Reviews ποιοτικών βιολογικών σαμπουάν μέρος τρίτο

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Όπως κάθε χρόνο τέτοια εποχή, συνεχίζω με τις δοκιμές ποιοτικών σαμπουάν χωρίς βλαβερά χημικά,αυτή τη φορά με το τρίτο μέρος των εντυπώσεων (εδώ είναι το πρώτο μέρος και εδώ το δεύτερο) .
Να τονίσω ξανά ότι κανένα σαμπουάν δεν σταματά την ΑΑ, κάτι που κάποιος κόσμος τείνει να ξεχνά.

EDS-00580-4.jpg


1. Everyday Shea, Shampoo & Body Wash, Lemon-Lavender, 475ml, 6.25€

Δράση: Απαλό παιδικό σαμπουάν, υποαλλεργικό

Κύρια συστατικά: Neem, Λεμόνι, Shea butter, Λεβάντα

Ύποπτα συστατικά: κανένα

Εντυπώσεις: Η Everyday Shea είναι η οικονομική σειρά της Alaffia, της οποίας σαμπουάν έχω ξαναδοκιμάσει. Το συγκεκριμένο είναι ένα παιδικό σαμπουάν-αφρόλουτρο χωρίς βλαβερά χημικά, μη ερεθιστικό και ουδέτερο. Δεν είναι τόσο σκληρό όσο το προηγούμενο alaffia που δοκίμασα, και η περιεκτικότητα των αιθέριων ελαίων είναι σχετικά χαμηλή. Αυτό που βγαίνει έντονα είναι το shea butter, το οποίο περιέργως υπερνικά και το neem oil παρ' ότι δεν είναι το περισσότερο ε ποσότητα συστατικό. Για αυτούς που δεν έχουν δοκιμάσει προϊόν με shea butter (a.k.a. μαύρο αφρικανικό σαπούνι), έχει μια αίσθηση γήινη, όπως ο πηλός. Θεωρητικά βοηθά στην περιποίηση του δέρματος μέσω αποτελεσματικού καθαρισμού και σχετικής αποτοξίνωσης. Μετά από τις δοκιμές το βρίσκω καλό σαμπουάν αλλά όχι για εμένα, ενώ δεν έχει λάθος συστατικά και αφήνει το δέρμα σε καλή κατάσταση, έχει μια τάση να μπερδεύει τα μαλλιά και να είναι ιδιαιτέρως απαλό, παραπάνω από όσο θα ήθελα στο σμήγμα.

Βαθμολογία: 3/5

ADN-00238-4.jpg


2. Andalou Naturals, Shampoo, Argan Stem Cells, For Thinning Hair, 340 ml, 6.23€

Δράση: υγεία και αναζωογόνηση στο θύλακα

Κύρια συστατικά: Stem Cell φρούτων (malus domestica, solar vitis), grape seed, argan oil, vitamin B complex κ.α.

Ύποπτα συστατικά: 2
Sodium benzoate
Potassium sorbate

Εντυπώσεις: Αυτό το σαμπουάν είναι μέρος μια αγωγής που περιλαμβάνει και τοπική λοσιόν και έχει να κάνει με fruit stem cells, στόχος είναι η αναζωογόνηση του θύλακα μέσω της σύνθεσης του. Τα συστατικά είναι πολύ ενδιαφέροντα και προδιαθέτουν θετικά, περιλαμβάνοντας fruit stem cells (malus domestica, solar vitis), vitamin B complex (biotin, thiamine, pyridoxine, niacin, riboflavin, and panthenol), hair regeneration complex [tussilago farfara (coltsfoot), achillea millefolium (yarrow), cinchona succirubra (quinine bark), cysteine, glycosaminoglycans, spiraea ulmaria (meadowsweet) και πολλά άλλα όπως cysteine. Στην πράξη δεν έκανε τίποτα απολύτως στην τριχόπτωση και αναζωογόνηση. Το άρωμα του είναι από τα καλύτερα σε σαμπουάν, η αίσθηση που αφήνει είναι ικανοποιητική χωρίς ερεθισμούς και φαίνεται να δίνει όγκο στην τρίχα. Έχω δοκιμάσει και τη λοσιόν της σειράς χωρίς αποτελέσματα και πλέον δεν πρόσκειμαι στην θεωρία των Stem Cell φρούτων. Συνολικά είναι ένα καλό σαμπουάν σε καλή τιμή αλλά παρ' όλη την εντυπωσιακή σύνθεση δεν αποδίδει.

Βαθμολογία: 3,5/5

GIO-18353-1.jpg


3. Giovanni, Don't Be Flaky, Soothing Anti-Dandruff Shampoo, 250 ml, 6.52€

Δράση: Αντιπυτιριδικό και ενυδατικό σαμπουάν

Κύρια συστατικά: Σαλικυλικό οξύ 2%, tea tree oil, oatmeal, eucalyptus leaf extract, Sunflower Seed oil

Ύποπτα συστατικά: 4
sodium lauroyl sarcosinate
fragrance
potassium sorbate
sodium benzoate

Εντυπώσεις: Πρόκειται για ένα σαμπουάν για ξηροδερμία και πιτυρίδα με σαλικυλικό οξύ 2%. Χρειαζόμουν ένα με σαλικυλικό οξύ και βρήκα ένα πιο φιλικό στο δέρμα χωρίς sls και όσο το δυνατόν με περισσότερα φυσικά συστατικά. Τη δουλειά του την κάνει περίφημα και έχει ευχάριστο άρωμα, αφήνει τα μαλλιά ευκολοχτένιστα και ευτυχώς είναι φιλικό στο δέρμα. Το σαλικυλικό οξύ βοηθάει στο να καθαρίσει το κεφάλι από "λέπια" ξηροδερμίας και τα υπόλοιπα συστατικά δίνουν μια πιο φυσική νότα και μικρή ενυδάτωση. Δυστυχώς έχει αρκετά βλαβερά συστατικά, αλλά το μη χείρον βέλτιστον, για περιστασιακή χρήση είναι πολύ καλό.

Βαθμολογία: 3,5/5

ORS-00056-3.jpg


4. Organix South, TheraNeem Naturals, Shampoo & Bodywash, Kids Therapé, 360 ml, 6.74€

Δράση: παιδικό σαμπουάν με απαλή σύνθεση

Κύρια συστατικά: Neem, calendula, chamomile, lavender, aloe, rice protein, essential oils of citrus sinensis (orange) and lavandula angustifolia (lavender)

Ύποπτα συστατικά: 3
polysorbate 80
phenoxyethanol
potassium sorbate

Εντυπώσεις: Αυτό το σαμπουάν ήταν μια μεγάλη έκπληξη. Πρόκειται για ένα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει ever και είναι γεγονός ότι το δοκίμασα τυχαία. Κύριο συστατικό είναι το neem και αυτό φαίνεται και στη μυρωδιά (μαζί με τα αιθέρια έλαια). Όπως και με το isvara, η διαφορά από το πρώτο λούσιμο ήταν εντυπωσιακή, η σύνθεση του είναι σίγουρα καταπραϋντική και το καταλαβαίνει κανείς αμέσως. Κάνει τα μαλλιά μαλακά και ευκολοχτένιστα και το δέρμα είναι σε άψογη κατάσταση χωρίς ερεθισμούς. Η περιστασιακή εποχική τριχόπτωση όσο καιρό το χρησιμοποιούσα ελαττώθηκε εντυπωσιακά, η τιμή και η ποσότητα είναι καλή, οπότε βρήκα το νέο champion. Στη σειρά υπάρχει και σαμπουάν για όγκο με πολύ πιο ενδιαφέροντα συστατικά για την τριχόπτωση, θα είναι η επόμενη μου δοκιμή.

Βαθμολογία: 4,5/5

Σημειώσεις:
- Τα σαμπουάν που παρουσιάζω στην αρχή είναι δοκιμασμένα από εμένα στο δικό μου δέρμα, δεν είναι εγγυημένο ότι και στο δικό σας δέρμα θα έχουν το ίδιο αποτέλεσμα οπότε δεν φέρω καμία ευθύνη για την χρησιμοποίηση τους χωρίς να έχετε συμβουλευτεί ένα δερματολόγο.
- Τα βιολογικά σαμπουάν από τη στιγμή που δεν έχουν τα κλασσικά χημικά συντηρητικά, δεν κρατάνε τον ίδιο καιρό, χαλάνε. Μην χρησιμοποιήσετε ένα μπουκάλι μετά από 6 μήνες.
- Αν δείτε ενόχληση, κοκκινίλες, φλεγμονές με την πρώτη χρήση τα σταματάτε μαχαίρι. Αν είναι οκ η χρήση τους, τότε τελειώνετε το μπουκάλι για να βγάλετε ασφαλές συμπέρασμα για την αποτελεσματικότητα τους.
- Οι αγορές των σαμπουάν που αναφέρω είναι από online καταστήματα στο εξωτερικό. Όσοι επιλέξετε το iherb για παραγγελία μπορείτε να βάλετε το κουπόνι-κωδικό TUQ214 στο καλάθι παραγγελίας και να έχετε 10$ έκπτωση στην πρώτη παραγγελία.
- Τα περισσότερα βιολογικά shampoos δεν κάνουν τον αφρό που θα περιμένατε (δεν έχουν SLS), αυτό δεν σημαίνει ότι δεν καθαρίζουν. καθαρίζουν και καλύτερα από τα κλασσικά, μια δοκιμή θα σας πείσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

edyuser1

Active Member
ωραιος ο φιλος εχεις να μου προτεινεις κανενα για καθημερινη χρηση ξερεις μηπως κανενα καλο? εγω λουζομαι με το johnson για τα παιδια που ειναι αλλα καπου διαβασα εδω μεσα οτι δεν κανει πολλα στο θεμα σμηγματος γιατι τα μωρα δεν εχουν σμηγμα.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
edyuser1 είπε:
ωραιος ο φιλος εχεις να μου προτεινεις κανενα για καθημερινη χρηση ξερεις μηπως κανενα καλο? εγω λουζομαι με το johnson για τα παιδια που ειναι αλλα καπου διαβασα εδω μεσα οτι δεν κανει πολλα στο θεμα σμηγματος γιατι τα μωρα δεν εχουν σμηγμα.

Τι δερμα εχεις, λιπαρό, ξηρό, κανονικό;
 
@soralteno

ποια η γνωμη σου για την ελληνικη εταιρια βιολογικων προιοντων fresh line? προσωπικα χρησιμοποιω το σαμπουαν Πολυμνια εδω και καποιο καιρο με θετικες εντυπωσεις, btw congrats for the review!
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
hair_follicle είπε:
@soralteno

ποια η γνωμη σου για την ελληνικη εταιρια βιολογικων προιοντων fresh line? προσωπικα χρησιμοποιω το σαμπουαν Πολυμνια εδω και καποιο καιρο με θετικες εντυπωσεις, btw congrats for the review!

Η freshline φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση, αλλά από τη στιγμή που δεν ανακοινώνει την πλήρη σύσταση των προϊόντων της δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά. Δεν έχω δοκιμάσει προϊόντα της εγώ προσωπικά, ο fenimore όμως είναι φίλος της μάρκας και λέει τα καλύτερα.


arhs είπε:
ποια η γνωμη σας για το το Priorin shampoo για την τριχόπτωση λιπαρά μαλλιά???

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά με αυτά που διαβάζω δεν τρελάθηκα κιόλας.
Προβιταμίνη Β5 + glycoproteins? σιγά τα ωά
 

Tommy h

Member
[ampl]@soralteno
Το πιο απαλό σαμπουαν που εχεις δοκιμάσει για καθημερινή χρήση ? έχεις κάποιο να προτείνεις ,επίσης σχεδόν σε καθε λούσιμο αλλάζω και σαμπουάν αυτο ειναι καλό η κακό? τι γνώμη εχεις για την klorane (μου άφησε καλη εντύπωση το peony shampoo της klorane )και επίσης γνωρίζει κανείς εαν το argan oil π.χ morocanoil βοηθάει καθόλου στην ποιότητα της τρίχας η δίνει όγκο στην τρίχα.
Ολα αυτά μαζί.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Tommy h είπε:
[ampl]@soralteno
Το πιο απαλό σαμπουαν που εχεις δοκιμάσει για καθημερινή χρήση ? έχεις κάποιο να προτείνεις ,επίσης σχεδόν σε καθε λούσιμο αλλάζω και σαμπουάν αυτο ειναι καλό η κακό? τι γνώμη εχεις για την klorane (μου άφησε καλη εντύπωση το peony shampoo της klorane )και επίσης γνωρίζει κανείς εαν το argan oil π.χ morocanoil βοηθάει καθόλου στην ποιότητα της τρίχας η δίνει όγκο στην τρίχα.
Ολα αυτά μαζί.

Για συχνό ουδέτερο λούσιμο αυτό είναι εξαιρετικό.
Αν σε κάθε λούσιμο αλλάζεις φαρμακευτικό σαμπουάν αυτό είναι κακό γιατί δεν κάνεις τη θεραπεία για την οποία το αγόρασες, στις άλλες περιπτώσεις λίγο ρόλο παίζει.
Το argan oil έχει τη φήμη ότι βοηθά την ποιότητα (εμφάνιση) της τρίχας, αυτό μένει να αποδειχτεί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
zotrix είπε:
τι γραφικοτητα ειναι αυτό με το matrix; σε όποιο thread μπω το βλέπω μπροστά μου

πας στην επιλογη ΠΕ χρηστη.
επιλεγεις τροποποιηση επιλογων.
ξεμαρκαρεις τη επιλογη Προβολή των υπογραφών των χρηστών στις δημοσιεύσεις τους.
κατεβαινεις ενημερωση επιλογων και δεν θα βλεπεις τις υπογραφες
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
πετυχα αυτο το σαμπουαν http://www.bioshop.gr/shampoo-greasy-hair.html
πως σας φαινονται τα συστατικα του?
συγκατελεγεται στα βιολογικα?
Όταν δεύτερο συστατικό ειναι SLS και τρίτο το betaine, κλάφτα. Πάντως τα υπόλοιπα συστατικά ειναι ενδιαφέροντα.
καθαρό απο βλαβερά δεν ειναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βοηθήσει κάπου.
 

VAMPIRIA

Member
Εχει δοκιμασει κανενας το EPICRIN ( Σύμπλεγμα ψευδαργύρου, D – Πανθενόλη, εκχύλισμα κεχριού, κυστίνη, πρωτεΐνες σιταριού) ????????
 
Μπλουζα