Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εντάξει, το θέμα είναι ότι η φίνα και η μίνοξ έχουν καταντήσει αποδιοπομπαίος τράγος σε ότι θέμα υγείας μας συμβαίνει.
Για παράδειγμα αυτό με την περιοδοντίτιδα μου ακούγεται κάπως παρατραβηγμένο...
Ναι έχουν τις παρενέργιες τους αλλά είναι εντελώς λάθος αυτή η νοοτροπία..

Η αλήθεια είναι πως όταν χρησιμοποιείς μινοξιδίλη από τα 17 μέχρι τα 38 σου, θα σου συμβούν πολλά όλο αυτό το διάστημα και θα σου φταίνε όλα εκτός της ηλικίας..:)
Δεν πιστεύω ότι ήταν από την μινοξιδίλη αν και έχει δράση στο θέμα ασβεστίου, απλά ήταν να γίνει και έγινε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ενδιαφέρουσα άποψη
https://www.academia.edu/17570665/A...nt_Hair_Research_and_an_Overlooked_Connection

και φυσικά μη θεραπεύσιμη, αφού αφορά το λεμφικό σύστημα. Ταιριάζει με αρκετά πάντως και ο συγκεκριμένος απ όσο είδα την υποστηρίζει αρκετά χρόνια σε διάφορα forum, αλλά στο τέλος καταλήγει στη μείωση των ανδρογόνων, οπότε....
 

cool11

Well-Known Member
Gomi υποκλινομαι στο θεμα σου...
Απο αλλο νημα διαβασα οτι εχεις εντρυφησει υπερβολικα στο θεμα, και οτι αν μη τι αλλο εισαι βαθυς γνωστης των τριχοπτωτικων διαδικασιων...

Δεν ξερω αν πρεπει να ρωτησω εδώ ή αλλού, αλλά ας μπω στην ουσία:
Εγω στην παρουσα φαση, με αρκετα ελεγχομενη τριχοπτωση(αν και πισω ψιλοχανω τη μαχη...) και μια δεκαπενταετια minox χρηση, πλεον εχω στην καθημερινη μαχη τα εξης:
Regain αφρο(πρωι), μέντα, δαφνέλαιο με σκουφακι, Folligen(βραδυ). Πακετο με βουρτσισμα πριν την καθε εφαρμογη.
Δεν χωράει βεβαια και πολλά περισσότερα το 24ωρο, αφου ενα 10ωρο ειμαι στη δουλεια, και ενα 7ωρο υπνος, οποτε οτι μπορεσουμε και βαλουμε στις λιγες ενδιαμεσες ωρες που απομενουν, και φυσικα πρωι και βραδυ.

Απο ολα αυτα που εχεις δοκιμασει στο πρωτο ποστ σου και μετέπειτα, τι θα μου προτεινες απο τοπικο(δεν θελω χαπια) να δοκιμασω;
Θα θελα μια προταση 1)οικονομικη(πχ μπολικα ml/ebay), 2) κατα προτιμηση μη-λαδερη(να μπορω να βγω απο το σπιτι)-αλλα στην αναγκη πες και για λάδια, και κυριως 3)αποτελεσματικη στον περισσοτερο κοσμο(οχι πολυ αμφιλεγομενη).
Δεν εχω πολλες προσδοκιες. Θελω απλα μια καλη/επαρκη συντηρηση, και αν βγει και χνουδακι θα ειμαι ευχαριστημενος.
Λοιπον;
 

tasos33

Well-Known Member
αυτο ειναι πολυ βασικο, εγω την ξεκινησα στα 31, αν την ειχα ξεκινησει στα 27 θα ημουν σε πολυ καλη κατασταση πιστευω, παρα το γεγονος οτι δεν μου εδωσε επανεκφυση καθολου διατησησε σε μεγαλο βαθμο οτι υπηρχε, αρα δουλεψε κατα το ημισι ,πιστευω πως οποιος ειναι στην αρχη της αραιωσης η μινοξ για τα μαλλια ειναι σαν το οξυγονο που αναπνεουμε
είχαν δοκιμάσει την μινοξιδίλη σε ασθενής με αρχικά στάδια τριχόπτωσης και από την βιοψία είχε προκύψει πως είχε πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε όσους είχαν περιθυλακική ίνωση
Κάνεις καθόλου ρολλερ?
 

nikolakis

Well-Known Member
αυτο ειναι πολυ βασικο, εγω την ξεκινησα στα 31, αν την ειχα ξεκινησει στα 27 θα ημουν σε πολυ καλη κατασταση πιστευω, παρα το γεγονος οτι δεν μου εδωσε επανεκφυση καθολου διατησησε σε μεγαλο βαθμο οτι υπηρχε, αρα δουλεψε κατα το ημισι ,πιστευω πως οποιος ειναι στην αρχη της αραιωσης η μινοξ για τα μαλλια ειναι σαν το οξυγονο που αναπνεουμε

Ολα αυτα τα χρονια χρήσης πως αποφεύγεις η έστω μετριαζεις το πρησμένο πρόσωπο κ τους μαύρους κύκλους;
 

tasos33

Well-Known Member
Niko δεν ειχα ποτε παρενεργειες απο την μινοξ η αν ειχα ηταν αμελητεες αποτε δεν εδινα κ σημασια, ισως επειδη δεν υπηρχε και 100% απορροφηφη και γι αυτο δεν ειχα και επανεκφυση, απο κει και περα ισως η καλη διατροφη που κανω σε συνδθασμο με την ασκηση να παιζουν το ρολο τους, ενα ακομα στοιχειο που ηθελα να τονισω ειναι το εξης, μετα απο δοκιμες που εκανα διαπιστωσα πως
ειτε βαζω 1Ml ειτε 2ml το αποτελεσμα ειναι το ιδιο, οποτε εμεινα στο 1ml και κατι καθε βραδυ σχεδον.
 

nikolakis

Well-Known Member
Niko δεν ειχα ποτε παρενεργειες απο την μινοξ η αν ειχα ηταν αμελητεες αποτε δεν εδινα κ σημασια, ισως επειδη δεν υπηρχε και 100% απορροφηφη και γι αυτο δεν ειχα και επανεκφυση, απο κει και περα ισως η καλη διατροφη που κανω σε συνδθασμο με την ασκηση να παιζουν το ρολο τους, ενα ακομα στοιχειο που ηθελα να τονισω ειναι το εξης, μετα απο δοκιμες που εκανα διαπιστωσα πως
ειτε βαζω 1Ml ειτε 2ml το αποτελεσμα ειναι το ιδιο, οποτε εμεινα στο 1ml και κατι καθε βραδυ σχεδον.

Καταλαβα μόνο μια χρήση δηλαδή την ημέρα . Εγινε ευχαριστώ
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi υποκλινομαι στο θεμα σου...
Απο αλλο νημα διαβασα οτι εχεις εντρυφησει υπερβολικα στο θεμα, και οτι αν μη τι αλλο εισαι βαθυς γνωστης των τριχοπτωτικων διαδικασιων...

Δεν ξερω αν πρεπει να ρωτησω εδώ ή αλλού, αλλά ας μπω στην ουσία:
Εγω στην παρουσα φαση, με αρκετα ελεγχομενη τριχοπτωση(αν και πισω ψιλοχανω τη μαχη...) και μια δεκαπενταετια minox χρηση, πλεον εχω στην καθημερινη μαχη τα εξης:
Regain αφρο(πρωι), μέντα, δαφνέλαιο με σκουφακι, Folligen(βραδυ). Πακετο με βουρτσισμα πριν την καθε εφαρμογη.
Δεν χωράει βεβαια και πολλά περισσότερα το 24ωρο, αφου ενα 10ωρο ειμαι στη δουλεια, και ενα 7ωρο υπνος, οποτε οτι μπορεσουμε και βαλουμε στις λιγες ενδιαμεσες ωρες που απομενουν, και φυσικα πρωι και βραδυ.

Απο ολα αυτα που εχεις δοκιμασει στο πρωτο ποστ σου και μετέπειτα, τι θα μου προτεινες απο τοπικο(δεν θελω χαπια) να δοκιμασω;
Θα θελα μια προταση 1)οικονομικη(πχ μπολικα ml/ebay), 2) κατα προτιμηση μη-λαδερη(να μπορω να βγω απο το σπιτι)-αλλα στην αναγκη πες και για λάδια, και κυριως 3)αποτελεσματικη στον περισσοτερο κοσμο(οχι πολυ αμφιλεγομενη).
Δεν εχω πολλες προσδοκιες. Θελω απλα μια καλη/επαρκη συντηρηση, και αν βγει και χνουδακι θα ειμαι ευχαριστημενος.
Λοιπον;

Aυτά που βάζεις είναι αρκετά καλά, από τοπικά θα σου πρότεινα να πειραματιστείς μόνο με το serioxyl και συνδυαστικά με αυτό να δοκιμάσεις ρολλερ 0,5 σύμφωνα με αυτή την έρευνα.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5064188/
Αν τυχόν το δοκιμάσεις, θα αφήσεις το βούρτσισμα εκτός για ένα διάστημα.
 

Utopia

Active Member
Η αλήθεια είναι πως όταν χρησιμοποιείς μινοξιδίλη από τα 17 μέχρι τα 38 σου, θα σου συμβούν πολλά όλο αυτό το διάστημα και θα σου φταίνε όλα εκτός της ηλικίας..:)
Δεν πιστεύω ότι ήταν από την μινοξιδίλη αν και έχει δράση στο θέμα ασβεστίου, απλά ήταν να γίνει και έγινε
Wow!!!!o_Oo_Oo_O
 

cool11

Well-Known Member
Aυτά που βάζεις είναι αρκετά καλά, από τοπικά θα σου πρότεινα να πειραματιστείς μόνο με το serioxyl και συνδυαστικά με αυτό να δοκιμάσεις ρολλερ 0,5 σύμφωνα με αυτή την έρευνα.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5064188/
Αν τυχόν το δοκιμάσεις, θα αφήσεις το βούρτσισμα εκτός για ένα διάστημα.

Σε ευχαριστω.

Αυτο εδω λες;
wa26ue.jpg

Μηπως εχεις λινκς απο το syrioxil topic εδω στο site (δεν βλεπω να υπαρχει) ωστε να δω περισσοτερα?
Εχει δοκιμαστει με καλα αποτελεσματα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Kοιτάζω ξανά και ξανά το site της follica. Αυτά που έχει ξαναπεί ο Κωτσαρέλης. Κατά την επούλωση του δέρματος τα κύτταρα αποφασίζουν να αναδομήσουν δέρμα η θύλακες. Σε εμάς τα καραφλόπαιδα παίζουν άσο.
Λέει όμως πως υπάρχουν διάφοροι τρόποι να τα κάνεις να φτιάξουν θύλακες. Το διάφοροι τρόποι είναι ελπιδοφόρο.

Ένα μονοπάτι λογικά είναι το wnt.Το dermaroller κατά πάσα πιθανότητα δεν ενισχύει την απορρόφηση της μινοξιδίλης αλλά η ουσία αυτή εμπλέκεται με το wnt pathway. Και μιλάμε για νέους θύλακες και όχι ξύπνημα παλιών.
Το άλλοι τρόποι egfr , pgf2 , pdg2, fgf9;
Άντε να έρθει το 18 να δούμε και αυτό εάν κυκλοφορήσει όπως ισχυρίζονται και το πρώτο αντιανδρογόνο που θα κυκλοφορήσει για την ακμή.
 

nine

Active Member
Kοιτάζω ξανά και ξανά το site της follica. Αυτά που έχει ξαναπεί ο Κωτσαρέλης. Κατά την επούλωση του δέρματος τα κύτταρα αποφασίζουν να αναδομήσουν δέρμα η θύλακες. Σε εμάς τα καραφλόπαιδα παίζουν άσο.
Λέει όμως πως υπάρχουν διάφοροι τρόποι να τα κάνεις να φτιάξουν θύλακες. Το διάφοροι τρόποι είναι ελπιδοφόρο.

Ένα μονοπάτι λογικά είναι το wnt.Το dermaroller κατά πάσα πιθανότητα δεν ενισχύει την απορρόφηση της μινοξιδίλης αλλά η ουσία αυτή εμπλέκεται με το wnt pathway. Και μιλάμε για νέους θύλακες και όχι ξύπνημα παλιών.
Το άλλοι τρόποι egfr , pgf2 , pdg2, fgf9;
Άντε να έρθει το 18 να δούμε και αυτό εάν κυκλοφορήσει όπως ισχυρίζονται και το πρώτο αντιανδρογόνο που θα κυκλοφορήσει για την ακμή.

οποτε μιλαμε για νεους θυλακες και οχι αυτους που νεκρωσε η dht με τον καιρο.
το θεμα ειναι να βρεθει κατι να μην φτανει σε αυτο το σημειο ο θυλακας και να μπορει να δινει κανονικη τριχα χωρις σμικρυνση.
ακομη και αυτα τα λιγα που μου εδωσε το wounding (dermaroller) στα temples ηταν velus
 

pithikas

Well-Known Member
οποτε μιλαμε για νεους θυλακες και οχι αυτους που νεκρωσε η dht με τον καιρο.
το θεμα ειναι να βρεθει κατι να μην φτανει σε αυτο το σημειο ο θυλακας και να μπορει να δινει κανονικη τριχα χωρις σμικρυνση.
ακομη και αυτα τα λιγα που μου εδωσε το wounding (dermaroller) στα temples ηταν velus
Έτσι έχω καταλάβει...Το dermaroller κατά τη γνώμη μου είναι ανεπαρκές εκ των αποτελεσμάτων που έχει δώσει σε χρήστες που το δοκιμάσαν και ψάχνω για κάτι παραπάνω...
Το θέμα είναι να προετοιμάσεις το περιβάλλον(υποξία) μετά η πριν τον τραυματισμό, να μαζευτούν οι αυξητικοί παράγοντες για την επούλωση(φτάνει μόνο ο τραυματισμός;). Πρέπει να μπλοκαριστούν κάποια πράγματα που λειτουργούν αρνητικά-κορτιζόνη;

Τα ρωτάω μπας και υπάρχει κανείς άλλος πέραν του GOMI να έχει δοκιμάσει κάτι.
Γενικά θέλει ψάξιμο γιατί μπορεί να είναι και επικίνδυνο να δοκιμάζουμε κάτι που δε ξέρουμε επειδή το διαβάζουμε κάπου. Και πειραματισμό δεν έχω χρόνο να κάνω αυτόν τον καιρό. Το μόνο που τηρώ τόσα χρόνια είναι η καταπολέμηση τoυ σκληροδέρματος-πιστεύω θα ήμουν 5αρης χωρίς detumescence.
 

leas

Well-Known Member
Το μόνο που τηρώ τόσα χρόνια είναι η καταπολέμηση τoυ σκληροδέρματος-πιστεύω θα ήμουν 5αρης χωρίς detumescence.

Pithika την μέθοδο αυτή του detumescence δεν θα μπορούσε και το ρόλλερ να αντικαταστήσει ή και να την κάνει καλύτερα; Αν πχ κάποιος έκανε με μικρό 0,75 ανα 10 μέρες για να αποφύγει τυχόν δυσάρεστες συνέπειες(όπως έχει αναφέρει ο Gomi).Γιατι όταν λες σκληρόδερμα νόμιζω αναφέρεσαι στο "καρούμπαλο" που έχουν κάνει αρκετοι κατα καιρούς λόγο.,.,Ψάχνω αλλα δεν βρίσκω αν υπήρχε κάπου νήμα για το detumescence , εσυ το κάνεις κάθε μέρα, κάνεις απλα μασαζ με πιεση, και για πόση ώρα;
 

leas

Well-Known Member
Το έψαχνα στην αναζήτηση αλλα δεν.,,σε ευχαριστώ..Μετα και τα όμορφα-πρωινά νεα απο την δύση θα το ξεκινήσω μέχρι να ξεριζώσω το μυαλο μου..
 

Spyrous

New Member
Χαίρετε, μόλις γράφτηκα στο φόρουμ. Αποφάσισα να το κάνω αφού διάβασα προσεκτικά αυτό το θέμα. Φυσικά, έχω διαβάσει και 'γω την περίπτωση του Ελβετού και είμαι σε διαδικασία συγκέντρωσης των συστατικών και εργαλείων που προτείνει για το λεγόμενο ghetto protocol. Θέλω να περισώσω ό,τι μπορώ, με την ελπίδα ότι μια κάποια λύση θα υπάρξει τα προσεχή χρόνια. GOMI μετά από 32 σελίδες που έχει φτάσει αυτό το θέμα, τί θεωρείς άκρως απαραίτητο για να αρχίσω ένα τέτοιο πρωτόκολλο;

Μέχρι στιγμής έχω βρει:
Καστορέλαιο
DMSO
LiCl σε σκόνη
Depakine διάλυμα 200mg/ml
Σουλφασαλαζίνη (Salopyrine 500mg)
Μικοναζόλη (Daktarin διάλυμα)

Έχω παραγγείλει και τη συσκευή μικροβελονισμού που προτείνει, μαζί με ανταλλακτικά.

Δεν έχω παραγγείλει ακόμη UVB λάμπα και stemoxydine, που ήδη έχω δει ποιο προτείνεται.

1)Καταλαβαίνω ότι δεν χρησιμοποιείτε καθόλου σουλφασαλαζίνη και UVB? Τα έχετε αντικαταστήσει με κάτι άλλο? Έχετε κάποια άλλη προσθήκη που θεωρείτε απαραίτητη ας πούμε?
2)Αναμιγνύετε το dekapine με το stemoxydine? Προσθέτετε και DMSO στο όλο μείγμα? Ο Ελβετός ισχυρίζεται ότι αυτές οι ουσίες δεν χρειάζονται κάποιο όχημα. Τί λέτε?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Spyrous , επιτέλους και ένα νέο μέλος που έρχεται διαβασμένο και με διάθεση να πειραματιστεί.

Από αυτά που αναφέρεις θα προτιμούσα Καστορέλαιο με DMSO μαζί με Borage virgin oil για pge2, pge1.
Aν μπορείς να διαθέσεις χρήματα και να βρεις pge2, δεν χρειάζονται, όπως επίσης δεν χρειάζεται και η UVB.
Δεν τα δοκίμασα αυτά για οικονομικούς λόγους.
Αν δεν χρησιμοποιήσεις SULFASALAZINE, εναλλακτική και σαφώς ασθενέστερη επιλογή είναι το black cumin seed oil. Το προτίμησα ως φυσική μορφή.
Εναλλακτική και επίσης ασθενέστερη από την Mικοναζόλη είναι το borage oil.
Aν πας σε Licl, μπορείς να αφήσεις απ έξω το depakine, αν και το θεωρώ κάπως καλύτερο προσωπικά, αλλά και πιο επικίνδυνο. Δεν χρειάζεται dmso αν το βάλεις στο serioxyl.

Mε αυτά είσαι μια χαρά, αλλά για προσωπικούς λόγους και για να περιορίσω τον κίνδυνο ινώδη ιστού, θα επέλεγα κάποια καλή και χωρίς χημικά ενυδατική καθώς και πεπτίδια χαλκού. Από όραλ με μια βιταμίνη C 2gr την ημέρα είσαι οκ. Αν μπορείς να προμηθευτείς και καλής ποιότητας beta glucan, θα βοηθήσει στους αυξητικούς παράγοντες μέσω των μακροφάγων. To colostrum επίσης το θεωρώ ευεργετικό, αλλά αν είσαι σχετικά μικρός σε ηλικία, δεν χρειάζεται.
Μεγάλη σημασία και προσοχή σε όλα αυτά, έχει το σωστό timing το οποίο μόνο με πειραματισμό και κατά προσέγγιση μπορούμε να το βρούμε. Εγώ στάθηκα τυχερός σε αυτό, αλλά στον δικό μου οργανισμό.

Συσκευή πήρες το derminator?
 
Μπλουζα