Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

dk1984

Member
stemoxydine, τι ειναι, τι κανει; Αξιζει; υπαρχει τοπικ γι'αυτο; τιμη; λινκ;
τι ειναι τι κανει και ποιο ειναι το προιον υπαρχει αναλυση στη πρωτη σελιδα του θεματος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi πριν το λουσιμο βαζω αιθερια ελαια με λαδι βασης για ενα τριωρο ενω αμεσως μετα το λουσιμο ρολλερ 0,5 και stemoxydine. Να τα διατηρησω τα αιθερια ελαια πριν το λουσιμο ή να εφαρμοζω μονο το λαδι; Εσυ στην πρωτη σελιδα του θεματος και οσον αφορα τα αιθερια ελαια κανεις χρηση πάντα ημερα/ες μετα το ρολλερ ομως.

Mε 0,5, βάζεις ότι θες, όποτε θες. Με μεγαλύτερες βελόνες που κυνηγάς τα όποια πιθανά οφέλη της φλεγμονής, θέλει προσοχή, γι αυτό τα έβαζα μερικές ημέρες μετά..
 

leas

Well-Known Member
έχω καταλήξει προ καιρού πως η όλη περιοχή έχει υποστεί remodeling
Gomi μπορεί να ακουστεί χαζό.. αλλά μιας και αναφέρεις όλη αυτην την αλλαγή(remodeling).. αν υποθέσουμε οτι μια περιοχή έχει υποστεί αυτην την μετατροπή-remodeling και εμεις παρέμβουμε και κάνουμε μια μμ σε εκέινο το σημείο έχω διαβάσει κατα καιρούς πως στο τμήμα εκείνο θα δημιουργηθεί ή επανενεργοποιηθεί ένα σύστημα αιμάτωσης..Εάν λοιπόν η επέμβαση γίνει και σε κάποιον με disussed thinnig και αποφευχθεί το shockloss, θεωρητικά μετα απο την επέμβαση το νέο περιβάλλον δεν θα έπρεπε να είναι πιο φιλικο για τις εναπομείναντες τρίχες και ίσως να φρέναρε και αυτό το remodeling...(προφανώς και έχω δει αρκετες περιπτώσεις μεταμοσχευσεων που έμειναν όσες τρίχες μεταμοσχευθηκαν και το υπόλοιπο κεφάλι γυάλισε..απλά μπακαλίστικα όπως το σκέφτομαι έχει κάποια λογική ή οχι;;;;)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi μπορεί να ακουστεί χαζό.. αλλά μιας και αναφέρεις όλη αυτην την αλλαγή(remodeling).. αν υποθέσουμε οτι μια περιοχή έχει υποστεί αυτην την μετατροπή-remodeling και εμεις παρέμβουμε και κάνουμε μια μμ σε εκέινο το σημείο έχω διαβάσει κατα καιρούς πως στο τμήμα εκείνο θα δημιουργηθεί ή επανενεργοποιηθεί ένα σύστημα αιμάτωσης..

Σωστά, δημιουργείται αγγειογένεση που τροφοδοτεί τους θύλακες

Εάν λοιπόν η επέμβαση γίνει και σε κάποιον με disussed thinnig και αποφευχθεί το shockloss, θεωρητικά μετα απο την επέμβαση το νέο περιβάλλον δεν θα έπρεπε να είναι πιο φιλικο για τις εναπομείναντες τρίχες και ίσως να φρέναρε και αυτό το remodeling...(προφανώς και έχω δει αρκετες περιπτώσεις μεταμοσχευσεων που έμειναν όσες τρίχες μεταμοσχευθηκαν και το υπόλοιπο κεφάλι γυάλισε..απλά μπακαλίστικα όπως το σκέφτομαι έχει κάποια λογική ή οχι;;;;)

H παραπάνω αγγειογένεση που δημιουργείται στους νέους θύλακες απ όσο έχω διαβάσει δεν επηρεάζει θετικά άλλους αδύναμους θύλακες και είναι και λογικό. Το μόνο που θα μπορούσε θεωρητικά να βοηθήσει είναι τα dp cells ενός νέου υγιή θύλακα όπως είναι του μοσχεύματος, αλλά στην πράξη δεν έχω δει πουθενά να συμβαίνει.
Πιο πολλές πιθανότητες θα έδινα σε κάποιον diffuse thinning τα υπόλοιπα μαμα μαλλιά να γίνουν χειρότερα, παρά καλύτερα πάντως...
 

johnysblue

Active Member
@GOMI αυτο το dmso κανει?
Επειδη δεν με αφηνει να βαλω λινκ..ο τιτλος γραφει
DMSO 99.99% Pure & Natural Liquid
Γιατι αναφερεις οτι πρεπει να ναι σωστη περιεκτηκοτητα αν τα λεω καλα.
Λεω να ξεκινησω τα ελαια που προτεινεις, χωρις τραυματισμο ομως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI αυτο το dmso κανει?
Επειδη δεν με αφηνει να βαλω λινκ..ο τιτλος γραφει
DMSO 99.99% Pure & Natural Liquid
Γιατι αναφερεις οτι πρεπει να ναι σωστη περιεκτηκοτητα αν τα λεω καλα.
Λεω να ξεκινησω τα ελαια που προτεινεις, χωρις τραυματισμο ομως.

Δεν θα το έπαιρνα, εκτός του ότι αναγράφει διάρκεια ζωής 5 χρόνια, μου φαίνεται πως απλός έχουν κολλήσει μια ετικέτα και τίποτα άλλο ενώ είναι και σε πλαστικό μπουκάλι.
Το αγνό dmso δεν λήγει...
Εγώ έχω αυτό, αλλά δεν είδα να πωλείται μεμονωμένα, το είχα πάρει από γερμανία

-http://www.ebay.com/itm/2x-DMSO-99-9-Pharma-grade-Dimethyl-sulfoxide-liquid-2x-3-4-Oz-2x-100ml-Set-/262773758804?hash=item3d2e895b54:g:VR0AAOSwJ7RYXAba
 

johnysblue

Active Member
Δεν θα το έπαιρνα, εκτός του ότι αναγράφει διάρκεια ζωής 5 χρόνια, μου φαίνεται πως απλός έχουν κολλήσει μια ετικέτα και τίποτα άλλο ενώ είναι και σε πλαστικό μπουκάλι.
Το αγνό dmso δεν λήγει...
Εγώ έχω αυτό, αλλά δεν είδα να πωλείται μεμονωμένα, το είχα πάρει από γερμανία

-http://www.ebay.com/itm/2x-DMSO-99-9-Pharma-grade-Dimethyl-sulfoxide-liquid-2x-3-4-Oz-2x-100ml-Set-/262773758804?hash=item3d2e895b54:g:VR0AAOSwJ7RYXAba

Καλα που ρωτησα δηλαδη..ευχαριστω GOMI
 

Mallick

Member
Δεν θα το έπαιρνα, εκτός του ότι αναγράφει διάρκεια ζωής 5 χρόνια, μου φαίνεται πως απλός έχουν κολλήσει μια ετικέτα και τίποτα άλλο ενώ είναι και σε πλαστικό μπουκάλι.
Το αγνό dmso δεν λήγει...
Εγώ έχω αυτό, αλλά δεν είδα να πωλείται μεμονωμένα, το είχα πάρει από γερμανία

-http://www.ebay.com/itm/2x-DMSO-99-9-Pharma-grade-Dimethyl-sulfoxide-liquid-2x-3-4-Oz-2x-100ml-Set-/262773758804?hash=item3d2e895b54:g:VR0AAOSwJ7RYXAba
Γεια σου gomi διαβαζοντας σχεδον τα παντα εδω στο site, φαινεται οτι το κατεχεις το θεμα. Σε νεο μηνυμα σου ειδα οτι λογω πολλων χρηματων κλπ το εχεις ψιλοπαρατησει το θεμα με τους πολλους πειραματισμους. Τι προτεινεις? για ηπιο regrowth περα της μινιξιδιλης η οποια για μενα τελος. Απο οτι διαβασα με ρολερ 0,5 στεμοξυδινη(η οποια την θεωρω χαμενη δουλεια) και φολι πετυχαινεις και διατηρεις ενα μικρο regrowth που σου φτιαχνει αρκετα την εικονα. Τι προτεινεις περα απο ρολερ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Goml θα μπορουσε να γινει σπιτικη λοσιον με βαση το Red Korean Ginseng Extract π.χ. αυτο http://www.ebay.com/itm/Korean-6Years-Root-Red-Ginseng-Extract-365-240g-x1-Bottle-/272527218833?hash=item3f73e35891:g:aF8AAOxydlFS8hSc και οχημα DMSO και αιθυλικη αλκοολη;

Το συγκεκριμένο το έχω και παίρνω 4γρ καθημερινά. Για τοπικό είναι πολύ κολλώδες, να φανταστείς από το κουτάλι βγαίνει μόνο με καυτό νερό. Δεν θα στο πρότεινα.
Αν οπωσδήποτε θες να πειραματιστείς με ginseng, αυτό είναι καλύτερο μιας και είναι από berry.
-http://www.ebay.com/itm/142106232529?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γεια σου gomi διαβαζοντας σχεδον τα παντα εδω στο site, φαινεται οτι το κατεχεις το θεμα. Σε νεο μηνυμα σου ειδα οτι λογω πολλων χρηματων κλπ το εχεις ψιλοπαρατησει το θεμα με τους πολλους πειραματισμους. Τι προτεινεις? για ηπιο regrowth περα της μινιξιδιλης η οποια για μενα τελος. Απο οτι διαβασα με ρολερ 0,5 στεμοξυδινη(η οποια την θεωρω χαμενη δουλεια) και φολι πετυχαινεις και διατηρεις ενα μικρο regrowth που σου φτιαχνει αρκετα την εικονα. Τι προτεινεις περα απο ρολερ?

Δεν πιστεύω πως υπάρχει κάτι άλλο εκτός της μινοξιδίλης που να βγάζει μαλλιά αλλά και αυτή υπό προϋποθέσεις.
Από κει και πέρα, το όλο παιχνίδι παίζεται στη διατήρηση και όσο γίνεται κάποια ενδυνάμωση των υπαρχόντων. Σε εμένα αυτό το κάνει το ρολλερ + stemoxydine ως βασικά και από κει και πέρα, πεπτίδια, έλαια κλπ...
Πολύ καλά δουλεύει και το depakine, το οποίο το βάζω πλέον αραιά και που γιατί πρόκειται για επικίνδυνο φάρμακο. Επίσης τοπική αλοιφή fungoral την οποία θα ξαναδοκιμάσω προσεχώς μιας και στο παρελθόν μου είχε δουλέψει καλά. Δεν είναι για όλους ούτε είναι και απόλυτα ασφαλής.

Πριν 24 χρόνια θυμάμαι όταν είχα επισκεφθεί τον πρώτο ανδρολόγο - δερματολόγο για το μαλλί, στην Β.Σοφίας στην Αθήνα και το πρώτο πράγμα που μου είχε πει, είναι πως όποιος σου πει ότι θα σου βγάλει μαλλιά, θα σε κοροϊδεύει. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε βοηθήσω να διατηρήσεις ότι μπορείς. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο.
Τόσα χρόνια μετά, το λυπηρό είναι πως είχε και συνεχίζει να έχει δίκαιο...

Μέσα από πειραματισμούς υπάρχουν πραγματάκια που μπορούν να κάνουν μια μικρή διαφορά, αλλά το κόστος, το ψυχολογικό, η καθημερινή ρουτίνα και το πρόσκαιρο των όποιων θετικών αποτελεσμάτων, δεν αξίζουν τον κόπο.
 

Mallick

Member
Δεν πιστεύω πως υπάρχει κάτι άλλο εκτός της μινοξιδίλης που να βγάζει μαλλιά αλλά και αυτή υπό προϋποθέσεις.
Από κει και πέρα, το όλο παιχνίδι παίζεται στη διατήρηση και όσο γίνεται κάποια ενδυνάμωση των υπαρχόντων. Σε εμένα αυτό το κάνει το ρολλερ + stemoxydine ως βασικά και από κει και πέρα, πεπτίδια, έλαια κλπ...
Πολύ καλά δουλεύει και το depakine, το οποίο το βάζω πλέον αραιά και που γιατί πρόκειται για επικίνδυνο φάρμακο. Επίσης τοπική αλοιφή fungoral την οποία θα ξαναδοκιμάσω προσεχώς μιας και στο παρελθόν μου είχε δουλέψει καλά. Δεν είναι για όλους ούτε είναι και απόλυτα ασφαλής.

Πριν 24 χρόνια θυμάμαι όταν είχα επισκεφθεί τον πρώτο ανδρολόγο - δερματολόγο για το μαλλί, στην Β.Σοφίας στην Αθήνα και το πρώτο πράγμα που μου είχε πει, είναι πως όποιος σου πει ότι θα σου βγάλει μαλλιά, θα σε κοροϊδεύει. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε βοηθήσω να διατηρήσεις ότι μπορείς. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο.
Τόσα χρόνια μετά, το λυπηρό είναι πως είχε και συνεχίζει να έχει δίκαιο...

Μέσα από πειραματισμούς υπάρχουν πραγματάκια που μπορούν να κάνουν μια μικρή διαφορά, αλλά το κόστος, το ψυχολογικό, η καθημερινή ρουτίνα και το πρόσκαιρο των όποιων θετικών αποτελεσμάτων, δεν αξίζουν τον κόπο.
Η ουσια του πραγματος ειναι αυτη, οτι 24 χρονια μετα στα ιδια (σχεδον) ειμαστε. Και δε βλεπω σε οριζοντα πενταετιας κατι καινουργιο. Θεωριες πολλες, αλλα δυστυχως μεχρι στιγμης εχουν μεινει τα πραγματα στασιμα στις θεωριες. Οι λογοι γνωστοι και χιλιοειπωμένοι
 

Mallick

Member
Α και που εισαι Gomi ειχαμε μιλησει και για το piloxl στη σχετικη ενοτητα το οποιο συνδυαζει και wounding ως ενα βαθμο αλλα πολυ ακριβο ρε συ.Περα απο το θεμα της τιμης, εμπειρικα, θα κανει δουλεια, δουλεια του στυλ(για να ξερουμε και τι να περειμενει κανεις) απο no4 να σε παει μιλωντας χονδρικα σε 3.5? Η τιμη του παντως απαγορευτικη, αλλα μιλαμε εντελως υποθετικα αν και εφοσον κλπ.Τι πιστευεις? Παντως απο no 5 να φτασει κανεις 2 κλπ. ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ.
 

35007

Member
Το συγκεκριμένο το έχω και παίρνω 4γρ καθημερινά. Για τοπικό είναι πολύ κολλώδες, να φανταστείς από το κουτάλι βγαίνει μόνο με καυτό νερό. Δεν θα στο πρότεινα.
Αν οπωσδήποτε θες να πειραματιστείς με ginseng, αυτό είναι καλύτερο μιας και είναι από berry.
-http://www.ebay.com/itm/142106232529?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Ευχαριστω για την απαντηση GOMI. Αυτο που μου προτεινεις πρεπει να του ενισχυσω την απορροφηση με αιθυλικη αλκοολη, να το αραιωσω με WFI και σε τι αναλογιες; Εκτος και αν μπορει να χρησιμοποιηθει ως εχει.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστω για την απαντηση GOMI. Αυτο που μου προτεινεις πρεπει να του ενισχυσω την απορροφηση με αιθυλικη αλκοολη, να το αραιωσω με WFI και σε τι αναλογιες; Εκτος και αν μπορει να χρησιμοποιηθει ως εχει.

Dmso θα ήταν καλύτερα, αλλιώς 10% οινόπνευμα και να το διατηρείς στο ψυγείο
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Α και που εισαι Gomi ειχαμε μιλησει και για το piloxl στη σχετικη ενοτητα το οποιο συνδυαζει και wounding ως ενα βαθμο αλλα πολυ ακριβο ρε συ.Περα απο το θεμα της τιμης, εμπειρικα, θα κανει δουλεια, δουλεια του στυλ(για να ξερουμε και τι να περειμενει κανεις) απο no4 να σε παει μιλωντας χονδρικα σε 3.5? Η τιμη του παντως απαγορευτικη, αλλα μιλαμε εντελως υποθετικα αν και εφοσον κλπ.Τι πιστευεις? Παντως απο no 5 να φτασει κανεις 2 κλπ. ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ.

Αν το δοκίμαζα, θα ήταν κυρίως για διατήρηση, εκτός αν η τριχόπτωση είναι πολύ πρόσφατη, αλλά γι αυτή την τιμή δεν θα το πλησίαζα. Υπήρχε μια ευκαιρία να το δοκιμάσουμε, αλλά δεν υπήρξε ενδιαφέρον, όπως και στα περισσότερα...
 

Mallick

Member
Αν το δοκίμαζα, θα ήταν κυρίως για διατήρηση, εκτός αν η τριχόπτωση είναι πολύ πρόσφατη, αλλά γι αυτή την τιμή δεν θα το πλησίαζα. Υπήρχε μια ευκαιρία να το δοκιμάσουμε, αλλά δεν υπήρξε ενδιαφέρον, όπως και στα περισσότερα...
Δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια gomi παρατηρω ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΛΥΠΗ οτι και το φορουμ πλεον εχει μεινει στασιμο σε θεματα θεραπειων κλπ, και περισσοτερο εξελίσσεται σε φορουμ μεταμοσχευσεων(δεν το θεωρω απαραιτητα κακο), το κακο ειναι η στασιμοτητα, η οποια ομως στασιμοτητα παρατηρείται και στο ξενο φορουμ(σε πολυ μικροτερο βαθμο βεβαια), και οφειλεται για να το συνδεσω και με τα παραπανω οτι εδω και δεκαετιες ολοκληρες εχουν μεινει στα ιδια, ενω παραμενουν στα συρταρια οι νεες θεωριες που θα οδηγουσαν στην καλυτερη αντιμετωπιση.
 
Μπλουζα