Physio40, fue, παπανικολάου, 2.436 grafts, 27/9/2013

Physio40

Member
Καλησπέρα παιδιά, έχω αναφέρει το θέμα μου σε άλλο νήμα αλλά συνοπτικά να σας αναφέρω.

Είμαι 40 χρονών και βαθμίδα 6. Χάνω σταδιακά από νεαρή ηλικία αλλά εδώ και ένα χρόνο αναγκάστηκα να ξυρίσω το κεφάλι μου και αποφάσισα ότι θέλω να το παλέψω. Τα μέλη με συμβούλεψαν θεραπεία σε συνδυασμό με μεταμόσχευση και έτσι αποφάσισα να το ψάξω..Ρώτησα πρώτα εξωτερικό όπου είχα τις εξής απαντήσεις:

[attachment=5562]

Dr. Arvind
While it is true that there are various approaches to a case like yours, its important too for you to make your own decision. Let me explain.

It is possible to
1. Do a hybrid procedure (strip + FUSE/fue from head and beard) to maximise number of grafts
2. Less is more approach using FUSE/fue alone from scalp, beard and body
3. Go for multiple sessions using strip first and FUSE/fue later

Examples
11,000+ grafts in one visit

Conservative but dense hairline approach

Body hair grafts alone - 8000+ for a NW6

Youthful hairline based approach (strip for a NW 6)

Less is more approach for a NW 7

There are as many solutions as people. See a lot of results and decide for yourself.

If you have queries, please do not hesitate to email at [email protected] or post them here.
Regards,


Hattingen


To a large extent it is going to depend on your hair and skin characteristics, technique used how large a session can safely be carried out and the coverage that can be achieved, with obviously a natural, if not full looking density from hair line to crown.

Your expectations are very important to be realistic, for example a high NW is probably not going to be able to have a low flat hair line and still have total coverage. The higher the NW planning is obviously easier as the hair loss pattern has progressed and easily seen.

Your donor at present is virgin, never been touched surgically, in this state you have the ability to harvest the most hair in one procedure, any procedures after that the donor area is no longer virgin so less hair. So, in cases of a high NW when maximum coverage is desired it makes sense (safely) to go for the maximum number in the first procedure. Hair density, laxity may only allow say 4000, although with good characteristics this number could be much higher, 6000 say. Then knowing what can be achieved in the first procedure you can plan hair line placement in relation to coverage. Possibly opt for a higher density in the frontal and mid section, leaving the crown, or gradually dropping the density in the mid section to give a coverage over the crown, giving the option later to increase crown density if you wish, but at the same time if you are happy with total coverage and less crown density you have a result in one pass. Always assuming you can reach the numbers required in the first procedure to give you those options.

H*C
Τηλεφωνικά μου έδωσε ακριβώς τις τιμές που έχει και στο σαιτ για καλύτερη τιμή μου είπαν θα συζητηθεί από κοντά και μου πρότειναν από 3000 grafts και πάνω.

και από Ελλάδα την εξής
Η D*I μου προτεινε το μισο κεφαλι τωρα και το αλλο μισο αργοτερα ωστε να επιτευχθει η μεγιστη πυκνοτητα. Τους εξηγησα τις επιφυλαξεις μου για τη πυκνοτητα και για το αν θα χρειαστω και αλλες μεταμοσχευσεις. Μου ειπαν με αυτο το πλανο δεν θα χρειαστει να ξανακανω για την επομενη 5ετια και να κανω και θεραπεια.

Αντάλλαξα προσωπικά μηνύματα με μέλη όπως τον flosk και τον n094 και τους ευχαριστώ πολύ γιατί με κατεύθυναν σε θέμα τιμών.

Επισκέφτηκα την DHI όπου μίλησα με τον κ. Στάθη Γιώργο και τον γιατρό Παπανικολάου, πρότειναν να βάλω 2500 grafts σε α-β περιοχή 5000 ευρώ με FUE σε 2 μέρες και να κάνω μια δεύτερη μεταμόσχευση μετά από 6-9 μήνες για να βάλω άλλα τόσα. Μου απέκλεισαν το ενδεχόμενο να βάλω με μια μεταμόσχευση 5000 θύλακες λογω ασφάλειας και διαφύλαξης της δότριας όπως σχολιάστηκε.. δεν μου απέκλεισαν το ενδεχόμενο να το παλέψω με θεραπεία άλλα η άποψη του γιατρού ήταν ότι για να αποκαταστήσω ουσιαστικά την αραίωση πρέπει να προβώ σε μεταμόσχευση. Είδα ένα αποτέλεσμα από κοντά και παρακολούθησα και 2’ χειρουργείο. Είδα επίσης φωτογραφίες με αποτελέσματα πριν και μετά και ένα τύπο που είχε κάνει πριν 9 μήνες.
Όπως σας είπα και σε προηγούμενο νήμα αποφάσισα τελικά να κάνω στην DHI και σήμερα τελείωσα τη δεύτερη μέρα και γράφω (αν και κουρασμένος, αλλά ενθουσιασμένος)

Εντυπώσεις

Όλο το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό από τη ρεσεψιόν μέχρι και την καθαρίστρια. Ντρεπόσουν να πατήσεις μέσα στο κτίριο από την καθαριότητα (θα συμφωνήσω απόλυτα με Gio και Raphael σε αυτό). Ο Dr. Παπανικολάου ήταν ευθύς και ειλικρινής δεν μου έταξε τίποτα παραπάνω και μου εξήγησε την διαδικασία συνοπτικά. Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση ήταν ότι δεν προσπάθησαν να μου πουλήσουν και μου ζήτησαν να κάνω και έρευνα (κάτι το όποιο είχα ήδη κάνει αλλά δεν τους το είπα). Ο κ. Στάθης, ο διευθυντής μου είπε να τον καλέσω εγώ όποτε το αποφασίσω και του απάντησα ότι μέχρι την Παρασκευή θα έχω καταλήξει. Κι έτσι έγινε πήρα τηλέφωνο ξανά την κλινική και κλείσαμε ραντεβού για την Δευτέρα-Τρίτη. Μου δώσανε τις επεμβατικές οδηγίες, όχι αλκοόλ, όχι καφε, όχι ασπιρίνες-βιταμίνες και να φορέσω ένα πουκάμισο.

Η μέρα της μεταμόσχευσης

Γιατρός ο κ. Παπανικολάου και νοσηλεύτρια η Ζαχαροπούλου Νατάσα 19 χρόνια στην εταιρία. Πολύ αξιόλογη τεχνικός η οποία έχει ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο για να βάλει μαλλιά σε πολύ σημαντικούς ανθρώπους. Αφού με λούσανε στο κομμωτήριο, άλλαξα ρούχα και βρεθήκαμε στο χειρουργείο για τον σχεδιασμό. Μου κάνανε τις τοπικές (δεν ένιωσα τίποτα, μόνο το πρώτο τσίμπημα) και κατά τις 10:30 είχαμε ξεκινήσει την εξαγωγή. Βγάλαμε 1159 grafts με λόγο 1.92. Η τοποθέτηση έγινε στην α ζώνη και τελειώσαμε γύρω στις 16:15.

[attachment=5563]
[attachment=5564]
[attachment=5565]

Σήμερα συνεχίσαμε προς τα πίσω, βάζοντας όσα grafts μπορούσαμε (1277 grafts) με στοχο την μέγιστη πυκνότητα καλύπτοντας πλήρως το μπροστινό μέρος και λίγο από τη β ζώνη. Μας επισκέφτηκαν διάφοροι γιατροί και μια γιατρός η οποία έλεγχε τα περιστατικά (γινόντουσαν άλλα 2 εκείνη την στιγμή) και με επισκέφτηκε και ο κ. Στάθης για να με ρωτήσει αν χρειάζομαι κάτι και να ελέγξει αν όλα πάνε καλά. Η αλήθεια είναι ότι ήταν έντονη η περιποίηση από το προσωπικό. Ο γιατρός μου περιέγραφε την διαδικασία και απαντούσε στις απορίες μου όπως για το θέμα της πυκνότητας. Του είπα-ρώτησα ότι ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι η D*I δεν μπορεί να φτάσει τις πυκνότητες άλλων κλινικών και μου απάντησε ότι έχουν αυστηρά πρωτόκολλα για το θέμα της επιβίωσης των τριχοθυλακίων και ότι είναι οι μοναδικοί στο κόσμο που δίνουν γραπτή εγγύηση.

[attachment=5566]

Μετά την επέμβαση

Ντύθηκα, βγάλανε φωτογραφίες και μου δώσανε μια σακούλα με χάπια για το πρήξιμο, για το στομάχι, φυσιολογικό ορό και σπρέι, και πήρα και σαμπουάν, aloe vera spray για τη δότρια και για το μαξιλάρι ένα προστατευτικό. Μου τονίσανε το θέμα του λουσίματος και τις πρώτες μέρες με συμβούλευσαν να με λούζουν εκεί.

Απολογισμός

Είμαι κουρασμένος αλλά πάρα πολύ ικανοποιημένος με τη δουλειά που μου κάνανε. Νομίζω ότι ο Dr. Παπανικολάου ζωγράφισε πάνω μου. Τρομερή ομάδα με πολύ εμπειρία και άπειρες γνώσεις.
Ήθελα να σας πω όσα πιο πολλά μου έρχονται στο μυαλό άλλα θέλω να κλείσω γενικό για τις επόμενες μέρες. Δεν κοιμήθηκα καθόλου το βράδυ από το άγχος.


Θα προσπαθήσω να σας ενημερώνω για την εξέλιξή μου.
 

Συνημμένα

  • 56.jpg
    56.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 1,757
  • GH.JPG
    GH.JPG
    810.7 KB · Προβολές: 1,607
  • GHH.JPG
    GHH.JPG
    158.3 KB · Προβολές: 1,407
  • GHHH.JPG
    GHHH.JPG
    179.4 KB · Προβολές: 1,833
  • GHHHH.JPG
    GHHHH.JPG
    177.8 KB · Προβολές: 2,476

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

petrospap

Active Member
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

γνωμη μου ειναι να τα κρατας με μικρη σκαλα πανω π.χ 6 χιλιοστα και τα πλαγια με 3
 

raphael2012

Member
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

Μπράβο φίλε μου! Το δύσκολο ήταν η απόφαση. Θα δεις πως θ'ανέβει η ψυχολογία σου από εδώ και πέρα. Κάναμε τις επεμβάσεις μας με διαφορά μιας βδομάδας και ενός graft. Σου εύχομαι όλοψυχα καλή τύχη!
 

no_hair

New Member
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

Σου εύχομαι τα καλύτερα physio40. Μετα την δεύτερη μεταμόσχευση που σκοπεύεις να κάνεις θα γίνεις άλλος άνθρωπος! Κανε υπομονή τώρα και προσπάθησε να λούζεσαι συχνά, βοηθάει.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

Καλη επιτυχια Physio,καλη δουλεια φενεται.
Εχεις καμια φωτο πριν την μεταμοσχευση με λιγο μακρυτερο μαλλι?Η τα εχεις χρονια ξυρισμενα ετσι?
 
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

Καλή επιτυχία φιλε!!! Μια χαρά φαινεται!! Κι εγω σε κανα 2μηνο 3μηνο το ιδιο θα κανω στην ιδια εταιρεία και με τον ιδιο γιατρό (θα το ζητήσω). Το δυσκολο ειναι να ξυρίσω το κεφάλι.......... δεν το εχω κανει ποτέ!!
 

n094

Active Member
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

Physio η τοποθέτηση φαίνεται πολύ καλή και η στρατηγική να δουλέψετε μόνο την Α και λίγο από την Β ζώνη ήταν σωστή. Πιστεύω ότι σε 6-8 μήνες μπορείς να επανέλθεις για τη Γ ζώνη, αν και για μένα καλύτερα θα ήταν να περιμένεις 1 χρόνο, γιατί και στο τέλος της Β που δουλέψατε μπορεί να χρειαστείς πύκνωση και άρα θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχουν φύτρωσει όλα εκεί πριν προχωρήσεις στη δεύτερη.
 

Physio40

Member
Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου. John John οχι απλά είχα μαλλιά επιανα κοτσίδα τα μαλλιά μου.. :9m: θα βρω θα την ανεβάσω. Εχω αναφέρει το κόστος, έδωσα 5 χιλιάρικα. Καλη επιτυχία Γιάννη α. είναι πολύ καλύτερό από ότι το περιμένεις. Είχα 48 παλμούς στο χειρουργείο και με ρώταγαν ''δεν έχεις καθόλου άγχος;''. Στο σπίτι με έπιανε το άγχος αντι να με πιάνει στο χειρουργείο.

Θέλω να βάλω καπέλο και πάω για δουλειά την Δευτέρα κινδυνεύω να τραυματίσω τους θύλακες;
 

Flosk

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

Καλη επιτυχια Physio και απο μενα.Νομιζω πως εισαι πιο κοντα στο 5αρι παρα στο 6αρι που αναφερεις επειδη οι πτερυγες σου ειναι αρκετα ψηλα και αρα το προβλημα σου θα καταφερεις να το λυσεις αν εχεις τα χρηματα για να επαναλαβεις στο μελλον και αλλες μμ. Ευχομαι η πρωτη σου να ειναι επιτυχης και να σου δωσει τη δυναμη να συνεχισεις με οσες χρειαστεις στο μελλον!
 

Bouklas

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

Καλή επιτυχία και από μένα φιλε μου, να δεις τα μαλακια σου όπως επιθυμείς .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
καλή επιτυχία φίλε μ!! ελπίζω να σου βγει και τ τελευταίο τριχοθυλάκιο!!
είσαι δύσκολο περιστατικό από οτι βλέπω οπότε θα χει ενδιαφέρον να δουμε κτ τέτοιο από την εν λόγω εταιρία
 

no_hair

New Member
Physio40 είπε:
Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου. John John οχι απλά είχα μαλλιά επιανα κοτσίδα τα μαλλιά μου.. :9m: θα βρω θα την ανεβάσω. Εχω αναφέρει το κόστος, έδωσα 5 χιλιάρικα. Καλη επιτυχία Γιάννη α. είναι πολύ καλύτερό από ότι το περιμένεις. Είχα 48 παλμούς στο χειρουργείο και με ρώταγαν ''δεν έχεις καθόλου άγχος;''. Στο σπίτι με έπιανε το άγχος αντι να με πιάνει στο χειρουργείο.

Θέλω να βάλω καπέλο και πάω για δουλειά την Δευτέρα κινδυνεύω να τραυματίσω τους θύλακες;

Οχι μπορεις να βαλεις κανονικα. Απλά προσπάθησε να μη σφίγγει-πιεζει. Μετα τις 3 μερες δεν παθαινουν σχεδον τιποτα.
 

n094

Active Member
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

καλή επιτυχία physio, θα έλεγα αυτό το 3 μέρες που αναφέρει ο no hair να το βάλεις μέσα σε εισαγωγικά, γιατί μόνο εσύ θα νοιώσεις πότε είσαι έτοιμος να τα αγγίξεις να τα τρίψεις να βάλεις καπέλο κλπ. Πάντως οι 7 μέρες σίγουρα είναι ένα ασφαλές διάστημα για να μπορείς να φορέσεις καπέλο με προσοχή και επίσης θα έλεγα ότι μετά τις 7 μέρες λίγα πράγματα θα φαίνονται εκτός ότι ξαφνικά θα σκάσεις μύτη σε γνωστούς με μαλλιά ενώ δεν είχες.... χαχαχαχαχα.
 

Physio40

Member
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά και για τις ευχές. Την κορυφή συζητήσαμε να την καλύψουμε σε 6 με 8 μήνες από σήμερα. Θα πάθουν πλάκα στη δουλειά n094, θα με ρωτάνε τι πίνω και δεν τους δίνω! χαχα
 

John83

Member
Καλή επιτυχία και από εμένα φίλε μου. Όντως οι 7 ημέρες είναι ασφαλές διάστημα για το καπελάκι. Απλώς μεγάλη προσοχή όταν το βγάζεις...
 

Gio

New Member
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

Και εγώ με την σειρά μου, physio σου εύχομαι οτι καλύτερο. Με τον Dr. Παπανικολ@ου πιστεύω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα..
 

ROBOT

Member
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

Καλή επιτυχία και απο μένα Physio ολα να πάνε κάλα.Κράτα τα μακρία απο ήλιο και χώρις πολύ επαφή με καπέλο και χέρι όσο μπορείς για κανα 10ήμερο.
 

bimi33

New Member
RE: Μεταμόσχευση στην D*I (FUE) 2.436 grafts

κ αμα βγουνε τα μαλλια γραψε μου φιλε..κ γω πηγα εκει κ την πατησα


καμια 100 τριχες βγηκανε απο τις 3500 που βαλα
 
Μπλουζα