SAW PALMETTO

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
this HTML class. Value is http://www.amazon.co ...βλεπουμε κατι αξιολογω ρε παιδια???καππα...gomi..
δεν γνωριζω πραγματικα.
απο την στιγμη που εχουμε ενα φαρμακο(προσκαρ) που σε καποιους θα ριξει την λιμπιτο και σε καποιους οχι,απο εκει και περα ολα παιζονται.
ενω εχουμε ολοι 2 πνευμονες ενα συκωτι,μια καρδια,εχουμε αλλα αποτελεσματα,παρενεργειες.
αββυσος το ανθωπινο σωμα.:p
 

nine

Active Member
υπαρχει κανεις να χρησιμοποιει ακομα αυτο; πιστευετε αξιζει τον κοπο για τα sides που εχει;
 

nikosssss

Active Member
Παιδιά καλησπέρα. Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread για αυτο το post. Αν οχι ας μεταφερθεί εκεί που πρέπει.
Όπως έχω πει πολλακις, μερικοί απο δω μέσα με ξέρουν κάποιοι ίσως οχι, πέρα απο την αραίωση που με ταλαιπωρεί τα τελευταία χρόνια, μαζί της κουβαλάω και την χρόνια μη μηκροβιακή προστατίτιδα.
Σε μια τελευταία επίσκεψη στον ουρολόγο μου, καταλήξαμε οτι δεν μπορεί πλέον να γίνει τίποτα, ούτε με αντιβιώσεις ούτε με κάτι άλλο, παρα μόνο με κάποια ίσως φυτικά. Του ανέφερε και για την φιναστερίδη αλλά με απέτρεψε τελείως προς έκπληξή μου...
Κοινώς καταλήξαμε αν θέλω να πάρω κάποια φυτικά σκευάσματα με saw palmetto ίσως με βοηθούσαν.
Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω ποιο σκεύασμα θα προτείνατε?? Αν γίνεται αγορά απο εξωτερικά ακόμα καλύτερα καθώς έχω τν δυνατότητα. Ελπίζω να με βοηθήσει και στα δυο, αραίωση/προστατίτιδα, αν και ακόμα είναι νωρίς οπότε οψόμεθα. Τα φώτα σας!!!
 

nikosssss

Active Member
Βρήκα και αυτά τα δύο...

αασδασδ.png αφγαγφα.png
 

tasos

Active Member

Νικο, χρησιμοποιούσα για πάνω απο δύο χρόνια το δεύτερο σκεύασμα και με έδινε πολύ πόνο (προστατίτιδα) απ'οτι θυμάμαι, η φινα για μένα μπροστά σ'αυτό είναι καραμέλα. Κυρίως συνέβαινε αν ξεχνούσα να πάρω κάποια κάψουλα ή όταν προσπαθούσα να το σταματήσω.

Αν θες να πάρεις σκεύασμα με Saw Palmetto πάρε κάποιο που να περιέχει και pygeum, απ'οτι λένε είναι πιο αποτελεσματικά.
 

nikosssss

Active Member
Τάσο εννοείς οτι είχες προστατίτιδα και παίρνοντας το saw palmetto πονούσες παραπάνω???Αν είναι έτσι να μη το ξεκινήσω καν, γιατί εμενα ο σκοπός που θέλω να πάρω saw palmetto είναι για την προστατίτιδα οχι για την αραίωση....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Μαγκες το συγκεκριμενο σκευασμα (saw palmetto berries) ξερει κανεις αν βοηθαει σε κατι αλλο εκτος απο να περιοριζει την dht και την τριχοπτωση;

Ξερω κατι τυπους στο gym που παιρνουν πολλα συμπληρωματα κατεβαινουν σε natural αγωνες και κανουν κυκλους με saw palmetto ολο το χρονο.

Βοηθαει γενικα αθλουμενους;

Επισης αρκετες multivitamin σχεδιασμενες για ανδρες εχουν saw palmetto μεσα. ο λογος;
Δεν νομιζω οι ανδρικες version σε κατι βιταμινες οπως solgar να εχουν μεσα saw palmetto για την dht.
 

tasos

Active Member
Νίκο έπαιρνα Saw Palmetto (πριν απο δέκα περίπου χρόνια) με την προοπτική να αντικαταστήσω την Φίνα......δηλαδή το έπαιρνα μόνο για θέμα μαλλιών. Πόνους κατά διαστήματα στον Προστάτη είχα όταν χρησιμοποιούσα Φίνα.

Για προστατίτιδα δεν μπορώ να σε προτείνω τίποτα.

Χρησιμοποιείς τώρα κάποιο σκεύασμα.....αντιάνδρογόνο κ.λ.π. ?
Εχεις χαμηλή DHT ?
Πως προέκυψε η προστατίτιδα ?
 

nikosssss

Active Member
Τάσο η προστατίτιδα προέκυψε από μια ανήσυχη πρωην που είχα πριν 3 χρόνια που μου κολησε χλαμύδια. Διαγνώστηκε το βακτήριo, εκανα θεραπεία όπου και το αντιμετώπισα, αλλά προφανώς μου άφησε κουσουρι που εξελιχθηκε σε χρόνια προστατίτιδα.
Το παλμετο το προτείνουν για καλυτέρευση αυτής της πάθησης. Μου φαίνεται περίεργο αν προκαλει πόνους. Ίσως σε σένα συνέβαινε γιατί δεν είχες κάτι εκεί κάτω. Αυτοι που αντιμετωπίζουν προστατίτιδες ίσως να εχει τα αντίθετα αποτέλεσματα και στην ουσία να βοηθάει. Δεν ξέρω ειλικρινά.
Λέω να δοκίμασω για κανένα τρίμηνο και να πραξω ανάλογα με τα αποτελεσματα
 

FreeThinker

Well-Known Member
Τάσο η προστατίτιδα προέκυψε από μια ανήσυχη πρωην που είχα πριν 3 χρόνια που μου κολησε χλαμύδια. Διαγνώστηκε το βακτήριo, εκανα θεραπεία όπου και το αντιμετώπισα, αλλά προφανώς μου άφησε κουσουρι που εξελιχθηκε σε χρόνια προστατίτιδα.
Το παλμετο το προτείνουν για καλυτέρευση αυτής της πάθησης. Μου φαίνεται περίεργο αν προκαλει πόνους. Ίσως σε σένα συνέβαινε γιατί δεν είχες κάτι εκεί κάτω. Αυτοι που αντιμετωπίζουν προστατίτιδες ίσως να εχει τα αντίθετα αποτέλεσματα και στην ουσία να βοηθάει. Δεν ξέρω ειλικρινά.
Λέω να δοκίμασω για κανένα τρίμηνο και να πραξω ανάλογα με τα αποτελεσματα

Εγω επαιρνα παλιοτερα saw palmetto της lamberts για το μαλλι μπας και βοηθησει. Περιεργως οταν το χα πρωτοπαρει μου χε κοψει για αρκετο διαστημα την τριχοπτωση μαχαιρι, αλλα οχι για πολυ καιρο. Εκανα χρηση κανα 3μηνο και το σταματησα, μετα ανα καποια τριμηνα το ξαναρχιζα και το ξανακοβα αλλα ποτε δεν ξαναειδα να σταματαει τριχοπτωση, οποτε θεωρησα οτι ισως ηταν τυχαια η πρωτη διακοπη της. Απο παρενεργειες δεν ειχα ποτε καμια με το συγκεκριμενο, και δεν μου φαινεται και λογικο να εχεις παρενεργειες με φυτικο συμπληρωμα. Θεωρω οτι ο Gomi που γραφει παραπανω οτι το παλμετο εχει παρομοιες παρενεργειες με φιναστεριδη ειναι εντελως λαθος, παραδοξως, αφου ειναι πολυ ψαγμενο μελος γενικα.

Παραθετω κι ενα αποσπασμα απο wikipedia

Saw palmetto extract is an extract of the fruit of the saw palmetto. It is rich in fatty acids and phytosterols.[specify] It has been used in traditional, eclectic, and alternative medicine to treat a variety of conditions, in particular benign prostatic hyperplasia (BPH). Reviews of clinical trials, including those conducted by the National Center for Complementary and Alternative Medicine, found the extract to be no more effective than placebo for BPH.[1][needs update]
 

dk1984

Member
Τάσο εννοείς οτι είχες προστατίτιδα και παίρνοντας το saw palmetto πονούσες παραπάνω???Αν είναι έτσι να μη το ξεκινήσω καν, γιατί εμενα ο σκοπός που θέλω να πάρω saw palmetto είναι για την προστατίτιδα οχι για την αραίωση....
να τσεκαρεις το συκωτι αν παιρνεις γιατι εμενα στα δυο χρονια μου ανεβασε τρανσαμινασες http://www.webmd.com/vitamins-suppl...dientid=971&activeingredientname=saw palmetto
κατα τα αλλα ειχα καλυτερη ποιοτητα τριχας και λιγο πτωση στη λιμπιντο
 

tasos

Active Member
να τσεκαρεις το συκωτι αν παιρνεις γιατι εμενα στα δυο χρονια μου ανεβασε τρανσαμινασες http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-971-saw palmetto.aspx?activeingredientid=971&activeingredientname=saw palmetto
κατα τα αλλα ειχα καλυτερη ποιοτητα τριχας και λιγο πτωση στη λιμπιντο

dk, ποια μάρκα έπαιρνες ?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να πω οτι ειδα και αραιωμενο σπερμα αλλα αυτο επαιζε αναλογα με το ποσες καπσουλες θα επαιρνα

To ίδιο και εγώ καθώς και ελαφρώς μαλακότερη στύση μετά από 3 μήνες χρήσης με δοσολογία 2χ250. Στο μαλλί τπτ το ιδιαίτερο, γι αυτό και ανέφερα παραπάνω πως είχε τα ίδια κουσούρια πάνω κάτω με την φιναστερίδη...
 
Μπλουζα