To καλύτερο φυσικό DHT blocker ever;

orestis

Member
Παιδια ριξτε μια ματια εδω. Νομιζω οτι αυτα ειναι καταλληλα. Μιας και λενε οτι ειναι εκχυλισμα. Και ειναι σε ελληνικα sites.

http://www.sensities.com/product_details.php?id=1629&lang=gr&n=%CE%94%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%BF_%CE%95%CE%BA%CF%87%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1_10ml

http://www.cumaea.gr/product/herb-extracts/%CE%B5%CE%BA%CF%87%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%BF/

Το δευτερο συμφερει περισσοτερα οικονομικά, μιας και εχει σε μεγαλυτερες ποσοτητες.
Επισης το πρωτο λεει, οτι ειναι εκχυλισμενο σε ηλιελαιο ενω το δευτερο σε ελαιολαδο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
να ρωτησω κατι ρε παιδια,η θεια μου εχει δενδρο δεντρολιβανου η φυτο,δεν ξερω αν ειναι δεντρο η φυτο..και περναμε φυλλα αποξεραμενα καποτε..αν παρουμε τωρα για να το βαζω στην κεφαλα μου,πρεπει να κανουμε βαμα με οινοπνευμα??αν ναι οι αναλογιες πως ειναι 100ml δεντρολιβαννο σε 500lml οινοπνευμα καθαρο??ευχαριστω εκ το προτέρων ..
 

orestis

Member
Το δεντρολιβανο ανηκει στους θαμνους :) Επισης και τα δεντρα ειναι φυτά :)
Απ οσα ειπαν παραπανω τα παιδια αυτο που καταλαβα ειναι οτι το βαμα δεν συγκεντρώνει την αναλογια που χρειαζεσαι, και οτι αυτη την αναλογια την εχει μονο το εκχυλισμα. (αν δεν εχω καταλαβει καλα ας με διορθώσουν).
Γι αυτο κι εγω ανεβασα τα παραπανω link, για να δουμε αν ειναι καταλληλα εκχυλισματα αυτα που εχουν τα παραπανω ελληνικα site.
Γιατι αν ειναι καταλληλα νομιζω αξιζει μια δοκιμη. Μιας και τα 100ml εχουν 9 ευρω, οποτε δεν ειναι και πανακριβο.
 

weznem

Well-Known Member
orestis είπε:
Το δεντρολιβανο ανηκει στους θαμνους :) Επισης και τα δεντρα ειναι φυτά :)
Απ οσα ειπαν παραπανω τα παιδια αυτο που καταλαβα ειναι οτι το βαμα δεν συγκεντρώνει την αναλογια που χρειαζεσαι, και οτι αυτη την αναλογια την εχει μονο το εκχυλισμα. (αν δεν εχω καταλαβει καλα ας με διορθώσουν).
Γι αυτο κι εγω ανεβασα τα παραπανω link, για να δουμε αν ειναι καταλληλα εκχυλισματα αυτα που εχουν τα παραπανω ελληνικα site.
Γιατι αν ειναι καταλληλα νομιζω αξιζει μια δοκιμη. Μιας και τα 100ml εχουν 9 ευρω, οποτε δεν ειναι και πανακριβο.

ευχαριστω ορεστη.. :blush:
αρα πρεπει να το αγορασουμε..και δεν θα τελειωνει γρηγορα αν το απλωνουμε σε ολη την γκλαβα μας? :chinscratch
 

orestis

Member
Το ποσο γρηγορα τελειωνει δεν το ξερω, αλλα φανταζομαι δεν χρειαζονται μεγαλες ποσοτητες για να το κανεις.
Το βασικο ειναι δουμε αν εχει αποτελεσματα και τι αποτελεσματα.
 

Georgex6

Well-Known Member
βοηθαει και στο ασθμα αυξανοντας την pge2
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10641130
http://www.pharmacy4u.gr/penny-price-rosemary-rosmarinus-officinalis-cineole-dendrolibano-p-12125.html
 

orestis

Member
Αυτο βρε παιδια το βαζουμε οπως ειναι στο κεφαλι. Γιατι στο πρωτο link που εβαλα λεει οτι δεν κανει να ερχεται σε επαφη με το δερμα αδιαλυτο.
Επισης με τις τιμες τι παιζει?
Το ενα εχει τα 10 ml 4,90 ευρω.
το δευτερο τα 20ml 3,00 ευρω και τα 100ml 9,00 ευρω.
Και το τελευταιο που εβαλε ο george εχει τα 10 ml 9,00 ευρω.
Θα μας τρελανουν? τι διαφορες μπορει αν εχουν?
 
orestis είπε:
Αυτο βρε παιδια το βαζουμε οπως ειναι στο κεφαλι. Γιατι στο πρωτο link που εβαλα λεει οτι δεν κανει να ερχεται σε επαφη με το δερμα αδιαλυτο.
Επισης με τις τιμες τι παιζει?
Το ενα εχει τα 10 ml 4,90 ευρω.
το δευτερο τα 20ml 3,00 ευρω και τα 100ml 9,00 ευρω.
Και το τελευταιο που εβαλε ο george εχει τα 10 ml 9,00 ευρω.
Θα μας τρελανουν? τι διαφορες μπορει αν εχουν?

Πολυ πιθανον ειναι να ειναι εκχυλισματα διαφορετικης συγκεντρωσης,οποτε καλο θα ηταν να ξερουμε την αναλογια που εχουν σαυτα τα 2 sites τα ελληνικα που προαναφερατε....Επισης πιθανο ειναι να γραφουν στο σιτε εκχυλισμα και να ενοουν αιθεριο ελαιο λογω αγνοιας.το αιθ ελαιο απαγορευεται να χρησιμοποιειται αδιαλυτο πανω στο δερμα...για το εκχυλισμα δεν γνωριζω
 

orestis

Member
fousekisss είπε:
orestis είπε:
Αυτο βρε παιδια το βαζουμε οπως ειναι στο κεφαλι. Γιατι στο πρωτο link που εβαλα λεει οτι δεν κανει να ερχεται σε επαφη με το δερμα αδιαλυτο.
Επισης με τις τιμες τι παιζει?
Το ενα εχει τα 10 ml 4,90 ευρω.
το δευτερο τα 20ml 3,00 ευρω και τα 100ml 9,00 ευρω.
Και το τελευταιο που εβαλε ο george εχει τα 10 ml 9,00 ευρω.
Θα μας τρελανουν? τι διαφορες μπορει αν εχουν?

Πολυ πιθανον ειναι να ειναι εκχυλισματα διαφορετικης συγκεντρωσης,οποτε καλο θα ηταν να ξερουμε την αναλογια που εχουν σαυτα τα 2 sites τα ελληνικα που προαναφερατε....Επισης πιθανο ειναι να γραφουν στο σιτε εκχυλισμα και να ενοουν αιθεριο ελαιο λογω αγνοιας.το αιθ ελαιο απαγορευεται να χρησιμοποιειται αδιαλυτο πανω στο δερμα...για το εκχυλισμα δεν γνωριζω

Το αιθεριο ελαιο απ οτι ξερω ειναι παντα σε μικρες ποσοτητες. Συνηθως 10ml. Οποτε αυτα που ειναι σε τετοιες ποσοτητες στα παραπανω site παιζει να ειναι και αιθεριο ελαιο.Γι αυτο ισως γραφει οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιείτε απ ευθειας στο δερμα.
Αυτό ομως που ειναι σε συσκευασια 100ml δεν νομιζω να ειναι αιθεριο ελαιο. Δεν εχω ξαναδει αιθεριο σε τοσο μεγαλη ποσοτητα. Παιζει ομως να ειναι ελαιο και οχι εκχυλισμα.
 
Εγω ψηνομαι πολυ να το δοκιμασω παντως.για homemade λεει εδω http://www.ehow.com/how_4488063_make-rosemary-extract.html
αυτο π με παραξενευει ειναι οτι φτιαχνεται οπως το βαμμα με διαφορετικες αναλογιες και περισσοτερο καιρο μουλιασματος συμφωνα με τη σελιδα.
 

orestis

Member
fousekisss είπε:
Εγω ψηνομαι πολυ να το δοκιμασω παντως.για homemade λεει εδω http://www.ehow.com/how_4488063_make-rosemary-extract.html
αυτο π με παραξενευει ειναι οτι φτιαχνεται οπως το βαμμα με διαφορετικες αναλογιες και περισσοτερο καιρο μουλιασματος συμφωνα με τη σελιδα.

Κι εγω σκοπευω να το δοκιμασω, απλα δεν εχω καταλληξει ακομα ποιο απο αυτα τα σκευασματα ειναι σιγουρα εκχυλισμα.
Ηδη χρησιμοποιώ μια λοσιον, με ελαια και αιθερια ελαια απο 5-6 διαφορετια φυτα , 2 φορες την εβδομαδα, και νομιζω οτι μιας καλης ποιοτητας εκχυλισμα δεντρολιβανου θα βοηθουσε πολυ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimos18

Member
μια ερωτηση να κανω ? τι σημασια εχει αν ειναι φυσικο dht blocker ή μη φυσικο .ουτως ή αλλως αμα πεσει η δυτ παρενεργειες θα υπαρξουν.
 

sito

Active Member
Κατά την άποψη μου δεν υπάρχει κάποιο αξιόλογο φυσικό dht blocker.... Και στην τελική οτι είπε ο δήμος, δεν έχει καμμια σημασία αν είναι φυσικό ή όχι.... ίσα ίσα στο δικό μας θέμα, τα φυσικά προκαλούν παρενέργειες χωρίς αποτέλεσμα (π.χ. β-σιτοστερόλη) Το οτι κάτι είναι φυσικό δεν σημαίνει αυτόματα οτι είναι και καλό.... Και τα δηλητηριώδη μανιτάρια φυσικά είναι......
 

Komis

Active Member
Εδω και 1μηνα χρησιμοποιω εκχυλισμα δενδρολιβανου δικιας μου παρασκευης (μαζι με εκχυλισμα μηλου και φυτικα ελαια).Δεν ξερω αν ειναι στη φαντασια μου αλλα βλεπω στους κροταφους και στο μπροστινο μερος της κεφαλης να σχηματιζονται πολυ μικρα θυλακια τα οποια δεν υπηρχαν πριν ή τουλαχιστον δεν υπηρχαν στο βαθμο που υπαρχουν τωρα.Φωτογραφια δεν εχει νοημα να ανεβασω τωρα αλλα θα ανεβασω οπωσδηποτε αν υπαρξει καποιο εμφανες αποτελεσμα.Τη θεραπεια αυτη θα τη δοκιμασω για μηνες εως οτου βγαλω σιγουρα συμπερασματα.
 

cool11

Well-Known Member
Το ελαιολαδο στα μαλλια, εχει αποτελεσμα κατα της τριχοπτωσης;
Εχετε ακουσει κατι?
 

tasos33

Well-Known Member
Komis είπε:
Εδω και 1μηνα χρησιμοποιω εκχυλισμα δενδρολιβανου δικιας μου παρασκευης (μαζι με εκχυλισμα μηλου και φυτικα ελαια).Δεν ξερω αν ειναι στη φαντασια μου αλλα βλεπω στους κροταφους και στο μπροστινο μερος της κεφαλης να σχηματιζονται πολυ μικρα θυλακια τα οποια δεν υπηρχαν πριν ή τουλαχιστον δεν υπηρχαν στο βαθμο που υπαρχουν τωρα.Φωτογραφια δεν εχει νοημα να ανεβασω τωρα αλλα θα ανεβασω οπωσδηποτε αν υπαρξει καποιο εμφανες αποτελεσμα.Τη θεραπεια αυτη θα τη δοκιμασω για μηνες εως οτου βγαλω σιγουρα συμπερασματα.

Aγαπητε κομη μαλλον δεν ειναι ιδεα σου και δεν ειναι και δικη μου ιδεα.το χρησημοποιω 10 μερεσ και εγω και παρατηρα μειωση τριχοπτωσησ.κοβω απο τον κηπο μια ποσοτητα και το βραζω και παιρνω το ζουμι,ριχνω σε ολο το κεφαλι και εκτοσ τησ πτωσησ τησ μειωμενης παρατηρω και τισ τριχεσ να εχουν χοντρυνει κκαι σκουρινει καπωσ.το βαζω το βραδυ ταυτοχρονα με την μινοξ και το πρωι μονο του..ειδωμεν
 

Komis

Active Member
Aγαπητε κομη μαλλον δεν ειναι ιδεα σου και δεν ειναι και δικη μου ιδεα.το χρησημοποιω 10 μερεσ και εγω και παρατηρα μειωση τριχοπτωσησ.κοβω απο τον κηπο μια ποσοτητα και το βραζω και παιρνω το ζουμι,ριχνω σε ολο το κεφαλι και εκτοσ τησ πτωσησ τησ μειωμενης παρατηρω και τισ τριχεσ να εχουν χοντρυνει κκαι σκουρινει καπωσ.το βαζω το βραδυ ταυτοχρονα με την μινοξ και το πρωι μονο του..ειδωμεν
[/quote]

Γιατι δεν φτιαχνεις ενα βαμμα με αποσταξη?Και μεγαλυτερη περιεκτικοτητα θα εχει δλδ ποιο δυνατο και θα σε ξεκουρασει με το να το βραζεις καθημερινα.Για να φτιαξεις βαμμα με μεγαλυτερη περιεκτικοτητα,ξανατοποθετεις το αποσταγμα για ακομα μια βδομαδα σε φρεσκα φυλλα δενδρολιβανου.
 

xk

Active Member
cool11 είπε:
Το ελαιολαδο στα μαλλια, εχει αποτελεσμα κατα της τριχοπτωσης;

τσου...βασικα εμενα ειναι το μονο που μου τα εκανε χειροτερα ή τουλαχιστον δειχνανε χειροτερα...


τιποτα παιδια γενικα με αυτα τα ελαια πιο πολυ για να βελτιωσετε την τριχα κοιταχτε,μαλλι δε βγαινει ετσι ουτε σωζεται...
 
Μπλουζα