Minoxidil foam παρενεργειες

angellll

New Member
γεια σας παιδια παιρνω minoxidil foam (rogaine) σχεδον 1 μηνα την βαζω μια φορα το βραδυ και μολις αρχησα να βαλω και το πρωι αρχισα να βλεπω παρενεργιες οπως νιωθω φαγουρα στο κεφαλι εβγαλα μικρα σπυρακια στο προσωπο και νιωθω καπως περιεργα δεν ξερω τι επαθα ισως να μην βαζω σωστο το 1 μλ π πρεπει επειδη νομιζω βαζω περισσοτερη μινοχιδιλ δεν ξερω τι να κανω μποτει καποιος να μ πει αννπρεπει να στματησω η οχι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
δες ποσο πρεπει να χρησιμοποιεις...παντως να ξερεις οτι και μια φορα την μερα εχει σχεδον την ιδια αποτελεσματικοτητα με τις 2...οποτε μαλλον τσαμπα κοπος....
 

konakihotel

Member
βάζω μινοξ εδώ και δέκα χρόνια χωρίς να έχω πάθει τίποτα το σοβαρό...έχω μάθει πλέον να ζω με αυτό και έχει γίνει κομμάτι της καθημερινοτητας μου...ξεκίνησα μια μέρα όπως εσύ και για πότε πέρασαν 10 χρόνια ούτε που το κατάλαβα...το σίγουρο είναι ότι με έχει βοηθήσει αρκετά
 

Zob

Active Member
δες ποσο πρεπει να χρησιμοποιεις...παντως να ξερεις οτι και μια φορα την μερα εχει σχεδον την ιδια αποτελεσματικοτητα με τις 2...οποτε μαλλον τσαμπα κοπος....
Φίλε Γιάννη, από που προκυπτει ότι εχεις σχεδον το ίδιο αποτελεσμα είτε χρησιμοποιείς μινο μια φορά την ημέρα είτε δύο;
 

giannis1991

Well-Known Member
Απο καθαρα προσωπικη εμπειρια αλλα οχι μονο δικη μου καθως απο οσο θυμαμαι οταν το ειχαν πει παλιοτερα,το παραδεχτηκαν και παρα πολλοι αλλοι...εγω συγκεκριμενα τους πρωτους 2 μηνες εβαζα 2 φορες τη μερα και μετα συνεχισα για 3 χρονια με 1 χωρις να δω καμια αλλαγη στα αποτελεσματα....
 
  • Like
Reactions: Zob

turnfiji123

Active Member
δεν είναι για όλους ούτε κάτι καλο σαν προϊόν. Αν πάει συστεμικα προκαλεί ένα σωρό παρενέργειες. Σε άτομα με δερματίτιδα, κάνει μεγάλη ζημια (δεν χρειάζεται να έχεις δερματίτιδα σαν μερικούς που μαδάνε και ματώνουν, μπορεί να είναι πολύ πιο ήπιας μορφής). Η Μινοξιδίλη επίσης κάνει αλλαγές στον θύλακα που με λίγα λόγια σε φυλακίζουν στην χρήση αυτής για πάντα. Και όταν πια η δράση της σταματήσει να είναι όπως ήταν τα πρώτα χρονια, θα έχεις τεραστια αραίωση. Για μένα είναι από τα πιο ηλίθια προϊόντα κατά της τριχόπτωσης. Λειτουργεί φανταστικά στα γενιά, όπου από 10χρόνο γίνεσαι άντρας μέσα σε λίγους μήνες. Αλλα και πάλι, η ποιότητα της τρίχας είναι τραγική. Ο τύπος στο video δεν χρειάζεται να βάλει τίποτα.
 

giannis1991

Well-Known Member
δεν είναι για όλους ούτε κάτι καλο σαν προϊόν. Αν πάει συστεμικα προκαλεί ένα σωρό παρενέργειες. Σε άτομα με δερματίτιδα, κάνει μεγάλη ζημια (δεν χρειάζεται να έχεις δερματίτιδα σαν μερικούς που μαδάνε και ματώνουν, μπορεί να είναι πολύ πιο ήπιας μορφής). Η Μινοξιδίλη επίσης κάνει αλλαγές στον θύλακα που με λίγα λόγια σε φυλακίζουν στην χρήση αυτής για πάντα. Και όταν πια η δράση της σταματήσει να είναι όπως ήταν τα πρώτα χρονια, θα έχεις τεραστια αραίωση. Για μένα είναι από τα πιο ηλίθια προϊόντα κατά της τριχόπτωσης. Λειτουργεί φανταστικά στα γενιά, όπου από 10χρόνο γίνεσαι άντρας μέσα σε λίγους μήνες. Αλλα και πάλι, η ποιότητα της τρίχας είναι τραγική. Ο τύπος στο video δεν χρειάζεται να βάλει τίποτα.

θα συμφωνησω με τα περισσοτερα και να προσθεσω οτι και εγω εβγαζα μεσα στο μαλλι κατι πυωδη σπυρακια περιστασιακα και επισης ειχα και λιγη ξηροδερμια...
 

angellll

New Member
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα δεν ξερω τι να κανω το σταματησα και φυγαν οι παρενεργιες μολις ξαναρχισα παλι τα ιδια ξηροδερμια στο προσωπο μαυροι κυκλοι φαγουρα στο κεφαλι...Μπορει καποιος ν μ προτεινει κατι αλλο για να διατηρησω τουλαχιστον τα μαλλια π εχω εχω πολυ αιραωση σε ολο το κεφαλι αλλα ειδικα μπροστα φαινεται πολυ και δεν μ αρεσει καθολου
 

turnfiji123

Active Member
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα δεν ξερω τι να κανω το σταματησα και φυγαν οι παρενεργιες μολις ξαναρχισα παλι τα ιδια ξηροδερμια στο προσωπο μαυροι κυκλοι φαγουρα στο κεφαλι...Μπορει καποιος ν μ προτεινει κατι αλλο για να διατηρησω τουλαχιστον τα μαλλια π εχω εχω πολυ αιραωση σε ολο το κεφαλι αλλα ειδικα μπροστα φαινεται πολυ και δεν μ αρεσει καθολου

Ζωμος κρεμμυδιου, δαφνελαιο και dermarolling τα μονα παραπλησια της Μινοχιδιλης.

θα συμφωνησω με τα περισσοτερα και να προσθεσω οτι και εγω εβγαζα μεσα στο μαλλι κατι πυωδη σπυρακια περιστασιακα και επισης ειχα και λιγη ξηροδερμια...

Τα πυώδη σπυράκια είναι Keratosis Pillaris και το έχω και εγώ αλλα πλέον όχι σε μεγάλο βαθμό. Είναι από την υπερβολική παραγωγή κερατίνης που φράζει τους πόρους και έτσι το σμήγμα στερεοποιείται και δημιουργεί αυτά τα μικρά ενοχλητικά σπυράκια. Λέγεται και "chicken skin". Κόβεις τροφές για κερατίνη και καθαρίζεις το δέρμα όσο πιο συχνά μπορείς. Τα χημικά προϊόντα δεν κάνουν τίποτα long run, θέλει κάτι φυσικό. Μετά από πολύ ψάξιμο πιστεύω ότι το καλύτερο bet γίνεται με μηλοξυδο και ροδόνερο (βουλγαρία νομίζω έχει). Τα βάζεις στη μπανιέρα με ζεστό νερό, πλατσουρίζεις κανένα μισάωρο και ξεβγάζεις. Καθαρίζει σπίλους, δυσχρωμίες και στην περίπτωση μας τα σπυράκια αυτά, όταν βεβαια το κανεις όλο αυτό για κανένα διμηνο.
 
Μπλουζα