Video Games

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Διαχώρισα το θέμα και έφτιαξα αυτό για να μιλάμε για ηλεκτρονικά παιχνίδια χωρίς να spam-άρουμε σε άλλα threads. Επίσης μετέφερα εδώ και τα μηνύματά μας.
Εδώ μπορούμε να λέμε για παλιά και νέα games για κονσόλες ή Η/Υ.
Παίξατε κάποιο game πρόσφατα και σας άρεσε? Είστε Console gamer ή PC gamer? Έχετε να προτείνετε κάποιο παιχνίδι ή κονσόλα? Τέτοια θέματα... :)

Original Message:

somari έχω να πω ότι το avatar σου είναι σκέτη ιεροσυλία!!! ;)
Σε αυτό το σημείο ανήκει μόνο ο sonic. Ο χοντρο-μουστακαλής να πάει να σφύξει καμιά βρύση :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Απ: Video Games

Fenimore, το σομάρι είναι ιστορία... πάμε πολύ μακρυα... Σόρρυ για το οφφτόπικ... Τη δεκαετία του 90 υπήρχαν πειρατικές κονσόλες που ήταν πάμφθηνες... κάτι polystation και κάτι αντιγραφές του snes και του mega drive στην όψη, και όλες όμως είχαν 8μπιτο τσιπάκι. Για αυτές τις κονσόλες λοιπόν, εκτός από τα κλασσικά 8μπιτα παιχνίδια (βγαίνανε σε κάτι κίτρινες κασσέτες δες εδώ http://api.ning.com/files/rptVYruz9...shSTiSgRUdB/DSC06033.JPG?width=737&height=552 ) υπήρχαν και hacks / ερασιτεχνικές προσπάθειες, που βγαίνανε για την καφρίλα.Κάτι τέτοιο ήταν το Somari, λοιπόν:


και πάλι sorry για το offtopic
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Video Games

somari είπε:
Fenimore, το σομάρι είναι ιστορία... πάμε πολύ μακρυα... Σόρρυ για το οφφτόπικ... Τη δεκαετία του 90 υπήρχαν πειρατικές κονσόλες που ήταν πάμφθηνες... κάτι polystation και κάτι αντιγραφές του snes και του mega drive στην όψη, και όλες όμως είχαν 8μπιτο τσιπάκι. Για αυτές τις κονσόλες λοιπόν, εκτός από τα κλασσικά 8μπιτα παιχνίδια (βγαίνανε σε κάτι κίτρινες κασσέτες δες εδώ http://api.ning.com/files/rptVYruz9fdPsXCb704U8phUzaJJXHJD-FdApLpC9be1XFnwYpisPGyMJL5GNHt2THOUcSckF45rKWnsGl2UfshSTiSgRUdB/DSC06033.JPG?width=737&height=552 ) υπήρχαν και hacks / ερασιτεχνικές προσπάθειες, που βγαίνανε για την καφρίλα.Κάτι τέτοιο ήταν το Somari, λοιπόν:

και πάλι sorry για το offtopic

χαχα 8)

Δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε κάτι τέτοιο!!! Ευχαριστώ για την ιστορία :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Video Games

τι λετε για το psp vita? :22m:η κονσολα πρεπει να ειναι φοβερη αλλα κανανε ενα φαουλ,δεν εχει επιλογη 3D
 

Συνημμένα

  • Sony-PSP-Vita.jpg
    Sony-PSP-Vita.jpg
    44.9 KB · Προβολές: 479

LOK

Member
Απ: Video Games

Απο τότε που αγόρασα το πρώτο μου Laptop, σταμάτησα να αγοράζω παιχνιδομηχανές... Έχω emulator για αρκετά παιχνίδια, με αγαπημένο μου το MAME32.
Πλέον δεν παίζω σχεδόν ποτέ... Το μόνο που θα μου λείψει είναι το Ps 2 με το Pro...
 

MANKAR

Active Member
Απ: Video Games

η καλυτερη φοριτη κονσολα που ειχε κανει μεγαλη αισ8ηση ηταν το sega game gear!!!!!αλλα το μεγαλο φαουλ ηταν οτι οι μπαταριες κραταγανε 1 ωρα και ανγκαστηκα αγοραζες τροφοδοτηκο μπριζας!!!!!!!!
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Video Games

LOK είπε:
Απο τότε που αγόρασα το πρώτο μου Laptop, σταμάτησα να αγοράζω παιχνιδομηχανές... Έχω emulator για αρκετά παιχνίδια, με αγαπημένο μου το MAME32.
Πλέον δεν παίζω σχεδόν ποτέ... Το μόνο που θα μου λείψει είναι το Ps 2 με το Pro...
Οπωσδηποτε νημα για παιχνιδια.Το mame 32 ειναι οτι καλυτερο με wonder boy,black tiger και ολα τα παιχνιδια που περιμεναμε μικροι στη σειρα στα διαφορα ηλεκτρονικα για να παιξουμε,ενιοτε βαζαμε και συρματακι στον κερματοδεκτη και μας κυνηγουσαν οι ιδιοκτητες..
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Video Games

Το thread δημιουργήθηκε :)

Ωραίο το mame32 δεν λέω, μπορείς να θυμηθείς πολλές αναμνήσεις παλλιών παιχνιδιών σε αυτό, αλλά.... ε άμα δεν το έχεις μπροστά σου το μηχάνημα να χάνεις και να το πλακώνεις στις κλωτσιές δεν λέει ;D
 

Άκης

Administrator
Απ: Video Games

Fenimore είπε:
Διαχώρισα το θέμα και έφτιαξα αυτό για να μιλάμε για ηλεκτρονικά παιχνίδια χωρίς να spam-άρουμε σε άλλα threads. Επίσης μετέφερα εδώ και τα μηνύματά μας.
Εδώ μπορούμε να λέμε για παλιά και νέα games για κονσόλες ή Η/Υ.
Παίξατε κάποιο game πρόσφατα και σας άρεσε? Είστε Console gamer ή PC gamer? Έχετε να προτείνετε κάποιο παιχνίδι ή κονσόλα? Τέτοια θέματα... :)

Original Message:

somari έχω να πω ότι το avatar σου είναι σκέτη ιεροσυλία!!! ;)
Σε αυτό το σημείο ανήκει μόνο ο sonic. Ο χοντρο-μουστακαλής να πάει να σφύξει καμιά βρύση :p
Καλά έκανες, να έχουμε και ένα topic για τέτοια θέματα ;)
Αλλά μην συγκρίνεις τον μάριο με το σκατζοχοίρι :)

kapamarou είπε:
τι λετε για το psp vita? :22m:η κονσολα πρεπει να ειναι φοβερη αλλα κανανε ενα φαουλ,δεν εχει επιλογη 3D
Αν εννοείς το 3D του 3DS, τότε καλύτερα που δεν το έχει :)

LOK είπε:
Απο τότε που αγόρασα το πρώτο μου Laptop, σταμάτησα να αγοράζω παιχνιδομηχανές... Έχω emulator για αρκετά παιχνίδια, με αγαπημένο μου το MAME32.
Πλέον δεν παίζω σχεδόν ποτέ... Το μόνο που θα μου λείψει είναι το Ps 2 με το Pro...
Την καλύτερη δουλειά κάνεις :)
Εμένα μου λείπει το Psone, μακράν τα καλύτερα παιχνίδια (ποιοτικά) από τις επόμενες γενιές. Μαζί με το Snes, αμφιβάλλω αν υπάρχει άλλη κονσόλα με τόσα ποιοτικά παιχνίδια μαζί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Απ: Video Games

kapamarou είπε:
χθες επαιζα με το 3DS σε ενα εμπορικο,δεν λεω αθλιο 3D αλλα θα το ηθελα σαν επιλογη σε μια κονσολα του 2012

Δυστυχώς, επειδή ακριβώς δεν έχει γυαλιά, βασίζεται στο να έχεις την απόστασή σου από την κονσόλα σε ΑΚΡΙΒΩΣ ένα σημείο. Η παραμικρή απόκλιση θολώνει την εικόνα. Έπαιξα στο public, και σε 5 λεπτά κουράστηκαν και τα χέρια μου και τα μάτια μου. Οπότε όπως είπαν, καλύτερα που δεν το έχει, γιατί να πληρώσεις για ένα χαρακτηριστικό που θα απενεργοποιήσεις σε 5' ;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Video Games

somari είπε:
Δυστυχώς, επειδή ακριβώς δεν έχει γυαλιά, βασίζεται στο να έχεις την απόστασή σου από την κονσόλα σε ΑΚΡΙΒΩΣ ένα σημείο. Η παραμικρή απόκλιση θολώνει την εικόνα. Έπαιξα στο public, και σε 5 λεπτά κουράστηκαν και τα χέρια μου και τα μάτια μου. Οπότε όπως είπαν, καλύτερα που δεν το έχει, γιατί να πληρώσεις για ένα χαρακτηριστικό που θα απενεργοποιήσεις σε 5' ;
το 3D σε πολλους ειναι κουραστικο και προκαλει και ζαλη,σε εμενα καθολου,μου αρεσει,υδη ζαχαρωνω 3D τηλεορασεις.
ειμαι αναμεσα σε 32 και 40 ιντσες
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Video Games

Fenimore είπε:
Το thread δημιουργήθηκε :)

Ωραίο το mame32 δεν λέω, μπορείς να θυμηθείς πολλές αναμνήσεις παλλιών παιχνιδιών σε αυτό, αλλά.... ε άμα δεν το έχεις μπροστά σου το μηχάνημα να χάνεις και να το πλακώνεις στις κλωτσιές δεν λέει ;D
:D :DΕγω εχω ρημαξει το πληκτρολογιο στο mame 32 παλι καλα που ειναι τζαμπα και εκοψα την κακη συνηθεια να βαζω συρματακι.
Και ενα μεγαλο respect για το μεγαλυτερο rpg game ολων των εποχων diablo2(αληθεια τι εγινε με το 3 θα βγει φετος,γνωριζει κανεις?)καθως και για το καλυτερο κατα την αποψη μου grand theft auto,to san andreas που ηταν το πρωτο game που μας εδωσε την δυνατοτητα να ρημαζουμε απο αμαξια ως πολεις ολοκληρες(ειδικα στο τελος που παιρνεις μεχρι και αρμα!!!).
 

somari

Active Member
Απ: Video Games

kapamarou είπε:
το 3D σε πολλους ειναι κουραστικο και προκαλει και ζαλη,σε εμενα καθολου,μου αρεσει,υδη ζαχαρωνω 3D τηλεορασεις.
ειμαι αναμεσα σε 32 και 40 ιντσες

Το κανονικό 3d ναι, δοκίμασε όμως να παίξεις αρκετό 3ds. Λίγο να ξεφύγεις θολώνουν τα πάντα και το μάτι γίνεται καταρράκτης
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Video Games

πολυ ωραια τα mame,μου αρεσει πολυ το cadillac και το metal slag
το παιχνιδι ομως που μου αρεσε ποιο πολυ απο ολα ειναι το star wars 2 play station 3
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Video Games

somari είπε:
Το κανονικό 3d ναι, δοκίμασε όμως να παίξεις αρκετό 3ds. Λίγο να ξεφύγεις θολώνουν τα πάντα και το μάτι γίνεται καταρράκτης
εχουν ενα θεμα με την γωνια κλισης,οχι μονο το 3DS αλλα ολες οι συσκευες 3D που ειναι χωρις γυαλια
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Video Games

kapamarou είπε:
πολυ ωραια τα mame,μου αρεσει πολυ το cadillac και το metal slag
το παιχνιδι ομως που μου αρεσε ποιο πολυ απο ολα ειναι το star wars 2 play station 3
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=G1AxHbj61so
Απο το mame εγω απο μικρος ειχα κολλησει με το wonder boyαυτο με τα τσεκουρακια που μετα απο 25 χρονια φετος καταφερα να τερματισω με ενα credit.Το star wars 2 φενεται εντυπωσιακο οντως και νομιζω οτι λογω της πειρατειας θα βλεπουμε ολο και περισσοτερο τα καλα παιχνιδια να βγαινουν μονο σε PS3 και λιγοτερο για τα pc.
 
Μπλουζα