Matteo, fue, 2000 grafts,11/1/2016

Matteo

New Member
Καλησπέρα σε όλους,
παρακολουθώ τους τελευταίους μήνες το forum σας αλλά αποφάσισα να γραφτώ σήμερα.
Βρήκα το forum όταν άρχισα να ψάχνομαι έντονα για εμφύτευση. Τους τελευταίους μήνες είχα αποφασίσει ότι θα την κάνω και περίμενα το δώρο των Χριστουγέννων από την δουλειά για να το προχωρήσω. Προσπάθησα διαβάζοντας τα topics να αποφασίσω σε ποια κλινική να πάω. Τελικά πήγα σε 3 κλινικές να ρωτήσω και διαβάζοντας το forum κατέληξα σε μια. Είμαι 29 ετών. Η επέμβαση έγινε αυτή την Δευτέρα (11/1). Νομίζω πήγαν όλα καλά. Αλλά θέλω να σας κάνω 2-3 ερωτήσεις. Ρώτησα την γιατρό που μου έκανε την επέμβαση (την επέβλεπε ένας γιατρός που το όνομα του αναφέρεται αρκετά στο site με καλά λόγια - ήταν και ο λόγος που πήγα εκεί) και μου είπε ότι οι τρίχες που μπήκαν θα φυτρώσουν κανονικά (παρόλο που αρκετές θα μας εγκαταλείψουν για κάποιο καιρό). Όμως έχω ακούσει ότι κάποια μοσχεύματα μπορεί να μην φυτρώσουν. Τι τελικά ισχύει και πότε θα ξέρω αν όλα πήγαν καλά?
Όπως καταλαβαίνεται επειδή ήταν κάτι που ήθελα να κάνω καιρό έχω ένα ήπιο άγχος-αγωνία να δω αν όλα θα πάνε καλά. Θα postάρω και photo πριν την επέμβαση και μετά την επέμβαση. Είχα αραίωση α ζώνη (κυρίως κροτάφους-με είχαν εγκαταλείψει) αλλά και λίγη αραίωση στις άλλες ζώνες (δεν φαινόταν έντονα).
Όπως έγραψα και στον τίτλο έβαλα 2000 grafts τα οποία τοποθετήθηκαν κυρίως εμπρός αλλά και μερικά στις πίσω ζώνες.
Περιμένω σχόλια, συμβουλές κτλ :)

PS: Έχω αρκετή φαγούρα επίσης --> υποθέτω είναι φυσιολογικό?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

poseidonas77

Well-Known Member
η γιαγια μου ηταν καφετζου και τη ρωτησα....:D

"Ρώτησα την γιατρό που μου έκανε την επέμβαση (την επέβλεπε ένας γιατρός που το όνομα του αναφέρεται αρκετά στο site με καλά λόγια - ήταν και ο λόγος που πήγα εκεί)""

ανοιξε θεμα συντροφε...θενξ
 

Tasmania

Active Member
καλησπέρα Ματτεο και καλή φύτρωση..βάλε φωτογραφίες πιρν & μετά ... αν παρακολουθείς το φόρουμ τους τελευταίους μήνες θα έπρεπε να σου είχαν ήδη λυθεί αυτές οι απορίες :) Στο δια ταύτα οι μεταμοσχευμένες τρίχες με σωστή αφαίρεση και τοποθέτηση των grafts, σε συνθήκες απόλυτης υγιεινής και προστασίας αυτών όσο είναι έξω από το κεφάλι κανονικά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό επιβιώνει και μεγαλώνει... επίσης η πιστή εφαρμογή μετεγχειρητικών οδηγιών αποτρέπει από απώλεια, τραυματισμό κλπ... Διατροφή, άγχος, τοπικά και συστηματικά νοσήματοα και γενική η γενικά κατάσταση υγείας παίζουν πάντα ρόλο σε μ/μ κα. Την πλήρη εκτίμηση θα την κάνεις στο 8-12μηνο με καποιες εξαιρεσεις ορισμενων ανθρωπων που βλεπουν πιο νωρις φουλ αποτελεσμα ... 2000 grafts αρα το πρόβλημα είναι μικρό που έχεις ή η δότρια ήταν φτωχή φίλε ή πας συντηρητικά ?
 

Matteo

New Member
Στο "ανοιξε θεμα συντροφε...θενξ" σε έχασα.
Κάνω attach photo, η μια είναι από το καλοκαίρι (δεν βρήκα ποιο πρόσφατη και δεν έχω πάρει αυτές που με τράβηξαν εκεί) και η άλλη μετά την επέμβαση.
Φίλες poseidonas77 κανένα σχόλιο για αυτά που γράφω?
 

Συνημμένα

  • before2.png
    before2.png
    968.6 KB · Προβολές: 1,106
  • after1.jpg
    after1.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 1,093

Matteo

New Member
καλησπέρα Ματτεο και καλή φύτρωση..βάλε φωτογραφίες πιρν & μετά ... αν παρακολουθείς το φόρουμ τους τελευταίους μήνες θα έπρεπε να σου είχαν ήδη λυθεί αυτές οι απορίες :) Στο δια ταύτα οι μεταμοσχευμένες τρίχες με σωστή αφαίρεση και τοποθέτηση των grafts, σε συνθήκες απόλυτης υγιεινής και προστασίας αυτών όσο είναι έξω από το κεφάλι κανονικά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό επιβιώνει και μεγαλώνει... επίσης η πιστή εφαρμογή μετεγχειρητικών οδηγιών αποτρέπει από απώλεια, τραυματισμό κλπ... Διατροφή, άγχος, τοπικά και συστηματικά νοσήματοα και γενική η γενικά κατάσταση υγείας παίζουν πάντα ρόλο σε μ/μ κα. Την πλήρη εκτίμηση θα την κάνεις στο 8-12μηνο με καποιες εξαιρεσεις ορισμενων ανθρωπων που βλεπουν πιο νωρις φουλ αποτελεσμα ... 2000 grafts αρα το πρόβλημα είναι μικρό που έχεις ή η δότρια ήταν φτωχή φίλε ή πας συντηρητικά ?
Σε ευχαριστώ φίλε Tasmania. Βασικά ήταν φτωχή η τσέπη μου για να είμαι ειλικρινής. Η δότρια περιοχή από ότι μου είπαν σηκώνει μέχρι και 3-4 επεμβάσεις (αν θυμάμαι καλά τι μου είπαν). Το πρόβλημα δεν ξέρω αν φαίνεται στην photo που ανέβασα. Έχω και άλλη μια μακρύτερο όμως μαλλί και λουσμένο (φαίνονται περίεργα τα κενά).
Βάζω επίσης regain τα τελευταία 4 χρόνια και σε συνδυασμό με το οτι είμαι μόνο 29 σκέφτομαι οτι μπορεί να χρειαστεί και 2η.
 

Tasmania

Active Member
Ματτεο στείλε email ή τηλ στην κλινικη να σου στειλουν τις φωτογραφιες προ&μετα επεμβασης και ανεβασε τις... για φαγούρα να βαζεις αλοη βερα σε δοτρια ...
 

dimitris50423

Well-Known Member
καλη φυτρωση φιλε matteo. και εγω καταλαβα που εκανες μμ για εναν απλο λογο. Ελλαδα 2000 μοσχευματα και πανω σε μια συνεδρια μονο αυτοι βγαζουν. μαλλον και ο poseidonas απο αυτο το καταλαβε. και για τα καλα λογια που ειπες..
να προσεχεις τον πρωτο καιρο να τηρεις τις οδηγιες που σου εδωσαν
 

poseidonas77

Well-Known Member
πιστευω να μην παρεξηγηθηκες με το χιουμορ...και καλωςηρθες στο φορουμ..
εννοω να ανοιξεις θεμα στις μεταμοσχευσεις να μας πεις περιληπτικα το ιστορικο σου με τη τριχοπτωση τι θεραπειες κανεις ποια κλινικη διαλεξες ..πως πηγε η επεμβαση και φωτος πριν και μετα...και το σημαντικοτερο....να μας ενημερωνεις τακτικα με την εξελιξη ...να μην χαθεις στη πορεια οπως κανουν μερικοι κυριως επειδη δεν εμειναν ευχαριστημενοι απο την μεταμοσχευση τους....

για τις ερωτησεις σου εαν διαβασεις τις μμ των αλλων παιδιων που εκαναν στην ιδια κλινικη θα δεις οτι αυτα που σου ειπε η γιατρος ισχυουν...προς το παρον αυτο το παρατηρουμαι μονο στην κλινικη του βεκρη και οχι σε αλλες που τα μοσχευματα σχεδον ολλα πεφτουν σε τελογενη κατασταση για 3 μηνες...
εικαζουμε οτι οφειλεται στη μινοξιδιλη και στην εξαγωγη των μοσχευματων με το μοτερ...
για το αλλο που σου ειπαν οτι καποια δεν θα φυτρωσουν ισχυει και αυτο και οσο μικροτερος ειναι ο αριθμος αυτος τοσο καλυτερο αποτελεσμα θα εχεις....να τηρησεις ευλαβικα οτι σου ειπαν απο την κλινικη
και σου ευχομαι καλη τυχη.....
 

poseidonas77

Well-Known Member
μητσαρα το καταλαβα απο κει που ειπε ο φιλος οτι του την εκανε μια γιατρος και την επιτηρουσε καποιος αλλος γιατρος..οπως εγινε προσφατα με τον αντυ και τον βαλαντη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Matteo

New Member
καλη φυτρωση φιλε matteo. και εγω καταλαβα που εκανες μμ για εναν απλο λογο. Ελλαδα 2000 μοσχευματα και πανω σε μια συνεδρια μονο αυτοι βγαζουν. μαλλον και ο poseidonas απο αυτο το καταλαβε. και για τα καλα λογια που ειπες..
να προσεχεις τον πρωτο καιρο να τηρεις τις οδηγιες που σου εδωσαν
Τα κάνω όλα νομίζω εκτός από το κάπνισμα. Επίσης για σαμπουάν (πρώτο λούσιμο σήμερα μόνος μου) έβαλα johnsons baby sampoo. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο? Μόνο το κάπνισμα και λίγο άγχος με την δουλειά (κάνω 10-15 στριφτά την μέρα) νομίζω πρέπει να μειώσω.
 

Matteo

New Member
Ματτεο στείλε email ή τηλ στην κλινικη να σου στειλουν τις φωτογραφιες προ&μετα επεμβασης και ανεβασε τις... για φαγούρα να βαζεις αλοη βερα σε δοτρια ...
Σε ευχαριστώ φίλε Tasmania θα τα κάνω και τα δύο. Η φαγούρα πάντως είναι φυσιολογική? Με πιάνει ανά διαστήματα. Τσούζουν λίγο οι πληγές ακόμα (δότρια και λήπτρια περιοχή κυρίως όταν τα λούζω). Ελπίζω μέχρι την Δευτέρα που θα πάω πάλι δουλειά να φύγει η κοκκινίλα από το κεφάλι για να μην μπαίνω στην διαδικασία να εξηγώ τι έκανα.
 

Tasmania

Active Member
στη θέση σου (αν ο λόγος που εβαλες 2000 grafts ειναι το οικονομικο)..ειτε θα περιμενα να μαζεψω ακομα λιγα λεφτα ειτε θα εβαζα και τα 2000 grafts μονο στην προσθια ζωνη για καλυτερη πυκνωση και ακολουθως (αφου η δοτρια σου κανει για αλλες 3-4 οπως ειπες μ/μ) θα προχωρουσα με την οπισθια ζωνη.. Θεωρω λαθος να κατανεμονται 2000 grafts σε forehead & middle zone & crown ...αυτα απο μενα σαν προσωπικη αποψη- γνωμη Ματτεο.
 

Matteo

New Member
Σας ευχαριστώ παιδιά! Τα περισσότερα grafts μπήκαν μπροστά. Σκεφτόμουν σε μερικά χρόνια αν χρειαστεί να κάνω 2η. Για τα 2000 grafts έδωσα κοντά 3000.
 

dimitris50423

Well-Known Member
δεν τα λες και λιγα τα 2000 γκραφτς ουτε και πολλα φυσικα.. αν εχεις υψηλη φυτρωση θα εχεις καλο αποτελεσμα. η αραιωση που ειχες δεν ειχε και τεραστια εκταση. το κλειδι ειναι η φυτρωση.
 

Matteo

New Member
Χαχα αντε να δουμε. Απο τοτε που την εκανα εχει παρει φωτια το google για το ποσες ειναι οι πιθανοτητες να εχω καλη φυτρωση! Μεχρι και τους γιατρους ρωταγα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
matteo για τη φαγουρα που λες και τα τραβηγματα δεν ξερω τι εκανες μεχρι τωρα αλλα ποτιζε το κεφαλι σου συνεχεια.. παρε μπουκαλι φυσιολογικο ορο απο το φαρμακειο και με το ψεκαστηρι οποτε τραβαει η φαγουριζει το κεφαλι στο μπανιο και ψεκαζε.. εγω με αυτο τον τροπο δεν ενιωσα ουτε τραβηγμα ουτε φαγουρα ποτε
 
Μπλουζα