Johnnys, fue, λιόσης, 1174 grafts, 10/02/2016

johnnys

New Member
Γειά σας, είναι το πρώτο μου post αν και διαβάζω το forum εδώ και 3-4 μήνες και με έχει βοηθήσει αρκετά. Πήρα την απόφαση να κάνω μ.μ. στην DHI και είπα να ανεβάσω την εμπειρία μου. Δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης όλων όσων αφορούν το θέμα "αλωπεκία", ούτε μπορώ να καταλάβω αν κάποιος έχει κάνει ή όχι μ.μ, να ξεχωρίζω πότε είναι καλή κλπ. Έχω κάνει κάποια βασική έρευνα.

Λίγα λόγια για μένα:
Είμαι στα 31 μου, πριν την μ.μ. δεν είχα βάλει ξανά κάτι για την τριχόπτωση, λουζόμουν με σαμπουάν του εμπορίου (ultrex κλπ.) και δεν πρόσεχα ιδιαίτερα τα μαλλιά μου (έβαζα gel κλπ.). Είχα αρχίσει να έχω κάποια αραίωση από τα 25 μου στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού. Θεωρώ οτι δεν έχω "μεγάλο" θέμα ακόμα αν και η αραίωση φαινότανε πλέον στα 31 μου. Επίσης έχω σχετικά ευαίσθητο δέρμα και από μικρός είχα ακμή και έβγαζα/βγάζω σπυράκια, κάποιες φορές ακομα και στο κεφάλι.

Πριν την DHI είχα συναντηθεί με άλλον έναν γιατρό όπου μου είχε προτείνει να κάνω strip αλλά δε με είχε πείσει. Έκλεισα ραντεβού στην DHI, μου κάνανε διάγνωση και μου είπανε πως με μια μεταμόσχευση θα είμαι καλυμμένος για κάποια χρόνια. Στο μέλλον το βλέπουμε αν συνεχίσουν να πέφτουν, μήπως χρειαστεί να κάνουμε ξανά. Μου μέτρησαν τη δότρια περιοχή, μου είπανε οτι έχω αρκετά πυκνό μαλλί και οτι μπορώ να δώσω αρκετά grafts (μου είχανε πει κάποια νούμερα στο περίπου αλλά δεν τα αναφέρω γιατί δεν τα θυμάμαι με απόλυτη ακρίβεια). Έκλεισα λοιπόν να κάνω ένα mega session όπως το λένε, όπου είναι περίπου 7 ώρες και το κόστος ήταν στα 1850 ευρώ (ήταν σε προσφορά σύμφωνα με τον κύριο που μίλησα). Έκανα μαζί και ένα PRP στη δότρια περιοχή κόστους 200 ευρώ.

Γενικά μου απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις (και είχα πολλές!) και ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Σύμφωνα με τους γιατρούς, το μόνο δύσκολο που είχα σαν περίπτωση ήταν οτι λόγω ακμής είχε επηρεαστεί το δέρμα στο κεφάλι και ήταν σκληρό σε κάποια σημεία (λόγω παλιών τοπικών μολύνσεων που δεν αντιμετωπίστηκαν σωστά) οπότε κάνανε την αφαίρεση των grafts πιο δύσκολη. Μου ανέφεραν πως σε κάποιες περιπτώσεις με μεγαλύτερο πρόβλημα ακμής, ο υποψήφιος για μ.μ υποβάλεται πρώτα σε κάποια αγωγή για την αντιμετώπιση της κατάστασης πριν υποβληθεί στην μ.μ.

Τα 1174 grafts που μου βγάλανε αντιστοιχούν σε 3105 τρίχες. Όσον αφορά το PRP, έχω διαβάσει οτι δεν υπάρχουν έρευνες που να αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα του και οτι μπορεί και να βλάπτει, παρόλα αυτά εγώ το έκανα στην δότρια περιοχή και πράγματι την 3η μέρα ήταν ήδη πολύ καλά. Ίσως είναι placebo, ίσως να είχε την ίδια έκβαση ούτως ή άλλως, πάντως αυτή τη στιγμή η δότρια δεν έχει κανένα ίχνος της επέμβασης και ίσως να οφείλεται και σε αυτό (σχεδόν ένας μήνας μετά... βέβαια βγήκαν και σχετικά λίγα grafts).

Γενικά πρόσεξα πάρα πολύ, ακολούθησα κατά γράμμα τις συμβουλές του γιατρού και δεν είχα κάποιο απρόοπτο. Επίσης δεν παρατήρησα να έχω καθόλου "hair shock" (αυτό που μετά από κάποιες βδομάδες σου πέφτουν κάποιες τρίχες) κάτι που μου είπε κι ο γιατρός οτι δε θα έχω. Απ'ότι έχω καταλάβει, αυτό συμβαίνει όταν σου τοποθετούν κοντά μεταξύ τους τα grafts και δεν αιματώνονται σωστά, οπότε κάποια πέφτουν. Από την άλλη, απ'ότι βλέπω στο forum, κάποιοι λένε πως οι περισσότερρες ελληνικές κλινικές δεν πετυχαίνουν μεγάλες πυκνώσεις, οπότε πρέπει ο γιατρός να βρει τη χρυσή τομή σε αυτό.

Πλέον βάζω μονοξιδίλη καθημερινά και σκέφτομαι να κάνω PRP και στη λήπτρια περιοχή για να δω αν θα είμαι αντίστοιχα ευχαριστημένος. Ακόμα είναι νωρίς για να βγάλω τελικό συμπέρασμα, αλλά γενικά δεν έχω άγχος και είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής από την επαγγελματική και φιλική τους αντιμετώπιση. Όσο περνάνε οι μήνες θα βάζω επιπλέον φωτογραφίες και θα γράφω τις εμπειρίες μου. Κάποιες φωτογραφίες είναι με πολύ κακή φωτογραφική μηχανή και ίσως δε βοηθάνε (ειδικά το πώς είμαι τώρα μετά από ένα μήνα). Αν δεν είναι καθαρές, πείτε μου να βάλω καλύτερες.
 

Συνημμένα

  • 1-mera-liptria.jpg
    1-mera-liptria.jpg
    323.6 KB · Προβολές: 721
  • metrisi_trixwn.jpg
    metrisi_trixwn.jpg
    132.2 KB · Προβολές: 722
  • 1-mera-meta-tin-epemvasi.jpg
    1-mera-meta-tin-epemvasi.jpg
    209.5 KB · Προβολές: 862
  • 1-mera-prin.jpg
    1-mera-prin.jpg
    205.7 KB · Προβολές: 714
  • 1-mera-prin2.jpg
    1-mera-prin2.jpg
    683.6 KB · Προβολές: 809
  • 1-mera-prin3.jpg
    1-mera-prin3.jpg
    388.1 KB · Προβολές: 718
  • 1-mera-prin4.jpg
    1-mera-prin4.jpg
    437.9 KB · Προβολές: 714
  • mia-palia.jpg
    mia-palia.jpg
    28.5 KB · Προβολές: 760
  • 2-mera-dotria.jpg
    2-mera-dotria.jpg
    286.6 KB · Προβολές: 704

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

johnnys

New Member
Παραθέτω κάποιες επιπλέον φωτογραφίες από τις επόμενες μέρες (μιας και δε με άφησε να βάλω πάνω από 10 φωτογραφίες στο αρχικό θέμα).
 

Συνημμένα

  • 18-mera.jpg
    18-mera.jpg
    223.8 KB · Προβολές: 726
  • 18-mera2.jpg
    18-mera2.jpg
    735.6 KB · Προβολές: 711
  • 18-mera3.jpg
    18-mera3.jpg
    32.6 KB · Προβολές: 717
  • 18-mera4.jpg
    18-mera4.jpg
    299.3 KB · Προβολές: 713
  • 29-mera.jpg
    29-mera.jpg
    193.3 KB · Προβολές: 689
  • 29-mera2.jpg
    29-mera2.jpg
    216.6 KB · Προβολές: 715
  • 29-mera3.jpg
    29-mera3.jpg
    193.3 KB · Προβολές: 716
  • 18-mera-dotria.jpg
    18-mera-dotria.jpg
    469.3 KB · Προβολές: 731

aeratos28

Just aeratos
γεια σου ρε Τζόνυ..να σε ρωτησω ρε φιλε.μου φαίνεται ή δοτρια σαν να έχει white dots..μήπως έχεις κάνει παλι εμφυτευση παλιότερα.?φαίνεται λίγο κάπως ή δοτρια.τώρα αν είμαι λάθος sorry..καλή συνέχεια να έχεις και καλό αποτελεσμα
 

dimitris50423

Well-Known Member
φαίνεται λίγο κάπως ή δοτρια.τώρα αν είμαι λάθος sorry
δεν φαινεται κατι τετοιο.. και να ειχε ο φωτισμος δεν βοηθαει.
καλη φυτρωση φιλε μου. καλο ειναι στις φωτο να αφηνεται να φαινονται και λιγο τα φρυδια να καταλαβαινουμε πως δειχνει το σχημα της hairline σε σχεση με το προσωπο. εγω ετσι βαζω φωτο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπράβο σου που άνοιξες το νήμα σου με σωστό τρόπο (τίτλος) και καλή επιτυχία!
 

tasos33

Well-Known Member
Καλη φυτρωσης να εχεις, θεωρώ πως ο αριθμός των μοσχευμάτων ίσως δεν επαρκεί για την περιοχη που καλυψες και σε συνδυασμό με τα πυκνά πλαϊνά σου να φαίνεται κάπως, γιατι δε σου έβαλαν περισσότερα? Δε χορούσαν δε μπορούσαν η ηταν θέμα χρημάτων? Βέβαια στο 2,6 που ειναι ο λογος σου ίσως αποτελεσει εν μέρη αντιστάθμισμα στα λιγότερα grafts που κατα την γνώμη μου τοποθετηκαν
 

johnnys

New Member
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια.

aeratos28:
Όχι δεν έχω κάνει ξανά μ.μ., ίσως είδες τη φωτογραφία της δότριας που είμαι στη 2η μέρα και να σου δόθηκε αυτή η εντύπωση. Αν και δεν μπορώ να δω ο ίδιος και να με ψαχουλέψω για το πώς φαίνεται η δότρια, απ'όσους με κοιτάνε όλοι μου λένε πώς δε φαίνεται τίποτα (βέβαια ο καθένας το "τίποτα" το εννοεί διαφορετικά). Θα κοιτάξω να βάλω μερικές φωτογραφίες που να φαίνεται καλύτερα και κάτω από το μαλλί.

dimitris50423:
Έχεις δίκιο, δεν έβαλα φωτογραφίες που να φαίνονται και τα φρύδια και θα ήθελα κάποια σχόλια όσον αφορά τη hairline. Οπότε παραθέτω μερικές φωτογραφίες ακόμα.

tasos33:
Η λογική της DHI είναι οτι σου επανατοποθετούμε όσα περισσότερα grafts μπορούμε στη διάρκεια του session (εμένα ήταν μιας ημέρας). Οπότε τα grafts που "προλάβαμε" ήταν αυτός ο αριθμός. Γιατί δεν μπήκαν περισσότερα (εννοείς πιο πυκνά), φαντάζομαι ήταν επιλογή του γιατρού αυτό. Μου ζωγράφισαν το σημείο που θα καλυφθεί, το συζητήσαμε λίγο και προχωρήσαμε.

Οι ίδιοι μου πρότειναν μιας ημέρας session γιατί "δεν έχω ιδιαίτερο θέμα προς το παρόν και τα παραπάνω θα ήταν υπερβολή", οπότε δεν τέθηκε θέμα χρημάτων. Πάντως αυτό που είπες με απασχολεί περισσότερο, δηλαδή κατά πόσο τα πλαϊνά θα ταιριάζουν με το μπροστινό μέρος και αν έπρεπε να είχα βάλει μερικά και στο πλάι.
 

Συνημμένα

  • 1-mera-me-fridia.jpg
    1-mera-me-fridia.jpg
    107.2 KB · Προβολές: 662
  • 30-mera-brosta.jpg
    30-mera-brosta.jpg
    55.5 KB · Προβολές: 693
  • 30-mera-plagia-aristera.jpg
    30-mera-plagia-aristera.jpg
    38.9 KB · Προβολές: 651
  • 30-mera-plagia-de3ia.jpg
    30-mera-plagia-de3ia.jpg
    39.9 KB · Προβολές: 640
  • 30-mera.jpg
    30-mera.jpg
    50 KB · Προβολές: 654

tasos33

Well-Known Member
Johny πιστεύω πως η hairline στην σύνδεση της με τα πλαϊνά θα πρεπε να ηταν λίγο πιο ανοιχτή ώστε είχε την τάση να δείχνει πιο ισια χωρίς να είναι όμως ενω έτσι θα έδενε καλυτερα με τα πλαϊνά σου ,τα οποία ειναι πυκνά κ μαύρα, ενω τωρα είναι πολύ ημικυκλικη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Καλή επιτυχία Johny, αυτό που μου την σπάει είναι ότι όλοι προλάβατε αυτήν την προσφορά των 1850 ευρώ εκτός από εμένα γ@#$μω την γκαντεμιά μου. :mad:
 

tasos33

Well-Known Member
Αερατε τι θες να σου πει ο ανθρωπος ,ουτε τρεις μηνες δεν έχουν περασει
 

aeratos28

Just aeratos
τους 4 μήνες κοντεύει τασο..όλο και κάτι έχει να πει..εσύ δηλαδή στους 4 μήνες δεν περιμένεις τίποτα?
 

johnnys

New Member
Γεια σας! Ναι όντως κοντεύω τους 4 μήνες πλέον. Λοιπόν θα δείξω φωτογραφίες πώς ήμουν στις 5 Μαϊου που είχα σχεδόν συμπληρώσει 3 μήνες και πήγα στην DHI για επαναξέταση (οπότε με τραβήξανε εκείνοι φωτογραφίες και τσεκάρανε την πυκνότητα κλπ.). Μου είπανε οτι είμαι στο μέσο όρο (ούτε πολύ καλά, ούτε όμως και χάλια) και οτι εκείνη τη στιγμή ήμουν στο 25-30% της φύτρωσης. Μου είχανε πει εξαρχής οτι τα αποτελέσματα θα αρχίσουν να γίνονται ορατά μετά τον τρίτο μήνα, οπότε στις φωτογραφίες είμαι πριν ξεκινήσουν να φαίνονται. Η αλήθεια είναι οτι μέσα σε αυτόν τον μήνα έχω δει μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες.

Προσωπικά αυτή τη στιγμή είμαι αρκετά ευχαριστημένος και μπορώ να πω οτι είμαι εκεί που υπολόγιζα. Δε φαίνεται να έχω το πρόβλημα που είχα, εντάξει ακόμα δεν είναι πολύ πυκνό το μαλλί μου και αν το δεις με έντονο φως από πάνω ίσως να φαίνεται αν δεν έχω χτενιστεί καλά, αλλά προσωπικά δε με χαλάει όπως είμαι. Από μπροστά φαίνεται πολύ καλά.

Βάζω σταθερά κάθε μέρα μινοξιδίλη που δεν έβαζα, στην αρχή έβαζα δύο φορές τη μέρα, αλλά από την DHI μου είπανε να βάζω μια φορά αλλά καλή. Επίσης κάνω ντουζ με το frezyderm και παίρνω και ένα χαπάκι που έχει δύο φορές τη μέρα (φυτικό, όχι κάτι κλινικά αποδεδειγμένο ούτε έχει παρενέργειες κλπ.). Για να είμαι ειλικρινής πιστεύω οτι μάλλον ανήκω στους ανθρώπους που δεν τους βοηθάνε ιδιαίτερα τα παραπάνω, αλλά θα συνεχίσω να τα παίρνω για λίγο διάστημα ακόμα μέχρι να είμαι 100% σίγουρος. Επίσης έχω πάει δύο φορές και έχω κόψει τα πλαϊνά μου μαλλιά.

Θα κοιτάξω να βάλω πιο πρόσφατες φωτογραφίες τις επόμενες μέρες για να φανεί η διαφορά του 4ου μήνα. Η επόμενη μου συνάντηση / επανεξέταση θα είναι τον Ιούλιο και σκέφτομαι τον Σεπτέμβρη να δοκιμάσω να κάνω PRP.

Α επίσης όσον αφορά τη δότρια περιοχή πίσω, ο κουρέας μου μπορεί και το διακρίνει αλλά σε γενικές γραμμές δε φαίνεται.
 

Συνημμένα

  • hair1.jpg
    hair1.jpg
    491.5 KB · Προβολές: 549
  • hair2.jpg
    hair2.jpg
    810.6 KB · Προβολές: 552
  • hair3.jpg
    hair3.jpg
    431 KB · Προβολές: 501
  • hair4.jpg
    hair4.jpg
    699.2 KB · Προβολές: 516
  • hair5.jpg
    hair5.jpg
    594.7 KB · Προβολές: 514
  • hair6.jpg
    hair6.jpg
    852.7 KB · Προβολές: 496

Wannabemalllias

New Member
Γειά σας, είναι το πρώτο μου post αν και διαβάζω το forum εδώ και 3-4 μήνες και με έχει βοηθήσει αρκετά. Πήρα την απόφαση να κάνω μ.μ. στην DHI και είπα να ανεβάσω την εμπειρία μου. Δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης όλων όσων αφορούν το θέμα "αλωπεκία", ούτε μπορώ να καταλάβω αν κάποιος έχει κάνει ή όχι μ.μ, να ξεχωρίζω πότε είναι καλή κλπ. Έχω κάνει κάποια βασική έρευνα.

Λίγα λόγια για μένα:
Είμαι στα 31 μου, πριν την μ.μ. δεν είχα βάλει ξανά κάτι για την τριχόπτωση, λουζόμουν με σαμπουάν του εμπορίου (ultrex κλπ.) και δεν πρόσεχα ιδιαίτερα τα μαλλιά μου (έβαζα gel κλπ.). Είχα αρχίσει να έχω κάποια αραίωση από τα 25 μου στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού. Θεωρώ οτι δεν έχω "μεγάλο" θέμα ακόμα αν και η αραίωση φαινότανε πλέον στα 31 μου. Επίσης έχω σχετικά ευαίσθητο δέρμα και από μικρός είχα ακμή και έβγαζα/βγάζω σπυράκια, κάποιες φορές ακομα και στο κεφάλι.

Πριν την DHI είχα συναντηθεί με άλλον έναν γιατρό όπου μου είχε προτείνει να κάνω strip αλλά δε με είχε πείσει. Έκλεισα ραντεβού στην DHI, μου κάνανε διάγνωση και μου είπανε πως με μια μεταμόσχευση θα είμαι καλυμμένος για κάποια χρόνια. Στο μέλλον το βλέπουμε αν συνεχίσουν να πέφτουν, μήπως χρειαστεί να κάνουμε ξανά. Μου μέτρησαν τη δότρια περιοχή, μου είπανε οτι έχω αρκετά πυκνό μαλλί και οτι μπορώ να δώσω αρκετά grafts (μου είχανε πει κάποια νούμερα στο περίπου αλλά δεν τα αναφέρω γιατί δεν τα θυμάμαι με απόλυτη ακρίβεια). Έκλεισα λοιπόν να κάνω ένα mega session όπως το λένε, όπου είναι περίπου 7 ώρες και το κόστος ήταν στα 1850 ευρώ (ήταν σε προσφορά σύμφωνα με τον κύριο που μίλησα). Έκανα μαζί και ένα PRP στη δότρια περιοχή κόστους 200 ευρώ.

Γενικά μου απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις (και είχα πολλές!) και ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Σύμφωνα με τους γιατρούς, το μόνο δύσκολο που είχα σαν περίπτωση ήταν οτι λόγω ακμής είχε επηρεαστεί το δέρμα στο κεφάλι και ήταν σκληρό σε κάποια σημεία (λόγω παλιών τοπικών μολύνσεων που δεν αντιμετωπίστηκαν σωστά) οπότε κάνανε την αφαίρεση των grafts πιο δύσκολη. Μου ανέφεραν πως σε κάποιες περιπτώσεις με μεγαλύτερο πρόβλημα ακμής, ο υποψήφιος για μ.μ υποβάλεται πρώτα σε κάποια αγωγή για την αντιμετώπιση της κατάστασης πριν υποβληθεί στην μ.μ.

Τα 1174 grafts που μου βγάλανε αντιστοιχούν σε 3105 τρίχες. Όσον αφορά το PRP, έχω διαβάσει οτι δεν υπάρχουν έρευνες που να αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα του και οτι μπορεί και να βλάπτει, παρόλα αυτά εγώ το έκανα στην δότρια περιοχή και πράγματι την 3η μέρα ήταν ήδη πολύ καλά. Ίσως είναι placebo, ίσως να είχε την ίδια έκβαση ούτως ή άλλως, πάντως αυτή τη στιγμή η δότρια δεν έχει κανένα ίχνος της επέμβασης και ίσως να οφείλεται και σε αυτό (σχεδόν ένας μήνας μετά... βέβαια βγήκαν και σχετικά λίγα grafts).

Γενικά πρόσεξα πάρα πολύ, ακολούθησα κατά γράμμα τις συμβουλές του γιατρού και δεν είχα κάποιο απρόοπτο. Επίσης δεν παρατήρησα να έχω καθόλου "hair shock" (αυτό που μετά από κάποιες βδομάδες σου πέφτουν κάποιες τρίχες) κάτι που μου είπε κι ο γιατρός οτι δε θα έχω. Απ'ότι έχω καταλάβει, αυτό συμβαίνει όταν σου τοποθετούν κοντά μεταξύ τους τα grafts και δεν αιματώνονται σωστά, οπότε κάποια πέφτουν. Από την άλλη, απ'ότι βλέπω στο forum, κάποιοι λένε πως οι περισσότερρες ελληνικές κλινικές δεν πετυχαίνουν μεγάλες πυκνώσεις, οπότε πρέπει ο γιατρός να βρει τη χρυσή τομή σε αυτό.

Πλέον βάζω μονοξιδίλη καθημερινά και σκέφτομαι να κάνω PRP και στη λήπτρια περιοχή για να δω αν θα είμαι αντίστοιχα ευχαριστημένος. Ακόμα είναι νωρίς για να βγάλω τελικό συμπέρασμα, αλλά γενικά δεν έχω άγχος και είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής από την επαγγελματική και φιλική τους αντιμετώπιση. Όσο περνάνε οι μήνες θα βάζω επιπλέον φωτογραφίες και θα γράφω τις εμπειρίες μου. Κάποιες φωτογραφίες είναι με πολύ κακή φωτογραφική μηχανή και ίσως δε βοηθάνε (ειδικά το πώς είμαι τώρα μετά από ένα μήνα). Αν δεν είναι καθαρές, πείτε μου να βάλω καλύτερες.

Φίλε johnnys,

ελπίζω τώρα που πέρασαν κάποιοι μήνες, τα αποτελέσματα να σε έχουν ικανοποιήσει απόλυτα.

Είμαι καινούριος στο forum και ενδιαφέρομαι να κάνω κάτι ανάλογο με τον Λ. στην ίδια εταιρεία.

Η προσφορά που μου έδωσαν είναι ανά τρίχα (1 ευρώ/τρίχα) για maximum 3.000 τρίχες. Μού φαίνεται μεγάλο το ποσό και δεν μού είπε καθόλου πόσα τριχοθυλάκια θα χρειαστούν.

Θέλω να σε ρωτήσω τα εξής:
1) Η προσφορά που πήρες ήταν ανά τριχοθυλάκιο ή ανά τρίχα;
2) Σου διευκρίνισαν εξαρχής πόσα τριχοθυλάκια περίπου θα χρειαστούν;
3) Τώρα που έχει περάσει καιρός, το αποτέλεσμα σε έχει ικανοποιήσει;
 

johnnys

New Member
Φίλε johnnys,

ελπίζω τώρα που πέρασαν κάποιοι μήνες, τα αποτελέσματα να σε έχουν ικανοποιήσει απόλυτα.

Είμαι καινούριος στο forum και ενδιαφέρομαι να κάνω κάτι ανάλογο με τον Λ. στην ίδια εταιρεία.

Η προσφορά που μου έδωσαν είναι ανά τρίχα (1 ευρώ/τρίχα) για maximum 3.000 τρίχες. Μού φαίνεται μεγάλο το ποσό και δεν μού είπε καθόλου πόσα τριχοθυλάκια θα χρειαστούν.

Θέλω να σε ρωτήσω τα εξής:
1) Η προσφορά που πήρες ήταν ανά τριχοθυλάκιο ή ανά τρίχα;
2) Σου διευκρίνισαν εξαρχής πόσα τριχοθυλάκια περίπου θα χρειαστούν;
3) Τώρα που έχει περάσει καιρός, το αποτέλεσμα σε έχει ικανοποιήσει;

Γεια σου φίλε,

1+2) Η προσφορά δεν ήταν συγκεκριμένη ανά τριχοθυλάκιο ή ανά τρίχα, μου είχανε πει οτι δεν έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα, μου κάνανε μια εκτίμηση για το πόσες θα είναι (η οποία ήταν πολύ μετριοπαθής και τελικά μπήκανε περίπου 800 τρίχες παραπάνω) και μου είπανε οτι θα λυθεί με μια συνεδρία (μια μέρα). Μου είχανε πει οτι δε χρειάζομουν παραπάνω και αν ξαναχρειαστώ θα είναι σε μερικά χρόνια (τα μαλλιά που βάζεις δεν πέφτουνε, αλλά συνεχίζουν τα υπόλοιπα να αραιώνουν και να πέφτουν). Μου είχανε πει οτι η συγκεκριμένη προσφορά κοστολογείται ανά ημέρα και οτι θα ήταν υπερβολή να πάω για παραπάνω.

3) Έχει περάσει καιρός και το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλύτερο απ'ότι το περίμενα. Προσωπικά το θεωρώ τέλειο. Βέβαια πιστεύω οτι δεν είχα μεγάλο πρόβλημα και υψηλές προσδοκίες. Αυτή τη στιγμή πάντως δε φαίνεται να έχω κανένα θέμα (ίσως κάποιοι πιο έμπειροι εδώ μέσα ενδεχομένως να το καταλαβαίνουν ή να είναι πιο απαιτητικοί). Πάντως προσωπικά δε θυμάμαι το μαλλί μου τόσο πυκνό και σε αυτή την κατάσταση ούτε όταν ήμουν στα 20 μου και πρώτη φορά στη ζωή μου δε με ενδιαφέρει να χτενιστώ (γιατί όπως και αν είμαι, ακόμα και όταν ξυπνάω, μου αρέσει το μαλλί μου). Και ήμουν από τους τύπους που χτενιζόμουν και πάλευα με το μαλλί μου αρκετή ώρα γιατί δε μ'άρεσε... Φαίνεται πλέον τελείως φυσικό.

Προσωπικά τους εμπιστεύομαι και θα κάνω και PRP τον Σεπτέμβρη / Οκτώβρη γιατί ό,τι μου είπανε ήταν αυτό ακριβώς και αν χρειαστώ ξανά κάτι θα τους επιλέξω στο μέλλον. Από εκεί και πέρα αυτή είναι η δική μου εμπειρία και η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Θα κοιτάξω μήπως βάλω κάποια στιγμή φωτογραφίες, ίσως από Σεπτέμβρη (είμαι διακοπές τώρα και δεν είχα δει ιδιαίτερη "όρεξη" από κάποιον να δει το αποτέλεσμα γι'αυτό και δεν έβαλα πιο πριν).
 

Wannabemalllias

New Member
Γεια σου φίλε,

1+2) Η προσφορά δεν ήταν συγκεκριμένη ανά τριχοθυλάκιο ή ανά τρίχα, μου είχανε πει οτι δεν έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα, μου κάνανε μια εκτίμηση για το πόσες θα είναι (η οποία ήταν πολύ μετριοπαθής και τελικά μπήκανε περίπου 800 τρίχες παραπάνω) και μου είπανε οτι θα λυθεί με μια συνεδρία (μια μέρα). Μου είχανε πει οτι δε χρειάζομουν παραπάνω και αν ξαναχρειαστώ θα είναι σε μερικά χρόνια (τα μαλλιά που βάζεις δεν πέφτουνε, αλλά συνεχίζουν τα υπόλοιπα να αραιώνουν και να πέφτουν). Μου είχανε πει οτι η συγκεκριμένη προσφορά κοστολογείται ανά ημέρα και οτι θα ήταν υπερβολή να πάω για παραπάνω.

3) Έχει περάσει καιρός και το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλύτερο απ'ότι το περίμενα. Προσωπικά το θεωρώ τέλειο. Βέβαια πιστεύω οτι δεν είχα μεγάλο πρόβλημα και υψηλές προσδοκίες. Αυτή τη στιγμή πάντως δε φαίνεται να έχω κανένα θέμα (ίσως κάποιοι πιο έμπειροι εδώ μέσα ενδεχομένως να το καταλαβαίνουν ή να είναι πιο απαιτητικοί). Πάντως προσωπικά δε θυμάμαι το μαλλί μου τόσο πυκνό και σε αυτή την κατάσταση ούτε όταν ήμουν στα 20 μου και πρώτη φορά στη ζωή μου δε με ενδιαφέρει να χτενιστώ (γιατί όπως και αν είμαι, ακόμα και όταν ξυπνάω, μου αρέσει το μαλλί μου). Και ήμουν από τους τύπους που χτενιζόμουν και πάλευα με το μαλλί μου αρκετή ώρα γιατί δε μ'άρεσε... Φαίνεται πλέον τελείως φυσικό.

Προσωπικά τους εμπιστεύομαι και θα κάνω και PRP τον Σεπτέμβρη / Οκτώβρη γιατί ό,τι μου είπανε ήταν αυτό ακριβώς και αν χρειαστώ ξανά κάτι θα τους επιλέξω στο μέλλον. Από εκεί και πέρα αυτή είναι η δική μου εμπειρία και η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Θα κοιτάξω μήπως βάλω κάποια στιγμή φωτογραφίες, ίσως από Σεπτέμβρη (είμαι διακοπές τώρα και δεν είχα δει ιδιαίτερη "όρεξη" από κάποιον να δει το αποτέλεσμα γι'αυτό και δεν έβαλα πιο πριν).

Σε ευχαριστώ πραγματικά για την άμεση απάντηση.

Εγώ το ψάχνω ακόμα με τις τιμές, γιατί μολονότι και εγώ δεν έχω μεγάλο θέμα, μού φάνηκε υπερβολικό το ποσό, ειδικά στις μέρες μας.

Καλή συνέχεια στις διακοπές σου!
 
Μπλουζα