head and shoulders

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ok kapa, έγινε. Για το 2o ερώτημα τι γνώμη έχεις? Θα ξαναβγούν οι τρίχες στο σημείο που βγήκαν με τις λευκές πλάκες? Πάντως παιδιά, για τη ξηροδερμία που έχω στο πρόσωπο, όσο ακολουθούσα τη διατροφή χωρίς κρέατα, γαλακτοκομικά, αυγά και οτιδήποτε εχουν λιπαρά δεν είχα καθόλου πρόβλημα. Το έχω ξεχάσει εντελώς το πρόβλημα. Τώρα για το πρόβλημα στο δέρμα του κεφαλιού, επίσης βοήθησε αλλά εκεί που είχα έντονη λιπαρότητα(λαδίλα) τώρα παραέχω ξηρότητα. Οπότε από σήμερα άρχισα να τρώω κανονικά, μήπως και λαδώσει λίγο για να μαλακώσει το δέρμα. Πάντως αυτό το πράγμα που πέρυσι είχα λιπαρότητα και τώρα ξηρότητα, είναι περίεργο. Επίσης, για όσους έχουν τρομερή λαδίλα, εκτός από το να μη τρώνε αυτά που ανέφερα παραπάνω, μετά το γεύμα να τρώτε κάνα φρούτο και να πίνετε χυμό από φυσικά πορτοκάλια. Έτσι εξαφάνισα τη λαδίλα(άλλο που τώρα έχω έντονη ξηρότητα : P).
δεν γνωριζω αν θα βγουν επειδη δεν ειχα αντιστοιχο προβλημα.
μου κανει εντυπωση που ανεφερες οτι τα σαμπουαν που εχεις χρησιμοποιησει χασανε σε αποδοση.
εγω χρησιμοποιουσα ultrex για 8 χρονια με τα ιδια αποτελεσματα χωρις καμια πτωση το οποιο εχει επισης pyrithione zinc.
και με το h&d τωρα ειμαι στον τριτο χρονο χωρις καμια πτωση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
η αληθεια ειναι οτι με το ultrex περασα τοσα χρονια χωρις δερματικα που νομιζα πως με ειχανε ξεχασει,αλλα μολις γυρισα σε αλλο σαμπουαν του σουπερ μαρκετ λαδιλα και ξηροδερμια επεστρεψαν.
πιστευα οτι θα εφευγε μονο του μετα απο τοσα χρονια
 

paisot

Member
Δεν ειπα οτι εχασαν σε αποδοση τα σαμπουαν. Απλα δεν εκαναν τη δουλεια που κανει το h&s. Δηλ. με τα αλλα εκανα μπανιο τη μια μερα και την αλλη η την δευτερη μερα λαδωναν τα μαλλια μου. Ενω με το h&s δοκιμασα εως και 1 βδομαδα χωρις να κανω μπανιο και δεν λαδωνουν πλεον. Μπορει να παιζει και ρολο η διατροφη, δεν ξερω. Παντως αυτες τις μερες σε σχεση με παλιοτερα το κεφαλι μου εχει ηρεμησει πολυ απο λαδιλες και φαγουρες και μαζι με αυτο σταματησε και η πολυ τριχοπτωση που ειχα(μαλλον επειδη καθαρισε το δερμα απο τις πλακες). Απλα το μονο παραπονο οτι ισως την "παραεξαφανισε" τη λαδιλα. Γι αυτο και θα προσθεσω λιπαρα στη διατροφη μου. Εγω απο το Γυμνασιο(τωρα ειμαι 23 ετων) εκανα καθε μερα με το ultrex και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα. Μεχρι που περυσι αναγκαστηκα λογω επεμβασης να κανω καθε δευτερη-τριτη μερα μπανιο και ετσι μετα αρχισε το κακο. Τι να πω...
 

cool11

Well-Known Member
Το εχω καθιερωσει αυτο το σαμπουαν, ειδικα αυτο που λεει οτι ειναι και κατα της τριχοπτωσης στο πορτοκαλι μπουκαλι.

Πιστευω ειναι ενα καλο σαμπουαν.
Το χει ψαξει κανεις περισσοτερο;
 

FreeThinker

Well-Known Member
@kapa οταν λεμε οτι το σαμπουαν κανει καλο στη λιπαρη επιδερμιδα, εννοουμε του τριχωτου μονο ή και του προσωπου? η μουρη μου βγαζει τοσο λαδι μεσα στη μερα που εχω παψει να αγοραζω ελαιολαδο για τη σαλατα μου, δεν υπερβαλλω. 6 ωρες μετα το μπανιο το προσωπο μου ειναι λαδωμενο. θα βοηθησει λες το h&s?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
@kapa οταν λεμε οτι το σαμπουαν κανει καλο στη λιπαρη επιδερμιδα, εννοουμε του τριχωτου μονο ή και του προσωπου? η μουρη μου βγαζει τοσο λαδι μεσα στη μερα που εχω παψει να αγοραζω ελαιολαδο για τη σαλατα μου, δεν υπερβαλλω. 6 ωρες μετα το μπανιο το προσωπο μου ειναι λαδωμενο. θα βοηθησει λες το h&s?
και στο προσωπο εννοειται,θες δεν θες το σαμπουαν θα περασει και απο εκει στο ξεπλυμα.
πριν το hd ειχα και εγω πολυ λαδιλα στο προσωπο.
αν μεινω 24ωρο χωρις μπανιο που δεν μενω σχεδον ποτε, αρχιζει το λαδωμα και φαινεται πολυ χαλια το μαλλι
 

FreeThinker

Well-Known Member
και στο προσωπο εννοειται,θες δεν θες το σαμπουαν θα περασει και απο εκει στο ξεπλυμα.
πριν το hd ειχα και εγω πολυ λαδιλα στο προσωπο.
αν μεινω 24ωρο χωρις μπανιο που δεν μενω σχεδον ποτε, αρχιζει το λαδωμα και φαινεται πολυ χαλια το μαλλι
Εγραφες οτι χρησιμοποιουσες ultrex για 8 χρονια και ησουν ευχαριστημενος γιατι το αλλαξες ? Εχω ακουσει κακες κριτικες για ultrex... ακομα h&s χρησιμοποιεις?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εγραφες οτι χρησιμοποιουσες ultrex για 8 χρονια και ησουν ευχαριστημενος γιατι το αλλαξες ? Εχω ακουσει κακες κριτικες για ultrex... ακομα h&s χρησιμοποιεις?
Το ultrex και τo hd έχουν ψευδάργυρο.εις άγνοια μου τότε με το ultrex είχα απαλλαγεί από πολύ ξυροδερμια.ειχα τρελό πρόβλημα.με βάλανε χέρι και στην δουλειά το 2001.το κεφαλι μου ήταν ασπρο.
Αυτό που δεν είχα καταλάβει ήταν ότι είχα πάρα πολύ λιπαρό δέρμα μέχρι που μου το είπαν άλλοι.οταν έχεις ένα πρόβλημα 20 και βάλε χρόνια γιατί κάπου στην εφηβεία με ακμή ξεκίνησε αυτό δεν ξέρεις τι είναι φυσιολογικό και τι οχι.
Όταν είχα σταματησει το ultrex ξηροδερμια και λαδιλα μαζί είχαν επιστρέψει.
Τώρα με το hd μου κρατάει κάποια ισορροπία.και πάλι και με αυτό έχω πολύ ποιο λιπαρό δέρμα από τον μέσο όρο.απλα δεν είμαι στα τραγικά επίπεδα που ήμουν χωρίς αυτα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
τυχαια και εσκεμενα μαζι ανακαλυψα κατι πριν 2 χρονια,το εχω ξανα αναφερει στο φορουμ,δεν θυμαμαι αν το ανεφερα και εδω.
οι παιδικες κρεμες για συγκαματα περιεχουν ψευδαργυρο.
σαν πρωιν χρηστης τοπικου ψευδαργυρου μαζι με roller εχω να πω πως ο τοπικος ψευδαργυρος ειναι πολυ επουλωτικος....
σκεφτηκα τοτε....κατσε ρε κουμπαρε....αφου οι παιδικες κρεμες επουλωνουν τα συγκαματα με ψευδαργυρο,τοτε γιατι να μην το κανει και το hd με τους 2 τυπους ψευδαργυρου που περιεχει....
και εκει εκανα δοκιμη...
πολυ καλυτερα αποτελεσματα με το hd απο τις κρεμες zinc,
με 2 ξεπλυματα ξεμπερδεψες.
πλεον το εχω και σαν φαρμακο οταν χρειαστει τα καλοκαιρια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Σε έξι ώρες μετά το λούσιμο λάδωνω και εγώ, ειδικά στο μέτωπο πολύ περισσότερο, χρησιμοποιώ HD σε σχέση με άλλα σαμπουάν είναι καλύτερο αλλά και πάλι δεν αρκεί.

Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι πως ή λαδιλα αυτή προκύπτει από φλεγμονή στο δέρμα, το μέλος @Gibik χρησιμοποιώντας βρωμελαΐνη έχει εξαφανίσει την λαδιλα για πολλές μέρες. Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω να δούμε αν έχει επίδραση και σε μένα.


@kapa οταν λεμε οτι το σαμπουαν κανει καλο στη λιπαρη επιδερμιδα, εννοουμε του τριχωτου μονο ή και του προσωπου? η μουρη μου βγαζει τοσο λαδι μεσα στη μερα που εχω παψει να αγοραζω ελαιολαδο για τη σαλατα μου, δεν υπερβαλλω. 6 ωρες μετα το μπανιο το προσωπο μου ειναι λαδωμενο. θα βοηθησει λες το h&s?
 

thatcher

Active Member
Σχετικά με το λάδωμα, για το πρόσωπο κάντε και μερικές πλύσεις με φασκόμηλο. Σκουπίστε ελαφρά το πρόσωπο κ αφήστε λίγο ισα ισα να στεγνώσει στο δερμα. Βοηθάει.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Σχετικά με το λάδωμα, για το πρόσωπο κάντε και μερικές πλύσεις με φασκόμηλο. Σκουπίστε ελαφρά το πρόσωπο κ αφήστε λίγο ισα ισα να στεγνώσει στο δερμα. Βοηθάει.
Σε έξι ώρες μετά το λούσιμο λάδωνω και εγώ, ειδικά στο μέτωπο πολύ περισσότερο, χρησιμοποιώ HD σε σχέση με άλλα σαμπουάν είναι καλύτερο αλλά και πάλι δεν αρκεί.

Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι πως ή λαδιλα αυτή προκύπτει από φλεγμονή στο δέρμα, το μέλος @Gibik χρησιμοποιώντας βρωμελαΐνη έχει εξαφανίσει την λαδιλα για πολλές μέρες. Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω να δούμε αν έχει επίδραση και σε μένα.
λογω ηλικιας τωρα(37) σε εμενα εχει καλμαρει η κατασταση,δεν ειναι το ιδιο επιθετικα που ηταν στα 20 μου και στα 16 μου.
αλλα και παλι οταν φτανω τις 20 ωρες χωρις μπανιο το μαλλι απο την πολυ λαδιλα εχει μια οψη σαν να εριξες ελαιολαδο πανω και το πασαλειψες,δειχνει σαν να εχω 2 εβδομαδες να κανω μπανιο
 

tasos33

Well-Known Member
Σ ε εμενα αυτη η εντονη λαδιλα εχει ξεκινησει τα τελευταια τρια χρονια περιπου και ειναι 38.

λογω ηλικιας τωρα(37) σε εμενα εχει καλμαρει η κατασταση,δεν ειναι το ιδιο επιθετικα που ηταν στα 20 μου και στα 16 μου.
αλλα και παλι οταν φτανω τις 20 ωρες χωρις μπανιο το μαλλι απο την πολυ λαδιλα εχει μια οψη σαν να εριξες ελαιολαδο πανω και το πασαλειψες,δειχνει σαν να εχω 2 εβδομαδες να κανω μπανιο
 

Gibik

Active Member
Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι πως ή λαδιλα αυτή προκύπτει από φλεγμονή στο δέρμα, το μέλος @Gibik χρησιμοποιώντας βρωμελαΐνη έχει εξαφανίσει την λαδιλα για πολλές μέρες. Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω να δούμε αν έχει επίδραση και σε μένα.
"Bromelain
(Υψηλής Ισχύος)
Το Bromelain αποτελεί ένζυμο που προέρχεται από μίσχο του φρέσκου ανανά και είναι ευρέως γνωστό ως πεπτικό ένζυμο. Βοηθάει στην πέψη λιπαρών και υψηλής πρωτεΐνικής σύνθεσης γευμάτων. Πρόσφατες έρευνες ωστόσο, έχουν στρέψει το ενδιαφέρον της επιστημονικής κοινότητας στην χρήση του Bromelain ως συμπλήρωμα διατροφής για την αντιμετώπιση των αθλητικών κακώσεων (ιδιαίτερα των διαστρεμμάτων). Ως μηχανισμός δράσης του Bromelain προτείνεται η τροποποίηση της φλεγμονώδους απόκρισης, μέσω τόσο της αναστολής παραγωγής προσταγλανδινών που προάγουν την φλεγμονή, όσο και μέσω της ευόδωσης παραγωγής των προσταγλανδινών με αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες.

Για την ενίσχυση της δράσης του δύναται να συγχορηγηθεί με κουρκουμίνη (turmeric), για τον λόγο αυτό πολλοί ιατροί προτείνουν τη λήψη και των δύο σκευασμάτων ταυτόχρονα. Το Bromelain φαίνεται ότι βοηθά στην απορρόφηση της κουρκουμίνης, που αποτελεί το δραστικό συστατικό του Turmeric.

Για την εξασφάλιση της αποτελεσματικότητας του προϊόντος απαιτούνται συγκεκριμένα επίπεδα ενζυμικής δραστικότητας, που ανέρχονται στις 2000 GDU (gelatin-dissolving units) ανά γραμμάριο. Για τον λόγο αυτό πρέπει να χρησιμοποιούνται προϊόντα που εξασφαλίζουν τα ανωτέρω αναγραφόμενα επίπεδα ενζυμικής δραστικότητας, όπως το Bromelain της Lamberts.
https://www.acropolispharmacy.gr/gr/el/products/lamberts-bromelain-400mg-60caps

Μου είναι γνωστή η βρομελέν αποό το 2006 όπου εμπεριεχόταν σε ένα επιτυχημένο συμπλήρωμα διατροφής για τα μαλλιά...
Τώρα σε εμένα σκέτη η βρομελέν με 2 χάπια την ημέρα εξαλείφει τη λιπαρότητα, σε σημείο να μην λουστώ μέχρι 5 ημέρες, το δοκίμασα, αυτό το αναφέρω για να περιγράψω το αποτέλεσμα της βρομελέν και φυσικά όχι ότι λουζομαι κάθε 5 ημέρες. Η βρομελέν παίζει με βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος και δεν πρέπει να παίρνεται με πράγματα που κάνουν το ίδιο πράγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

guru_gr

Member
@kapa στην δίκη μου περίπτωση το h&S δεν μου έκανε πολλά πράγματα (2 μπουκάλια μετά).
Mιας και μιλάμε για την εταιρία, ξέρει κάνεις γιατί σταμάτησε αυτά τα δυο προϊόντα/λοσιόν;
"Extra Thickening Treatment και το EXTRA STRENGTHENING TONIC" https://gr.pinterest.com/pin/563161128378875011/?autologin=true

@Gibik Ποιας εταιρίας την Βρωμελαινη πήρες; μου ακούγεται ενδιαφέρον σαν συμπλήρωμα!
 
Ούτε σε 1000 χρόνια δεν πρόκειται να βρεθεί η λύση ειδικά τώρα με τον κοροναϊο όλες οι φαρμακευτικες εταιρίες ασχολούνται να βρουν το εμβόλιο.
 
Μπλουζα