John83, fue, 2368 grafts, 8-9/4/2013

John83

Member
Καλησπέρα,

Πριν από ένα μήνα και μετά από αρκετές ώρες μέσα στα Forum (και ειδικά σε αυτό έχω φάει μέρες ολόκληρες...) αποφάσισα να προβώ σε μ/μ στην Κύπρο. Είμαι 30 χρονών με αραίωση από τα 21 περίπου. Είχα ξεκινήσει παλιά μια θεραπεία με κάψουλες (Biomineral Plus) και Minox (μου την είχε δώσει δερματολόγος) αλλά την είχα σταματήσει λόγω φαγούρας από την Minox. Από τον Σεπτέμβρη ξεκίνησα fina 1mg/2 μέρες και σαμπουάν fungoral 2-3 φορές την εβδομάδα. Θεωρώ πως η τριχόπτωση περιορίστηκε σημαντικά και η τρίχα έγινε πιο σκληρή και έδειχνε πιο πυκνή.

Όσον αφορά την μ/μ τοποθετήθηκαν 2368 Grafts με FUE με λόγο:

08/04: 1608 grafts:

696 Μονά
300 Διπλά
554 Τριπλά
58 Τετραπλά
------------------

09/04: 760 grafts:

115 Μονά
298 Διπλά
325 Τριπλά
22 Τετραπλά

Ένα μήνα μετά έχουν πέσει σχεδόν όλα τα μεταμοσχευμένα και είμαι όπως πριν από την επέμβαση (ίσως λίγο χειρότερα μπροστά.. μπορεί να ναι κ η εντύπωσή μου).. Παραθέτω φωτογραφίες και περιμένω σχόλιά σας (ειδικά από τους έμπειρους στις μ/μ..)

Πριν

[attachment=4763] [attachment=4764][attachment=4752]

Δότρια

[attachment=4753] [attachment=4754]
 

Συνημμένα

  • Prin plagia.GIF
    Prin plagia.GIF
    2 MB · Προβολές: 1,371
  • Dotria 1.GIF
    Dotria 1.GIF
    505.9 KB · Προβολές: 1,247
  • Dotria 2.GIF
    Dotria 2.GIF
    504.7 KB · Προβολές: 1,201
  • Prin.GIF
    Prin.GIF
    1.5 MB · Προβολές: 1,599
  • Prin 2.PNG
    Prin 2.PNG
    3 MB · Προβολές: 1,542

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John83

Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Πρώτη Μέρα

[attachment=4755] [attachment=4756] [attachment=4757]

Δεύτερη Μέρα

[attachment=4758] [attachment=4759]


Δεύτερη Μέρα

[attachment=4760] [attachment=4761] [attachment=4762]
 

Συνημμένα

  • Meta mera 1.GIF
    Meta mera 1.GIF
    1.9 MB · Προβολές: 845
  • Meta mera 1a.PNG
    Meta mera 1a.PNG
    1.6 MB · Προβολές: 841
  • Meta dotria mera 1.PNG
    Meta dotria mera 1.PNG
    1.8 MB · Προβολές: 752
  • Meta mera 2.GIF
    Meta mera 2.GIF
    1.7 MB · Προβολές: 763
  • Meta mera 2a.GIF
    Meta mera 2a.GIF
    1.9 MB · Προβολές: 763
  • Meta mera 2a.GIF
    Meta mera 2a.GIF
    1.9 MB · Προβολές: 781
  • Meta mera 2b.PNG
    Meta mera 2b.PNG
    1.6 MB · Προβολές: 774
  • Meta mera dotria.PNG
    Meta mera dotria.PNG
    1.7 MB · Προβολές: 708

koskar

Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Φαινεται καλή δουλεια. Από οτι ειδα αποφασισες να κατεβάσεις αρκετα την hairline σου, μια κινηση γενικά με ρισκο. Εαν ομως σου βγει και δεν έχεις σημαντικη αραιωση πιο πίσω, στα υφισταμενα κανονικα μαλλακια σου, θα εχεις πετυχει μια σημαντική αλλαγή προς το καλύτερο στην εικονα σου. Τωρα θέλει πολύ υπομονή και προσοχή με τον ήλιο τους καλοκαιρινους μήνες.
 

alekontas

Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Είσαι πολύ καλή περίπτωση..
Θα γίνεις τούμπανο είμαι απόλυτα σίγουρος!!!
Καλή επιτυχία αν και θα είναι αχρείαστη!!
 

John83

Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

koskar είπε:
Φαινεται καλή δουλεια. Από οτι ειδα αποφασισες να κατεβάσεις αρκετα την hairline σου, μια κινηση γενικά με ρισκο. Εαν ομως σου βγει και δεν έχεις σημαντικη αραιωση πιο πίσω, στα υφισταμενα κανονικα μαλλακια σου, θα εχεις πετυχει μια σημαντική αλλαγή προς το καλύτερο στην εικονα σου. Τωρα θέλει πολύ υπομονή και προσοχή με τον ήλιο τους καλοκαιρινους μήνες.


Καλημέρα Koskar. Οι φωτογραφίες ίσως είναι λίγο "παραπλανητικές". Η hairline δεν έχει κατέβει , είναι στο ύψος που ήταν το τσουλουφάκι που υπήρχε μπροστά. Απλώς τα κοντοκουρέψαμε μπροστά ώστε να γίνει πιο σωστά η δουλειά. Ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να την κατεβάσουμε λίγο πιο πολύ αλλά ύστερα από δικιά μου προτροπή και αφού το συζητήσαμε αποφασίσαμε να μην την κατεβάσουμε ιδιαίτερα.
 

weznem

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

πρεπει να κατεβεις 2 ποντους χαμηλοτερα..εχεις μεγαλο κουτελο και πρεπει να μειωθει η αποσταση,για να επελθει ισορροπία χαρακτηριστικων προσωπου.. το μαλλι σου δεν θα πρεπει να το κουρευεις κοντο..τουλαχιστον την κορυφης(αν και τα κροταφικα οστα ειναι αποτομα και το ιδανικο θα ηταν εκει πιο στογγυλες γραμμες να απαλυνουν τις πλευρες,οποτε κανονικα δεν πρεπει να κουρευεσε κοντα),πρεπει να ειναι 10 εκατοσα μηκος και να ριχνεις στο μετωπο μαλλια να καλυφθει η ανισορροποια που εχεις..καλα αποτελεσματα ευχομαι ποσα πληρωσες αν επιτρεπεται?
 

John83

Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

alekontas είπε:
Είσαι πολύ καλή περίπτωση..
Θα γίνεις τούμπανο είμαι απόλυτα σίγουρος!!!
Καλή επιτυχία αν και θα είναι αχρείαστη!!

Alekonta να 'σαι καλά.. Αλλά κρατάω μικρό καλάθι γενικώς. Καλό είναι να περιμένουμε και μετά να κρίνουμε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά αλλά ο χρόνος θα δείξει αν αποφάσισα σωστά ή όχι. Και πίστεψέ με ξέρω τι μπορώ να περιμένω από μία μ/μ (ας είναι καλά ο tropheus) γι αυτό είμαι συγκρατημένος αρκετά.


weznem είπε:
πρεπει να κατεβεις 2 ποντους χαμηλοτερα..εχεις μεγαλο κουτελο και πρεπει να μειωθει η αποσταση,για να επελθει ισορροπία χαρακτηριστικων προσωπου.. το μαλλι σου δεν θα πρεπει να το κουρευεις κοντο..τουλαχιστον την κορυφης(αν και τα κροταφικα οστα ειναι αποτομα και το ιδανικο θα ηταν εκει πιο στογγυλες γραμμες να απαλυνουν τις πλευρες,οποτε κανονικα δεν πρεπει να κουρευεσε κοντα),πρεπει να ειναι 10 εκατοσα μηκος και να ριχνεις στο μετωπο μαλλια να καλυφθει η ανισορροποια που εχεις..καλα αποτελεσματα ευχομαι ποσα πληρωσες αν επιτρεπεται?

Wenzem από αυτά που έχω διαβάσει εκτιμώ και σέβομαι τις στυλιστικές σου απόψεις (πως μπορώ να αμφισβητήσω έναν επαγγελματία..)!Υπολογίσαμε να υπάρχει απόσταση μεταξύ hairline και φρυδιών 5 δάχτυλα αν θυμάμαι καλά. Πλήρωσα 3 ευρώ/graft στο σύνολο 7100 ευρώ.
 

n094

Active Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Τόσο η δουλειά στη δότρια, όσο και η τοποθέτηση στη λήπτρια φαίνονται να έχουν γίνει πολύ καλά. Υπομονή τώρα και σε 6-7 μήνες θα ξέρεις στο περίπου τι να περιμένεις... Καλή επιτυχία λοιπόν John. Υπομονή και οπωσδήποτε να τηρήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου...
 

weznem

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

ευχομαι να ειναι και τα τελευται φιλε μου καλα αποτελεσματα και να μην χρειαστεις τιποτα αλλο απο μ/μ,οτι καλυτερο στα μαλλακια σου!!
 

John83

Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

n094 είπε:
Τόσο η δουλειά στη δότρια, όσο και η τοποθέτηση στη λήπτρια φαίνονται να έχουν γίνει πολύ καλά. Υπομονή τώρα και σε 6-7 μήνες θα ξέρεις στο περίπου τι να περιμένεις... Καλή επιτυχία λοιπόν John. Υπομονή και οπωσδήποτε να τηρήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου...

N094 περίμενα την άποψή σου μιας και έχεις αρκετή εμπειρία πάνω στο θέμα.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μου επιτρέπεις.

Μιας και έχουν πέσει όλα τα με μεταμοσχευμένα (έπεσαν αρκετά γρήγορα και ψιλοτρόμαξα..), μπορώ να χρησιμοποιώ concealer σιγά σιγά (περιορισμένη ποσότητα χρησιμοποιώ άλλωστε)? Από την κλινική μου είπαν πως αφού έχω καθαρίσει στη λήπτρια και έχω τελειώσει με τα σαμπουάν που μου έδωσαν μπορώ άφοβα να χρησιμοποιήσω. Συμμερίζεσαι αυτήν την άποψη ή να περιμένω καμιά δεκαριά μέρες ακόμα ?
 

n094

Active Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Κατ' αρχάς, μη σε τρομάζει που έπεσαν τα μοσχεύματα γρήγορα... εγώ θα έλεγα ότι σε όποιον πέφτουν γρήγορα είναι τυχερός γιατί όσο πιο γρήγορα πέσουν, τόσο πιο γρήγορα θα βγουν οι "μόνιμες" τριχούλες.
για concealer, στις 3 πρώτες μμ που χρειαζόμουν, έβαζα μετά τον 1 μήνα (όχι με δική μου απόφαση, αλλά κατόπιν ιατρικών οδηγιών), οπότε πιστεύω ότι ναι, αφού πέρασε ο μήνας, μπορείς να βάλεις άφοβα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Φίλε John83,
καταρχήν να σου ευχηθώ καλά αποτελέσματα και υπομονή. Για εμένα η συντηρητική πολιτική που ακολούθησες στο κατέβασμα της hairline σου ήταν μια σωστή επιλογή. Όσο πιο μακρυά φεύγεις από τα προγενέστερα μαλλάκια τόσο πιο έντονη είναι η εικόνα της αραίωσης στην περιοχή της μεταμόσχευσης.
Να σου πω μόνο ότι είναι πιθανό στο μέλλον να πρέπει να προχωρήσεις σε νέα τοποθέτηση μοσχευμάτων και λίιιιιγο πιο πίσω από τη hairline σου.
Η δότρια σου πάντως φαίνεται πολύ καλή και ικανή να σου δώσει πολλά ακόμα μοσχεύματα.
Πάντως πιστεύω ότι θα έχεις ένα καλό αποτέλεσμα. Δεν ξέρω αν έχεις σκοπό ή ήδη παίρνεις φιναστερίδη αλλά είναι μια επιλογή που νομίζω πρέπει να ψάξεις.

Όσο αφορά το concealer αφού έχεις κλείσει μήνα μπορείς να το χρησιμοποιείς άφοβα και μην αγχώνεσαι που σου έπεσαν τα μεταμοσχευμένα "γρήγορα".
Κανένα πρόβλημα. Όλα θα πάνε καλά :)
Θα περιμένουμε ανα μήνα να βλέπουμε την εξέλιξη σου ...
 

John83

Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Να σαι καλά tropheus και σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να σχολιάσεις. Φίνα χρησιμοποιώ εδώ και 6 μήνες περίπου. Από τη στιγμή δλδ που αποφάσισα ότι θα κάνω μ/μ. Θα συμφωνήσω μαζί σου για την μελλοντική εξέλιξη και το έχω υπόψη μου.

Σε ευχαριστώ και πάλι.
 

vag25

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Για μενα το κατεβασμα της hairline ειναι πολυ καλο.Το φυσιολογικο,ειδικο οταν μεγαλωσουν τα μαλλια θα φαινεται πολυ κατω.Υπαρχουν γυναικες με μεγαλυτερο κουτελο.:p
Θελω να πω οτι δεν μπορει να χαρακτηριστει συντηρητική πολιτική κατ'εμε.
Διαφωνω εδω με τον συμπαθεστατο tropheus:D
 

koskar

Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Το κατέβασμα (περισσότερο από 2cm) του hairline είναι πάντα "επικύνδυνο", όταν δεν έχεις σαφη εικόνα πως θα εξελιχθεί η τριχόπτωσή σου. Εαν είσαι 40+, όπως π.χ. ο Τροφεας, τοτε μπορεις να εισαι πιο σίγουρος στο κατεβασμα ενος hairline.
Εαν εισαι όμως στο εύρος 30-35 χρονών και κατεβάσεις το hairline σου, μπορεί να βρεθείς σε 2-3 χρόνια να έχουν πέσει τα περισσότερα μαλλια πιο πίσω με αποτέλεσμα να εχεις μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι ειχες αρχικά. Για αυτό θεωρω ότι πρέπει κανείς να είναι πολύ συντηριτικός στο κατεβασμά του hairline, καθώς μπορεί να βελτιωνει αρχικά κατα πολύ την εικόνα του αλλά μεσομακροπρόθεσμα ενδεχεται να του δημιουργήσει πολύ περισσότερα προβήματα...
 

Bouklas

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Σου εύχομαι ότι καλύτερο φιλε μου,να τουμπανιάσεις, κρατα μας ενήμερους οποτε μπορείς. ;)
 

Serifis

Active Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Ότι καλύτερο και από εμένα φίλε μου! Καλή επιτυχία και μακάρι να μην ξανασχοληθείς με μεταμοσχεύσεις και θεραπείες!
 

LOK

Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Καλή επιτυχία και απο εμένα! Πώς είναι η ψυχολογία σου τώρα?
 

John83

Member
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

LOK είπε:
Καλή επιτυχία και απο εμένα! Πώς είναι η ψυχολογία σου τώρα?

Να σαι καλά φίλε LOK. Η ψυχολογία είναι μια χαρά. Αυτή τη στιγμή είμαι στην κατάσταση που ήμουν πριν τη μ/μ. Όλα μου φαίνονται πολύ μακρινά σαν να το έκανα μήνες πριν. Η πιο περίεργη περίοδος - θα συμφωνήσουν πιστεύω όσοι έχουν κάνει μ/μ- είναι όταν αρχίζουν να πέφτουν τα μεταμοσχευμένα. Είναι λίγο περίεργο, μιας και εκεί που αρχίζεις να συνηθίζεις το νέο "γεμάτο" look ξαφνικά...ψυχρολουσία!!!

Από εδώ και πέρα κάνω υπομονή και εύχομαι να περάσει γρήγορα ο καιρός να δούμε αν κάναμε τίποτα...!!!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
RE: Μεταμόσχευση HDC FUE 2.368 grafts

Υπομονη και καλη επιτυχια και απο μενα John.
Φενεται καλη δουλεια και εγω πιστευω δεν χρειαζεται να ανυσηχεις για τιποτα,εφοσον δεν εχεις και θεμα με το crown σου.Και εχω πιστευω οπως λεει ο Tropheus ισως μελλοντικα λιγο πιο πισω απο την hairline μπορει χρειαστεις ισως και οχι.
 
Μπλουζα