Scalp Micropigmentation (SMP)

JimKan1

Well-Known Member
Βλέποντας ότι δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο section στο forum και παράλληλα αρκετούς ενδιαφερομένους σε Ελλάδα αλλά και σε εξωτερικό κυρίως τα τελευταία χρονια, είπα να ανοίξω το συγκεκριμένο νήμα για την ενημέρωση σχετικά με το SMP

Τι είναι το SMP

SMP ή Scalp Micropigmentation ειναι μια τεχνικη αποκαταστασης της αα στην οποια τοποθετουνται στο κεφαλι κουκιδες μελανιου που παραπεμπουν σε τριχες του κεφαλιου ξυρισμενες με 0 σκαλα η με ξυραφι


Σε ποιες περιπτωσεις χρησιμοποιειται

Τρεις ειναι οι συνηθεστερες περιπτωσεις που χρησιμοποιειται το SMP


1. Αποκατασταση ουλων της δοτριας περιοχης μετα απο μμ FUT η FUE(εδω πρεπει να σημειωθει οτι οπως και στις περιπτωσεις αποκαταστασης αυτων των ουλων με εισαγωγη τριχοθυλακιων οι πιθανοτητες επιβιωσης του μελανιου η της τριχας ειναι σημαντικα μικροτερες απο αυτες στην εισαγωγη στο παρθενο δερμα λογω διαφορετικης συστασης του ιστου, στην περιπτωση της αποκαταστασης με SMP ο τεχνικος πρεπει να ειναι προσεκτικος να μην βαλει την βελονα πολυ βαθια γιατι θα απλωθει το μελανι αλλα ουτε και πολυ επιφανειακα γιατι δεν θα κρατησει πολυ καιρο και θα χρειαστει touchup πολυ συντομοτερα)



2. Πυκνωση, ειτε μεταμοσχευσης που το τελικο αποτελεσμα δεν ειχε την απαιτουμενη πυκνοτητα , ειτε σε περιπτωσεις diffuse thining . density 1.jpg

3. Αποκτηση shaved look και face framing για NW>2 που δεν εχουν καλη δοτρια για ικανοποιητικη καλυψη με μμ η εχουν παρενεργειες απο την φαρμακευτικη αγωγη η εκαναν μμ και στο μελλον αποφασισαν να ξυρισουν το κεφαλι τους.
SMP.jpg SMP2.jpg





Τι εργαλεια και υλικα χρησιμοποιουνται

Η βελονα εισαγωγης οπως και το μελανι διαφερουν απο αυτα που χρησιμοποιουνται για τατουαζ, συγκεκριμενα:
  • Η βελονα ειναι ειδικα φτιαγμενη για αυτη την διαδικασια και δεν εισερχεται τοσο βαθια στο δερμα οπως οι παραδοσιακες βελονες τατουαζ αλλα πολυ πιο κοντα στην επιφανεια του δερματος, ως αποτελεσμα εκτιθεται περισσοτερο σε υπεριωδη ακτινοβολια και το μελανι διασπαται πολυ πιο ευκολα απο τον οργανισμο μας. Εχει διαμετρο 0.20 εως 0.30mm και το μεγεθος που θα χρησιμοποιηθει καθοριζεται απο τη διαμετρο των προυπαρχοντων τριχοθυλακιων στα πλαινα του κεφαλιου οπου οι τριχες ειναι συνηθως υγιεις.

1656090922598.png 1656091326072.png


  • Το μελανι και αυτο ειναι ειδικα φτιαγμενο με διαφορετικη χημικη συσταση για να διασπαται σταδιακα χωρις να αλλαζει σε αποχρωσεις του μπλε και πρασινου και το χρωμα του εξαρταται απο το χρωμα των υπολοιπων τριχων στο κεφαλι αλλα και το χρωμα του δερματος, το μελανι ειναι μαυρο και το τελικο χρωμα προσαρμοζεται αραιωνοντας με νερο στο καταλληλο ποσοστο.




1656090649923.png




Ποσο διαρκει

Συνηθως το μελανι αραιωνει αρκετα στα 5 χρονια και χρειαζεται ενα session touchup, το ποσο γρηγορα θα χρειαστει αυτο εξαρταται κυριως απο το μελανι που χρησιμοποιηθηκε την πρωτη φορα, την ικανοτητα του τεχνικου και το ποσο εκτιθεται το κεφαλι στον ηλιο χωρις αντηλιακο.
Μπορει να αφαιρεθει με χρηση laser χωρις να αφησει εμφανες σημαδι.

Για καποιον που επιθυμει μια πιο προσωρινη λυση υπαρχει η επιλογη του Tricopigmentation το οποιο ειναι ακριβως το ιδιο με τη διαφορα οτι διαρκει 12 εως 18 μηνες.


Pre treatment(πιθανως να διαφερουν αναλογα την κλινικη)
  • Το μαλλι πρεπει να ειναι κουρεμενο με ξυριστικη μηχανη
  • Το δερμα πρεπει να ειναι ενυδατωμενο
  • Καλο ειναι να αποφευγεται το αλκοολ, η καφεινη, τα ενεργειακα ποτα και οτιδηποτε επηρεαζει το αιμα
  • Το κεφαλι δεν πρεπει να εχει ερθει σε επαφη με regain, toppik και αντιστοιχα τοπικα προιοντα

Treatment
  • Μια τυπικη συνεδρια αναλογως της εκτασης του κεφαλιου που πρεπει να καλυφθει διαρκει απο 2 εως 4 ωρες
  • Για ενα ολοκληρωμενο αποτελεσμα χρειαζονται συνηθως 3 συνεδριες σε αποσταση 2 εβδομαδων αναλογως του ποσο γρηγορα θεραπευεται το δερμα


Post treatmemt(πιθανως να διαφερουν αναλογα την κλινικη)
  • Απαγορευεται η εντονη αθλητικη δραστηριοτητα για 1 εβδομαδα
  • Απαγορευεται το λουσιμο για 4 μερες
  • Απαγορευεται η εκθεση στο φως του ηλιου χωρις χρηση αντηλιακου τουλαχιστον δεικτη 40 για 1 μηνα
  • Απαγορευεται το κολυμπι σε πισινες και οι σαουνες για 1 μηνα

Πλεονεκτηματα
  • Ειναι μη χειρουργικη αποκατασταση του τριχωτου της κεφαλης
  • Ειναι αρκετα φθηνοτερο απο μια μεταμοσχευση μαλλιων
  • Βλεπεις το τελικο αποτελεσμα μετα απο περιπου 10 ημερες(και δεν ειναι αυτο που φαινεται στις φωτογραφιες αμεσως μετα την επεμβαση) σε αντιθεση με την μεταμοσχευση μαλλιων που χρειαζεσαι πανω απο 6 μηνες
  • Μπορει να αφαιρεθει με laser

Μειονεκτηματα
  • Χρειαζεται συνηθως 3 περασματα για να δωσει το τελικο αποτελεσμα
  • Το κεφαλι πρεπει να ξυριζεται καθε 2-3 μερες το πολυ για να μην δημιουργειται αντιθεση αναμεσα στις περιοχες που εχουν μαλλι και αυτες που εχουν μονο μελανι
  • Χρειαζεται touch up περιπου καθε 5 χρονια οταν ξεθωριαζει το μελανι




Ενδιαφεροντα καναλια για ενημερωση


Και ενα ενημερωτικο αρθρο απο την σελιδα του Δρ. Αναστασάκη

 

Συνημμένα

  • donor repair fue.jpg
    donor repair fue.jpg
    6.5 KB · Προβολές: 24
  • donor repair fut.jpeg
    donor repair fut.jpeg
    293 KB · Προβολές: 22
  • density 1.jpg
    density 1.jpg
    139.5 KB · Προβολές: 23
  • FUT.jpg
    FUT.jpg
    189.9 KB · Προβολές: 23
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Reve

Active Member
Jim πολύ ωραίο το νήμα με οργανωμένες και σωστες πληροφορίες.

Να σημειώσω ότι το πόσο διαρκεί επηρεάζεται κ από το ποσό λιπαρό είναι το δέρμα του καθενός. Ένα πολύ λιπαρό κεφάλι αποβάλει πιο γρήγορα το μελάνι.

Επίσης το τελικό αποτέλεσμα σε εμένα φάνηκε περίπου στον 1 μήνα. Εκείνο το ενιαίο γκριζαρισμα ήρθε πάνω στον μήνα. Πιο πριν ήταν κ λίγο μαύρο.

Επειδή γίνεται σε 3 συνεδρίες σχεδόν κανείς δεν θα καταλάβει την διαφορά πριν κ μετά. Σε εμένα καταλαβαίναν ότι κάτι άλλαξε προς το καλό (όπως έλεγαν) αλλά όταν τους ρωτούσα τι καλύτερο βλέπεις κολλούσαν δεν μπορούσαν ευθέως να καταλάβουν ότι είχα κάνει κάτι στο κεφάλι μου.

Μια συμβουλή που έχω να δώσω στα παιδιά που το σκέφτονται είναι να το πάνε συντηρητικά τις πρώτες δύο φορές για να μην το μετανιώσουν. Η 2η συνεδρία είναι η πιο σημαντική.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την δική μου περίπτωση το νήμα είναι το παρακάτω

 

Marios1982

Well-Known Member
Για κάποιον που έχει κάνει μμ τι νόημα έχει αν πρέπει κάθε 3 μέρες να το ξυρίζει; Η εκεί δε χρειάζεται γιατί είναι σαν εφέ για πύκνωση;
 

le2der

Active Member
Για κάποιον που έχει κάνει μμ τι νόημα έχει αν πρέπει κάθε 3 μέρες να το ξυρίζει; Η εκεί δε χρειάζεται γιατί είναι σαν εφέ για πύκνωση;
Δες τον γιατρό Αναστασάκη για να καταλάβεις . Όπως ο ίδιος έχει πει εκτός από μεταμόσχευση έχει κάνει και smp. Το μαλλί του δεν είναι ξυρισμένο . Απλά με αυτό τον τρόπο καλύπτονται οι ατέλειες
 

Marios1982

Well-Known Member
Δες τον γιατρό Αναστασάκη για να καταλάβεις . Όπως ο ίδιος έχει πει εκτός από μεταμόσχευση έχει κάνει και smp. Το μαλλί του δεν είναι ξυρισμένο . Απλά με αυτό τον τρόπο καλύπτονται οι ατέλειες
Ναι το έχω δει, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ξυρίζεις το κεφάλι για 2-3 μέρες. Η αναφέρεσαι σε αυτούς που έχουν μεγάλο πρόβλημα και το έχουν κάνει τατού σχεδόν όλο το κεφάλι; Εμένα με νοιάζει για μετά από μμ για κάλυψη ουλών. Θα ξεχωρίζει;
 

Reve

Active Member
Για κάποιον που έχει κάνει μμ τι νόημα έχει αν πρέπει κάθε 3 μέρες να το ξυρίζει; Η εκεί δε χρειάζεται γιατί είναι σαν εφέ για πύκνωση;

Όχι εκεί δεν θέλει ξύρισμα είναι για πύκνωση. Σκουραίνει το κ κεφάλι ανάμεσα στις τρίχες κ φαίνεται πιο πυκνο
 

nick90

Well-Known Member
Δες τον γιατρό Αναστασάκη για να καταλάβεις . Όπως ο ίδιος έχει πει εκτός από μεταμόσχευση έχει κάνει και smp. Το μαλλί του δεν είναι ξυρισμένο . Απλά με αυτό τον τρόπο καλύπτονται οι ατέλειες
Βάζει και τόππικ ο ίδιος όμως.
 

JimKan1

Well-Known Member
Για κάποιον που έχει κάνει μμ τι νόημα έχει αν πρέπει κάθε 3 μέρες να το ξυρίζει; Η εκεί δε χρειάζεται γιατί είναι σαν εφέ για πύκνωση;

Το ξυρισμα αφορα το shaved look, στην πυκνωση εχεις μακρια τα μαλλια
 

le2der

Active Member
Ναι το έχω δει, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ξυρίζεις το κεφάλι για 2-3 μέρες. Η αναφέρεσαι σε αυτούς που έχουν μεγάλο πρόβλημα και το έχουν κάνει τατού σχεδόν όλο το κεφάλι; Εμένα με νοιάζει για μετά από μμ για κάλυψη ουλών. Θα ξεχωρίζει;
Θα σε γελάσω … αν είναι μικρή η έκταση πιθανόν θα μπορουν να βάλουν τα dots . Σε μεγάλη δουλειά και με μαλλιά δύσκολα . Έχω δει εικόνες από κάλυψη στριπ που ήταν κακές αλλά ήταν και κακοραμενο( μεγάλο και φαινόταν σαν μπογιά ) .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Ναι το έχω δει, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ξυρίζεις το κεφάλι για 2-3 μέρες. Η αναφέρεσαι σε αυτούς που έχουν μεγάλο πρόβλημα και το έχουν κάνει τατού σχεδόν όλο το κεφάλι; Εμένα με νοιάζει για μετά από μμ για κάλυψη ουλών. Θα ξεχωρίζει;
Μπορεις να δεις τις φωτογραφιες στο νημα και τις σελιδες που εχω ανεβασει
 

Disco

Well-Known Member
Θα σε γελάσω … αν είναι μικρή η έκταση πιθανόν θα μπορουν να βάλουν τα dots . Σε μεγάλη δουλειά και με μαλλιά δύσκολα . Έχω δει εικόνες από κάλυψη στριπ που ήταν κακές αλλά ήταν και κακοραμενο( μεγάλο και φαινόταν σαν μπογιά ) .
Για SMP σε ουλή του στριπ έχω δει και εγώ να φαίνεται αφύσικο το smp σε μέλη, καθώς μετά από καιρό γίνεται διάχυση του μελανιού του smp και όντως φαίνεται σαν μπογιά που το έβαψες με μαρκαδόρο και ξεχωρίζει έντονα από το υπόλοιπο κεφάλι. Βάζω και μια φωτο από μέλος του φόρουμ να δούμε πως φαίνεται...

SMP1.JPG
 

JimKan1

Well-Known Member
Για SMP σε ουλή του στριπ έχω δει και εγώ να φαίνεται αφύσικο το smp σε μέλη, καθώς μετά από καιρό γίνεται διάχυση του μελανιού του smp και όντως φαίνεται σαν μπογιά που το έβαψες με μαρκαδόρο και ξεχωρίζει έντονα από το υπόλοιπο κεφάλι. Βάζω και μια φωτο από μέλος του φόρουμ να δούμε πως φαίνεται...

Προβολή συνημμένου 50524
το αφυσικο αποτελεσμα, οπως και με τις μμ, ειναι κυριως θεμα αυτου που το εφαρμοζει και οχι της ιδιας της μεθοδου
 

Disco

Well-Known Member
το αφυσικο αποτελεσμα, οπως και με τις μμ, ειναι κυριως θεμα αυτου που το εφαρμοζει και οχι της ιδιας της μεθοδου
Απλά δεν ξέρεις πως θα φαίνεται και σε άλλες περιπτώσεις μετά από καιρό. Εδώ φαίνεται εντελώς αφύσικο. Αλλά και σε άλλες περιπτώσεις κάλυψης ουλών στριπ με SMP που έχω δει το αποτέλεσμα φαίνεται κακό μετά από καιρό που καλύτερα να μην το είχες κάνει κ καθόλου...
 

Reve

Active Member
Απ' ότι μου είχαν πει Διάχυση γίνεται εάν αυτός που το κάνει μπει σε κατώτερα επίπεδα του δέρματος. Πιο κάτω απ' ότι πρέπει ενώ παίζει ρόλο κ το χρώμα.
 

Disco

Well-Known Member
Βάζω και αλλή μία περίπτωση με SMP σε ουλή του στριπ,, που και εδώ φαίνεται να ξεχωρίζει έντονα από το υπόλοιπο κεφάλι και έχει πάρει περίεργο χρώμα με αφύσικο αποτέλεσμα. Οπότε σίγουρα χρειάζεται προσοχή.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2020-03-03-08-22-29-603_com.miui.gallery (1).jpg
    Screenshot_2020-03-03-08-22-29-603_com.miui.gallery (1).jpg
    130.2 KB · Προβολές: 38

JimKan1

Well-Known Member
Αν εχεις μαλλια στα πλαγια δεν θα σου βαλει εκει ο practicioner, αφου εχεις μαλλια απλα τα ξυριζεις και πετυχαινεις το ιδιο αποτελεσμα, αν δεν εχεις προφανως σου βαζει με την ιδια λογικη οπως και πανω
 

JimKan1

Well-Known Member
Οσον αφορα την καλυψη ουλων να πω κατι σημαντικο και το οποιο ισως ειναι ο λογος που βλεπουμε τα αποτελεσματα των φωτογραφιων

Η προσθηκη SMP στις ουλες δεν εχει στοχο να εξαφανιστουν αλλα να μειωθει η εκταση τους περιπου 40%-50% , αν πας πιο πανω απο αυτο ειναι πολυ πιθανο να καταληξεις σε αποτελεσμα σαν να εχεις βαψει με μπογια

Προσωπικα θεωρω πως για τις ουλες FUE η καλυτερη λυση ειναι το SMP και για τις ουλες FUT ο συνδιασμος FUE και SMP, ξαναλεω οχι για να εξαφανιστουν αλλα για να μειωθει δραστικα η εκταση τους
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα