Low local estrone alopecia

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επισυνάπτω μια αξιόλογη έρευνα από το θέμα του wounding (που δυστυχώς δείχνει την αδιαφορία που υπάρχει τόσα χρόνια γύρω από το θέμα τριχόπτωση) και αφορά τα επίπεδα του πάχους της επιδερμίδας ανδρών και γυναικών σε ότι αφορά την εξέλιξη της τριχοφυίας.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15481540

Επίσης σε συνάρτηση με το παραπάνω (αναφέρομαι στην οιστρόνη) μια αξιόλογη άποψη ενός Ιταλού δερματολόγου - ενδοκρινολόγου
http://www.sitri.it/Low_local_Estrone_Alopecia/LLEA.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17653955

Αν ήμουν γυναίκα, σίγουρα θα το έψαχνα περισσότερο γύρω από τα ανωτέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gomi, γιατί πιστεύεις ότι δεν γίνεται τόση έρευνα για την τριχόπτωση;
Τα 2 δις που χαλάμε εν έτει 2016 γιατί δεν είναι δέλεαρ για κάποιους να επενδύσουν, παρά μόνο να τα οικονομήσουν εξαπατώντας τις περισσότερες φορές ευάλωτους ανθρώπους;
Τι και τις φταίει;
 

ria

Member
Επισυνάπτω μια αξιόλογη έρευνα από το θέμα του wounding (που δυστυχώς δείχνει την αδιαφορία που υπάρχει τόσα χρόνια γύρω από το θέμα τριχόπτωση) και αφορά τα επίπεδα του πάχους της επιδερμίδας ανδρών και γυναικών σε ότι αφορά την εξέλιξη της τριχοφυίας.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15481540

Επίσης σε συνάρτηση με το παραπάνω (αναφέρομαι στην οιστρόνη) μια αξιόλογη άποψη ενός Ιταλού δερματολόγου - ενδοκρινολόγου
http://www.sitri.it/Low_local_Estrone_Alopecia/LLEA.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17653955

Αν ήμουν γυναίκα, σίγουρα θα το έψαχνα περισσότερο γύρω από τα ανωτέρω.

καλησπερα gomi δωσε τα φωτα σου σε παρακαλω τι εννοεις? οτι παιζει σημαντικο ρολο η οιστρόνη?
sorry αλλα ειμαι λιγο ασχετη..
 

MELA

Member
Η οιστρονη αλλα τοπικα, δλδ στο θυλακα αν καταλαβα καλα. Το εψαξα λιγο αλλα δεν καταλαβα πως μπορει να εφαρμοστει σε θεραπεια. Δεν ειμαι και GOMI .... [emoji12][emoji12][emoji12] Παντως αυτη η ορμονη τοπικα παιζει ρολο στην αναγενη φαση ενω η DHT στην τελογενη. Δλδ η τριχοπτωση της γυναικας μπορει να μην οφειλεται στην παραπανισια dht αλλα στην ελλειψη οιστρονης ΤΟΠΙΚΑ.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Aυτό που λέει ο Ιταλός είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών, δεν έχει ΑΓΑ και δεν θα έπρεπε να αναφέρεται με αυτόν τον όρο εκτός από πολύ σπάνιων περιπτώσεων που ακολουθεί το κλασσικό ανδρικό pattern.
Αν μπούμε στο σκεπτικό του, που φαίνεται απόλυτα λογικό, οι ανδρογόνοι υποδοχείς βρίσκονται περιμετρικά στα σημεία που είναι το pattern ενός πλήρη φαλακρού. (nw 6-7)
Πόσες γυναίκες έχετε δει με τέτοια φαλάκρα? Εγώ μόνο μια και αυτή 60 χρονών.

Επίσης οι λεγόμενες vellus hair, δεν ακολουθούν το ίδιο μοτίβο εκείνων που έχουν επηρεαστεί από τα ανδρογόνα, αλλά χάνουν μέρος του πάχους τους και φθάνουν σε μήκος αρκετά μεγαλύτερο από τις ανδρικού τύπου vellus.

Ένα κοινό σημείο που παρατηρείται είναι ο λιπώδης ιστός που βρίσκεται κάτω από τον θύλακα. Δεν τον αναφέρει ο ίδιος με αυτό τον τρόπο, αλλά και στην ΑΓΑ έχει αναφερθεί φλεγμονή των λιποκυττάρων αυτών με αποτέλεσμα μείωση του πληθυσμού τους. Ο λιπώδης ιστός αυτός είναι βασικός για την ανάπτυξη των μαλλιών μιας και δίνει τα κατάλληλα σήματα αυξητικών παραγόντων για τον φυσιολογικό κύκλο των μαλλιών. Επίσης, ο ίδιος μαζί με τις ωοθήκες είναι η πηγή έκκρισης της συγκεκριμένης ορμόνης.
Οπότε μειωμένος λιπώδης ιστός, μειωμένη έκκριση οιστρόνης. Μιλάμε πάντα για τοπική δραστηριότητα κάτι δηλαδή που δεν αποτυπώνεται πάντα σε μια εξέταση αίματος.

Εν ολίγοις αναφέρει πως μια τοπική εφαρμογή estrone η 17 alpha estradiol θα μπορούσε σε αρκετές περιπτώσεις να είναι ευεργετική.
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βρεθεί οιστρόνη για τοπική εφαρμογή, αλλά έχω την εντύπωση πως ένα γερμανικό σκεύασμα που κυκλοφορεί για την τριχόπτωση, ell cranell περιέχει την δεύτερη μορφή, αλλά ψάξτε το και εσείς σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε.
 
  • Like
Reactions: ria

Sandy

Active Member
Aυτό που λέει ο Ιταλός είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών, δεν έχει ΑΓΑ και δεν θα έπρεπε να αναφέρεται με αυτόν τον όρο εκτός από πολύ σπάνιων περιπτώσεων που ακολουθεί το κλασσικό ανδρικό pattern.
Αν μπούμε στο σκεπτικό του, που φαίνεται απόλυτα λογικό, οι ανδρογόνοι υποδοχείς βρίσκονται περιμετρικά στα σημεία που είναι το pattern ενός πλήρη φαλακρού. (nw 6-7)
Πόσες γυναίκες έχετε δει με τέτοια φαλάκρα? Εγώ μόνο μια και αυτή 60 χρονών.

Επίσης οι λεγόμενες vellus hair, δεν ακολουθούν το ίδιο μοτίβο εκείνων που έχουν επηρεαστεί από τα ανδρογόνα, αλλά χάνουν μέρος του πάχους τους και φθάνουν σε μήκος αρκετά μεγαλύτερο από τις ανδρικού τύπου vellus.

Ένα κοινό σημείο που παρατηρείται είναι ο λιπώδης ιστός που βρίσκεται κάτω από τον θύλακα. Δεν τον αναφέρει ο ίδιος με αυτό τον τρόπο, αλλά και στην ΑΓΑ έχει αναφερθεί φλεγμονή των λιποκυττάρων αυτών με αποτέλεσμα μείωση του πληθυσμού τους. Ο λιπώδης ιστός αυτός είναι βασικός για την ανάπτυξη των μαλλιών μιας και δίνει τα κατάλληλα σήματα αυξητικών παραγόντων για τον φυσιολογικό κύκλο των μαλλιών. Επίσης, ο ίδιος μαζί με τις ωοθήκες είναι η πηγή έκκρισης της συγκεκριμένης ορμόνης.
Οπότε μειωμένος λιπώδης ιστός, μειωμένη έκκριση οιστρόνης. Μιλάμε πάντα για τοπική δραστηριότητα κάτι δηλαδή που δεν αποτυπώνεται πάντα σε μια εξέταση αίματος.

Εν ολίγοις αναφέρει πως μια τοπική εφαρμογή estrone η 17 alpha estradiol θα μπορούσε σε αρκετές περιπτώσεις να είναι ευεργετική.
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βρεθεί οιστρόνη για τοπική εφαρμογή, αλλά έχω την εντύπωση πως ένα γερμανικό σκεύασμα που κυκλοφορεί για την τριχόπτωση, ell cranell περιέχει την δεύτερη μορφή, αλλά ψάξτε το και εσείς σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε.

Γι αυτό το προϊόν έχουν ξαναμιλήσει στο φόρουμ!
Το δοκίμασαν μόνο άντρες κ δεν είδαν μεγάλη διαφορά! Λες στις γυναίκες να δουλεύει περισσότερο;;;
Άρα οιvellus στις γυναίκες είναι πιο μακριές από των αντρών ;μμμμ o_O
 
  • Like
Reactions: ria

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γι αυτό το προϊόν έχουν ξαναμιλήσει στο φόρουμ!
Το δοκίμασαν μόνο άντρες κ δεν είδαν μεγάλη διαφορά! Λες στις γυναίκες να δουλεύει περισσότερο;;;
Άρα οιvellus στις γυναίκες είναι πιο μακριές από των αντρών ;μμμμ o_O

Έρευνα που έγινε σε συνολικά 51 γυναίκες με το συγκεκριμένο, έδειξε πολύ θετικά αποτελέσματα μετά τους 4 μήνες με αποκορύφωμα τους 8.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3412238/
Είδα ότι κυκλοφορεί και ως pantostin

Σε ότι αφορά τις vellus, αν δεν είναι αποτέλεσμα των ανδρογόνων όπως στους άντρες τότε ναι, φαίνονται να ακολουθούν διαφορετική εξέλιξη...
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: ria

ria

Member
απο οτι βλεπω για γυναικες υπαρχει το
ELL-CRANELL® RE-BALANCE FÜR FRAUEN και το
ELL-CRANELL® mit ALFATRADIOL μιλαμε μονο για το Αlfatradiol? οντως λενε για τις γυναικες με καλυτερα αποτελεσματα... μπας και δουμε ασπρη μερα..υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει θεμα ορμονικα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

snik

New Member
Χρησιμοποίησα 17α estradiol μαζί με διαφορα αλλα σε σκεύασμα που μου συνταγογραφήσε δερματολόγος. Το χρησιμοποίησα για 2 μηνες σταματησα για 3 και ξανα ξεκινησα για αλλους δυο. Τα αποτελεσματα μου ηταν τα εξης: έβγαλα αρκετα χνουδια στο κεφαλι αλλα η τριχοπτωση δεν σταματησε. Ταυτόχρονα κόντεψα να βγάλω και ενα Μουστάκη σαν του Μπότσαρη... Αναγκάστηκα να κανω λέιζερ για να το ξεφορτωθώ. Ταυτόχρονα και μερικες τριχες στο πιγούνι. Εδω και 5 μηνες το σταματηςα και φυςικα εχαςα τα μηδαμινά χνουδακια. Το χειροτερο απο ολα ειναι πως διαγνωστικά με καρκίνο στο μαστό. Χωρις να υπαρχει οικογενειακό ιςτορικο. Πιθανών να ειναι τυχαίο γεγονός αλλα το λινκ παραπανω της /του GIbik με τις έρευνες στο Αττικόν το αναφέρει...
 

Sandy

Active Member
Χρησιμοποίησα 17α estradiol μαζί με διαφορα αλλα σε σκεύασμα που μου συνταγογραφήσε δερματολόγος. Το χρησιμοποίησα για 2 μηνες σταματησα για 3 και ξανα ξεκινησα για αλλους δυο. Τα αποτελεσματα μου ηταν τα εξης: έβγαλα αρκετα χνουδια στο κεφαλι αλλα η τριχοπτωση δεν σταματησε. Ταυτόχρονα κόντεψα να βγάλω και ενα Μουστάκη σαν του Μπότσαρη... Αναγκάστηκα να κανω λέιζερ για να το ξεφορτωθώ. Ταυτόχρονα και μερικες τριχες στο πιγούνι. Εδω και 5 μηνες το σταματηςα και φυςικα εχαςα τα μηδαμινά χνουδακια. Το χειροτερο απο ολα ειναι πως διαγνωστικά με καρκίνο στο μαστό. Χωρις να υπαρχει οικογενειακό ιςτορικο. Πιθανών να ειναι τυχαίο γεγονός αλλα το λινκ παραπανω της /του GIbik με τις έρευνες στο Αττικόν το

Καλησπέρα Snik
Να σε ρωτήσω τι είδους αλωπεκια είχες ;
Εκεί που γράφεις για τον Μπότσαρη έλιωσα πάντως : )
 

Sandy

Active Member
Χρησιμοποίησα 17α estradiol μαζί με διαφορα αλλα σε σκεύασμα που μου συνταγογραφήσε δερματολόγος. Το χρησιμοποίησα για 2 μηνες σταματησα για 3 και ξανα ξεκινησα για αλλους δυο. Τα αποτελεσματα μου ηταν τα εξης: έβγαλα αρκετα χνουδια στο κεφαλι αλλα η τριχοπτωση δεν σταματησε. Ταυτόχρονα κόντεψα να βγάλω και ενα Μουστάκη σαν του Μπότσαρη... Αναγκάστηκα να κανω λέιζερ για να το ξεφορτωθώ. Ταυτόχρονα και μερικες τριχες στο πιγούνι. Εδω και 5 μηνες το σταματηςα και φυςικα εχαςα τα μηδαμινά χνουδακια. Το χειροτερο απο ολα ειναι πως διαγνωστικά με καρκίνο στο μαστό. Χωρις να υπαρχει οικογενειακό ιςτορικο. Πιθανών να ειναι τυχαίο γεγονός αλλα το λινκ παραπανω της /του GIbik με τις έρευνες στο Αττικόν το αναφέρει...

Καλησπέρα snik να σε ρωτήσω τι είδους αλωπεκια είχες ;
 

Sandy

Active Member
Ανδρογενετική αλωπεκία μου ειπε ο δερματολόγος.

Snik ξερω ότι έχεις σοβαρότερα θέματα απλά ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικα με την αλωπεκια σου:
Πότε ξεκίνησε η τριχόπτωση (εάν ειχες)κ γιατι;
ΕΠΊΣΗΣ που έχεις περισσότερο θέμα αραίωσης πχ στην χωρίστρα μπροστα πισω;;
ΓΙΑ να καταλάβω δώσε κάποιες λεπτομέρειες για την τριχοπτωση σου! ευχαριστώ
 

snik

New Member
Sandy συγνωμη για την καθυστέρηση της απάντησης αλλα τον τελευταιο μηνα ειμαι σε ενα τρελό τρεξιμο με νοσοκομεία γιατρούς κλπ. Η αλωπεκειαση μου δεν ξερω ποτε πραγματικα ξεκίνησε. Εγω την εντόπισα το 2007 (33 ετών) ενα μικρο τμημα μπροστα στο μετωπο. Σταδιακά και μεχρι σημερα, εχει προχωρήσει διάχυτα σε ολο το κεφαλι και πιο ορατά στο επανω μερος. Σε εναν δερματολόγο που εκανα ηλεκτρονικό τριχοριζοδιαγραμμα μου εβγαλε 85 τα εκατο τελογενη τριχες. Ορμονικές ολες οκ και συμφωνα με την κλινική εικονα ειναι ανδρογενετική αλωπεκία μου λεγαν. Εγω παλι δεν το πιστεψα ποτε! Δεν ξερω γιατι.... Δυστυχως οτι εχω κανει μεχρι σημερα, ουκ ολιγα, τιποτα δεν δούλεψε. Και απο τοτε που διεκοψα τις προσπαθεια εγινε ακομα πιο δραματική η κατασταση. Εσυ; Κανεις κατι που να έμεινες Ευχαριστημένη; Αν νομιζεις πως δεν απαντησα σε κατι ευχαριστως να το κανω.
 

Sandy

Active Member
Sandy συγνωμη για την καθυστέρηση της απάντησης αλλα τον τελευταιο μηνα ειμαι σε ενα τρελό τρεξιμο με νοσοκομεία γιατρούς κλπ. Η αλωπεκειαση μου δεν ξερω ποτε πραγματικα ξεκίνησε. Εγω την εντόπισα το 2007 (33 ετών) ενα μικρο τμημα μπροστα στο μετωπο. Σταδιακά και μεχρι σημερα, εχει προχωρήσει διάχυτα σε ολο το κεφαλι και πιο ορατά στο επανω μερος. Σε εναν δερματολόγο που εκανα ηλεκτρονικό τριχοριζοδιαγραμμα μου εβγαλε 85 τα εκατο τελογενη τριχες. Ορμονικές ολες οκ και συμφωνα με την κλινική εικονα ειναι ανδρογενετική αλωπεκία μου λεγαν. Εγω παλι δεν το πιστεψα ποτε! Δεν ξερω γιατι.... Δυστυχως οτι εχω κανει μεχρι σημερα, ουκ ολιγα, τιποτα δεν δούλεψε. Και απο τοτε που διεκοψα τις προσπαθεια εγινε ακομα πιο δραματική η κατασταση. Εσυ; Κανεις κατι που να έμεινες Ευχαριστημένη; Αν νομιζεις πως δεν απαντησα σε κατι ευχαριστως να το κανω.

Δλδ θέλεις να πεις ότι δεν ειχες ποτε έντονη /ξαφνική τριχοπτωση ;;
Απλα στα 33 παρατήρησες μια αραίωση μπροστά κ το εψαξες παραιτερω;
Αυτη η αραίωση που λες ειναι στην περιοχή ακριβώς πανω απο το μέτωπο στο τέλος δλδ του μετώπου σου; γιατι αυτήν την μικρή αραίωση την είχα κ εγω εδω κ πολλά χρόνια πριν ξεκινήσει η τριχοπτωση δεν είχα θέμα με τα μαλλιά μ τότε,εμένα βρίσκεται στο δεξί μέρος μόνο !
Για αυτήν την αραιωσουλα που σ λέω θα ανεβάσω φωτο που την είχα σχεδόν απο παντα χωρίς να εχω ιδιαίτερο θέμα ,λενε ότι σε κάποιες γυναίκες η "κορυφή " τους ειναι εκει η πισω τι να σου πω!
Εγω χρησιμοποιώ τωρα τρικομιν κ μινοξιδιλη ειμαι ευχαριστημένη μέχρι στιγμής !
Να σε ρωτησω κάτι εχεις θέμα με θυροειδη ;
 

snik

New Member
Οχι, ποτε δεν ειχα έντονη και ξαφνική αραιωση. Αλλα υπαρχει ας πουμε ενας βαθμός δυσκολίας εντοπισμού στα μαλλια μου γιατι ειναι σγουρά και ουσιαστικό χτένισμα κανω απο λούσιμο σε λούσιμο. Τοτε έχανα αρκετα μαλλια τα οποια θεωρουσα φυσιολογικό γιατι ηταν παντα μπερδεμένα. Ουτε τα μαλλια μου λεπταινουν. Με εξεραιςη καποιες μικρές τριχουλες που δεν ξερω αν ειναι φυτρες η δυςτροφικες θα
ελεγα πως οι τριχες που εχω ειναι χοντρό τριχες απλα νοιωθω πως οτι χανω δεν αναπληρώνεται....
Η αραιωση ειναι ακριβως πανω απο το μετωπο και οπως σου ειπα προχωράει προς τα μεσα, πανω μερος κεντρο, του κεφαλιού. Υπαρχει αραιωση και στο υπόλοιπο κεφαλι αλλα οχι σε τοσο έντονο βαθμό.
Θυρεοειδή εχω κανει, οιστρογόνα, ανδρογόνα κλπ επισης, ολα φυσιολογικά δεν ξερω τι αλλο να ψάξω. :-( σε οσους δερματολόγους πηγα τα βρίσκουν ολα φυσιολογικά, οι ενδοκρινολογοι μου λεν πως το μαλλι δεν εχει καμια σχεση με ορμονικά θεματα, οι δε γυναικολόγοι πατούσαν τα γέλια και μου λεγαν απλα πως δεν υπαρχει καμια σύνδεση..... Τι να πω η αληθεια ειναι πως ειμαι απελπισμένη....
Σχετικα με την κορυφή που γραφεις δεν υπαρχει καμια περιπτωση να συμβαινει σε εμενα.....
Α! Το καινούριο που μου συμβαινει απο το καλοκαιρι ειναι πως οταν πιάνω τα μαλλια μου με λαστιχάκι παντα χαλαρά και ποτε σφιχτά μετα μου ποναν οι ρίζες ακομα και οταν τα ξελισω.
Ευχομαι να σε διαφώτισα.
Εσενα πως ειναι η αραιωση σου; Εχεις μικρες τριχουλες αναμεσα στα μαλλια σου; Σου συμβαινει καιρο;
 
Μπλουζα