To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

lalakis

Active Member
Ένιωθα θολούρα στο κεφάλι μ .δύσκολια στην εξπερματωση .νερωμενο σπέρμα τελείως δηλαδή.στύση για γέλια .τρομαζα να κάνω σεξ κ όχι απο ενδιαφέρον αλλά επειδή έτσι έπρεπε.σου λέω είχε γίνει τρομακτική η κατασταση.


Ένιωθα Ένα μούδιασμα όταν εκανα σεξ λες κ δεν ένιωθα καθόλου την διείσδυσή.κ πολύ φοβάμαι οτι μ χουν μείνει κουσουρια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
michalisgr είπε:
τωρα πως εισαι;;


michalisgr είπε:
τωρα πως εισαι;; στειλε mail αν μπορεις.. [email protected]



φιλε πρεπει να απευθυνθείς σε ουρολογο και θα σου πει τι εξετασεις πρεπει να κανεις το καψιμο οταν κατουραμε συνηθως ειναι ουρολοιμωξη αλλα οταν λες οτι πονας στην εξεσπερματηση φοβαμαι για καμια φλεγμονη σε προστατη δηλαδη προστατιτιδα και δεν πρεπει να το αφησεις ετσι..
το χαπι στην προστατιτιδα συνηθως <<βοηθαει>> οποτε μαλλον αυτο ευθυνεται.. δεν ξερω και τι δοσεις περνεις..
 
Τι χαπι να παρω για τη προστατιτιδα;;καποιος που πηγε σε ουρολογο και του εγραψε χαπια;;πως λεγονται αυτα τα χαπιαςς
 

weznem

Well-Known Member
michalisgr είπε:
Τι χαπι να παρω για τη προστατιτιδα;;καποιος που πηγε σε ουρολογο και του εγραψε χαπια;;πως λεγονται αυτα τα χαπιαςς

μαλλον δεν καταλαβες ισως φταιω και εγω, οτανεγραψα ειρωνικα οτι το χαπι στην προστατιτιδα βοηθαει εννοουσα οτι η φινα μπορει να προκαλεσει τετοια πραγματακια..

πρεπει να πας σε ουρολογο δεν μπορουμε να παιρνουμε φρμακα αυθαιρετα και διχως εξετασεις μαλιστα.. !
 
michalisgr
New Member
Λοιπον να πω και εγω..επαιρνα proscar συν rogain δηλαδη ολη την αγωγη που λεει εδω μεσα.. Το μαλλι στη πενα ηταν..τωρα τη σματατησα 9 μηνες και στον ουρολογο ποπηγα μου βρηκε στο σπερμα μικροβιο πρωτεα και e.coli το οποιο τωρα με αντιβιωση προσπαθουμε να ξεκανουμε. Εδω και σαραντα μερες παιρνω αντιβιωση αλλα ακομη το ecoli δεν εφυγε.τωρα σε κανα 10αρια μερες τελειωνει η αγωγη κ παω για σπερμοδιαγραμμα. Αν εχει φυγει παω για τεκνοποιηση αν οχι παλι αντιβιωση. Αν μενει η γυναικα εγκυος θα αρχισω παλι proscar αλλα οχι καθε μερα. Θα το παιρνω 3 φορες τη βδομαδα
 

Άκης

Administrator
@michalisgr
Τι σου είπε ο ουρολόγος σου περί μικροβίων; Αποκλείεται πάντως να οφείλονται στο προσκάρ (για το rogain δεν το συζητάμε καν).
 
Βασικα δεν ξερει πως μπηκαν αυτα μεσα στο σπερμα μου. Ειδικα το ecoli δε μπορω να καταλαβω. Συνηθως αν κανεις προκτικο μπορεις να κολλησεις η μπορει απτη γατα που εχουμε..κ αυτος δε ξερει. Μου ειπε οτι εχω χαμηλη περιεκτικοτητα σπερματος απο το proscar και οτι με το που τελειωσω την αγωγη θα μου γραψει βιταμινες.
 

gkast

Active Member
michalisgr
New Member
Λοιπον να πω και εγω..επαιρνα proscar συν rogain δηλαδη ολη την αγωγη που λεει εδω μεσα.. Το μαλλι στη πενα ηταν..τωρα τη σματατησα 9 μηνες και στον ουρολογο ποπηγα μου βρηκε στο σπερμα μικροβιο πρωτεα και e.coli το οποιο τωρα με αντιβιωση προσπαθουμε να ξεκανουμε. Εδω και σαραντα μερες παιρνω αντιβιωση αλλα ακομη το ecoli δεν εφυγε.τωρα σε κανα 10αρια μερες τελειωνει η αγωγη κ παω για σπερμοδιαγραμμα. Αν εχει φυγει παω για τεκνοποιηση αν οχι παλι αντιβιωση. Αν μενει η γυναικα εγκυος θα αρχισω παλι proscar αλλα οχι καθε μερα. Θα το παιρνω 3 φορες τη βδομαδα
Και να μην φύγει το μικρόβιο δεν έχεις πρόβλημα στο να μην προσπαθείς για τεκνοποιηση συνήθως οι μικροφλεγμωνές στο προστάτη πυροδοτουν δίαφορα μικρόβια ...
 

nikolaos2014

New Member
Καλημέρα μετά από πολύ καιρό ξαναγράφω,έχω αρχίσει το proscar από τον Ιούλιο και έχω δει πολύ καλή διαφορά και πυκνά μαλιά πιο σκληρά.συννεχίζω κάθε μέρα αφου το κόβω στα 5 κομμάτια και regain 3-4 φορές την εβδομάδα.Με προβλιματίζει λίγο "το κατανάλωση για πάντα" όσο αναφορά το χάπι.Υπάρχει πρόβλημα στο να το κατανάλωνεις για πάντα; Εκτός φυσικά απο τις παρενέργιες που εγώ σχεδόν τις πέρασα όλες αλλα κυρίως το πρώτο 2μηνο.Τώρα είναι ολα κανονικά.Είναι λιγό επικύνδινο το εφόρου ζωής κατανάλωση μήπως; Περιμένω νέα σας. Ευχαριστώ Πολύ!
 

Bouklas

Well-Known Member
Καλημέρα μετά από πολύ καιρό ξαναγράφω,έχω αρχίσει το proscar από τον Ιούλιο και έχω δει πολύ καλή διαφορά και πυκνά μαλιά πιο σκληρά.συννεχίζω κάθε μέρα αφου το κόβω στα 5 κομμάτια και regain 3-4 φορές την εβδομάδα.Με προβλιματίζει λίγο "το κατανάλωση για πάντα" όσο αναφορά το χάπι.Υπάρχει πρόβλημα στο να το κατανάλωνεις για πάντα; Εκτός φυσικά απο τις παρενέργιες που εγώ σχεδόν τις πέρασα όλες αλλα κυρίως το πρώτο 2μηνο.Τώρα είναι ολα κανονικά.Είναι λιγό επικύνδινο το εφόρου ζωής κατανάλωση μήπως; Περιμένω νέα σας. Ευχαριστώ Πολύ!
Η φίνα είναι ρίσκο και ότι δεν έχεις παρενέργειες τώρα δεν σημαίνει ότι είσαι καλυμμένος για το μέλλον. Ποτε δεν ξέρεις πως θα σε πάει. Οποτε σαν απάντηση στο ερώτημα σου, η φίνα δεν αξίζει γενικώς να καταναλώνεται, ούτε καν για εφόρου ζωής. Δεν λύνεις ένα πρόβλημα προσθέτοντας/ρισκάροντας με ένα ακόμα σοβαρότερο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Γεια και παλι απο μενα.. Εκανα τωρα τη δευτερα αγωγη για αλλες 20 μερες με αντιβιωση prixina και ενεσεις για 3 μερες...τωρα αυριο θα παω να δω αν εχει φυγει το μικροβιο..αν δεν ειλικρινα δε ξερω τι θα κανω..αρχισα και ενα μηνα το kirckland και εχω πολυ shedding ελπιζω να σταματησει συντομα. Παντως αν εχει φυγει το μικροβιο παω βουρ για βιταμινες μιας και μου ειπε οτι η περοκτηκοτητα σπερματος μου ειναι μικρη λογω προσκαρ..
 

gkast

Active Member
Γεια και παλι απο μενα.. Εκανα τωρα τη δευτερα αγωγη για αλλες 20 μερες με αντιβιωση prixina και ενεσεις για 3 μερες...τωρα αυριο θα παω να δω αν εχει φυγει το μικροβιο..αν δεν ειλικρινα δε ξερω τι θα κανω..αρχισα και ενα μηνα το kirckland και εχω πολυ shedding ελπιζω να σταματησει συντομα. Παντως αν εχει φυγει το μικροβιο παω βουρ για βιταμινες μιας και μου ειπε οτι η περοκτηκοτητα σπερματος μου ειναι μικρη λογω προσκαρ..
Οταν λες ενέσεις τι εννοεις ..... Οσον αφορά την τεκνοποιήση δεν παίζει ρόλο το μικρόβιο σπερματοδιάγραμα έκανες....
Το ecoil είναι δύσκολο μικρόβιο και θέλει αρκετο καιρό μην απογοητεύεσαι...
 

didars

Member
έχω 2μιση μήνες που ξεκίνησα φίνα. Στις 2 πρώτες βδομάδες άρχισαν οι 2 παρενέργειες που είχα που ήταν το αραιωμένο σπέρμα και η μείωση λίμπιντο. 1 μήνα μετα (στον 1μηση μήνα) το σπέρμα επανήλθε και η λίμπιντο αν όχι όπως πριν σε ένα 85-90% , που ήταν ικανοποιητικό. 2 βδομάδες όμως μετά και μέχρι σήμερα έχω πάλι μειωμένη λίμπιντο(το σπέρμα είναι οκ). απ'ότι είχα διαβάσει οι περισσότεροι είχατε κάποιες παρενέργειες τους πρώτους μήνες. Πόσο κράτησαν και είχατε παρόμοια θέματα πισωγυρίσματος;
 
Οι εμπειρίες ποικίλουν, οπότε μην προσπαθείς να ερμηνεύσεις τι συμβαίνει σε εσένα με βάση του τι συνέβη στους άλλους. Ο καθένας αντιδρά διαφορετικά στη θεραπεία. Η δικιά μου εμπειρία με φίνα είναι ότι για περίπου 2 χρόνια με είχε αφήσει ανεπηρέαστο από λίμπιντο και στύση, αλλά με αραίωση σπέρματος. Μετά από τα 2 χρόνια όμως τα πράγματα έγιναν χειρότερα, με πολυ κακής ποιότητας στύση για τα δικά μου δεδομένα, καθόλου καλό σεξ, και χαμηλή λίμπιντο. Το γεγονός οτι σε μένα έσκασε μετά από 2 χρόνια ήταν πιθανότατα λόγω υψηλής DHT καθότι ξεπερνάω το 1,5. Τώρα έχω διακόψει τελείως εδώ και 2 μήνες και φυσικά επανήλθα σχεδόν άμεσα. Η δικιά μου συμβουλή είναι ότι εφόσον έχεις παρουσιάσει κάποια sides, είτε πας σε ελάχιστη δοσολογία ανά ημέρα και βλέπεις πώς θα πας, είτε την κόβεις τελείως.
 

Drake

New Member
Γειά χαρά παιδιά...ξεκίνησα φιναστεριδη πριν 6 μέρες και μετά από πολύ διάβασμα και προβληματισμο από τα όσα είχα διαβάσει και μετά από κουβέντες που χα κάνει με 2 γιατρούς ξεκίνησα γιατί η ψυχολογία μου από το θέμα μου με τα μαλλιά έχει φτάσει στα ταρταρα...
Πρώτη μέρα οκ...από την δεύτερη και μετά πρωινές σηκωμαρα γιοκ και όρεξη για σεξ 0..αλλά το μαλλί πλέον δεν πέφτει...
Σύμφωνα με τις οδηγίες στο κουτί λέει ότι τα συμπτώματα περνάνε μετά από λίγο καιρό χρήσης
Τι να κάνω..; Να μειώσω την δόση στο μισό, να συνεχίσω με 1mg η να το γυρίσω στην μινοξ;
 
Γειά χαρά παιδιά...ξεκίνησα φιναστεριδη πριν 6 μέρες και μετά από πολύ διάβασμα και προβληματισμο από τα όσα είχα διαβάσει και μετά από κουβέντες που χα κάνει με 2 γιατρούς ξεκίνησα γιατί η ψυχολογία μου από το θέμα μου με τα μαλλιά έχει φτάσει στα ταρταρα...
Πρώτη μέρα οκ...από την δεύτερη και μετά πρωινές σηκωμαρα γιοκ και όρεξη για σεξ 0..αλλά το μαλλί πλέον δεν πέφτει...
Σύμφωνα με τις οδηγίες στο κουτί λέει ότι τα συμπτώματα περνάνε μετά από λίγο καιρό χρήσης
Τι να κάνω..; Να μειώσω την δόση στο μισό, να συνεχίσω με 1mg η να το γυρίσω στην μινοξ;
Να μετρήσεις την dht κ την Ε1.
Γιατί αν εχεις κανονική dht (οπως φενεται απο τοις πολυ γρήγορες παρενέργειες),
Αυτο σημαίνει θα έχεις υψηλη Ε1.

Αρα πρέπει να μειώσεις την Φινα στο 1/4, κ να πάρεις pgd2blockers κ
pge2agonists.
 

cypress

Member
Να μετρήσεις την dht κ την Ε1.
Γιατί αν εχεις κανονική dht (οπως φενεται απο τοις πολυ γρήγορες παρενέργειες),
Αυτο σημαίνει θα έχεις υψηλη Ε1.

Αρα πρέπει να μειώσεις την Φινα στο 1/4, κ να πάρεις pgd2blockers κ
pge2agonists.

τι λες ρε φίλε στον άνθρωπο; Είσαι με τα καλά σου;
Και για να έχουμε καλό ρώτημα, είσαι γιατρός για να δίνεις τέτοιες συμβουλές;

Έπαιρνα φιναστερίδη για 1 1/2 χρόνο και είχα αρχικά μια πτώση της λίμπιντο αλλά μετά ισορρόπησε η κατάσταση
και σχεδόν το ξέχασα.
Άλλοι γνωρίζω ότι την σταμάτησαν λόγω παρενεργειών ενώ κάποιοι τυχεροί δεν είδαν καμία παρενέργεια.
 
τι λες ρε φίλε στον άνθρωπο; Είσαι με τα καλά σου;
Και για να έχουμε καλό ρώτημα, είσαι γιατρός για να δίνεις τέτοιες συμβουλές;

Έπαιρνα φιναστερίδη για 1 1/2 χρόνο και είχα αρχικά μια πτώση της λίμπιντο αλλά μετά ισορρόπησε η κατάσταση
και σχεδόν το ξέχασα.
Άλλοι γνωρίζω ότι την σταμάτησαν λόγω παρενεργειών ενώ κάποιοι τυχεροί δεν είδαν καμία παρενέργεια.
Κοίτα να δεις, αν ειχες κι εσυ σπουδές στη Βιοτεχνολογια,

θα ειχες καταλαβει οτι οτι οταν υπάρχει υψηλή Οιστρονη(Ε1),
λογω υπερλειτουργειας του ενζύμου 17bhsd(αφυδρογοναση),
τι λες ρε φίλε στον άνθρωπο; Είσαι με τα καλά σου;
Και για να έχουμε καλό ρώτημα, είσαι γιατρός για να δίνεις τέτοιες συμβουλές;

Έπαιρνα φιναστερίδη για 1 1/2 χρόνο και είχα αρχικά μια πτώση της λίμπιντο αλλά μετά ισορρόπησε η κατάσταση
και σχεδόν το ξέχασα.
Άλλοι γνωρίζω ότι την σταμάτησαν λόγω παρενεργειών ενώ κάποιοι τυχεροί δεν είδαν καμία παρενέργεια.
Αν ειχες κι εσυ σπουδές Βιοτεχνολογίας, θα μπορούσες εύκολα να καταλάβεις
ότι οταν υπάρχει υψηλή Οιστρονη(Ε1) τότε υπερλειτουργει το ένζυμο 17bhsd(αφυδρογοναση της Τετοστερονης).

Επισης σαυτη την την περίπτωση η dht ειναι κανονική και η reductase (δεν παρουσιάζει υπερλειτουργεια).

Όποτε χρειάζεται blocker για την Οιστρονη κ pgd2blockers κ pge2agonists.

Γι'αυτό οπως λες αυτοί οι άνδρες που ανηκουν σαυτη την κατηγορία (δηλ υψηλή Ε1 κ κανονική dht) εμφανίζουν ισχυρές παρενέργειες κι
αναγκάζονται να σταματησουν τη Φινα.

Αυτοι ομως που εχουν υψηλή dht
κ κανονική Ε1 και Ε2

τοτε σ'αυτούς η Φινα δεν προκαλεί παρενέργειες φυσικά, και φέρνει κ θετικά αποτελέσματα στο μαλλί,
μαζί κ με χρήση Μινοξιδηλης(κλπ).

Γι'αυτό λοιπον δεν ειναι μεγαλο έξοδο να μετρήσει κανείς την dht κ Ε1,
γιατί οι λάθος θεραπείες θα εχουν περισσότερο κόστος οικονομικό,
αλλά επίσης κ χάσιμο χρόνου.
 
Μπλουζα