Ολοκλήρωση μεταμόσχευσης - Ερωτήσεις για επόμενους μήνες

George S.

New Member
Καλησπέρα σας,

Νομίζω είμαι σπάνια περίπτωση καθώς μπαίνω και ερευνώ το forum πρώτη φορά αυτές τις ημέρες αφού έχω κάνει τη 1η μου μεταμόσχευση. Συγχαρητήρια σε όλο το foroum. Απίστευτος όγκος πληροφοριών.

Εξ αρχής είχα μια δερματολόγο που πάντα με καθοδηγούσε, της είχα εμπιστοσύνη οπότε (καλώς ή κακώς) δεν έψαχνα στο ιντερνετ παραπάνω πληροφορίες. Για την ακρίβεια έψαχνα αλλά πολύ επιφανειακά.

Οπότε συγχωρέσετε με αν δε τα γράφω ή δε τα παρουσιάζω με το σωστό τρόπο.

Είμαι 31 χρονών και βάζω regain 5% από τα 20 και παίρνω φιναστερίδη (από εργαστήριο φαρμακείου εκτός από το τελευταίο 15ημερο που παίρνω από το χάπι proscar όπως με συμβούλευσε ο γιατρός της μεταμόσχευσης) τα τελευταία περίπου 4 χρόνια χωρίς καμία παρενέργεια. όλα αυτά τα χρόνια παίρνω ανά περιόδους διάφορες βιταμίνες (Β12, Ζn, Μαγνήσιο) όπως επίσης κάποιες περιόδους βάζω butavate lotion ή/και latanoprost. Επίσης, έχω κάνει τα τελευταία 2 χρόνια περίπου 5,6 μεσοθεραπείες στη δερματολόγο με εγχυση κυρίως μινοξιδίλης.

Το πρόβλημα μου πάντα ήταν οι κροτάφοι οι οποίοι χρόνο με το χρόνο όλο και υποχωρούσαν μέχρι που φτάσανε σε ένα σημείο που ήθελα να κάνω μεταμόσχευση. Όσο περίεργο και αν φαίνεται διάλεξα γιατρό λόγω δύο αποτελεσμάτων που είδα σε γνωστά μου άτομα. Οπότε τον επισκέφτηκα, τον εμπιστεύτηκα και προχώρησα χωρίς να ψάξω. Μπαίνοντας στο forum κατάλαβα ότι ίσως να έπρεπε να το ψάξω παραπάνω με την έννοια ότι λίγοι είναι οι καλοί οπότε πρέπει αν σταθώ τυχερός στην επιλογή μου γιατί πραγματικά όσο έψαξα στο forum δεν το έχει αναφέρει κάποιος. Ωστόσο τώρα, ό,τι έγινε έγινε. Θα δείξει η πορεία.

Επισυνάπτω ορισμένες φωτογραφίες. Δυστυχώς πέρα από αυτές τις φωτο πριν την επέμβαση που επισυνάπτω, δεν έχω (!) άλλη επιπρόσθετη που να δείχνει την προβληματική εικόνα των κροτάφων (όσες έχω είναι με φτιαγμένο μαλλί που πάντα ψιιίλο-σκέπαζε τους κροτάφους). Το μαλλί μου κατά την επέμβαση κουρεύτηκε όπως φαίνεται στις φωτογραφίες που έχω μαρκαδόρο (δεν μου τα πήρε τελείως κοντά επειδή του το ζήτησα για λόγους αισθητικούς όταν επιστρέψω στη δουλειά).

Ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω βάση όσων έχω διαβάσει και συμβουλευτεί από τον γιατρό:

1. Έντονη γυμναστική με βάρη μπορώ να κάνω ελεύθερα αφού περάσουν 30 ημέρες;
2. Να κάνω αερόβια γυμναστική και να ιδρώσω πολύ μπορώ να κάνω μετά από 15 ημέρες;
3. Αλκοόλ και κάπνισμα μετά από 15 ημέρες;
4. Regain μετά από έναν μήνα (συνεχίζω κανονικά τη φινα)

Επίσης, όπως βλέπετε ακόμα έχω έως και σήμερα (6η ημέρα) αυτά τα "κακαδάκια" τα οποία μου είπε ο γιατρός ότι λογικά θα έχουν φύγει τα περισσότερα έως τη Κυριακή με το λούσιμο και το ελαφρύ μασάζ (έως τώρα έκανα πολύ απαλό μασάζ). Αν έως Κυριακή δε φύγουν, θα πάω να με δει για να με λούσει. Πιστεύετε ότι είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί;

Ακόμη, ήθελα να ρωτήσω το εξής: Καταλαβαίνω ότι τα μοσχεύματα (που ακόμα δε καταλαβαίνω που είναι καθώς έχω τα "κακαδάκια) θα πέσουν όλα ή τα περισσότερα τους πρώτους 2 μήνες. Από τον 3-4ο μήνα θα αρχίζω να βλέπω κάποια αποτελέσματα. Η ερώτηση είναι αν τους πρώτους 1 με 2 μήνες θα χάσω ήδη υπάρχοντα μαλλιά. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι? εξαρτάται αν θα υπάρξει shockloss ή είναι σίγουρο ότι κάποια θα χαθούν προσωρινά?

Το ρωτάω αυτό γιατί (όσο χαζό και αν ακούγεται) δε θέλω να φαίνομαι με αραιά μαλλιά όταν επιστρέψω στη δουλειά σε 2 βδομάδες από τώρα. Οπότε θα ήθελα να ξέρω αν αυτά τα μαλλιά που έχω διατηρήσει έως τώρα αν θα πέσουν για κάποιο διάστημα.

Ελπίζω να μη τα έχω γράψει μπερδεμένα όλα τα παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Συνημμένα

  • Ημέρα επέμβασης_1.jpg
    Ημέρα επέμβασης_1.jpg
    95.5 KB · Προβολές: 93
  • Ημέρα επέμβασης_2.jpg
    Ημέρα επέμβασης_2.jpg
    115.7 KB · Προβολές: 82
  • 3η ημέρα_ 1.jpg
    3η ημέρα_ 1.jpg
    125.8 KB · Προβολές: 76
  • 3η ημέρα_2.jpg
    3η ημέρα_2.jpg
    189.2 KB · Προβολές: 85
  • 3η ημέρα_3.jpg
    3η ημέρα_3.jpg
    216.7 KB · Προβολές: 68
  • 3η ημέρα_6.jpg
    3η ημέρα_6.jpg
    165.2 KB · Προβολές: 66
  • 4η ημέρα.jpg
    4η ημέρα.jpg
    217 KB · Προβολές: 73
  • 6η ημέρα_1.jpg
    6η ημέρα_1.jpg
    279.8 KB · Προβολές: 78
  • 6η ημέρα_2.jpg
    6η ημέρα_2.jpg
    298.5 KB · Προβολές: 72

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

George S.

New Member
Επισυνάπτω και τη δότρια ζώνη σήμερα 6η ημέρα
 

Συνημμένα

  • Φωτογραφία πίσω μέρους.jpg
    Φωτογραφία πίσω μέρους.jpg
    382.2 KB · Προβολές: 65
  • Δότρια_6η ημέρα (1).jpg
    Δότρια_6η ημέρα (1).jpg
    248.9 KB · Προβολές: 69
  • Δότρια_6η ημέρα (2).jpg
    Δότρια_6η ημέρα (2).jpg
    295.8 KB · Προβολές: 67
  • Δότρια_6η ημέρα.jpg
    Δότρια_6η ημέρα.jpg
    266.6 KB · Προβολές: 86

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπερα παιχταρα μου,καλη φυτρωση να εχεις.
Αν επιτρεπεται σε ποιον γιατρο εκανες την μεταμοσχευση;Κοστος βασει συνεδριας φανταζομαι,σωστα ;Σε ενημερωσαν ποσα grafts τοποθετηθηκαν;
Τα μονα μαλλια που θα αρχισουν να πεφτουν στους πρωτους 1-4 μηνες θα ειναι τα μεταμοσχευμενα ,τα οποια και θα ξαναβγουν.Το αν θα χασεις μη μεταμοσχευμενα μαλλια σε τοσο μικρο διαστημα το κρινω αμφιβολο.Γενικα η τριχοπτωση ειναι μια διεργασια που εξελισσεται σε βαθος χρονου εκτος περιπτωσεων επιθετικης τριχοπτωσης.Δεν φαινεται να πασχεις απο κατι τετοιο.Κρατα μας ενημερους :)
 

George S.

New Member
Καλησπερα παιχταρα μου,καλη φυτρωση να εχεις.
Αν επιτρεπεται σε ποιον γιατρο εκανες την μεταμοσχευση;Κοστος βασει συνεδριας φανταζομαι,σωστα ;Σε ενημερωσαν ποσα grafts τοποθετηθηκαν;
Τα μονα μαλλια που θα αρχισουν να πεφτουν στους πρωτους 1-4 μηνες θα ειναι τα μεταμοσχευμενα ,τα οποια και θα ξαναβγουν.Το αν θα χασεις μη μεταμοσχευμενα μαλλια σε τοσο μικρο διαστημα το κρινω αμφιβολο.Γενικα η τριχοπτωση ειναι μια διεργασια που εξελισσεται σε βαθος χρονου εκτος περιπτωσεων επιθετικης τριχοπτωσης.Δεν φαινεται να πασχεις απο κατι τετοιο.Κρατα μας ενημερους :)

Σε ευχαριστώ πολύ!

Ο γιατρός μου είπε ότι βάλαμε περίπου 3.500 τρίχες. Να τον ρωτήσω πόσα "grafts" βάλαμε? Μπορεί να μου είπε και να μη έδωσα σημασία.

Αναφορικά με το όνομα του γιατρού και το κόστος, είναι απαραίτητο να πω? το ρωτάω από την άποψη ότι ίσως να πρέπει πρώτα να τον ρωτήσω αν θέλει να αναφέρω το όνομα του στο forum. Ωστόσο, όσο έχω ψάξει στο forum δε φαίνεται να τον έχει αναφέρει κάποιος εδώ (ή τουλάχιστον δεν είναι από τους γνωστούς γνωστούς).
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Οχι δεν ειναι απαραιτητο αν εσυ δεν το θελεις.
Απλως αναφεροντας τις λεπτομερειες της μμ σου θα βοηθουσες και θα συνεβαλες στο φορουμ.
Σχετικα με την ερωτηση σου για γυμναστικη καλο ειναι να την αποφυγεις ,θα σου προτεινα να κλεισεις μηνα πριν κανεις το οτιδηποτε,και μιλαω μονο για ηπιας μορφης γυμναστικη,λιγο cardio.
Δεν θελεις να πρεσαρεις ουτε τα νεα σου μαλλια που ειναι ευαισθητα ουτε το πισω μερος με καμια αποτομη κινηση.
Οσο δε για εντονη γυμναστικη με βαρη μετα απο το τριμηνο και παλι με επιφυλαξεις.
Aυτο που γνωριζω για το τσιγαρο και το ποτο αν δεν μπορεις να τα αποφυγεις τελειως για 20 -30 μερες,που θα ηταν και το ιδανικο,απλα μετριασε την χρηση.Το τσιγαρο γενικα οπως και το αλκοολ εχουν την ταση να επηρεαζουν την κυκλοφορια του αιματος και αυτο δεν το θελεις στην φαση που εισαι.Θα προτεινα να κανεις υπομονη και να αναβαλεις την χρηση και των δυο για ενα διαστημα.Ο γιατρος σου τι guideline σου εδωσε σχετικα με το τσιγαρο και το ποτο;
 

George S.

New Member
Οχι δεν ειναι απαραιτητο αν εσυ δεν το θελεις.
Απλως αναφεροντας τις λεπτομερειες της μμ σου θα βοηθουσες και θα συνεβαλες στο φορουμ.
Σχετικα με την ερωτηση σου για γυμναστικη καλο ειναι να την αποφυγεις ,θα σου προτεινα να κλεισεις μηνα πριν κανεις το οτιδηποτε,και μιλαω μονο για ηπιας μορφης γυμναστικη,λιγο cardio.
Δεν θελεις να πρεσαρεις ουτε τα νεα σου μαλλια που ειναι ευαισθητα ουτε το πισω μερος με καμια αποτομη κινηση.
Οσο δε για εντονη γυμναστικη με βαρη μετα απο το τριμηνο και παλι με επιφυλαξεις.
Aυτο που γνωριζω για το τσιγαρο και το ποτο αν δεν μπορεις να τα αποφυγεις τελειως για 20 -30 μερες,που θα ηταν και το ιδανικο,απλα μετριασε την χρηση.Το τσιγαρο γενικα οπως και το αλκοολ εχουν την ταση να επηρεαζουν την κυκλοφορια του αιματος και αυτο δεν το θελεις στην φαση που εισαι.Θα προτεινα να κανεις υπομονη και να αναβαλεις την χρηση και των δυο για ενα διαστημα.Ο γιατρος σου τι guideline σου εδωσε σχετικα με το τσιγαρο και το ποτο;

Θα ρωτήσω τον γιατρό και θα επανέλθω αναφορικά με τιμή και όνομα.

Γενικά καπνίζω 2,3 τσιγάρα την βδομάδα και πίνω 4,5 ποτά τη βδομάδα. Οπότε, δε μου είναι κάτι να τα σταματήσω για 3-4 βδομάδες. Ο γιατρός μου είπε για 15-20 ημέρες δεδομένου ότι κάνω πολύ μικρή χρήση.

Αυτό που με απασχολεί είναι η γυμναστική με βάρη καθώς το έχω σα τρόπο ζωής και γυμνάζομαι 3-4 φορές τη βδομάδα κανονικά. Οπότε οι 3 μήνες θα μου φαινόντουσαν πάρα πολλοί.

Ο γιατρός μου είπε ότι μετά από ένα μήνα μπορώ να κάνω κανονικά βάρη. Επίσης μου είπε ότι μπορώ να αρχίζω να τρέχω (για αερόβια άσκηση) και να ιδρώνω μετα από 3 βδομάδες.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Aris81

Well-Known Member
Ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω βάση όσων έχω διαβάσει και συμβουλευτεί από τον γιατρό:
1. Έντονη γυμναστική με βάρη μπορώ να κάνω ελεύθερα αφού περάσουν 30 ημέρες;
2. Να κάνω αερόβια γυμναστική και να ιδρώσω πολύ μπορώ να κάνω μετά από 15 ημέρες;

Πριν λίγες μέρες έκανα τη δική μου.
Έχω σε έντυπη μορφή τις οδηγίες.
Ελαφριά γυμναστική μετά από 2 βδομάδες και έντονη μετά από 6 βδομάδες.

Γενικά να αποφεύγεις να ιδρώνεις,βοηθάει και η εποχή.
Στις οδηγίες μου λέει πως να αποφεύγω για τις πρώτες εβδομάδες ακόμη και τα πικάντικα φαγητά.

Καλή φύτρωση σου εύχομαι !
 

George S.

New Member
Πριν λίγες μέρες έκανα τη δική μου.
Έχω σε έντυπη μορφή τις οδηγίες.
Ελαφριά γυμναστική μετά από 2 βδομάδες και έντονη μετά από 6 βδομάδες.

Γενικά να αποφεύγεις να ιδρώνεις,βοηθάει και η εποχή.
Στις οδηγίες μου λέει πως να αποφεύγω για τις πρώτες εβδομάδες ακόμη και τα πικάντικα φαγητά.

Καλή φύτρωση σου εύχομαι !

Καλή φύτρωση εύχομαι και σε σένα!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 

Nikolas17

New Member
Καλησπέρα παιδιά .!! Μια ερώτηση θέλω να σας κάνω.. Είχατε πρήξιμο στο κεφάλι ? Γιατί κάποιοι έχουν γράψει ότι είχαν έντονο ενώ κάποιοι δεν αναφέρουν κάτι όπως εσείς ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά .!! Μια ερώτηση θέλω να σας κάνω.. Είχατε πρήξιμο στο κεφάλι ? Γιατί κάποιοι έχουν γράψει ότι είχαν έντονο ενώ κάποιοι δεν αναφέρουν κάτι όπως εσείς ..

Καλημέρα,εγώ είμαι στη δέκατη μέρα και ακόμη δεν έχει υποχωρήσει πλήρως

Αλλά το λάθος ήταν δικό μου,μιας και δεν πήρα αμέσως τα χάπια ενάντια στο πρήξιμο.

Σχετικά με πρηξίματα,έχω δει φωτογραφίες μετά την μεταμόσχευση,που θύμιζαν μποξέρ..
Πρησμένο πρόσωπο,κλειστά μάτια..
 

George S.

New Member
Καλημέρα,εγώ είμαι στη δέκατη μέρα και ακόμη δεν έχει υποχωρήσει πλήρως

Αλλά το λάθος ήταν δικό μου,μιας και δεν πήρα αμέσως τα χάπια ενάντια στο πρήξιμο.

Σχετικά με πρηξίματα,έχω δει φωτογραφίες μετά την μεταμόσχευση,που θύμιζαν μποξέρ..
Πρησμένο πρόσωπο,κλειστά μάτια..

Γειά σου φίλε.

Εγώ είμαι στην 12 ημέρα. Το πρήξιμο ηταν έντονο για τις πρώτες 3 ημέρες και μετά είχα λίγο χαμηλά στο μέτωπο τη 5η έως την 7η ημέρα. Μετά τέλος αλλά εγώ πήρα κανονικά αυτά που μου έδωσαν.
 

piros75

Well-Known Member
Αν πάρεις τα φαρμακάκια δεν θα έχεις σημαντικό πρήξιμο, εμένα μου είχαν δώσει μεντρολ.
 

George S.

New Member
Καλησπέρα και πάλι,

16η ημέρα. Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες. Χθες κουρευτηκα πολύ κοντά στη δοτρια γιατί φαινόταν ανομοιομορφη και επιστρέφω γραφείο.

Ρώτησα τον γιατρό για την ανομοιομορφια στη δοτρια και μου είπε ότι Σε λίγο καιρό δε θα φαίνεται ανομοιομορφα. Επίσης μου πε να μη ξανάκουρευτώ τόσο κοντά στη δοτρια για κάποιους μήνες ακόμα. Ίσως το παρακανα.

Επίσης μου πε ότι τις επόμενες 15 ημέρες θα χάσω τα νέα μαλλιά.

Τον ρώτησα για ενδεχόμενο shock loss και μου είπε να μην ανησυχώ και ότι αν γίνει θα γίνει ή αυτόν ή τον επόμενο μήνα.

Οπότε αναμένω πως θα εξελιχθεί.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201115_133258.jpg
    IMG_20201115_133258.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 57
  • IMG_20201115_132614.jpg
    IMG_20201115_132614.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 49
  • IMG_20201115_133056.jpg
    IMG_20201115_133056.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 44
  • IMG_20201115_133032.jpg
    IMG_20201115_133032.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 41
  • IMG_20201115_132955.jpg
    IMG_20201115_132955.jpg
    2 MB · Προβολές: 37
  • IMG_20201115_132727.jpg
    IMG_20201115_132727.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 37
  • IMG_20201115_132649.jpg
    IMG_20201115_132649.jpg
    814.8 KB · Προβολές: 32

manly_Man

Well-Known Member
Καλησπέρα και πάλι,

16η ημέρα. Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες. Χθες κουρευτηκα πολύ κοντά στη δοτρια γιατί φαινόταν ανομοιομορφη και επιστρέφω γραφείο.

Ρώτησα τον γιατρό για την ανομοιομορφια στη δοτρια και μου είπε ότι Σε λίγο καιρό δε θα φαίνεται ανομοιομορφα. Επίσης μου πε να μη ξανάκουρευτώ τόσο κοντά στη δοτρια για κάποιους μήνες ακόμα. Ίσως το παρακανα.

Επίσης μου πε ότι τις επόμενες 15 ημέρες θα χάσω τα νέα μαλλιά.

Τον ρώτησα για ενδεχόμενο shock loss και μου είπε να μην ανησυχώ και ότι αν γίνει θα γίνει ή αυτόν ή τον επόμενο μήνα.

Οπότε αναμένω πως θα εξελιχθεί.
Καλησπερα φιλε και καλη φυτρωση να εχεις... τελικα σε ποιον γιατρο την εκανες; και ποσο σε χρεωσε;
 

Georgie

Well-Known Member
Και τι νόημα εχει να κανεις παρουσίαση αφού δε θες να γινει γνωστό το ονομα της κλινικής / γιατρου .
Εννοώ οτι δε παρέχει κάποια χρήσιμη πληροφορία το περιστατικό για το φορουμ .
 

George S.

New Member
Και τι νόημα εχει να κανεις παρουσίαση αφού δε θες να γινει γνωστό το ονομα της κλινικής / γιατρου .
Εννοώ οτι δε παρέχει κάποια χρήσιμη πληροφορία το περιστατικό για το φορουμ.

Εντάξει παιδιά αν δεν έχει νόημα, οκ δε τη συνεχίζω τη παρουσίαση.

Είμαι νέο μέλος εδώ και δε γνώριζα ότι νόημα σε παρουσιασεις υπάρχει μόνο αν μιλάμε για λεφτά και όνομα γιατρού.

Το νημμα το ξεκίνησα αρχικά λόγω των ερωτήσεων που είχα και κάποιες όντως απαντήθηκαν και ήταν χρήσιμη η ανταπόκριση . Είπα να το συνεχίσω αλλά οκ καταλαβαίνω τη λογική σας.
 
Μπλουζα