να μπαίνουν ( έστω και με splitting ) 5000 grafts σε μια διήμερη συνεδρία και εμείς εδώ να έχουμε μείνει στα 2000 graft. Ο φίλος με άλλα 1000 για παράδειγμα θα είχε μια εικόνα πολύ πολύ καλύτερη . Και η συνήθης απάντηση είναι ότι μπορείς να μπεις για touch up . Πόσο εύκολο τελικά είναι για τον καθένα μας να το περνάει όλο αυτό καθε τρεις και λίγο για να επεμβαίνει στις ίδιες περιοχές ;

Συνεπώς σκοπός της κριτικής δεν είναι να θίξουμε η να υποβαθμισουμε την δουλειά που γίνεται εδώ . Σκοπός της είναι να προσπαθήσουμε να την αναβαθμίσουμε κοντά στα επίπεδα του εξωτερικού ανταγωνισμού .
 
Τελευταία επεξεργασία:

theoxaris

Member
Ρόλο δεν παίζουν μόνο τα grafts παίζει και το τι θα βγάλεις πχ κάποιος με 2000 grafts μπορεί να βγάλει 3000 τρίχες και πραγματικά να χρήζει παραπάνω grafts άλλος ομος με 2000 μπορεί να βγάλει 5000+ και να έχει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα άρα όλα είναι σχετικά. Σε διήμερη Συνέδρια 5000 grafts που αναφέρεις kardinalios είναι μεγάλο νούμερο μιλάμε για 10000 τρύπες στο κεφάλι μεγάλο στρες για τον οργανισμό το θεωρό αρκετά επικίνδυνο.
Μεγάλη ρόλο παίζει και το κεφαλή και το πρόβλημα και το τι θέλεις να έχεις, παντός σαν επεμβαση εκτός από το ότι είναι πολλές ώρες και κουραστικη για τον ιατρό δεν είναι δύσκολή ιδικά με τα νέα μέσα που διαθέτουν.
Εδώ έχω ακούσει να την κάνει κομήτης, νοσηλεύτρια και θα υπάρχουν και άλλοι ανειδίκευτοι που το κάνουν και άλλοι που μαθαίνουν.
Ιδικά στην Τουρκία πρέπει να υπάρχουν ολόκληρες κλινικές που το κάνουν κοπέλες χωρίς κανένα πτυχίο.
Παντός δεν ισχύει στη ιατρική ότι πληρώνεις παίρνεις ιδικά σε επεμβάσεις και στο λέω εγώ που έχω ιδιοτικη ασφάλεια για να μην πέσω σε κάνε δημόσιο νοσοκομείαο άμα πάθω κάτι αλλά έχω δει θαύματα από γιατρούς του δημοσίου που δεν πήραν ούτε ένα ευρό για επέμβαση που θα την πλήρωνες στα ιδιοτικα 5000+
 

theoxaris

Member
Θεωρό παράλογη την τιμή πάνω από 1,5 ευρό το grafts για μια τέτοια επέμβαση φυσικά αυτή είναι προσωπική άποψη, για αυτό είμαι χαρούμενος με τον panagioti γιατί με 2000 έκανε μια θαυμάσια δουλειά και με μια 2 επέμβαση θα έχει αποτέλεσμα που άλλος θα πήγαινε στο εξωτερικό και θα είχε δώσει 3πλα λεφτά.
Παντός και τα παιδιά που πήγαν εξωτερικό καλά έκαναν για να εχουν ένα σίγουρο αποτέλεσμα είναι θέμα ψυχολογίας πάντα.
Απλά η άποψη μου είναι ότι είναι πολλά τα λεφτά και με υπομονή μπορείς να βρεις και στην Ελλάδα να την κάνεις και οικονομικά.
Έχω έναν φίλο που έκανε 3 επεμβάσεις 2003 και 2008 και είναι ότι χειρότερο έχω δει από επέμβαση με strip. Ευτυχώς που αποδέχτηκα τον εαυτό μου έτσι οπός είμαι και πήγα στα 40 και την έκανα με καλύτερες τεχνικές και με αποτελέσματα φυσικά βοήθησε και το forum.
ΚΑΛΉ ΧΡΟΝΙΆ
 

kardinalios

Well-Known Member
1) 2000 grafts με 3000 τρίχες σημαίνει λόγος 1,50. Δεν έχω δει πουθενά ούτε εδώ ούτε σε ξένα φόρουμ επέμβαση με λόγω κάτω από 1,80 και αυτός με splitting .
2) 5000 grafts μπαίνουν για πλάκα στις περισσότερες κλινικές του εξωτερικού . Αν θες ρίξε μία ματιά στη σελίδα του Erdogan που έχει πάρα πολλά περιστατικά αυτού του μεγέθους . Επίσης , έχουμε και ελληνικό παράδειγμα τον @Panos1982 που έχει κάνει μία εξαιρετική παρουσίαση στο φόρουμ και η περίπτωση του είναι αυτού του μεγέθους . Ο άνθρωπος έχει αναλυτικές φωτογραφίες με όλη την πορεία του , κάνε τον κόπο να διαβάσεις το νήμα του . Ενδειτικά , θα σου αναφέρω ότι σε ξένα φόρουμ έχω δει περιστατικά και με πάνω από 6000 grafts σε διήμερες συνεδρίες τα οποία όμως είναι ελάχιστα .
3) Μιλάμε για μία επέμβαση η οποία για τον γιατρό μπορεί να μην είναι δύσκολη όπως λες αλλά για εσένα απαιτεί μία σειρά από διαδικασίες (κούρεμα ,άδεια από τη δουλειά , πρήξιμο , φάρμακα κλπ) οι οποίες είναι πολύ κουραστικές . Επίσης , μιλάμε για μία δουλειά που ακόμα και πολύ μικρές λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά και ο γιατρός πρέπει να είναι προσεκτικός .
4) Το θέμα της τιμής είναι καθαρά υποκειμενικό . Μιλάμε για μία αισθητική επέμβαση που απαιτεί εξειδίκευση και η οποία καμία σχέση δεν έχει με άλλου τύπου επεμβάσεις . Δεν υπάρχει δημόσιο νοσοκομείο που να την κάνει και δεν καλύπτεται από καμία ιδιωτική η δημόσια ασφάλεια . Ο κάθε γιατρός αντιμετωπίζει την ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός ανεβαίνει καθημερινά προς το συμφέρον του ασθενή . Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με τις ελληνικές κλινικές . Αντιθέτως , τις έχω επισκεφτεί σχεδόν όλες και αυτό που αντίκρισα είναι συμπεριφορά μαγαζιού . Να σε βάλουμε στο χειρουργείο άρον άρον να πάρουμε ό,τι είναι να πάρουμε και μετά έχει ο θεός . Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά καθώς η α.α είναι μία δυναμική διαδικασία η οποία προχωράει με το χρόνο και χωρίς το κατάλληλο πλάνο είσαι εκτεθειμένος . Αυτή θεωρώ ότι είναι και η μεγαλύτερη διαφορά των ελληνικών κλινικών με τις καλές κλινικές του εξωτερικού . Εκεί σε αντιμετωπίζουν σαν ασθενή και εδώ ( οι περισσότερες ) σαν καταναλωτή .
Υ.Γ : Μιας και ανέφερες το φίλο σου με τα strip και εγώ ανέφερα τον Πάνο . Το παιδί αυτό έχει κάνει πριν αρκετά χρόνια Strip σε μία wordclass κλινική ( Hasson and Wong ) . Θα σε παρακαλούσα αν σε ενδιαφέρει να ανατρέξεις στο αντίστοιχο νήμα και να δεις την κατάσταση του πριν , μετά καθώς και τώρα τόσα χρόνια μετά και να την συγκρίνεις με την κατάσταση του φίλου σου .
Φιλικά .,
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και πολύ μαλλάκι
 

Xristoforaz

Well-Known Member
1) 2000 grafts με 3000 τρίχες σημαίνει λόγος 1,50. Δεν έχω δει πουθενά ούτε εδώ ούτε σε ξένα φόρουμ επέμβαση με λόγω κάτω από 1,80 και αυτός με splitting .
2) 5000 grafts μπαίνουν για πλάκα στις περισσότερες κλινικές του εξωτερικού . Αν θες ρίξε μία ματιά στη σελίδα του Erdogan που έχει πάρα πολλά περιστατικά αυτού του μεγέθους . Επίσης , έχουμε και ελληνικό παράδειγμα τον @Panos1982 που έχει κάνει μία εξαιρετική παρουσίαση στο φόρουμ και η περίπτωση του είναι αυτού του μεγέθους . Ο άνθρωπος έχει αναλυτικές φωτογραφίες με όλη την πορεία του , κάνε τον κόπο να διαβάσεις το νήμα του . Ενδειτικά , θα σου αναφέρω ότι σε ξένα φόρουμ έχω δει περιστατικά και με πάνω από 6000 grafts σε διήμερες συνεδρίες τα οποία όμως είναι ελάχιστα .
3) Μιλάμε για μία επέμβαση η οποία για τον γιατρό μπορεί να μην είναι δύσκολη όπως λες αλλά για εσένα απαιτεί μία σειρά από διαδικασίες (κούρεμα ,άδεια από τη δουλειά , πρήξιμο , φάρμακα κλπ) οι οποίες είναι πολύ κουραστικές . Επίσης , μιλάμε για μία δουλειά που ακόμα και πολύ μικρές λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά και ο γιατρός πρέπει να είναι προσεκτικός .
4) Το θέμα της τιμής είναι καθαρά υποκειμενικό . Μιλάμε για μία αισθητική επέμβαση που απαιτεί εξειδίκευση και η οποία καμία σχέση δεν έχει με άλλου τύπου επεμβάσεις . Δεν υπάρχει δημόσιο νοσοκομείο που να την κάνει και δεν καλύπτεται από καμία ιδιωτική η δημόσια ασφάλεια . Ο κάθε γιατρός αντιμετωπίζει την ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός ανεβαίνει καθημερινά προς το συμφέρον του ασθενή . Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με τις ελληνικές κλινικές . Αντιθέτως , τις έχω επισκεφτεί σχεδόν όλες και αυτό που αντίκρισα είναι συμπεριφορά μαγαζιού . Να σε βάλουμε στο χειρουργείο άρον άρον να πάρουμε ό,τι είναι να πάρουμε και μετά έχει ο θεός . Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά καθώς η α.α είναι μία δυναμική διαδικασία η οποία προχωράει με το χρόνο και χωρίς το κατάλληλο πλάνο είσαι εκτεθειμένος . Αυτή θεωρώ ότι είναι και η μεγαλύτερη διαφορά των ελληνικών κλινικών με τις καλές κλινικές του εξωτερικού . Εκεί σε αντιμετωπίζουν σαν ασθενή και εδώ ( οι περισσότερες ) σαν καταναλωτή .
Υ.Γ : Μιας και ανέφερες το φίλο σου με τα strip και εγώ ανέφερα τον Πάνο . Το παιδί αυτό έχει κάνει πριν αρκετά χρόνια Strip σε μία wordclass κλινική ( Hasson and Wong ) . Θα σε παρακαλούσα αν σε ενδιαφέρει να ανατρέξεις στο αντίστοιχο νήμα και να δεις την κατάσταση του πριν , μετά καθώς και τώρα τόσα χρόνια μετά και να την συγκρίνεις με την κατάσταση του φίλου σου .
Φιλικά .,
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και πολύ μαλλάκι
Με πολυ ανακατανεμημενο σωστα και με ορθο πλανο(ανακατανομης κατα τη διαδικασια της επεμβασεως) μαλλακι εννοεις στις περιοχες που επιζητουμε καλυψη της αραιωσης διοτι στην ουσια γινεται μεταφορα μαλλιων και οχι βαλσιμο (συνηθίζουμε να λεμε ο ταδε εβαλε μαλλια ενω το σωστο ειναι πως μετεφερε τριχοθυλακια αλλα στην καθημερινα ομιλουμενη δεν ακουγεται ομορφο)...αναρωτιεμαι αν ο ιδιος θα επρεπε να παω εξωτερικο (πχ κυπρο) η αν επραξα σωστα που εκανα μεταμοσχευση παλι στην Ελλαδα(το κρατος εννοω διοτι και η Κυπρος ειναι Ελλας)...θεωρω πως το κοστος αγγιξε τα δυο ευρω το γκραφτ διοτι εκανα μια συνεδρια (και οχι δυο που επιθυμουσα) και συμφωνα με την εκτιμηση ενος εμπειρου φορουμιτη (και οχι δικια μου εκτιμηση) τοποθετηθηκαν γυρω στα 1500 grafts (κοστος 3000 ευρω)..απ την αλλη ο γιατρος μου ειπε οτι τοποθετησε 1800 grafts και οτι δε μπορουσε για δευτερη μερα..../ Βεβαια δεν πιστευω οτι στο εξωτερικο εχουν καποια καλυτερη τεχνικη σε συγκριση με τις καλες ελληνικες κλινικες...υπαρχουν ομως και νεοι επιστημονες οπως αυτοι που ανελαβαν το φιλο gerassis που μελλοντικα μπορει να εξελιχθουν σε αστερες...
 

spi

Well-Known Member
Εγώ πάντως έβαλα 2542 grafts που αναλύονται σε 5902 τρίχες σε ελληνική κλινική. Προφανώς και παίζει ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα γιατί θα μπορούσαν να μπουν 4000 τρίχες και μπήκαν το 1/3 παραπανω
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Εγώ πάντως έβαλα 2542 grafts που αναλύονται σε 5902 τρίχες σε ελληνική κλινική. Προφανώς και παίζει ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα γιατί θα μπορούσαν να μπουν 4000 τρίχες και μπήκαν το 1/3 παραπανω
Ειχα βαλει 2000 (μπορει και 2300 δε ενθυμουμαι το ακριβες νουμερο) γκραφτς σε κλινικη του κυριου Βεκρη πριν 4 ετη σε δυο συνεδριες...η γιατρος ηταν η Λινα και ειχε αρκετες βοηθους(νοσηλευτριες λογικα)....τωρα πηγα σε αλλη ελληνικη κλινικη για διπλη συνεδρια αλλα τελικα εκανα μονη...περιμενω το αποτελεσμα και κανω υπομονη οπως μου συστησε ο gerassis..ωστε να περασουν 3,5 μηνες και βαλε...και βλεπουμε
 
Τελευταία επεξεργασία:

gerassis

Well-Known Member
Καλησπέρα & χρόνια πολλά. Αν διαβάσετε την αρχή της παρουσίασης μου θα δείτε ότι την εκανα στα τυφλά & πριν γραφτώ στο Φορουμ. Το αποτέλεσμα δε θα μπορουσε να ειναι πύκνο λόγω του οτι έβαλα 2450grafts μοιρασμένα σε 2 περιοχες! Με εξυπνο κούρεμα και το σωστό χτενισμα το οπτικό αποτελεσμα ειναι αξιοπρεπέστατο γιατί η φυτρωση ήταν κορυφαία. Φυσικά στο έντονο φως δεν ειναι τόσο εντυπωσιακό αλλα δεν ειμαι πια φαλακρός. Σε λίγο συμπληρώνω 12 μήνες και δε βλέπω κάποια σοβαρη αλλαγη. Θα ηθελά φυσικά πιο πυκνό μαλλι αλλα δε γίνοταν με τα grafts που έβαλα. Η "πρόικα" μου, όπως συνηθίζει να λεει ο Αναστασακης για τη ζωνη σταθερης τριχοφυιας δεν πήγε χαμένη. Η 1η μμ που εκανα στεφθηκε με επιτυχία. Ιδιως η περιοχη της κορυφης γέμισε ικανοποιητικα τόσο που στην επόμενη μεταμόσχευση όταν το αποφασίσω θα ασχοληθώ μόνο με τη Hairline. Από την αρχή ξεκίνησα αγωγη κατα της τριχόπτωσης την οποια και συνεχίζω ευλαβικά με σκοπό να κρατησω τα ήδη υπάρχοντα. Προσθεσα Saw Palmetto soft gel caps 320mg το οποιο και μου μειωσε την τριχόπτωση. Πιστευω σε 6 μήνες θα εχω δει κάποιο αποτέλεσμα απο αυτο ίσως και το 50% του αποτελέσματος που θα είχα απο το αν έπαιρνα Φίνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gerassis

Well-Known Member
Ενα χρονο και ενα μηνα μετά. Αξιοπρεπεστατο και θα γινει ακομη καλύτερο οταν μπω για πύκνωση. Η κατάσταση στη κορυφή παραμένει εξαιρετική. Λογω της αγωγης με μινοξ και saw εχει αρχισει να μαυριζει το χνουδι στους κροταφους. Πραγμα που λογικα συμβαινει σε ολο το κεφάλι. Αν δυναμώσουν και άλλο θα βελτιωθεί ακομη περισσότερο η εικόνα. Λογικά το Πασχα με την αδεια μπαινω για πύκνωση. (1000+ grafts)
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200224_204655.jpg
    Screenshot_20200224_204655.jpg
    281.5 KB · Προβολές: 562

spi

Well-Known Member
Αριστερά βλέπουμε τον Gerassis τώρα και δεξιά 15 χρονια πριν... Ωωω για στάσου...
Μπράβο φίλε η αλλαγή είναι εμφανέστατη και ήταν ότι καλύτερο έχεις κάνει για τον εαυτό σου. Η περίπτωσή σου (άσχετα αν έκανα σε άλλη κλινική μμ) ηταν μια από αυτές που μου έδωσαν το θάρρος να προχωρήσω στην δική μου. Ευχομαι και είμαι σίγουρος πως με την πύκνωση θα δεις ένα τέλειο αποτελεσμα αν και τώρα είσαι άλλος άνθρωπος
 

dimitraza

Member
Ενα χρονο και ενα μηνα μετά. Αξιοπρεπεστατο και θα γινει ακομη καλύτερο οταν μπω για πύκνωση. Η κατάσταση στη κορυφή παραμένει εξαιρετική. Λογω της αγωγης με μινοξ και saw εχει αρχισει να μαυριζει το χνουδι στους κροταφους. Πραγμα που λογικα συμβαινει σε ολο το κεφάλι. Αν δυναμώσουν και άλλο θα βελτιωθεί ακομη περισσότερο η εικόνα. Λογικά το Πασχα με την αδεια μπαινω για πύκνωση. (1000+ grafts)
Gerassis καλημέρα. Τώρα είδα τα αποτελέσματα απο τη μμ σου και πραγματικά εντυπωσιάστηκα... Εύχομαι και στα δικά μου... Θα ήθελα, αν μπορείς, να μου πεις τη θεραπεια μινοξ και saw, δηλαδή ακριβώς τα σκευάσματα, για να ξεκινήσω και εγω. Επίσης τώρα είμαι 15η μέρα μετά τη μ.μ. και απο τη λήπτρια έχω καθαρίσει αλλά είναι λίγο κόκκινη η επιδερμίδα. Μπορώ απο τώρα να ξεκινήσω τη θεραπεία η θα ερεθιστεί παραπάνω;
 

gerassis

Well-Known Member
Ο Γιατρός μου συνέστησε να ξεκινήσω Μινοξιδιλη 2 φορές τη μέρα 10-15 μέρες μετά τη μεταμόσχευση οπότε είσαι εντάξει. Το saw palmetto εμένα μου μείωσε τη τριχόπτωση. Θεωρώ οτι μου έκανε δουλειά αλλά δεν είναι σαν τη Φιναστεριδη.
Επισης τώρα είμαι στον 3ο μήνα της 2μμ με τον ίδιο γιατρό και ακολουθώ την ίδια αγωγή.
Επειδή το saw palmetto βοηθάει αλλά δε κανει θαύματα καλύτερα να προμηθευτείς απο το iherb για να σου βγει οικονομικό.
Στο thread που άνοιξα για το palmetto ενα παλικάρι πουλάει ενα κουτι που βγάζει 3 μήνες στα 15€
 
Μπλουζα