Elmajiko, fue, 1814 grafts, 27-1-2014

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Υπαρχει μια μικρη διαφορα αλλα σε καμια περιπτωση αυτη που θα επρεπε.Τα graft ειναι αρκετα αλλα δεν δικαιολογουν την ως την ωρα πυκνωση.Απο την αλλη ομως πρεπει να κανεις λιγη υπομονη ακομα γιατι εισαι σχετικα νωρις.Υπομονη φιλε κ βλεπεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Σίγουρα αγαπητέ elmajiko πρέπει να περιμένεις ακόμα. Δεν έχεις βάλει πολλά μοσχεύματα με δεδομένη την έκταση που τοποθετήθηκαν και οπωσδήποτε δεν πρέπει να έχεις προσδοκίες για αποτέλεσμα αντίστοιχο με αυτό της hairline.

Η φύτρωση στο crown είναι σχεδόν πάντα χειρότερη από τη hairline και δε σηκώνει και πολύ ιδιαίτερο χτένισμα (καλή ώρα όπως το κάνεις μπροστά) για να έχεις καλύτερη κάλυψη. Αλλά φαντάζομαι ως κομμωτής όλο και κάποιο τρόπο θα βρεις. Όχι τίποτα άλλο αλλά να τον δείξεις και σε εμάς ;)
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Δηλαδη φιλε tropheus πιστευεις οτι ειναι λιγα τα grafts.Περα απο αυτα λιγα η πολλα αν αυτο ειναι περιπου το 80% του τελικου αποτελεσματος κατα τα δικα μου ματια ειναι αποτυχια.Μηπως θα πρεπει να κρινονται με αυστηροτητα κ οι Κυπριακες κλινικες?το θεμα ειναι να ειναι καλο το αποτελεσμα εκτος κ αν αυτος που κανει την μεταμοσχευση ζηταει συγκεκριμενο αριθμο grafts και οτι γινει.Αν ειναι να κανουμε μεταμοσχευση κ να βαζουμε ενα κιλο τοπικ οπως κανει ενας φιλος η να ψαχνουμε για κομμωτες σαινια,τοτε δεν υπαρχει λογος μεταμοσχευσης.
 

tropheus

Well-Known Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
Δηλαδη φιλε tropheus πιστευεις οτι ειναι λιγα τα grafts.Περα απο αυτα λιγα η πολλα αν αυτο ειναι περιπου το 80% του τελικου αποτελεσματος κατα τα δικα μου ματια ειναι αποτυχια.Μηπως θα πρεπει να κρινονται με αυστηροτητα κ οι Κυπριακες κλινικες?το θεμα ειναι να ειναι καλο το αποτελεσμα εκτος κ αν αυτος που κανει την μεταμοσχευση ζηταει συγκεκριμενο αριθμο grafts και οτι γινει.Αν ειναι να κανουμε μεταμοσχευση κ να βαζουμε ενα κιλο τοπικ οπως κανει ενας φιλος η να ψαχνουμε για κομμωτες σαινια,τοτε δεν υπαρχει λογος μεταμοσχευσης.

Καλά σίγουρα τα grafts που έβαλε ο elmajiko είναι λίγα. Η περιοχή είναι αρκετά μεγάλη. Δε νομίζω πάντως ότι έφτασε ακόμα στο 80% του τελικού αποτελέσματος.
Όσο αφορά τις κριτικές απέναντι όχι μόνο στις Κυπριακές αλλά και σε όλες τις εταιρείες πρέπει σίγουρα να είναι πιο αυστηρές και ταυτόχρονα όλοι εμείς που έχουμε κάνει μεταμοσχεύσεις - όπου και να τις έχουμε κάνει - θα πρέπει να λέμε δυνατά και χωρίς ωραιοποιήσεις και στρογγυλέματα ότι οι μεταμοσχεύσεις μαλλιών δίνουν πολύ διαφορετικά αποτελέσματα από άτομο σε άτομο και σε ελάχιστες περιπτώσεις ξεφεύγουν από τη μετριότητα.


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΤΟΥΣ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ !!! Και φυσικά δεν εξαφανίζονται γιατί έλυσαν το πρόβλημα τους. Απλά απογοητεύτηκαν από το τελικό αποτέλεσμα.

Όπως και θα πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να τελειώσει αυτό το θέμα με το γλύψιμο στις κλινικές και στους γιατρούς για να μας κάνουν (ή επειδή μας έχουν κάνει) μερικά ευρώ έκπτωση...

Και δεν αναφέρομαι σε εσένα συγκεκριμένα φίλε MIKE για να μην παρεξηγηθώ.
 

Bouklas

Well-Known Member
tropheus είπε:
Όσο αφορά τις κριτικές απέναντι όχι μόνο στις Κυπριακές αλλά και σε όλες τις εταιρείες πρέπει σίγουρα να είναι πιο αυστηρές και ταυτόχρονα όλοι εμείς που έχουμε κάνει μεταμοσχεύσεις - όπου και να τις έχουμε κάνει - θα πρέπει να λέμε δυνατά και χωρίς ωραιοποιήσεις και στρογγυλέματα ότι οι μεταμοσχεύσεις μαλλιών δίνουν πολύ διαφορετικά αποτελέσματα από άτομο σε άτομο και σε ελάχιστες περιπτώσεις ξεφεύγουν από τη μετριότητα.


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΤΟΥΣ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ !!! Και φυσικά δεν εξαφανίζονται γιατί έλυσαν το πρόβλημα τους. Απλά απογοητεύτηκαν από το τελικό αποτέλεσμα.

Όπως και θα πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να τελειώσει αυτό το θέμα με το γλύψιμο στις κλινικές και στους γιατρούς για να μας κάνουν (ή επειδή μας έχουν κάνει) μερικά ευρώ έκπτωση...

Και δεν αναφέρομαι σε εσένα συγκεκριμένα φίλε MIKE για να μην παρεξηγηθώ.
Σωστός!!!
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Αν καποιος εδινε πχ 1000 ευρο κ ειχε ενα μετριο αποτελεσμα δεν θα γινοταν πολυς ντορος.Οταν ομως καποιες κλινικες ειτε Κυπριακες ειτε Ελληνικες ειτε του εξωτερικου μεσα σε 8 -10 ωρες κοστολογουν μια μεταμοσχευση απο 4-5 χιλιαδες ευρο κ πανω για ενα αποτελεσμα αυστηρως μετριο τοτε πηγαινει πολυ.Βλεπω καποια παιδια στο site που παρολο δεν εχουν δει τα αναμενομενα αποτελεσματα προσπαθουν να επαινεσουν καποιες κλινικες λες κ εχουν κερδος απο αυτες κ δεν βγαινουν να πουν την αληθεια.Παντως θα συμφωνησω φιλε tropheus μαζι σου στο οτι το καλυτερο αποτελεσμα μιας μεταμοσχευσης ειναι περιπου το 50% της φυσικης πυκνοτητας.Και ναι οντως πολλα παιδια βλεπουν αλλα αποτελεσματα απο αυτα που περιμενουν κ πολλοι την κανουν με ελαφρα πηδηματακια απο το site(οι πιο παλιοι ξερουν).
 

elmajiko

Member
Η μμ θεωρω οτι ωριμαζει στο 8μηνο κατα ενα μεγαλο ποσοστο και οχι στους 5 μηνες οπως λαθος αναφερεται απο πολλους. Υπαρχει φυσικα και το φαινομενο στο οποιο καποιοι εχουν ενα πολυ καλο αποτελεσμα απο πιο νωρις αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

Σιγουρα αυτο δεν δινει αλλοθι σε καμια κλινικη γιατι οπως περασαν οι πρωτοι μηνες ετσι θα περασουν και οι επομενοι μεχρι να κλεισει ο χρονος και να ολοκληρωθει πληρως η φυτρωση ολων των τριχοθυλακιων που θα βγουνε. Μετα μπορουμε να κανουμε εναν απολογισμο εχοντας στη φαρετρα μας συγκριτικες φωτογραφιες καθε μηνα κατα τη διάρκεια του ετους μετα τη μμ σε συνθηκες ιδιες ή εστω παρομοιες.

Ενα αλλο θεμα ειναι τι προσδοκιες εχει ο καθενας απο τη μμ που πραγματοποιει και αν αυτες συντρεχουν με τη πραγματικοτητα που εχει να αντιμετωπισει αφετέρου. Ειναι γνωστο της πασης οτι δεν εχουν ολοι τα ιδια αποτελεσματα καθως δεν εχουν ολοι τα ιδια χαρακτηριστικα, επισης εχει παμπολλες περιπτωσεις που θα ειναι προτιμοτερο ο ενδιαφερομενος να μη μπει καθολου στο ατελειωτο χωρις "happy end" ταξιδι του κοσμου των μμ.

Στο τελος βαζεις τον αλγοριθμο χρηματα, ταλαιπωρια, αποτελεσμα και βλεπεις κατα ποσο εχεις πλησιασει τις προσδοκιες σου...

Εχει αναφερθει και σε αλλο νημα αλλα καλο ειναι να υπαρχει και στο δικο μου καθως εκφραζει τη σταση μου γενικοτερα απεναντι στις μμ.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλά τα έχει πάει ρε παιδιά. Και εμένα τα 500 που είχα βάλει σε περίπου τέτοια φάση ήταν στην ίδια χρονική περίοδο, και τώρα έχουν βγεί όλα. Νομίζω οτι θα μας εκπλήξει ευχάριστα σε 2 μήνες ο ελματζικο, έχει γουρουνότριχα και απο την 1η μμ έδειξε μεγάλη φυτρωτικότητα. Οπότε αν και θα με προβλημάτιζε λίγο η φορά των τριχών (δυστροπία crown), και αν και σίγουρα δεν θα ειναι ίδιο το αποτέλεσμα όπως της hairline που πραγματικά σκοτώνει, νομίζω θα έχει καλή κάλυψη και δεν θα βλέπει δέρμα. Εμένα πάντως 500 που έβαλα στο σχήμα σαν μισοφέγγαρο που είχα, έκαναν την διαφορά και κανείς δεν το περίμενε.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Κατα την αποψη μου οποιος μπαινει για μεταμοσχευση πριν τα 30-35 δυστυχως πρεπει να εχει μεγαλο στομαχι κ αρκετο χρημα.Συνηθως αυτοι που χανουν μαλλια απο 18-30 ειναι σιγουρο οτι θα φτασουν Now 6.Και παλι φιλε elmajiko ολα σχετικα ειναι.Για καποιον πχ 5 χιλιαρικα ειναι τιποτα για καποιον ειναι αρκετα μεγαλο ποσο.Εγω παντως θα εδινα ενα τοσο μεγαλο ποσο η ακομα κ πιο πολυ αν μια κλινικη μου εγγυοταν οτι για τουλαχιστον 10 χρονια θα ειμαι κομπλε-πραγμα που ειναι αδυνατον.ποσα λεφτα εχεις χαλασει ως την ωρα?
 

elmajiko

Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
Κατα την αποψη μου οποιος μπαινει για μεταμοσχευση πριν τα 30-35 δυστυχως πρεπει να εχει μεγαλο στομαχι κ αρκετο χρημα.Συνηθως αυτοι που χανουν μαλλια απο 18-30 ειναι σιγουρο οτι θα φτασουν Now 6.Και παλι φιλε elmajiko ολα σχετικα ειναι.Για καποιον πχ 5 χιλιαρικα ειναι τιποτα για καποιον ειναι αρκετα μεγαλο ποσο.Εγω παντως θα εδινα ενα τοσο μεγαλο ποσο η ακομα κ πιο πολυ αν μια κλινικη μου εγγυοταν οτι για τουλαχιστον 10 χρονια θα ειμαι κομπλε-πραγμα που ειναι αδυνατον.ποσα λεφτα εχεις χαλασει ως την ωρα?

Οπως ανέφερες και εσύ ειναι ολα σχετικά, με βαση την οικονομική μου δυνατότητα εχω ξοδεψει τοσα ώστε να ειμαι ιδιαίτερα χαρουμενος με το μεχρι στιγμής αποτελεσμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dinatos

New Member
Ελματζικο εύχομαι και εγω καλή επιτυχία και αναμένω τα αποτελέσματά σου. Έχω θέμα μόνο στο crown και πραγματικά θέλω να δω τι κάνει η μμ ''πίσω''.
 

elmajiko

Member
dinatos είπε:
Ελματζικο εύχομαι και εγω καλή επιτυχία και αναμένω τα αποτελέσματά σου. Έχω θέμα μόνο στο crown και πραγματικά θέλω να δω τι κάνει η μμ ''πίσω''.


Αναμονη ως τελη Ιουνιου που θα ολοκληρωθει το 5μηνο για να παρουμε μια ιδεα του 50%-60% περιπου.
Εχω καλο προαισθημα αλλα πρεπει να αναμενουμε...
 

kouklos10

Member
κακός θεωρώ απλα περιμενα να δω φωτό σου με την εξέλιξη. ειδικά το crown με ενδιαφέρει πολυ. θεωρώ ότι ειναι πολύ δύσκολο σημείο για να πετύχουμε το ανάλογο image ώστε να δένει με το υπόλοιπο μαλί. μπροστά κάτι γίνεται με το ανάλογο χτένισμα αλλά πίσω θεωρώ ότι ειναι δύσκολο να πετύχεις πολλά πράγματα. αν μπορείς έστω στείλε πμ καμία φωτό
 
Μπλουζα