ΝW2 vertex - Λορέντζο χωρίς φίνα

lefteran

New Member
Πιστεύω ότι δεν είσαι για μεταμόσχευση και γνώμη μου ειναι να περιμένεις 2-3 χρονια να δεις πως θα πάει .

6-7 χρόνια λέω μέσα μου περίμενε να δεις που θα σε πάει...
έχω σταθερά πλέον αυτή την εικόνα εδώ και 3, μπορεί και 4 χρόνια. Θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερη η κατάσταση.
Σίγουρα μέχρι να την κάνω θα περάσει άλλος ένας χρόνος...δύσκολα θα κάνω πλέον πίσω στην απόφαση μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paulo

Active Member
Ειναι ρίσκο για τόσο λιγο να κανεις μεταμόσχευση και να ξέρεις ότι λιγο σε επηρεάζει μπαίνοντας στο φόρουμ .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με πρόλαβε ο Λορενζο. Θα σου έγραφα και εγώ ότι για αυτό που θες χρειάζεσαι περί τα 2000g+ για να έχεις ένα αποτέλεσμα που να συμβαδίζει με το υπόλοιπο κεφάλι σου. Τώρα οι συνεδρίες 600g κάθε μέρα 2500g σε 4 ημέρες είναι αστεία. Περισσότερο βολεύουν τον γιατρό παρά τον ασθενή. Λόγω ηλικίας και NW θα επιμείνεις ότι δεν θες φίνα, δεν θα πάρεις και δεν θα επιμείνει. Δεν την χρειάζεσαι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ θα έλεγα ότι τέτοιες περιπτώσεις είναι και οι χειρότερες γιατί ένα μέτριο αποτέλεσμα θα κάνει μπαμ σε σχέση με το να μην κάνει τίποτα. Άρα δεν ισχύει το είσαι εύκολη περίπτωση πήγαινε όπου να ναι.
 

Harris_G

Well-Known Member
Εγω παντως γνωριζω ατομα (και ο πατέρας μου ένας από αυτούς) που έχασαν απότομα αρκετό μαλλί μετά τα 40, ενώ δείχναν σταθερότητα. Πιστεύω θα βασιστεί στο οικογενειακό σου ιστορικό για το θέμα τις φίνας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
Τώρα οι συνεδρίες 600g κάθε μέρα 2500g σε 4 ημέρες είναι αστεία.
Από άποψη ταλαιπωρίας του ασθενούς είναι όντως μη επιθυμητές (5 μερες στην Αγκυρα για 2500g). Αλλά αν δεν έχεις σουπερ κλινική όπως ο Erdο που 1) έχει τα τεχνολογικά μέσα να διατηρεί grafts για αρκετή ωρα εκτος οργανισμού και 2) που αλλάζουν οι placers (μπασκετική αλλαγή) ώστε να υπάρχει η μικρότερη δυνατή κούραση, τότε μου φαίνονται καλή τακτική οι μικρές συνεδρίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από άποψη ταλαιπωρίας του ασθενούς είναι όντως μη επιθυμητές (5 μερες στην Αγκυρα για 2500g). Αλλά αν δεν έχεις σουπερ κλινική όπως ο Erdο που 1) έχει τα τεχνολογικά μέσα να διατηρεί grafts για αρκετή ωρα εκτος οργανισμού και 2) που αλλάζουν οι placers (μπασκετική αλλαγή) ώστε να υπάρχει η μικρότερη δυνατή κούραση, τότε μου φαίνονται καλή τακτική οι μικρές συνεδρίες.

Δεν είναι καλές και για το ότι τρως αναισθησια για 5 ημέρες, κάτι που έχει μεγάλη σημασία.
 

lefteran

New Member
καλησπέρα,

2,5 χρόνια μετά και λιγο πριν τα 43 επαναφέρω το νήμα επειδή σκέφτομαι να προχωρήσω σε μμ. Το 19 οι περισσότεροι με είχατε συμβουλέψει να περιμένω κι αυτο έκανα. Η προσδοκία μου (και ο μεγαλος μου καημός..) ειναι να φτιάξω την hairline που εχει υποχωρήσει περιπου 2 εκατοστά κατά μήκος, αλλα και τα temples που ισως εχουν ανέβει και λίγο παραπάνω απο 2 εκ. Επισης λογικά θα μπουν και στην κορυφή (crown) αφού όπως φαίνεται και στις φωτος που παραθέτω υπάρχει αραίωση. Συγκριτικά με τις φωτογραφίες του 19 θεωρώ οτι δεν εχει προχωρήσει αρκετα.. Η hairline φαίνεται σταθερή αλλα ισως είναι λίγο χειρότερη η κατάσταση στην κορυφή.
Δεν έχω κάνει ποτέ μου καμια θεραπεία με φινα ή μινοξιδίλη αλλα προσέχω αρκετά την διατροφη μου, δεν καπνίζω και χρησιμοποιώ τοπικά φυτικά σκευάσματα για ενίσχυση και διατηρηση της κατάστασης.

Επιλογή μου ειναι η Ισπανία και βρίσκομαι ανάμεσα σε Λορέντζο και Φρέιτας. Επίσης ειμαι εντελώς αρνητικός στην χρήση φίνας αλλά και οποιαδήποτε άλλης φαρμακευτικής ουσιας που μπορεί να μου ζητηθεί να λάβω. Ξερω οτι οι Ισπανοί το θεώρουν προαπετούμενο για να σε αναλάβουν. Δεν ξερω βεβαια αν είναι καθολική απαίτηση, δηλαδή αν το ζητάνε σε όλα τα περιστατικά.

θα ήθελα πολυ να ακούσω τη γνώμη σας, ευχαριστώ!!

20220308_161330_a.jpg 20220308_161742_a.jpg 20220308_162130_a.jpg 20220308_162652_a.jpg 20220308_162700_a.jpg 20220308_162708_a.jpg 20220308_162750_a.jpg 20220308_164828_a_1.jpg 20220308_163127_a_1.jpg 20220308_164712_a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

lefteran

New Member
Επειδή συμπτωματικά είμαι με τον Λορένζο για φαγητό και του έδειξα τις φώτο σου, μου είπε ότι λόγω της ηλικίας και της εικόνας σου μπορείς χωρίς φίνα.

οτι και να πω είναι λίγο...
σε ευχαριστώ @CVIAL !!! κλείδωσα στον Λορένζο νομιζω ... :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Επειδή συμπτωματικά είμαι με τον Λορένζο για φαγητό και του έδειξα τις φώτο σου, μου είπε ότι λόγω της ηλικίας και της εικόνας σου μπορείς χωρίς φίνα.
Φάτε κανα καλαμαράκι , δίνει ενεργεια για τις μεταμοσχεύσεις :p
 

oreo

Well-Known Member
Εσύ που χάθηκες;Κάτι μου λέει ότι αύριο η μεθαύριο ρίχνεις αυλαία και δεν λες τπτ στο φόρουμ μήπως σε ματιαξουν σωστά; :cool:
Όταν έχουμε ελεύθερο χρόνο σουλατσάρουμε το internet, όταν όμως έχει δουλειά, τα κεφάλια μέσα, βλέπω ήδη κάτι νήματα φωτιά!!!
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Στη 2η φώτο το thinning που έχει ξεκινήσει στο crown, από το τέλος της Β' ζώνης, έστω και τώρα στα 42 δεν πρέπει να προβληματίσει πριν το πλάνο για οποιαδήποτε ΜΜ;
 

alex7

Well-Known Member
Στη 2η φώτο το thinning που έχει ξεκινήσει στο crown, από το τέλος της Β' ζώνης, έστω και τώρα στα 42 δεν πρέπει να προβληματίσει πριν το πλάνο για οποιαδήποτε ΜΜ;
Μπορεί να υπάρχει thinning αλλά η ηλικία είναι σύμμαχος στη σταθεροποίηση .Στα 42 η αλωπεκία υπάρχει αλλά δεν είναι τόσο επιθετική όσο και στα 25 και η dht testosteroni είναι λιγότερη άρα και λιγότερα αναγκαία η φίνα
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Μπορεί να υπάρχει thinning αλλά η ηλικία είναι σύμμαχος στη σταθεροποίηση .Στα 42 η αλωπεκία υπάρχει αλλά δεν είναι τόσο επιθετική όσο και στα 25 και η dht testosteroni είναι λιγότερη άρα και λιγότερα αναγκαία η φίνα
Ναι σίγουρα η ηλικία ειδικά μετά τα 40 είναι σύμμαχος, αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μας από την αλωπεκία σε διάφορες ηλικίες.
Ελπίζω να είναι όντως έτσι όπως τα λες.
 

lefteran

New Member
Καλησπερα σε όλους,

το σάββατο περιελάμβανε consultation με τον Λορένζο. Είμαι "suspicious for DUPA" οπως χαρακτηριστικά είπε ο Λορένζο. Η τριχοσκόπηση έδειξε πολλά μονότριχα και δίτριχα στην temporal zone καθώς και thinning. η κατάσταση στην temporal μοιάζει αρκετά με αυτή του crown και της frontal... Mου ρχονται στο μυαλό τα χαρακτηριστικά ποτάμια της DUPA που ειχα παρατηρήσει στο παρελθόν στα πλαινά, σε αχτένιστα μαλλιά, χωρίς όμως να με ενοχλούν μιας και πάντα ο καημός μου ηταν η hairline. Την temporal την ξεχνάμε λοιπoν, δεν μπορεί να δωσει κάτι.
προχωρώντας απο την temp προς parietal με τη μικροκάμερα θυμάμαι πως είπε οτι εδώ αρχίζει και βελτιώνεται κάπως η κατάσταση. Μου ειπε οτι έχω συνολική δότρια 5000-6000g. αρκετά λιγότερα απο οτι ηθελα να πιστευω δυστυχώς.

Για αποκατάσταστη της former hairline (κεντρική hairline 6cm kai temple 7cm απο το φρύδι αντίστοιχα) πάμε σε μια έκταση 50cm2 και συνολικα 2200g. ενας μικρός αριθμός θα μπει στο crown. Σε δεύτερη ανάλυση μου ειπε ότι ειναι σοφότερο να παμε σε μια πιο συντηρητική προσέγγιση. κάλυψη 42cm2 και 1800g (7cm και 8cm αντιστοιχα) με πάντα ενα μικρό αριθμό να αφορά το crown. Στην απόκριση μου οτι προτιμώ την πιο επιθετικη προσέγγιση με former hairline μου ειπε "you don t have the donor", προφανώς έχοντας στο μυαλο του να αφήσουμε άλλα 3000-4000g για μελλοντικές ανάγκες.

ειμαι απογοητευμένος με την εξέλιξη (μικρή δότρια και suspicious for DUPA) αλλα παράλληλα αισθάνομαι τυχερός που ξέρω τι πραγματικά μου γίνεται και ποιοι ειναι οι ρεαλιστικοί μου πλέον στόχοι. Το γεγονός οτι έχω διάχυτο thinning (miniaturization phase), πιο έντονο σε κάποιες περιοχές (frontal, crown, temporal) με ανησυχεί στην περίπτωση ενδεχομενου shock loss στα μαμά μαλλια. Ο Λορένζο μου είπε οτι η επιλογή μου να μην πάρω φίνα ειναι low risk λογω ηλικίας.
Από το "τι ωραία μαλλιά" και το "εχεις πολύ καλή δότρια" μετά απο λίγο ανακάτεμα στα μαλλιά στο consultation της κλινικής του Βεκρή, προσγείωση στην πραγματικότητα λοιπόν και στο "suspicious for DUPA". Πολύ θετικές οι εντυπώσεις μου απο τον Λορένζο, εκατσά περίπου μία ώρα και μπορώ να πω οτι είναι απο τους γιατρούς που εμπνέει εμπιστοσύνη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα