Hope, fue, λιόσης, 1364 grafts, 23/7/2015

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hope

Active Member

Συνημμένα

  • IMG_2952.JPG
    IMG_2952.JPG
    764.3 KB · Προβολές: 630

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε hope η ταπεινή μου άποψη ειναι οτι εχεις retrograde alopecia, στα πλαϊνά σου ειναι σαφές οτι εχεις σημαντική αραίωση η οποία ξεκινάει απο μπροστά και φτάνει πάνω απο το αυτί και προς τα πίσω. Εχεις κάποια αίσθηση απο ποτε ξεκίνησε, θέλω να πω ειναι κάτι που ξεκίνησε πριν πολλά χρόνια η πρόσφατα; Εναλλακτικά η μορφή αραίωσης που εχεις στο crown σε συνδυασμό με τα πλαγιά παραπέμπει και σε DUPA αλλα η διαφοροποίηση τους φαίνεται μόνο με εξέταση των πειραγμένων περιοχών σε επίπεδο ποσοστού thinning των graft.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Hope

Active Member
CVIAL η αλωπεκία μου ξεκίνησε από τα 20 μου περίπου. Σχετικά με τα πλαϊνά δεν έχω αίσθηση αν υπάρχει αραίωση και αν είναι από την αρχή. Νομίζω ότι δεν υπάρχει σημαντική διαφορά από τότε. Σημαντικό πάντως να αναφέρω ότι με την FUE πήραν τθλ και από τα πλάγια (έφθασαν 1 cm περίπου πίσω από το τριγωνάκι).
Πως μπορώ να διαπιστώσω αν όντως ισχύει? Αλλά ακόμα και αν ισχύει μπορώ να κάνω κάτι?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά σημαίνει οτι ειναι σταθεροποιημένη η πολύ αργής εξέλιξης και ειναι σύνηθες φαινόμενο αυτοί που την έχουν να μην το παρατηρούν αν εχει τέτοια πορεία. Φυσικά και δεν μπορεις να κανείς τίποτα. Εκτος και αν σου πήραν παρά πολλά απο τα πλαγιά (που δεν νομίζω) εχεις αραίωση σε σχέση με τις υπόλοιπες περιοχές . Αν πας σε έναν καλό δερματολόγο και όχι σε κλινική μμ, θα σου το πει με μια ανάλυση του λόγου anagen/telogen graft αν εχει σταθεροποιηθεί η όχι και ποσό υγιεις ειναι οι εν λόγω περιοχές. Το καλό ειναι η ηλικία που έκανες την μμ. Η άποψη μου ειναι retrograde η DUPA.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
cvial to retrograde τι σημαινει?προσωπικα εχω μια αραιψση στα πλαινα πανω απο τα αυτια και στην περιμετρικη γραμμη γυρω απο τον σβερκο...μαλιστα η συγκεκριμενες περιοχες εχουν γκριζαρει κιολας
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ειναι μια μορφή ΑΑ που επηρεάζει τα άκρα, αρχίζει απο τα πλαϊνά και επεκτείνεται περιμετρικά προς τα πίσω και πάνω απο το σβέρκο. Δεν χάνεις όλο το μαλλί αλλα αρκετή πυκνότητα. Ειναι συνηθισμένη σε αρκετούς ηλικιωμένους (ακόμα και σε αυτούς που δεν έχουν ΑΑ) λίγο πιο σπάνια σε νεότερους. Όπως ειπα πιο πάνω μπορεις να κανείς μμ ακόμα και αν την εχεις (αρκεί να μην ειναι επιθετική) απλα πρεπει να εξαιρεθούν οι εν λόγω περιοχές οποτε μικραίνει το εύρος της δοτριας σου.

778b32b7e9c68112725e95982597eb3d.jpg


edf5924989d1f6ca1bc69ae29c086b46.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
επομενως πασχω κ απο κ απο αυτο...θαυμασια...τα αιτια ειναι γνωστα?ειναι με της ανδογεν. αλωπεκιας?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δυστυχως ειναι απο τις ανεξερεύνητες περιπτώσεις δεν ειναι δηλαδή σαφές τι την προκαλεί, υπαρχει διάσταση απόψεων...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα σου στείλω αυριο αν και δεν εχει θεραπεία, ειμαι +9 ωρες απο Ελλαδα και πάω για ύπνο...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Hope

Active Member
Η αλήθεια είναι ότι πίσω δεν μου πήρε από πολύ χαμηλά τθλ για την μμ. Ξεκίνησε περίπου 3cm πάνω από το τελείωμα του σβέρκου (όπως φαίνεται στην πρόσφατη φωτογραφία). Πιθανότατα να διαπίστωσε την αδύναμη περιοχή και να μην μου το ανέφερε απλά. Τώρα που τα συνδέω ίσως για αυτό να μου είπε ότι από κεφάλι μπορεί σε επόμενη μμ να βγάλει max αλλα 800-1000 τθλ μόνο.
Επίσης CVIAL γύρω στα 30 εμφάνισα areata στην περιοχή πάνω από τα αυτιά καθώς και μερικές μικροεστίες στα γένια μου που τις καταπολέμησα με ενέσεις κορτιζόνης (στα γένια έχουν μείνει κανα 2 σκασιματάκια ακόμα).
Επίσης έχω και θυρεοειδίτιδαα hasimoto που είναι επίσης αυτοάνοσο.
Πιθανότατα να έχεις δίκιο και ίσως όλα αυτά να σχετίζονται μεταξύ τους...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιθανως να υπαρχει κάποια σχέση. Όσον αφορά την μμ ο γιατρός βλέπει την αραίωση και προφανώς δεν θα πάρει απο την περιοχή (αν ειναι σοβαρός). Πάντως πολλες κλινικές αποφεύγουν να το θίξουν στον υποψήφιο για μμ για προφανείς λόγους...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Hope

Active Member
5 μήνες. Μήκος επάνω 1cm. Παρόλο που πίστευα ότι η φύτρωση θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι τώρα, συνεχίζεται. Σε μικρότερο βαθμό βέβαια, αλλά έχω αρκετά μικρά κεφαλάκια που ξεπετάχτηκαν τις τελευταίες 5 μέρες και συνεχίζει...
Πολλές από τις νέες τρίχες είναι λεπτές και αδύναμες ακόμα αλλά ευελπιστώ ότι μέχρι τον 7ο ή 8ο μήνα θα έχω δεί το μεγαλύτερο μέρος του τελικού αποτελέσματος.
D*I θα πάω με το νέο έτος για εκτίμηση πορείας και φύτρωσης. Θεωρώ ότι για 1.200 grafts σε 100 cm2 το αποτέλεσμα μέχρι τώρα είναι ικανοποιητικό. Δεν φαίνεται πια το αφύσικα "κεντημένο" κεφάλι με τις 10 κάθετα φυτεμένες τρίχες από την προηγούμενη μμ. Θεωρώ ότι θα πετύχω τις προσδοκίες μου.
Η ουλή στα 6mm (πλαϊνό & πίσω) κούρεμα έχει σχεδόν εξαφανισθεί!
 

Συνημμένα

  • 5ος top flash.JPG
    5ος top flash.JPG
    244.7 KB · Προβολές: 549
  • 5ος face flash.jpg
    5ος face flash.jpg
    93.3 KB · Προβολές: 470
  • 5ος face daylight.jpg
    5ος face daylight.jpg
    54.2 KB · Προβολές: 452

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
και αν τα αφησεις και αλλο μακρια θα ψιλομαυρισει και αλλο το κεφαλι..δεν το σκεφτηκες να δουμε πως θα ειναι?
 

salonikios30

Active Member
Γιανναρε τι αν τα αφησει ποιο μακρια θα μαυρισει το κεφαλι?τι να πω μαλλον βλεπουμε διαφορετικες φωτο
 
Μπλουζα