Salonikios30, fue, 1900 grafts, 17-05-2016

salonikios30

Active Member
εννοειται οχι την γνωμη μας λεμε , κ στις ενωσεις που ειχα καλη πυκνωση στα μαμα πως δικαιολογεις την αραιωση μετα την μ.μ ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

salonikios30

Active Member
δεν εστιαζω τοσο στα οποια κενα( τα οποια υπαρχουν) κ στην φυτρωση αλλα επειδη αναφερθηκε το ανεφερα .Εστιαζω χωρις να λεω οτι ειναι τραγικα τα πραγμτα στην γενικη εικονα η οποια δεν με ικανοποει γιατι ειχα καλη πυκνοτητα στα ηδη υπαρχοντα, το προβλημα μου μικρο κ το κατεβασμα της hairline προτροπη κ τακτικη της κλινικης σε εμενα , για καλυτερο ομοιομορφο αποτελεσμα με τα μαμα, το οποιο δεν εχω μεχρι στιγμης .Το σοκ λος δεν επηλθε στα μαμα στα οποια μπηκαν μεσα αλλα στα μαμα στις ενωσεις κ πισω απο τα μεταμοσχευμενα ( σοκ λος δεν ειναι μονο τραυματικο) .
 

koumparos

Well-Known Member
Εαν μπηκαν σε μαμα μαλια ειναι shockloss,ακομα και πολυ κοντα να μπηκαν παλι υπαρχει κινδυνος.
Εαν δεν επανερθουν πιστευω οτι η κλινικη θα επανορθωσει και με πολυ λιγα μοσχ θα αποκατασταθει το προβλημα,ετσι νομιζω και αυτο θα ειναι και το σωστο απο μερια τους.Εγω φιλε ειλικρινα δεν θα ανησυχουσα για τα 2 μικρα κενα αλλα για την συνολικη πυκνοτητα σε σχεση με τα μαμα.Εαν μελετησες τις εμπειριες του τροφεα(που μαλον το εκανες) αναγκαστικε και εκανε αλλες 2 μμ για να φερει σε αρμονια και κοντα στα δικα του στανταρ την συνολικη πυκνοτητα και αναφερει σαν μεγα λαθος το κατεβασμα που εκανε.Παντως νομιζω οτι απο φυτρωση πηγες καλα.
 

salonikios30

Active Member
Tεσπα στο χρονο θα εχω κ το τελικο πορισμα, εως τωρα επεσα εξω στις προσδοκιες μου συμφωνα και με την προ την μ.μ καατασταση .Ελπιζω να διαψευτω :)
 

koumparos

Well-Known Member
Επισης φιλε σαλονικιε μπορει εσυ να εκανες την καλυτερη επιλογη με βαση τα οικονομικα σου αλλα εαν πηγες με το σκεπτικο "μια ζαρια" χωρις να εχεις στο μυαλο σου το σεναριο οτι ισως χρειαστεις και μια δευτερη ενισχυτικη σε περιπτωση που δεν πανε ολλα τελεια τοτε φιλε μου κακος που εμπλεξες με μμ.Στο λεω με πολυ αγαπη αλλα δυστυχως ετσι ειναι οι μμ.Σπανια ειναι καποιος 100% καλυμενος μονο με μια μμ.Το εχω δει το εργο και με τοπ γιατρους και μαλιστα με φιλο-συναδελφο συγγενη μου.
 

salonikios30

Active Member
Σε ευχαριστω ,καλα τα λες ,αλλα εστιασα στο οτι το προβλημα ηταν μικρο. Δεν εχει για μενα λογικη σε NW 2 , σε μια πολυ καλη κλινικη , ακολουθωντας πιστα τις μεταγχηρητικες οδηγιες, στα 37 , με σταθεροποιημενη την κατασταση ,χωρις επιθετικη τριχοπτωση , με εναρξη (εστω συντηριτικης) θεραπειας , να αραιωσουν τα μαμα πισω απο τα μοσχευμενα και να σκεφτεσαι στους 8 μηνες για repair , ειναι πολυ νωρις .Ο τροφεας ηθελε κατεβασμα hairline k οταν ξαναεκανε ζητησε κ αλλο κατεβασμα , εγω ηθελα κλεισιμο κροταφους κ πυκνωση οσο ηταν δυνατον χωρις ρισκο ,χωρις κατεβασμα ,ηταν τακτικη-προτοπη το κατεβεβασμα της κλινικης για καλυτερο αποτελεσμα.
 

salonikios30

Active Member
Σας κουρασα :) .Toυλαχιστον δεν θα ακουσω παραπονο οτι δεν εβαλα καλες φωτο.Ευeλπιστω η εξελιξη μεχρι το 12 μηνo που δε θα τα ξανακουρεψω ( αναμενω να ολοκληρωθει φυτρωση , επανελθουν μαμα μαλλια ,στρωσουν μεταμοσχευμα,δεσουν με τα μαμα ) να με δικαωσει για την επιλογη μου :)
 

salonikios30

Active Member
%CE%9B%CE%97%CE%A0%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%91-4-jpg.13583
 

salonikios30

Active Member
Aν κ την εχω ξαναποσταρει , για να εχουμε συγκριση με τις τελευταιες φωτο , ειναι η φωτο με το μαλλι βρεγμενο προς τα πισω για να φανουν οι ανοιχτοι κροταφοι, τραβηγμενη φωτο απο την κλινικη πριν την μεταμοσχευση. Τωρα με τι θα αρκειται ο καθενας στο 8 μηνο ειναι υποκειμενικο, εγω παντως δεν αρκουμε εως τωρα κ δεν πιστευω να ειμαι υπερβολικος.
 

Tasmania

Active Member
φιλε καλημερα. Σου ειπα απο κοντα την αποψη μου θα την γραψω και εδω... Πιστευω οτι θα επανελθει και το shock loss (αποκλειω την επιθετικη τριχοπτωση) και οπως ειδαμε και στις φωτο δεν υπαρχει στασιμοτητα αλλα κινητικοτητα στη φυτρωση... Ακολουθησες πιστα τις οδηγιες της κλινικης (ακομα και σε αυτο που διαφωνησα με τη χρηση μινοξ 2% -αποψη μου δεν προσφερει τιποτα η περιεκτικοτητα 2% που προοριζεται για χρηση στις γυναικες)... Τον τελευταιο καιρο κανεις χρηση 5% μινοξ αρα θα δεις καποια διαφορα. Οποτε, αναμονη μεχρι το 12μηνο ελπιζοντας σε ανακαμψη και αναταση της ολης καταστασης. Το επομενο 2μηνο θα ειναι καθοριστικο στο τελικο αποτελεσμα ή που θα παρει τα πανω του και θα σε εντυπωσιασει ή που θα βελτιωθει καπως ετσι ωστε να χαρακτηριστει μετριο το αποτελεσμα.. Οσον αφορα τη δοτρια η κατασταση ειναι εξαιρετικη, το ιδιο και για τη φυσικοτητα και τις ενωσεις στους κροταφους. Υπομονη & αναμονή σαλονικιέ.
 

tasos33

Well-Known Member
Είναι πολύ πιθανό να μην εχεις χασει μαλλί μονο από το shock αλλά και απο την χρηση μινοξ,πριν την μμ εβαζες μινοξ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikegad

Well-Known Member
salonikie αν έκανες μετάβαση από 2% σε 5% μινόξ είναι πάρα πολύ πιθανό να έχεις shedding από αυτό για μερικούς μήνες.
Δεν θυμόμουν καν πως έβαζες μινόξ
 

tasos33

Well-Known Member
Σαλονικιε σε αυτήν την φωτο είσαι στους 4.5 μήνες περιπου και η πυκνότητα των δικών σου μαλλιών δείχνει να είναι πολύ καλύτερη απο την τωρινή κατασταση,έτσι όπως σε βλέπω εχεις χασει μαλλια από τα δικά σου ,αν ξεκίνησες την μινοξ 5% κάπου στο πενταμηνο με εξάμηνο είναι απόλυτος φυσιολογικό να εχεις αυτήν την εικόνα, θα σου πρότεινα να την κόψεις σταδιακα στο επόμενο διαστημα ,οτι εχασες λόγω shedding απο μινοξ θα επανερθει
 

Συνημμένα

  • tmp_7201-20160927_151940922039148.jpg
    tmp_7201-20160927_151940922039148.jpg
    358.1 KB · Προβολές: 272

salonikios30

Active Member
τασο επειδη αναφερθηκες στην μινοξ 5 % που βαζω μια φορα την ημερα εδω κ κανα μηνα.στην φωτο 5,5 μηνων φαινεται το κενο- αραιωση πισω απο τα μεταμοσχευμενα μαλλια στους κροταφους απλα δεν εστιασα τοτε καθολου γιατι ημουν μολις στους 2 μηνες φυτρωσης
 

salonikios30

Active Member
η φωτο ειναι θολη( αν ηταν με αναλυση θα φαινοταν χειροτερα) αλλα για του λογου το αληθες φαινετε οτι εκει εχει αραιωση σε σχεση με τα υπολοιπα ,δε εβγαλα φωτο στα συγκεκριμενα σημεια τοτε , μη εστιαζοντας σε αυτο , γιατι ηταν νωρις (5,5 μηνες) κ εξελιχθηκε οπως εξελιχθηκε μεχρι σημερα
 

gkast

Active Member
Η μινοξιδιλη ουσιαστικά βοηθάει μόνο τα υπάρχοντα τριχοθηλακια παρατείνει στην ουσία την αναγενή φάση .Εχω διαφορετική γνώμη ουσιαστικά για την μινοξιδίλη ....που δίνουν οι κλινικές στην περίοδο της μεταμόσχευσης.Ένα μεγάλο ποσοστό ανδρών έχουν κοκκινήλες κνησμό και πιθανό να ξυπνήσουν και κάποιες δερματοπάθειες όπως ΣΔ. Στους πρώτους 3μήνες λοιπόν λόγου την ταλαιπωρία που έχει περάσει η λύπτρια περιοχή είναι σε φάση αναδόμησης και το δέρμα είναι αρκετά ευαίσθητό .
Η μινοξιδιλη δημιουργεί μια υπερμάτωση με βασικό οδηγό για μπει στο δέρμα την προπυλογλικόλη οτι χειρότερο και φθηνό υπάρχει στην αγορά και βασικό υπεύθυνο για πολλές δερματοπάθειες .....
Γιαυτό καλό είναι να την αποφεύγεται στους πρώτους μήνες μιας μεταμόσχευσης.
Τώρα η περίπτωση του φίλου Σαλονικιου η γνώμη μου έιναι οτι έχει χάσει μαμά μαλλί εάν πάει και σε κάποιο δερματολόγο μπορεί να τσεκάρει στην μη μεταμοσχευμένη περιοχή σε τι φάση είναι τα τριχοθηλακια του.Απο την στιγμή που ζητάς και το κάτι παραπάνω στην μεταμόσχευση η φίνα είναι μονόδρομος για τον φίλο τον Σαλονικιο.
 

salonikios30

Active Member
Για αυτο αλλωστε κουρευτηκα τοσο κοντα για να φανουν ολες οι λεπτομεριες ενημερωνοντας σας κ επειδη εκανε μπαμ η αραιωση μαμα μαλλιων σε συγκεκριμενα σημεια ,με την ελπιδα μεχρι να ξαναμακρυνουν να επανελθουν κ να δεσουν καλυτερα μεχρι το 12μηνο ;-) ,δεν ηθελα ουτε να βαλω τοπικ ζελε η λακ η μπιστολακι .
 

salonikios30

Active Member
gkast σεβαστη η γνωμη σου αλλα δεν ηθελα να κανω μ.μ για να παρω αμεσα φινα, την οποια κ η κλινικη που με ψιλαφησε η δερματολογος τους δε μου προτεινε,παρα μονο μινοξ.
 

gkast

Active Member
Για την μινοξιδίλη μην τρέφεις αυταπάτες πως θα βγάλεις μαλλιά ......αλλά απο την στιγμή που προχωράει η τριχόπτωση και υπάρχει μια γενικότερη αραίωση γιαυτό και στην πρότεινα.
 
Μπλουζα