Salonikios30, fue, 1900 grafts, 17-05-2016

dimitris50423

Well-Known Member
Μεχρι το 12μηνο μην τα κουρεψεις ξανα αφησε τα μηπως σε καποιο βαθμο ξεγελαει και η φωτογραφια. Παντως πισω απο τα μμ φαινονται αδυναμα.
Σε μεγαλυτερο μηκος και εγω πιστευω οτι θα δειξουν καλυτερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Η άποψη μου είναι ότι υπάρχει shockloss στα όρια της μμ και σε επαφή με την hairline. Αν παρατηρήσετε την φώτο μετά την μμ φαίνεται ότι υπήρξε διείσδυση στην μαμα hairline (όχι σε μεγάλο βάθος) για να δέσει με την νέα. Τα κενά πάντα υπήρχαν απλά καλύπτονταν από τα μπροστά μαλλιά (των οποίων το μάκρος κάλυπτε αδυναμίες). Με την πολύ καλή φύτρωση της νέας hairline και το shockloss της παλιάς δημιουργήθηκαν αρκετά κενά που σίγουρα είναι πιο εμφανή, αφού υπάρχει πλέον μαλί μπροστά, και τα οποία σε συνδυασμό με αυτά που καλύπτονταν από το μεγάλο μήκος δημιουργούν αυτή την εικόνα.

Αυτό που δεν μου αρέσει σε αυτή την μμ είναι ότι δεν έγινε καλή ομογενοποίηση (ασχέτως shock loss). Προσωπικά δεν θα κατέβαζα τόσο χαμηλά την νέα hairline αλλά θα έμπαινα στην ζώνη Α έτσι ώστε η συντηρητική νέα hairline με την παλία να είχαν παρεμφερή πυκνότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

salonikios30

Active Member
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ CVIAL. ΕΙΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΑΠΟΨΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ Κ ΕΓΩ Κ ΕΞΑΡΧΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΝΗΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ. ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΩΣ ΚΙΝΗΘΗΚΑΝ Κ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑ ΑΛΛΑ ΟΦΕΙΛΑ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΜΕΣΜΑ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ Κ ΤΟΝΙΣΑ Κ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΜΕ ΕΞ ΑΡΧΗΣ (CONSULATION) ΗΤΑΝ KAΛΟΥΠΙΣΜΑ ΗΑΙRLINE ΝΑ ΚΑΛΥΦΤΟΥΝ ΤΥΧΟΝ ΚΕΝΑ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ (ΝΑ ΜΠΟΥΝ AN ΓΙΝΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ-ΧΩΡΙΣ ΚΙΝΔΥΝΟ ΣΟΚ ΛΟΣ ) ΜΕ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΚΡΟΤΑΦΩΝ ΜΙΑΣ Κ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΚΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ Κ ΝΑ ΔΕΣΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΜΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΜΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΗΑIRLINE . ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟ ΣΟΚ ΛΟΣ ΤΩΝ ΜΑΜΑ (ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΟ) Κ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΗΑΙRLINE(ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ) , ΕΙΧΕ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΜΑ ΜΕΤΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΕΜΕΝΑ ( ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΙΘΑΣΑ Κ ΣΚΛΗΡΑ) Κ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΟ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗΣ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΣΟΚ ΛΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙ Κ ΒΓΗΚΑ ΚΟΥΡΕΜΕΝΟΣ.ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΕΜΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΟΥΡΕΨΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ . ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Κ ΤΗΝ ΦΙΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΑΝ Κ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ .Κ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ Κ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΑΝΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΝΙΖΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΚΟΥΡΕΒΟΜΑΙ ΛΕΣ Κ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣΥΛΕΚΤΟΣ ΦΑΝΤΑΡΟΣ.-
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σου έχω πει την αποψή μου. Για μένα η φίνα δεν είναι η λύση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα περιμένεις μερικούς μήνες ακόμα να δεις πως πάει. Θα το αφήσεις επίσης να μακρύνει γιατί η νέα σου hairline είναι καλή και όταν το μαλλί μακρύνει και το πας προς τα πίσω θα καλύψει αρκετές αδυναμίες και κενά. Τότε μόνο θα δεις τι είδους παρέμβαση χρειάζεται και θα πρέπει να κάνεις μια διορθωτική. Αν θέλεις να το κρατάς σε αυτό το μήκος και δεν δεις βελτίωση μετά από κάποιους μήνες η διορθωτική θα θέλει περισσότερα graft.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

salonikios30

Active Member
Θα περιμένεις μερικούς μήνες ακόμα να δεις πως πάει. Θα το αφήσεις επίσης να μακρύνει γιατί η νέα σου hairline είναι καλή και όταν το μαλλί μακρύνει και το πας προς τα πίσω θα καλύψει αρκετές αδυναμίες και κενά. Τότε μόνο θα δεις τι είδους παρέμβαση χρειάζεται και θα πρέπει να κάνεις μια διορθωτική. Αν θέλεις να το κρατάς σε αυτό το μήκος και δεν δεις βελτίωση μετά από κάποιους μήνες η διορθωτική θα θέλει περισσότερα graft.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δυστηχως ετσι ειναι αλλα δεν ανεμενα στο 10μηνο μετα την μεταμοσχευση να σκεφτομαι για αλλη διορθωτικη . Μιλας πολυ σωστα...
 

salonikios30

Active Member
Τασο δυστηχως οπως καταλαβες δεν πηγαν τα πραγματα οπως ανεμενα, πραγματι ειχα υψηλες απαιτησεις-προσδοκιες λογω μικρου ΝW ,σε καλη ηλικια ,χωρις επιθετικη τριχοπτωση, ακολουθωντας πιστα τις μετεγχειρητικες οδηγιες( το μειον μου ειναι η ισια τριχα) , αλλα κ ρεαλιστηκες, δεν ανεμενα να γινω οπως ημουν στα 18 (ουτε αλλωστε η προυπαρχουσα πυκνωτητα μου ηταν οπως ημουν στα 18) , αλλα οχι δυστηχως να σκεφτομαι διορθωτικη στο 10μηνο. Στην φωτο που επισημανες τα μαλλια ειναι με ενα μπουκαλι ορο με πρισμενο κεφαλι απο το αναισθητικο ακριβως μετα την μεταμοσχευση που οσοι εχουν κανει ,ξερουν οτι η επιφανεια ειναι διογκωμενη μετα την μεταμοσχευση ωσπου να υποχωρισει το πρηξιμο. Για την κατασταση των μαμα μαλλιων προ της μεταμοσχευση ο γιαννης αν τυχει να μιλησετε εχει πληρη εικονα, (χωρις φωτο-παντα μια φωτογραφια προσεγγιζει την πραγαμτικοτητα αλλα αλλο καποιος να ξερει κατ ιδιαν) .
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Salonikie εχεις κρατησει καμια φωτο πριν την μεταμοσχευση? Οχι αυτες που εχεις στο φορουμ ,αυτες που βγαλαμε στην Κυπρο μαζι.
Εγω σε ειπα τι πρεπει να κανεις και πρεπει να το κανεις.
Ασε το μαλλι στο μακρος που ειχες πριν και σαρεζε. Το αποτελεσμα ισως ολοκληρωνετε στο 12μηνο αλλα στο 18μηνο η τριχα και το στρωσιμο θα ειναι καλυτερα.
Ξερω ακομη δε στρωνει αλλα πρεπει να το αφησεις σαρεσει δεν σαρεσει,με το καιρο θα στρωσει.
Το να τα ξυριζεις συνεχως δεν οδηγει καπου.
 

salonikios30

Active Member
Δεν εχω , αλλα Γιανναρε δεν χρειαζονται αλλες φωτο ηδη ολο το νημα μου γεματο ειναι.Δε με απασχολει το στρωσιμο αλλα η αραιωση που δεν ειχα σε τετοιο βαθμο .Μεχρι κ θοδωρης που μιλησα παραδεχτηκε οτι δεν τα θυμαται τοσο αραια προ μεταμοσχευσης .Οταν μακραινουν δειχνουν χειροτερα ,δεν πιστευω ομως να εχω κ αλλη επιλογη απο το να τα αφησω μηπως κ επανελθουν καπως τα μαμα να τυχον δεσουν με τα μεταμοσχευμενα κ να συναντηθω με την κληνικη.Ποια ειναι η γνωμη σου για τα μαμα?που ηξερες την προυπαρχουσα κατασταση μου ?
 

salonikios30

Active Member
Θυμασαι που ελεγα στην κληνικη οτι δε θελω να κατεβασουν hairline κ το ειχα επισημανει κ σε σενα? κ ο θοδωρης μου απαντησε μη βιαζεσαι "μην βγαζεις συμπερασμα το πως θα ειναι το παιδι μιας εγκυμονουσας πριν ακομα γεννηθει κατσε να γεννησει πρωτα κ μετα θα δουμε " :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

salonikios30

Active Member
κ την επισημανση μου οτι ηρθα για καλουπισμα κ χτισιμο της HAIRLINE να κλεισουν κροταφους κ να μπουν οσο γινετε μεσα χωρις κινδυνο σοκ -λος ,χωρις κατεβασμα , για αυτο κ ημουν προβληματισμενος μετα την μεταμοσχευση γιατι αλλο ηθελα αλλο εγινε αλλα οφειλα να εμπιστευτω.Δυστηχως κατι αλλο ανεμενα σαν αποτελεσμα.Δεν ξερω τι φταιει αλλα ειναι αυτο που λενε το χειρουγειο πετυχε αλλα ο ασθενης απεβιωσε :)
 

tasos33

Well-Known Member
john τοσες μερες περασατε μαζι ειναι δυνατον να μην τραβηξες εσυ καμια φωτογραφια? εσυ φψτογραφιζεις και τα κουνουπια που κοιμουνται ειναι δυνατον να μην τραβηξες τον σαλονικιο, για ψαξε λιγο τα αρχεια σου μηπως εχει ξεμεινει καμια


Salonikie εχεις κρατησει καμια φωτο πριν την μεταμοσχευση? Οχι αυτες που εχεις στο φορουμ ,αυτες που βγαλαμε στην Κυπρο μαζι.
Εγω σε ειπα τι πρεπει να κανεις και πρεπει να το κανεις.
Ασε το μαλλι στο μακρος που ειχες πριν και σαρεζε. Το αποτελεσμα ισως ολοκληρωνετε στο 12μηνο αλλα στο 18μηνο η τριχα και το στρωσιμο θα ειναι καλυτερα.
Ξερω ακομη δε στρωνει αλλα πρεπει να το αφησεις σαρεσει δεν σαρεσει,με το καιρο θα στρωσει.
Το να τα ξυριζεις συνεχως δεν οδηγει καπου.
 

salonikios30

Active Member
χιουμορ παντα χρεαζεται . Φιλε τασο επειδη σε απασχολει κ εσενα η μεταμοσχευση, φιλικη συμβουλη,επειδη μαλλον δεν δεχεσαι την υποχωρηση στα μαμα που ειχα-εχω ( σεβαστο) ,ας δεχτουμε οτι η αραιωση που εχω τωρα ηταν ομοια με την προυπαρχουσα κ δεν ειχα σοκ λος ,επισημανε τους αν τυχον κανεις καποια στιγμη μεταμοσχευση σε οποια κλινικη κ να πας , αν βρεθεις στην θεση μου να μην κατεβασουν την φυσικη σου hairline , σπαταλωντας grafts και να εστιασουν στην φυσικη σου hairline - ζωνη Α(αρκει να μην υπαρχει κινδυνο σοκ λος) κ κροταφους οπως εγω ηθελα ,εξεταζοντας κ σε τι φαση ειναι τα προυπαρχοντα (ασχετα αν εισαι μικρο nw -καλη ηλικια-χωρις επιθετικη τριχοπτωση , τα υπαρχοντα για μενα μου ειπαν ειναι 90 graftς/τ.ε στην ζωνη Α με να σαν στιλο που ειχε φως (προχειρο το θεωρω) , το οποιο η κλινικη σου επισημαινει ) ;-)
 

salonikios30

Active Member
Πλεον για μενα αναμονη , θετικη σκεψη κ επαγγελματικη προσεγγιση - αντιμετωπιση απο την κλινικη απο την στιγμη που κατι (για αλλους πολυ για αλλους λιγοτερο) δεν πηγε καλα.
 

tasos33

Well-Known Member
salonikie κανεις λαθος , συμφωνω πως υπαρχει αραιωσει η σοκ λοσ στην επαφη που κανει η hairline στο τσουλουφι και στα κενα που υπαρχουν στους κροταφους, αυτο που λεωω ομως ειναι το εξης, επειδη τα ειχες πολυ μακρυτερα τα μαλλια σου απ οτι τωρα η οποια αραιωση υπηρχε δεν ηταν τοσο εμφανης οσο τωρα που τα εχεις κοντυνει.
Πιστευω πως με δεδομενο την ικανοποιηυικη φυτρωση που εχει η hairline eως τωρα και με την παχυνση και στρωσιμο της τριχας με τα το 12μηνο ,εαν τα αφησεις στο ιδιο μακρος που ειχες πριν την μμ θα ειναι πολυ διαφορετικη η εικονα, επειτα μετα το 12μηνο θα κανεις ταμειο
χιουμορ παντα χρεαζεται . ,επειδη μαλλον δεν δεχεσαι την υποχωρηση στα μαμα που ειχα-εχω ( σεβαστο) ,ας δεχτουμε οτι η αραιωση που εχω τωρα ηταν ομοια με την προυπαρχουσα κ δεν ειχα σοκ λος
 

naruto

Well-Known Member
Η ερωτηση μου ειναι η εξης
περα απο την ενωση μαμα-μεταμοσχευμενων που οντως φαινετε να εχει παιξει σοκ λος,
τα μαλλια σου στην Α ζωνη,στο τσουλουφι δηλαδη εκει που δεν μπηκαν καθολου μοσχευματα,ειναι ιδια με πριν ή εχουν αραιωσει?Παντως τωρα οι τριχες εκει δεν φαινοντε 100% υγιεις.Φαινοντε καπως λεπτοτερες κ αδυναμες σε σχεση με τις μεταμοσχευμενες.
Ετσι ηταν παντα ή τωρα αραιωσαν με την μεταμοσχευση?Εσυ ξερεις το μαλλι σου καλυτερα απο ολους salοnikie,εσυ μπορεις να απαντησεις μονο αυτη την ερωτηση...
Κ αν οντως τωρα αραιωσαν,πως εγινε τοσο αποτομα?Ειναι δυνατο @CVIAL να επηρεαστουν αυτα τα μαλλια στο forelock τοσο μακρια απο τα μεταμοσχευμενα?Εχεις ξαναδει κατι τετοιο?

Κ επιπλεον τι θα μπορουσε να γινει για να αποφευχθει αυτη η εικονα?Να μπαινανε σε ολη την Α ζωνη μοσχευματα?Περα απο κροταφους-hairline να μπαινανε δυναμικα και στο τσουλουφι?Τοτε θα ηθελε αλλα 500 μοσχευματα τουλαχιστον και θα ειχε και μεγαλο κινδυνο shock loss.Φαντασου οπως επαθε τωρα στην ενωση μαμα-μεταμοσχευμενων,να το παθαινε και στο τσουλουφι...Καταστροφη.

Παντως φυτρωση επιασες φουλ,η νεα hairline τα σπαει.Αλλα χωρις ομοιογενεια ειναι δωρον αδωρον
 

salonikios30

Active Member
Πραγματι εγω ξερω το μαλλι μου καλυτερα απο ολους και δυστηχως αραιωσαν πολυ απλα στην ενωση μετα μαμα ειναι ποιο εντονο ,γι αυτο τα τα κουρευω τοσο κοντα ,για να μειωνεται η εμφανης αναομοιογενεια μαμα - μεταμοσχευμενα μετα την αραιωση των μαμα. Σκεψου την δικη μου θεση πως κ γιατι προκληθηκε αυτο? ενω δεν ειχα επιθετικη τριχοπτωση.ΜΕ την πυκνωτητα που ειχα πριν, η οποια ηταν πολυ καλη (αλλα οχι σαν τα 18 - γιαυτο αλλωστε δεν προτειναν φινα κ η δερματολογους κλινικης μου ειπε δεν εχω α.α κ λιγο πολυ το μαλλι ετσι θα παραμενει - να ημαστε ρεαλιστες για αμεσο μελλον θα εννοουσε) , κατ εμε δε μπορουσαν να μπουν πολυ μεσα,θα ηταν μεγαλο ρισκο,με την πυκνωτητα που ειχα.
Ενδεχομενως ,τροπος αποφυγης ειναι η φινα πριν κ μετα την μεταμοσχευση ,αλλα εκει παιζεις με ορμονες κ δεν σημαινει οτι η φινα σωζει, αν ηταν ετσι ολοι θα περναμε φινα κ θα ειχαμε μαλλουρα,απλα σε καποιους μπορει να λειτουργησει υποστηρικτικα .
Να επισημανω επισης οτι η κατηφορα αρχισε στους 4 + μηνες .Μεχρι εκεινη την στιγμη ημουν ενθουσιασμενος οτι ολα θα πανε σουπερ
 
Μπλουζα