Georgex6 & φιναστεριδη επεισοδιο 2014

Georgex6

Well-Known Member
Αυτο το ποστ γινετε μονο για πληροφορηση των μελων δε θελω να φοβησω το κοσμο απλα να μοιραστω την ιστορια μου και να βοηθησω τα μελη με την εμπειρια μου

(λιγα λογια λοιπον για μενα οι πιο παλοι μπορει να με θυμουνται)

Λοιπον οπως εχω ξαναγραψει και στο παρελθον ξεκινησα φιναστεριδη τον απριλη του 2007 στα 25 μου
η τριχοπτωση μου ξεκινησε στα 19 και συνεχισε πολυ επιθετικα, στα 24 ξεκινησα regaine πρωι βραδυ που ομως μονη της δεν εκανε κατι.
Ετσι στραφηκα στη φιναστεριδη, απο την αρχη που τη ξεκινησα ειδα αποτελεσμα, πανω στο χρονο το αποτελεσμα ηταν πλεον ορατο και πολυ καλο,
εκεινο ομως το καλοκαιρι του 2008 (αυγουστος) εγινε κατι που με σημαδεψε.Εχοντας κανει ενα χειρουργειο στη μυτη το οποιο οταν βγηκα με ειχε κανει πιο αδυναμο, φευγω κατευθειαν για διακοπες συνεχιζοντας κανονικα την φιναστεριδη, ξεκιναω ξενυχτια σε καθημερινη βαση ταλαιπωρω τον βεβαρυμενο οργανισμο μου ωσπου τη τελευταια μερα πριν φυγω
εχοντας κοιμηθει ελαχιστες ωρες ξυπναω με κατι που εγινε στο σπιτι ,θυμαμαι πλενω τα δοντια μου παιρνω το χαπι και τοτε με πιανει μια πολυ εντονη στεναχωρια ενα πλακωμα ενας πονος στο στηθος να θελω να κλαψω.Τρομαξα παρα πολυ γυρισα αρον αρον στην αθηνα ψαχτηκα με γιατρους οι οποιοι δε μου δωσαν να καταλαβω τι επαθα ρωτησα αν φταιει η φινα γιατι ηταν το μοναδικο φαρμακο που επαιρνα, με ειχε πιασει ενα πραγμα δε μπορουσα σε σκοτεινες αιθουσες πχ cinema και γενικα τη κλεισουρα τελος παντων σταματαω τη φινα για κανα δυο μηνες ξεκιναω προπονησεις μπαλα γυμναστηρια κλπ κλπ το ξεπερναω.
Επισης ξανασυνεχιζω φιναστεριδη κανονικα, τη φιναστεριδη την πηγα σερι χωρις να χασω ελαχιστες δοσεις για 4 χρονια.Το 2011 που ειμουν στρατο τη σταματησα για κανα 2 μηνες παλι γιατι ειχα προβληματα, και ψυχολογικα τοτε με τη κλεισουρα αλλα και σεξουαλικα με τη τωρινη κοπελα μου, που τοτε ημασταν στις αρχες, με αδυναμια στυσης ειδικα για 2 συνεχομενη σειρα αλλα και με αιμα στο σπερμα μετα απο σεξ,για το οποιο με πηγαν στο 401 να με εξετασουν μου εκαναν υπερηχους θυμαμαι σπερματογραφηση μου εδωσαν αντιβιωση και μου ειπαν να πινω νερα πολλα να καθαρισει.
Εχοντας περασει ολα αυτα εχοντας αρχισει να καταλαβαινω που και πως με πειραζει αυτο το φαρμακο ειπα να σταματησω το καθημερινο χαπι και να το παω στο μερα παρα μερα η και 3 φορες την εβδομαδα ετσι και γινετε απο το 2011 μεχρι και το 2013.Το μαλλι μου ομως λογω και του οτι δεν ειμουν τυπικος και με τη μινοξιδιλη σε συνδυασμο με αυστηρες διαιτες λογω ποδοσφαιρου δεν ηταν και στα καλυτερα του (οχι οπως πριν ξεκινησω).Ετσι φτανουμε στο περσι το σεπτεμβριο οπου λογω δουλειας δε κατεβαινω προπονησεις με καμια ομαδα ξεκιναω το γυμναστηριο πιο εντατικα παιρνω κιλα και βλεπω οτι το σωμα μου αντεχει τη φιναστεριδη πιο πολυ παιρνω προσκαρ για πιο οικονομια και ξεκιναω να κοβω με το ματι και να παιρνω καθημερινα 1μγ η και λιγοτερο αντε και καποια μερα την εβδομαδα να μην παρω προσεχω παραλληλα οταν εχω καποια στεναχωρια με κατι η οταν δεν εχω κοιμηθει καλα να μη το βαζω στο στομα μου.Ειδικοτερα μαιο ιουνιο ιουλιο παιζει να μην εχασα δοση και παραλληλα μινοξιδιλη καθε μερα 2 φορες.
Αυτο ηταν το μαλλι εφτασε σε παρα πολυ καλο επιπεδο λογω και της μινοξιδιλης ακομα και οι κροταφοι φουντωσαν με τριχακια γενικα πολυ ικανοποιημενος σχεδον ξεχναω το προβλημα μαλλια.
Τον Αυγουστο επειδη θα σταματαγα γυμναστηριο και θα εφευγα πολλες μερες διακοπες, ειχα πει θα σταματησω τελειως τη φινα και θα βαζω μονο καθε βραδυ μινοξιδιλη.
Φευγω λοιπον 2 αυγουστου με τη κοπελα μου παμε κυθηρα περναμε (χωρις να το περιμενουμε) εξαιρετικα καλα και επειδη δε καναμε και τα τρελα ξενυχτια και επειδη ενοιωθα πολυ καλα (μπαινω στο τρυπακι γιατι ειχα παρει μαζι μου) παιρνω 2,3 μερες φιναστεριδη.Τη τελευταια μερα πριν φυγουμε παιρνω 1 μγ. το βραδυ ομως με ποιανει μεσα στον υπνο μου ενα πλακωμα και σηκωνομαι κατα τις 5 η ωρα ειχα ασχημα συμπτωματα ηθελα να κλαψω και σκεφτομουν πολυ ασχημα δεν ηθελα να φυγω καταλαβαινα οτι δεν ειμαι ο εαυτος μου, ξυπναει η κοπελα μου με βλεπει της εξηγω προσπαθουμε να κοιμηθουμε παρεα και κοιμαμαι λιγες ωρες.
Φευγουμε την αλλη μερα πηγαινοντας για αλλο μερος δεν ξαναπηρα φυσικα τις επομενες μερες μου περασε αυτη η στεναχωρια εμεινε μια μικρη νοσταλγια.
Τελος παντων συνεχιζω τις διακοπες μου(τωρα χωρις τη κοπελα μου) χωρις να παιρνω φιναστεριδη κανοντας και συνεχομενα ξενυχτια και κακη ζωη παρολαυτα δε μου βγαζει κανενα προβλημα.Φτανουμε τωρα στο τριημερο 20-23 αυγουστου οπου πηγαινω για να τελειωσω τις διακοπες στο χωριο της κοπελας μου και εκει παλι ησυχα χωρις ξενυχτια και με ηρεμη ζωη ξαναπαιρνω φιναστεριδη 3 μερες συνεχομενες.
Γυρναω Αθηνα σαββατο 23 αυγουστου βραδυ και παω σπιτι μου να κοιμηθω μονος μου, κατα τις 5 η ωρα το βραδυ μες στον υπνο με ποιανει ενα πλακωμα στο στηθος ενας πονος μια στεναχωρια τρομερη να μη μπορω να κοιμηθω, Που ειμουνα Που ηρθα να θελω να φυγω, κριση πανικου και να μη μπορω να ενοχλησω κανεναν μεσα στο βραδυ μενω αυπνος και περιμενω να παει 8 η ωρα να παρω τηλ τους μοναδικους συγγενεις που υπηρχαν στην αθηνα και κοντα μου τους λεω την ιστορια το παω σερι χωρις υπνο ξερω οτι οσο περναει η ωρα θα ειμαι και χειροτερα αλλα δε μπορω να κανω τιποτα το πλακωμα και η στεναχωρια ηταν τρομερα και μολις πηγαινα να πεσω για υπνο πεταγομουνα σαν τρελος
τελος παντων τους λεω παμε στο νοσοκομειο, το χω ξαναπερασει αλλη μια φορα, να δουμε τι μπορει να γινει να κοιμηθω σημερα αυριο θα ειμαι καλυτερα.
Παμε στο νοσοκομειο με βλεπουνε 2 γιατροι ψυχιατρος και παθολογος τους λεω την ιστορια και μου λενε οτι εχεις προβλημα επειδη παιρνεις κατι που αποδεδειγμενα ξερεις οτι σε πειραζει μου λενε το κοβεις χθες ειναι τοξικο τοσα χρονια μπορει να σου εχει πειραξει το συκωτι και τις ορμονες μου εκαναν εξετασεις αιματος και μου βρηκαν ανεβασμενες τιμες στο συκωτι μου εγραψαν κατι εξετασεις μου δωσαν και ενα χαπι για να μπορεσω να κοιμηθω το βραδυ αν εχω προβλημα (το οποιο και δε πηρα) και εφυγα.
Καταλαβαινετε οτι εγινε ενας μικρος χαμος σπιτι το μαθε και η κοπελα μου και φρικαρε με εβαλαν να ορκιστω οτι δε θα ξαναπαρω ποτε και επειδη ο πατερας της κοπελας μου δουλευει σε νοσοκομειο και εχω προσβαση πηρε τις εξετασεις μου και κανονισε για την αλλη βδομαδα(γιατι τωρα λειπουν σε αδεια) να παω να με δουν καποιοι γιατροι ουρολογος κλπ κλπ και να κανω εξετασεις.Επισης αυριο μου χει κανονισει να παω να δω καποιο ψυχολογο.Χθες και προχθες δεν ειμουνα πολυ καλα σημερα εχοντας κοιμηθει και καλυτερα αισθανομαι καλυτερα.
Το θεμα ειναι τωρα να δω τι ειναι αυτο που με κανει ετσι, τι θα δειξουν οι εξετασεις και τι θα γινει με το μαλλι γιατι οταν θα ξεκινησει η φαγουρα και η τριχοπτωση θα μπω παλι στο τρυπακι της φινας εχω αποφασισει να ξεκινησω saw palmetto 320 και καποια αλλα φυτικα αλλα προς το παρον δε παιρνω τιποτα πρωτα εξετασεις και μετα καθοδηγηση απο γιατρο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Καταρχήν σου εύχομαι όλα να πάνε καλά φίλε Γιώργο.
Πραγματικά αν η αιτία για όλα αυτά είναι η φιναστερίδη θα είσαι μια από τις πολύ σπάνιες περιπτώσεις. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω διαβάσει πουθενά τέτοιου είδους συμπτώματα από φιναστερίδη αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ακόμα και για το συκώτι η φιναστερίδη δε θεωρείται επιβαρυντική. Βέβαια κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Αν θέλεις κάποια στιγμή να ανεβάσεις τα αποτελέσματα των εξετάσων να τα δούμε...
Μάλλον περισσότερο προς το ψυχολογικό κομμάτι θα έκλεινα...
 

giwrgos athina

Active Member
Kολοφαρμακο φιλε..Καλυτερα καραφλας παρα ανικανος και ολα τα αλλα που εμφανηζεις απο φινα..Εμενα μου θολωνε το μυαλο ουτε να σκεφτω δεν μπορουσα..Πλεον δεν κανω καμοια θεραπεια..Μονο μεταμοσχευσεις και τοπικ
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Δυσκολο George να ειναι εξ αιτίας της φιναστεριδη αυτο γιατι τέτοια συμπτώματα ειναι σπάνια (αλλα οχι ανήκουστα). Απο την αλλη εσύ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου, κανε τις εξετάσεις και ενημέρωσε μας αν βρεις άκρη.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Φιλε μου περαστικα. Εγω πιστευω εισαι ευαισθητος και σου δινει η κατασταση πολλα ψυχοσωματικα. Επισης, μεγα λαθος οι αυξομειωσεις στις δοσεις και το ξεκινα σταματα παρε μην παρεις κτλ κτλ. Δεν αφησες ποτε τις ορμονες σου να εναρμονιστουν στο χαπι και ειχες σκαμπανευασματα. Ηρεμησε, χαλαρωσε, κανε εξετασεις. Η φινα ακομη και σε δοση 2 ολοκληρα χαπια την ημερα προσκαρ επι 10 χρονια ουτε για αστειο δεν επηρεαζει συκωτι κτλ, φαντασου για 1 mg μονο. Οποιος στο ειπε ειναι ασχετος.
 

athenian

Well-Known Member
Φιλε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχεις καταθλιψη η οποια γινεται εντονοτερη κατα την διαρκεια των διακοπων.Δεν ξερω αν σου την εχει κανει η φιναστεριδη αλλα νομιζω οτι εχει συμβαλει κι αυτη.
 

gpeiraias

Member
Φίλε κόψτα τα κωλοφάρμακα και μην ακούς κανέναν.
Η αιματοσπερμία παίζει να είναι και απο μινοξιδίλη..Παρόμοια συμπτώματα με σφίξιμο στο στήθος , να μπαίνω σε μαγαζιά το βράδυ και να λέω στην κοπέλα μου πάμε να φύγουμε καθώς πάθαινα ένα πράγμα σαν κλειστοφοβία ..να περπατάω χαλαρά και να "μπουκώνω" καθώς και αίμα στο σπέρμα ξαφνικά... το οποίο έφυγε με αντιβίωση, είχα ενώ έπαιρνα μόνο μινοξιδίλη. Από τότε που την έκοψα όλα τα συμπτώματα εξαφανίστηκαν.Όλα καλά θα πάνε, απλά βάλε ένα Χ και πέτα τα όλα στα σκουπίδια....Μη μασάς τίποτα.
 

Georgex6

Well-Known Member
http://www.propeciahelp.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=38
"In general use, the following have been reported: breast tenderness and enlargement;DEPRESSION; allergic reactions including rash, itching, hives and swelling of the lips and face; problems with ejaculation; testicular pain; and, in rare cases, male breast cancer. You should promptly report to your doctor any changes in your breasts such as lumps, pain or nipple discharge. Tell your doctor promptly about these or any other unusual side effects."
 

Georgex6

Well-Known Member
Καλησπερα παιδια ηθελα να κανω ενα update με τη κατασταση μου σημερα
Καταρχην να πω οτι αρχες σεπτεμβριου πηγα σε ενα ουρολογο ο οποιος μου ειπε οτι δεν χρειαζονται εξετασεις και περαιτερω διερευνηση οι ορμονες σου γιατι απο τη στιγμη που αποφασισες να κοψεις το χαπι οι ορμονες θα επανελθουν στα φυσιολογικα μεσα σε ενα μηνα, επισης μου ελεγε οτι δε θα δειξουν κατι οι εξετασεις γιατι οι ορμονες υπαρχουν απλα εσυ με τη φιναστεριδη μπλοκαρεις ναι μεν τους υποδοχεις αλλα η ορμονη υπαρχει στο αιμα τελος παντων αν και δεν ειμουν απολυτως σιγουρος λεω γιατρος ειναι κατι καλυτερο θα ξερει
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν πως για τη φιναστεριδη δεν ηξερε οτι εχει εγκριθει για τη ΑΑ και ελεγε οτι οι δερματολογοι τη δινουν off label τελος παντων τον διορθωσα και μετα μου λεει το κορυφαιο οτι καλυτερα θα δουλεψει σαν τοπικο παρα σαν χαπι
τελος παντων αφου ειδα οτι δε βγαζω ακρη λεω οκ τη σταματαω και βλεπω πως θα παμε
Επισης ξεκινησα να βλεπω ενα ψυχολογο να δουμε τι εχει να μας πει κι αυτος ,στον οποιο μη με ρωτησετε εχω παει μονο 3 φορες δεν μου εχει πει κατι
λοιπον εχουμε και λεμε φιναστεριδη δεν εχω παρει ολο το Σεπτεμβριο και αν βαλουμε και τις πολυ λιγες μερες που πηρα τον αυγουστο ουσιαστικα το off μου ειναι στους 2 μηνες
Αρχες Σεπτεμβριου επειδη ακομα δεν ειμουνα παρα πολυ καλα και φοβομουνα να παρω κατι ηθελα ομως να βαζω κατι, πηρα palmogen spray(τοπικο saw palmetto) και εβαζα πρωι βραδυ, επειδη ομως ειναι λιγα ml και επειδη δεν εβαζα απο 6 ψεκασμους αλλα πολυ παραπανω μου τελειωσε στις 20 σεπτεμβριου.
Τοτε επειδη ενοιωθα και καλυτερα και κοιμομουν χωρις προβληματα ειπα να παω σε κατι πιο δυνατο και πηρα αυτο http://www.arkopharma.gr/index.php?page=produit&id_produit=43#.VClVUr6KUsY ελαιο κολοκυθας φυτικο dht blocker απο το οποιο παιρνω 1 με δυο καψουλες ημερησιως
Τελος αρχες οκτωμβριου θα ξεκινησω και καψουλες saw palmetto και η αγωγη μου θα ειναι μια καψουλα saw palmetto το πρωι και το απογευμα μια καψουλα pumpkin(κολοκυθοσπρου)
να σημειωσω οτι δεν βαζω καθολου μινοξιδιλη αυτο το διαστημα (σεπτεμβριος)
Παμε τωρα στα αποτελεσματα 1) στο μαλλι δυστηχως υπαρχει διαφορα προς το χειροτερο ενταξει δε καραφλιασα ουτε αραιωσα αλλα παρατηρω
α)Το μαλλι δε στρωνει δειχνει ατονο και δεν εχει φορμα σα να ειναι συνεχεια αλουστο
β)Στη hairline βλεπω πολλες σπασμενες τριχες δειγμα οτι κατι κακο γινετε εκει περα
γ)ωρες ωρες εχω τρελη φαγουρα που την ειχα ξεχασει πραγματικα
και τελος βγαζω ενα σπυρακι στο λαιμο μεγαλο με πειον και μετα απο λιγες μερες ξαναβγαζω σε αλλο μερος του λαιμου αλλο σπυρακι μεγαλο
που επισης δεν ειχα ποτε (ειχα μεγαλο προβλημα στο γυμνασιο)
Παμε τωρα στα ψυχολογικα καταρχην αυτο το πραγμα που επαθα οταν γυρισα που ειμουν σα χαμενος και δε μπορουσα να εγκλιματιστω ευτυχως εφυγε εχουν μεινει καποια υπολειματα και μπορει να με πιασει κατι κυριως το βραδυ πριν κοιμηθω αλλα ειναι πολυ μικρο και για πολυ λιγο επισης να αναφερω οτι δεν ειμαι και στη καλυτερη κατασταση λογω ανεργιας χρηματων κλπ κλπ (ειμαι κλεισμενος σε ενα σπιτι) παρολαυτα εχω δει τωρα που δε παιρνω φινα διαφορα στον υπνο ξεκουραζομαι κοιμαμαι πιο καλα και επισης διαφορα στις δυναμεις και αυτο μου βγαινει και στις προπονησεις.Οταν επαιρνα φιναστεριδη μετα απο μια εντονη μερα προπονησης μπορει να μη κοιμομουν βαθια και την επομενη μερα στη προπονηση να ειμουν ρακος αυτο δοξα το θεο εχει βελτιωθει αισθητα
τελος απο στυσεις εχουν επανελθει οι πρωινες και οι αυθορμητες δεν ξερω ποσo θα κρατησει αυτο απο τη στιγμη που θα μπει στη θεραπεια αυτη τη βδομαδα saw palmetto 320
Το πλανο μου ειναι να το παω με φυτικα οσο παει για να κρατηθω το επομενο update θα το κανω τελη οκτωβρη
υ.γ. δεν ειναι τοσο απλο να επιλεξεις καψουλες saw palmetto αυτο που θελουμε ειναι saw palmetto berry extract και οχι απο το φυτο το οποιο ειναι και πιο ακριβο δυστηχως
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dk1984

Member
εφτασα να παιρνω 3 καψουλες saw palmetto τελευταια εκανα εξετασεις και οι τρανσαμινασεις ειχαν ανεβει παρα πολυ αναγκαστηκα να κανω υπερηχο για να βεβαιωθω αν εχει γινει καποια ζημια.... Να σου πω οτι το διαστημα που το επαιρνα η διατροφη μου ηταν αψογη και οσο για το αλκοολ δεν ξερω τη σημαινει...Το επαιρνα αρκετο καιρο σχεδον ενα χρονο εναλλασοντας τισ δοσολογιες 2 με 3 καψουλες τη μερα γιατι ειναι και ακριβο...anyway οτι και να αποφασισεις σαν θεραπεια προσεχε με το palmetto και κανε καμια εξεταση μετα απο κανα εξαμηνο
 

dk1984

Member
Georgex6 είπε:
Γιατι έπαιρνες 3 κάψουλες ;;;
Δηλ ποσά mg συνολικά;

επαιρνα της palmogen 320mg x 3 μετα επεσα στις 2 προς το τελος πριν κανω της εξετασεις επειδη εβλεπα sides το κυριοτερο ηταν η μειωμενη λιπιντο . Ο λογος που το εκανα ηταν για πειραματισμο πριν αποφασισω αν θα αρχισω φινα.
George ισως εσενα να μην σε πειραξει ισως εγω να το παρακανα παντως αν ψαξεις στο ιντερνετ θα δεις καποια σιτε να μιλανε για παλμεττο και liver iflammatation ....Ο babarbea το μελος απο το hairlosshelp ειχε προτεινει 1 καψουλα παλμετο και 2 nettle root εγω μπορει να ξαναδοκιμαζα nettle root και τις καψουλες flax seed και οχι παλμετο
 

trixas94

Member
αυτο με το ελαιο κολοκυθας απο που το ακουσες και το δοκιμαζεις...επειδη κανει καλο στον προστατη ΄΄
 

giannis1991

Well-Known Member
α ρε γιωργαρε εγω φιλε θα σε συμβουλευσω αυτο που εκανα εγω....τα εκοψα ολα και ησυχασα...την παλευω με κανα ντερματσ και θα δουμε για χειρουργειο πιθο μετα...φιλε μετα απο αυτο το σοκ που επαθες μην την ξαναρχισεις...τπτ απο αυτα ...πολυ χειροτερα θα σε κανουν...εγω τραβηξα μεγαλο λουκι με τις στυσεις(να μου πεφτει την ωρα που το καναμε) που μονο η κοπελα μου το εμαθε επειδη αναγκαστηκα να της το πω και ενιωσα ντροπη...ειναι σα να σε βλεπει ανασφαλη και αδυναμο....κοψτα φιλε...τουλαχιστον τωρα ξερω οτι μπορει να συμπεριφερθω σαν αντρας και να εκτελεσω κανονικα τα καθηκοντα μου...τεςπα φιλε οτι νιωθεις οπως και να χει περαστικα και καλη επιτυχια σε οτι κανεις....
 

Georgex6

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά ενα σύντομο update θα κάνω για το μήνα οκτωμβριο το μήνα αυτό λοιπόν λόγω κακών οικονομικών δε πήρα τελικά palmetto τα μόνα συμπληρώματα ήταν μια με 2 κάψουλες απο το έλαιο Κολοκυθάς και επίσης παίρνω ενα συμπλήρωμα με σπιρουλινα & ιπποφαές (αυτό κυρίως για τη μπαλα) τέλη Οκτωβρίου ξανάρχισα μινοξιδιλη και σημερα αγόρασα palmogen palmetto ( αύριο πρωτο χάπι)
Παμε λοιπόν στα αποτελέσματα το μαλλί δυστυχώς ενώ δεν έχω εμφανή τριχόπτωση ούτε στο λούσιμο ούτε πουθενά αραιώνει δυστυχώς κυρίως μπροστά τωρα στον αντίποδα ψυχολογικά ειμαι παρά πολυ καλα παρόλο που δε μου Παρί τίποτα καλα (ανεργία προβλήματα με τη κοπέλα κλπ) νοιωθω άλλος άνθρωπος δε νοιωθω πλέον αυτά τα μελαγχολικά και την έντονη αυτή συγκίνηση που ενοιωθα κάποιες φορές δίχως μεγάλο λόγο
Απο λίμπιντο πιστεύω έχω επανέλθει όσο δε παει έχω πρωινές μεσημεριανές και γενικά πολυ όρεξη να φανταστείτε έκανα sex με τη κοπέλα μου και δεν είχα όρεξη για δεύτερη συνεχόμενη τωρα δε παίρνω χαμπάρι
Μεγάλη διαφορά βλέπω και στο σπερμα το οποίο ήταν πολλές φορές νερόυλο και επίσης μεγάλη διαφορά κατα την εκσπερμάτωση βλέπω και στην ευχαρίστηση στην ηδονή που έχω διαβάσει οφείλεται στη προλακτινη με λίγα λόγια η σεξουαλικη μου ζωή ειναι πολυ ανώτερη
Το θεμα ειναι οτι δε μου αρέσει αυτή η κατάσταση με το μαλλί και θα το παλέψω όσο μπορω με άλλους τρόπους εκτός φινας
Γενικά απο τι καταλαβαίνω τόσα χρονια φίνας έχω όλες τις παρενέργειες εκτός απο γυναικομαστια
Το καλο ειναι οτι όταν σταματήσω το φάρμακο επανέρχομαι
 

Georgex6

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά ενα update θα ήθελα να κάνω για τον μηνα Νοέμβριο
Λοιπόν ο Νοέμβριος Δυστηχως μπήκε πολυ άσχημα με τρομερή τριχόπτωση τρίχες παντού στο λούσιμο στο χτένισμα, περνάω το χέρι μου και βλέπω τρίχες είχα πολλά χρονια να δω τέτοια τριχόπτωση κυρίως χρονια προ φινας απο τη τρομάρα μου αγοράσα palmogen χάπια και ξεκινηςα ενα κάθε πρωι το μεσημέρι συνεχίζω με σπιρουλινα και ιπποφαές και το βραδυ με το έλαιο Κολοκυθάς σύνολο δηλαδή 4 φυτικά χάπια την ημέρα και μινοξιδιλη το βραδυ και fingoural 2 φορές την εβδομάδα
Απο αποτέλεσματα Δυστηχως θα σας απογοητεύσω αλλά η τριχόπτωση επιμένει τοςα χάπια και τίποτα το μαλλί Παει απο το κακο στο χειρότερο αραιώνει επικίνδυνα
παρενέργειες ψυχολογικά και θέματα ύπνου δόξα το θεό τα έχω ξεχάσει νοιωθω πολυ χαλαρός οπως ειμουν προ φινας μια μικρή ίσως πτώση της λίμπιντο απο το saw palmetto αλλά πολυ μικρή καμία σχέση με τις παρενέργειες της φιναστεριδης
Τωρα φτάνοντας στο σημερα επειδή οκ νοιωθω μια χαρά αλλά επειδή δε σκοπεύω να καραφλιασω και επειδή με τα φυτικά δε βλέπω κανένα αποτέλεσμα έφτιαξα τη τοπική φιναστεριδη και απο αρχές Δεκεμβρίου έχω αρχίσει και τη χρησιμοποιώ συν ολα τα προηγούμενα απο τα οποία μόλις τελειώσει το palmogen δε θα το ανανεώσω λοιπόν αν και ειναι ακόμα πολυ νωρίς νομίζω οτι η τοπική φίνα κατι κάνει δόξα το θεό και παρενεργια καμία αλλά οπως είπα ειναι πολυ νωρίς θέλει χρόνο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα