Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Άκης

Administrator
Βασικά δεν ξέρω που πρέπει να μπει το συγκεκριμένο. Εδώ η στην ενότητα με το Avodart?
Anyway. Τι είναι το Double A; Εϊναι η Αλόη και το Avodart.
Προτού πείτε "πάει αυτός τα έπαιξε", να πω μερικά πράγματα πρώτα.
Καταρχάς μία κάψουλα avodart περιέχει:
0.5 mg dutasteride dissolved in a mixture of mono-di-glycerides of caprylic/capric acid and butylated hydroxytoluene. The inactive excipients in the capsule shell are gelatin (from certified BSE-free bovine sources), glycerin, and ferric oxide (yellow).
το glycerin είναι και το "όχημα" που μπορεί να κάνει το avodart να αποροφηθεί από τον οργανισμό.

Το Double A που αναφέρω, είναι ένα βιβλίο που είχε γραψει κάποιος Michael Kirsch και αναφέρθηκε ότι είχε πουλήσει χιλιάδες αντίτυπα σε μερικές εβδομάδες.
Ο τύπος αυτός έλεγε ότι αφού "πάλεψε" με γιατρούς και φάρμακα και δεν είδε αποτέλεσμα, αποφάσισε να κάνει κάτι δικό του. Δημιούργησε αυτό το τοπικό ιδιοκατασκεύασμα το οποίο του σταμάτησε μεν την τριχόπτωση, αλλά του επανέφερε και τα μαλλια που είχε χάσει (έτσι έλεγε). Αιτία της προσπάθειας για τοπική χρήση της ντουτα ήταν τα sides που είχε από λήψη από το στόμα και δεν ήθελε να μην χρησιμοποιήσει αυτό το (αποτελεσματικό) φάρμακο.

Ανέφερε ότι επέλεξε να χρησιμοποιήσει "αγνή αλόη", δηλαδή 100% αλόη και όχι 99% που κυκλοφορεί ευρέως γιατί αν αναζητήσετε στο net, θα δείτε ότι περιέχει πολλά συστατικά μέσα.
Οπότε, καλό είναι η χρήση 100% καθαρής αλόης σε ζελέ και όχι μείγμα με άλλα βότανα μιας και ο ίδιος αναφέρει ότι βάση δικής του έρευνας, η καθαρή αλόη έχει καλύτερα αποτελέσματα.
Επίσης η Glaxo παρουσίασε μερικά συστατικά που βοηθούν την ντουτα τοπικά και η αλόη ήταν μέσα στην λίστα.

Τι έκανε ο τυπάς. Δοκίμασε μία κάψουλα avodart σε 30-40 γρμ αλόης, τα έκανε μείγμα καλά και τα έβαλε στο κεφάλι του.
Για να το κάνετε αυτό, πιστεύω καλό είναι η αλόη να μπει κάπου (σε φλυτζάνι πχ), να βάλετε την κάψουλα (το περιεχόμενο της) και να ανακατέψετε καλά. Απο εκεί, μπορείτε να το βάλετε στο κεφάλι όπως θα βάζατε την αλόη κανονικά και να κάνετε μασάζ στο κεφάλι, αλλά μετά από μπάνιο για να ανοίξει ο ατμός τους πόρους του δέρματος (σε αυτό καλό είναι και το emu oil).
Αναφέρει ότι το έκανε αυτό και σε 6 μήνες. Παρατήρησε όμως (προσέξτε πόσο δυνατή είναι η ντουτα) ότι του παρουσιαστήκαν sides (παρόμοια με αυτά που είχε όταν λάμβανε την κάψουλα από το στόμα) αλλά ποιο ήπια.
Έτσι πειραματίστηκε και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι για καλό αποτέλεσμα και λίγα ως καθόλου sides να χρησιμοποιεί 0.25mg σε 30-40 γρμ αλόης.

Ο ίδιος αναφέρει ότι όταν ξεκίνησε ήταν στην κλίμακα 3A-4 και μετά από 20 μήνες πήγε στην αρχη της.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Admin είπε:
Ο ίδιος αναφέρει ότι όταν ξεκίνησε ήταν στην κλίμακα 3A-4 και μετά από 20 μήνες πήγε στην αρχη της.

Ότι @α@αριά θέλει λέει ο καθένας για για πουλήσει...
 

Άκης

Administrator
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Γι'αυτό και έβαλα το ίσως, γιατί δεν ξέρω αν κάνει δουλειά ή όχι.
Αλλά επειδή είναι homemade και επειδή το avodart περιέχει συστατικά που μπορούν και σκέτο να το μεταφέρουν μέσα στο δέρμα, μπορεί να κάνει δουλειά.
Αν όντως είδε τα sides αυτά (διάβασα και σε συζητήσεις σε forum ότι ένας το δοκίμασε και είχε παρουσιάσει και αυτός sides, αλλά όχι ιδιαίτερα ενοχλητικά), άρα μπαίνει στο σύστημα και άρα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει.
Προσέξτε δεν ενθουσιάζομαι (άσχετα αν φωνάζω "γιούπιιιιι" αυτήν την στιγμή ;D ), αλλά αφήνω ένα ενδεχόμενο να μπορεί να κάνει δουλειά.
Διάβασα και άλλοι βάζουν σε 5γρμ αλόης μία κάψουλα και το κάνουν μασάζ στους κροτάφους μόνο (εκεί που μας βγάζει την "παναγία" να βγει τρίχα). Επειδή η ποσότητα είναι μικρή, σε λίγη ώρα έχει απορροφηθεί από το δέρμα και δεν θέλει πλύσιμο μετά.
Αυτά που λέω είναι αυτά που έχω διαβάσει από άλλα μέλη. Αν κάνει δουλειά ή όχι, άγνωστο.
Αυτός που έγραψε το βιβλίο το έγραψε στα Γερμανικά και έγινε μετάφραση στα Αγγλικά.
Μπορεί να ήθελε να πει ότι δεν πήγε στη αρχή της κλίμακας και στην μετάφραση να το μετέφεραν πήγε στην αρχή της κλίμακας. α ρο νοου...
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

σημαντικα ολα αυτα αλλα δε μπορουμε να κανουμε πειραματα μονοι μας ας το βγαλει μια εταιρεια να το δοκιμασουμε
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

ηδη πωλουνται λοσιον με ντουτα
και στο μελλον ολο και περισσοτεροι θα βγαλουν θα το δειτε

και εγω πιστευω στην ντουτα πολυ

για το αποτελεσμα της θα δειξει οταν το δοκιμασουμε οι ιδιοι
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

άραγε ένα μείγμα ντουτα+regain(+αλόη) είναι λογικό;!
 

Άκης

Administrator
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Γιατί όχι ντουτα-regain σε ένα και μόνη της η αλόη αργότερα;
Αν δεν ήταν το spiro στην μέση, θα έβαζα ντουτα στο regain μαζί με αυτά που του έχω.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

κάτι τέτοιο θα αρχίσω από Δευτέρα...και βλέπουμε!!! 8)
 

Άκης

Administrator
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Ξεκινησε το και καλά αποτελέσματα.
Πάρε και μία photo καλού κακού, ώστε να δεις την διαφορά.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Admin είπε:
Ξεκινησε το και καλά αποτελέσματα.
Πάρε και μία photo καλού κακού, ώστε να δεις την διαφορά.
καλά,είπαμε από Δευτέρα...τώρα πότε ακριβώς;!?! ;D
άσε με τις φώτο - στο τέλος νάρκισσος θα γίνω!!!! :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Επι της ευκαιρίας, ανέβασε καμία πριν και τώρα να δούμε πως πας.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Admin είπε:
Επι της ευκαιρίας, ανέβασε καμία πριν και τώρα να δούμε πως πας.
το πρόβλημά μου είναι ότι η ανάλυση της φωτ. μηχανής είναι 10Μp και οι φώτο έχουν πολλά kb μέγεθος - προσπαθώ τώρα με το κινητό...
 

Άκης

Administrator
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Στείλτη μου σε μένα να σου την κάνω resize και να την ανεβάσω.
Ανέβασε την πχ στο rapidshare.com και στείλε μου με pm το link που θα σου δώσουν.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

οι περισσότεροι χρήστες/μέλη αυτή την τάση έχουν πια - λοσιόν regrowth stimulant(minoxidil)+ τοπικό dht blocker(finast/dutast)+αλκοόλη =>xandrox 15% plus,promax κ.α

τον συνδυασμό minoxidil+azel. acid το έχω διαβάσει και σε άλλα forum...

και εγώ παρόμοιο μείγμα σκέφτομαι.... :-\
 

Άκης

Administrator
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Είπαμε, φέτος θα είναι η χρονιά των homemade.
Και εγώ είμαι σε σκέψη τι διάλυμα να φτιάξω.

Θέλω βασικά να πάω πρώτα στο φαρμακοποιό της γειτονιάς και να τον ρωτήσω μέχρι πόσο της % μινοξ μπορεί να μου φτιάξει.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

_SPIROS είπε:
οι περισσότεροι χρήστες/μέλη αυτή την τάση έχουν πια - λοσιόν regrowth stimulant(minoxidil)+ τοπικό dht blocker(finast/dutast)+αλκοόλη =>xandrox 15% plus,promax κ.α

τον συνδυασμό minoxidil+azel. acid το έχω διαβάσει και σε άλλα forum...

και εγώ παρόμοιο μείγμα σκέφτομαι.... :-\

σκετη azel.acid με μινοξιδιλη γνωμη μου ειναι να μην φτιαξεις
γιατι σαν μπλοκ της dht δεν κανει αποτελεσματικη δουλεια
καλυτερα να ενισχυσεις την μινοξιδιλη με αλλα συστατικα εκτος dht
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

τρυπώντας ένα καψάκι Avodart,σε πόσο αλόη να το αναμίξεις;

και πόσο να κάνεις χρήση καθημερινά;
 

bigdreamer

New Member
Απ: Double A. Ίσως, από τις καλύτερες ιδιοκατασκευές.

Eγω που εχω ξεκινησει το Double a κανενα μηνα τωρα τρυπαω ενα καψακι 0,5mg (ισως να βγαινει λιγοτερο γιατι σιγουρα καποια ποσοτητα θα χανεται) μεσα σ'ενα μικρο μπολ. Μετα με το ματι βαζω μια μικρη ποσοτητα gel αλοης (οσο ενα σφηνακι φαντασου) και το απλωνω στα μαλλια. Α και πριν το κανω αυτο βρεχω το κεφαλι μου με ζεστο νερο για να ανοιξουν οι ποροι. Το αφηνω στα μαλλια κανενα τεταρτο και μετα λουσιμο. Αυτα κανω εγω κ παρομοια κανουν και σε site στο internet με βαση το βιβλιο που ειχε βγαλει ο τυπος. Για αποτελεσματα παντως αναμενω..
 
Μπλουζα