FUNGORAL Προσοχη!

pithikas

Well-Known Member
Λοιπον, ανοιγω το συγκεκριμενο θεμα με σκοπο εαν καποιος, ειχε καποια παρομοια εμπειρια να με ενημερωσει.
Χρησιμοποιουσα οταν ξεκινουσα τις θεραπειες το fungoral χωρις να εχω καποιο θετικο η αρνητικο αποτελεσμα.
Μετα απο καποια χρονια ειπα να ξαναδοκιμασω και μετα απο ενα μηνα περιπου η τριχα αδυνατισε εμεινε η μιση χωρις να υπερβαλλω και το σταματησα.
Πριν λιγο καιρο ειπα παλι να το ξεκινησω επηρεασμενος απο καποιες καλες κριτικες σε φορουμ εξωτερικου μηπως και ειχα κανει λαθος και το αποτελεσμα ειναι να εχω χασει τρελη ποσοτητα που δεν ειχα χασει εδω και χρονια μεσα σε ενα μηνα περιπου.
Δεν ξερω αν ηρθε πλεον το πληρωμα του χρονου να αδειασω κι εγω αλλα πολυ φοβαμαι οτι μου εκανε κακο το συγκεκριμενο σαμπουαν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
Λοιπον, ανοιγω το συγκεκριμενο θεμα με σκοπο εαν καποιος, ειχε καποια παρομοια εμπειρια να με ενημερωσει.
Χρησιμοποιουσα οταν ξεκινουσα τις θεραπειες το fungoral χωρις να εχω καποιο θετικο η αρνητικο αποτελεσμα.
Μετα απο καποια χρονια ειπα να ξαναδοκιμασω και μετα απο ενα μηνα περιπου η τριχα αδυνατισε εμεινε η μιση χωρις να υπερβαλλω και το σταματησα.
Πριν λιγο καιρο ειπα παλι να το ξεκινησω επηρεασμενος απο καποιες καλες κριτικες σε φορουμ εξωτερικου μηπως και ειχα κανει λαθος και το αποτελεσμα ειναι να εχω χασει τρελη ποσοτητα που δεν ειχα χασει εδω και χρονια μεσα σε ενα μηνα περιπου.
Δεν ξερω αν ηρθε πλεον το πληρωμα του χρονου να αδειασω κι εγω αλλα πολυ φοβαμαι οτι μου εκανε κακο το συγκεκριμενο σαμπουαν.

εκανα sticki αυτο θεμα http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2550-post-121867.html#pid121867
επειδη δεν πεφτεις εξω,το fungoral οντως σε αρκετους θα χειροτερεψει την κατασταση,νομιζω οτι ειναι σε ποσοστο 50%
 

administrator

New Member
''Δεν απαντώ σε P.M. για την τριχόπτωση, υπάρχει το Forum.''

Και εσυ σαν το Chs ,τον Ακη κανεις ρε καπα.
Γινεσαι ιδιος δεν το βλεπεις.
Ο σελεμπριτι του site.

Παντως εχεις το ρολο σου εδω μεσα γιατι επιλυεις τις διαμαχες με ειρηνικο κατα βαση τροπο...


Στο θεμα του φιλου μας μιας και οι Καπα,Chs και Ακης δεν εχουν εμβαθυνει οσο θα επρεπε.
Και αν πιστευτε πως κανω λαθος καντε με μπαν!!!
Αν με κανετε μπαν επειδη σας επικρινω ειναι επειδη νομιζετε οτι μπορω να σας επηρεασω τον εγωισμο.Αλλα σας καταλαβαινω.


Παμε. Το fungoral εχει μια ιδιοτητα σκοτωνει μυκητες.
Το θεμα ειναι οι μυκητες υπαρχουν για καποιον λογο.

Για ποιον λογο υπαρχουν οι μυκητες στη φυση,.Δες τη φυση.
Υπαρχουν για να αποσυνθετουν τη νεκρη υλη.
Αρα στην περιπτωση μας το σμηγμα και τις τοξικες απωλειες κυτταρων
και τοξινων που εμφανιζονται ως ξηρο δερμα στο κεφαλι.

Αρα σκοτωνοντας αυτα που σου αποσυνθετουν τη νεκρη υλη στο κεφαλι δεν κανεις τιποτα.
Αφου καιι να τα σκοτωσεις αλλα θα εμφανιστουν.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΟΣΟΥΣ ΑΠΟΣΥΝΘΕΤΟΥΝ ΝΕΚΡΗ ΥΛΗ.Ειναι σα να παραβιαζεις θεμελιωδη αρχη της φυσης,
Το ιδιο κανουν και οσοι κανουν αυτοδιαγνωση και πιστευουν εχουν candida και τη σκοτωνουν και αυτη.

Αρα ποια ειναι η πραγματικη λυση.
Να στοχευσεις στο πραγματικο ζητημα,δηλαδη αποφυγη αυτων που προκαλουν φλεγμονη στον οργανισμο.Δες ποια φαγητα σου κανουν τσοθξιμο στο τριχωτο,το καυτο νερο σου κανει ξηρο δερμα?

Σε καθε περιπτωση η detumescence αφαιρει ξηροδερμια και θα σου φερει πισω τα μαλλια
αν δεν παιζεις πολυ με χημικα και μη-τροφες.

Απο εμενα παιρνεις σοβαρη απαντηση.
Απο τον καπα παιρνεις ενα ποσοστο 50%.
Και εγω γινομαι μπαν,αυτοι διαχειριστες.
Οπως ακριβως συμβαινει και με την κοινωνια μας σε συλλογικο επιπεδο.

Αλλα ο λαος του Hairlossgr,ναι εμεις,τα παδια του φωτος,θα ξεσηκωθουμε...
Γιατι σας προειδοποιουσαμε τοσο καιρο.
Σας λεγαμε τη θεραπεια.Αλλα δεν μας πιστευατε.
Γιατι μας θεωρουσατε τρελους.
ΚΑΙ ναι ειμαστε οι τρελοι που θελουμε να αλλαξουμε τον κοσμο.
Γιατι πρωτα αλλαξαμε τους ευατους μας.
Και καταλαβαμε οτι η ζωη θελει γελιο και φρουτα.
Οτιδηποτε αλλο ειναι αποτελεσμα της υπερλειτουργιας του αριστερου ημισφαιριου του εγκεφαλου που εχει να κανει με την πολωση στην υλη και την κυριαρχια δηλαδη τα κρεατα
,τα χημικα και η αντιληψη οτι καπου καποιος υπαρχει που ξερει την απαντηση στη τριχοπτωση
και θα την πουλησει.

Καντε με μπαν να με επιβεβαιωσετε οτι χρησιμοποιειτε το αριστερο μερος κυριωις του εγκεφαλου.
Γιατι το δεξι εχει να κανει με δημιουργικοτητα και φαντασια κατι που λειπει απο το καταναλωτικο κλιμα του φορουμ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
administrator είπε:
''Δεν απαντώ σε P.M. για την τριχόπτωση, υπάρχει το Forum.''

Και εσυ σαν το Chs ,τον Ακη κανεις ρε καπα.
Γινεσαι ιδιος δεν το βλεπεις.
Ο σελεμπριτι του site.

Παντως εχεις το ρολο σου εδω μεσα γιατι επιλυεις τις διαμαχες με ειρηνικο κατα βαση τροπο...


Στο θεμα του φιλου μας μιας και οι Καπα,Chs και Ακης δεν εχουν εμβαθυνει οσο θα επρεπε.
Και αν πιστευτε πως κανω λαθος καντε με μπαν!!!
Αν με κανετε μπαν επειδη σας επικρινω ειναι επειδη νομιζετε οτι μπορω να σας επηρεασω τον εγωισμο.Αλλα σας καταλαβαινω.


Παμε. Το fungoral εχει μια ιδιοτητα σκοτωνει μυκητες.
Το θεμα ειναι οι μυκητες υπαρχουν για καποιον λογο.

Για ποιον λογο υπαρχουν οι μυκητες στη φυση,.Δες τη φυση.
Υπαρχουν για να αποσυνθετουν τη νεκρη υλη.
Αρα στην περιπτωση μας το σμηγμα και τις τοξικες απωλειες κυτταρων
και τοξινων που εμφανιζονται ως ξηρο δερμα στο κεφαλι.

Αρα σκοτωνοντας αυτα που σου αποσυνθετουν τη νεκρη υλη στο κεφαλι δεν κανεις τιποτα.
Αφου καιι να τα σκοτωσεις αλλα θα εμφανιστουν.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΟΣΟΥΣ ΑΠΟΣΥΝΘΕΤΟΥΝ ΝΕΚΡΗ ΥΛΗ.Ειναι σα να παραβιαζεις θεμελιωδη αρχη της φυσης,
Το ιδιο κανουν και οσοι κανουν αυτοδιαγνωση και πιστευουν εχουν candida και τη σκοτωνουν και αυτη.

Αρα ποια ειναι η πραγματικη λυση.
Να στοχευσεις στο πραγματικο ζητημα,δηλαδη αποφυγη αυτων που προκαλουν φλεγμονη στον οργανισμο.Δες ποια φαγητα σου κανουν τσοθξιμο στο τριχωτο,το καυτο νερο σου κανει ξηρο δερμα?

Σε καθε περιπτωση η detumescence αφαιρει ξηροδερμια και θα σου φερει πισω τα μαλλια
αν δεν παιζεις πολυ με χημικα και μη-τροφες.

Απο εμενα παιρνεις σοβαρη απαντηση.
Απο τον καπα παιρνεις ενα ποσοστο 50%.
Και εγω γινομαι μπαν,αυτοι διαχειριστες.
Οπως ακριβως συμβαινει και με την κοινωνια μας σε συλλογικο επιπεδο.

Αλλα ο λαος του Hairlossgr,ναι εμεις,τα παδια του φωτος,θα ξεσηκωθουμε...
Γιατι σας προειδοποιουσαμε τοσο καιρο.
Σας λεγαμε τη θεραπεια.Αλλα δεν μας πιστευατε.
Γιατι μας θεωρουσατε τρελους.
ΚΑΙ ναι ειμαστε οι τρελοι που θελουμε να αλλαξουμε τον κοσμο.
Γιατι πρωτα αλλαξαμε τους ευατους μας.
Και καταλαβαμε οτι η ζωη θελει γελιο και φρουτα.
Οτιδηποτε αλλο ειναι αποτελεσμα της υπερλειτουργιας του αριστερου ημισφαιριου του εγκεφαλου που εχει να κανει με την πολωση στην υλη και την κυριαρχια δηλαδη τα κρεατα
,τα χημικα και η αντιληψη οτι καπου καποιος υπαρχει που ξερει την απαντηση στη τριχοπτωση
και θα την πουλησει.

Καντε με μπαν να με επιβεβαιωσετε οτι χρησιμοποιειτε το αριστερο μερος κυριωις του εγκεφαλου.
Γιατι το δεξι εχει να κανει με δημιουργικοτητα και φαντασια κατι που λειπει απο το καταναλωτικο κλιμα του φορουμ.
λυδιε,μπορεις να κατσεις στο φορουμ χωρις να αναφερεις kapa,chs,Ακης σε καθε post?
αν μπορεις κατσε.
το site δεν ειναι ενα προσωπο,ειναι η εμπειρια μελων
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H κετοκοναζόλη είναι πολύ "πονηρή" ουσία κατά τη γνώμη μου και έχει κάποια υπέρ και κάποια κατά.

Εμπειρία από το σαμπουάν ήταν ουδέτερη προς αρνητική, δηλαδή απλά μου έκανε την ποιότητα της τρίχας χειρότερη. Τίποτα άλλο. Από την αλοιφή όμως, είχα πολύ καλό regrowth αλλά και παρενέργειες όπως πονοκεφάλους και αυπνίες, οπότε και την σταμάτησα.

Υπάρχει μια μεγάλη βιβλιογραφία στο νετ για όποιον θέλει να ψαχτεί περισσότερο, που αφορά κάτι που έχω αναφέρει και στο θέμα της ινσουλίνης. Αυτό είναι οι λεγόμενοι LPS, ή αλλιώς λιποπολυσακχαρίτες. Σε πολύ γενικές γραμμές, αυτό είναι τοξικές ουσίες που υπάρχουν στην εξωτερική μεμβράνη συγκεκριμένων βακτηρίων, που όλοι έχουμε σε φυσιολογικές ποσότητες στον οργανισμό μας με κύρια αφετηρία τους, το έντερο. Από κει και πέρα, μπορούν να διοχετευτούν οπουδήποτε στον οργανισμό μας, όπως και στο κεφάλι.

Να πω γιατί έχω κάνει αυτή τη συσχέτιση.

Παρακάτω υπάρχει μια εξήγηση (από τις πολλές) για τη δράση της DHT όσον αφορά την φλεγμονή. Αυτό αφορά τις γνωστές κασπάσες.

Συγκεκριμένα εδώ
http://www.hairloss-research.org/UpdateCaspase3-12.html

Caspase-1 is expressed in normal human adult epidermal keratinocytes. Caspase-1 expression is greater in men with AGA.
In contrast, in men taking finasteride, caspase-1 levels were lower and were similar to those in normal controls. In vitro studies showed that keratinocytes treated with finasteride in combination with testosterone or DHT resulted in a significant decrease in caspase-1 expression.

In vivo and in vitro finasteride treatment resulted in lower caspase-1 expression, supporting the idea that androgens influence innate immunity involved in the hair cycle in AGA. These findings may provide a basis for development of novel treatments for inflammatory skin and hair diseases.

Οπότε η φιναστερίδη μειώνει την δράση ορισμένων κασπασών που οφείλονται στα ανδρογόνα και έχουν δείξει να είναι αυξημένες στους φαλακρούς. Οι κασπάσες ευθύνονται για την επίθεση του ανοσοποιητικού.

Εκτός λοιπόν από τα ανδρογόνα, αυτό που επίσης αυξάνει τις κασπάσες και ταυτόχρονα υποκινεί τη δράση του ανοσοποιητικού, είναι οι λιποπολυσακχαρίτες (LPS) και μάλιστα ενεργοποιούν τις ίδιες κασπάσες με τα ανδρογόνα.

http://bloodjournal.hematologylibrary.org/content/91/2/577.full

Lipopolysaccharide Activates Caspase-1 (Interleukin-1–Converting Enzyme) in Cultured Monocytic and Endothelial Cells

H κετοκοναζόλη τώρα, μειώνει κατά 50% τις κασπάσες αυτές δρώντας ως αντιμηκυτισιακό.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10025728

Αρά θεωρητικά, θα έπρεπε να κάνει καλό σωστά? Όχι απόλυτα, ή μάλλον όχι στην αρχή, γιατί οποιαδήποτε διαταραχή - ενόχληση αυτών των βακτηρίων τα κάνει να απελευθερώνουν περισσότερες από αυτές τις ουσίες που έχουν εξωτερικά των μεμβρανών τους. Όταν δηλαδή στρεσάρονται νιώθοντας ότι απειλούνται.

Κάπως έτσι έχω εξηγήσει την αρνητική δράση του σαμπουάν γιατί το έβαζα 2 φορές την εβδομάδα σε αντίθεση με την καθημερινή εφαρμογή της αλοιφής.

Το πρώτο απλά προκαλούσε μια διαταραχή, μιας και με λίγα λεπτά εφαρμογής του σαμπουάν 2 φορές την εβδομάδα, δεν μπορεί να τα σκοτώσει. Απλά τα στρέσαρε, ενώ ταυτόχρονα μπορεί να τους προκαλούσε μακροχρόνια μια ανάπτυξη ανθεκτικότητας.
Η αλοιφή από την άλλη, καθημερινά και με μεγάλο χρόνο παραμονής στο κεφάλι έκανε καλύτερη δουλειά.

Το επίσης αρνητικό της κετοκοναζόλης, είναι ότι μπορεί να προκαλέσει αύξηση της προλακτίνης.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2514391

Αυτό νομίζω ήταν η αιτία της αυπνίας που είχα και των πονοκεφάλων και είναι ο μόνος λόγος που δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω ξανά μιας και ήδη έχω αυξημένη προλακτίνη και προσπαθώ να την ρίξω.

Όλα τα παραπάνω φυσικά, είναι δικός μου συσχετισμός και δεν μπορώ να πω ότι ισχύει απόλυτα, αν και οι έρευνες δείχνουν ότι ισχύει. Τα βακτήρια γενικότερα, θα μπορούσε από μόνα τους να παίζουν μεγάλο ρόλο στο θέμα Α.Α και εκτός της μινοξιδίλης που βγάζει μαλλιά ως παρενέργεια, γι αυτό και υποχωρούν μετά, τα υπόλοιπα, όπως τα αντιφλεγμονώδη μπορεί να εξηγηθεί η υποχώρηση των αποτελεσμάτων τους μέσα από τους LPS.
 

pithikas

Well-Known Member
Παντως στο θεμα μου μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα τριχοπτωσης σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα και ξαναλεω μπορει απλα να ηρθε η ωρα να πεσουν, αλλα δε νομιζω γιατι στην περιπτωση μου η τριχοπτωση εξελισσεται σε αργους ρυθμους εδω και χρονια.
Τελοσπαντων ελπιζω να επανερθω, γιατι με πηρε απο κατω.
Ο λογος που το αναφερω ειναι και για να προλαβουν καποιοι που μπορει να αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα με την κετοκοναζολη να εχουν το νου τους.
Gomi μπορω να το αντιμετωπισω με καποιο τροπο αν εχει προελθει απο αυτο;
 

Briner

Active Member
Το Fungural δεν είναι για συχνή χρήση. Όπως αναφέρεται και στις οδηγίες χρήσεως, για θεραπευτική αγωγή το χρησιμοποιούμε 2 φορές την εβδομάδα και μέχρι 2-4 εβδομάδες μέγιστο διάστημα. Για συντήρηση, το χρησιμοποιούμε μια φορά κάθε 1 ή 2 εβδομάδες. Προσωπικά το χρησιμοποιώ μια φορά την εβδομάδα. Να σημειωθεί ότι το Fungural είναι ασύμβατο με σκευάσματα που περιέχουν κορτιζόνη, η χρήση της οποίας -αν εντάξουμε το Fungural στο πρόγραμμά μας- πρέπει να διακοπεί σταδιακά.

Ως παρενέργειες, αναφέρονται ο κνησμός, η ξηρότητα ή η λιπαρότητα. Σε κάποιες περιπτώσεις πριοκαλείται δερματίτιδα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
Παντως στο θεμα μου μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα τριχοπτωσης σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα και ξαναλεω μπορει απλα να ηρθε η ωρα να πεσουν, αλλα δε νομιζω γιατι στην περιπτωση μου η τριχοπτωση εξελισσεται σε αργους ρυθμους εδω και χρονια.
Τελοσπαντων ελπιζω να επανερθω, γιατι με πηρε απο κατω.
Ο λογος που το αναφερω ειναι και για να προλαβουν καποιοι που μπορει να αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα με την κετοκοναζολη να εχουν το νου τους.
Gomi μπορω να το αντιμετωπισω με καποιο τροπο αν εχει προελθει απο αυτο;

Αν τυχόν σου έχει αυξήσει την προλακτίνη, η οποία μπορεί να δημιουργήσει τριχόπτωση, πρέπει πρώτα να το τσεκάρεις με εξετάσεις αίματος και μετά την ρίχνεις εύκολα με dostinex. Αλλά μόνο αν όντως έχει αυξηθεί.

Αν τώρα οφείλεται στους LPS, θέλει κάποιο καλό αντιφλεγμονώδη ή ανοσοκατασταλτικό όπως πχ κορτιζόνη για λίγο ώστε να μετριάσει την αντίδραση του ανοσοποιητικού και να έρθει ξανά η περιοχή στα ίσα. Ο χρόνος όμως απόστασης εφαρμογής κορτιζόνης από την τελευταία εφαρμογή του fungoral, παραμένει άγνωστος. (Όπως λέει ο φίλος παραπάνω, δεν κάνει να είναι σχετικά κοντινή οι δράση των 2)
Η ζημιά που κάνουν οι LPS, είναι δύσκολα αναστρέψιμη μιας και σε επαφή με ιστούς προκαλούν τοξικότητα στους τελευταίους και καταστροφή τους.
Η ανάπλαση κολλαγόνου, διορθώνει ένα μεγάλο μέρος της ζημιάς αυτής.


Οι λιποπολυσακχαρίτες (LPS) είναι μεγάλα μόρια, αποτελούμενα από ένα λιπίδιο κι έναν πολυσακχαρίτη ενωμένα με ομοιοπολικό δεσμό. Συνήθως βρίσκονται στην εξωτερική μεμβράνη του κυτταρικού τοιχώματος των gram-αρνητικών βακτηρίων, συμπεριλαμβανομένων των κυανοβακτηρίων, όπου δημιουργούν συμπλέγματα με πρωτείνες και φωσφολιπίδια. Οι λιποπολυσακχαρίτες συμπεριφέρονται ως ενδοτοξίνες και μπορούν να προκαλέσουν ερεθισμό και αλλεργικές αντιδράσεις όταν έρθουν σε επαφή με κάποιο ιστό. Σε σχέση με τους λιποπολυσακχαρίτες άλλων παθογόνων gram-αρνητικών βακτηρίων, όπως η Salmonella, οι λιποπολυσακχαρίτες των κυανοβακτηρίων δεν έχουν τόσο ισχυρή τοξική δράση.
 

kal

Member
Τωρα που το λετε και μενα μετα το φουνγκοραλ π το χρησιμοποιω 1.5 χρονο ισως κ λιγο παραπανω
παιζει να μ χει αλλαξει τα μαλλια οσον αφορα την ποιοτητα,ειναι πιο σπαστα ξηρα και χωρις αυτη την γυαλαδα..Απο αποψη τριχοπτωσης δεν βλεπω κατι ιδιαιτερο σταθερη θα ελεγα πως εχω..Δεν ξερω λετε να δοκιμασω να το σταματησω για κανα μηνα να δω τι παιζει με την υφηη??Αλλα η αληθεια ειναι φοβαμαι κ λιγο μην ξαφνικα ξεκινησει η κατηφορα..
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Μετα την μμ εκοψα κετο και εβαλα ξανα μινοξ και τα μαλλια μου πηραν εντελως τα πανω τους, τα μη μμ εννοω. Κλεινει σχεδον το crown. Δεν ξαναβαζω κετο και σταθερα χρηση μινοξ. Ακομη και μαζι με μινοξ και φουνγκο, ημουν χειροτερος με χαλια ποιοτητα τριχας σαν σταχι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thmanou

Member
μακρυά από το fungoral, διώχνει την ΣΔ αλλά προκαλεί τριχόπτωση η οποία είναι όμως αναστρέψιμη μετά την διακοπή του
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Ναι παιδιά πράγματι το Fungoral, Nizoral, Libroman και όποια μορφή σαμπού με κετοκοζανόλη όπως είπε και πιο πριν ο καπα σε ένα 50% θα κάνει αραίωση και χάλια, λεπτή - άτονη την τρίχα. Και εγώ το έκοψα μαχαίρι, μου έκανε συνέχεια θέματα.. ακόμη και μια φορά μόνο στο τόσο να λουστώ μου κάνει ζημιά. Αλλά ευτυχώς ότι τριχοπτώσεις κλπ προκαλέσει, μόλις διακοπεί κάποιο διάστημα είναι αναστρέψιμα όπως είπε και ο thmanou.
 

kwsths

Member
πωω σε λιγο θα αναθεωρουμε και για μινοξιδιλη.. να ρωτησω στη περιπτωση που υπαρχει εντονη σμηγματορροικη παλι κανει κακο το σαμπουαν μια φορα τη βδομαδα? δεν λεω γι αυτους π το χρησιμοποιουν απλα για regrowth αλλα για αυτους που το κεφαλι ειναι κολαση απο σμηγμα??
και εγω παρατηρησα λεμπτινση τριχας αλλα μπορει να οφειλεται σε αλλους παραγοντες να ηταν απλα να γινει, δεν το ριχνω το φταιξιμο στο σαμπουαν.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Παίδες εδώ κάνω θεραπεία απο το 2005 με φάρμακα χωρίς να ήξερα καν το φόρουμ. Δεν υπάρχει τρίπτυχο, υπάρχει δίπτυχο. Η ισχυρότερη θεραπεία για την ΑΑ ειδικά σε επιθετικές περιπτώσεις ειναι μια και μόνο μια:

ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ - δοσοεξαρτώμενο φάρμακο, όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά αλλά και τόσες περισσότερες οι παρενέργειες

ΝΤΟΥΤΑΣΤΕΡΙΔΗ - μπαρούτι μακριά αλλά κάνει την απόλυτη δουλειά

MINOΞΙΔΙΛΗ - μόνο regain 5% και 1 φορά την μέρα αρκεί, βάζετε 9-10 ψεκασιές

Οτιδήποτε άλλο και να πειραματιστηκα ήταν για κλωτσιές και με πήγε πίσω. Big 2 και ηρεμείς.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kwsths είπε:
πωω σε λιγο θα αναθεωρουμε και για μινοξιδιλη.. να ρωτησω στη περιπτωση που υπαρχει εντονη σμηγματορροικη παλι κανει κακο το σαμπουαν μια φορα τη βδομαδα? δεν λεω γι αυτους π το χρησιμοποιουν απλα για regrowth αλλα για αυτους που το κεφαλι ειναι κολαση απο σμηγμα??
και εγω παρατηρησα λεμπτινση τριχας αλλα μπορει να οφειλεται σε αλλους παραγοντες να ηταν απλα να γινει, δεν το ριχνω το φταιξιμο στο σαμπουαν.

kwstis
απο δικες σας αναφορες παλι,επειδη εγω δεν εχω ΣΔ.
αυτο http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9245-post-123010.html#pid123010
το σαμπουαν δουλευει καλυτερα απο το fungoral.
αν χρησιμοποιεις μινοξιδιλη με προπυλαινογλυκολη,πρεπει να κανεις μεταβαση σε μινοξιδιλη με γλυκερινη
 
Εμαθα το "φουγκοραλ" απο το φορουμ και ειπα "ας το δοκιμάσω δεν εχω να χάσω τιποτα", αφου δεν προκειται να παρω ποτέ φίνα κλπ ας παρω μόνο το σαμπουάν που ειναι το πιο ακίνδυνο.

Λοιπον μέσα σε ένα περιπου μήνα μου φάνηκε οτι πύκνωσα!!??? Στην ουσία ομως δεν συνέβει κατι τετοιο αλλα δυνάμωσε η τρίχα μου πάρα πολύ, να σημειωσω εδώ, οτι ποτε μου δεν ειχα δυνατή τρίχα. Μετά εκανα τη μμ και το σταματησα για κανα μήνα περιπου, ισως και παραπανω, και τωρα το ξαναχρησιμοποιώ κανονικά, 1 έως 2 φορές την εβδομάδα.

Συμπέρασμα: Δεν εχω δει κατι το αρνητικό απο την εως τώρα χρήση του, αλλα το αντίθετο. Ισως και να ειμαι απο τους "τυχερους ατυχους" τι να πω!!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Γιάννης7 είπε:
Εμαθα το "φουγκοραλ" απο το φορουμ και ειπα "ας το δοκιμάσω δεν εχω να χάσω τιποτα", αφου δεν προκειται να παρω ποτέ φίνα κλπ ας παρω μόνο το σαμπουάν που ειναι το πιο ακίνδυνο.

Λοιπον μέσα σε ένα περιπου μήνα μου φάνηκε οτι πύκνωσα!!??? Στην ουσία ομως δεν συνέβει κατι τετοιο αλλα δυνάμωσε η τρίχα μου πάρα πολύ, να σημειωσω εδώ, οτι ποτε μου δεν ειχα δυνατή τρίχα. Μετά εκανα τη μμ και το σταματησα για κανα μήνα περιπου, ισως και παραπανω, και τωρα το ξαναχρησιμοποιώ κανονικά, 1 έως 2 φορές την εβδομάδα.

Συμπέρασμα: Δεν εχω δει κατι το αρνητικό απο την εως τώρα χρήση του, αλλα το αντίθετο. Ισως και να ειμαι απο τους "τυχερους ατυχους" τι να πω!!

Μπορεί Γιάννης7 γιατί όχι ;)

Από την άλλη να έχεις τον νού σου διότι στην αρχή αυτό κάνει, δυναμώνει το μαλλί και παίρνει όγκο, από ότι έχει δείξει η μακρά χρήση του δημιουργεί τα περισσότερα θέματα, ακόμη μπορεί να χειροτερέψει και αυτό που γιατρεύει, Σ/Δ δηλαδή. Μπορεί όμως εσύ και να μην έχεις κανένα θέμα και να σε πιάνει θετικά όσο και να την βάζεις :) Ο χρόνος δείχνει.


danceworld_2001 είπε:
Παίδες εδώ κάνω θεραπεία απο το 2005 με φάρμακα χωρίς να ήξερα καν το φόρουμ. Δεν υπάρχει τρίπτυχο, υπάρχει δίπτυχο. Η ισχυρότερη θεραπεία για την ΑΑ ειδικά σε επιθετικές περιπτώσεις ειναι μια και μόνο μια:

ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ - δοσοεξαρτώμενο φάρμακο, όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά αλλά και τόσες περισσότερες οι παρενέργειες

ΝΤΟΥΤΑΣΤΕΡΙΔΗ - μπαρούτι μακριά αλλά κάνει την απόλυτη δουλειά

έλα.. εμείς τα μασάμε τα μπαρούτια κυρ δάσκαλε :18m:

.......Μέχρι να μας μασήσουν αυτά :p
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Παιχταρά μου εσύ είσαι πιο τολμηρός απο εμένα!!! Σε βλέπω με ντούτα σε λίγο καιρό!!!! Λες να μας φάνε τα μπαρούτια?

Chs είπε:
Γιάννης7 είπε:
Εμαθα το "φουγκοραλ" απο το φορουμ και ειπα "ας το δοκιμάσω δεν εχω να χάσω τιποτα", αφου δεν προκειται να παρω ποτέ φίνα κλπ ας παρω μόνο το σαμπουάν που ειναι το πιο ακίνδυνο.

Λοιπον μέσα σε ένα περιπου μήνα μου φάνηκε οτι πύκνωσα!!??? Στην ουσία ομως δεν συνέβει κατι τετοιο αλλα δυνάμωσε η τρίχα μου πάρα πολύ, να σημειωσω εδώ, οτι ποτε μου δεν ειχα δυνατή τρίχα. Μετά εκανα τη μμ και το σταματησα για κανα μήνα περιπου, ισως και παραπανω, και τωρα το ξαναχρησιμοποιώ κανονικά, 1 έως 2 φορές την εβδομάδα.

Συμπέρασμα: Δεν εχω δει κατι το αρνητικό απο την εως τώρα χρήση του, αλλα το αντίθετο. Ισως και να ειμαι απο τους "τυχερους ατυχους" τι να πω!!

Μπορεί Γιάννης7 γιατί όχι ;)

Από την άλλη να έχεις τον νού σου διότι στην αρχή αυτό κάνει, δυναμώνει το μαλλί και παίρνει όγκο, από ότι έχει δείξει η μακρά χρήση του δημιουργεί τα περισσότερα θέματα, ακόμη μπορεί να χειροτερέψει και αυτό που γιατρεύει, Σ/Δ δηλαδή. Μπορεί όμως εσύ και να μην έχεις κανένα θέμα και να σε πιάνει θετικά όσο και να την βάζεις :) Ο χρόνος δείχνει.


danceworld_2001 είπε:
Παίδες εδώ κάνω θεραπεία απο το 2005 με φάρμακα χωρίς να ήξερα καν το φόρουμ. Δεν υπάρχει τρίπτυχο, υπάρχει δίπτυχο. Η ισχυρότερη θεραπεία για την ΑΑ ειδικά σε επιθετικές περιπτώσεις ειναι μια και μόνο μια:

ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ - δοσοεξαρτώμενο φάρμακο, όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά αλλά και τόσες περισσότερες οι παρενέργειες

ΝΤΟΥΤΑΣΤΕΡΙΔΗ - μπαρούτι μακριά αλλά κάνει την απόλυτη δουλειά

έλα.. εμείς τα μασάμε τα μπαρούτια κυρ δάσκαλε :18m:

.......Μέχρι να μας μασήσουν αυτά :p

 
Μπλουζα