Telogen effluvium από φιναστερίδη ή shedding;

koumparos

Well-Known Member
Δυστυχως παιδια μου καλα εμεις που προοριζομαστε για μεγαλα norwood ειμαστε σε πολυ δυσκολη θεση και μονο με δυσκολες αποφασεις μπορουμε να πολεμησουμε.Μακαρι να σταθουμε τυχεροι και να βρεθει μια συνεχεια αξιοπιστη της φινας αλλιως μας βλεπω να μας τα τρωνε οι γιατροι σε μεταμοσχευσεις.Εαν και κραταω μικρο καλαθι με ολλα αυτα που εχω δει τα τελευταια χρονια στο κοσμο της τριχοπτωσης σχετικα με θεραπειες αλλα πρεπει να συνεχιζουμε να ελπιζουμε .Δε μπορουμε να κανουμε αλλιως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Utopia

Active Member
@koumparos αυτό το shed που έχεις κατά περιόδους, κάθε πότε σου παρουσιάζεται, πόσο συχνά; Εννοώ κάθε 2 εβδομάδες, κάθε μήνα, κάθε 3 μήνες;
 
εγω που εχω αραιωση τα τελευταια 4 χρονια ,πριν ξεκινησει να ειναι εμφανη ειχα αραιωση στα πλαγια πανω απο τα αυτια ,μολις αυξηθηκε η αραιωση στο πανω μερος αυξηθηκε και η τριχοφυια στο υπολοιπο σωμα μου με πιο χοντρες τριχες ειδικα στο στηθος, με τριχες να βγαινουν απο τον καρπο προς τα δαχτυλα και με χνουδια σε κοιλια και μπρατσα που αν τα ξυρισω αμεσως γινονται τριχες την επομενη φορα που θα βγουν, εκτος αν δεν τα πειραξω .
αντε βγαλε ακρη και δεν κανω καμμια θεραπεια ετσι ...
 

Utopia

Active Member
εγω που εχω αραιωση τα τελευταια 4 χρονια ,πριν ξεκινησει να ειναι εμφανη ειχα αραιωση στα πλαγια πανω απο τα αυτια ,μολις αυξηθηκε η αραιωση στο πανω μερος αυξηθηκε και η τριχοφυια στο υπολοιπο σωμα μου με πιο χοντρες τριχες ειδικα στο στηθος, με τριχες να βγαινουν απο τον καρπο προς τα δαχτυλα και με χνουδια σε κοιλια και μπρατσα που αν τα ξυρισω αμεσως γινονται τριχες την επομενη φορα που θα βγουν, εκτος αν δεν τα πειραξω .
αντε βγαλε ακρη και δεν κανω καμμια θεραπεια ετσι ...
Ακούγεσαι καλός υποψήφιος για φίνα πάντως...
 
Ακούγεσαι καλός υποψήφιος για φίνα πάντως...
κοιτα το παλευω γιατι παρολο που εχασα πολυ μαλλι ειμαι νορ 2 βεβαια συνεχιζω να χανω οχι οπως πριν γι αυτο δεν θα επαιρνα τιποτα ακομα ,αν και σε παρθενο κεφαλι θα εκανε παπαδες πιστευω ,αλλα γιατι λες οτι ειμαι καλος υποψηφιος ?
σκεφτομαι μονο να δοκιμασω μπροστα που εχω θεμα τοπικα μινοξ με φινα αλλα φοβαμαι μην χασω και αυτες τις λιγες που εχω .
 

nine

Active Member
κοιτα το παλευω γιατι παρολο που εχασα πολυ μαλλι ειμαι νορ 2 βεβαια συνεχιζω να χανω οχι οπως πριν γι αυτο δεν θα επαιρνα τιποτα ακομα ,αν και σε παρθενο κεφαλι θα εκανε παπαδες πιστευω ,αλλα γιατι λες οτι ειμαι καλος υποψηφιος ?
σκεφτομαι μονο να δοκιμασω μπροστα που εχω θεμα τοπικα μινοξ με φινα αλλα φοβαμαι μην χασω και αυτες τις λιγες που εχω .

μαλλον λεει οτι εισαι καλο υποψηφιος επειδη ειπες οτι αυξηθηκε η τριχα στα αλλα μερη τους σωματος και αρχισες να αδειαζεις στις περιοχες που χτυπαει η αα. ισως αυτο γινεται λογω υψηλης dht γιαυτο ειπε για την φινα.
δεν ειναι σιγουρο αυτο ομως εγω με φυσιολογικη dht εχω τριχοπτωση.
 

Serifis

Active Member
Μετά από 7,5 μήνες φίνα, παρατηρώ ξανά περίεργα shedding τύπου Τ.Ε. Γύρω από τα αυτιά αραίωση, στα πλαινά, αλλά και φαβορίτα και body hair. Ενώ μου είχε γίνει αυτό τον πρώτο μήνα όπου και σταμάτησε μαχαίρι στον 2ο, όπου επανήλθαν οι περιοχές. Από regrowth σε όλη την κορυφή και κρόταφους εξαιρετικά αποτελέσματα όπου είχα ΑΓΑ. Είναι ξανά Τ.Ε; Η μήπως σε αυτές τις περιοχές επειδή χάθηκαν στην αρχή στο ίδιο διάστημα έχουν τώρα ίδιο κύκλο (synchronized); Είναι φυσιολογικά ΑΓΑ shed (γιατί αραιώνουμε και εκεί απο ΑΓΑ); @GOMI από όσα μου είχες πεί ήμουν στην περίπτωση acute T.E, τί πιστεύειες πως παίζει; Υπάρχει περίπτωση να μην σταθεροποιηθεί ποτέ το πράγμα; Η ακόμα χειρότερα να τα χάσω "όλα" απο πλαινά και αυτιά με τον καιρό και να σώσω τις ΑΓΑ περιοχές;
 

zaxosdogkanos

Active Member
φιλε serifi αρχισαν οι ζεστες αρα πολυ πιθανο ειναι να περνας εποχιακη.περσι απο αρχες μαιου μεχρι τελη αυγουστου ειχα παρατηρησει οτι μεσα στο φορουμ πολλα ατομα ειχαν αυξημενη τριχοπτωση,και μεσα σε αυτους και εγω.για ολους δεν ξερω αλλα οι περισσοτεροι επανηλθαμε στα κανονικα μας.δωστου χρονου και αν ακολουθεις την θεραπεια σταθερα νομιζω δεν θα εχεις θεμα.
 

Serifis

Active Member
Δεν νομίζω, γιατί δεν χάνω τρίχα από κορυφή ούτε καν από κροτάφους. Είναι πολύ στοχευμένο το shed
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μιας και μιλάμε για Φίνα. Υπάρχει πρόβλημα στην απορρόφηση / αποτελεσματικότητα αν spas το 1mg και παίρνεις 0,25mg ανά 3 μέρες? και ρωτάω όχι μονο για την ποσότητα αλλα και για το ότι καταπίνεις το χαπάκι σπασμένο. @GOMI εσύ θα ξέρεις σίγουρα, αν μπορείς πες μου μερικά tips. Είμαι 2 εβδομάδες στο φάρμακο auto και έχω μια μικρή πτώση στην libido αλλα όχι κάτι τραγικό + ψυχολογικά είμαι καλά. Λέω απλά μήπως κάνω λάθος που σπάω το χάπι ή το ότι το παίρνω πρωί μια ώρα μετά το T4 (τυροσιντ 137mg για hashimoto / υποθυροειδισμο).
 

Utopia

Active Member
φιλε serifi αρχισαν οι ζεστες αρα πολυ πιθανο ειναι να περνας εποχιακη.περσι απο αρχες μαιου μεχρι τελη αυγουστου ειχα παρατηρησει οτι μεσα στο φορουμ πολλα ατομα ειχαν αυξημενη τριχοπτωση,και μεσα σε αυτους και εγω.για ολους δεν ξερω αλλα οι περισσοτεροι επανηλθαμε στα κανονικα μας.δωστου χρονου και αν ακολουθεις την θεραπεια σταθερα νομιζω δεν θα εχεις θεμα.
Δηλαδή την άνοιξη και το καλοκαίρι θα μας γαμάει η εποχιακή... ???
Άμα είναι έτσι να πεταχτούμε σε καμία Πολωνία μέχρι να τελειώσει το καρκινοκαλόκαιρο...
 

koumparos

Well-Known Member
Η φινα εχει συχνα sheds.To βασικο ειναι να μην αραιωνεις.Οταν δεις σημαντικη αραιωση κλαφτα χαραλαμπε, σταματησε να δουλευει η φινα.
 

Serifis

Active Member
Πολύ φοβάμαι πως μπορεί να έχω κάποια μορφή Telogen Effluvium. Δεν έχω ξαναπαρατηρήσει τα μαλλιά γύρω από τα αυτιά και κάτω από κροτάφους τόσο αραιά, αλλά το αστείο είναι πως όσο και να τα τραβάω δεν πέφτουνε περισσότερες τρίχες απ'ότι σε άλλα μέρη, επίσης όσες πέσουν δεν έχουν αυτήν την κάτασπρη μακρυά ρίζα που έχουν οι Telogen τρίχες, δεν ξέρω πραγματικά τι παίζει. Κανένας σοβαρός δερματολόγος να τεστάρει εάν έχω Τ.Ε υπάρχει άραγε;
 

Serifis

Active Member
Η αραίωση συνεχίζει. Όλη η αριστερη πλευρά από temple points-γέφυρες και κάτω, έως πίσω από αυτί αραιώνει διάχυτα. Η δεξιά πλευρά είτε καλυτερεύει είτε δεν είχε καν το ίδιο θέμα με αριστερά. Κορυφή-crown-hairline-πίσω μέρος όλα ανεπηρέαστα και η φίνα συνεχίζει την δουλειά.
Σε ίντερνετ βρήκα μπερδεμένα πράγματα και λίγες πληροφορίες, για τους παράγοντες, για τα μοτίβα των T.E όσο και για το τι είναι acute και χρόνιο, ένας γιατρός έλεγε πως πάνω απο 6 μήνες δεν είναι απαραίτητα χρόνιο T.E αλλά πάνω από ένα acute περιστατικά. Από παράγοντες που (ίσως) προκαλούν Τ.Ε έχω μηδέν φολικό οξύ αλλά και VitD, όπου παίρνω αντίστοιχα συμπληρώματα για 2 μήνες. Επίσης τοξικό στρες αλλα τι να κάνεις...
'Οσους δερματολόγους ρώτησα τηλεφωνικά ήταν τουλαχιστον απαράδεκτοι. Ο ένας μου έλεγε δεν υπάρχει Τ.Ε από φίνα, ο άλλος δεν υπάρχει καν shed απο φίνα και ένας άλλος με έβγαλε τρελό! Να τους απαντάς με επιχειρήματα και να παρουσιάζουν την άποψή τους σαν νόμο της φυσικής! Ντροπή πραγματικά για έναν ολόκληρο κλάδο να το παίζουν αυθεντίες χωρίς να αμφιβάλουν καν για τις μπούρδες που λένε.
 
Μπλουζα