"Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορια!!

Η φιναστεριδη σου δημιουργησε ανεπιθυμητες ενεργειες.......??

  • Ναι.....ηταν αρκετα εντονες....και αναγκαστηκα να σταματησω την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%
  • Ναι.....ειναι αρκετα εντονες.....αλλα επιμενω θελοντας να σωσω τα μαλλια μου......

    Ψηφοφορίες: 6 10.3%
  • Ναι.....ηταν ελαφρες....αλλα φοβηθηκα και σταματησα την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 9 15.5%
  • Ναι.....ειναι ελαφρες....αλλα συνεχιζω γιατι συντηρει τα μαλλια μου.......

    Ψηφοφορίες: 13 22.4%
  • Οχι....δε μου δημουργησε καμμια ανεπιθυμητη παρενεργεια......

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    58

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Κάτι που ξέχασα με τις παρενέργειες. Απο το 2005 που άρχισα το proscar σε 1/4 και μετά ειδικά σε 1/3, εκτός απο την μειωμένη λίμπιντο (σε πολύ ανεκτό επίπεδο) πρέπει να είχα και αυξημένη κόπωση. Δεν την πάλευα με τίποτα λέμε, ήθελα 10 ώρες την ημέρα, τις καθημερινές μετά απο δουλειά ξεραινόμουν 2 ώρες στον ύπνο. 2 κοιμόμουν το βράδυ, 8 ξύπναγα και σε πολύ χαλαρή δουλειά δεν τη πάλευα. Επίσης αρρώσταινα συχνά ενώ παλιά ποτέ, ειδικά το 2006 ξεσκίστηκα, αν 2 μήνες είχα μύτη λαιμό για 6-7 μέρες. Μετά άρχισα να τρώω πολλά πορτοκάλια και πήρα βιταμίνες C και εχινάκια και μειώθηκαν πολύ αυτά. Για την κούραση και τα κρυώματα δεν έχω τρανταχτές αποδείξεις οτι έφταιξε η μεγάλη δόση φίνας, για την λίμπιντο σίγουρα αλλά δεν ήταν και πολύ. Πάντως 1μιση χρόνο σε 1/5 είμαι ρολόι, κοιμάμαι λίγο και την παλευω, δεν αρρωσταίνω ποτέ και σεξουαλικά τέλεια.

Τέλος, προχθές βράδυ και για πρώτη φορά μετά απο 2 χρόνια είχα κάτι παράξενο. Ξυπνάω 5 το πρωί με τρελό κάψιμο στην ουρήθρα και σαν να θέλω να σκάσω απο το κατούρημα, δεν έβγαινε όμως τίποτα... με πολύ ζόρι για 10 λεπτά σταγόνες έριξα και ηρέμησα. Δεν μου άρεσε καθόλου αυτό και ήταν καρμπόν όπως τότε που άρχισαν όλα μετά απο 2 μήνες διακοπής φίνας τέλη του 2008!!! Ευτυχώς δεν παρατήρησα ξανά τέτοιο περιστατικό, και συνεχίζω ακάθεκτος. Άλλωστε το να κόψω απότομα φίνα τώρα θα ειναι καταδικαστικό για εμένα, το rebound στον προστάτη θα μου φέρει πάλι τρελά παράπονα στην ουρήθρα. Θα παρατηρώ και θα σας αναφέρω!!!
 

alexXXX

Active Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

μαγκες το φαρμακο ειναι επικινδυνο απο την στιγμη που αμεσως καταλαβαινεις οτι κατι αλλαζει με τον οργανισμο σου εγω το δοκιμασα γιατι εχω τρελλα με το να δειχνει το κεφαλι μου φυσιολογικο αλλα δεν παιζεις με αυτα τα πραγματα .δοξα τον θεο μεχρι στιγμης ειμαι πολυ περιφανος για τις επιδοσεις μου και για τις στυσεις γενικα τωρα για να μην γινω βεγγος στα 40 και να γινω στα 45 δεν νομιζω πως αξιζει να ευνουχιστω!σκεφτειτε το καλα και σεις.
 

Hairboost

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Οσοι απαντησατε το πρωτο να μας πειτε αν επανηλθατε τουλαχιστον!
 

Inotech

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Οι εξετάσεις που πρέπει να κάνει κάποιος για να δει τις επιπτώσεις από τη χρήση αντι-ανδρογόνων τύπου φιναστερίδης είναι.

Ολική Τεστοστερόνη
FSH
Γλουκουρονίδιο της ανδροστανεδιόλης (μεταβολίτης της δράσης της 5-ARII)
Οιστραδιόλη Ε2 (με μαζική σπεκτρομετρία- και μόνο)
Κορτιζόλη σιέλου σε 4 διαφορετικά διαστήματα της ημέρας (πρωί, μεσημέρι, απόγευμα και βράδυ)
DHEA σιέλου 2 διαφορετικές στιγμές τη μέρα (πρωί και απόγευμα)
ελεύθερη Τ3
ελεύθερη Τ4
Προλακτίνη
διορθικό υπέρηχο για έλεγχο φλεγμονής του προστάτη (αυτή η εξέταση μάλλον είναι από τις πιό σημαντικές)
Κετοστεροειδή και μεταβολίτες των στα ούρα

Αν η τιμή του 3-adiol-g (γλουκουρονίδιο ανδροστανεδιόλης) είναι κάτω του 12-15, τότε έχετε υποστεί πτώση στα δραστηριότητα του ενζύμου και το φάρμακο πρέπει να διακοπεί. Αν μετά από έξι έως δεκαοχτώ μήνες δεν έχει επανέλθει δυστυχώς αυτη η κατάσταση είναι μάλλον μόνιμη και ενώ δεν εμπεριέχει κινδύνους άμεσα, πιθανώς σε μερικά χρόνια να αναπτύξεται προβλήματα με το προστάτη (αύξηση της πιθανότητας κακοήθειας) και λόγω της αυξημένης δράσης της αρωματάσης φλεγμονή στο στήθος και κακοήθεια.
Μία από τις πολύ σημαντικές δουλειές της διυδροτεστοστερόνης τοπικά είναι η διατήρηση της σωστής λειτουργίας του προστάτη και προστασία από φλεγμονές. Αυτό γίνεται όταν τα επίπεδα της dht είναι σε λογικά πλαίσια. Αν πέσουν για καιρό τότε επέρχεται ατροφία του προστάτη, και πτώση στην ανοσολογική απόκριση τοπικά, ανάπτυξη φλεγμονών από ευκαιριακά και άλλα μικρόβια κτλ. Για αυτό είναι απαραίτητη η εξέταση του προστάτη με διορθικό υπέρηχο και δακτυλική μετά τη παύση φιναστερίδης. Αυτό επιβάλλεται να το κάνουν όσοι έχουν "νερουλό" σπέρμα.

Η κόπωση οφείλεται πιθανώς σε πεσμένα επίπεδα ανδρογόνων αλλά αν η χρήση της φιναστερίδης είναι παρατεταμένη τότε μάλλον έχει ατροφήσει ή χαλάσει η ευαισθησία του υποθαλάμου-υπόφυσης-επινεφριδίων οπότε μιλάμε για καταστολή του συστήματος stress και πιο σοβαρά προβλήματα. Μπορεί να μην είναι εμφανή αμέσως αλλά θα προκύψουν όσο περνάνε τα χρόνια. *Αυτό μπορεί κάποιος να το διακρίνει αν μετά την εκσπερμάτωση δεί πως νιώθει κουρασμένος. Ειδικά η κόπωση μετά τη δεύτερη εκσπερμάτωση την ίδια μέρα είναι χαρακτηριστικό πως υπάρχει καταστολή του υποθαλάμου. Ενας υγιής νέος <30 ετών μπορεί να εκπερματώνει δύο και τρείς φορές τη μέρα, τρείς με τέσσερις φορές τη βδομάδα χωρίς να εμφανίζει συμπτώματα κόπωσης.

Αυτά για την ώρα, δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να συνέλθει κάποιος από τις παρενέργειες τις φιναστερίδης. Αν δεν επανακάμψει ο οργανισμός μόνος του σε βαθμό που να είναι λειτουργικός ο ασθενής, τότε μιλάμε για πιθανή ολική αντικατάσταση των ορμονών (κορτιζόλης, dhea, τεστοστερόνης και θυρεοειδικών ορμονών)

Ενδοκρινολόγοι που χρησιμοποιούν φιναστερίδη στο εξωτερικό χρησιμοποιούν και υψηλές δόσεις τεστοστερόνης για να σταθεροποιήσουν όσο μπορούνε τον άξονα HPA.
 

Inotech

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

danceworld_2001 είπε:
Κάτι που ξέχασα με τις παρενέργειες. Απο το 2005 που άρχισα το proscar σε 1/4 και μετά ειδικά σε 1/3, εκτός απο την μειωμένη λίμπιντο (σε πολύ ανεκτό επίπεδο) πρέπει να είχα και αυξημένη κόπωση. Δεν την πάλευα με τίποτα λέμε, ήθελα 10 ώρες την ημέρα, τις καθημερινές μετά απο δουλειά ξεραινόμουν 2 ώρες στον ύπνο. 2 κοιμόμουν το βράδυ, 8 ξύπναγα και σε πολύ χαλαρή δουλειά δεν τη πάλευα. Επίσης αρρώσταινα συχνά ενώ παλιά ποτέ, ειδικά το 2006 ξεσκίστηκα, αν 2 μήνες είχα μύτη λαιμό για 6-7 μέρες. Μετά άρχισα να τρώω πολλά πορτοκάλια και πήρα βιταμίνες C και εχινάκια και μειώθηκαν πολύ αυτά. Για την κούραση και τα κρυώματα δεν έχω τρανταχτές αποδείξεις οτι έφταιξε η μεγάλη δόση φίνας, για την λίμπιντο σίγουρα αλλά δεν ήταν και πολύ. Πάντως 1μιση χρόνο σε 1/5 είμαι ρολόι, κοιμάμαι λίγο και την παλευω, δεν αρρωσταίνω ποτέ και σεξουαλικά τέλεια.

Τέλος, προχθές βράδυ και για πρώτη φορά μετά απο 2 χρόνια είχα κάτι παράξενο. Ξυπνάω 5 το πρωί με τρελό κάψιμο στην ουρήθρα και σαν να θέλω να σκάσω απο το κατούρημα, δεν έβγαινε όμως τίποτα... με πολύ ζόρι για 10 λεπτά σταγόνες έριξα και ηρέμησα. Δεν μου άρεσε καθόλου αυτό και ήταν καρμπόν όπως τότε που άρχισαν όλα μετά απο 2 μήνες διακοπής φίνας τέλη του 2008!!! Ευτυχώς δεν παρατήρησα ξανά τέτοιο περιστατικό, και συνεχίζω ακάθεκτος. Άλλωστε το να κόψω απότομα φίνα τώρα θα ειναι καταδικαστικό για εμένα, το rebound στον προστάτη θα μου φέρει πάλι τρελά παράπονα στην ουρήθρα. Θα παρατηρώ και θα σας αναφέρω!!!

Σχόλιο αναφορικά με τη δεύτερη παράγραφο.

Πήγαινε σε ένα καλό ουρολόγο, πχ στο κ.Γεωργιάδη στην Αθήνα, που κάνει διορθικό υπέρηχο. Εχεις προστατίτιδα προφανώς και όσο χρησιμοποιείς φιναστερίδη απλά θα την χειροτερεύεις. Πήγαινε να δείς πόσο έχει απλωθεί η φλεγμονή μην την αφήνεις, είσαι πολύ νέος και δημιουργείς προβλήματα στον οργανισμό σου τα οποία δεν μπορείς να αντιληφθείς αυτή τη στιγμή.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Δεν έχω προστατίτιδα φίλε μου και κανένα απο τα συμπτώματα πλεον που αναφέρεις παραπάνω. Ένα τυχαίο σύμπτωμα είχα. Το 2009 είχα έντονα συμπτώματα προστατίτιδας μετά απο απότομη διακοπής χρήσης φίνας που έκανα σε ποσότητα 1/3 του προσκαρ για 4 χρόνια. Εκανα τα πάντα απο εξετάσεις και δεν βρέθηκε τιποτα απολύτως. Το rebound του προστάτη ηταν λόγω μακροχρόνιας χρήσης σε μεγάλες δόσεις. Πλέον σε 1/5 καμμία παρενέργεια απολύτως, και καμία σχέση με όσα αναφέρεις. Έκανα και εξετάσεις γενικές πριν απο 2 μήνες και κοίταξα τα περισσότερα απο όσα λες και ήμουν 100% οκ. Θα ήθελες να μας πεις που γνωρίζεις όλα αυτά που λές, γιατί τρομάζεις κόσμο αλλά δεν δίνεις πήγες και γενικά δεν λές πως, που τα ξέρεις και που τα στηρίζεις. Εχω μιλήσει με αρκετούς παθολόγους και ουρολόγους, και διακεκριμένο καθηγητή προστατίτιδας και σε καμμία περίπτωση δεν μου είπαν να κόψω την φιναστερίδη. Εσύ που θες να μας βοηθήσεις κάτι παραπάνω θα ξέρεις, εισαι πανεπιστημιακός ερευνητής? Καθηγητής, εργάζεσαι στην merck, τεκμηρίωσε την θέση σου με ακλόνητα επιχειρήματα αν θες να ζυγίζει η άποψη σου.

Inotech είπε:
[quote author=danceworld_2001 link=topic=2808.msg50198#msg50198 date=1301263369]
Κάτι που ξέχασα με τις παρενέργειες. Απο το 2005 που άρχισα το proscar σε 1/4 και μετά ειδικά σε 1/3, εκτός απο την μειωμένη λίμπιντο (σε πολύ ανεκτό επίπεδο) πρέπει να είχα και αυξημένη κόπωση. Δεν την πάλευα με τίποτα λέμε, ήθελα 10 ώρες την ημέρα, τις καθημερινές μετά απο δουλειά ξεραινόμουν 2 ώρες στον ύπνο. 2 κοιμόμουν το βράδυ, 8 ξύπναγα και σε πολύ χαλαρή δουλειά δεν τη πάλευα. Επίσης αρρώσταινα συχνά ενώ παλιά ποτέ, ειδικά το 2006 ξεσκίστηκα, αν 2 μήνες είχα μύτη λαιμό για 6-7 μέρες. Μετά άρχισα να τρώω πολλά πορτοκάλια και πήρα βιταμίνες C και εχινάκια και μειώθηκαν πολύ αυτά. Για την κούραση και τα κρυώματα δεν έχω τρανταχτές αποδείξεις οτι έφταιξε η μεγάλη δόση φίνας, για την λίμπιντο σίγουρα αλλά δεν ήταν και πολύ. Πάντως 1μιση χρόνο σε 1/5 είμαι ρολόι, κοιμάμαι λίγο και την παλευω, δεν αρρωσταίνω ποτέ και σεξουαλικά τέλεια.

Τέλος, προχθές βράδυ και για πρώτη φορά μετά απο 2 χρόνια είχα κάτι παράξενο. Ξυπνάω 5 το πρωί με τρελό κάψιμο στην ουρήθρα και σαν να θέλω να σκάσω απο το κατούρημα, δεν έβγαινε όμως τίποτα... με πολύ ζόρι για 10 λεπτά σταγόνες έριξα και ηρέμησα. Δεν μου άρεσε καθόλου αυτό και ήταν καρμπόν όπως τότε που άρχισαν όλα μετά απο 2 μήνες διακοπής φίνας τέλη του 2008!!! Ευτυχώς δεν παρατήρησα ξανά τέτοιο περιστατικό, και συνεχίζω ακάθεκτος. Άλλωστε το να κόψω απότομα φίνα τώρα θα ειναι καταδικαστικό για εμένα, το rebound στον προστάτη θα μου φέρει πάλι τρελά παράπονα στην ουρήθρα. Θα παρατηρώ και θα σας αναφέρω!!!

Σχόλιο αναφορικά με τη δεύτερη παράγραφο.

Πήγαινε σε ένα καλό ουρολόγο, πχ στο κ.Γεωργιάδη στην Αθήνα, που κάνει διορθικό υπέρηχο. Εχεις προστατίτιδα προφανώς και όσο χρησιμοποιείς φιναστερίδη απλά θα την χειροτερεύεις. Πήγαινε να δείς πόσο έχει απλωθεί η φλεγμονή μην την αφήνεις, είσαι πολύ νέος και δημιουργείς προβλήματα στον οργανισμό σου τα οποία δεν μπορείς να αντιληφθείς αυτή τη στιγμή.
[/quote]
 

Inotech

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Εκανες διορθικο υπέρηχο και δεν υπάρχει εμπεριστατωμένη φλεγμονή στο προστάτη σου;
Γιατί πιστεύεις ότι είναι τυχαίο έυρημα αυτό που εμφάνισες τότε και πώς εφυσηχάστηκες ; επειδή δεν έχεις συμπτώματα τώρα;

Ποιος είναι ο καθηγητής προστατίτιδας που έχεις μιλήσει ;

Αν θές στείλε τις εξετάσεις που έχεις κάνει να τις ρίξω μία ματιά σε pm ή πόσταρε τις εδώ.
Μέτρησες τουλάχιστον γλουκουρονίδιο της ανδροστανεδιόλης και οιστρογόνα με mass spectrometry;

Οι γιατροί που έχεις δει και μιλήσει είναι στην Ελλάδα η στο εξωτερικό ;

Θα είμαι Ελλάδα για δέκα μέρες περίπου οπότε θα τα ξαναπούμε

*Δεν έχει και τόση σημασία ποιος είμαι γιατί δεν θα αλλάξει τίποτα αυτό για το credibility μου, είναι τουλάχιστον πάντως αστείο να χορηγούνε "ουρολόγοι" φιναστερίδη σε ανθρώπους (πόσο μάλιστα νέους) που δεν έχουν υπερτροφία του προστάτη αδένα ή κακοήθεια (και το δεύτερο ακόμα είναι σε ερευνητικό στάδιο).

Δεν νομίζω να τρομάζω κανέναν που γνωρίζει τι παίρνει πραγματικά, απλά πρέπει να επισημαίνω ότι η φιναστερίδη είναι ένα στεροειδές αντι-ανδρογόνο και δεν είναι κάτι που πρέπει να λαμβάνεται χωρίς προσοχή και εξετάσεις. Δεν γνωρίζουμε πολλά ακόμη για τις μακροχρόνιες συνέπειες τις, όμως είναι βέβαιο ότι μεσοπρόθεσμα (σε 3-7 έτη) σε ένα σημαντικό ποσοστό ασθενών υπάρχουν παρενέργειες και σε ένα εξίσου σημαντικό ποσοστό εξ'αυτών τείνουν να γίνονται μη αναστρέψιμες.

Επίσης πρέπει να γνωρίζεις πως επειδή επηρεάζει πέρα από την 5-α αναγωγάση ΙΙ (και κατα συνέπεια το μεταβολισμό σου) και τον υποδοχεά τον ανδρογόνων καλά είναι να ψαχτεί κάποιος τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό στη πορεία. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα διαφοροποιημένης έκφρασης σημαντικών πρωτεινών και γονιδίων.

Οι εξετάσεις που πρέπει να κάνεις είναι παραπάνω. Κάτι λιγότερο από αυτές είναι μάλλον αφέλεια ή άγνοια των γιατρών που σε εξετάσανε και σου είπανε να συνεχίσεις. Τώρα αν εσύ έκανες γενικές εξετάσεις ορμονικές ή ηπατικά ένζυμα και νομίζεις ότι όλα είναι καλά, εγώ δεν έχω να σχολιάσω κάτι παραπάνω.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Εξετάσεις έκανα τέλη 2008 με αρχές 2009. Διορθικό δεν έκανα, έκανα υπέρηχο προστάτη, όσχεος και νεφρών. Έκανα καλλιέργεια ούρων και σπέρματος, 4 pissing cups test και δακτυλική εξέταση προστάτη. Είδα 2 ουρολόγους και αναφορικά με τον καθηγητή προστατίτιδας, δεν θυμάμαι το όνομα του αλλά ειναι ο μοναδικός που παίζει μπάλα στο Σεισμανόγλειο. Όλοι οι γιατροί που είδα ειναι απο Ελλάδα.

Εφυσυχασμένος ειμαι διότι για να έχω προστατίτιδα, πρέπει να έχω συμπτώματα της, και εγώ δεν έχω εδω και 2 χρόνια +. Επίσης, ακόμη και το 2008-2009 που είχα για 2 μήνες, τρομερά μάλιστα, βακτήριο δεν βρέθηκε ποτέ, ο καθηγητής είπε προστατίτιδα δεν έχω. Ίσως ήταν μη βακτηριακή, η προστατοδυνία. Φαντάσου οτι έπαιρνα 1,67 mg ημερησίως ενώ τώρα μόλις 1.

Τέλος, οι γενικές εξετάσεις που έκανα πριν λίγο καιρό αφορούσαν θυροειδή, Τ3, Τ4, TSH, PSA, γενική αίματος και ούρων και με 2 παθολόγους που τις έδειξα ήταν υπεράριστες. Στυτικές δεισλειτουργίες δεν έχω και άνετα μπορώ να εκσπερματίσω 2 φορές + κάθε μέρα χωρίς κόπωση, δεν αντιμετωπίζω σημάδια κόπωσης πουθενά, το σπέρμα μου ειναι πολύ πυκτό και ο σπερματικός όγκος δεν έχει παρουσιάσει μεταβολή απο παλαιότερα. Επίσης λίμπιντο άψογη. Επίσης δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ εδώ και 2 χρόνια, ούτε κοινό κρυολόγημα.

Ας δεκτώ οτι είσαι γιατρός, οτι γνωρίζεις πολλά, θα ρωτήσω και θα ψάξω μήπως κάνω και τις υπόλοιπες εξετάσεις που λές. Για πες μου όμως αν θες ανώνυμα την ιδιότητα σου και την γνώμη σου για την χρήση φιναστερίδης. Έχεις κάνει προσωπική χρήση και αν ναι είχες παρενέργειες?

Inotech είπε:
Εκανες διορθικο υπέρηχο και δεν υπάρχει εμπεριστατωμένη φλεγμονή στο προστάτη σου;
Γιατί πιστεύεις ότι είναι τυχαίο έυρημα αυτό που εμφάνισες τότε και πώς εφυσηχάστηκες ; επειδή δεν έχεις συμπτώματα τώρα;

Ποιος είναι ο καθηγητής προστατίτιδας που έχεις μιλήσει ;

Αν θές στείλε τις εξετάσεις που έχεις κάνει να τις ρίξω μία ματιά σε pm ή πόσταρε τις εδώ.
Μέτρησες τουλάχιστον γλουκουρονίδιο της ανδροστανεδιόλης και οιστρογόνα με mass spectrometry;

Οι γιατροί που έχεις δει και μιλήσει είναι στην Ελλάδα η στο εξωτερικό ;

Θα είμαι Ελλάδα για δέκα μέρες περίπου οπότε θα τα ξαναπούμε

*Δεν έχει και τόση σημασία ποιος είμαι γιατί δεν θα αλλάξει τίποτα αυτό για το credibility μου, είναι τουλάχιστον πάντως αστείο να χορηγούνε "ουρολόγοι" φιναστερίδη σε ανθρώπους (πόσο μάλιστα νέους) που δεν έχουν υπερτροφία του προστάτη αδένα ή κακοήθεια (και το δεύτερο ακόμα είναι σε ερευνητικό στάδιο).

Δεν νομίζω να τρομάζω κανέναν που γνωρίζει τι παίρνει πραγματικά, απλά πρέπει να επισημαίνω ότι η φιναστερίδη είναι ένα στεροειδές αντι-ανδρογόνο και δεν είναι κάτι που πρέπει να λαμβάνεται χωρίς προσοχή και εξετάσεις. Δεν γνωρίζουμε πολλά ακόμη για τις μακροχρόνιες συνέπειες τις, όμως είναι βέβαιο ότι μεσοπρόθεσμα (σε 3-7 έτη) σε ένα σημαντικό ποσοστό ασθενών υπάρχουν παρενέργειες και σε ένα εξίσου σημαντικό ποσοστό εξ'αυτών τείνουν να γίνονται μη αναστρέψιμες.

Επίσης πρέπει να γνωρίζεις πως επειδή επηρεάζει πέρα από την 5-α αναγωγάση ΙΙ (και κατα συνέπεια το μεταβολισμό σου) και τον υποδοχεά τον ανδρογόνων καλά είναι να ψαχτεί κάποιος τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό στη πορεία. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα διαφοροποιημένης έκφρασης σημαντικών πρωτεινών και γονιδίων.

Οι εξετάσεις που πρέπει να κάνεις είναι παραπάνω. Κάτι λιγότερο από αυτές είναι μάλλον αφέλεια ή άγνοια των γιατρών που σε εξετάσανε και σου είπανε να συνεχίσεις. Τώρα αν εσύ έκανες γενικές εξετάσεις ορμονικές ή ηπατικά ένζυμα και νομίζεις ότι όλα είναι καλά, εγώ δεν έχω να σχολιάσω κάτι παραπάνω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Καλέ τι μεγαλεία είναι αυτά; Επέστρεψε ο Inotech στο φόρουμ; Inotech, μια ερώτηση που ήθελα πάντα να σου κάνω: αυτές οι βλάβες που προκαλούνται από τη φιναστερίδη και σε κάνουν ένα βήμα πριν τον τάφο (εξαθλίωση οργανισμού, έντονη κόπωση, κατάθλιψη, ανικανότητα, στραβισμό, αυτισμό, μερική αναπηρία, κ.λπ.) το παθαίνουν και τα αγοράκια που κάνουν θεραπεία για να γίνουν κοριτσάκια; Μη με παρεξηγήσεις, δε θέλω να κάνω αλλαγή φύλλου, αλλά έχω γνωρίσει πολλές τρανσέξουαλ μετά από χρόνια θεραπείας με ισχυρά αντιανδρογόνα και δεν μου φάνηκε σαν να έπαθε τόσο ισχυρό σοκ ο οργανισμός τους όσο περιγράφεις εσύ. (Να φανταστείς, περπατάνε κιόλας.) Εκεί τι παίζει; Επίσης, τα παθαίνουν και οι ηλικιωμένοι που κάνουν θεραπεία για τον προστάτη; Γιατί ο παππούς μου παίρνει προσκάρ (5mg, ούτε καν 1) τα τελευταία 10 χρόνια... και δε μου φαίνεται ένα βήμα πριν τον τάφο (καλά να 'ναι ο άνθρωπος).
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

δε με τρομαζουν αυτα που λεει ο ινοτεκ......
Ωστοσο απο ολα οσα ειπε....καλο ειναι να γινονται οι εξετασεις μια φορα στους 6 μηνες για να ξερουμε τι μας γινετε....απο κει και περα....αν ολα ειναι καλα και δεν υπαρχουν παρενεργειες τοτε οκ.....
Ωστοσο θα συμφωνησω σε αυτο που ειπε οτι με τα χρονια οτι ισως γινεται χειροτερη η κατασταση.....
 

mojo

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Γεια σας!
Να πω κι εγώ την εξυπνάδα μου: το γεγονός πως μετά την διακοπή της φίνας η τριχόπτωση συνεχίζει την προδιαγεγραμμένη πορεία της, δεν σημαίνει πως η παραγωγή της ορμόνης μπορεί να συνεχιστεί κανονικά? Το ίδιο δε σημαίνει και για τους υποδοχείς της στους θύλακες αλλά και στο υπόλοιπο σώμα?
 

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

mojo είπε:
Γεια σας!
Να πω κι εγώ την εξυπνάδα μου: το γεγονός πως μετά την διακοπή της φίνας η τριχόπτωση συνεχίζει την προδιαγεγραμμένη πορεία της, δεν σημαίνει πως η παραγωγή της ορμόνης μπορεί να συνεχιστεί κανονικά? Το ίδιο δε σημαίνει και για τους υποδοχείς της στους θύλακες αλλά και στο υπόλοιπο σώμα?

Καθόλου "εξυπνάδα". Την ίδια ερώτηση είχα κάνει εγώ πριν μήνες: εφόσον όταν σταματάς την φίνα το μαλλί αρχίζει ξανά να πέφτει, αυτό δε συνιστά από μόνο του μια απόδειξη πως η DHT επανέρχεται στα κανονικά επίπεδα και συνεχίζει το δρόμο της προς τους υποδοχείς;

Επίσης, μια παρατήρηση προς τον Inotech: στα πρώτα σου ποστ (πριν χρόνια) ήσουν πολύ κατηγορηματικός ως προς το ότι ακόμη κι ένας μήνας λήψης φιναστερίδης είναι αρκετός για να προκαλέσει ανεπανόρθωτες βλάβες στη βιοχημεία του οργανισμού. Τα ποστ υπάρχουν και όποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει. Τώρα σε βλέπω πιο διαλλακτικό, λες ότι μεσοπρόθεσμα (3-7 έτη) κάποιοι χρήστες θα εμφανίσουν μη αναστρέψιμα συμπτώματα, κλπ. Δε διακρίνω σταθερότητα στις απόψεις σου. (Το ότι δεν έχεις διευκρινίσει από τότε σε τι ποσότητες φιναστερίδης έχουν αντίκρισμα οι "έρευνές" σου δεν το αναφέρω καν)
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Αγαπητέ inotech μπορείς να μου πεις τελικά τι είσαι? Γιατρός, ερευνητής? Απλά πολέμιος της φίνας επειδή έπαθες κάτι και διαβάζεις και μας δίνεις αναφορές για δόσεις 5 mg και άνω? Απορώ πως τόσοι άντρες επι 10 χρόνια και άνω λαμβάνουν 2 χαπάκια proscar ημερησίως και ζουν ακόμη με απόλυτη υγεία. Πριν σου εμπιστευτώ προσωπικά μου δεδομένα απο εξετάσεις, θα ήθελες να μας ενημερώσεις για τα κίνητρα σου, το υπόβαθρο σου και τις γνώσεις καθώς και τις πηγές σου?

Εννοείτε πως δεν τρομάζω, αλλά δεν θέλω να κράξω κανέναν, ακούω όλες τις απόψεις και φιλτράρω.
 

Inotech

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Είναι αλήθεια ότι είμαι πλέον πολύ πιο διαλλακτικός απέναντι στη φιναστερίδη γιατί τα τελευταία χρόνια έχω δεί πολλά (όχι απαραίτητα θετικά) και διάφορα τα οποία αντικρούουν τις αρχικές εκτιμήσεις (και όχι μόνο δικές μου προς Θεού).
Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος που έκανε χρήση ενός μήνα φιναστερίδης ή και μίας βδομάδος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μακροχρόνια μη αντιστρεπτά προβλήματα. Είναι θέμα στατιστικών. Το ερώτημα είναι, η ζωή σου θέλεις να γίνει μία στατιστική; Είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων τα παραπάνω. Απ'ότι έχει καταγραφεί και τρείς μέρες ήταν αρκετές για κάποιους.

Προς το φίλο που αναφέρεται στους transgender. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Μην μπερδεύεις τα αυγά με τα διαστημόπλοια. Το ότι κάποιος ρίχνει τα ανδρογόνα του και κάνει θεραπεία με οιστρογόνα και προγεστίνες δεν έχει να κάνει με ένα φάρμακο που μπλοκάρει ένα ένζυμο του οποίου η δράση δεν έχει τεκμηριωθεί ακόμη. 5-α αναγωγάση υπάρχει στα επινεφρίδια, στους όρχεις, στο προστάτη, στο συκώτι, στην υπόφυση κτλ κτλ, μπλοκάροντάς την μπλοκάρεται όλος ο μεταβολικός δρόμος και επηρεάζεις πολλαπλά συστήματα, νευροδιαβιβαστές,ορμόνες, άλλα ένζυμα και κυτοκίνες. Το ότι ο οργανισμός του καθενός έχει ένα burden αντοχής και δεν καταρρεί δε σημαίνει τίποτα.
Εσύ εχεις προσωπικά χορηγήσει οιστρογόνα σε ανδρες να δεις τις παρενέργειες τους βασικά και αναφέρεσαι στους transgenders? Γιατί εγώ έχω και από όσο γνωρίζω περνάνε φάσεις που δε θα ήθελες να ζήσεις μέχρι να σταθεροποιηθούν. Ρώτα μόνο αυτούς που κάνουν θεραπεία για καρκίνο του προστάτη να δεις τι αντιμετωπίζουν με ανταγωνιστές GnRh.
Ο παππούς σου κάνει δεκαετή θεραπεία με φιναστερίδη. Πολύ καλά κάνει αν έχει υπερπλασία προστάτη. Πάλι δε σημαίνει ότι μπορούμε να τον συγκρίνουμε με έναν άνθρωπο ηλικίας είκοσι έως σαράντα ετών, σεξουαλικά ενεργό και δραστήριο. Ανόμοια πράγματα.
Εχω κάνει χρήση φιναστερίδης 1mg τη μέρα. Εργαζόμουν σε ογκολογικό ερευνητικό κέντρο στις ΗΠΑ.
Δεν είμαι πολέμιος της φιναστερίδης περισσότερο από ότι θα μπορούσα να ήμουν πολέμιος οποιουδηποτε άλλου φαρμάκου.
Πολέμιος και εχθρός είμαι των ιατρών που τη συνταγογραφούν χωρίς να γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται, και των ασθενών που δεν θέλουν να ενημερωθούν.
Δε μπορεί εν έτη 2011 να χορηγείται το συγκεκριμένο φάρμακο από δερματολόγους και πλαστικούς χειρουργούς ή κλινικες μεταμόσχευσης μαλλιών. Δεν είναι γιαυτό το σκοπό, όπως τα αντικαταθλιπτικά δεν μπορεί να χρησιμοποιούνται για τη διακοπή του καπνίσματος, ούτε τα αντισυλληπτικά για την αντιμετώπιση της ακμής. Μιλάμε για τον απόλυτο ευτελισμό της ιατρικής και για εξαπ@τιση ασθενών με μόνο σκοπό το κέρδος και τίποτε άλλο. Κάθε φορά που μία φαρμακευτική στριμώχνεται οικονομικά ανακαλύπτει και μία νέα ιδιότητα σε κάτι ξεχασμένα της φάρμακα και προσπαθεί να καταστήσει τον κάθε ένα από εμάς ινδικό χοιρίδιο.
Ε εγώ είμαι ένας από αυτούς που δε γουστάρουν τις συγκεκριμένες πρακτικές και σκοπεύω να το δείξω ενεργά τα επόμενα χρόνια.
 

Hairboost

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Inotech είπε:
Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος που έκανε χρήση ενός μήνα φιναστερίδης ή και μίας βδομάδος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μακροχρόνια μη αντιστρεπτά προβλήματα. Είναι θέμα στατιστικών. Το ερώτημα είναι, η ζωή σου θέλεις να γίνει μία στατιστική; Είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων τα παραπάνω. Απ'ότι έχει καταγραφεί και τρείς μέρες ήταν αρκετές για κάποιους.
::)
 

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Inotech είπε:
Είναι αλήθεια ότι είμαι πλέον πολύ πιο διαλλακτικός απέναντι στη φιναστερίδη γιατί τα τελευταία χρόνια έχω δεί πολλά (όχι απαραίτητα θετικά) και διάφορα τα οποία αντικρούουν τις αρχικές εκτιμήσεις (και όχι μόνο δικές μου προς Θεού).
Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος που έκανε χρήση ενός μήνα φιναστερίδης ή και μίας βδομάδος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μακροχρόνια μη αντιστρεπτά προβλήματα. Είναι θέμα στατιστικών. Το ερώτημα είναι, η ζωή σου θέλεις να γίνει μία στατιστική; Είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων τα παραπάνω. Απ'ότι έχει καταγραφεί και τρείς μέρες ήταν αρκετές για κάποιους.

Προς το φίλο που αναφέρεται στους transgender. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Μην μπερδεύεις τα αυγά με τα διαστημόπλοια. Το ότι κάποιος ρίχνει τα ανδρογόνα του και κάνει θεραπεία με οιστρογόνα και προγεστίνες δεν έχει να κάνει με ένα φάρμακο που μπλοκάρει ένα ένζυμο του οποίου η δράση δεν έχει τεκμηριωθεί ακόμη. 5-α αναγωγάση υπάρχει στα επινεφρίδια, στους όρχεις, στο προστάτη, στο συκώτι, στην υπόφυση κτλ κτλ, μπλοκάροντάς την μπλοκάρεται όλος ο μεταβολικός δρόμος και επηρεάζεις πολλαπλά συστήματα, νευροδιαβιβαστές,ορμόνες, άλλα ένζυμα και κυτοκίνες. Το ότι ο οργανισμός του καθενός έχει ένα burden αντοχής και δεν καταρρεί δε σημαίνει τίποτα.
Εσύ εχεις προσωπικά χορηγήσει οιστρογόνα σε ανδρες να δεις τις παρενέργειες τους βασικά και αναφέρεσαι στους transgenders? Γιατί εγώ έχω και από όσο γνωρίζω περνάνε φάσεις που δε θα ήθελες να ζήσεις μέχρι να σταθεροποιηθούν. Ρώτα μόνο αυτούς που κάνουν θεραπεία για καρκίνο του προστάτη να δεις τι αντιμετωπίζουν με ανταγωνιστές GnRh.
Ο παππούς σου κάνει δεκαετή θεραπεία με φιναστερίδη. Πολύ καλά κάνει αν έχει υπερπλασία προστάτη. Πάλι δε σημαίνει ότι μπορούμε να τον συγκρίνουμε με έναν άνθρωπο ηλικίας είκοσι έως σαράντα ετών, σεξουαλικά ενεργό και δραστήριο. Ανόμοια πράγματα.
Εχω κάνει χρήση φιναστερίδης 1mg τη μέρα. Εργαζόμουν σε ογκολογικό ερευνητικό κέντρο στις ΗΠΑ.
Δεν είμαι πολέμιος της φιναστερίδης περισσότερο από ότι θα μπορούσα να ήμουν πολέμιος οποιουδηποτε άλλου φαρμάκου.
Πολέμιος και εχθρός είμαι των ιατρών που τη συνταγογραφούν χωρίς να γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται, και των ασθενών που δεν θέλουν να ενημερωθούν.
Δε μπορεί εν έτη 2011 να χορηγείται το συγκεκριμένο φάρμακο από δερματολόγους και πλαστικούς χειρουργούς ή κλινικες μεταμόσχευσης μαλλιών. Δεν είναι γιαυτό το σκοπό, όπως τα αντικαταθλιπτικά δεν μπορεί να χρησιμοποιούνται για τη διακοπή του καπνίσματος, ούτε τα αντισυλληπτικά για την αντιμετώπιση της ακμής. Μιλάμε για τον απόλυτο ευτελισμό της ιατρικής και για εξαπ@τιση ασθενών με μόνο σκοπό το κέρδος και τίποτε άλλο. Κάθε φορά που μία φαρμακευτική στριμώχνεται οικονομικά ανακαλύπτει και μία νέα ιδιότητα σε κάτι ξεχασμένα της φάρμακα και προσπαθεί να καταστήσει τον κάθε ένα από εμάς ινδικό χοιρίδιο.
Ε εγώ είμαι ένας από αυτούς που δε γουστάρουν τις συγκεκριμένες πρακτικές και σκοπεύω να το δείξω ενεργά τα επόμενα χρόνια.


To θέμα είναι τι έχουν να πουν οι μέχρι τώρα στατιστικές, γιατί απ' όσο ξέρω η φιναστερίδη δεν ανακαλύφθηκε εχθές. Και φυσικά μην περιμένεις να πιστεψω ότι το άτομο που πήρε 3 μέρες propecia και έπαθε ανεπανόρθωτες βλάβες είναι τυπικό δείγμα χρήστη φίνας. Σχετικά με το παράδειγμά μου με τους transgender, νομίζω κατάλαβες καλά τι λέω και πας να μου βγεις πλαγίως... επαναλαμβάνω: εάν η φιναστερίδη (που θεωρείται ήπιο αντιανδρογόνο) προκαλεί τέτοια ανισορροπία στη βιοχημεία του σώματος, τότε επαγωγικά τα κανονικά αντιανδρογόνα (τύπου σπιρονολακτόνη) που παίρνουν οι τρανς θα έπρεπε να τις στέλνουν κατευθείαν στον τάφο. Πιο ξεκάθαρα δε θα μπορούσα να το θέσω. Επίσης, η φιναστερίδη είναι ένα φάρμακο που τους χορηγείται εκτός από τα άλλα. Και ναι, ξέρω από τι στάδια περνάνε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι παραμένουν έτσι κι ας έχουν καταστρέψει και αναποδογυρίσει το ορμονικό τους σύστημα. Τελευταία, σχετικά με τους ηλικιωμένους, αν δεν κάνω λάθος δεν αναφέρεσαι αποκλειστικά στη σεξουαλική ζωή του χρήστη της φίνας. Μιλάς με ένα πέπλο μυστηρίου και αβεβαιότητας (ΑΥΤΟ μπορεί να έχει τραγικές επιπτώσεις στο μέλλον, σχεδόν ολέθριες...) λες και ένα πρωί θα ξεκολλήσει η πέτσα μας και θα βγει ο Φρέντι Κρούγκερ από κάτω. Εγώ δε μιλάω για το σεξ το οποίο εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανάμεσα σε έναν άνθρωπο 60 ετών και σε έναν 20 ετών, μιλάω για την γενικότερη κατάσταση του οργανισμού. Και φυσικά, σε αυτή την περίπτωση, όσο πιο νέος είναι κάποιος τόσο το καλύτερο, δεδομένου ότι έχει μεγαλύτερες αντοχές και σχεδόν ποτέ δεν παίρνει επιπλέον φάρμακα. Ή κάνω λάθος;
 

Hairboost

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

ινοτεκ εχεις να προτεινεις κατι αλλο αντι για φιναστεριδη 1μγ ?
Δηλωνεις γιατρος/ευρενητης
 
Μπλουζα