head and shoulders

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Λοιπον, απο περιεργεια να πω οτι κοιταξα τα συστατικα και του Ultrex, και περιεχει κι αυτο zinc!

Το ultrex το χρησιμοποιουσα 8 χρονια.
δευτερη η τριτη μερα εφυγαν ολες οι νυφαδες απο το κεφαλι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Briner

Active Member
Εγώ με Ούλτρεξ λούζομαι, εναλλάξ με το Ρεβίβοτζεν. Όλα τα έκδοχα του Ούλτρεξ έχουν ψευδάργυρο.
 

Salvadore

Member
εχω τρομερο προβλημα με την λιπαροτητα,λουζομαι και μετα απο λιγες ωρες το κεφαλι μου παλι αρχιζει και βγαζει λαδι...εχω δοκιμασει fungoral,ducray,ενα αλλο με τσουκνιδα και δεν κανουν τπτ! η λιπαροτητα ειναι ιδια! θα δοκιμασω κι εγω το συγκεκριμενο αν και δεν πιστευω να κανει τπτ! βαρεθηκα με αυτη τη λιπαροτητα,δεν εχω δει σε αλλον ανθρωπο τετοιο πραγμα. :(
 
Φίλε salvadore,

το fungoral το αφήνεις κανα 2-3 λεπτο στο κεφάλι σου;
Μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις δει αποτελέσματα γιατί είναι πολύ δυνατό σαμπουάν, καθαρίζει πολύ βαθιά, εγώ που έχω λιπαρό δέρμα και χρησιμοποιώ το fungoral 2 φορές τη βδομάδα είμαι ευχαριστημένος όσον αφορά την αποτελεσματικότητά του ως σαμπουάν!
Μπορείς να το περάσεις και 2ο χέρι, πρώτο χέρι στα γρήγορα ίσα ίσα για να φύγει η πολύ λιπαρότητα και μετά 2ο χέρι το αφήνεις και παραπάνω χρόνο συνολικά όχι πάνω από 3 λεπτά (νομίζω είναι ο χρόνος που λένε οι οδηγίες).
 

athenian

Well-Known Member
Υπάρχει και το libroman που είναι λίγο πιο χαλαρό σε χημικά από το fungoral αν θέλει κάποιος να δοκιμάσει.
 

Salvadore

Member
Το αφηνω σιγουρα δυο λεπτα και κανω και μασαζ συγχρονως,αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα,φοραω κ τον μπερε λογω στρατου και η λαδιλα απ το κεφαλι κατευθειαν ακουμπαει στα μαλλια κ πασαλειβονται!
 

mikegad

Well-Known Member
Το fungoral αν δεν κάνω λάθος ,πιο έμπειρα μέλοι έλεγαν να μένει 10 λεπτά

Θα βοηθήσει αρκετά το head and shoulders του πρώτου post στην λαδίλα σίγουρα
απλά προσοχή μην το γυρίσει σε ξηροδερμία
 

Salvadore

Member
Απ την κλινικη που εκανα μμ μου ειπαν να λουζομαι με σαμπουαν απο φαρμακειο και σε καμια περιπτωση απ αυτα του εμποριου στα σουπερ μαρκετ γιατι δεν καθαριζουν καλα! Οι αποψεις διιστανται :(
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
σημερα μιας και περασα απο σουπερ μαρκετ κοιταξα ολη την σειρα.
8 διαφορετικα εξωφυλλα.
λεμονι,αμυγδαλο,μουσακα,παστιτσιο :p και δεν θυμαμαι και τι αλλο.
κοι οι 2 τυποι ψευδαργυρου παρον.
υποψιν οτι το εχω βρει και 3,5 ευρω το ενα.
και 1+1 δωρο. 2,5 ευρω το ενα δηλαδη
 

Briner

Active Member
Το Fungoral μπορεί να χρησιμοποιείται έως 2-3 φορές την εβδομάδα μόνο για το αρχικό διάστημα μιας θεραπείας. Σίγουρα πάντως, όχι πάνω από μήνα (και πολύ λέω). Από κει και πέρα η χρήση του πρέπει να είναι πιο προσεκτική. Προσωπικά το χρησιμοποιώ μια φορά την εβδομάδα, αν και θα ήταν πιο ασφαλές κάθε 10-15 ημέρες.
 

Salvadore

Member
το πηρα κι εγω! αντε να δουμε τι θα κανει κι αυτο... επισης ολα γραφουν κατα της ξηροδερμιας ρε παιδια :/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LOK

Member
Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου..., έχω υπερβολική λιπαρότητα σε εκνευριστικό βαθμό.. Λούζομαι κάθε μέρα και πλένω το πρόσωπό μου extra κάθε πρωί-βράδυ. Παρόλα αυτά η λιπαρότητα ξαναεμφανίζεται μετα απο 2-3 ώρες...
Έχω δοκιμάσει αρκετά σαμπουάν όπως fungoral, ultrex, head and solders, korres, t-gel κ.α.
Κανένα απο αυτά δεν μου σταμάτησε την λιπαρότητα, το μόνο που την περιόρισε για 6-7 ώρες ήταν το ultrex αυτό: http://www.hondoscenter.gr/products/man/skin-care/cosmetics/c300-ultrex/4395-oil-control-refresh
όμως μετά απο λίγο καιρό νομίζω πως σταμάτησε η παραγωγή του και την θέση του πήρε η νέα γενιά ultrex για λιπαρά, που δεν μου άρεσε...
Το head & solders όταν το είχα δοκιμάσει μετά απο κάποιο διάστημα μου δημιούργησε άσπρες νυφάδες.. Προχθές αγόρασα το head & solders με αλόη βέρα και τώρα το δοκιμάζω.

Το θέμα όμως δεν είναι η μάρκα των σαμπουάν, αλλα είναι η ποσότητα του zinc που περιέχουν.., εκεί νομίζω οτι βρίσκεται το 'κόλπο' για την λιπαρότητα...
Απ'ότι έχω καταλάβει το zinc βοηθάει πολύ στην αντιμετώπιση της λιπαρότητας, σε τέτοιο σημείο που με έκανε να σκέφτομαι να πάρω κάψουλες με zinc για oral χρήση. Μετά όμως θυμήθηκα οτι είχα διαβάσει κάποια συζήτηση εδώ στο forum μετάξύ Kapamaru και Tropheus όπου έγραφαν πως το zinc (ψευδάργυρος) ανεβάζει την τεστοστερόνη με αποτέλεσμα την τριχόπτωση...
Αυτά απο εμένα... εσείς τί λέτε?
 

Salvadore

Member
παιδια ξαναρωταω ειστε σιγουροι οτι αυτα τα σαμπουαν των souper markets καθαριζουν καλα?? γτ εμενα μου ειπαν απ την κλινικη να λουζομαι με σαμπουαν κατα της λιπαροτητας απο φαρμακειο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Salvadore είπε:
παιδια ξαναρωταω ειστε σιγουροι οτι αυτα τα σαμπουαν των souper markets καθαριζουν καλα?? γτ εμενα μου ειπαν απ την κλινικη να λουζομαι με σαμπουαν κατα της λιπαροτητας απο φαρμακειο.

αυτο εσυ θα το κρινεις.
δεν ειναι ολα τα σαμπουαν του φαρμακειου ιδια και δεν ειναι ολα τα σαμπουαν των σουπερ μαρκετ ιδια.
το συγκεκριμενο καθαριζει καλα
 

Salvadore

Member
μου ειχαν πει οτι μπορει να σου δινουν την αισθηση οτι καθαριζουν καλα ,αλλα δεν καθαριζουν..εμενα ολα το ιδιο μου φαινονται οτι καθαριζουν..η λιπαροτητα ειναι λιπαροτητα και δεν αλλαζει
 

Prosim

Member
Παίδες, πήρα (ψιλό στην τύχη, επειδή διάβασα δω ότι όλα έχουν τα ίδια συστατικά) αυτό με το αμύγδαλο, που γράφει "κατά της ξηροδερμίας" - σε άλλα δεν το έγραφε... Απογοητεύτηκα γιατί δεν δίνει καθόλου μα καθόλου όγκο. Τα νιώθω καθαρά και λαμπερά, αλλά είναι πολύ μαλακά και χωρίς, όπως ανέφερα, όγκο. Με το Syoss growth factor (caffeine) αφάνιαζαν και με 2-3 φςςςς λακ ήμουνα έτοιμος με μαλλί βούρτσα. Μετά το Head and shoulders δεν σηκωνόντουσαν με τίποτα (λες και είδαν την Βασιλειάδου γυμνή)... Σκέφτομαι μήπως φταίει που πήρα "κατά της ξηροδερμίας" και τα μαλάκωσε τόσο, θα δοκιμάσω και το κανονικό, το σκέτο, μπας και...

Παρόμοια "συμπτώματα" κάνας άλλος;

Άσχετο, έχετε βάλει καμιά ρύθμιση στο φόρουμ για το λεξιλόγιο; Γράφω "μα-Λ-ακά" και το μετατρέπει σε "μακακά" αυτόματα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Prosim είπε:
Παίδες, πήρα (ψιλό στην τύχη, επειδή διάβασα δω ότι όλα έχουν τα ίδια συστατικά) αυτό με το αμύγδαλο, που γράφει "κατά της ξηροδερμίας" - σε άλλα δεν το έγραφε... Απογοητεύτηκα γιατί δεν δίνει καθόλου μα καθόλου όγκο. Τα νιώθω καθαρά και λαμπερά, αλλά είναι πολύ μακακά και χωρίς, όπως ανέφερα, όγκο. Με το Syoss growth factor (caffeine) αφάνιαζαν και με 2-3 φςςςς λακ ήμουνα έτοιμος με μαλλί βούρτσα. Μετά το Head and shoulders δεν σηκωνόντουσαν με τίποτα (λες και είδαν την Βασιλειάδου γυμνή)... Σκέφτομαι μήπως φταίει που πήρα "κατά της ξηροδερμίας" και τα μαλάκωσε τόσο, θα δοκιμάσω και το κανονικό, το σκέτο, μπας και...

Παρόμοια "συμπτώματα" κάνας άλλος;

ειναι ολα ιδια τα Head and shoulders,αλαζει η μπροστινη ετικετα αλλα εχουν τα ιδια συστατικα,εχω δοκιμασει τα μισα και εχουν την ιδια συμπεριφορα στο μαλλι και δερμα


Prosim είπε:
Άσχετο, έχετε βάλει καμιά ρύθμιση στο φόρουμ για το λεξιλόγιο; Γράφω "μα-Λ-ακά" και το μετατρέπει σε "μακακά" αυτόματα.

ειναι φιλτρο του φορουμ ;)
 

Reve

Active Member
Prosim είπε:
Παίδες, πήρα (ψιλό στην τύχη, επειδή διάβασα δω ότι όλα έχουν τα ίδια συστατικά) αυτό με το αμύγδαλο, που γράφει "κατά της ξηροδερμίας" - σε άλλα δεν το έγραφε... Απογοητεύτηκα γιατί δεν δίνει καθόλου μα καθόλου όγκο. Τα νιώθω καθαρά και λαμπερά, αλλά είναι πολύ μακακά και χωρίς, όπως ανέφερα, όγκο. Με το Syoss growth factor (caffeine) αφάνιαζαν και με 2-3 φςςςς λακ ήμουνα έτοιμος με μαλλί βούρτσα. Μετά το Head and shoulders δεν σηκωνόντουσαν με τίποτα (λες και είδαν την Βασιλειάδου γυμνή)... Σκέφτομαι μήπως φταίει που πήρα "κατά της ξηροδερμίας" και τα μαλάκωσε τόσο, θα δοκιμάσω και το κανονικό, το σκέτο, μπας και...

Παρόμοια "συμπτώματα" κάνας άλλος;

Άσχετο, έχετε βάλει καμιά ρύθμιση στο φόρουμ για το λεξιλόγιο; Γράφω "μα-Λ-ακά" και το μετατρέπει σε "μακακά" αυτόματα.

Και σε μένα ακριβώς τα ίδια φίλε. Καθόλου όγκο. Και εγώ είχα αγοράσει αυτό κατά της ξηροδερμίας αλλά με απογοήτευσε στο θέμα όγκου. Το ίδιο μου συνέβη και με το Ultrex κατά της τριχόπτωσης. Τώρα παίρνω το pantene για καθαρά μαλλιά (ή κάπως έτσι) και είναι καλά. Σκεφτόμουν να το γύρναγα σε Nioxin σαμπουάν αλλά διάβασα ότι άλλαξαν τα συστατικά του και είναι μάπα.
 
τα h&s δεν εχουν sodium lauryl sulfate??
διαβασα ότι είναι κακό για τα μαλλιά και γενικότερα!

Κώδικας:
"When you use a shampoo that contains sulfates, you strip away more than dirt and excess oil from your scalp. You also remove natural oils that your hair needs to stay healthy"
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
θα ξεφυγω λιγο απο το θεμα της τριχοπτωσης.
αν εχετε συγκαει καπου,δοκιμαστε ενα ξεπλυμα με το head and shoulders και θα εκπλαγειτε!!!!!
απλα βγαζω το καπελο :hailing
 
Μπλουζα