SAW PALMETTO

Ntia

New Member
Γεια σας και πάλι,

Επανέρχομαι σε αρκετά κρίσιμη φάση. Μετά από ενάμισυ μήνα λήψης saw palmetto δεν έχω δει κάτι ακόμα και η κατάσταση έχει χειροτερέψει αισθητά. Αυτό που προσπαθώ να σκέφτομαι συνέχεια είναι ότι με τέτοια συμπληρώματα πρέπει να περιμένεις πάνω από τρίμηνο για να δεις κάποια αποτελέσματα... Έχει αρχίσει να γυρνά πάλι στο μυαλό μου η ιδέα της Μινοξιδίλης, αλλά προσπαθώ να την απορρίπτω, την τελευταία φορά πριν από χρόνια που την είχα ξαναδοκιμάσει δεν με είχε ξαναβοηθήσει και με φοβίζει ότι θα πρέπει να τη χρησιμοποιώ εφ' όρου ζωής.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει saw palmetto και γενικότερα μια δεύτερη γνώμη. Ειδικότερα θα ήθελα να μιλήσω και με κάποια άλλη κοπέλα που να αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα αλλά είναι δύσκολο...

Ευχαριστώ...!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: SAW PALMETTO

Ελπίζω να βρεθεί κοπέλα να μπορέσεις να μιλήσεις. Αλλά, προς το παρών ακόμη, δύσκολο.

Τρίμηνο και βάλε ntia θα πρέπει να περιμένεις.
Τι σε προβλημάτισε στην Μινοξιδίλη? Μπορείς να πάρεις και "φτιαχτές", οι οποίες και έχουν διαφορετικά υλικά που δεν επιρρεάζουν και τόσο την κεφαλή.

Το saw palmetto το πέρνεις σε χάπια; Επίσης, δεν δοκιμάζεις και το revivogen? Περιέχει και απόσταγμα saw palmetto.
 

Ntia

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Όταν λες φτιαχτές, τι ακριβώς εννοείς? Please, ενημέρωσέ με σχετικά. Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι ότι δεν έχει ελλατωθεί καθόλου η τριχόπτωση, αλλά συνεχίζει ακάθεκτη! Δεν υπάρχει στιγμή που να περάσω το χέρι μου ανάμεσα στα μαλλιά μου και να μη μου μείνει κάτι στο χέρι! Άσε που μου έχει γίνει τικ και όλη την ώρα σκαλίζω το κεφάλι μου, φυσικά βγάζω τούφες. Ώρες ώρες σκέφτομαι, αυτά δεν ταυτίζονται, δεν πρέπει όσο λιγοστεύουν να μειώνεται και η τριχόπτωση? Τι στο καλό, πρέπει να μείνω γλόμπος για να ησυχάσω?! Στο palmetto θα δώσω μια ευκαιρία, κι εγώ πιστεύω ότι αν είναι να φανεί κάτι πρέπει τουλάχιστον να περάσει ένα τρίμηνο. Και με τη Μινοξιδίλη έτσι δεν είναι?
Θα περιμένω απάντηση στην ερώτησή μου και επίσης αν ακούσεις γενικά κάτι σχετικά με το palmetto και τη γυναικεία τριχόπτωση θα περιμένω να το διαβάσω...

Ευχαριστώ!
 

Ntia

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Ξέχασα πριν, ναι το palmetto το παίρνω σε χάπια από τη Lamberts. Είναι αξιόπιστη εταιρία όσον αφορά τα συμπληρώματα. Παίρνω 2 κάψουλες ημερησίως.

Ingredients
Two (2) capsules deliver:
Vitamin E 68mg
Vitamin C 300
Thiamin 10mg
Riboflavin 10mg
Zinc 15mg
L-Alanine 140mg
Glycine 140mg
L-Glutamic Acid 140mg
Saw Palmetto Extract 320mg
Quercetin 50mg

Encapsulated with:
Capsule Shell (Gelatin, Glycerin, Colour: Iron Oxide), Pumpkin Seed Oil, Beeswax, Soya Lecithin.

Noμίζω ότι η συνθέση είναι καλή γιατί εκτός από το saw palmetto, περιλαμβάνει και zinc, pumkin seed oil kai soya τα οποία θεωρούνται επίσης DHT inhibitors.

Επίσης θα με ενδιέφερε να αγοράσω και emu oil, αλλά προσπαθώ να το βρω στην Ελλάδα, μήπως ξέρεις κάτι??

Γενικότερα έχω τρελαθεί στην ενημέρωση και κάθε μέρα διαβάζω και κάτι διαφορετικό, μέσω internet φυσικά.
 

Ntia

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Eπίσης, χρησιμοποιώ εκτός από το σαμπουάν Pantogrin με saw palmetto extract, το σαμπουάν της L' Ymola για τη τριχόπτωση. Το δεύτερο το ανακάλυψα τυχαία και τα συστατικά του με παρακίνησαν να το αγοράσω. Εχει συστατικά όπως βιοτίνη, συμπλεγμα βιταμινών Β, Αλόη και τσουκνίδα (απ' ότι έμαθα πρόσφατα, η τσουκνίδα θεωρείται αναστολέας της DHT) και κάποια άλλα τα οποία αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι. Η σύσταση του μου φάνηκε ιδανική. Άλλο ένα σαμπουάν το οποίο προτείνω γιατί έχω χρησιμοποιήσει και θα το ξαναπάρω, είναι το Folliplus, ανάμεσα στα συστατικά του περιέχει fenugreek.
 

Άκης

Administrator
Απ: SAW PALMETTO

Ntia είπε:
Όταν λες φτιαχτές, τι ακριβώς εννοείς? Please, ενημέρωσέ με σχετικά. Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι ότι δεν έχει ελλατωθεί καθόλου η τριχόπτωση, αλλά συνεχίζει ακάθεκτη! Δεν υπάρχει στιγμή που να περάσω το χέρι μου ανάμεσα στα μαλλιά μου και να μη μου μείνει κάτι στο χέρι! Άσε που μου έχει γίνει τικ και όλη την ώρα σκαλίζω το κεφάλι μου, φυσικά βγάζω τούφες. Ώρες ώρες σκέφτομαι, αυτά δεν ταυτίζονται, δεν πρέπει όσο λιγοστεύουν να μειώνεται και η τριχόπτωση? Τι στο καλό, πρέπει να μείνω γλόμπος για να ησυχάσω?! Στο palmetto θα δώσω μια ευκαιρία, κι εγώ πιστεύω ότι αν είναι να φανεί κάτι πρέπει τουλάχιστον να περάσει ένα τρίμηνο. Και με τη Μινοξιδίλη έτσι δεν είναι?
Θα περιμένω απάντηση στην ερώτησή μου και επίσης αν ακούσεις γενικά κάτι σχετικά με το palmetto και τη γυναικεία τριχόπτωση θα περιμένω να το διαβάσω...

Ευχαριστώ!
Για το palmetto αναφέρω και εδώ: http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=32.0

Οσο αφορά τις "φτιαχτές" εννοώ κάτι περιπτώσεις μινοξειδίλης που είναι 15% πχ και έχουν αφαιρεθεί τα συστατικά που φέρουν κοκκινίλες, κάψιμο κλπ.
Όπως του dr lee πχ.

Ntia είπε:
Noμίζω ότι η συνθέση είναι καλή γιατί εκτός από το saw palmetto, περιλαμβάνει και zinc, pumkin seed oil kai soya τα οποία θεωρούνται επίσης DHT inhibitors.

Επίσης θα με ενδιέφερε να αγοράσω και emu oil, αλλά προσπαθώ να το βρω στην Ελλάδα, μήπως ξέρεις κάτι??

Γενικότερα έχω τρελαθεί στην ενημέρωση και κάθε μέρα διαβάζω και κάτι διαφορετικό, μέσω internet φυσικά.
Η σογια είναι από τα ποιό καλά φυσικά προϊόντα για αναστολή της DHT.

τώρα για το emu oil δεν μπορεσα να βρω ελλάδα, μόνο έξω αλλά δεν παράγγειλα ακόμη.

Για την τσουκνίδα τώρα...
Είχε γίνει χαμός θυμάμαι με αυτή εάν έχει ή όχι επίδραση στην dht.
Έγιναν κάτι δοκιμές για να δούνε εάν έχει επιδράσεις στο θέμα αυτό.
Ο ερευνητής R. Hartmann είχε δηλώσει "I have not seen any clinical study reports of the effectiveness for hair growth, whether it be in androgenetic alopecia (male pattern hair loss) or for alopecia areata".

Ωστόσο μετά από μελέτες έβγαλαν τα εξής:
Συνοπτικά: Φαίνεται ότι η τσουκνίδα έχει περισσότερες πιθανότητες σε συνδιασμί με άλλη φυτό/βότανο από τι μόνη
Αν. Ενέργειες: Κοκκινίλες, αλεργίες όταν χρησιμοποιήτε τοπικά. Η κατανάλωση της μπορεί να επιφέρει κυλιακές διαταραχές και καούρες ενώ μπορεί να παρουσιαστεί δυσκολία στην ούρηση.Επίσης απαγορεύεται η χρήση της όταν κάποιος έχει καρδιακά προβλήματα.
Δόση: Ο μέσος όρος είναι 8-12 γρ την ημέρα (σαν φάρμακο). Σαν υγρό περιπου τα 2 λίτρα την ημέρα. Για τριχοφυία συνιστάτε 500mg την ημέρα.
 

Άκης

Administrator
Απ: SAW PALMETTO

Ntia είπε:
Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι ότι δεν έχει ελλατωθεί καθόλου η τριχόπτωση, αλλά συνεχίζει ακάθεκτη! Δεν υπάρχει στιγμή που να περάσω το χέρι μου ανάμεσα στα μαλλιά μου και να μη μου μείνει κάτι στο χέρι! Άσε που μου έχει γίνει τικ και όλη την ώρα σκαλίζω το κεφάλι μου, φυσικά βγάζω τούφες. Ώρες ώρες σκέφτομαι, αυτά δεν ταυτίζονται, δεν πρέπει όσο λιγοστεύουν να μειώνεται και η τριχόπτωση? Τι στο καλό, πρέπει να μείνω γλόμπος για να ησυχάσω?!

Αλήθεια, είδες μήπως οφείλεται σε έλλειψη σιδήρου, έλλειψη βιταμίνης Α (ή υπερβολικής λήψης της)
ή από τρομερό άγχος?
 

tsakalos

New Member
Απ: SAW PALMETTO

καλα το saw palmeto οπως χιλιαδες αλλα δεν εχει αποδεδειγμενη δραση, καλο θα ειναι οποιος το δοκιμασει να μην αφησει παραλληλα το minox
 

tsakalos

New Member
Απ: SAW PALMETTO

εγω απο διαφορους που το χρησιμοποιησαν δεν ειδα να πουνε πως ειδανε καμια τρομερη διαφορα. και κανεις δεν το χρησιμοποιησε χωρις minox οποτε δυσκολα να ξερεις τι ειναι αυτο που σε διατηρει
 

Ntia

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Εγώ το παίρνω ενάμισυ μήνα σχεδόν και είναι νωρίς για να πω κάτι. Μετά το 3μηνο ή μάλλον εξάμηνο... Και γενικά όλες αυτές οι θεραπείες θέλουν χρόνο αν είναι να δείξουν κάτι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag

New Member
Απ: SAW PALMETTO

καλησπέρα και από μένα...
Πρώτο post και καινούργιος στο θέμα της τριχόπτωσης.
Ntia το palmetto της Lamberts από που το προμηθεύεσαι?Ιντερνετ (και από ποια σελίδα?) ή υπάρχει και σε μαγαζιά με φυσικά προιόντα?
Thnks
 

vag

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Σε συνέχεια του προηγουμένου
Κάνω χρήση minoxidil εδώ και 13 μήνες περίπου χωρίς όμως χρήση κάποιου αναστολέα DHT. Με έχει βοηθήσει αλλά τώρα σκέφτομαι να ξεκινήσω και το palmetto αλλά δε ξέρω αν πρέπει να το πάρω σε shampoo ή σε χάπια.

Το revivogen είναι το καλύτερο?Και αν ναι πρέπει να πάρω όλο το πακέτο ή μόνο το shampoo κάνει δουλειά?Γιατί είναι και κομματάκι ακριβό προιόν από τη σελίδα του revivogen.Επίσης το πακέτο που λέει 3 months supply είναι όντως για 3 μήνες ή λιγότερο?
Όσον αφορά τα χάπια,ποια εταιρία συστήνετε και αν μπορείτε δώστε και το link ή το μαγαζί που τα προμηθεύεστε.
Thanks!
 

Άκης

Administrator
Απ: SAW PALMETTO

Καλως ήρθες.

Σου απαντώ για το δευτερο σου post.

Θεωριτικά, είναι το καλύτερο εμπορικό. Τώρα εάν κυκλοφορήσει και της samson θα δούμε τι λέει και αυτό.
Αν εννοείς το proscar σαν χάπια στο post σου, πας σε ένα φαρμακείο και τα ζητάς σαν proscar 5%.
Το πέρνεις και το κόβεις το λιγότερο στα 4. Θα σου δώσει περίπου 1.2mg ποσότητας εάν το κόψεις στα 4, ποσοτητα υπεραρκετή για μία φορά την ημέρα.
Μετά μπορείς να κάνεις το εξής, να κόψεις στην μέση τα 4 κομμάτια.

Όσο χρησιμοποιείς minoxidil παρατήρησες τπτ side effects?
 

vag

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Βασικά όταν αναφερόμουν σε χάπια εννοούσα palmetto σε χάπια,σόρρυ δε το διευκρίνησα καλά.Δηλαδή τι είναι προτιμότερο palmetto σε shampoo ή χάπια.Λέω να καταφύγω σε φυσικά προιόντα πρώτα, μιας και δεν εχω τόσο μεγάλο πρόβλημα...ακόμα.Τα proscar και το propecia είναι DHT blockers?
Όσον αφορά τη minoxidil που με ρώτησες.Για 8-9 μήνες χρησιμοποιούσα το σκεύασμα μινοξυδίλης Botafex.Τους πρώτους 6 μήνες το 2% και μετά το 5%.Μετά από τους 9 μηνές είχα φαγούρα ειδικα στο μπροστινό μέρος.Πήγα στο δερματολόγο μου και μου έδωσε το Butavate για 10 μερες ένα φάρμακο για να φύγει η φαγούρα,αν και μου είπε ότι δεν έβλεπε τπτ.H φαγούρα έφυγε.Παράλληλα μου άλλαξε σκεύασμα μινοξυδίλης μήπως και με ενόχλησε κάποιο έκδοχο και έτσι εδώ και 4 μήνες περίπου παίρνω το Minoxidil/Target 5% της Target Pharma.Το τελευταίο καιρό όμως (3-4 βδομάδες) έχω πάλι φαγούρα γαμώτο.Την υπομένω όμως,μπορώ να κάνω και αλλίως...
 

Άκης

Administrator
Απ: SAW PALMETTO

Βάλε αλόη βέρα σε ζελέ ή αν παραγγέλνεις από το internet, πάρε το tricomin.
Αυτά για φαγούρα.

Τώρα το proscar μπλοκάρει την DHT ναι. Δεν νομίζω να δείς και πολλά με το palmetto, συνήθως το πέρνουν σαν συμπλήρωμα.
 

vag

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Σε άλλο post αναφέρεις ένα προιόν της macrovita με 99% αλόη.Λογικά θα βοηθάει στη φαγούρα ε?Πως λέγεται το συγκεκριμένο gel και από που το προμηθεύεσαι?
 

Άκης

Administrator
Απ: SAW PALMETTO

Όχι απλώς βοηθάει, είναι τρομερό.
Αν διάβασες το post μου σχετικά, θα είδες ότι με βοήθησε και με το κάψιμο από ήλιο.

Πήγα σε κατάστημα με φυσικά-φυτικά προϊόντα και το ζήτησα σαν ζελέ από αλόη βέρα για εξ.χρήση.
Δεν έχει άλλη ονομασία, γράφει αλόη βέρα 99%.
Πολύ καλό. Και με την τιμή του ~10€ δεν το σηζητούμε καν ότι πρέπει να το πάρεις οποσδήποτε.
Και δουλειά να μην κάνει (λέμε τώρα), δεν θα κλαίς κανά τρομερό ποσό.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: SAW PALMETTO

φιλε admin το rogaine 5% minoxidil που χρησιμοποιώ εδω και λιγες μερες περιπου 15 δεν μου εχει δημιουργησει καποια παρενεργεια οπως καποια φαγουρα η καμια κοκκινιλα
 

Ntia

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Για το saw palmetto νομίζω ότι βαδίζουμε λίγο στα τυφλά, αλλά όποιος μπαίνει στο χορό, χορεύει! Είναι σίγουρο ότι πολλά πράγματα παίζουν ρόλο. Π.χ. αν είσαι άνδρας ή γυναίκα, ο οργανισμός, το είδος του προβλήματος, το ιστορικό κ.α. Σίγουρα κάποιους θα τους βοηθήσει περισσότερο από κάποιους άλλους, άλλωστε αυτό δεν συμβαίνει και με τις περισσότερες θεραπείες? Εγώ αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα πρέπει να περιμένω πολύ αν είναι να δω κάποιο αποτέλεσμα. Όπως και οι περισσότερες θεραπείες, αν είναι να δείξουν κάτι, θέλουν τουλάχιστον 3-6 μήνες, θέλει πολύύύ περίμενε η ιστορία δλδ...
Άλλα όπως όλοι ξέρουμε, μπορείς να κάνεις και αλλιώς???
 
Μπλουζα