hé shǒu wū

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
1282008610648_hz-myalibaba-web3_494.jpg

Το hé shǒu wū (a.k.a. Fallopia multiflora ή Fo-ti) είναι ένα φυτό που ευδοκιμεί στην κεντρική και νότια Κίνα και χρησιμοποιείται στην παραδοσιακή Κινεζική Ιατρική για διάφορες χρήσεις.

Χρησιμοποιείται κυρίως η επεξεργασμένη ρίζα του φυτού για παθήσεις όπως φυματίωση, φλεγμονές προστάτη, δυσκοιλιότητα, υψηλή χοληστερόλη, αθηροσκλήρωση, σεξουαλική δυσλειτουργία, αϋπνίες, γκρίζα μαλλιά, τριχόπτωση όπως επίσης και ως τονωτικό για νεφρά, συκώτι, αίμα, μύες, τένοντες. παραδοσιακά χρησιμοποιείται ως αντιγηραντικό.

Η δράση του φαίνεται ότι έχει να κάνει με οιστρογονική δραστηριότητα των συστατικών του, παρ' όλα αυτά δεν υπάρχουν στοιχεία από μελέτες σε ανθρώπους.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί τοπικά και σε λήψη από το στόμα, η παγίδα είναι ότι σε oral χρήση μπορεί να προκαλέσει σε κάποιους ηπατοτοξικότητα - ηπατίτιδα που δεν είναι καθόλου αστείο.

Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε τοπικά σκευάσματα, είτε έτοιμα είτε σε ιδιοκατασκευή και τα αποτελέσματα είναι αρκετά θετικά. Επανέκφυση, αύξηση διαμέτρου τρίχας και αλλαγή χρωματισμού τρίχας (ειδικά αυτό μου έκανε εντύπωση) είναι αποτελέσματα που είδα μετά από σεβαστό χρονικό διάστημα. Είναι, απ΄ότι φαίνεται, ένα τονωτικό που στα μαλλιά έχει επίδραση αλλά βέβαια αυτό θα αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Κάποιοι που το χρησιμοποίησαν ορκίζονται στο όνομα του και το θεωρούν ισάξιο ή καλύτερο από Finasteride και κάποιοι άλλοι δεν είδαν αξιοσημείωτη βελτίωση.

Αν κάποιος θέλει να το συμπεριλάβει στη θεραπεία του έχει αρκετές επιλογές διότι κυκλοφορούν πολλά προϊόντα που το έχουν στην σύνθεσή τους, το θέμα είναι η περιεκτικότητα του φυτού που έχουν. Επειδή ο καθένας είναι μοναδικός δεν θέλουμε όλοι την ίδια δόση, κάτι που περιπλέκει τα πράγματα, για παράδειγμα υπάρχει άνθρωπος που από τοπική χρήση είχε ελαφριά γυναικομαστία.

Μια αρχή για ιδιοκατασκευή είναι να πάρουμε αυτό και να χρησιμοποιούμε 2 σταγόνες extract σε μια κουταλιά της σούπας aloe vera gel καθημερινά και εφαρμογή στο τριχωτό τοπικά. Φυσικά αν υπάρχουν ερεθισμοί ή παρενέργειες σταματάμε μαχαίρι.

Μια από τις αμέτρητες lotion που το περιέχουν είναι αυτή και αυτή.

Καταλαβαίνετε ότι από τη στιγμή που πάμε σε φυσικές λύσεις πλέουμε σε αχαρτογράφητα νερά με ότι συνεπάγεται αυτό σε κινδύνους (και ελπίδα!).

Αποποιήση ευθύνης: Δεν είμαι ιατρός ούτε έχω σχέση με το ιατρικό κλάδο και οι ενημερώσεις/συμβουλές που δίνω δεν έχουν τέτοιο υπόβαθρο. Ότι και αν αποφασίσετε για θεραπεία παρακαλώ πρώτα συμβουλευτείτε έναν πτυχιούχο ιατρό πριν προχωρήσετε και μην αναλαμβάνετε πρωτοβουλίες. Το Fo-ti μπορεί να προκαλέσει μόνιμες βλάβες στο συκώτι σε λήψη από το στόμα, δεν ξέρουμε ούτε τις συνέπειες ούτε ασφαλή δοσολογία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Atermon

Member
Μου κάνει εντύπωση ότι είδες επανέκφυση από κάτι φυτικό. Πόσο καιρό το χρησιμοποιείς;
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Atermon είπε:
Μου κάνει εντύπωση ότι είδες επανέκφυση από κάτι φυτικό
Σε φυτά ότι θες υπάρχει (και δηλητήρια) το θέμα είναι ποιος κάθεται να ασχοληθεί.

Atermon είπε:
Πόσο καιρό το χρησιμοποιείς;
Ενάμισι χρόνο με διακοπτόμενη χρήση.
 

hairz

New Member
Mπραβο ρε soltareno>
Φανταζομαι ηπατιτιδα θα παθουν οσοι εχουν ΗΔΗ
προβλημα με το συκωτι και τετοια βοτανα το κανουν να λειτουργει>
Οποτε πρεπει να ξεκιναs με καλο συκωτι ωs βαση>
Το ιδιο συμβαινει και με το συμφυτο>Καποιοι δεν μπορουν λογω του συκωτιου τουs
να το αφομοιωσουν>

Το συγκεκριμενο βοτανο δεν το εχω δει να παιζει σε καταστηματα με βοτανα και μπαχαρικα>
Γενικα τα κινεζικα >

Βtw εισαι θεοs που το εγραψεs ετσι στον τιτλο>
 

Άκης

Administrator
hairz είπε:
Βtw εισαι θεοs που το εγραψεs ετσι στον τιτλο
Με το που είδα τον τίτλο σκέφτηκα ότι κάποιο bot από Κίνα μεριά έκανε post :)

Ωραίος Soralteno αν και δεν ξέρω κατά πόσο μια λοσιόν μπορεί να φέρει καλύτερα αποτελέσματα από το να το πίνεις πχ (το κάθε φυτό).
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το fo ti θα το δοκιμασω και σε τοπικο και σε χαπι.
ειναι καθ οδον αυτο http://www.iherb.com/Nature-s-Answer-Fo-Ti-Cured-Root-Organic-Alcohol-Extract-2-fl-oz-60-ml/5213
και σε αναμονη αυτο http://www.ebay.com/itm/Natures-Way-Fo-Ti-Root-100-Caps-He-Shou-Wu-610-mg-/131187425573?pt=US_Dietary_Supplements_Nutrition&hash=item1e8b614125
 

langweilig

New Member
πάντως όλα αυτά που σου έκανε στο μαλλί πολύ καλο για νάνε αληθινό, μακάρι να είναι έτσι.
 

Stripar

Established Member
Bsy Noni Black Hair Magic Shampoo with Shǒu He Wu

http://en.megahbeauty.com/product/p61513.aspx

Δεν ξέρω άν δουλεύει το ίδιο με τις λοτιον , χάπι...αξίζει όμως μια δοκιμή
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
placebo είπε:
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κ σε γυναίκα?

Νομίζω πως ναι, αλλά με προσοχή (δηλ σε συνεργασία με ιατρό εμπιστοσύνης)


Άκης είπε:
Ωραίος Soralteno αν και δεν ξέρω κατά πόσο μια λοσιόν μπορεί να φέρει καλύτερα αποτελέσματα από το να το πίνεις πχ (το κάθε φυτό).

τείνω να πιστέψω ότι τα oral δεν συγκρίνονται με τα topical σε αποτέλεσμα.


Stripar είπε:
Bsy Noni Black Hair Magic Shampoo with Shǒu He Wu

http://en.megahbeauty.com/product/p61513.aspx

Δεν ξέρω άν δουλεύει το ίδιο με τις λοτιον , χάπι...αξίζει όμως μια δοκιμή

δες και αυτο: http://www.aubrey-organics.com/ProductInfo/4001.aspx
 
Soralteno είπε:
1282008610648_hz-myalibaba-web3_494.jpg

Το hé shǒu wū (a.k.a. Fallopia multiflora ή Fo-ti) είναι ένα φυτό που ευδοκιμεί στην κεντρική και νότια Κίνα και χρησιμοποιείται στην παραδοσιακή Κινεζική Ιατρική για διάφορες χρήσεις.

Χρησιμοποιείται κυρίως η επεξεργασμένη ρίζα του φυτού για παθήσεις όπως φυματίωση, φλεγμονές προστάτη, δυσκοιλιότητα, υψηλή χοληστερόλη, αθηροσκλήρωση, σεξουαλική δυσλειτουργία, αϋπνίες, γκρίζα μαλλιά, τριχόπτωση όπως επίσης και ως τονωτικό για νεφρά, συκώτι, αίμα, μύες, τένοντες. παραδοσιακά χρησιμοποιείται ως αντιγηραντικό.

Η δράση του φαίνεται ότι έχει να κάνει με οιστρογονική δραστηριότητα των συστατικών του, παρ' όλα αυτά δεν υπάρχουν στοιχεία από μελέτες σε ανθρώπους.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί τοπικά και σε λήψη από το στόμα, η παγίδα είναι ότι σε oral χρήση μπορεί να προκαλέσει σε κάποιους ηπατοτοξικότητα - ηπατίτιδα που δεν είναι καθόλου αστείο.

Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε τοπικά σκευάσματα, είτε έτοιμα είτε σε ιδιοκατασκευή και τα αποτελέσματα είναι αρκετά θετικά. Επανέκφυση, αύξηση διαμέτρου τρίχας και αλλαγή χρωματισμού τρίχας (ειδικά αυτό μου έκανε εντύπωση) είναι αποτελέσματα που είδα μετά από σεβαστό χρονικό διάστημα. Είναι, απ΄ότι φαίνεται, ένα τονωτικό που στα μαλλιά έχει επίδραση αλλά βέβαια αυτό θα αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Κάποιοι που το χρησιμοποίησαν ορκίζονται στο όνομα του και το θεωρούν ισάξιο ή καλύτερο από Finasteride και κάποιοι άλλοι δεν είδαν αξιοσημείωτη βελτίωση.

Αν κάποιος θέλει να το συμπεριλάβει στη θεραπεία του έχει αρκετές επιλογές διότι κυκλοφορούν πολλά προϊόντα που το έχουν στην σύνθεσή τους, το θέμα είναι η περιεκτικότητα του φυτού που έχουν. Επειδή ο καθένας είναι μοναδικός δεν θέλουμε όλοι την ίδια δόση, κάτι που περιπλέκει τα πράγματα, για παράδειγμα υπάρχει άνθρωπος που από τοπική χρήση είχε ελαφριά γυναικομαστία.

Μια αρχή για ιδιοκατασκευή είναι να πάρουμε αυτό και να χρησιμοποιούμε 2 σταγόνες extract σε μια κουταλιά της σούπας aloe vera gel καθημερινά και εφαρμογή στο τριχωτό τοπικά. Φυσικά αν υπάρχουν ερεθισμοί ή παρενέργειες σταματάμε μαχαίρι.

Μια από τις αμέτρητες lotion που το περιέχουν είναι αυτή και αυτή.

Καταλαβαίνετε ότι από τη στιγμή που πάμε σε φυσικές λύσεις πλέουμε σε αχαρτογράφητα νερά με ότι συνεπάγεται αυτό σε κινδύνους (και ελπίδα!).

Αποποιήση ευθύνης: Δεν είμαι ιατρός ούτε έχω σχέση με το ιατρικό κλάδο και οι ενημερώσεις/συμβουλές που δίνω δεν έχουν τέτοιο υπόβαθρο. Ότι και αν αποφασίσετε για θεραπεία παρακαλώ πρώτα συμβουλευτείτε έναν πτυχιούχο ιατρό πριν προχωρήσετε και μην αναλαμβάνετε πρωτοβουλίες. Το Fo-ti μπορεί να προκαλέσει μόνιμες βλάβες στο συκώτι σε λήψη από το στόμα, δεν ξέρουμε ούτε τις συνέπειες ούτε ασφαλή δοσολογία.

Με όλο το σεβασμό, το fallopia multiflora (συστατικό του Fulfix(!) εκτός των άλλων) είναι ακόμα μια από τις χιλιάδες απάτες που δεν έχουν καμία επίπτωση στα μαλλιά αλλά μόνο στην τσέπη των φαλακρών. Εαν είχε την παραμικρή ωφέλεια θα το γνωρίζαμε όλοι, και οι κατασκευαστές λοσιόν με βάση το χόρτο αυτό θα ήταν πρωτοσέλιδα στους NYT και βέβαια δισεκατομμυριούχοι.
Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία προστασία του καταναλωτικού κοινού από τέτοιες μαζικές απάτες, που είναι πθανόν να έχουν και άγνωστες πολύ οδυνηρές παρενέργειες.

Οπότε όπως λένε οι αμερικάνοι, "Buyer Beware"!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω μια εβδομαδα που ξεκινησα fo ti σε χαπι
εχει ανεβει η λιμπιντο,μπορει και να ετυχε μπορει και οχι,σε 2 με 3 εβδομαδες θα ξεκαθαρισει αυτο
ακομα δεν ξερω τιποτα.
μπορει να μου κανει παρενεργεις και να σταματησω.
μπορει να μου μειωσει τριχοπτωση.
μπορει να μην μου μειωσει τριχοπτωση.
μπορει να παρει χρωμα το μαλλι(το πιο δυσκολο)
μπορει και οχι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Soralteno είπε:
kapa είπε:
εχω μια εβδομαδα που ξεκινησα fo ti σε χαπι

Να προσέχεις το θέμα του συκωτιού.

το εχω στα υποψιν.
αν το συνεχισω θα κανω τεστ στο συκωτι για να δω που βρισκομαι.
αν ομως.
προς το παρον η λιμπιντο εχει αυξηθει και δεν μιλαω για αυθυποβολες αλλα για στυσεις μετα τον υπνο που πρεπει να εισαι jedi για να μπορεσεις με την δυναμη του μυαλου.
αυτο βεβαια δεν ειναι απαραιτητα καλο,ετσι κανει και η φιναστεριδη στην αρχη και μετα γυριζει τουμπα αντιστροφο
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
προς το παρον η λιμπιντο εχει αυξηθει και δεν μιλαω για αυθυποβολες αλλα για στυσεις μετα τον υπνο που πρεπει να εισαι jedi για να μπορεσεις με την δυναμη του μυαλου.
αυτο βεβαια δεν ειναι απαραιτητα καλο,ετσι κανει και η φιναστεριδη στην αρχη και μετα γυριζει τουμπα αντιστροφο

Προς το παρόν, πες στον περίγυρο να φοράει τσίγκινα σωβρακάκια.
:huh:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Soralteno είπε:
kapa είπε:
προς το παρον η λιμπιντο εχει αυξηθει και δεν μιλαω για αυθυποβολες αλλα για στυσεις μετα τον υπνο που πρεπει να εισαι jedi για να μπορεσεις με την δυναμη του μυαλου.
αυτο βεβαια δεν ειναι απαραιτητα καλο,ετσι κανει και η φιναστεριδη στην αρχη και μετα γυριζει τουμπα αντιστροφο

Προς το παρόν, πες στον περίγυρο να φοράει τσίγκινα σωβρακάκια.
:huh:

ναι θα τους πω να πανε τοιχο τοιχο :21m:
η δοσολογια που εχει το κουτι ειναι 600mg.
προς το παρον παω με την μιση 300mg μια καψουλα.
αν δω και τα παει καλα,δεν θα το βαλω τοπικο,θα το πιω και το αποσταγμα που εχω για τους κροταφους.
τα εχω και τα 2 που προανεφερα
 
Μπλουζα