iGrow, η νέα συσκευή laser

Άκης

Administrator
Επειδή πολλοί το ψάχνουν με τα laser, παραθέτω μια νέα συσκευή που έλαβε το ΟΚ του FDA για κυκλοφορία. Το iGrow, το οποίο όχι, δεν είναι της Apple :)

us_igrow_helmet_522x698.png


Σημειώστε ότι το βάζω απλά ενημερωτικά. Δεν το έχω δοκιμάσει, δεν σκοπεύω και δεν πιστεύω στην τεχνολογία των laser.

Περισσότερα στο site: igrowlaser.com . Τιμή : $695.00

http://www.youtube.com/watch?v=nYVXYzg7YfA

http://www.youtube.com/watch?v=6NU6wFHjNKk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Briner

Active Member
Όσα αποτελέσματα (εντός ή εκτός εισαγωγικών) έχω δει, δεν με έχουν πείσει. Θεωρώ ότι πρόκειται για μια ακόμη μούφα, αλλά πανάκριβη μούφα. Εάν κόστιζε έως 100-150 € ίσως έμπαινα στον πειρασμό να την δοκιμάσω, έστω κι αν ήμουν υποψιασμένος για το ανύπαρκτο αποτέλεσμα. Αλλά τώρα, δεν...
 

LuckyLuke

Member
Εγώ που έκανα στο σώμα για να απαλλαγώ από την τριχοφυΐα σε πολλά σημεία όπως ώμους μπράτσα που δεν είχα καθόλου τρίχες εμφανίστηκαν και πολλές μάλιστα. Το ίδιο έχουν πάθει και πολλοί φίλοι μου. Βέβαια δεν έχει σχέση το σώμα με το κεφάλι το ακριβώς αντίθετο μάλιστα.

Έχει κανείς θετική εμπειρία από θεραπεία Laser στα μαλλιά?
 

tasos

Active Member
Εχει 21 Laser Modules των 5mw και 30 LED's

AVERAGE OUTPUT POWER:

85mw + 30 LED's

PRICE: 695USD + shipping
----- ------ -------
εχει λίγες διόδους με αποτέλεσμα να βγάζει μικρή έξοδο σε δύναμη (AVERAGE OUTPUT POWER) αλλά αυτό δεν με απασχολεί πολύ, γιατί μου ήρθε τώρα η ιδέα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε 3 ζώνες (2 μπροστά Δεξιά + Αριστερά και μία πίσω Crown) και να καλύψεις πολύ ωραία την norwood 6 περιοχή !

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι εχει αρκετή απόσταση το κράνος με την δίοδο απο το κεφάλι......με αποτέλεσμα να χάνει σε δύναμη !

Τα λεφτά είναι πολλά !
 

tasos

Active Member
μα τι λέω ούτε 3 ζώνες μπορείς να κάνεις ! Δεν βολεύει !

Ακη δεν είναι της Apple. Αλλά θα μπορούσε να είναι :smiley: Εχει και ακουστικά τρομάρα τους !

Βλέποντας τις φωτογραφίες τους διαπιστώνει κανείς ότι πιο πολύ στο crown δουλεύει !

Τώρα που θυμάμαι εγώ,παλιά με την ιδιοκατασκευή μου στο 6μηνο είχε πυκνώσει σχεδόν τελείως το crown, ήταν μια μικρή βούρτσα :smiley:

Τώρα ειδικά τον τελευταίο 1,5 μήνα έχει ανοίξει πολύ το crown σε απελπιστική κατάσταση (δεν κάνω laser)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tasos είπε:
μα τι λέω ούτε 3 ζώνες μπορείς να κάνεις ! Δεν βολεύει !

Ακη δεν είναι της Apple. Αλλά θα μπορούσε να είναι :smiley: Εχει και ακουστικά τρομάρα τους !

Βλέποντας τις φωτογραφίες τους διαπιστώνει κανείς ότι πιο πολύ στο crown δουλεύει !

Τώρα που θυμάμαι εγώ,παλιά με την ιδιοκατασκευή μου στο 6μηνο είχε πυκνώσει σχεδόν τελείως το crown, ήταν μια μικρή βούρτσα :smiley:

Τώρα ειδικά τον τελευταίο 1,5 μήνα έχει ανοίξει πολύ το crown σε απελπιστική κατάσταση (δεν κάνω laser)
tasos εχεις εντοπισει καποια συσκευη καταλληλη σε μεγεθος βουρτσας που να μην κοστιζει περιουσια?
οχι αυτοσχέδια,ετοιμη εννοω
 

tasos

Active Member
kapa είπε:
tasos είπε:
μα τι λέω ούτε 3 ζώνες μπορείς να κάνεις ! Δεν βολεύει !

Ακη δεν είναι της Apple. Αλλά θα μπορούσε να είναι :smiley: Εχει και ακουστικά τρομάρα τους !

Βλέποντας τις φωτογραφίες τους διαπιστώνει κανείς ότι πιο πολύ στο crown δουλεύει !

Τώρα που θυμάμαι εγώ,παλιά με την ιδιοκατασκευή μου στο 6μηνο είχε πυκνώσει σχεδόν τελείως το crown, ήταν μια μικρή βούρτσα :smiley:

Τώρα ειδικά τον τελευταίο 1,5 μήνα έχει ανοίξει πολύ το crown σε απελπιστική κατάσταση (δεν κάνω laser)
tasos εχεις εντοπισει καποια συσκευη καταλληλη σε μεγεθος βουρτσας που να μην κοστιζει περιουσια?
οχι αυτοσχέδια,ετοιμη εννοω

Για ετοιμη βούρτσα laser comb,είχα δεί παλιά στο ebay αν θυμάμαι καλά γύρω στο 100αρι......θα ξανακοιτάξω !!!

Θέλει να εχεις υπομονή για 20 λεπτά την συνεδρία.....να το κάνεις πάνω κάτω στο κεφάλι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tasos είπε:
Για ετοιμη βούρτσα laser comb,είχα δεί παλιά στο ebay αν θυμάμαι καλά γύρω στο 100αρι......θα ξανακοιτάξω !!!

Θέλει να εχεις υπομονή για 20 λεπτά την συνεδρία.....να το κάνεις πάνω κάτω στο κεφάλι

ναι για καμια τσατσαρα απο το ebay λεω (^_^)
απο οσο θυμαμαι δεν γινεται καθε μερα η συνεδρια.
αν τεμαχιζε καποιος την χρηση σε καθημερινη χρηση,πόσα λεπτα την ημερα αντιστοιχουν στην ιδια επιφανεια δερματος?
η δεν κανει για καθημερινη χρηση?
η ερωτηση ειναι δηλαδη
αντι για 20 λεπτα καθε 3 μερες θα μπορουσαμε 7 λεπτα την ημερα?
 

tasos

Active Member
Εδώ έχει πολλές συσκευές:

http://www.ebay.com/sch/Health-and-Beauty-Supplies-/31413/i.html?_nkw=laser+comb

Εγώ δεν θα επέλεγα laser comb αλλα αυτό:
δες και το βιντεάκι,εχει και καλές κριτικές ! Στα 140 ευρώ, 56 laser modules !

λίγο πιο φθηνό αυτό που ζαχάρωνε ο GOMI στα 116 ευρώ:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

kapa

Μέλος του προσωπικού
tasos είπε:
Εγώ δεν θα επέλεγα laser comb αλλα αυτό: http://www.ebay.com/itm/LASER-COMB-2-LASERGAIN-XL-HAIR-GROWTH-LOSS-RE-GROWTH-TREATMENT-56-LASERS-/121354062731?pt=US_Hair_Care&hash=item1c41440b8b

δες και το βιντεάκι,εχει και καλές κριτικές ! Στα 140 ευρώ, 56 laser modules !

το λοιπον θα το δοκιμασω καποια στιγμη.
σε καθημερινη χρηση ποσα λεπτα θα εκανες στην ιδια επιφανεια δερματος και σε τι αποσταση απο το δερμα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos

Active Member
kapa είπε:
tasos είπε:
Εγώ δεν θα επέλεγα laser comb αλλα αυτό: http://www.ebay.com/itm/LASER-COMB-2-LASERGAIN-XL-HAIR-GROWTH-LOSS-RE-GROWTH-TREATMENT-56-LASERS-/121354062731?pt=US_Hair_Care&hash=item1c41440b8b

δες και το βιντεάκι,εχει και καλές κριτικές ! Στα 140 ευρώ, 56 laser modules !

το λοιπον θα το δοκιμασω καποια στιγμη.
σε καθημερινη χρηση ποσα λεπτα θα εκανες στην ιδια επιφανεια δερματος και σε τι αποσταση απο το δερμα?

Για αυτό το lasergain να ρωτήσεις τον πωλητή......σε τι απόσταση απο το δέρμα να εχεις την συσκευή απο το κεφάλι σου (αν εχουν τους φακούς επάνω οι δίοδοι μπορείς να το κρατάς σε μία απόσταση)

Για το πόσο λεπτά να το χρησιμοποιείς στην ίδια επιφάνεια, το βλέπουμε με αυτόν τον τύπο:

Θέλουμε γύρω στα 715 Joules να δεχόμαστε στην επιφάνεια σε κάθε συνεδρία !

P = Power in Watts × Treatment time in Seconds.

Power in Watts -> η εξοδος κάθε διόδου βγάζει γύρω στα 4mW X 56=224 mW X 1200 sec (20 λεπτά) =268,8 Joules

Oπότε έχουμε 268,8 Joules Χ 3 ζώνες που θα κάνω......θα δεχθώ γύρω στα 806,4 Joules

Γι'αυτό τα σωστά laser κράνη έχουν πιο πολλούς διόδους για μεγαλύτερη επιφάνεια και να φτάσουν αυτά τα νούμερα !

Επίσης μπορείς να διαβάσεις παραπάνω πράγματα για το πόσες φορές την εβδομάδα να το κάνεις...... αν θές στο site του John (OMG) http://www.overmachogrande.com/index.php?/omg/personal_notes/question_how_many_times_should_you_use_laser_therapy_a_week_answered/
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tasos είπε:
kapa είπε:
tasos είπε:
Εγώ δεν θα επέλεγα laser comb αλλα αυτό: http://www.ebay.com/itm/LASER-COMB-2-LASERGAIN-XL-HAIR-GROWTH-LOSS-RE-GROWTH-TREATMENT-56-LASERS-/121354062731?pt=US_Hair_Care&hash=item1c41440b8b

δες και το βιντεάκι,εχει και καλές κριτικές ! Στα 140 ευρώ, 56 laser modules !

το λοιπον θα το δοκιμασω καποια στιγμη.
σε καθημερινη χρηση ποσα λεπτα θα εκανες στην ιδια επιφανεια δερματος και σε τι αποσταση απο το δερμα?

Για αυτό το lasergain να ρωτήσεις τον πωλητή......σε τι απόσταση απο το δέρμα να εχεις την συσκευή απο το κεφάλι σου (αν εχουν τους φακούς επάνω οι δίοδοι μπορείς να το κρατάς σε μία απόσταση)

Για το πόσο λεπτά να το χρησιμοποιείς στην ίδια επιφάνεια, το βλέπουμε με αυτόν τον τύπο:

Θέλουμε γύρω στα 715 Joules να δεχόμαστε στην επιφάνεια σε κάθε συνεδρία !

P = Power in Watts × Treatment time in Seconds.

Power in Watts -> η εξοδος κάθε διόδου βγάζει γύρω στα 4mW X 56=224 mW X 1200 sec (20 λεπτά) =268,8 Joules

Oπότε έχουμε 268,8 Joules Χ 3 ζώνες που θα κάνω......θα δεχθώ γύρω στα 806,4 Joules

Γι'αυτό τα σωστά laser κράνη έχουν πιο πολλούς διόδους για μεγαλύτερη επιφάνεια και να φτάσουν αυτά τα νούμερα !

Επίσης μπορείς να διαβάσεις παραπάνω πράγματα για το πόσες φορές την εβδομάδα να το κάνεις...... αν θές στο site του John (OMG) http://www.overmachogrande.com/index.php?/omg/personal_notes/question_how_many_times_should_you_use_laser_therapy_a_week_answered/
:m04:
https://www.youtube.com/watch?v=VQZLHC-FXaw
θα την βρουμε την ακρη οταν ερθει η ωρα.
παντως σαν κατασκευη μου γεμιζει το ματι.
αν γεμισει και το κεφαλι κερναω σαμπανια ;)
 

tasos

Active Member
kapa είπε:
tasos είπε:
kapa είπε:
tasos είπε:
Εγώ δεν θα επέλεγα laser comb αλλα αυτό: http://www.ebay.com/itm/LASER-COMB-2-LASERGAIN-XL-HAIR-GROWTH-LOSS-RE-GROWTH-TREATMENT-56-LASERS-/121354062731?pt=US_Hair_Care&hash=item1c41440b8b

δες και το βιντεάκι,εχει και καλές κριτικές ! Στα 140 ευρώ, 56 laser modules !

το λοιπον θα το δοκιμασω καποια στιγμη.
σε καθημερινη χρηση ποσα λεπτα θα εκανες στην ιδια επιφανεια δερματος και σε τι αποσταση απο το δερμα?

Για αυτό το lasergain να ρωτήσεις τον πωλητή......σε τι απόσταση απο το δέρμα να εχεις την συσκευή απο το κεφάλι σου (αν εχουν τους φακούς επάνω οι δίοδοι μπορείς να το κρατάς σε μία απόσταση)

Για το πόσο λεπτά να το χρησιμοποιείς στην ίδια επιφάνεια, το βλέπουμε με αυτόν τον τύπο:

Θέλουμε γύρω στα 715 Joules να δεχόμαστε στην επιφάνεια σε κάθε συνεδρία !

P = Power in Watts × Treatment time in Seconds.

Power in Watts -> η εξοδος κάθε διόδου βγάζει γύρω στα 4mW X 56=224 mW X 1200 sec (20 λεπτά) =268,8 Joules

Oπότε έχουμε 268,8 Joules Χ 3 ζώνες που θα κάνω......θα δεχθώ γύρω στα 806,4 Joules

Γι'αυτό τα σωστά laser κράνη έχουν πιο πολλούς διόδους για μεγαλύτερη επιφάνεια και να φτάσουν αυτά τα νούμερα !

Επίσης μπορείς να διαβάσεις παραπάνω πράγματα για το πόσες φορές την εβδομάδα να το κάνεις...... αν θές στο site του John (OMG) http://www.overmachogrande.com/index.php?/omg/personal_notes/question_how_many_times_should_you_use_laser_therapy_a_week_answered/
:m04:
https://www.youtube.com/watch?v=VQZLHC-FXaw
θα την βρουμε την ακρη οταν ερθει η ωρα.
παντως σαν κατασκευη μου γεμιζει το ματι.
αν γεμισει και το κεφαλι κερναω σαμπανια ;)

Στο λίνκ του OMG εχει πολύ καλή απάντηση στο ερώτημα σου: όταν κάνεις πολύ συχνά τις συνεδρίες π.χ. κάθε μέρα, η ενέργεια που λαμβάνεις σε Joule προστίθεται απο κάθε φορά και μπορεί να φτάσεις σε υπερδιέγερση που μπορεί να οδηγήσει σε αντίθετα αποτελέσματα. Εξάλλου και όταν γυμνάζεσαι χρειάζεσαι μία μικρή περίοδο ώστε το σώμα και οι μύς να επανέρθουν.

" The study states that “Laser therapy has been shown to be cumulative (the dose from one treatment lasts some time, and what “remains” of the dose is added to the dose at the next treatment), it is vital that treatments are not too close together, so as to avoid a situation where the accumulated dose eventually ends up above the biostimulating range or even in the bioinhibitory range, with consequently poorer results.”

So basically, your tissue can still be “charged” with the energy and it can lead to over-doing it if you attempt multiple dosages within too short of a period. It’s safe to say from this that a full “day off” between sessions would definitely be in our best interest! Just like when you workout your body, you need to have a time period (a minimum of 48 hours) to fully recover the muscle group you just exercised in order to get the full benefits. "
 

tasos

Active Member
Γεια σου, αυτή η βούρτσα είναι "πατάτα" και μάλλιστα πολύ ακριβή !!

Είναι η παλιότερη φίρμα σε τετοιες βούρτσες, παλιά κόστιζε κοντά στα $900 !

Την εχουν δοκιμάσει πολλά άτομα σε ξένα φόρουμ με φτωχά εώς καθόλου αποτελέσματα !
 

Mh2012

Member
Φίλε Τάσο ευχαριστώ για την απάντηση ! αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία στο λέιζερ που προτείνεις , μπορείς να μου πεις γιατί το ξεχώρισες και αν είναι ασφαλής η μακροχρόνια χρήση του λέιζερ για την υγεία ?
 

tasos

Active Member
Για το Laser Gain ?

κυρίως γιατί οι δίοδοι εχουν τις προδιαγραφές που σύμφωνα με μελέτες αλλά και απο πολλές μαρτυρίες (μεταξύ και εμού) δουλεύουν !

Μετά, αντιθέτως με τις βούρτσες, αυτο εχει αρκετές διόδους και μπορείς να καλύψεις αρκετή επιφάνεια για ενα 20 λεπτο. Θα κάνεις 3 ζώνες επι 20 λεπτά !

Η μόνη μου ενσταση είναι...... ότι είναι κουραστικό να το κρατάς με το χέρι για ενα 20λεπτο την κάθε ζώνη.

Είναι ασφαλής η μακροχρόνια χρήση τους σύμφωνα και με μελέτες! Μόνο να μην κοιτάς τις δέσμες του φωτός των Laser κατάματα !
 

Mh2012

Member
Αν κατάλαβα το έχεις χρησιμοποιείσει ! Κάποια πατέντα για να μην το κρατάς με το χέρι νομίζω θα βρούμε , το παραγγέλνω και θα ενημερώσω σχετικά , ευχαριστώ!
 
Μπλουζα