Εκτιμηση

mougia2

Member
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας όσον αφορά την εκτίμηση που έχω λάβει μέσω e-mail για την περίπτωσή μου από κάποια grace από το team του Lorenzo.
Το αναφέρω αυτό γιατί η εκτίμηση αυτή δεν έχει καμία σχέση με τις εκτιμήσεις που μου έχουν κάνει άλλοι όπως οι δύο κυπριακές εταιρείες,Erdo Τουρκία και Bissanga,όπου μου έχουν πει όλοι τους ότι είμαι κατάλληλος υποψήφιος και ότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό.
Σας παραθέτω την απάντηση από το team του Lorenzo αλλα και photo της περίπτωσής μου.


<<< My name is Grace, I work with Dr Lorenzo.
Unfortunately we cannot consider you a candidate for a procedure.
The safe donor area you have available is small and you have a big recipient area. You are without medical treatment so your alopecia in the future will increase.
With 49 years old you would need to take low doses of Finasteride (3.5mg per week) and come here for a consultation at the clinic so we can evaluate the quality of your donor and safety.
However, due to the quality of your hair and the extent of your alopecia your result would not be very good.
Kind Regards
Grace Sadler
[email protected]
www.injertocapilar.com
[email protected]
Consulta y revisiones: Viernes en INJERTOCAPILAR.COM ALCOBENDAS
Clínica MEDILOR: Paseo de la Chopera 66. Alcobendas. 28100. Madrid.
Cita por teléfono: 902602170 / 912939427; o mail:
[email protected]

Instagram: https://www.instagram.com/injertocapilar.com_medilor?r=nametag >>>>
 

Συνημμένα

  • IMG_0950.JPG
    IMG_0950.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 81
  • IMG_0955.JPG
    IMG_0955.JPG
    1.4 MB · Προβολές: 76
  • IMG_0955.JPG
    IMG_0955.JPG
    76.6 KB · Προβολές: 80
  • IMG_0958.JPG
    IMG_0958.JPG
    74.1 KB · Προβολές: 84
  • IMG_0960.JPG
    IMG_0960.JPG
    54.3 KB · Προβολές: 77
  • IMG_0953.JPG
    IMG_0953.JPG
    69.7 KB · Προβολές: 87
  • IMG_0952.JPG
    IMG_0952.JPG
    67 KB · Προβολές: 93
  • IMG_0959.JPG
    IMG_0959.JPG
    53 KB · Προβολές: 92

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Έχουμε παράδειγμα πρόσφατο στο φορουμ σε low budget Ελληνικη κλινική με σχεδόν ίδια αραιωση που πήρε εκπληκτικό αποτέλεσμα ( χωρις χρήση φιναστεριδης και σε ίδια ηλικια )
Η δοτρια σου φαίνεται εξαιρετική απο τις φωτογραφίες .
Αφού η Asmed και η BHR και φαντάζομαι και οι Κυπριακές σε δέχονται για μεταμοσχευση Happy days & good luck .
 

mougia2

Member
Έχουμε παράδειγμα πρόσφατο στο φορουμ σε low budget Ελληνικη κλινική με σχεδόν ίδια αραιωση που πήρε εκπληκτικό αποτέλεσμα ( χωρις χρήση φιναστεριδης και σε ίδια ηλικια )
Η δοτρια σου φαίνεται εξαιρετική απο τις φωτογραφίες .
Αφού η Asmed και η BHR και φαντάζομαι και οι Κυπριακές σε δέχονται για μεταμοσχευση Happy days & good luck .

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Οντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η εκτίμηση/απάντηση που μου δώσανε.Απλά σε κάνουν να υιοθετείς την εκτίμηση μερικών μέσα στο forum, που δηλώνουν ότι μεγαλοονόματα της μεταμόσχευσης θέλουν τα πιο εύκολα περιστατικά χωρίς ζόρι.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω,σαν κάποιον με προσωπική εμπειρία στο κομμάτι της μεταμόσχευσης,τι θα με συμβούλευες όσον αφορά τις εταιρείς που προανέφερα,ποιους θεωρείς ότι είναι καλύτεροι αλλά και ποια ελληνική κλινική είναι αυτή που ανέφερες πιο πάνω με καλά αποτελέσματα ?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η δοτρια σου φαίνεται εξαιρετική απο τις φωτογραφίες .

Mπορούσες να του έλεγες κλείσε ένα ραντεβού να σε δουν από κοντά για μια τεκμηριωμένη αναλυτική εκτίμηση και μην βασίζεσαι απλά σε μια γνώμη. Αυτό θα ήταν μια πραγματικά σωστή συμβουλή.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Οντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η εκτίμηση/απάντηση που μου δώσανε.Απλά σε κάνουν να υιοθετείς την εκτίμηση μερικών μέσα στο forum, που δηλώνουν ότι μεγαλοονόματα της μεταμόσχευσης θέλουν τα πιο εύκολα περιστατικά χωρίς ζόρι.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω,σαν κάποιον με προσωπική εμπειρία στο κομμάτι της μεταμόσχευσης,τι θα με συμβούλευες όσον αφορά τις εταιρείς που προανέφερα,ποιους θεωρείς ότι είναι καλύτεροι αλλά και ποια ελληνική κλινική είναι αυτή που ανέφερες πιο πάνω με καλά αποτελέσματα ?

Και δικη μου εκτιμηση ειναι αυτη και η αποδειξη ειναι η περιπτωση σου. Καποια ονοματα γιατρων παγκοσμιου φημης εχουν την πολυτελεια να ασχοληθουν με τα περιστατικα που θελουν και αξιζει να ασχοληθουν. Αν δεν τους αρεσει η περιπτωση σου η αν δεν σκοπευεις να παρεις φινα οπως σου προτεινουν πολυ πιθανο να μη σε αναλαβουν.
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι η δοτρια ειναι σε πολυ καλη κατασταση και ειναι υπεραρκετη ωστε στα 49 σου χρονια να βαλεις 5000-5500 μοσχευματα σε ολη τη ληπτρια και να μην ξαναασχοληθεις ποτε. Το ιδιο θα σου πουν και ολες οι κλινικες που ανεφερες αν σε δουν απο κοντα.
Στην Ελλαδα μπορει να σε καλυψει η Advanced hair clinic με βαζοντας 5000-5500 μοσχευματα σε δυο μερες και να δωσεις γυρω στις 5000ε. κυπρο o Γεωργιου με 2ε το μοσχευμα και η hdc με 1,70 απο τη Βρυωνιδου η 2,20 αν δεν κανω λαθος απο τον Μαρα. ο τουρκος θελει 2,50 το μοσχευμα αλλα μαλλον θα σου πει παραπανω αριθμο μοσχευματων και θα σου βγει ακομη πιο ακριβα.
οπως και να εχει τα χρειαζεσαι τα 5000 μοσχευματα που θα δωσουν 10000+ τριχες και θα σε καλυψουν.
Δες αναλογα περιστατικα στις παρουσιασεις μεταμοσχευσεων. υπαρχουν περιπτωσεις που μοιαζουν αρκετα με τη δικη σου.
 

le2der

Active Member
Μακάρι να διαθέτει 5.000 μοσχεύματα. Καλό είναι να γίνει μια επίσκεψη σε κάποια κλινική για να αξιολογηθεί η δότρια
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγω θα διαφωνήσω με αμφότερους τους προλαλίσαντες (Δημήτρη, Georgie) και θα σε συμβούλευα (όπως κάνω και σε όλους) πριν πας για οποιαδήποτε μμ να κάνεις μια αναλυτική μέτρηση της δοτριάς σου σε 2-3 γιατρούς. Η μέτρηση θα πρέπει να γίνει με αναλυτικό τρόπο δηλαδή επιφάνεια, πάχος τρίχας και όλα τα άλλα. Προφανώς και μπορείς να τα αγνοήσεις όλα αυτά και απλά να πας σε κάποιον με βάση κάποια "παρόμοια" περίπτωση. Πρέπει να ξέρεις όμως ότι αυτό εμπεριέχει μια μεγάλη πιθανότητα λάθους.
 

mougia2

Member
Οι δυο εταιρείες της Κύπρου ποιυ είχαμε κατ'ιδίαν συνάντηση μου είπαν για 4000-4500 grafts,o Bissanga για 4000 grafts και ο Erdo για 5000 grafts.Δηλαδη όλοι συγλίνουν στο ότι η δοτριά μου είναι πολύ καλή και στο συνολικό άθροισμα των grafts.
Τώρα η Grace που είδε από φωτογραφίες ότι η ποιότητα τις τρίχας δεν είναι καλή,το ότι δεν πέρνω φαρμακευτική αγωγή στα 49 μου χρόνια και η ΑΑ θα συνεχίζει να αυξάνεται σίγουρα είναι πράγμα άξιον σεβασμού.Ούτε μέντιουμ να ήταν.Εξάλλου αν είναι όπως τα λέει γιατι μου προτείνει να κάνουμε ραντεβού για να αξιολογήσει την δότρια μου ακόμα και με Finasteride, 3.5mg per week αφού ήδη το έχει κάνει.Τι θα μπορούσε να αλλάξει,να γινόταν το μαλλί μου όπως όταν ήμουνα παιδί ?
Κατά την γνώμη μου δεν νομίζω ότι αυτά είναι σοβαρά πράγματα αλλά ούτε και επαγγελματική αντιμετώπιση ιατρού προς ασθενή.Ειδικά όταν όλοι αυτοί πληρώνονται με αρκετές χιλιάδες ευρώ από τους ασθενείς τους.
Νομίζω ότι περιστατικά σαν και τα δικά μου αποτελούν τροφή και κριτήριο αξιολόγησης προς τους εν λόγω ιατρούς.
 

mougia2

Member
Εγω θα διαφωνήσω με αμφότερους τους προλαλίσαντες (Δημήτρη, Georgie) και θα σε συμβούλευα (όπως κάνω και σε όλους) πριν πας για οποιαδήποτε μμ να κάνεις μια αναλυτική μέτρηση της δοτριάς σου σε 2-3 γιατρούς. Η μέτρηση θα πρέπει να γίνει με αναλυτικό τρόπο δηλαδή επιφάνεια, πάχος τρίχας και όλα τα άλλα. Προφανώς και μπορείς να τα αγνοήσεις όλα αυτά και απλά να πας σε κάποιον με βάση κάποια "παρόμοια" περίπτωση. Πρέπει να ξέρεις όμως ότι αυτό εμπεριέχει μια μεγάλη πιθανότητα λάθους.

Σε ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω,ποιος η ποια εταιρεία κάνει αναλυτική μέτρηση και που συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γιατί είναι και το πιο φρόνιμο για την αξιολόγηση της μεταμόσχευσης ?
Όπως αναφέρω και πιο πάνω και στα δύο συμβουλευτικά ραντεβού που είχα δεν συνέβει κάτι τέτοιο.Απλά είδαν από κοντά δότρια και λήπτρια και αποφάνθηκαν.
 

mougia2

Member
Εγω θα διαφωνήσω με αμφότερους τους προλαλίσαντες (Δημήτρη, Georgie) και θα σε συμβούλευα (όπως κάνω και σε όλους) πριν πας για οποιαδήποτε μμ να κάνεις μια αναλυτική μέτρηση της δοτριάς σου σε 2-3 γιατρούς. Η μέτρηση θα πρέπει να γίνει με αναλυτικό τρόπο δηλαδή επιφάνεια, πάχος τρίχας και όλα τα άλλα. Προφανώς και μπορείς να τα αγνοήσεις όλα αυτά και απλά να πας σε κάποιον με βάση κάποια "παρόμοια" περίπτωση. Πρέπει να ξέρεις όμως ότι αυτό εμπεριέχει μια μεγάλη πιθανότητα λάθους.

Το ρωτάω αυτό για να απευθυνθώ σε αυτές τις κλινικές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geobald

Member
Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους. Η δότρια τουλάχιστον στις φωτογραφίες φαίνεται πολύ καλή. Κάνε την έρευνά σου με όπλο και το φόρουμ. Πάρε γνώμες, μερικές σοβαρές μετρήσεις της δότριας και προχώρα φίλε.
 

mougia2

Member
Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους. Η δότρια τουλάχιστον στις φωτογραφίες φαίνεται πολύ καλή. Κάνε την έρευνά σου με όπλο και το φόρουμ. Πάρε γνώμες, μερικές σοβαρές μετρήσεις της δότριας και προχώρα φίλε.

Εχεις υπόψιν σε ποιους θα μπορούσα να πάω για να μου κάνουν κάποια σοβαρή μέτρηση ?
 

geobald

Member
Δεν έχω προσωπική εμπειρία, σίγουρα υπάρχουν μέλη που μπορούν να βοηθήσουν πιο τεκμηριωμένα. Μαθηματική προσέγγιση δότριας στην Ελλάδα κάνει ο Ανα$τ%σ&κης καθώς και ο Π%π#νικο*αου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτοί αποτελούν τις καλύτερες επιλογές.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το ρωτάω αυτό για να απευθυνθώ σε αυτές τις κλινικές.

Δυστυχώς οι περισσότερες κλινικές σήμερα λόγω έντονου συναγωνισμού αναλαμβάνουν σχεδόν ¨ΟΛΕΣ" τις περιπτώσεις, είτε είναι δόκιμες είτε όχι. Το λέω μετά λόγου γνώσεως. Αυτό αφορά πλέον και διάσημες κλινικές που στο παρελθόν ήταν πιο προσεκτικές. Για τις Ελληνικές δεν γίνεται καν λόγος. Ποτέ δεν ήταν αναλυτικές με τις δότριες και πότε δεν έκαναν μακροπρόθεσμους σχεδιασμούς. Το σκεπτικό που δυστυχώς αναπαράγεται, πολύ ΚΑΚΩΣ, στο φόρουμ είναι αυτό των παρομοίων περιπτώσεων. Τι πάει να πει παρόμοια περίπτωση? Απλά και μόνο όσον αφορά το NW. Όλα τα άλλα χαρακτηριστικά? πάχος τρίχας, επιφάνεια κάλυψης, διάχυτη αραίωση, DUPA, κλπ.

Η συμβουλή μου λοιπόν είναι να είσαι συντηρητικός και πολύ καλά ενημερωμένος. Και προπαντώς μην βιάζεσαι.
 

aeratos28

Just aeratos
Ο lorenzo έχει λόγο που είπε ότι είπε.εχει κάποια θεματακια η δοτρια,φαίνεται.επισης η αραίωση είναι αρκετά μεγάλη.αν χτενίσει τα μαλλιά ο φίλος μας εδώ σωστά,προς τα πίσω θα φανεί αρκετά καλά ότι έχει μεγαλύτερο πρόβλημα ..κάλυψη αποκρυψη εχεις κάνει φίλε μου με το χτένισμα.σχεδον πάνω από τα αυτιά παίρνεις μαλλιά και φέρνεις πάνω και πλάγια.η αριστερή σου μεριά φαίνεται ότι έχει κατέβει ..εγώ πιστεύω πως σίγουρα θες 6k grafts+ για σωστό αποτέλεσμα με την προϋπόθεση ότι παίρνεις και αγωγή γιατί υπάρχουν μαλλιά που εύκολα μόλις κάνεις μεταμόσχευση θα χαιρετίσουν αν δεν κάνεις κάτι με θεραπεία όπως είπαμε.
 
  • Like
Reactions: spi

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οι δυο εταιρείες της Κύπρου ποιυ είχαμε κατ'ιδίαν συνάντηση μου είπαν για 4000-4500 grafts,o Bissanga για 4000 grafts και ο Erdo για 5000 grafts.Δηλαδη όλοι συγλίνουν στο ότι η δοτριά μου είναι πολύ καλή και στο συνολικό άθροισμα των grafts.
Τώρα η Grace που είδε από φωτογραφίες ότι η ποιότητα τις τρίχας δεν είναι καλή,το ότι δεν πέρνω φαρμακευτική αγωγή στα 49 μου χρόνια και η ΑΑ θα συνεχίζει να αυξάνεται σίγουρα είναι πράγμα άξιον σεβασμού.Ούτε μέντιουμ να ήταν.Εξάλλου αν είναι όπως τα λέει γιατι μου προτείνει να κάνουμε ραντεβού για να αξιολογήσει την δότρια μου ακόμα και με Finasteride, 3.5mg per week αφού ήδη το έχει κάνει.Τι θα μπορούσε να αλλάξει,να γινόταν το μαλλί μου όπως όταν ήμουνα παιδί ?
Κατά την γνώμη μου δεν νομίζω ότι αυτά είναι σοβαρά πράγματα αλλά ούτε και επαγγελματική αντιμετώπιση ιατρού προς ασθενή.Ειδικά όταν όλοι αυτοί πληρώνονται με αρκετές χιλιάδες ευρώ από τους ασθενείς τους.
Νομίζω ότι περιστατικά σαν και τα δικά μου αποτελούν τροφή και κριτήριο αξιολόγησης προς τους εν λόγω ιατρούς.

Δότρια 4000-4500g (αν ο ERDO σου είπε 5000 λόγω splitting σημαίνει σίγουρα γύρω στις 4000) είναι κακή και σίγουρα δεν φτάνει για να καλύψεις όλη την επιφάνεια που φαίνεται στις φώτο ακόμα και αν η τρίχα σου έχει καλά χαρακτηριστικά. Αν δεν έχει, τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Φυσικά το "φτάνει¨ έχει σχέση και με το τι περιμένει κανείς. Που βάζει τον πήχυ. Ο Λορένζο τον βάζει για κάλυψη με την γνωστή φόρμουλα κάλυψης.

Όσον αφορά την Grace πρέπει να ξέρεις ότι δεν κάνει αυτή τις εκτιμήσεις αλλά ο Lorenzo. Η Grace λόγω γλώσσας απλά συντάσει τα email οπότε αυτό που διαβάζεις είναι η άποψη του γιατρού. Το ραντεβού στο προτείνει για να είναι απολύτως βέβαιος για την ποιότητα της δότριας (βασικά το λόγο) και αν η δότρια είναι σε καλή κατάσταση ή όχι (DUPA, κλπ). Έχοντας την εμπειρία του περσινού consultation, από τις 34 περιπτώσεις υπήρξαν 4-5 που ενώ πήγαιναν για ΝW5+ και η δοτριά τους από τις φώτο δεν κάλυπτε σε γενικές γραμμές τα απαιτούμενα graft για καλή κάλυψη, από κοντά έδειξαν (λόγω λόγου) οτί ήταν πολύ καλύτερες και αυτό άλλαξε όλο το πλάνο.

Το μόνο που είναι ενθαρυντικό στην περιπτωσή σου είναι η ηλικία σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Δότρια 4000-4500g (αν ο ERDO σου είπε 5000 λόγω splitting σημαίνει σίγουρα γύρω στις 4000) είναι κακή και σίγουρα δεν φτάνει για να καλύψεις όλη την επιφάνεια που φαίνεται στις φώτο ακόμα και αν η τρίχα σου έχει καλά χαρακτηριστικά. Αν δεν έχει τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Φυσικά το "φτάνει¨ έχει σχέση και με το τι περιμένει κανείς. Που βάζει τον πήχη. Ο Λορένζο τον βάζει για κάλυψη με την γνωστή φόρμουλα κάλυψης.

Όσον αφορά την Grace πρέπει να ξέρεις ότι δεν κάνει αυτή τις εκτιμήσεις αλλά ο Lorenzo. Η Grace λόγω γλώσσας απλά συντάσσει τα email οπότε αυτό που διαβάζεις είναι η άποψη του γιατρού. Το ραντεβού στο προτείνει για να είναι απολύτως βέβαιος για την ποιότητα της δότριας (βασικά το λόγο) και αν η δότρια είναι σε καλή κατάσταση ή όχι. Έχοντας την εμπειρία του περσινού consultation, από τις 34 περιπτώσεις υπήρξαν 4-5 που ενώ πήγαιναν για ΝW5+ και η δότρια τους από τις φώτο δεν κάλυπτε σε γενικές γραμμές τα απαιτούμενα graft για καλή κάλυψη, από κοντά έδειξαν (λόγω λόγου) ότι ήταν πολύ καλύτερες και αυτό άλλαξε όλο το πλάνο.

Συγνώμη @CVIAL αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Επειδή είχα ακριβώς την ίδια εμπειρία με το φίλο και το έχω γράψει στο νήμα μου θα σε πληροφορήσω ότι ο Lorenzo δεν δέχεται να κάνει ραντεβού μαζί σου αν δεν πάρεις φίνα. Ο Λορεντσο ήταν ο μόνος γιατρός που με απέρριψε από όλους που ρώτησα και ρώτησα περίπου 8. Στα μαιλ που ανταλλάξαμε μου είπε ότι έχω κακή δότρια και νεαρή ηλικία (είμαι 30) και ότι γι αυτό χωρίς φίνα δεν με παίρνει. Του είπα λοιπόν να πάω στην Ισπανία και να με δει απο κοντά ξυρίζοντας τη δότρια μου και μου απάντησε να μην παω γιατί χωρίς φίνα δεν θα κάνει την επέμβαση. Οπότε λογικά το ίδιο θα πει και στον φίλο. Επιπλέον, δεν γίνετε να παρακαλάμε ένα γιατρό που θέλουμε να του δώσουμε 15 χιλιάρικα για να μας κάνει ραντεβού, ούτε καν την επέμβαση. Ούτε γίνετε να μας αναγκάζει να πάρουμε φίνα για να μας δει από κοντά χωρίς καν να κάνει υποτυπώδης ερωτήσεις ιστορικού. Εγώ ας πούμε έχω ιστορικό προστατίτιδας σοβαρής. Ίσως, θα έπρεπε να το ρωτήσει προτού μου πει πάρε φίνα και έλα σε 6 μήνες αλλιώς δεν σε κάνω. Επιπλέον μετά πήγα Λαπανζούλα και Γεωργίου. Ο ένας μου εκτίμησε τη δότρια στα 7000-7500 grafts με πυκνότητες 100:95:90 και ο Γεωργίου την εκτίμησε στα 8500. Πάχος τρίχας 0.55. Οπότε μια χαρά δότρια είχα. Επίσης ο Freitas που δεν το χω γράψει στο νήμα μου γιατί μου απάντησε αρκετά μετά αφότου το έγραψα με ανέλαβε και μου είπε ότι και χωρίς φίνα μπορώ να τα πάω μια χαρά. Στο διατάυτα από τον Λορέντζο με άγχωσαν και στην ουσία μου παν η φίνα ή καράφλα χωρίς λόγο. Αν δεν είναι σίγουροι για την δότρια να μην κάνουν εκτίμηση από τη φωτό καταστρέφοντας τη ψυχολογία κάποιου και να κάνουν μόνο απο κοντά. Η τακτική που βλέπω εδώ δεν είναι κλινικής που δίνεις 15000 και φαίνεται τρομερά πρόχειρη στις εκτιμήσεις. Δεν γίνετε όλοι να κλείσουμε ραντεβού μέσω του φόρουμ, ούτε γίνετε ο φίλος να παρακαλάει τη Grace ή τη κάθε Grace να πληρώσει να πάει Ισπανία να τον δει ο Λορέτζο επειδή χωρίς φίνα βαριετέ να κάνει ραντεβού και να παίρνει ιστορικό. Συγνώμη που στα λέω και έτσι. Δεν έχω μαζί σου τίποτα προσωπικό και σου έχω ζητήσει και βοήθεια σε προσωπικό μνμ και ευχαριστώ που μου απάντησες,αλλά εδώ η κλινική είναι λάθος. Θα πρέπε να είναι πιο προσεκτικοί σε αυτά που λένε βλέποντας τις φωτό και πριν δώσουν φίνα σε έναν άγνωστο να παίρνουν ιστορικό.
 

gregkont13

Verified MM member
Το ρωτάω αυτό για να απευθυνθώ σε αυτές τις κλινικές.
Ο erdogan κάνει από τα καλύτερα consultation. Μου το έχουν πει πάρα πολλά άτομα. Ο Λορέντζο κάνει επίσης πολύ καλό consultation γιατί έκανε εκεί πολύ κοντινός μου φίλος, αλλά με φίνα.
 

gregkont13

Verified MM member
Δυστυχώς οι περισσότερες κλινικές σήμερα λόγω έντονου συναγωνισμού αναλαμβάνουν σχεδόν ¨ΟΛΕΣ" τις περιπτώσεις, είτε είναι δόκιμες είτε όχι. Το λέω μετά λόγου γνώσεως. Αυτό αφορά πλέον και διάσημες κλινικές που στο παρελθόν ήταν πιο προσεκτικές. Για τις Ελληνικές δεν γίνεται καν λόγος. Ποτέ δεν ήταν αναλυτικές με τις δότριες και πότε δεν έκαναν μακροπρόθεσμους σχεδιασμούς. Το σκεπτικό που δυστυχώς αναπαράγεται, πολύ ΚΑΚΩΣ, στο φόρουμ είναι αυτό των παρομοίων περιπτώσεων. Τι πάει να πει παρόμοια περίπτωση? Απλά και μόνο όσον αφορά το NW. Όλα τα άλλα χαρακτηριστικά? πάχος τρίχας, επιφάνεια κάλυψης, διάχυτη αραίωση, DUPA, κλπ.

Η συμβουλή μου λοιπόν είναι να είσαι συντηρητικός και πολύ καλά ενημερωμένος. Και προπαντώς μην βιάζεσαι.
Οπότε με αυτό το σκεπτικό, αν δεν σε δεχτεί ο Λορέντζο από τις φωτό που στέλνεις και δεν μπορείς ή δεν θες να κάνεις θεραπεία δεν πρέπει να κάνεις μεταμόσχευση; Αν υποθέσουμε ότι όλες οι μεγάλες και γνωστές κλινικές λειτουργούν έτσι, όπως το λες, ο λορέτζο είναι η μόνη μας λύση και αν ο λορέτζο δεν σε δεχτεί σημαίνει ότι πρέπει να μείνεις χωρίς μαλλιά... Φίνα ή τίποτα δλδ; Αν εγώ θέλω να έχω μαλλί μπροστά και δεν με νοιάζει να χω μια αραίωση πίσω στα 50 μου και να μην πάρω φίνα ή θέλω να κάνω στριπ με fue για να βγάλω παραπάνω θύλακες δεν θα έπρεπε να μπορώ; Αν όλοι οι γιατροί ήταν σαν το Λορέτζο τι έπρεπε εγώ να κάνω; Να πάρω φίνα με πρόβλημα στο προστάτη για να πάω να με δει; Φυσικά και η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και διαφορετική και δεν πρέπει να τις συγκρίνουμε όπως ίσως έκαναν κάποια παιδιά παραπάνω, όμως ο Λορενζο απαιτεί φίνα, αλλιώς δεν κάνει ραντεβού και χωρίς να πάρει ιστορικό... Αυτό είναι αδιανόητο. Εγώ δλδ με 7000+ grafts δότρια με fue (από τον λαπανζουλα που ήταν πιο συντηρητικός) έπρεπε να μέινω χωρίς μαλλί ή να πάρω φίνα και να υποφέρω;
 
  • Like
Reactions: spi
Μπλουζα