Onion garlic vinegar lotion

Ntoon91

Member
Κλεινοντας μια εβδομαδα χρησης, παρατηρω τις τελευταιες δυο μερες, αρκετες κοντες τριχες να πεφτουν. Απο εκει και περα νιωθω το δερμα σαφεστατα πιο μαλακο. Την παρακατω φωτογραφια την ειχε βαλει ο stephan, με τα αποτελεσματα ενος χρηστη που ακολουθει τη θεραπεια του.
 

Συνημμένα

  • a3kxfn.jpeg
    a3kxfn.jpeg
    421.3 KB · Προβολές: 158

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

letssee

Member
Επειδή πρακτικά η εφαρμογή κρεμμυδιού υποχρεώνει να λουζόμαστε καθημερινά και επειδή το καθημερινό λούσιμο το θεωρώ επιβάρυνση για τα μαλλιά θα ήθελα να ρωτήσω τι σαμπουάν χρησιμοποιείται? Εμένα μου ήρθε πριν λίγες μέρες ένα από αυτά που συνέστησε ο Soralteno της Desert essence (με μέντα!) και είμαι πολύ ευχαριστημένος παρόλα αυτά θωρώ ότι είναι επιβάρυνση. Θα ήθελα να ακούσω τι χρησιμοποιείται και εσείς για να πάρω καμιά ιδέα
 

ria

Member
letssee καλησπερα, εγω χρησιμοποιω ενα οργανικο σαμπουαν με βιοτινη Avalon Organics μετα θα αλλαξω ιδιας εταιρειας με δεντρολιβανο.
 

Ntoon91

Member
Λοιπόν, μετά τις 10 μέρες χρήσης, άρχισα να έχω αρκετά εντονότερη τριχόπτωση απ ότι είχα συνηθίσει, και από κόντες και μακριές τρίχες.. Μέχρι στιγμής όμως, βλέπω το μαλλί μου να πηγαίνει καλά παρά την τριχόπτωση, στις εντελώς άδειες περιοχές μπορώ να πω, πως διακρίνω να μαυρίζει και λίγο χνουδάκι. Π αρακάτω, κάποιες φωτογραφίες που έβαλε κάποιος στα σχόλια του Σκωτσέζου, μετά από δύο μήνες χρήσης.
 

Συνημμένα

  • κκ.png
    κκ.png
    768 KB · Προβολές: 131

LostUser

Active Member
Το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται για απάτη,γιατί τι έχουν να βγάλουν από αυτό? Όμως ρε παιδιά πως παλεύεται η μυρωδιά έστω από το κρεμμύδι? Ένα κρεμμύδι έκοβα τις προάλλες σε κομματάκια και τα δάχτυλα μου μύριζαν ακόμη την επόμενη μέρα,παρόλο που τα έπλυνα 2-3 φορές και έκανα κ μπάνιο! Δεν θελω να σκέφτομαι τι αφήνει στο μαλλί...!o_O
 

tasos33

Well-Known Member
Εαν προστεθουν σταγόνες έντονου αιθ ελαίου πχ λεβάντας πιστεύω θα καλυτερεύσει...οποίος θέλει ας το δοκιμάσει να δουμε αν γίνεται κατι
 

Ntoon91

Member
Εαν το κεφάλι σου δε βρεχτεί ή ιδρώσει δε μυρίζει τίποτα, γι αυτό χρονικά αν δω αποτελέσματα θα το πάω μέχρι το Μαίο και μετά διακοπή μέχρι τον Σεπτέμβρη.
 
  • Like
Reactions: ria

ria

Member
βλεπω και γω μικρα τριχακια, τριχοπτωση σχεδον μηδεν. Eχει μια βδομαδα που μυριζει πιο πολυ το κεφαλι μου...υποψιαζομαι οτι το οργανικο μηλοξυδο δεν καλυπτει και τοσο την μυρωδια..? υπαρχει περιπτωση?
 

ria

Member
να συμπληρωσω οταν αρχισα το οργανικο αρχισε να μου μυριζει λιγο...για αυτο απορω..το οργανικο ειναι φιλτραρισμενο και ΜΗ παστεριωμενο και εχει μια γλυκια να το πω γευση σε σχεση με του εμποριου..
 

pithikas

Well-Known Member
Επειδή πρακτικά η εφαρμογή κρεμμυδιού υποχρεώνει να λουζόμαστε καθημερινά και επειδή το καθημερινό λούσιμο το θεωρώ επιβάρυνση για τα μαλλιά θα ήθελα να ρωτήσω τι σαμπουάν χρησιμοποιείται? Εμένα μου ήρθε πριν λίγες μέρες ένα από αυτά που συνέστησε ο Soralteno της Desert essence (με μέντα!) και είμαι πολύ ευχαριστημένος παρόλα αυτά θωρώ ότι είναι επιβάρυνση. Θα ήθελα να ακούσω τι χρησιμοποιείται και εσείς για να πάρω καμιά ιδέα
Το λουσιμο, υποτιθεται απομακρυνει σμηγμα και λιπαροτητα που περιεχουν dht, οποτε ο,τι μπορεις να διωχνεις απο αυτο το ανδρογονο απο το κεφαλι, ισως καλο να κανει....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ntoon91

Member
Με μεγαλη επιφυλαξη... Νομιζω οτι δουλευει, αν και εχω τα μαλλια μου αρκετα μακρυα για τα δικα μου δεδομενα ακουσα σχολιο οτι το μαλλι μου φαινεται να εχει πυκνωσει που παντα οταν μακραιναν φαινονταν αρκετα αραια. Επισης βλεπω χνουδακια σε καποια σημεια κροταφους που ουτε χνουδι καν δεν ειχε. Για νερακι παντως δε μιλαμε απ οτι δειχνει, ειναι πολυ νωρις ακομη για να βγαλω καποιο αλλο συμπερασμα. Οσοι το χρησιμοποιειται πως τα πατε;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

letssee

Member
Κατ αρχας για να ξερουμε τι να περιμενουμε απο το ταπεινο κρομμυδ. Ο σκωτσέζος πήρε το πολυ καλό του αποτέλεσμα στους 5-6 μήνες με καθημερινή εφαρμογή και αν κατάλαβα καλά έκανε το εξης απίθανο έκανε μπάνιο κάθε 3 μέρες δεν το ξέβγαζε το κρεμμυδι το κρατουσε ολη μέρα + οτι δεν είχε επιθετική τριχόπτωση στα 50 του εχει το ιδιο μαλλι με εμενα και καλύτερο οπότε με βάση αυτό εγω καταλαβαίνω ότι τα αποτελέσματα θα αργησουν (εδω η φινα κανει 8 μηνο για αποτελεσματα και αν, ενω η μεταμοσχευση που παιρνει ενα απολύτως υγιη θύλακα τουμπανο πρεπει να κανει ενα κυκλο 6 μηνων και εκει) οπότε υπομονή. Οσον αφορα εμένα που χρησιμοποιω ενα παρόμοιο μίγμα 3 μήνες μπροστά έχω σίγουρα επανέκφυση (χωρίς αισθητική σημασία όμως) αλλά πίσω τα πράγματα δείχνουν να χειροτερεύουν η δε το είχα παρατηρήσει τόσο καιρό.
 
Τι νεα ρε παιδια απο το μετωπο τον κρεμμυδοσκορδαδων;
Που χαθηκατε ολοι;
Σαν διωξαν απο τα σπιτια σας για την μποχα χαχαχαχ.
Λοιπον να πω και γω τα δικα μου μετα απο 40 μερες ακριβως εφαρμογης του μιγματος.
Δεν ειδα καμμια διαφορα.
Τα μαλλια μου αραιωνουν κανονικα οπως και πριν,χωρις ομως την υπερβολικη τριχοπτωση που ειχα πριν.
Τωρα δεν φαινεται οτι μου πεφτουν τριχες.
Τωρα,αν ηταν αυτα να πεσουν φυσιολογικα και τα συντομευει το μιγμα,δεν ξερω.
Θα συνεχισω ομως κανονικα.
Τωρα το προβλημα της μυρουδιας που αφορα ολους.
Σημερα εκανα ενα πειραμα.
Ειχα διαβασει πριν μερες σε ενα ξενο φορουμ ,απαντηση μιας κοπελας,για καποιο αιθεριο ελαιο,ονοματι πατσουλί (patchouli).
Το αγορασα σημερα,το πηρα 10 ευρω τα 10 ml.Ειναι φυσικο,βιολογικο.Εχει και με 5,5 ευρω ,αλλα δεν το βασιστηκα,πρεπει ναχουν προσμιξεις.
Στο απλικατερ των 75 ml,στο οποιο ειχα περιπου 20 ml μιγμα εριξα 10 σταγονες αιθεριο ελαιο πατσουλι.
Μαλλον εριξα πολλες.
Το αποτελεσμα ομως ηταν ,να εξαφανιστει εντελως η σκορδοκρεμμυδιλα και να μεινει μονο η μυρουδια του Πατσουλι.
Ειναι λιγο βαρια βεβαια ,αλλα προτιμωτερη απο κεινη τη βρωμα.
Οπως ειπα πριν,εριξα υπερβολικα.
Στο επομενο μπουκαλακι θα ριξω ποιο λιγες σταγονες.
Ειπαμε,,,,πειραματα κανουμε.
Εγω ξεκινησα αυτη την θεραπεια,λογω του οτι ο Σκωτσεζος ειναι 51 χρονων και λογω οτι και καποιος αλλος που ειχε διαλογο μαζι του ηταν 56 χρονων με επιτυχια.Καπου στη μεση ηλικιακα ειμαι και γω.
Αρα συνεχιζω και περιμενω να περασουν οι μηνες.
Σειρα εχετε και σεις τωρα με τις δικες σας ιστοριες.
Μην το θαβετε το θεμα,ειδικα οταν υπαρχει και λυση για την βρωμα.

Υ.Σ.
Πηρα και ενα σαμπουαν παιδικο προδερμ ,σαν μωρο που ειμαι και εριξα μεσα και κει σταγονες αιθεριο ελαιο πατσουλι.
Ακομα δεν το δοκιμασα,αυριο το πρωι που θα λουστω,θα δω τα αποτελεσματα και θα ξαναγραψω.
Καλη επιτυχια σε ολους.
 
  • Like
Reactions: ria

ria

Member
supergeorge μηπως θα ηταν καλυτερα να ψεκαζεις το αιθεριο ελαιο πατσουλι αραιωμενο με νερο? νομιζω θα ειναι καλυτερα απο οτι να το βαζεις στο μειγμα... θα παρω και γω και θα το δοκιμασω με ψακασμα. Ειμαι στους 2,5 μηνες δεν εχω καθολου τριχοπτωση ακομα και οταν τα βαφω εκει που επεφταν βροχη τωρα απλα 2 τριχες. Λοιπον στο μπροστινο μερος εχω βγαλει αρκετα τριχακια, αλλα ειναι αδυναμα λεπτα και πιο λιγα κανονικα τα κανονικα υποθετω απο το σταματημα της τριχοπτωσης. Στο πισω μερος και στα πλαινα (με απασχολει και εκει) που μου τα βλεπουν δεν υπαρχει νεες τριχες οπως μπροστα.
 
ria
δεν βλεπω τον λογο να το κανω χωρια αυτο.Ο σκοπος ηταν να καλυψει γενικα την μυρουδια.Οταν το βαζα στο κεφαλι ,στο μπανιο και στο δωματιο γινοταν χαμος απο την μποχα.Τωρα εξαφανιστηκε αυτο.
Σκεφτομαι να παρω και αιθεριο ελαιο κανελας,μιας και εχει υπεροχη μυρουδια να το βαζω μισο μισο με το πατσουλι.
Παντως και μετα το λουσιμο,αφου εριξα πατσουλι και στο σαμπουαν,ακομα και να βραχουν τα μαλλια,η να ιδρωσω,δεν υπαρχει εκεινη η αφορητη μποχα.
Αυτα για το θεμα μυρουδιας.
Τωρα για το θεμα τριχοπτωσης και επανεκφυσης,εσυ πιστευω θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο μενα λογω ηλικιας.
Εγω ,αν γινει κατι,πιστευω οτι θα αργησει για μενα.
Δεν πειραζει.
Ετσι ,κι'αλλιως ,ειναι η τελευταια προσπαθεια μου.
Δεν θα υπαρξει αλλη.
Θα την φτασω ομως ως το τελος,δεν θα την παρατησω,μια που λυθηκε και το θεμα της μυρουδιας.
Οι αλλοι συμπασχοντες τι εγιναν;
Εχουν καιρο να απαντησουν.
Τα παρατησαν;
Για να ακουμε νεα.

Υ,Γ.
Σημερα το πρωι,δεν ελουσα τα μαλλια με σαμπουαν,απλα τα ξεπλυνα καλα με νερο.
Και ομως δεν ειχε την αποκρουστικη μυρουδια του κρεμμυδοσκορδοξυδιου.
Το πατσουλι τα εξαφανισε ολα.Και οπως διαβασα,το πατσουλι ειναι η βαση για ολα τα αρωματα.
Καλη συνεχεια.
 
supergeorge ακουσες για το πατσουλι σαν αρωματικο και το εβαλες μεσα στο μειγμα? η οτι απορροφα τις μυρωδιες?? δες εδω λες να κανει δουλεια? εχει και το ελαιο που βαζεις http://thebeautystore.gr/hair-products/hair-perfume/protective-hair-perfume-sachajuan
ria
για το πατσουλι,οπως ανεφερα σε προηγουμενο σχολιο,ειχα ακουσει παλι σε σχολιο απο καποια κοπελα που το ειχε εφαρμοσει,σε αλλο σαιτ.Το πηρα πειραματικα και οντως καλυψε την μυρουδια,εριξα επισης και στο σαμπουαν.Οπως ξαναειπα θα παρω και αιθεριο ελαιο κανελας γιατι μου αρεσει προσωπικα η μυρουδια της.Πειραματικα παλι.Οσο για το προιον που εγραψες,δεν ξερω τι ρολο παιζει,αλλα και λογω τιμης δεν θα το δοκιμαζα.Ηδη καλυφτηκα με το υπαρχον.Μενει μονο η κανελα για δοκιμη.Απο Δευτερα μαλλον θα το αγορασω γιατι ειμαι μακρια απο αστικο κεντρο.Παλι θα ενημερωσω μολις την εφαρμοσω.
Τα αλλα παιδια τι εγιναν;
Δεν βλεπω κινηση........
 
  • Like
Reactions: ria

ria

Member
supergeorge πηρα της Αpivita πατσουλι, εχει τα καλυτερα αιθερια ελαια ειπα την πωλητρια για πιο λογο το θελω περιπου, ενταξει φρικαρε χαχαχα..επισης μου ειπε για την κανελα οτι καλυτερα να μην ερχετε σε επαφη με το δερμα, απλα αν παρεις μην βαλεις πολλες σταγονες γνωμη μου 1 ειναι αρκετη.
Τα υπολοιπα παιδια δεν ξερω που χαθηκαν, αναμενουμε τα νεα τους
 
Τελευταία επεξεργασία:

letssee

Member
Γεια σας εν τω κρεμμυδι συναγωνιστες. Συνεχιζω το μιγμα κρεμμυδι καστορελαιο ελαιολαδο περιπου 5 φορες τη βδομαδα και στους 3,5 μηνες περιπου ειμαι στην ιδια κατασταση που περιγραφει η ria με μικρες τριχες στη hairline να εχουν βγει και καποιες παλιες που ειχαν ατροφησει να εχουν δυναμωσει χωρις ομως ακομα αισθητικο αποτέλεσμα συνεχιζω αρκετα αισιόδοξος μονο η τριχοπτωση με προβληματιζει καθως χανω αρκετες τριχες αλλα βλέπω μικρη επανέκφυση οπότε παει καλά
 
  • Like
Reactions: ria
Μπλουζα