Saw Palmetto - Προσοχή στις ετικέτες !!!

Spotlight

Member
Λοιπόν δεν θα σου μιλήσω για την φινα η διαμάχη ειναι γνωστη εδω μέσα χρονια τώρα και δεν είμαι ειδικός για να το κάνω .θα σου μιλήσω για το saw palmetto που το περνει κολλητός μου εδω και 10 χρονια για την προστατιτιδα του και την προστασία του προστάτη. Ειναι 43 ετών πλέον και χρήζει άκρας υγείας στις γενικές εξετάσεις που κάνει κάθε 1 φορά τον χρόνο.οσο αφορα το μαλλί που είναι και το θέμα μας είναι όπως ακριβώς τον γνώρισα προ 15ετίας .Μαλλί να φάνε και οι κότες. Παρεμπιπτόντως ο ανδρολογος του συνέστησε αν επιθυμεί να το περνει εφόρου ζωής.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Λοιπόν δεν θα σου μιλήσω για την φινα η διαμάχη ειναι γνωστη εδω μέσα χρονια τώρα και δεν είμαι ειδικός για να το κάνω .θα σου μιλήσω για το saw palmetto που το περνει κολλητός μου εδω και 10 χρονια για την προστατιτιδα του και την προστασία του προστάτη. Ειναι 43 ετών πλέον και χρήζει άκρας υγείας στις γενικές εξετάσεις που κάνει κάθε 1 φορά τον χρόνο.οσο αφορα το μαλλί που είναι και το θέμα μας είναι όπως ακριβώς τον γνώρισα προ 15ετίας .Μαλλί να φάνε και οι κότες. Παρεμπιπτόντως ο ανδρολογος του συνέστησε αν επιθυμεί να το περνει εφόρου ζωής.
Ωραία , αρκετά ενθαρρυντικό αυτό που ανεφέρεις. Ευχαριστώ
 

Jumanji

Active Member
Καλησπερα σε ολους,ειμαι 33 και πηγαινα να χασω στους κροταφους και λιγο στην μπροστα και πισω περιοχη αλλα οχι κατι σπουδαιο!πηγα σε δερματολογο και μου προτεινε για να διατηρηθω και να γυρισω στο 0 να ξεκινησω μινο με φινα!πριν 2 χρονια λοιπον στα 31 μου ξεκινησα με 1mg μονο φινα,αφου εκανα και ολες τις εξετασεις!2 χρονια στο χαπι και τον πρώτο χρονο και κατι μηνες εκτος απο πεσμενη λιμπιντο καμια παρενέργεια!μερικες φορες μονο λιγο χαλαρος στο σεξ χωρις πολυ καλη στυση!τελευταιους μηνες ομως αρχισε brain fog,μια κουραση εντονη,έλλειψη ενέργειας στο gym,αρνητικες σκεψεις τα οποια δεν πιστευα οτι ητανε απο το χαπι και περνουσα την καθημερινοτητα μου ετσι!μεχρι που διαπιστωσα οτι ειναι σαν να ζω στον αυτοματο και πρεπει να το κοψω!να πω οτι απο πλευρα μαλλιων με γυρισε στο 0!ετσι πριν 1 μηνα αρχισα να παιρνω 0.5 για να βγω σιγα σιγα και παραλληλα για να μην παρατησω το μαλλί πηρα saw 320mg της εβδερμια,πολυβιταμινη και μινο 5%!τις πρωτες 2 εβδομαδες που μειωσα σε 0.5 και επαιρνα μονο αυτο ενοιωθα καπως καλυτερα και την 3η εβδομαδα που εβαλα και το saw με μινο και πολυβιταμινη και το κεφαλι αρχισε να καθαριζει και επιστρεψανε οι πρωινες στυσεις που ειχα πολυ καιρο να δω!το σαββατο πηρα το τελευταιο φινα και λεω θα παω μονο με τα υπολοιπα!κυριακη βραδυ ειχα ταχυκαρδια και εμβοες και σαν να με τιναζουνε τα νευρα στον υπνο!πρωτο βραδυ χωρις φινα δεν κοιμηθηκα!οι 4 μερες μεχρι σημερα νορμαλ και αρχιζω να νοιωθω καλυτερα!χθες ομως ενω μονος μου στο ασχετο ειχα έντονη στυση παλι οπως τις τελευταίες εβδομαδες,με την κοπελα μου ειχα χαλαρη στυση και σε αλλαγη στασης νεκρωσα!κατι που μου συμβαινει πρωτη φορα,γιατι εστω και με ποιο χαλαρη στυση ολοκληρωνα!και με φινα δηλαδη αυτο δεν μου ειχε συμβει,μου χαλασε πολλες φορες το σεξ αλλα νεκρα πρωτη φορα!τι μου προτεινετε να κανω?συγγνώμη αν κουρασα!
 

Xristoforaz

Well-Known Member
κρατα καλυτερα τα λεφτα για μεταμοσχευση απο το να τα δωσεις για καπελα laser
Δε μπορει η παγκοσμια κοινοτητα απο τη μια να προωθει και να αναλωνει χρονο και χρημα σε μινοξιδιλη και φινα αλλα να αγνοει το εγκεκριμενο απο fda, laser...οποιος διαθετει χρημα για λειζερ και μπορει να το εφαρμοσει κανα δεκαλεπτο την ημερα τοτε ας προβει σε αγορα του καλυτερου λειζερ που υπαρχει οπως αυτο με τις 272 διοδους που κοστιζει οπως ειδα σε ξενα σαιτ 1800 ευρω ( σε παλαιοτερη ερευνα καπου επεσε το ματι μου οτι το πουλουσαν 1000 ευρω)..λειζερ που εχει λαβει εγκριση παιρνεις αλλα στοχευεις στο πιο ενεργητικο και οχι σε απλα χτενακια!
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Καλησπερα σε ολους,ειμαι 33 και πηγαινα να χασω στους κροταφους και λιγο στην μπροστα και πισω περιοχη αλλα οχι κατι σπουδαιο!πηγα σε δερματολογο και μου προτεινε για να διατηρηθω και να γυρισω στο 0 να ξεκινησω μινο με φινα!πριν 2 χρονια λοιπον στα 31 μου ξεκινησα με 1mg μονο φινα,αφου εκανα και ολες τις εξετασεις!2 χρονια στο χαπι και τον πρώτο χρονο και κατι μηνες εκτος απο πεσμενη λιμπιντο καμια παρενέργεια!μερικες φορες μονο λιγο χαλαρος στο σεξ χωρις πολυ καλη στυση!τελευταιους μηνες ομως αρχισε brain fog,μια κουραση εντονη,έλλειψη ενέργειας στο gym,αρνητικες σκεψεις τα οποια δεν πιστευα οτι ητανε απο το χαπι και περνουσα την καθημερινοτητα μου ετσι!μεχρι που διαπιστωσα οτι ειναι σαν να ζω στον αυτοματο και πρεπει να το κοψω!να πω οτι απο πλευρα μαλλιων με γυρισε στο 0!ετσι πριν 1 μηνα αρχισα να παιρνω 0.5 για να βγω σιγα σιγα και παραλληλα για να μην παρατησω το μαλλί πηρα saw 320mg της εβδερμια,πολυβιταμινη και μινο 5%!τις πρωτες 2 εβδομαδες που μειωσα σε 0.5 και επαιρνα μονο αυτο ενοιωθα καπως καλυτερα και την 3η εβδομαδα που εβαλα και το saw με μινο και πολυβιταμινη και το κεφαλι αρχισε να καθαριζει και επιστρεψανε οι πρωινες στυσεις που ειχα πολυ καιρο να δω!το σαββατο πηρα το τελευταιο φινα και λεω θα παω μονο με τα υπολοιπα!κυριακη βραδυ ειχα ταχυκαρδια και εμβοες και σαν να με τιναζουνε τα νευρα στον υπνο!πρωτο βραδυ χωρις φινα δεν κοιμηθηκα!οι 4 μερες μεχρι σημερα νορμαλ και αρχιζω να νοιωθω καλυτερα!χθες ομως ενω μονος μου στο ασχετο ειχα έντονη στυση παλι οπως τις τελευταίες εβδομαδες,με την κοπελα μου ειχα χαλαρη στυση και σε αλλαγη στασης νεκρωσα!κατι που μου συμβαινει πρωτη φορα,γιατι εστω και με ποιο χαλαρη στυση ολοκληρωνα!και με φινα δηλαδη αυτο δεν μου ειχε συμβει,μου χαλασε πολλες φορες το σεξ αλλα νεκρα πρωτη φορα!τι μου προτεινετε να κανω?συγγνώμη αν κουρασα!
Δεν κουρασες εσυ φιλε, η φιναστεριδη ειναι αυτη που εξαντλει πραγματικα τον οργανισμο και σου ριχνει την ορεξη για οτιδηποτε σεξουαλικο! Να ριξεις βλεμμα καλυτερα προς το σοου παλμετο που ειναι απο τη φυση μεσα και ασε τις βιομηχανιες να τρελαινουν κοσμακη με την ασθενειοφορα γκομενα "φινα" που ειναι φαρμακο ταιριαστο σε τρανσεξουαλ! Οσο πιο κοντα στη φυση βρισκεσαι τοσο πιο κοντα και στην επιτυχια...υγιεινη διατροφη λοιπον (ψαρια,αφθονο νερο,φρουτα,λαχανικα,οχι κρεας), αθληση, καλο υπνο και σωστα φαρμακα για καταπολεμηση της φαλακρας οπως φυσικα και μεταμοσχευση σε αψογους επαγγελματιες της πατριδος μας!
 

tol

Well-Known Member
ασε τις βιομηχανιες να τρελαινουν κοσμακη με την ασθενειοφορα γκομενα "φινα" που ειναι φαρμακο ταιριαστο σε τρανσεξουαλ!
Φιλε μου, πλεον εχεις αρχισει να γινεσαι "επικινδυνος" με τις ανυποστατες ανοησιες που γραφεις.
Φαρμακο για τρανσεξουαλ;
Σε αλλα σχολια σου γραφεις οτι σκοτωνει τα γεννητικα οργανα!!!

Εισαι πραγματικα εκτος τοπου και χρονου.

Σου τα εγραψα και στο χθεσινο μου σχολιο, αλλά μαλλον δεν τα διαβασες.

Σε εχει πνιξει το αγχος. Σου εχει αδρανοποιησει σωμα και μυαλο. Εχεις χρησιμοποιησει ενα σωρο φιδελαια και βοτανα και, επειδη καπου καποτε χρησιμοποιησες τοπικη φιναστεριδη, θεωρεις οτι καταστραφηκαν τα γεννητικα σου οργανα και εγινες τρανσεξουαλ!!!

Σε συμβουλευσα λοιπον χθες να χαλαρωσεις και να απολαυσεις τη ζωη σου. Σταματα να βλεπεις παντου φαντασματα και να επιδιδεσαι σε κυνηγι μαγισσων. Ψαξε να βρεις αλλου την αιτια των παραλογισμων σου και οχι στην τοπικη χρηση φιναστεριδης.

ΥΓ Υποτιθεται οτι δηθεν κανεις ερευνες για γιατροσοφια και μαντζουνια και, ενω εχεις κανει ηδη δυο μεταμοσχευσεις, δεν ξερεις ουτε τον αριθμο grafts που τοποθετηθηκαν. Πηγαινεις σαν προβατο επι σφαγη, χωρις να εχεις ιδεα για μεταμοσχευσεις. Αλλο ενα χαρακτηριστικο δειγμα του αγχους που σε εχει κυριευσει στη ζωη σου. Εξαλλου εσυ ο ιδιος το παραδεχθηκες σε σχολιο σου οτι εισαι υπερβολικα αγχωδης τυπος.
Προσπαθησε να ξεφυγεις απο αυτη τη στρεσογονο κατασταση και, επιτελους, σταματα να γραφεις ανοησιες και αποκυηματα της φαντασιας σου για τη φιναστεριδη. Φιλικες συμβουλες.
 

crossfire

Well-Known Member
Δε μπορει η παγκοσμια κοινοτητα απο τη μια να προωθει και να αναλωνει χρονο και χρημα σε μινοξιδιλη και φινα αλλα να αγνοει το εγκεκριμενο απο fda, laser...οποιος διαθετει χρημα για λειζερ και μπορει να το εφαρμοσει κανα δεκαλεπτο την ημερα τοτε ας προβει σε αγορα του καλυτερου λειζερ που υπαρχει οπως αυτο με τις 272 διοδους που κοστιζει οπως ειδα σε ξενα σαιτ 1800 ευρω ( σε παλαιοτερη ερευνα καπου επεσε το ματι μου οτι το πουλουσαν 1000 ευρω)..λειζερ που εχει λαβει εγκριση παιρνεις αλλα στοχευεις στο πιο ενεργητικο και οχι σε απλα χτενακια!

Έχεις πιάσει όλα τα νήματα και έχεις γράψει ένα σωρό μπαρούφες .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristoforaz

Well-Known Member
Φιλε μου, πλεον εχεις αρχισει να γινεσαι "επικινδυνος" με τις ανυποστατες ανοησιες που γραφεις.
Φαρμακο για τρανσεξουαλ;
Σε αλλα σχολια σου γραφεις οτι σκοτωνει τα γεννητικα οργανα!!!

Εισαι πραγματικα εκτος τοπου και χρονου.

Σου τα εγραψα και στο χθεσινο μου σχολιο, αλλά μαλλον δεν τα διαβασες.

Σε εχει πνιξει το αγχος. Σου εχει αδρανοποιησει σωμα και μυαλο. Εχεις χρησιμοποιησει ενα σωρο φιδελαια και βοτανα και, επειδη καπου καποτε χρησιμοποιησες τοπικη φιναστεριδη, θεωρεις οτι καταστραφηκαν τα γεννητικα σου οργανα και εγινες τρανσεξουαλ!!!

Σε συμβουλευσα λοιπον χθες να χαλαρωσεις και να απολαυσεις τη ζωη σου. Σταματα να βλεπεις παντου φαντασματα και να επιδιδεσαι σε κυνηγι μαγισσων. Ψαξε να βρεις αλλου την αιτια των παραλογισμων σου και οχι στην τοπικη χρηση φιναστεριδης.

ΥΓ Υποτιθεται οτι δηθεν κανεις ερευνες για γιατροσοφια και μαντζουνια και, ενω εχεις κανει ηδη δυο μεταμοσχευσεις, δεν ξερεις ουτε τον αριθμο grafts που τοποθετηθηκαν. Πηγαινεις σαν προβατο επι σφαγη, χωρις να εχεις ιδεα για μεταμοσχευσεις. Αλλο ενα χαρακτηριστικο δειγμα του αγχους που σε εχει κυριευσει στη ζωη σου. Εξαλλου εσυ ο ιδιος το παραδεχθηκες σε σχολιο σου οτι εισαι υπερβολικα αγχωδης τυπος.
Προσπαθησε να ξεφυγεις απο αυτη τη στρεσογονο κατασταση και, επιτελους, σταματα να γραφεις ανοησιες και αποκυηματα της φαντασιας σου για τη φιναστεριδη. Φιλικες συμβουλες.
Περιπου 2000 grafts στην καθε μεταμοσχευση...αρα υπολογιζε 4000 grafts..λογω αγχους μου και νευρων...αποκολλησα καποια μοσχευματα..σε αυτο εχεις δικιο..αλλα για τη φινα θα μου επιτρεψεις.να διαφωνησω και οφειλω να προστατεψω τους χρηστες εδω μεσα απο το ζαμανφουλικι! Επισης δεν παριστανα τον υπεργνωστη περι των μεταμοσχευσεων...για αυτο υπαρχει το φορουμ...να ψαχνουμε και να ερευνουμε...οχι να κανουμε εκτιμησεις μεσω φωτογραφιων..αν ενοχλει η αληθεια τοτε να μαστε απλοι αναγνωστες../ Παντως οι bisanga and cole δε με απεκλεισαν λογω αγχους...αλλα λογω μη καταλληλοτητας μου προς δευτερη μεταμοσχευση (κριση απο φωτογραφιες!)
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Έχει πιάσει όλα τα νήματα και έχεις γράψει ένα σωρό μπαρούφες .
Ο καθενας οταν μπαινει σε ενα φορουμ γραφει αυτα που πιστευει και δεν προσβαλλει προσωπικα κανεναν...Προσβαλλονται καποιοι οταν εχουν προσωπικα συμφεροντα...Δεν πουλαω προιοντα..λεω την αποψη μου..δεν εκπροσωπω καποια εταιρεια και σε οποιον ιατρο χειρουργο εκανα μεταμοσχευση, πληρωσα...δεν εκανα δωρεαν..το οτι γραφω την αποψη μου, ειναι κινητρο για καποιους που θελουν να ερευνησουν γενικοτερα...δεν εβρισα κανεναν προσωπικα και δεν επιτρεπω σε κανεναν μη ειδικο να με μειωνει...εκτος αν εισαι ειδικος και μπορεις να αποδειξεις επιστημονικα, ποια απο τα γραφομενα μου ειναι μπαρουφες...επειδη ανεφερα το λειζερ, δε σημαινει οτι το εχω αγορασει, ουτε οτι εχω την οικονομικη δυνατοτητα να το αγορασω...στη σκεψη ομως οτι παιρνεις ενα χημικο φαρμακο για μεγαλο χρονικο διαστημα με συνεπεια διαφορετικες παρενεργειες για τον καθε οργανισμο πληρωνοντας αρκετα χρηματα συνολικα λογω χρονιας χρησης, ειπα τη γνωμη μου οτι ισως θα ηταν καλυτερα η αγορα και η χρηση αυτου του ακριβου λειζερ...και το τονιζω οτι δε μπηκα στο φορουμ για να αβανταρω η να διαφημισω κανεναν
 

fasda

Active Member
Καλά ακόμα πιστεύετε ότι το saw βγάζει μαλλιά και μπλοκάρει την Dht ?παρακολουθω φόρουμ του εξωτερικού και πραγματικά τίποτα δεν έχει ακουστή για αυτό ,και να λειτουργούσε δηλαδή εφόσον μπλοκάρει το ίδιο ένζυμο με την φίνα θα είχαμε τα ίδια side effects
 

Jumanji

Active Member
Φιλε εσυ αφου ξεκίνησες φινα μην σε προβληματιζει το θεμα!ασε αλλους που ψαχνουνε κατι πιο φυσικο και ελαφρυ για τον οργανισμο τους.και οχι δεν λειτουργουνε το ιδιο!υπαρχουνε και τροφες που θεωρητικα μπορεις να τρως καθε μερα και να μπλοκαρουνε καπως την dht αλλα δεν σου δημιουργουνε παρενεργειες!σιγουρα τα αποτελεσματα της φινα δεν τα εχει κανενα οποτε εσυ μεινε εκει και καλη σου τυχη!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristoforaz

Well-Known Member
Καλά ακόμα πιστεύετε ότι το saw βγάζει μαλλιά και μπλοκάρει την Dht ?παρακολουθω φόρουμ του εξωτερικού και πραγματικά τίποτα δεν έχει ακουστή για αυτό ,και να λειτουργούσε δηλαδή εφόσον μπλοκάρει το ίδιο ένζυμο με την φίνα θα είχαμε τα ίδια side effects

Σε φορουμ του εξωτερικου περιμενες να προτιμησουν προιοντα της φυσεως η τα πολυδιαφημισμενα μινοξ, φινα που το εχουν σε ολακερη τη γαια ως μπιγκ δυο μοττο αντικαραφλικο? Εξαλλου δεν ειναι απαραιτητο να βγαζει παρενεργειες το παλμετο..το εχουμε δει και στη συγκριτικη ερευνα του 2015 μεταξυ μινοξιδιλης 2/100 και ελαιου δενδρολιβανου οπου το δενδρολιβανο και υπερισχυσε δινοντας καλυτερα αποτελεσματα και δεν εδωσε παρενεργειες! Αλλα ποιος να κατσει να ασχοληθει με το παλμετο τωρα απο τη στιγμη που το προπεσια κανει παρτυ κι αποδιδει οικονομικους καρπους! Σαν τη μοδα της Τουρκιας ενα πραγμα..εχει η Ελλαδαρα μας ενα σωρο γιατρους φοβερους και ολοι φευγουν για το ...τελειο σε Τουρκιες κι Ισπανιες...νισαφι πια!
 

tol

Well-Known Member
Σαν τη μοδα της Τουρκιας ενα πραγμα..εχει η Ελλαδαρα μας ενα σωρο γιατρους φοβερους
Φιλε μου, συγγνωμη αλλά συνεχιζεις να γραφεις πραγματα αστηριχτα και αναποδεικτα.

Ποιοι ειναι οι ενα σωρο φοβεροι γιατροι της Ελλαδαρας;

Εσυ προσωπικα δεν εκανες την πρωτη σου μεταμοσχευση στον Βεκρη; Αν ηταν φοβερος, γιατι δεν ξαναπηγες σε αυτον και προτιμησες τον Παπανικολαου; Θελησες να εχεις "διπλά φοβερο" αποτελεσμα;

Σταματα λοιπον να γραφεις αιολες και ανυποστατες αποψεις.

Επισης, επειδη σε προηγουμενο post σου αναφερεις οτι στον Βεκρη εβαλες περιπου 2000 grafts, μαλλον λογω του αγχους σου δεν εχεις ιδεα ουτε ποσα grafts σου εβαλαν. Συγκεκριμενα διαβασα ενα παλιο σχολιο σου, στο οποιο ανεφερες οτι εκανες διπλη συνεδρια στον Βεκρη (δυο ημερες). Αν ισχυει αυτο και δεν το εγραψες λογω αγχους, τοτε σε ενημερωνω οτι δεν εβαλες 2000 grafts, οπως νομιζεις, αλλά 3500-4000 grafts. Αυτος ειναι ο συνηθισμενος αριθμος grafts που βαζει ο Βεκρης σε δυο ημερες.

Αρα το αποτελεσμα που πηρες στην πρωτη σου μεταμοσχευση ειναι των 4000 grafts και οχι των 2000!

Εξακολουθεις να νομιζεις οτι πηρες ενα "φοβερο" αποτελεσμα απο τους "φοβερους" γιατρους της Ελλαδας;
το εχουμε δει και στη συγκριτικη ερευνα του 2015 μεταξυ μινοξιδιλης 2/100 και ελαιου δενδρολιβανου οπου το δενδρολιβανο και υπερισχυσε δινοντας καλυτερα αποτελεσματα και δεν εδωσε παρενεργειες!
Επειδη για πολλοστη φορα μαλλον γραφεις αερολογιες, μπορεις, σε παρακαλω, να αναδημοσιευσεις αυτη την δηθεν περιβοητη ερευνα (ερευναρα γραφεις σε παρελθοντικο σου post) που συχνα επικαλεισαι για δεντρολιβανα, για μεντες, μαντζουνια, φιδελαια και κουραφεξαλα;

Ή μηπως και αυτο ειναι αποτοκο της φαντασιας και του αγχους σου;

Εν κατακλειδι θα σε συμβουλευα, για να μην παρασυρεις τα υπολοιπα μελη του forum με τις ανεκδιηγητες αποψεις σου, να γραψεις με κεφαλαια γραμματα στο profile σου....ΠΡΟΣΟΧΗ! ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΩΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΡΟΙΑ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΜΟΥ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristoforaz

Well-Known Member
Φιλε μου, συγγνωμη αλλά συνεχιζεις να γραφεις πραγματα αστηριχτα και αναποδεικτα.

Ποιοι ειναι οι ενα σωρο φοβεροι γιατροι της Ελλαδαρας;

Εσυ προσωπικα δεν εκανες την πρωτη σου μεταμοσχευση στον Βεκρη; Αν ηταν φοβερος, γιατι δεν ξαναπηγες σε αυτον και προτιμησες τον Παπανικολαου; Θελησες να εχεις "διπλά φοβερο" αποτελεσμα;

Σταματα λοιπον να γραφεις αιολες και ανυποστατες αποψεις.

Επισης, επειδη σε προηγουμενο post σου αναφερεις οτι στον Βεκρη εβαλες περιπου 2000 grafts, μαλλον λογω του αγχους σου δεν εχεις ιδεα ουτε ποσα grafts σου εβαλαν. Συγκεκριμενα διαβασα ενα παλιο σχολιο σου, στο οποιο ανεφερες οτι εκανες διπλη συνεδρια στον Βεκρη (δυο ημερες). Αν ισχυει αυτο και δεν το εγραψες λογω αγχους, τοτε σε ενημερωνω οτι δεν εβαλες 2000 grafts, οπως νομιζεις, αλλά 3500-4000 grafts. Αυτος ειναι ο συνηθισμενος αριθμος grafts που βαζει ο Βεκρης σε δυο ημερες.

Αρα το αποτελεσμα που πηρες στην πρωτη σου μεταμοσχευση ειναι των 4000 grafts και οχι των 2000!

Εξακολουθεις να νομιζεις οτι πηρες ενα "φοβερο" αποτελεσμα απο τους "φοβερους" γιατρους της Ελλαδας;
Επειδη για πολλοστη φορα μαλλον γραφεις αερολογιες, μπορεις, σε παρακαλω, να αναδημοσιευσεις αυτη την δηθεν περιβοητη ερευνα (ερευναρα γραφεις σε παρελθοντικο σου post) που συχνα επικαλεισαι για δεντρολιβανα, για μεντες, μαντζουνια, φιδελαια και κουραφεξαλα;

Ή μηπως και αυτο ειναι αποτοκο της φαντασιας και του αγχους σου;

Εν κατακλειδι θα σε συμβουλευα, για να μην παρασυρεις τα υπολοιπα μελη του forum με τις ανεκδιηγητες αποψεις σου, να γραψεις με κεφαλαια γραμματα στο profile σου....ΠΡΟΣΟΧΗ! ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΩΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΡΟΙΑ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΜΟΥ.
Δεν ειμαι χειρουργος, δεν ειμαι δερματολογος, δεν ειμαι ψυχιατρος...ξερω ομως να διαβαζω και οντας πατριωτης Ελληνας υπερασπιζομαι τους επιστημονες της πατριδος μου...δεν κατηγορησα κανεναν...εχω το δικαιωμα επιλογης γιατρων Ελληνων γιατι πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι ισαξιοι Ελληνες γιατροι...δεν προσβαλλω κανεναν απ το φορουμ προσωπικα και ο κρινων κρινεται...αν θες διαβασε την επιστημονικη δημοσιευση της συγκρισης της δρασης των μινοξιδιλη και δενδρολιβανου https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25842469/ και σου παραθετω το λινκ της ανακοινωσεως της ιατρικης ομαδος της dhi https://dhi.gr/info/finasteridi-iatriki-omada-dhi/
 

gerassis

Well-Known Member
Εκτός απο το Saw Palmetto υπάρχουν και αλλα φυσικά προϊοντα που μπλοκάρουν την DHT. Όπως το Pumkin seed oil και το Pygeum. αυτή τη στιγμή ψάχνω στο ιντερνετ μελέτες όσον αφορά το Pygeum. Ο μηχανισμός που μπλοκάρει τη DHT είναι γνωστος και εντελώς διαφορετικός απο τον τρόπο που μπλοκάρει το Saw. Η προτεινόμενη δόση ειναι 75-200 mg standardized lipophilic extract (14% triterpenes, 0.5% n-docosanol) of pygeum per day. Για το pumpkin seed oil η δόση ειναι dose is a 1000 mg capsule. 1 or 2 of these can be taken by mouth following meals, about 3 times per day.

Όσον αφορά το Saw Palmetto σε μένα δούλεψε. 40 ημέρες μετά η τριχόπτωση σχεδόν μηδενίστηκε. Βρέχω το πρωϊ τα μαλλιά μου και τα φορμάρω με δυνατες κινήσεις προς τα πάνω. Στο χέρι μου μενουν πια 2-3 τρίχες. Μπορεί να μη βγάζεις μαλλια (δε το ξερω ακόμα) αλλα μειωση της τριχόπτωσης σημαινει παράταση της αναγενής φάσης της τρίχας. Που σημαινει βγάζεις περισσότερες, χάνεις λιγότερες πράγμα που οδηγει στη πύκνώση του τριχωτού της κεφαλής.

Το συμπέρασμα της παρακάτω συγκριτικής μελέτης μεταξυ Φίνας και Saw δίνει σαφως προβάδισμα στην Φίνα όσον αφορά την αποτελεσματικότητα και προτεινει τη χρήση Saw palmetto σε όσους δεν θέλουν να πάρουν φαρμεκευτική αγωγη (Φινα). ΑΛΛΑ
Μπορειτε να καταλάβετε ότι η μελέτη είναι καθαρά προκατελειμένη υπέρ της Φίνας διότι γράφει ότι στα 2 χρόνια δεν παρατηρήθηκε καμια παρενέργεια απο κανένα απο τα δυο προϊοντα....δλδ ουτε καν πτώση λιμπτιτο απο τη Φίνα.

Όσοι δεν βαριούνται ας διαβασουν το επισυναπτόμενο αρχείο.
 

Συνημμένα

  • fina_Vs_Saw.pdf
    761.3 KB · Προβολές: 31

Xristoforaz

Well-Known Member
Ακομα και στην ερευνα για το pumpkin seed oil https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017725/ εχουμε αναφορα στη regrowth δραση του saw palmetto _Cut_1574148428971.png .
Ενω εδω https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/22517595/ μπορουμε να δουμε οτι το ισαξιο με τη μινοξ σε θεμα regrowth, δενδρολιβανο, εχει την ικανοτητα να αναχαιτιζει ακομα και τη δραση της 5α αναγωγασης (διπλη η δραση του λοιπον και χωρις τα τρελα side effects της φιναστεριδης)
 

mic6

Well-Known Member
Και σε μένα μετά από ένα μήνα σταμάτησε η τριχόπτωση εντελώς ακόμα και με δυνατό τρίψιμο δεν πέφτει ούτε τριχουλα. 320mg soft gels saw και 400mg pumpkin seed oil ημερησιως. Καμία παρενέργεια, αντίθετα με βρίσκω πιο ορεξατο σεξουαλικά.
 

Jumanji

Active Member
Mic και gerassis ειναι δηλαδη μια καλη λυση μαζι με μινο για μερικη διατηρηση αποτελεσματων φινας?πρωτη φορα το δοκιμάζετε εσεις?
 

mic6

Well-Known Member
Προσωπικά άρχισα να το παίρνω σαν πρόληψη για τον προστάτη και μετά αντιλήφθηκα το καλό που μου κάνει στα μαλλιά.
 

Georgie

Well-Known Member
Εδω υπαρχει ενα θεμα ως αναφορά τη προληπτική λήψη για το προστάτη ( πράγμα που με ενδιαφέρει περισσότερο απο το μαλλι ) .
Απ´οτι διάβασα στην έρευνα που δημοσιοποίησε ο @gerassis μπορει να κρύψει αρχικά συμπτωματα κακοήθειας η χρήση του saw palmetto εάν κανουμε χρήση μονοι μας χωρις ιατρική συμβουλή .
....
There is therefore a risk o f missing early detection o f prostate cancer in self- medicating patients with Serenoa !!!

Το ιδιο φαντάζομαι θα συμβαίνει και με τη χρήση Φιναστεριδης χωρις ιατρική παρακολούθηση !
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα