Ilcapitano FUE 2638 grafts 3-4/9/2014

tasos33

Well-Known Member
παει πολυ καλα..ευχομαι και ακομα καλυτερα..αυτα τα μικρα τριχακια κατω απο την χαιρ λαιν τι ειναι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Στο είχα πει πως λόγω δότριας, ποιότητας τρίχας, θεραπείας, αλλά και πλέον τάχιστης φύτρωσης πως θα βάλεις υποψηφιότητα για το καλύτερο αποτελέσμα στο φόρουμ, και δεν με διέψευσες. Πας φαβορί για το όσκαρ.
 

ilcapitano

Member
Σας ευχαριστώ όλους!!! Φίλε @tasos33 τα τριχάκια που βλέπεις κάτω από την hairline είναι ότι έχει απομείνει από την παλιά ένδοξη hairline μου. Η hairline μου έχει ξανά σχηματιστεί όπως ακριβώς ήταν τις πρώτες μέρες μετά την μεταμόσχευση. Το μόνο που πλέον περιμένω να δω είναι τι ποσοστό φύτρωσης και πύκνωσης θα έχω.
 

ilcapitano

Member
Φίλε @danceworld_2001 σπυριά στη δότρια δεν έβγαλα και μυρμηγκιές είχα τον πρώτο 1,5 μήνα. Γενικά η επούλωση της δότριας έγινε πολύ γρήγορα.

και μια μικρή ιστορία...

Είχα να πάω για κούρεμα κοντά στους 10 μήνες, όλο αυτό το διάστημα κουρευόμουν μόνος μου.Όταν λοιπόν πήγα για κούρεμα, ο κουρέας μου κατάλαβε ότι κάτι έχω κάνει, (θυμόταν ότι έχω αραίωση στη hairline), αλλά δεν μπορούσε να καταλάβει τι είχα κάνει!!! Χωρίς πολλά-πολλά του είπα ότι έκανα μ/μ. Ήταν το πρώτο άτομο (εκτός του στενού μου οικογενειακού κύκλου) που του είπα χύμα και τσουβαλάτα ότι έκανα μ/μ. Για μένα αυτό ήταν ένα ταμπού που σιγά-σιγά το ξεπερνάω. Ακόμα και η χρήση toppik ήταν ταμπού. Στην αρχή δυσκολεύτηκε να με πιστέψει, γιατί έψαχνε την τομή στη δότρια. Όταν του εξήγησα την τεχνική που έκανα, πείστηκε. Του άρεσε πολύ ο σχεδιασμός της hairline. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι έχω απόλυτα φυσικό αποτέλεσμα και ότι δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι έχω κάνει κάτι.

Αυτά για την ώρα, επόμενη ενημέρωση σε 10 μέρες που θα έχω κλείσει 6 μήνες!!!
 

tasos33

Well-Known Member
αν δεν το καταλαβε ουτε ο κουρεας εισαι σε αριστο δρομο..φαντασου να ολοκληρωθει κ το αποτελεσμα.αυτο με τα ταμπου παντως ειναι σοβαρο μιας κ εγω χρησιμοποιω τοπικ κ το ξερουν ελαχιστοι
 

ilcapitano

Member
Ενημέρωση 6,5ου μήνου

Καλησπέρα παιδιά!!! Φτάσαμε λοιπόν στα μισά του δρόμου (+14 μέρες). Η φύτρωση συνεχίζεται με πιο αργώ ρυθμό σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες. Το σημείο ανάμεσα λήπτρια και στα “μαμά” μαλλιά έχει δέσει και δεν φαίνεται οπτικά η αλλαγή πυκνότητας ανάμεσα στις δύο περιοχές. Πιστεύω ότι αν επιχειρούσα έστω και μισώ πόντο παραπάνω να κλείσω τους κροτάφους μου, το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ μέτριο. Γενικά όσο πιο πολύ φεύγουμε από τα “μαμά” μαλλιά μας, τόσο πιο μέτριο αποτέλεσμα θα έχουμε. Ενδεικτικά ο γιατρός όταν σχεδίασε την hairline μου, την έκανε πάνω από την ελιά ή στο ύψος της, αλλά εγώ ήθελα κάτω από την ελιά, γιατί δεν ήθελα να βάλω μοσχεύματα στην ελιά (αν και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα) και δεν ήθελα να φαίνεται.

Ας βαθμολογήσουμε λοιπόν το μέχρις στιγμής αποτέλεσμα!!!!

Φύτρωση: 10/10 (ούτε του Παπά δε το λες)

Πυκνότητα: 7,5/10 (Η πυκνότητα στη hairline κινείται οριακά και τα πολύτριχα δεν έχουν πάρει ακόμα όλα μπρός, αλλά ακόμα έχω 5,5 μήνες μπροστά μου)

Φυσικότητα: 9/10 (Μόνο τα πλέον έμπειρα μάτια των μελών του forum μπορούν να καταλάβουν ότι έχω κάνει κάτι.....βέβαια η φυσικότητα εξαρτάται και από την πυκνότητα)

Γωνία φύτρωσης: 7/10 (Μερικά τριχωθυλάκια στον αριστερό κρόταφο έχουν λάθος γωνία φύτρωσης που χαλάει λίγο υπόλοιπο αποτέλεσμα, κατ άλλα τα υπόλοιπα έχουν σχεδόν άριστη γωνία)

Μέσος όρος: 8,38

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με το μέχρις στιγμής αποτέλεσμα!!!

Είδα ότι ο γιατρός θα έρθει το Σαββατοκύριακο στην Αθήνα. Κατά πάσα πιθανότητα θα πάω για να με δει. Μάλλον την Κυριακή μεσημεράκι ή απογευματάκι. Αν επιθυμεί κάποιο μέλος μπορούμε να πάμε μαζί.

Πριν την μεταμόσχευση

Πρίν την μμ.jpg


1η μέρα μετά την μεταμόσχευση
1η μέρα.jpg


7η μέρα μετά την μεταμόσχευση
7η μέρα.jpg


6,5 μήνες κάτω από φως λάμπας
6,5 μήνες λάμπα.jpg


6,5 μήνες κάτω από φως ημέρας
6,5 μήνες φως ημέρας.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

poseidonas77

Well-Known Member
καπετανιε αστα ακουρευτα πανω να δουμε hairline να γουσταρουμε....:D

@ρε συ αδικεις λιγο το γιατρο στη βαθμολογια σου για την πυκνοτητα...
δηλαδη τι αλλο μπορει να περιμενεις καποιος???το αποτελεσμα σου μου θυμιζει δουλειες
απο καναδα....εκτος εαν μας ξεγελα η φωτο...
 

ilcapitano

Member
Φίλε @poseidonas77 είμαι πολύ αυστηρός στην βαθμολογία μου, γιατί σε μερικά σημεία στη hairline υπάρχουν κενά, βέβαια έχω ακόμα 5,5 μήνες για το τελικό αποτέλεσμα.

Να φανταστείς ότι από κοντά είμαι καλύτερος απ' ότι στις φωτογραφίες. Δυστυχώς όσες φωτογραφίες και αν βγάλω δε μπορώ να πετύχω αυτό που βλέπω με τα μάτια μου.

Το πολύ μακρύ μαλλί δε μου πάει :p
 

Scrooge

Member
ilcapitano συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα.

Σκέφτομαι εδώ και καιρό τη μμ. Η περίπτωσή σου μου έδωσε αισιοδοξία αλλά ταυτόχρονα με προβλημάτισε στο εξής:
Γράφεις, όπως και άλλοι, ότι ένας βασικός παράγοντας επιτυχίας της μμ είναι η θεραπεία που ακολουθείς μετά.
Ωστόσο, εγώ αποκλείω την περίπτωση να πάρω ποτέ φίνα ή οποιοδήποτε αντιανδρογόνο.
Ακόμα και τη μινοξ θα προτιμούσα να την αποφύγω, αλλά μπορεί και να δεχόμουν να βάλω αν ήταν για μικρό διάστημα.
Αυτό σημαίνει ότι αν κάνω μμ, το αποτέλεσμα θα είναι φτωχό;
Θα έχω μικρό ποσοστό φύτρωσης και μεγάλο shock loss;
Ή μήπως σε βάθος χρόνου (πχ 5 χρόνια), είτε πάρω φίνα είτε όχι το αποτέλεσμα της μμ θα είναι το ίδιο;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

poseidonas77

Well-Known Member
εαν εχεις εξελισομενη τριχοπτωση η θεραπεια ειναι must...εαν ειναι και επιθετικη καληνυχτα...
χωρις φινα θα πεταξεις λεφτα..διοτι πολυ γρηγορα θα εμφανιστουν καινουργια κενα ακομα και εαν εχεις 100% φυτρωση...
το θεμα δεν ειναι απλο....χρειαζεται στρατηγικη....πρωτα αξιολογεις το προβλημα και πως εξελισεται...
ξεψαχνιζεις το οικογενειακο ιστορικο να δεις που θα φτασεις στο περιπου απο θεμα αραιωσης-φαλακρας
και μετα σκεφτεσαι την μμ....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Μας τρέλανες κάπτεν!!! Μιλάω και με άλλα παιδιά μπας και βρεθούμε όλοι παρέα να γνωριστούμε, μέσα εγώ όχι για τον γιατρό (τι να τον κάνω πλέον) αλλά για καφεδάκι με τα παιδιά εδώ.
 

ilcapitano

Member
Φίλε @Scrooge ο βασικός παράγοντας για μια επιτυχημένη μμ δεν είναι η θεραπεία που ακολουθείς μετά (αυτός είναι ο δευτερεύον παράγοντας), ο βασικός παράγοντας είναι γιατρός και το επιτελείο του.

Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω στα ερωτήματα σου. Ο λόγος είναι ότι θα έπρεπε να είχα κάνει 2 μεταμοσχεύσεις, μια χωρίς να κάνω θεραπεία και μία με θεραπεία, ώστε να μπορώ να γνωρίζω κατά πόσο βοηθάει η θεραπεία τα μμ μαλλιά. Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι βοηθάει στην μμ. Απαντήσεις στα ερωτήματα σου θα πάρεις όταν αποφασίσεις να κάνεις μεταμόσχευση, εκεί θα διαπιστώσεις αν χρειαζόταν να κάνεις θεραπεία ή όχι.

@danceworld_2001 αν γίνει συγκέντρωση μελών θα ήθελα πολύ να έρθω, να γνωριστούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις!!!
 

ilcapitano

Member
Καλησπέρα,

Επιστροφή μετά από 8 χρόνια!!! Νομίζω ότι σας χρωστάω κάποιες φωτογραφίες με το τελικό μου αποτέλεσμα το οποίο μάλλον έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον, καθώς θα δείτε την τωρινή μου κατάσταση, δηλαδή μετά από 8,5 χρόνια από την επέμβαση.

Σε ότι αφορά την μεταμόσχευση μου μπορώ να πω ότι σε βάθος χρόνου έμεινα ευχαριστημένος. Εννοείται ότι σ' αυτά τα 8 χρόνια η τριχόπτωση συνέχισε να εξελίσσεται, αλλά με πολύ πιο αργούς ρυθμούς. To αποτέλεσμα της τριχόπτωσης είναι να έχω χάσει όλα τα φυσικά μαλλιά μου πίσω από την hairline και πλέον να έχουν μείνει μόνο τα μεταμοσχευμένα. Η τωρινή μου κατάσταση είναι ότι έχω μια καλή hairline, στη Β ζώνη αραίωση και μετά μια τρομερή πυκνότητα, οπότε το αποτέλεσμα είναι λίγο ανομοιόμορφο, καθώς δεν δένουν τα μεταμοσχευμένα με τα φυσικά μαλλιά.​

Θεραπεία

Τα τελευταία 5-6 χρόνια δεν κάνω θεραπεία, γιατί κουράστηκα! Κάνω θεραπεία από το 2009 και πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να κάνεις θεραπεία για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Όταν σταμάτησα την θεραπεία δεν είδα μεταβολές στα μεταμοσχευμένα μαλλιά, ούτε η τριχόπτωση μου έγινε επιθετική, απλά έχασα τα φυσικά μαλλιά μου στη Β ζώνη τα οποία κρατούσα με την θεραπεία. Πιστεύω ότι το 90% μιας επιτυχημένης μεταμόσχευσης οφείλεται στον γιατρό και στους placers, ένα 5% στο πρώτο 10 ήμερο μετά την επέμβαση μέχρι να καθαρίσει η λήπτρια από τα πήγματα και το υπόλοιπο 5% στην θεραπεία που θα ακολουθήσεις μετά την μεταμόσχευση.

Στις φωτογραφίες με το στεγνό μαλλί έχω βάλει πηλό και λακ, δηλαδή όπως κυκλοφορώ έξω. Στις φωτογραφίες με το βρεγμένο μαλλί θα δείτε τα κενά που έχουν δημιουργηθεί πίσω από την hairline τα οποία είναι ανομοιόμορφα, καθώς κάπου είχα περισσότερα και κάπου λιγότερα φυσικά μαλλιά στη Β ζώνη. Όλες οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες κάτω από λάμπα.​

Στεγνό

20230417_132356.jpg

20230417_132400.jpg

20230417_132406.jpg

20230417_132050.jpg


Βρεγμένο

20230417_124249.jpg

20230417_124441.jpg

20230417_124852.jpg

20230417_124612.jpg

20230417_124655.jpg

20230417_125101.jpg

 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Δεδομένου ότι μιλαμε για αποτελεσμα δεκαετίας κοντά και χωρίς τις πλάτες της φιναστεριδης για τόσα χρόνια ειναι αξιοπρεπεστατο. Να το χαίρεσαι φίλε μου. Αν μπορείς μόνο ( και αν σου βρίσκονται προφανώς ) ποσταρε για την τιμή των όπλων φώτο από το peak της μεταμόσχευσης σου μετα το δεκαμηνο να έχουμε όλο το παζλ συμπληρωμένο. Να είσαι καλά.
 

Disco

Well-Known Member
Πολύ καλή παρουσίαση με το τελευταίο ποστ. Φαίνεται να ειχες υψηλή φύτρωση και ειχες πάρει δυνατό αποτέλεσμα τότε όπως φαίνεται και στις τελευταίες φωτογραφίες που ειχες ποστάρει στους 6.5 μήνες μετά την επέμβαση. Μια χαρά φαίνεται να διατηρείται το αποτέλεσμα σου μετά από 8.5 χρονια..με τις όποιες απώλειες είχες στα μαμά μαλλιά πίσω από hairline.
 
Μπλουζα