To καλύτερο φυσικό DHT blocker ever;

tasos

Active Member
Παιδιά εγώ το βρίσκω στον κήπο μου φρεσκότατο και τζάμπα......ένα "χωράφι" έχω !!!!

Χωρίς γλυκερίνες και χωρίς τίποτα...εγώ το φτιάχνω !!!
Μπορεί να καλλιεργηθεί πολύ εύκολα και σε γλάστρα ή γλάστρες !!!

Απ'οτι έχω καταλάβει μπορεί να δράσει ώς φυσικό DHT Blocker και να βοηθήσει στο να σταματήσει η τριχόπτωση αλλά μπορεί να βοηθήσει και στην ανάπτυξη σαν τονωτικό των μαλλιών (ως φυσική μινοξιδίλη) !!!

Εγώ συμβουλεύομαι το βιβλίο 100 βότανα 1000 θεραπείες του κώστα Μπαζ...
πραγματικά είναι βιβλίο θησαυρός για τα βότανα.......έχει πολλές θεραπείες για την τριχόπτωση !!!

1) Για να σταματήσει η τριχόπτωση παίρνουμε δροσερά φύλλα δεντρολίβανου και τα πολτοποιούμε για να βγάλουν το χυμό τους ! (Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει έτσι)

2)Μουσκεύουμε σε ένα λίτρο ούζο απο 50 γραμμάρια Δεντρολίβανο και ρίζες Τσουκνίδας (Τονωτικό Μαλλιών)

Εγώ χρησιμοποιώ τώρα το (2) αλλά χωρίς την τσουκνίδα....και το τεστάρω !!!

ΑΛΛΑ χρησιμοποιώ συν τοις αλλοις για να μην παρεξηγούμε και 1/8 Προσκάρ για πάνω απο 18 μήνες συνεχόμενα (με φτωχά αποτελέσματα) και πρίν ένα μήνα πρόσθεσα και Spiro σε κρέμα (Waseda Regimen) και Ζinc Oxide (Waseda Regimen)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kouklos10

Member
παιδια και εγω εχω στον κηπο μου φυτεμενο σε μια γωνια δεντρολιβανο και εχει γινει πολυ μεγαλο σαν δεντρο λετε να αρχιζω να το κοβω και να φτιαχνω ελαιο??? αν ψαξουμε στο google σιγουρα υπαρχει τροπος παρασκευης ..... οποτε να μια φτηνη λυση!!!!
 

Komis

Active Member
Ναι,το ξερω οτι ειναι ακριβο.Εγω τελικα θα το φτιαξω μονος μου,Εμαθα οτι εχει ο πατερας μου μαζεμενο,οποτε και θα του ριξω μια αποσταξη.
Καντε και εσεις το ιδιο.
 

kouklos10

Member
βρηκα ενα αρθρο απο εναν μοναχο αγαπιο ο οποιος σε αυτα που αναφερει οτι βοηθαει το δεντρολιβανο αναφερει μεσα σε πολλα αλλα οτι ενισχυει την αναπτυξη της τριχοφυιας ενισχυοντας την κυκλοφορια του αιματος στο τριχωτο της κεφαλης, φυλλα δεντρολιβανου μαζι με ριζες τσουκνιδας και ριζες λαπατου μουσκεμενες σε οινοπνευμα βοηθουν κανοντας εντριβες στο τριχωτο της κεφαλης.... αναφερει και αλλες πολλες χρησεις οπου λεει αμα βρασεις και πιεις τετοιο κανει καλο στα εντοσθια , επισης οταν μαγειρευεις κρεας μπορεις να προσθεσεις φυλλα κλπ..... μου φενεται φιλοι θα το μαδησω τελικα το δεντρακι μου ..... τωρα κομι αυτο που λες με την αποσταξη μου φενεται κομματακι δυσκολο . εκει θελουμε ειδικη συσκευη να κανει αποσταξη , ετσι δεν ειναι????
 

Komis

Active Member
kouklos10 είπε:
βρηκα ενα αρθρο απο εναν μοναχο αγαπιο ο οποιος σε αυτα που αναφερει οτι βοηθαει το δεντρολιβανο αναφερει μεσα σε πολλα αλλα οτι ενισχυει την αναπτυξη της τριχοφυιας ενισχυοντας την κυκλοφορια του αιματος στο τριχωτο της κεφαλης, φυλλα δεντρολιβανου μαζι με ριζες τσουκνιδας και ριζες λαπατου μουσκεμενες σε οινοπνευμα βοηθουν κανοντας εντριβες στο τριχωτο της κεφαλης.... αναφερει και αλλες πολλες χρησεις οπου λεει αμα βρασεις και πιεις τετοιο κανει καλο στα εντοσθια , επισης οταν μαγειρευεις κρεας μπορεις να προσθεσεις φυλλα κλπ..... μου φενεται φιλοι θα το μαδησω τελικα το δεντρακι μου ..... τωρα κομι αυτο που λες με την αποσταξη μου φενεται κομματακι δυσκολο . εκει θελουμε ειδικη συσκευη να κανει αποσταξη , ετσι δεν ειναι????

Ενας τροπος να κανεις αποσταξη ειναι φτιαχνοντας το λεγομενο βαμμα.Βαζεις σε ενα βαζο μια ποσοτητα δεντρολιβανου,προσθετεις τσιπουρο(η καθαρη αιθανολη ειναι ακριβη) και το αφηνεις το μεγιστο 2βδομαδες.Ετσι εχεις μια ποσοτητα 50-100 ml τσιπουρου με ολα τα συστατικα του δεντρολιβανου.Αφου η χρηση ειναι τοπικη μπορεις να το αραιωσεις με διπλασια ποσοτητα νερου και εισαι οκ.Εγω μολις εκανα τη δικια μου αποσταξη..
 

Komis

Active Member
Ναι,η συγκεντρωση ειναι 100μλ διαλυμα και 500γρ δεντρολιβανο.Xωρις να ειμαι ειδικος, με οσα εχω διαβασει ετσι κατασκευαζεις βαμματα απο διαφορα φυτα.Με αυτο το τροπο(τσιπουρο,βοτκα ή καθαρη αιθανολη) μπορεις να κανεις αποσταξη απο τα φυτα τραβωντας εξω απο τα φυτα ολες τις ουσιες που εχουν.Αυτο ειναι σιγουρο γιατι ετσι παρασκευαζονται τα βαμματα.Τωρα για το συγκεκριμενο ελπιζω να δουλεψει γιατι το τσιπουρο μετα απο καποιες μερες θα εχει και αυτο τραβηξει ολα τα συστατικα του δεντρολιβανου.
Αν καποιος γνωριζει πως παρασκευαζεται το λαδι με ποιο οικονομικο και πρακτικο τροπο,ας το ανεβασει.
 

Georgex6

Well-Known Member
παιδια συγνωμη αλλα το 94% ειναι σαν το 90% του revivogen?
http://www.hairlosstalk.com/hair-loss-treatments/revivogen/revivogen-clinical-trials.php

Εν τω μεταξυ με εχετε μπερδεψει με το αποσταγμα ειναι λαδι αιθεριο ελαιο? τι ειναι τελικα χαχαχ
υ.γ. ψαχνοντας πληροφοριες για το θεμα βρισκω οτι μπλοκαρει και την caspase-1 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21526214

Για οποιον δε γνωριζει http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3986.html
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
χαχα καλο βιντεο...ισως να αξιζε ομως να επικοινωνησουμε με
αυτο τον κυριο....να μαθουμε απο που ακουσε οτι το δεντρολιβανο εχει αποτελεσματα στη τριχοπτωση...
 

weznem

Well-Known Member
κλαιωωωωωωωωωωωωωωωωω χααααααααα,εσεις θα μου πειτε εχουμε κατι ατιθασεςςςςςςςςςς.....αχαχαα
παιζει να τουν χουν απαγορευσει του τυπου να πηγαινει σε χιονοδρομικες πιστες ειναι κινουμενος κινδυνος αντανακλα ο ηλιος επανω του.............χααααα
 

Antinoos

Member
Επεσα τυχαια πανω σε αυτο..

Υπάρχουν τρία είδη αιθερίου ελαίου δενδρολίβανου, ανάλογα με τη χημική του σύσταση: Το καμφορούχο, που φύεται στην Ισπανία και στην Κροατία (rosemary camphor) με υψηλές τερπενικές κετόνες, το cineol type με μεγαλύτερη ποσότητα κινεόλης που φύεται στη Βόρεια Αφρική και το verbenone type που φύεται στην Κορσική. Το δενδρολίβανο δεν χρησιμοποιείται σε παιδιά κάτω των 10 ετών, σε εγκύους και επιληπτικούς. Επίσης θα πρέπει να προσέξουμε τις υπερτασικές του ιδιότητες (όταν χρησιμοποιείται σε μεγάλη δοσολογία).

Χμμ.. Αν δεν κανω λαθος, φαρμακα για την υπερταση, δεν εχει υποθει οτι ειναι ευεργετικα για το τριχωτο?
 
Για παρασκευη βαμματος το δεντρολιβανο πρεπει να ειναι αποξηραμενο η φρεσκο?και η αναλογια αποτι διαβασα ειναι 100γρ δενδρολιβανο σε 500μλ αλκοολ και οχι το αντιστροφο.
 

Komis

Active Member
fousekisss είπε:
Για παρασκευη βαμματος το δεντρολιβανο πρεπει να ειναι αποξηραμενο η φρεσκο?και η αναλογια αποτι διαβασα ειναι 100γρ δενδρολιβανο σε 500μλ αλκοολ και οχι το αντιστροφο.

Εχεις δικιο,η αναλογια ειναι αυτη και οχι η δικια μου που εγραψα ποιο πανω.Εξαλου δεν χωρανε 500γρ σε 100 μλ.Εγω παρασκευασα το βαμμα με φρεσκα φυλλα.Νομιζω δεν παιζει ρολο αν ειναι φρεσκα ή ξερα τα φυλλα.Και στις δυο περιπτωσεις τα θρεπτικα συστατικα παραμενουν.Υπενθυμιζω ομως οτι η ερευνα που δημοσιευσε ο rocknrolla αναφερεται σε φυτικα αποσταγμα και οχι σε βαμμα.Δεν ξερω ποια ειναι η διαφορα τους σε περιπτωση που οντως υπαρχει διαφορα.Εγω για οικονομικους λογους εφτιαξα βαμμα.
 

Komis

Active Member
Το πειραμα εγινε σε ποσοτητα 500mg εκχυλισμα δενδρολιβανου.Συχνοτητα χρησης δεν αναφερεται.1-2 φορες τη μερα νομιζω ειναι το ιδανικο.
 
Μπλουζα