Dhi vs hdc

naruto

Well-Known Member
Νταξει στην HDC δεν εχεις να συζητησεις κατι.2,5 ευρω το grafts και τελος.Βεβαια καλο ειναι να πας στο consulation στην Αθηνα να σε δουν απο κοντα να τα πειτε κ αναλυτικοτερα.
Με την DHI πρεπει να μιλησεις γιατι ειναι πολυ φλου και ''ανεμουδουρες'' σε θεματα: τιμη συνεδριας-αριθμος graft ανα συνεδρια.Καθε περιστατικο γραφει κ αλλα νουμερα.
Αν εισαι Norwood 5 οπως λες θες σιγουρα 5οοο grafts.Αν στην DHI μπορουν σε 3 συνεδριες να σου δωσουν αυτο το νουμερο,εγω θα σου λεγα πηγαινε DHI για ενα ομοιομορφο αποτελεσμα,και ας με κανουν ban οι mods:p.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimid

New Member
Ευχαριστω naruto.Σιγουρα θα δω και τις 2 κλινικες με τις οποιες επιφυλαξεις εχω με αυτα που εχω διαβασει εδω και θα ενημερωσω.Καλοδεχουμενη καθε αποψη παντως.
 

tol

Well-Known Member
Φιλε naruto, γιατι να σε κανουν ban;

Αυτο που προτεινες ειναι λογικο. Αν εχει υπομονη να κανει επαναληπτικες συνεδριες στη dhi και φθασει στα 5000 grafts, θα εχει, ισως, καλυτερο αποτελεσμα απο τα 3000 grafts της hdc.
 

naruto

Well-Known Member
Φιλε naruto, γιατι να σε κανουν ban;

Αυτο που προτεινες ειναι λογικο. Αν εχει υπομονη να κανει επαναληπτικες συνεδριες στη dhi και φθασει στα 5000 grafts, θα εχει, ισως, καλυτερο αποτελεσμα απο τα 3000 grafts της hdc.
Χαριτολογωντας ειπα ban γιατι δεν θεωρω σωστο να προτεινεις στον αλλον που θα χαλασει τα λευτα του και κυριως σε ποιον γιατρο θα εμπιστευτει την περιορισμενη δοτρια του.Αν ω μη γενοιτο παει κατι στραβα με την επιλογη του φιλου που του προτειναν στο φορουμ?
Φιλε dimid η σωστη σειρα ειναι
-κανεις συναντησεις και με τους 2
-ξεδυαλυνεις την κατασταση με την dhi(οικονομικο-grafts ανα συνεδρια)
-ξεψαχνιζεις ολα τα περιστατικα των 2 εταιρειων στο φορουμ
-τα βαζεις ολα κατω,τα ζυγιζεις κ αποφασιζεις.
Εγω προσωπικα εχω ξαναπει την ταπεινη μου γνωμη και δεν προτεπω κανεναν να την ενστερνιστει:σε ελληνικη κλινικη μονο για consulation θα πηγαινα ετσι για την εμπειρια
 

crossfire

Well-Known Member
Οι επιλογες λοιπον ειναι, 3000grafts hdc για μια επισκεψη Κυπρο, η 2600grafts dhi και προοπτικη για αλλα 1300grafts μετα απο ενα χρονο παλι στην dhi με ισως πλεονεκτημα οτι με ιδια χρηματα περιπου στο συνολο, θα μπορεσω να επεμβω ξανα σε περιοχες που δεν ειμαι καλυμενος πραγμα που λογω οικονομικων δεν θα μπορεσω να ξανακανω στην Κυπρο.Ελπιζω να εγινα κατανοητος.Ευχαριστω.

Δεν υπάρχει τετοιο διλημμα φίλε μου κατά την γνώμη μου.
Εννοείται πας Κύπρο.
Αφού τα οικονομικά σου λένε αυτό το ποσό,κάνεις τη μεταμόσχευση σε σοβαρή κλινική,φτιάχνεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου,καλη hairline κτλ και ξεμπερδευεις.


Άθελά σου παραδέχεσαι και εχεις ένα φόβο θα έλεγα ότι ίσως δεν θα είσαι ικανοποιημένος με την πρώτη και θα χρειαστείς και δεύτερη......Γιατι να μπεις σε αυτή τη διαδικασία;

Οι "ατελειες" θα ειναι περισσότερες μετά από 2 μεταμοσχεύσεις παρά με μία μεταμοσχευση σε σοβαρή κλινική.
Άσε που θα φυτρώσουν τα ίδια ή και λιγότερα.
 

dimid

New Member
Άθελά σου έχεις παραδέχεσαι και εχεις ένα φόβο θα έλεγα ότι ίσως δεν θα είσαι ικανοποιημένος με την πρώτη και θα χρειαστείς και δεύτερη......Γιατι να μπεις σε αυτή τη διαδικασία;
Ηθελημενα το παραδεχομαι crossfire αυτο.Απλα στην περιπτωση της hdc δεν θα εχω την οικονομικη δυνατοτητα για να επανελθω για διορθωση η μαλλον ακομα καλυτερα για καμμια διορθωση πουθενα.
 

Flosk

Well-Known Member
Το 5000 πως προκύπτει ρε παιδιά δεν έχω καταλαβει; Δεν με νοιάζει, για να μην παρεξηγηθώ, αλλα επειδη δεν το καταλαβαίνω (πάλι) κ´ μονο θα ήθελα να ξέρω.
 

tol

Well-Known Member
Φιλε flosk, προκυπτει μονο ως εξης:
Δυο διπλες συνεδριες (τωρα και μετα απο 1 χρονο) στην dhi απο 2500 grafts η καθε μια.
Κοστος (μετα απο σκληρη διαπραγματευση εκ των προτερων, οχι κατοπιν εορτης):
4000 η πρωτη διπλη συνεδρια

3000 η δευτερη διπλη συνεδρια (ως παλιος πελατης)

Αρα, συνολικα 7000 ευρω (οσα και η hdc).
 
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Δεν υπαρχει κανενα διλημμα πας με κλειστα ματια κυπρο.Απο τη στιγμη που δεν εχεις οικονομικο προβλημα πας στο consultation κλεινεις ημερομηνια και τελος.
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ προτείνω να διαλέξει μόνος του..το να λες απόλυτα σε κάποιον πήγαινε εκεί,είναι λάθος εντελώς..ζυγιστε λίγο τα πράγματα πρώτα..και με κλειστα μάτια κτλ που λες φίλε koumpare,αν πάει κυπρο και δεν έχει επιθυμητό αποτέλεσμα ,(χτυπαω ξυλο),όπως ειπε ο dimid πριν, έχει συγκεκριμένο budget μέχρι 7500€ και μετά τέλος,ειναι και norwood 5 οπως μας ειπε,εκεί τι γίνεται??αφήστε τις εύκολες κουβέντες γιατί εδώ ο άνθρωπος έχει διλημμα..αν ήταν μέχρι norwood 3 το πολύ τότε θα συμφωνουσα και εγώ άνετα να πάει με κλειστά μάτια,αλλά τώρα αλλάζει το θεμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Εγω προτεινα δοκιμασμενες λυσεις.Συμβολαιο με την φυτρωση δεν υπογραφει κανεις.Αλλα με συχωρεις αλλα ελλαδα ,οχι δεν του συστήνω.Αν ειχε απεριοριστο μπατζετ θα του ελεγα με κλειστα ματια λορετζο,ερντογαν .
 

aeratos28

Just aeratos
καλά μην πας αλλού την κουβέντα dhi vs hdc λέει εδώ..και στην ουσία είναι ακόμα διαφορετικό από dhi vs hdc..είναι 7500€ budget και τελος και να διαλέξει ανάμεσα σε 3000 grafts στην κυπρο ,και στην ελλαδα μπορεί και σε 5000grafts ..είναι και norwood 5 o φίλος και ψάχνεται να βολευτει όσο καλύτερα γίνεται με αυτά τα λεφτά..αν αποφασισει να κάνει εδώ,θέλει πολύ καλό σχεδιασμό από τον ίδιο πρώτα..να ξέρει τι να ζητήσει,να κάτσει να μετρήσει,σχεδιάσει όπως έκανε ο cvial και να απαιτήσει να φτιαχτεί αυτό που πρέπει..αν αφαιθει απλά στα χέρια τους μπορεί να τον βγάλουν και αυτόν χωρίς hairline στο τέλος όπως κάποιους άλλους..
 

koumparos

Well-Known Member
Δεν την παω αλλου την κουβεντα.Του λεω την πραγματικοτητα.Αν θελει να ρισκαρει εδω την δοτρια του δεν θα τον σταματησει κανενας.Την γνωμη μας ρωτησε.Τωρα εαν πιστευει οτι θα κατσει εδω κλινικη να του κανει ενα σοβαρο σχεδιασμο και θα παιξει με καλες πιθανοτητες να εχει υψηλη φυτρωση ,τι να πω,πολυ αμφιβαλω.Επισης 3000 δεν του φτανουν ουτε και τα 7500χιλ για κυπρο.
 

aeratos28

Just aeratos
Συμφωνω σε αυτό ότι αν πάει έξω,3000grafts με 7500€ δεν θα κάνει δουλειά,δεν φτάνουν ούτε τα grafts ούτε τα €..γι αυτό σου είπα οτι το κλειστά μάτια δεν μπορείς να το πεις εύκολα..αυτό είναι το budget..μετά παπαλα.!
 

hater_of_baldness

Active Member
Έχω κάνει ΜΜ και στις δυο κλινικές.

Πριν 3 χρόνια στη DHI 2200 τριχοθυλακια με μέτρια αποτελέσματα (καλή φυσικότητα, μέτρια διαχείρηση δότριας, μη ικανοποιητική φυτρωση), και
Πριν 2 εβδομάδες στην HDC 3000 τριχοθυλακια με αποτελέσματα που φυσικά αναμένω και ακόμα δεν μπορώ να κρίνω.

Δε θα σου προτείνω σε ποια από τις δυο κλινικές να πας, όμως ψάξε το πολύ καλά: consultations, φωτογραφίες, forums, δες από κοντά αποτελέσματα αν γίνεται κλπ. Το θέμα τιμής σε τέτοιες επεμβάσεις κατά τη γνώμη μου πρέπει να αποτελεί δευτερεύον κριτήριο. Το σημαντικό είναι να πας εκεί που νιώθεις περισσότερη εμπιστοσύνη για το ότι το αποτέλεσμα θα ικανοποιήσει τις απαιτήσεις σου.
 

aeratos28

Just aeratos
Τώρα γι αυτό που λες πραγματικότητα,την ξέρει και μόνος του υπό άλλες συνθήκες(άφθονου budget)ποια ειναι..παρακολουθεί το φόρουμ χρόνια..αλλά δυστυχώς ή πραγματική πραγματικότητα είναι τώρα η εξής : norwood5 -7500€ -hdc=3000grafts dhi=ίσως 5000grafts ,αλλά hdc καλύτερη κλινική σίγουρα..καλύτερη πυκνότητα ,σχεδιασμό ,όμως σχεδόν μισά grafts από dhi που είναι μέτρια μπροστά σε hdc σε πυκνότητα σχεδιασμό κτλ..φυτρωση δεν το πιστεύω,γιατί πάει σε μικρά νούμερα πυκνότητας και δεν αποτυγχάνει ως προς αυτην
 

crossfire

Well-Known Member
φίλε koumpare,αν πάει κυπρο και δεν έχει επιθυμητό αποτέλεσμα ,(χτυπαω ξυλο),όπως ειπε ο dimid πριν, έχει συγκεκριμένο budget μέχρι 7500€ και μετά τέλος,ειναι και norwood 5 οπως μας ειπε,εκεί τι γίνεται??

Η διαφορά είναι η εξής και είναι σημαντική....

Αν κάνει Ελλάδα και δεν έχει επιθυμητό αποτέλεσμα ,θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο γιατί δεν έφυγε έξω.

Αν κάνει εξωτερικό και δεν έχει επιθυμητό αποτέλεσμα, θα νιώθει ήρεμος ότι έκανε ότι καλύτερο μπορουσε .
 

aeratos28

Just aeratos
Όχι ρε crossfire..όταν είσαι norwood 5 το ότι καλύτερο μπορούσες δεν είναι να βάλεις 3000grafts.από τη στιγμή που χρειάζεται να μπουν τουλάχιστον 5000grafts,σορυ αλλά δεν το βλέπω λογικό..αν ήταν μικρότερο norwood τότε θα συμφωνουσα σε αυτό που λες
 

dimid

New Member
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας.Απλα θα ηθελα να τονισω το συγκεκριμενο budget, γιατι αυτο ειναι ολο. Στην περιπτωση Ελλαδας,υπαρχει ενα ποσο που μενει για διορθωση η για πυκνωση.Οπως ειπα το norwood ειναι μεγαλο και δεν περιμενω θεαματικα αποτελεσματα.Απο την αλλη αν η dhi εχει ποσοστα φυτρωσης 50-60% και η hdc 90% ισως ειναι ασκοπο και ψυχοφθορο να ασχοληθεις με Ελλαδα.Παντως σας ευχαριστω για τις αποψεις σας.
 
Μπλουζα