To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

gotsi

New Member
welec είπε:
danceworld_2001 είπε:
Φίλε εαν πραγματικά λες αλήθεια και δεν εισαι ο innotech με άλλη μάσκα, τότε απλά θα σου πως περαστικά και περιμένουμε να μας δώσεις σε ενα πλήρες ποστ ολα σου τα φώτα και βιώματα. Θα πρέπει όμως να μας δώσεις αναλυτικές πληροφορίες. Πχ 6 μήνες χρήσης και να βγάλεις όλα αυτά μου φαίνεται απίστευτο, εκτός αν είσαι χρήστης λαχείο 1 στο μύριο που σου βάρεσε κάτι τέτοιο. Λαμβάνεις και άλλα φάρμακα? Μήπως παίρνει αναβολικά? Υποφέρεις απο άλλες ασθένειες?

Τα φώτα μου δεν θα τα δώσω σε κανένα post, αυτό που έδωσα σχετικά με το Forskolin έιναι για να δείξω σε κάποιους οτι δεν είμαι ούτε τυχαίος ουτε λαμόγιο. Αρα περιμένουμε να δούμε οσοι εχουν πρόβλημα με Τεστοστερόνη, Οιστραδιόλη, Θυροειδή αν θα φτιάξουν με αυτο που τους προτείνω.

μονο από αυτό φαίνεται ότι δεν το έχεις ιδέα.προτείνεις να πάρουνε forskolin για να διορθώσουνε τετοστερόνη οιστρογόνα θυροειδή χωρίς καν να ξέρεις τι μορφή υπογοναδισμού έχει κάποιος πχ άμα είναι πρωτοπαθής σε επίπεδο όρχεων η δευτεροπαθής...για θυροειδή θεραπεύει και low t3 syndrome?γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος... πολύ εύκολα χορηγείς φάρμακα εσύ, χειρότερος και από τους γιατρούς που κράζεις είσαι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

welec

Member
gotsi είπε:
welec είπε:
danceworld_2001 είπε:
Φίλε εαν πραγματικά λες αλήθεια και δεν εισαι ο innotech με άλλη μάσκα, τότε απλά θα σου πως περαστικά και περιμένουμε να μας δώσεις σε ενα πλήρες ποστ ολα σου τα φώτα και βιώματα. Θα πρέπει όμως να μας δώσεις αναλυτικές πληροφορίες. Πχ 6 μήνες χρήσης και να βγάλεις όλα αυτά μου φαίνεται απίστευτο, εκτός αν είσαι χρήστης λαχείο 1 στο μύριο που σου βάρεσε κάτι τέτοιο. Λαμβάνεις και άλλα φάρμακα? Μήπως παίρνει αναβολικά? Υποφέρεις απο άλλες ασθένειες?

Τα φώτα μου δεν θα τα δώσω σε κανένα post, αυτό που έδωσα σχετικά με το Forskolin έιναι για να δείξω σε κάποιους οτι δεν είμαι ούτε τυχαίος ουτε λαμόγιο. Αρα περιμένουμε να δούμε οσοι εχουν πρόβλημα με Τεστοστερόνη, Οιστραδιόλη, Θυροειδή αν θα φτιάξουν με αυτο που τους προτείνω.

μονο από αυτό φαίνεται ότι δεν το έχεις ιδέα.προτείνεις να πάρουνε forskolin για να διορθώσουνε τετοστερόνη οιστρογόνα θυροειδή χωρίς καν να ξέρεις τι μορφή υπογοναδισμού έχει κάποιος πχ άμα είναι πρωτοπαθής σε επίπεδο όρχεων η δευτεροπαθής...για θυροειδή θεραπεύει και low t3 syndrome?γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος... πολύ εύκολα χορηγείς φάρμακα εσύ, χειρότερος και από τους γιατρούς που κράζεις είσαι...

Εννοείται gotsi οτι πάμε να δούμε υπογοναδισμό που έγινε μετά την φιναστερίδη. Θα θυμασαι οτι στο post μου ειπα οτι οι Ενδοκρινολογοι δεν καταλαβαιναν γιατι η υποφυση δεν καταλαβαινει την χαμηλη τεστοστερόνη αρα αυτο ειναι δευτεροπαθής Υπογοναδισμός Και η Τ3 φτιάχνει εαν δεν έχεις πρόβλημα ΗΔΗ

Μαλιστα, ειχα δοκιμάσει να παίρνω και T3 αλλα -αν ξέρεις- η T3 έχει πολύ μικρό χρόνο ζωης και πρέπει να παιρνεις T3 σε τακτα χρονικά διαστήματα μεσα στην ημερα.

ΥΓ : Οποιαδήποτε στιγμή δέχομαι να παραβγούμε στις Ιατρικές γνώσεις στο συγκεκριμένο ζήτημα on stage (live)....
 

gotsi

New Member
welec είπε:
gotsi είπε:
welec είπε:
danceworld_2001 είπε:
Φίλε εαν πραγματικά λες αλήθεια και δεν εισαι ο innotech με άλλη μάσκα, τότε απλά θα σου πως περαστικά και περιμένουμε να μας δώσεις σε ενα πλήρες ποστ ολα σου τα φώτα και βιώματα. Θα πρέπει όμως να μας δώσεις αναλυτικές πληροφορίες. Πχ 6 μήνες χρήσης και να βγάλεις όλα αυτά μου φαίνεται απίστευτο, εκτός αν είσαι χρήστης λαχείο 1 στο μύριο που σου βάρεσε κάτι τέτοιο. Λαμβάνεις και άλλα φάρμακα? Μήπως παίρνει αναβολικά? Υποφέρεις απο άλλες ασθένειες?

Τα φώτα μου δεν θα τα δώσω σε κανένα post, αυτό που έδωσα σχετικά με το Forskolin έιναι για να δείξω σε κάποιους οτι δεν είμαι ούτε τυχαίος ουτε λαμόγιο. Αρα περιμένουμε να δούμε οσοι εχουν πρόβλημα με Τεστοστερόνη, Οιστραδιόλη, Θυροειδή αν θα φτιάξουν με αυτο που τους προτείνω.

μονο από αυτό φαίνεται ότι δεν το έχεις ιδέα.προτείνεις να πάρουνε forskolin για να διορθώσουνε τετοστερόνη οιστρογόνα θυροειδή χωρίς καν να ξέρεις τι μορφή υπογοναδισμού έχει κάποιος πχ άμα είναι πρωτοπαθής σε επίπεδο όρχεων η δευτεροπαθής...για θυροειδή θεραπεύει και low t3 syndrome?γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος... πολύ εύκολα χορηγείς φάρμακα εσύ, χειρότερος και από τους γιατρούς που κράζεις είσαι...

Εννοείται gotsi οτι πάμε να δούμε υπογοναδισμό που έγινε μετά την φιναστερίδη. Θα θυμασαι οτι στο post μου ειπα οτι οι Ενδοκρινολογοι δεν καταλαβαιναν γιατι η υποφυση δεν καταλαβαινει την χαμηλη τεστοστερόνη αρα αυτο ειναι δευτεροπαθής Υπογοναδισμός Και η Τ3 φτιάχνει εαν δεν έχεις πρόβλημα ΗΔΗ

Μαλιστα, ειχα δοκιμάσει να παίρνω και T3 αλλα -αν ξέρεις- η T3 έχει πολύ μικρό χρόνο ζωης και πρέπει να παιρνεις T3 σε τακτα χρονικά διαστήματα μεσα στην ημερα.

ΥΓ : Οποιαδήποτε στιγμή δέχομαι να παραβγούμε στις Ιατρικές γνώσεις στο συγκεκριμένο ζήτημα on stage (live)....

δεν υπάρχει υπογοναδισμός από φιναστερίδη καταγεγραμμένο στην βιβλιογραφία επόμενος δεν μπορούμε να αναφέρουμε υπογοναδισμό από φιναστερίδη και μάλιστα δευτεροπαθής... το αντίθετο, η φιναστερίδη αυξάνει την τετοστερόνη κατά τι διάρκεια που την χρησιμοποιούμε.
δώσε λεπτομέρειες πως το forscolin θεραπεύει τον θυροειδή . σε επίπεδο θυροειδή, υπόφυσης, υποθάλαμο, περιφερειακά? που? εσύ γιατί πιστεύεις δεν λειτουργεί η υπόφυση σου δηλαδή , και ότι εχει αναγκη forscolin?
 

weznem

Well-Known Member
πολυ ενδιαφερον αυτο που συνεβει σημερα... και μιλαω για τις εξελιξεις... δυστυχως μαλλον θα βγω σωστος για τις σκεψεις μου προς την μη χρηση του χαπιου <ιδιως> μακροχρονια...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εσυ φιλαράκο πάνω που πας να το αποφασίσεις, ολο κάτι γίνεται!!!

Κοίτα, δεν θέλω να κακολογήσω τον χρήστη welec, όμως εμένα κάτι δεν μου στέκει καλά. Και μου φέρνει στο μυαλό τον innotech. Καταρχάς μακάρι ο άνθρωπος να ειναι καλά και κανείς μας να μην πάθει κάτι ανάλογο. Πάντως εγώ ακούω μόνο τους γιατρούς και εχω ρωτήσει πάνω απο 10 διαφόρων ειδικοτήτων τα τελευταία χρόνια για φίνα κτλ. Δεν μπορώ να ακούσω - υπακούσω ούτε να με φοβίσει ένας τυχαίος χρήστης φόρουμ. Καταρχάς και χωρίς να αποκαλώ τον welec έτσι, ξέρετε πόσοι κυκλοφορούν που διαβάζουν και ειναι ημιμαθείς και νομίζουν πως ειναι γιατροί ή έχουν ψύχωση με την ιατρική και γενικά μπαίνουν σε φόρουμ και λένε οτι τους κατέβει για θεραπείες συνομωσίες κτλ κτλ. Πετάνε και λίγες σάλτσες με ιατρικές ορολογίες για να θολώνουν τους άσχετους και δημιουργούν εντυπώσεις. Ίσως ο welec όντως έπαθε κάτι, ίσως ειναι ίσως δεν ειναι απο την φιναστερίδη, ο ίδιος όμως εν έτη 1998 που την πήρες μέσα σε 6 μήνες καταστράφηκε και επι 15 έτη το ερευνεί. Λίγο κάπως μου ακούγεται παιδιά. Λίγο πολύ κάπως μάλιστα. Ο φίλος μπορεί να πιστεύει κάτι αλλά γιατρός δεν ειναι, δεν μπαίνεις όμως έτσι στα φόρουμ να τρομοκρατείς άτομα και να χορηγείς κόντρα φάρμακα. Επειδή μου κίνησε την περιέργεια, αν γίνει Αθήνα η συνάντηση και μπορώ, θα προσπαθήσω να φέρω μαζί μου φίλο γιατρό κυταρολόγο και ίσως και άλλον έναν ουρολόγο. Έχω στο gym φιλαράκια νεφρολόγο, καρδιολόγο, ωρυλά, ουρολόγο, κυτταρολόγο, παθολόγο, ορθοπεδικό και οτι άλλο φαντάζεσαι. Να φέρω άραγε ολη την επιστημονική κοινότητα που γνωρίζω ώστε ο welec να μας αποστομώσει όλους, ή το αντίθετο, για να υπάρχει και αντίλογος και φιλτράρισμα βρε αδελφε.

weznem είπε:
πολυ ενδιαφερον αυτο που συνεβει σημερα... και μιλαω για τις εξελιξεις... δυστυχως μαλλον θα βγω σωστος για τις σκεψεις μου προς την μη χρηση του χαπιου <ιδιως> μακροχρονια...
 

weznem

Well-Known Member
danceworld_2001 είπε:
Εσυ φιλαράκο πάνω που πας να το αποφασίσεις, ολο κάτι γίνεται!!!

Κοίτα, δεν θέλω να κακολογήσω τον χρήστη welec, όμως εμένα κάτι δεν μου στέκει καλά. Και μου φέρνει στο μυαλό τον innotech. Καταρχάς μακάρι ο άνθρωπος να ειναι καλά και κανείς μας να μην πάθει κάτι ανάλογο. Πάντως εγώ ακούω μόνο τους γιατρούς και εχω ρωτήσει πάνω απο 10 διαφόρων ειδικοτήτων τα τελευταία χρόνια για φίνα κτλ. Δεν μπορώ να ακούσω - υπακούσω ούτε να με φοβίσει ένας τυχαίος χρήστης φόρουμ. Καταρχάς και χωρίς να αποκαλώ τον welec έτσι, ξέρετε πόσοι κυκλοφορούν που διαβάζουν και ειναι ημιμαθείς και νομίζουν πως ειναι γιατροί ή έχουν ψύχωση με την ιατρική και γενικά μπαίνουν σε φόρουμ και λένε οτι τους κατέβει για θεραπείες συνομωσίες κτλ κτλ. Πετάνε και λίγες σάλτσες με ιατρικές ορολογίες για να θολώνουν τους άσχετους και δημιουργούν εντυπώσεις. Ίσως ο welec όντως έπαθε κάτι, ίσως ειναι ίσως δεν ειναι απο την φιναστερίδη, ο ίδιος όμως εν έτη 1998 που την πήρες μέσα σε 6 μήνες καταστράφηκε και επι 15 έτη το ερευνεί. Λίγο κάπως μου ακούγεται παιδιά. Λίγο πολύ κάπως μάλιστα. Ο φίλος μπορεί να πιστεύει κάτι αλλά γιατρός δεν ειναι, δεν μπαίνεις όμως έτσι στα φόρουμ να τρομοκρατείς άτομα και να χορηγείς κόντρα φάρμακα. Επειδή μου κίνησε την περιέργεια, αν γίνει Αθήνα η συνάντηση και μπορώ, θα προσπαθήσω να φέρω μαζί μου φίλο γιατρό κυταρολόγο και ίσως και άλλον έναν ουρολόγο. Έχω στο gym φιλαράκια νεφρολόγο, καρδιολόγο, ωρυλά, ουρολόγο, κυτταρολόγο, παθολόγο, ορθοπεδικό και οτι άλλο φαντάζεσαι. Να φέρω άραγε ολη την επιστημονική κοινότητα που γνωρίζω ώστε ο welec να μας αποστομώσει όλους, ή το αντίθετο, για να υπάρχει και αντίλογος και φιλτράρισμα βρε αδελφε.

weznem είπε:
πολυ ενδιαφερον αυτο που συνεβει σημερα... και μιλαω για τις εξελιξεις... δυστυχως μαλλον θα βγω σωστος για τις σκεψεις μου προς την μη χρηση του χαπιου <ιδιως> μακροχρονια...

το γυμναστηριο των γιατρων ειναι αυτο που πας? :blush:
τυχερος εισαι, εχεις και μια βοηθεια και εμπιστη λογικα..
αυτο που λες ειναι μια πολυ καλη ιδεα παντως σιγουρα...
δεν λεω οτι εχει σιγουρα δικιο,αλλα αν μη τι αλλο σε φοβιζει ολο αυτο, τι να πω, ωρες ωρες σκεφτομαι με ολα αυτα που κατα καιρους διαβαζουμε εδω μεσα για την φινα,οι χρηστες της θα επρεπε να τα ειχαν παιξει... εγω θα ειχα βγαλει παρενεργειες σιγουρα μονο απο το ψυχολογικο σκελος με οτι θα εβλεπαν τα ματακια μου εδω μεσα... ισως το μοναδικο ασχημο ειναι αυτο, υπαρχει αφορητη ψυχολογικη πιεση στους χρηστες του χαπιου...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
8 χρόνια πάω εκεί και έχω γνωρίσει άπειρο κόσμο, μέσα σε τόσο λογικό ειναι να έχω γνωρίσει και γιατρούς με τους οποίους έχω κρατήσει και φιλικές σχέσεις γιατι ειναι ολα νέα σχετικά παιδιά μέχρι 36-37 ετών. Εγώ δεν νοιώθω πάντως καμία ψυχολογική πίεση. Τώρα άλλωστε την πάτησα, αυτός σε 6 μήνες έβγαλε θέμα, εγώ 8 χρόνια το κουμπώνω άρα ειμαι με το 1 πόδι στον τάφο και ας νοιώθω καλά. Ας χαρώ λίγο ακόμη όσα μαλλιά μου έμειναν για το λιγοστό της ζωής μου και αν ειναι ο welec να μας βρεί την λύση τότε να παω και εγώ στο σεμινάριο του. Πάντως για την χαμηλή τέστο που είχα και αυτός έσπευσε να μου πει πως ειναι προειδοποίηση, μπορεί... ωστόσο 3 γιατροί με διαβεβαίωσαν να μην ανησυχώ γιατί όταν κάνεις gym αυτή μειώνεται στις μετρήσεις επειδή υπερχρησιμοποιήετε ενδογενώς, ενώ γενικά οι ορμόνες ειναι χαοτικές. 10 φορές να την μετρήσεις, 10 φορές θα ειναι διαφορετική. Απο την στιγμή που δεν έχω συμπτωματολογία χαμηλής τέστο κανείς δεν θα μου πει οτι έχω υπογοναδισμό απο την φίνα που ουσιαστικά αυξάνει την τέστο. Μακροπρόθεσμα βέβαια δεν ξέρεις τι κάνει. Και πες 1 στις 1000 πάθω, και αυτό ειναι το χειρότερο της, υπάρχουν θεραπείες αρκετές με λήψη εξωγενώς τεστοστερόνης για να κάνεις come back. Βέβαια ας μην μπούμε καν σε τέτοιες σκέψεις.
 

Panos1982

Well-Known Member
Η αληθεια ειναι ο,τι ο welec μπηκε σαν σιφουνας εδω μεσα...με ενα υπεροπτικο στυλακι...το οποιο ουτε εμενα μου αρεσε ουτε κανενος φανταζομαι....ασχολειται απ το ΄98 με το χαπι πρωτος απ ολους δλδ...οταν εμεις πηγαιναμε αυτος ερχοταν με λιγα λογια....εχει 15 χρονια που ασχολειται και προκαλει οτι παραβγαινει σε ενδοκρινολογικες γνωσεις οποιον θελετε στο meeting αν χρειαστει κτλπ...ενταξει ρε φιλε οκ...γαμας, αλλα πατα και λιγο εδαφος ας πουμε...και ατακες του τυπου δεν εχω χρονο...και πολυ ασχοληθηκα σημερα...και ελα να παραβγουμε σε ενδοκρινολογικες γνωσεις...και θα ξαναμπω την αλλη βδομαδα επειδη πνιγομαι....και ραντεβου απο κοντα εδω δε λεει τπτ γιατι με τον ιδρωτα του δε θα βγουν κερδισμενοι οι γιατροι...λες και οτι πουν στη συναντηση δε θα μπουν τα μελη εδω μετα να το πουν...τεσπα...ακρως εριστικο το στυλακι του αλλα anyway....ισως και να γνωριζει 2-3 πραγματα αλλα ο τροπος που το χειριζεται ειναι αλαζονικος κ αποκρουστικος...και λεω οτι ισως γνωριζει γιατι αναφερει παρενεργειες τις φινας που δε τις γραφει το κουτι και τις εχω βιωσει κι εγω...και οπως και πολλες αλλες που δεν ανεφερε ουτε αυτος ουτε το κουτι...!!!!

Υ.Γ Κατι ακομα...Dance..επειδη κι εγω παω γυμναστηριο θελω να μου πεις τι εξετασεις εκανες για την τεστοστερονη και ποια βρηκες χαμηλη?? την ολικη η την ελευθερη?? θα κανω και εγω γενικες εξετασεις την αλλη βδομαδα και θα βαλω κι αυτες μεσα να συγκρινουμε μιας και αν φταιει το gym θα πρεπει να εχω και εγω χαμηλη τεστο...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλησπέρα Πάνο. Συμφωνώ με όσα είπες, δεν θα μπορούσες να τα εκφράσεις καλύτερα, μέσα στο μυαλό μου ήσουν. Αναφορικά με τις εξετάσεις τώρα, και μιας και μεγαλώσαμε, και μιας και ήσουν κάποτε χρήστης finasteride πολύ σωστά πράτεις που κάνεις. Εκτιμώ θα κάνεις γενικη αίματος και ούρων. Οπως και δήποτε να κάνεις τους δείκτες του προστάτη (PSA) και Θυρεοειδή (Τ3 - Τ4 - TSH) και αναφορικά με τέστο έκανα τα κάτωθι (παραθέτω και αποτελέσματα):

Τεστοστερόνη 347.44 ng/dL (ορια 400 - 1080 / 20 - 39 ετών)
Τεστοστερόνη Ελεύθερη 11.90 pg/mL (ορια 8.7 - 54.7 / 19 - 50 ετών)

Μετά την έρευνα μου, κατέληξα στο οτι θα κάνω ξανά μετά απο καιρό επαναληπτική και ολοκληρωμένο σετ ενδοκρινολογικές μιας και ειμαι χρόνια χρήστης. Όλοι μου είπαν να μην ανησυχώ για τις τιμές.

Επίσης εφόσον δεν είχα μετρήσει παλιά και προ χρήσης φίνας δεν μπορώ να πω αν ειναι χαμηλή ή οχι. Κολλητός που πάμε μαζί gym, ενας σαν τούρκος θα τον έχεις δει στο fb μου πήρε προσκαρ 1 χρόνο και σταμάτησε τωρα για να τεκνοποιήσει. Έκανε ίδιες εξετάσεις με εμένα, την προηγούμενη μέρα κάναμε gym και βάρεσε 170 πάγκο, την επόμενη εξετάσεις και ενώ ήταν 1 μήνα εκτός φίνας χωρίς παρενέργειες στο οτιδήποτε, όταν μέτρησε έδειξε αίματος 280 και δείκτη CK (μυική καταπόνηση) 700 με φυσιολογικό όριο 200 αν θυμάμαι καλά ενώ εγώ είχα 290 αλλά έκανα μια μέρα διακοπη gym πριν μετρήσω.

Οπότε βγάζεις τα συμπεράσματα του. Επίσης ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του τεστ, πχ θα δεις άτομο να μην ασχολείται με gym, μαλούρα πυκνή και να έχει τέστο τρελό νούμερο.
 
Φιλε Michael_ts...δεν σημαίνει οτι ΟΛΟΙ θα τα πάθουν αυτά και δεν ξέρει κανείς το πραγματικό ποσοστό όλων εκείνων που έχουν προβλήματα. Αλλα αν η Merck έλεγε ολα αυτα τα sides -συμπεριλαμβανομένου οτι μπορεί να μην ξαναέχεις ***ποτέ*** στυση, ποσοι νομιζεις θα έπαιρναν το φάρμακο?

Συγνώμη φίλε Welec αλλά μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να πιστέψω αυτό που λες παραπάνω. Μειωμένη λίμποντο ναι, μειωμένη συχνότητα ναι, πεσμένη διάθεση κ.λ.π. ναι, αλλά αυτό που λες δεν το έχω ακούσει ουδέποτε από γιατρό τόσο σε Ελλάδα όσο και σε εξωτερικό. Γιατρός δεν είμαι και άρα δεν μπορώ να αξιολογήσω τις γνώσεις σου. Αλλά ακόμα και αν υποθέσω ότι σε ένα ποσοστό κάποιοι γιατροί δεν γνώριζαν, δεν μπορεί όλοι να είναι τόσο άσχετοι. Και δεν μιλάω μόνο για ιδιώτες γιατρούς αλλά και για κλινικές τόσο σε Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Ναι θα συμφωνήσω ότι κάποιοι βγάζουν παρενέργειες που έχουν αναφερθεί και γι αυτο το λόγο δεν το επιλέγουν, ως εδώ καλώς, είναι απόλυτα σεβαστό αυτό. Δεν μπορώ όμως σε καμία περίπτωση να παραβλέψω τα οφέλη που προσέφερε σε πολλούς ανθρώπους με α/α μεταξύ των οποίων και σε μένα.

Αφήνω στην άκρη τις 3πλές κλινικές δοκιμές για να καταστεί η ουσία FDA approved αλλά και πάλι στο εκτεταμένο safety record της φιναστερίδης δεν υπάρχει κανένα επίσημο καταγεγραμμένο περιστατικό με την συγκεκριμένη παρενέργεια που αναφέρεις, υπάρχει με άλλες που προανέφερα ή και έχουν αναφερθεί σε ένα μικρό ποσοστό. Το ποτέ που λες, βασιζόμενος που το αναφέρεις;

Μπορείς να παραθέσεις εαν θέλεις μία έρευνα, γιατί σε αυτό το φόρουμ διαβάζει κόσμος που επηρεάζεται και από τα γραφόμενα μας δημιουργεί απόψεις / στάσεις. Νομίζω είναι λειτουργικότερο για όλους να παραθέσουμε υπεύθυνα στοιχεία όχι απλά να βρεθούμε κάποιοι σε μία συνάντηση.. Τότε ποιος ο λόγος να μπει κάποιος εδώ μέσα, αν δεν υπάρχει όφελος για όλη τη κοινότητα και όλοι να πληροφορηθούν;
 

welec

Member
Panos1982 είπε:
Η αληθεια ειναι ο,τι ο welec μπηκε σαν σιφουνας εδω μεσα...με ενα υπεροπτικο στυλακι...το οποιο ουτε εμενα μου αρεσε ουτε κανενος φανταζομαι....ασχολειται απ το ΄98 με το χαπι πρωτος απ ολους δλδ...οταν εμεις πηγαιναμε αυτος ερχοταν με λιγα λογια....εχει 15 χρονια που ασχολειται και προκαλει οτι παραβγαινει σε ενδοκρινολογικες γνωσεις οποιον θελετε στο meeting αν χρειαστει κτλπ...ενταξει ρε φιλε οκ...γαμας, αλλα πατα και λιγο εδαφος ας πουμε...και ατακες του τυπου δεν εχω χρονο...και πολυ ασχοληθηκα σημερα...και ελα να παραβγουμε σε ενδοκρινολογικες γνωσεις...και θα ξαναμπω την αλλη βδομαδα επειδη πνιγομαι....και ραντεβου απο κοντα εδω δε λεει τπτ γιατι με τον ιδρωτα του δε θα βγουν κερδισμενοι οι γιατροι...λες και οτι πουν στη συναντηση δε θα μπουν τα μελη εδω μετα να το πουν...τεσπα...ακρως εριστικο το στυλακι του αλλα anyway....ισως και να γνωριζει 2-3 πραγματα αλλα ο τροπος που το χειριζεται ειναι αλαζονικος κ αποκρουστικος...και λεω οτι ισως γνωριζει γιατι αναφερει παρενεργειες τις φινας που δε τις γραφει το κουτι και τις εχω βιωσει κι εγω...και οπως και πολλες αλλες που δεν ανεφερε ουτε αυτος ουτε το κουτι...!!!!

Υ.Γ Κατι ακομα...Dance..επειδη κι εγω παω γυμναστηριο θελω να μου πεις τι εξετασεις εκανες για την τεστοστερονη και ποια βρηκες χαμηλη?? την ολικη η την ελευθερη?? θα κανω και εγω γενικες εξετασεις την αλλη βδομαδα και θα βαλω κι αυτες μεσα να συγκρινουμε μιας και αν φταιει το gym θα πρεπει να εχω και εγω χαμηλη τεστο...

Πάνο έχεις δίκιο και κατ'αρχάς ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου.

Το φάρμακο μου κατέστρεψε τη ζωη και επαθα ψύχωση στο να βρώ τι συμβαίνει. Και εδω σωστός...

Ομως δεν μπορείς σε ολα να εισαι μέσα. Ετσι λοιπον οντως εχω περιορισμένο χρόνο γιατι ταξιδευω πολύ και επισης εχω βγει απο τα ρούχα μου γιατι δεν προλαβα να μπω στο φόρουμ και άρχισαν κάποιοι να με χτυπανε προτου καν με ακουσουν τι έχω να πω.

Πανο, ειναι άσχημο να πηγαίνεις για μαλλί και να βγαίνεις κουρεμένος. Οχι να βρώ και τον μπελά μου απο επάνω...

Δεν έχετε ιδέα για το τι προξενεί το φάρμακο *σε ενα μικρό ποσοστό, ΟΧΙ σε όλους* το οποίο εχει να κάνει με συγκεκριμένα γονίδια μιας πολύ βασικής λειτουργίας του οργανισμού. Δεν θα πώ άλλα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
ρε παιδιά πόσα άτομα παίρνανε κόψανε και επανήλθαν (μικρόδιάστημα αλλά σίγουρα πάνω από εξάμηνο.)

εσύ δλδ μέσα σε 6 μήνες καταστράφηκες? αυτό δ τ πιστευώ
 

welec

Member
Τελικά αποφάσισα να μήν γίνει η συνάντηση γιατί οι περισσότεροι απο εδώ είναι αρνητικοί εστω και σε αυτά τα λίγα που είπα. Έλπιζα να βρω πολύ περισσότερους που να έχουν τουλάχιστον μια περιέργεια αλλα εδώ φαίνεται οτι τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Περιμενα άλλη αντιμετώπιση αλλα εδω φαίνεται οτι...θα βρώ και τον μπελά μου απο πάνω (...Ελλαδάρα Αθάνατη).

Οταν είχα επιστρέψει απο Αγγλία το 2000 ήξερα μια τεχνολογία που τότε ηταν πολύ hot. H πρωτη μου δουλειά ηταν σε Τράπεζα. Δεν θα ξεχάσω τα μαχαιρώματα πίσω απο την πλάτη...αισθάνομαι έτσι κι εδω, τώρα.

Οχι παιδιά...λυπάμαι.

Κλείνοντας λεω οτι ελπίζω σύντομα να υπάρχουν νεα για το τί κάνει ακριβώς το φάρμακο -για ορισμένους- και όλα αυτα που θα πρέπει να κάνετε.

*****ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ***********

-Εαν κάποιοι παρουσίασαν Υπογοναδισμο/Υποθυρεοειδισμό απο το φάρμακο δοκιμάστε με δική σας ευθύνη Forskolin.

-Εαν έχετε αυπνιες δοκιμάστε Vit D3 και δείτε με εξέταση τα επίπεδα 25(OH)D

-Εαν αποφασίσετε να σταματήσετε την "Φίνα" καντε το αργά και μην σταματήσετε απότομα

Απο εκει και πέρα εαν δεν κάνετε γονιδιακό έλεγχο θα πελαγοδρομείτε γιατι υπαρχουν πολλά γονίδια είτε με ομοζυγωτικές είτε ετεροζυγωτικές μεταλλάξεις

Για όσους θελουν να το ψαξουν καλύτερα και να διαβάσουν, Προσέξτε ειδικότερα το γονίδιο MTHFR και όλα τα γονίδια στον Κύκλο Μεθυλίωσης (Methylation Cycle). Παρτε εδω μια ιδεα http://genefixer.com/images/MethCycle.gif

Ψάξτε τωρα τι σημαινει να μην μπορει o οργανισμός να φτιάξει Glutathione, SAMe, B12, Serotonin, Dopamine και πάει λέγοντας...


-Αν έχετε παρενεργειες ελεγξτε ΑΜΕΣΑ για αυξημενη Ομοκυστεινη (Homocysteine).


Καλη Τύχη σε όλους χωρίς παρενέργειες..σύντομα και NW1 μέσα απο την καρδιά μου.


ΥΓ : Εαν καποιος ξερει τον Innotech στείλτε μου PM
 

Panos1982

Well-Known Member
welec είπε:
Πάνο έχεις δίκιο και κατ'αρχάς ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου.

Το φάρμακο μου κατέστρεψε τη ζωη και επαθα ψύχωση στο να βρώ τι συμβαίνει. Και εδω σωστός...

Ομως δεν μπορείς σε ολα να εισαι μέσα. Ετσι λοιπον οντως εχω περιορισμένο χρόνο γιατι ταξιδευω πολύ και επισης εχω βγει απο τα ρούχα μου γιατι δεν προλαβα να μπω στο φόρουμ και άρχισαν κάποιοι να με χτυπανε προτου καν με ακουσουν τι έχω να πω.

Πανο, ειναι άσχημο να πηγαίνεις για μαλλί και να βγαίνεις κουρεμένος. Οχι να βρώ και τον μπελά μου απο επάνω...

Δεν έχετε ιδέα για το τι προξενεί το φάρμακο *σε ενα μικρό ποσοστό, ΟΧΙ σε όλους* το οποίο εχει να κάνει με συγκεκριμένα γονίδια μιας πολύ βασικής λειτουργίας του οργανισμού. Δεν θα πώ άλλα.

Οκ αφου καταλαβες οτι ησουν λαθος στον τροπο σου και ζητας συγνωμη δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου για να μην την δεχθω....
Καταλαβαινω απολυτα οτι το χαπι σου εχει καταστρεψει τη ζωη γιατι το εχω ΒΙΩΣΕΙ.....ξερω πολυ καλα τι ενοοεις....ξερω οτι 6 μηνες ειναι υπερ-αρκετοι για να στο κανουν παρ ολο που σε μερικους φανταζει περιεργο....ξερω οτι μπορει να μην επανελθεις ποτε....παρ ολο που σε μερικους παλι μοιαζει περιεργο....και ξερω και γιατι μαχονται με νυχια και με δοντια για την υπερασπιση της φινας και προτιμουν να ακουν μονο τα καλα λογια και τα κακα τα θεωρουν τρομοκρατικα....τρομοκρατικα δεν ειναι τα λογια των χρηστων της φινας, τρομακτικα ειναι αυτα που επαθαν οι χρηστες εξ αιτιας της...και ναι δε τα παθαινουν ολοι....καποιοι ομως τα παθαινουν...και απ αυτους τους καποιους μερικοι επανερχονται και μερικοι οχι....αυτα ειναι η αληθεια και σε οποιον αρεσει....!!!
εγω μετα την διακοπη της φινας επανηλθα σεξουαλικος πολυ γρηγορα...νευρολογικα ομως οχι...νευρολογικα θελει χρονο/χρονια...επανερχομαι ομως...το βλεπω..το ζω...εχω επανελθει κατα 80% τα 2μησι χρονια που ειμαι οφ απ το φαρμακο και ελπιζω οτι συνεχιζω και θα φτασω το 100%......
Το προβλημα με περιπτωσεις σαν τη δικη μου ειναι οτι τον 1ο χρονο δεν ειχα καμμια παρενεργεια....ξεκινησα να τις περνω χαμπαρι κοντα στον εναμησι χρονο...αλλα δε τις συνδιασα με την φινα αμεσως μιας και εμφανιστηκαν ηπια στην αρχη...αλλα περνοντας ο καιρος γινοντουσαν εντονες και ολο πιο εντονες ωσπου φτανοντας στα 2 χρονια ο οργανισμος μου δε μπορουσε να διαχειριστει αλλο το χαπι και ειχε βγει νοκ-αουτ...προσπαθησα αλλους 3-4 μηνες μειωνοντας την δοση στο 0.5mg/ 48h να δω μπας και επανελθω αλαλ τιποτα..ειχα βγει νοκ-αουτ δεν την αντεχε αλλο το σωμα μου και μου το εδειχνε με βασανιστικα ασχημους τροπους....ευτυχως παρ ολη την ταλαιπωρια ανηκω σε αυτους που μετα την διακοπη το σωμα καταφερνει και επανερχεται παλι στα φυσιολογικα.....γιατι για μερικους αυτο δεν ειναι σιγουρο κ πραγματικα ειναι ασχημη κατασταση.....
 

welec

Member
Panos1982 είπε:
welec είπε:
Πάνο έχεις δίκιο και κατ'αρχάς ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου.

Το φάρμακο μου κατέστρεψε τη ζωη και επαθα ψύχωση στο να βρώ τι συμβαίνει. Και εδω σωστός...

Ομως δεν μπορείς σε ολα να εισαι μέσα. Ετσι λοιπον οντως εχω περιορισμένο χρόνο γιατι ταξιδευω πολύ και επισης εχω βγει απο τα ρούχα μου γιατι δεν προλαβα να μπω στο φόρουμ και άρχισαν κάποιοι να με χτυπανε προτου καν με ακουσουν τι έχω να πω.

Πανο, ειναι άσχημο να πηγαίνεις για μαλλί και να βγαίνεις κουρεμένος. Οχι να βρώ και τον μπελά μου απο επάνω...

Δεν έχετε ιδέα για το τι προξενεί το φάρμακο *σε ενα μικρό ποσοστό, ΟΧΙ σε όλους* το οποίο εχει να κάνει με συγκεκριμένα γονίδια μιας πολύ βασικής λειτουργίας του οργανισμού. Δεν θα πώ άλλα.

Οκ αφου καταλαβες οτι ησουν λαθος στον τροπο σου και ζητας συγνωμη δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου για να μην την δεχθω....
Καταλαβαινω απολυτα οτι το χαπι σου εχει καταστρεψει τη ζωη γιατι το εχω ΒΙΩΣΕΙ.....ξερω πολυ καλα τι ενοοεις....ξερω οτι 6 μηνες ειναι υπερ-αρκετοι για να στο κανουν παρ ολο που σε μερικους φανταζει περιεργο....ξερω οτι μπορει να μην επανελθεις ποτε....παρ ολο που σε μερικους παλι μοιαζει περιεργο....και ξερω και γιατι μαχονται με νυχια και με δοντια για την υπερασπιση της φινας και προτιμουν να ακουν μονο τα καλα λογια και τα κακα τα θεωρουν τρομοκρατικα....τρομοκρατικα δεν ειναι τα λογια των χρηστων της φινας τρομακτικα ειναι αυτα που επαθαν οι χρηστες εξ αιτιας της...και ναι δε τα παθαινουν ολοι....καποιοι ομως τα παθαινουν...και απ αυτους τους καποιους μερικοι επανερχονται και μερικοι οχι....αυτα ειναι η αληθεια και σε οποιον αρεσει....!!!
εγω μετα την διακοπη της φινας επανηλθα σεξουαλικος πολυ γρηγορα...νευρολογικα ομως οχι...νευρολογικα θελει χρονο/χρονια...επανερχομαι ομως...το βλεπω..το ζω...εχω επανελθει κατα 80% τα 2μησι χρονια που ειμαι οφ απ το φαρμακο και ελπιζω οτι συνεχιζω και θα φτασω το 100%......
Το προβλημα με περιπτωσεις σαν τη δικη μου ειναι οτι τον 1ο χρονο δεν ειχα καμμια παρενεργεια....ξεκινησα να τις περνω χαμπαρι κοντα στον εναμησι χρονο...αλλα δε τις συνδιασα με την φινα αμεσως μιας και εμφανιστηκαν ηπια στην αρχη...αλλα περνοντας ο καιρος γινοντουσαν εντονες και ολο πιο εντονες ωσπου φτανοντας στα 2 χρονια ο οργανισμος μου δε μπορουσε να διαχειρηστει αλλο το χαπι και ειχε βγει νοκ-αουτ...προσπαθησα αλλους 3-4 μηνες μειωνοντας την δοση στο 0.5mg/day να δω μπας και επανελθω αλαλ τιποτα..ειχα βγει νοκ-αουτ δεν την αντεχε αλλο το σωμα μου και μου το εδειχνε με βασανιστικα ασχημους τροπους....ευτυχως παρ ολη την ταλαιπωρια ανηκω σε αυτους που μετα την διακοπη το σωμα καταφερνει και επανερχεται παλι στα φυσιολογικα.....γιατι για μερικους αυτο δεν ειναι σιγουρο κ πραγματικα ειναι ασχημη κατασταση.....

ΟΚ Φίλε,

Δες παραπάνω το ποστ για τον κύκλο μεθυλιωσης. Χωρις σωστή μεθυλίωση το νευρικό σύστημα και οι νευροδιαβιβαστές τα παίζουν, δημιουργείται οξειδωτικο στρες στον οργανισμό.

Διάβασε και ενημερώσου. Εγω ο,τι ειχα να πω το ειπα, δεν κρυβω πλεον τίποτα
 

Panos1982

Well-Known Member
**Dance θα γραψω γενικες αιματος και θα προσθεσω και ορμονικες και θυροειδη που μου ειπες...οπως επισης και ουρων και νεφρου/συκωτιου γιατι περνω εδω και 10 μηενς που αρχισα gym πρωτεινη και κρεατινη και θελω να δω πως ειναι μεσα τα πραγματα αν και πιστευω οτι ειναι καλα για τι ειμαι πολυ προσεκτικος στην χρηση τους....
170 παγκο ε?? ειναι κτηνακι ο φιλος σου τον εχω δει :)
εγω παλια που ημουν στα φορτε μου επαιζα στα 130 κιλα....αλλα ζυγιζα μολις 83..συναγωνιζομουν αυτους που ζυγισαν 100kg....τοτε επαιρνα και φινα κιολας και μου δινε δυναμη...ημουν οντως πολυ δυνατος....τωρα χαλια, χαχα :) 100 κιλα βαζω κι αυτα με λιγο ζορι....αλλα μονο 10 μηνες κανω ακομα θα ανεβω σιγα σιγα....
αυτο για την καταπονηση μυων τη εξεταση ειναι να την κανω κι αυτη?


welec είπε:
ΟΚ Φίλε,

Δες παραπάνω το ποστ για τον κύκλο μεθυλιωσης. Χωρις σωστή μεθυλίωση το νευρικό σύστημα και οι νευροδιαβιβαστές τα παίζουν, δημιουργείται οξειδωτικο στρες στον οργανισμό.

ok θα το κοιταξω thanks,
αυτο με το νευρικο συστημα και το στρες το γνωριζω...οπως και οι εξαψεις....πανε πακετο αυτα τα 3....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Πάνο αυτός ο δείκτης λέγεται CK ή CPK κάπως έτσι. Έτσι και αλλιώς περιλαμβάνεται στις βιοχημικές (αίματος) που θα κάνεις αλλά δεν τις λαμβάνεις υπόψη γιατί όταν κάνεις gym θα ειναι αλλοιωμένες δηλαδή στα ύψη.
 

DeathAdder

New Member
Welec
Τι είναι αυτά που γράφεις καταρχάς και κακώς κάθεσαι και τα γράφεις εδώ μέσα.
Πως μπορείς και πιστεύεις και εσύ στην αντίσταση στα ανδρογόνα που διατυμπανίζουν κάποιοι ξερόλες στο propeciahelp?
Το πρόβλημα έγκειται κυρίως στα χημικά στο κεφάλι σου, (πολύ χαμηλή ντοπαμίνη και σεροτονίνη) και στην συνεπακόλουθη ατροφία που προκαλεί η έλλειψη τους τόσο στον υποθάλαμο όσο και στην αμυγδαλή καθώς και στις διαμεταξύ τους επικοινωνίες.

Από όλες τις εξετάσεις που σκέφτεσαι ή έχεις κάνει επικεντρώσου στις εξής.

*Κορτιζόλη σιέλου 4x τη μέρα
*Μέτρηση της 3-adiol-g
*Ολική τεστοστερόνη
*Προλακτίνη -αν νιώθεις ανοργασμικότητα- θα σου μαρτυρήσει πόσο πεσμένη είναι και η ντοπαμίνη συνάμα
*Fsh (η Lh είναι εξαιρετικά ασταθής και δεν τη χρειάζεσαι)
*Διορθηκό υπέρηχο του προστάτη αδένα οπωσδήποτε διότι η πτώση του ΥΥΕ και η ατροφία από τη φιναστερίδη προδιαθέτει σε προφλεγμονώδεις καταστάσεις.
Επίσης το Psa ή και το fPsa δε λένε πολλά γιατί μετά τη φιναστερίδη έχεις χάσει σημαντικό ποσοστό του υγιούς προστατικού ιστού και οι πρωτείνες που παράγονται κατά οποιοαδήποτε πιθανή φλεγμονώδη αποδόμηση του είναι μειωμένες χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχουν συμβεί άλλα ευτράπελα στο αμυντικό του σύστημα. Δλδ υπάρχει περίπτωση να εμφανίσει κάποιος καρκίνο στον προστάτη μετά τη φιναστερίδη και με psa 2. Έχει καταγραφεί. Δε λέει τπτ από μόνο του. Μόνο ο διορθηκός υπέρηχος μπορεί να δείξει τι συμβαίνει πλέον εκεί κάτω.

Γενικά σε κάθε περίπτωση όπου έχουμε σημαντική επιβράδυνση ενζύμων που μετατρέπουν προορμόνες σε ορμόνες ή ορμόνες σε μεταβολίτες κτλ υπάρχει καθίζηση του συστήματος υποθαλάμου, υπόφυσης, επινεφριδίων και γεννητικών. Αυτό έχει αιτιολογία αλλά σε κάθε πάθηση ενδέχεται να ποικίλλει.
Για να διορθωθεί σε κάποιο τέλος πάντων βαθμό απαιτεί σωστή ρύθμιση όλων των νευροδιαβιβαστών που εμπλέκονται στην παραγωγή και τη ρυθμικότητα της GnRH. Μπορει να το κάνεις με βαριά γυμναστική μπορεί με διεγερτικά αντικαταθλιπτικά (πλην των SSRi ή αν τα πάρεις σε χαμηλές δόσεις και με παύσεις) ή άλλα φάρμακα πιο ψαγμένα και ίσως απαγορευμένα.
Η χρήση ορμονών στην οποία αναφέρεσαι εσύ είναι εδώ και χρόνια μία εσφαλμένη προσέγγιση και δεν έχει οδηγήσει πουθενά, παρά μόνο σε λάθος συμπεράσματα και μελετες.

Πρέπει να καταλάβεις πως όταν δεν επικοινωνεί σωστά η αμυγδαλή με τον υποθάλαμο ή ο υποθάλαμος με την υπόφυση (λόγω χαμηλής συγκέντρωση/επαναπρόσληψη η απελευθέρωση νευροδιαβιβαστών στις παραπάνω περιοχές) τότε το να χρησιμοποιήσεις ας πούμε HcG h HMG για να ανεβάσεις την Τεστοστερόνη είναι ότι χειρότερο καθώς θα δημιουργήσει πολυ πιο γρήγορο negative feedback και θα κατεβάσει και άλλο τον άξονα σου. Μη νομίζεις κοινώς ότι υπάρχει μόνο ο υποθάλαμος, η υπόφυση, και τα γεννητικά σου. Ανώτερα κέντρα στον εγκέφαλο σου ρυθμίζουνε το πόσο σωστά θα γίνεται η επικοινωνία μεταξύ των κατωτέρων. Και αυτά ρυθμίζουν επίσης και το καθημερινό starting point παραγωγής όλων των γοναδοτροπινών και κορτικοτροπινών.

Ολα αυτά τα μεταφιναστεριδικά σύνδρομα εντάσσονται στη σφαίρα της παθολογίας των συνδρόμων χρονίας κόπωσης (μυαλγική εγκεφαλομυελίτιδα) και γιαυτό δεν αντιμετωπίζονται εύκολα. Ομως υπάρχουν φάρμακα που μπορεί να σε βοηθήσουν, αλλιώς πιάσε τις πρωτείνες και ξεκίνα ασκήσεις αντίστασης (βάρη κτλ) και όσο ανεβεί ο άξονας σου με τα χρόνια.
100% μετά τη φιναστερίδη δεν μπορεί να γίνει πάντως, δε ξέρω κανέναν που να το κατάφερε προσωπικά.
Και δεν είναι ούτε θέμα γονιδίων (μη δίνεις λεφτά σε βλακείες εξετάσεις) ούτε θέμα δόσης που πήρες ούτε θέμα χρόνου που το πήρες το φάρμακο. Υπάρχουν ασθενείς που με την 1η δόση μείνανε σεξουαλικά ανάπηροι.

Για περισσότερες πληροφορίες σε παραπέμπω στην εγκυκλοπαίδεια του στρες στα σύνδρομα χρονίας κόπωσης. Εξηγεί αναλυτικώς τις περιπτώσεις διαταραχών των διαφορων αξόνων.
 
Μπλουζα