iGrow, η νέα συσκευή laser

Mallick

Member
φιλε tasso όταν λεμε καλα αποτελέσματα πχ με το lasergain το οποιο δεν αναφερει ποσο και ποσες φορες πρεπει να το χρησιμοποιούμε στο site του και υατο με ξενισε καπως τι εννουμε? πχ nordwood 2 σου γεμιζει ως ένα βαθμο κροτάφους και σου σουλουπωνει καπως τη hairline η καμια σχεση? Η ερωτηση είναι καπως γενικη διοτι διαφερουν τα αποτελέσματα από ατομο σε ατομο αλλα τι προσδοκίες μπορουν να υπαρξουν? Ρωταω διοτι χαλαμε αρκετα λεφτα για το θεμα της λακρας τα οποια δεν περισσευουν να πιανουν και καποιο τοπο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos

Active Member
φιλε tasso όταν λεμε καλα αποτελέσματα πχ με το lasergain το οποιο δεν αναφερει ποσο και ποσες φορες πρεπει να το χρησιμοποιούμε στο site του και υατο με ξενισε καπως τι εννουμε? πχ nordwood 2 σου γεμιζει ως ένα βαθμο κροτάφους και σου σουλουπωνει καπως τη hairline η καμια σχεση? Η ερωτηση είναι καπως γενικη διοτι διαφερουν τα αποτελέσματα από ατομο σε ατομο αλλα τι προσδοκίες μπορουν να υπαρξουν? Ρωταω διοτι χαλαμε αρκετα λεφτα για το θεμα της λακρας τα οποια δεν περισσευουν να πιανουν και καποιο τοπο.

Κροτάφους δεν γεμίζει σίγουρα. Λίγο μπορεί να τους βοηθήσει. Θα χρειαστεί να κάνεις και άλλα πράγματα, ίσως dermaroller με αυτά που κάνει ο SwissTemples.

Τα Laser σε γυμνές περιοχές δεν είναι αποτελεσματικά. Αν έχεις διάχυτη αραίωση θα σε βοηθήσει, ισως σε δώσει κάποια πύκνωση αν έχεις ζωντανούς θύλακες,θα χοντρύνει και η τρίχα και θα φαίνεται πιο υγειές το μαλλί (βλ. προηγούμενα βίντεο).

Χωρίς παρενέργειες τύπου φίνας και μίνοξ
 

Mallick

Member
σε ευχαριστω Τασο για την απαντηση, γενικα όμως θεωρεις ενας με μια κλασσικη αραιωση nordwood 2 χωρις διαχυτη που εχει εξαντλησει τα περιθωρια κυριως μινοξ θα ηταν μια καλη λυση να στραφει σε καποιο καλο-ακριβο laser και από κλασσικο nordwood 2 μετα από καιρο να φτασει σε nordwood 1,5 ας πουμε η πεταμενα λεφτα οσον αφορα αυτό το σκελος? το θεμα με τους ζωντανούς θυλακες είναι μεγαλη κουβεντα τα ελαχιστα τριχακια στους κροτάφους ζωντανοι θυλακες είναι αλλα ελα που πολύ δυσκολα γινονται γαιδουροτριχες. Γενικα ρωταω διοτι το κατεχεις το θεμα laser, τα οποια υποσχωνται θαυματα ειδικα το theradome στη σελιδα του το συγκρινει με τα λεφτα μεταμόσχευσης δίοντας υποσχεση πως βγαζει τριχες. Παντως συμφωνα με τη λπγικη και αυτά που λενε στις διαφημισεις τους σς χαμηλα nordwood θα επρεπε ένα καλο-ακριβο laser να κανει παππαδες
 

tasos

Active Member
Αν είσαι norwood 2 ΝΑΙ αξίζει να κάνεις laser. Τώρα το ακριβό Laser δεν σημαίνει ότι είναι και καλό. Οι προδιαγραφές που πρέπει να έχει για χρήση στο σπίτι πρέπει να είναι οι σωστές ! Τις έχουμε αναφέρει πολλές φορές.

Αν δεν μπορείς να κάνεις ιδιοκατασκευή τότε ένα σαν το Hairmax LaserBand 82 θα έκανε δουλειά. To οποίο όμως είναι στα $800 Είναι πανάκριβο. Και σίγουρα εμπνευστήκανε απο τις ιδιοκατασκευές που κάναμε (βάση τα σχέδια του Over Macho Grande). Παλιά αυτή η εταιρία πωλούσε τις λεγόμενες "laser βούρτσες" που είχανε 9 laser διόδους για $900 και οι οποίες δεν κάνανε δουλειά.

Εγώ θα πρότεινα μία ιδιοκατασκευή σαν το LaserBand ...........θα κοστίσει πολύ φθηνά και δεν είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει.
 

Mallick

Member
για lasergain που το ανακαλυψα από σενα ποια η γνωμη σου? γενικα ρωτησα με nordwood 2 χωρις διαχυτη θεωρεις σαν θεραπεια μονο του αξιζει. Για να μην απογοητευτω τι μπορω να περιμενω? Το θεμα όπως σε οποιοδήποτε κλασσικο no2 χωρις επιθετικη τριχοπτωση είναι αραιωση κροτάφους που καταστρεφει τη hairline. Σε ζαλισα με τις ερωτήσεις απλως κοιτω πριν μπω στη διαδικασια, διοτι δεν είναι παιχνιδι όπως λες και εσυ τα χρηματα δεν είναι και λιγα
 

tasos

Active Member
To lasergain είναι εντάξει. Στο ebay το εχει 95 ευρώ. Αν εχουν αραίωση οι κρόταφοι και δεν είναι τελείως γυμνοί ναι θα βοηθήσει.

Αν είχες καμμία φωτό να δούμε θα βοηθούσε
 

Mallick

Member
Για lasergain σκέφτομαι διοτι είναι φθηνο, αλλα εάν το laserband 82 είναι καλυτερο και πιο ασφαλες θα εκανα μια προσπαθεια γι αυτό, λογικα σκεπτόμενος όμως το lasergain με τοσο καλη τιμη θα επρεπε να το ειχαν αγορασει οι παντες που το σκέφτονται για laser και τα reviews αρκετα. Eλπιζω να μη κανω ζημια αντι για καλο διοτι σε ξενα site κατηγορουν τα laser oti καταστρεφουν τους θυλακες. Φωτο δεν εxw διοτι δεν εχω προχειρη φωτογραφικη μηχανή κλασσικο nordwood 2 φαντασου μπροστα με όλα τα αρνητικα του no2 στη hairline
 

tasos

Active Member
Το lasergain εχει γύρω στις 32 διόδους................

Αυτό είναι πιο κοντά στα στάνταρ (απο θέμα αριθμού των διόδων) , στα 110 ευρώ και 54 laser διόδους

LLLT-Laser hair re growth treatment with more power than ANY hair regrowth combs [ebay]

Κάνεις 3 ζώνες απο 20 λεπτά.

Για να κάνεις ζημιά με αυτού του είδους τα laser.....δεν μπορεί να γίνει, αν ακολουθείς το πρωτόκολλο χρήσης, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αν έχεις κάποια τέτοια αναφορά περί ζημιάς..........παρακαλώ δώσε μας κάποιο λίνκ

Γενικά στα ξένα μεγάλα φόρουμ οτιδήποτε είναι πέρα απο φίνα και μίνοξ το πολεμάνε.


Βέβαια υπάρχουν και πολλά άτομα που πήγαιναν σε "κλινικές για Laser - LLLT" και κλάψανε τα λεφτά τους δηλαδή δεν είχαν αποτέλεσμα.

Είναι θέμα των "σωστών" διόδων laser και της συχνότητα χρήσης - Τα εχουμε πεί
 

Mallick

Member
Σιγουρα θα ενταξω ισως και ως μοναδικο regrowth stimulant καποιο laser η το lasergain ειτε αυτό που εστειλες. Βεβαια χωρις ιδιαιτερα επιθετικη τριχοπτωση με nordwood 2 θεωρω πως μια πετυχημενη fue μεταμοσχευση θα ελυνε το προβλημα αλλα δεν είμαι εκατο τα εκατο σιγουρος αν αξιζει (πολλα χρηματα εστω και Ελλαδα, ισως shockloss κλπ). Από την άλλη δε φαινεται σε οριζοντα τουλάχιστον πενταετιας κατι πολύ καλο ειτε από τον τομεα των laser ειτε αλλου για regroth καταστασεις, εστω και περιορισμενου regrowth στα γνωστα προβληματικα σημεια κροτάφους και hairline σουλούπωμα. Μινοξιδιλη οριστικα τελος για εμενα μετα από 9 χρονια χρησης, εχοντας 2 χρονια να την ακουμπήσω και μη ακολουθώντας θεραπεια. Ειμαι σε διλημμα να κοιτάξω να μαζεψω κανενα φραγκο για μεταμοσχευση η να το παλεψω με τα laser? Μπορει να ακούγεται καπως με nordwood 2 αλλα αν ειχα από nordwood 4 και πανω θα ειχα παει ξουρα κατευθείαν δε θα ασχολιομουν πια. Τα μεσοβέζικα πχ no2 είναι χειροτερα από τα καθολου nο 0 η τα παρα πολύ από no4 και πανω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos

Active Member
Μπορεί να είσαι τυχερός που δεν έχεις επιθετική τριχόπτωση..........αλλά κάποια στιγμή μετά απο μερικά χρόνια μπορεί να χάσεις και άλλα μαλλιά. Οπότε καλό είναι να το παλεύεις απο τώρα που είσαι norwood 2. Καλύτερα προλαμβάνειν.

Αν είσαι μικρός εχεις παραπάνω ποσοστά επιτυχίας.

Για ΜΜ αν δεν κάνεις κάποια θεραπεία υπάρχει ενδεχόμενο για shock loss.
 

dk1984

Member
Μπορεί να είσαι τυχερός που δεν έχεις επιθετική τριχόπτωση..........αλλά κάποια στιγμή μετά απο μερικά χρόνια μπορεί να χάσεις και άλλα μαλλιά. Οπότε καλό είναι να το παλεύεις απο τώρα που είσαι norwood 2. Καλύτερα προλαμβάνειν.

Αν είσαι μικρός εχεις παραπάνω ποσοστά επιτυχίας.

Για ΜΜ αν δεν κάνεις κάποια θεραπεία υπάρχει ενδεχόμενο για shock loss.
Taso Χρονια Πολλα, ηθελα να σε ρωτησω για το Laserband 82 μας καλυπτουν οι αριθμοι φωτοδιοδων και η δυναμη των watt που εχει ? Σαν το Τheradome δεν ειναι και αυτο?
http://www.lasergain.com/ σε σχεση με το λασεργκαιν απο τα posts σου εχω καταλαβει οτι laser κρανη οπως i grow , theradome και laserband 82 ειναι υποδεεστερα σε δυναμη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sandy

Active Member
Παιδιά καλησπέρα ήμουν έτοιμη να παραγγείλω λέιζερ ήμουν ανάμεσα σε igrow k hair max κ τελικα δεν πήρα τίποτα ,γτ έριξα τρελό ψαξιμο στο νετ κ μιλούσα στο heralopecia στο ξένο φόρουμ για τα λέιζερ κ οι περισσότεροι γενικότερα δεν λένε τα καλύτερα. Οι περισσότεροι που έκαναν χρήση λέιζερ είχαν τρομερό μα τρομερό σεντιγκ που κρατούσε για 5-6 μήνες κ δεν επανήλθε κ πότε το μαλλί τους ,
γενικότερα τα έκανε πολύ χειρότερα τα πράγματα .
 

Mallick

Member
36 eimai taso εκανα χρηση μινοξ από τα 24 μεχρι τα 34 την εκοψα δυο χρονια μη ακολουθώντας καθολου θεραπεια και είμαι όπως ημουν στα 24 no2. Το θεμα είναι ότι minox τελος την ψαχνω για laser και διαβασα και εγω στο ξενο φορουμ ακριβως αυτό που λεει ο sandy. Oσον αφορα αν θα προχωρησει η φαλακρα στο μελλον οικογενειακα από τη μια πλευτρα μπεζος από την άλλη σταθερο no2 ακριβως όπως είμαι εγω αλλα ξεκινησε μετα τα 47 μπαμ και εμεινε εκει. Εμενα εκανε το μπαμ εφτασα σχεδο κατευθείαν no2 αλλα στα 24. Τωρα 36 σταθερα αλλα δε θα με χαλουσε με καποιο τροπο μα με μεταμοσχευση αν μπω στη διαδικασια μα με laser με με κατι άλλο να φτασω nordwood 1.5 όπως με τη minox η ακομη και 1 αλλα δε ξερω αν το λειζερ θα βοηθησει η θα τα κανει χειροτερα και γενικα δε ξερω πως να το προχωρήσω με θεραπεια το θεμα τωρα που minox τελος. Διαβαζω το forum αλλα τα διαφορα ματζουνια η αλλα προιοντα όπως το shen min δε νομιζω πως θα βοηθησουν για regrowth και σκεφτηκα το laser
 

tasos

Active Member
Taso Χρονια Πολλα, ηθελα να σε ρωτησω για το Laserband 82 μας καλυπτουν οι αριθμοι φωτοδιοδων και η δυναμη των watt που εχει ? Σαν το Τheradome δεν ειναι και αυτο?
http://www.lasergain.com/ σε σχεση με το λασεργκαιν απο τα posts σου εχω καταλαβει οτι laser κρανη οπως i grow , theradome και laserband 82 ειναι υποδεεστερα σε δυναμη

Φίλε dk1984, στο laserband 82 o αριθμός των διόδων είναι εντάξει για να κάνεις 3 ζώνες όπως και οι ίδιοι προτείνουν.

Το design είναι πολύ καλό.........να μην σου πω ότι είναι το καλύτερο.

Αλλά το τρελό είναι ότι προτείνει 90 δευτερόλεπτα θεραπείες ........3 φορές την εβδομάδα

Εχουν και laserband 41 (με 41 διόδους laser) 477 ευρώ και 3 λεπτά διάρκεια θεραπείας.... 3 φορές την εβδομάδα


Πραγματικά δεν ξέρω και δεν γράφουν τι είδους διόδους χρησιμοποιούν !!


Θεωρητικά I-Grow, Theradome ναι είναι υποδιέστερα. Βλέπω ομως σε κάποια φόρουμ ότι κάποιοι είχαν αποτελέσματα χρησιμοποιώντας και άλλα σκευάσματα στις θεραπείες τους. Δεν νομίζω όμως να είναι μεγάλο αυτό το ποσοστό.

Τα μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας τα είχαμε με προδιαγραφές του OMG
 

tasos

Active Member
Παιδιά καλησπέρα ήμουν έτοιμη να παραγγείλω λέιζερ ήμουν ανάμεσα σε igrow k hair max κ τελικα δεν πήρα τίποτα ,γτ έριξα τρελό ψαξιμο στο νετ κ μιλούσα στο heralopecia στο ξένο φόρουμ για τα λέιζερ κ οι περισσότεροι γενικότερα δεν λένε τα καλύτερα. Οι περισσότεροι που έκαναν χρήση λέιζερ είχαν τρομερό μα τρομερό σεντιγκ που κρατούσε για 5-6 μήνες κ δεν επανήλθε κ πότε το μαλλί τους ,
γενικότερα τα έκανε πολύ χειρότερα τα πράγματα .

Sandy, όπως είπαμε όλα τα laser δεν είναι ίδια ! Ειδικά με laser comb (σχήμα βούρτσας) σχεδόν κανείς δεν είδε προκοπή ! Η κάθε συσκευή δεν είναι ίδια αλλά και αν ο άλλος το χρησιμοποιεί κάθε ημέρα απο 30 ή 40 λεπτά..........τότε σίγουρα δεν θα δει αποτέλεσμα.

Οσο για shedding κάνει....ΝΑΙ, αλλά υπο κανονικές συνθήκες επανέρχονται καλύτερα τα μαλλιά. Ισως χρειαζόταν να τα χρησιμοποιήσουν για μεγαλύτερο διάστημα....παραπάνω απο 12 μήνες. Και το shedding κάτι σημαίνει.


Αν είσαι επιφυλακτική.............μην πάρεις laser :)
 

tasos

Active Member
36 eimai taso εκανα χρηση μινοξ από τα 24 μεχρι τα 34 την εκοψα δυο χρονια μη ακολουθώντας καθολου θεραπεια και είμαι όπως ημουν στα 24 no2. Το θεμα είναι ότι minox τελος την ψαχνω για laser και διαβασα και εγω στο ξενο φορουμ ακριβως αυτό που λεει ο sandy. Oσον αφορα αν θα προχωρησει η φαλακρα στο μελλον οικογενειακα από τη μια πλευτρα μπεζος από την άλλη σταθερο no2 ακριβως όπως είμαι εγω αλλα ξεκινησε μετα τα 47 μπαμ και εμεινε εκει. Εμενα εκανε το μπαμ εφτασα σχεδο κατευθείαν no2 αλλα στα 24. Τωρα 36 σταθερα αλλα δε θα με χαλουσε με καποιο τροπο μα με μεταμοσχευση αν μπω στη διαδικασια μα με laser με με κατι άλλο να φτασω nordwood 1.5 όπως με τη minox η ακομη και 1 αλλα δε ξερω αν το λειζερ θα βοηθησει η θα τα κανει χειροτερα και γενικα δε ξερω πως να το προχωρήσω με θεραπεια το θεμα τωρα που minox τελος. Διαβαζω το forum αλλα τα διαφορα ματζουνια η αλλα προιοντα όπως το shen min δε νομιζω πως θα βοηθησουν για regrowth και σκεφτηκα το laser

Η μμ είναι μία κάποια λύση..........μπορεί να κάνει θαύματα ή μπορεί να πάει χειρότερα. Εγω έχω κάνει 2 φορες strip. Στην Ελλάδα ούτε για πλάκα ! Εξω είναι πολλά τα λεφτά ! Αλλά καλύτερα να κάνεις και κάποια θεραπεία για να τα υποστηρίξεις !

Για θεραπεία ζήτα κάποια βοήθεια απο τον Γιώργο Bioherbal. Με βοήθησε πάρα πολύ εμένα στην θεραπεία μου. Οτι μου είπε έπεσε διάνα !!!!!!! Και να σου πω την αλήθεια εγω χρησιμοποιώ και Fo Ti το οποίο περιέχεται και μέσα στο Shen Min και όντως προσφέρει κάποιο regrowth........ αλλά εγώ το χρησιμοποιώ κάθε 4η ημέρα.
 

Mallick

Member
Tάσαρε τι γίνεται όλα καλά πασά μου? Χρόνια πολλά καλή χρονιά
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos

Active Member
Γεια σου Mallick, καλή χρονιά. Για θεραπεία πρώτα ζήτα κάποια βοήθεια απο τον Γιώργο Bioherbal.
 
Μπλουζα