Detumescence Therapy of Human Scalp for Natural Hair Regrowth'

vag25

Well-Known Member
Αν κοιταξετε τα πλαγια μερη του κεφαλιου, ποια σημεια ειναι τα πιο σκληρα οταν πατε να ''τσιμπησετε'' με το χερι σας?
Τα πιο τεντωμενα δηλαδη θελω να μαθω ποια ειναι.

Εμενα ειναι το κομματι πισω απο το αυτι κυριως μεχρι την safe zone.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Ξεθάβω ένα παλιο νήμα σίγουρα αμφιλεγόμενο και ίσως αστείο για κάποιους καθώς η έρευνα προέρχεται απο ένα όχι έγκυρο site.,Ο λόγος είναι μια αναφορά του pithika στην τεχνική, καθώς και το γεγονός πως με το detu θεωρητικά βελτιώνουμε την ποιότητα του δέρματος παράγοντας που ο Γκόμι ουκ ολίγες φορές έχει τονίσει..Πέρα απο κάποια παιδιά που ρώτησα υπάρχει κάποιος που να συνεχίζει σε κάποιο βαθμό την τεχνική αυτή.;;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο μόνος λόγος που το σταμάτησα ήταν ότι μου έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα με αυτόν εδώ

skin folding.jpg

Το θετικό ήταν πως εκεί που το δέρμα δίπλωνε συνεχώς τα μαλλιά άρχισαν να δείχνουν μεγαλύτερη πυκνότητα, το αρνητικό πως όταν τα είχα πολύ κοντά το κεφάλι μου ήταν τιγρέ...:p
 

pithikas

Well-Known Member
Aπό τα 23 μου που το ξεκίνησα η hairline μου σταμάτησε να υποχωρεί. Οκ μπορεί να έτυχε κλπ, αλλά δε πιστεύω στην τύχη...
 

leas

Well-Known Member
Διάβασα το νήμα 2 φόρες και στην συζήτηση αναφέρονταν αρκετά σημαντικες απόψεις και θεωρίες.
Ξεκίνησα και εγώ λοιπόν αυτήν την μέθοδο μιας και δεν έχω δοκιμάσει σχεδόν τίποτα πέρα απο το δαφνέλαιο. Είναι κάτι που ούτε κοστίζει αλλα ούτε και κακό θεωρώ πως μπορεί να κάνει, όπως αντιθέτως το ρόλλερ που συλλέγω πληροφορίες για αυτό αλλα επειδή έχω στο νου μου την μμ δεν θέλω να ρισκάρω.Μου έκανε λοπόν εντύπωση απο τις πρώτες προσπάθειες πως το δέρμα στα σημεία που είναι πιο ορατή η αράιωση όντως είναι αρκετά σκληρό και δεν διπλώνει αλλα επίσης όταν το πιέζω ή το"πασπατεύω" γενικά αφήνει λαδίλα..Παρατήρησα λοιπόν μετα απο 2-3 μέρες που το έκανα όχι όμως 20 και 20 λεπτά αλλά λιγότερο πως το μπροστινό τμήμα ξεφλούδιζε.Προφανώς δεν έχω παρατηρήσει ακόμη τίποτα παραπάνω αλλά πιστευώ και μετα απο αυτά που αναφέρθηκαν απο πιο "καταρτισμένα" μέλη gomi-pithikas πως κάτι μπορεί να προσφέρει στο δέρμα.
 

leas

Well-Known Member
Ο μόνος λόγος που το σταμάτησα ήταν ότι μου έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα με αυτόν εδώ

Προβολή συνημμένου 13277

Το θετικό ήταν πως εκεί που το δέρμα δίπλωνε συνεχώς τα μαλλιά άρχισαν να δείχνουν μεγαλύτερη πυκνότητα, το αρνητικό πως όταν τα είχα πολύ κοντά το κεφάλι μου ήταν τιγρέ...:p

Gomi μου φαίνεται υπερβολικό αυτό(φωτογραφια) πως καταφερες να το κάνεις; με τόση μεγάλη πίεση προσπαθούσες;
 

leas

Well-Known Member
Aπό τα 23 μου που το ξεκίνησα η hairline μου σταμάτησε να υποχωρεί. Οκ μπορεί να έτυχε κλπ, αλλά δε πιστεύω στην τύχη...


pithika δεν χρησιμοποιείς και άλλα πράγματα όμως όσον αφορά την διατήρηση;Πιστευείς πως η συγκεκριμένη μέθοδος είναι τόσο σημαντική; Το δικό σου δέρμα είναι πια μαλακό και δεν λαδώνει αρκετα ή πιστεύεις πως κάτι τέτοιο δεν παίζι ρόλο;
 

pithikas

Well-Known Member
pithika δεν χρησιμοποιείς και άλλα πράγματα όμως όσον αφορά την διατήρηση;Πιστευείς πως η συγκεκριμένη μέθοδος είναι τόσο σημαντική; Το δικό σου δέρμα είναι πια μαλακό και δεν λαδώνει αρκετα ή πιστεύεις πως κάτι τέτοιο δεν παίζι ρόλο;
Aπό ό,τι έχω χρησιμοποιήσει το θεωρώ το καλύτερο για διατήρηση. Ναι, μετά από κάποια χρόνια δε χρειάζονταν να το κάνω καθημερινά αφού το δέρμα είχε πάρει τον δρόμο του και μαλάκωσε σε σημείο που να είναι στην κατάσταση που βρίσκεται και το πλαινό. Για λάδωμα δε μπορώ να σου πω γιατί λούζομαι δύο φορές την ημέρα και δε προλαβαίνει καν να λαδώσει το μαλλί.
Aπλά για μένα η τεχνική δε παίζει τόσο ρόλο παρά να φέρεις ελαστικότητα στο δέρμα χωρίς να κρατάς ρολόι και να κάνεις κασκαντεριλίκια με τα δάχτυλα. Δυο-τρια δάχτυλα από κάθε χέρι σε απόσταση ενός εκατοστού και σπρώχνεις να τα φέρεις κοντά. Κάποιες φορές μετά απο το μασάζ και λούσιμο με κρύο νερό νιώθω τα κλασικά τρυπηματάκια όποιος το χει νιώσει με νιώθει;) που ένιωθα και όταν ξεκινούσα μινοξιδίλη.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@leas κανονική ήταν η πίεση, αν το έκανα πιο χαλαρά δεν έβλεπα κάποια ουσιαστική διαφορά.
@pithikas η ελαστικότητα και σε εμένα είναι πλέον η ίδια με τις άλλες περιοχές στο κεφάλι, αλλά στην αφή, υπάρχει κάποια διαφορά που δεν μπορώ να την προσδιορίσω. Στην άνω περιοχή είναι σαν να υπάρχει στο δέρμα μια πολύ λεπτή μεμβράνη...πολλές φορές έχω σκεφτεί ένα πολύ καλό peeling ή ακόμα καλύτερα dermabration αλλά πρέπει να μείνω σπίτι για λίγες μέρες, πράγμα δύσκολο...
 

pithikas

Well-Known Member
Ούτε εγώ πιστεύω στην τύχη, αλλά πιστεύω στην ατυχία...
Φιλόσοφος.-
@leas κανονική ήταν η πίεση, αν το έκανα πιο χαλαρά δεν έβλεπα κάποια ουσιαστική διαφορά.
@pithikas η ελαστικότητα και σε εμένα είναι πλέον η ίδια με τις άλλες περιοχές στο κεφάλι, αλλά στην αφή, υπάρχει κάποια διαφορά που δεν μπορώ να την προσδιορίσω. Στην άνω περιοχή είναι σαν να υπάρχει στο δέρμα μια πολύ λεπτή μεμβράνη...πολλές φορές έχω σκεφτεί ένα πολύ καλό peeling ή ακόμα καλύτερα dermabration αλλά πρέπει να μείνω σπίτι για λίγες μέρες, πράγμα δύσκολο...
Δεν το έχω παρατηρήσει... Κάνε ένα ήπιο φυτικό peeling ρε συ. Σιγά, τι πρόβλημα να σου δημιουργήσει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
@GOMI k @pithikas μικρη σημασία θα έχει αλλα θα ήθελα να το ρωτήσω. Μετα την όποια διαδικασία(ρόλερ detu κτλ.) αλλά και γενικότερα, το λούσιμο με αρκετα κρύο νερο το θεωρείτε ευεργετικό η δεν παίζει κανένα ρόλο, κάπου πήρε το μάτι μου πως ο Γκόμι εφάρμοζε μια κρέμα τέτοιου τύπου ή που έκανε τέλος πάντων κάτι σχετικό..;
 

sven

Active Member
Έκανα και εγώ λίγο μασάζ και το επάνω μέρος σε σχέση με τα πλαινά και πίσω η ελαστικότητα καμια σχέση, επάνω πρέπει να εφαρμόσω πολύ πίεση για να κουνήσω το δέρμα ενώ στο πλάι κουνιέται με απλή πίεση και σε μεγαλύτερο εύρος , επάνω σαν να έχει τσιμεντώσει ένα πράγμα είναι . Θα το ξεκινήσω και εγώ , μονο και μονο ότι θα γίνει το δέρμα πιο ελαστικό , αρκεί για την καλύτερη απορρόφηση των τοπικών .

Μια ερώτηση , στο crown στο επάνω μέρος που έχω το πιο πολύ θέμα όταν το αγγίζω είναι σαν μουδιασμένο , μόνιμα.... χρονια τώρα. Γιατί όμως ;
 

fasda

Active Member
συμπερασμα? πως δεν καραφλιαζουμε μονο απο την αγα αλλα και απο το σκληροδερμα,μυκητες,απουσια βιταμινων ,πυτυριδα,ΣΔ,λιπαροτητα,κακη κυκλοφορια αιματος κοκ γιαυτο δεν εχει βρεθει θεραπεια,γιαυτο σε καποιους κανει δουλεια η φινα και σε καποιους οχι,γιαυτο ενα παλικαρι απο εδω εκοψε μαχαιρι την τριχοπτωση με φαρμακο για την ακμη και αλλες πολλες περιπτωσης
 

pithikas

Well-Known Member
@GOMI k @pithikas μικρη σημασία θα έχει αλλα θα ήθελα να το ρωτήσω. Μετα την όποια διαδικασία(ρόλερ detu κτλ.) αλλά και γενικότερα, το λούσιμο με αρκετα κρύο νερο το θεωρείτε ευεργετικό η δεν παίζει κανένα ρόλο, κάπου πήρε το μάτι μου πως ο Γκόμι εφάρμοζε μια κρέμα τέτοιου τύπου ή που έκανε τέλος πάντων κάτι σχετικό..;
Kακό σίγουρα δε κάνει και δημιουργεί και συσπάσεις στους μυς που ενδεχομένως να παίζουν ρόλο, ενώ επηρεάζει θετικά και το σμήγμα.
 

nine

Active Member
συμπερασμα? πως δεν καραφλιαζουμε μονο απο την αγα αλλα και απο το σκληροδερμα,μυκητες,απουσια βιταμινων ,πυτυριδα,ΣΔ,λιπαροτητα,κακη κυκλοφορια αιματος κοκ γιαυτο δεν εχει βρεθει θεραπεια,γιαυτο σε καποιους κανει δουλεια η φινα και σε καποιους οχι,γιαυτο ενα παλικαρι απο εδω εκοψε μαχαιρι την τριχοπτωση με φαρμακο για την ακμη και αλλες πολλες περιπτωσης

Ναι απλα η αγα ειναι το προβλημα. δεν νομιζω να εγινε κανεις γυαλι απο ελειψη βιταμινων, σδ κλπ. Ξερω περιπτωσεις που ειχαν προβληματα βιταμινων, σιδηρου, ορμονων αλλα δεν ανοιξε το crown τους ουτε εχασαν κροταφους.
 

leas

Well-Known Member
@pithikas Ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο, ανέφερες πως το δέρμα σου πια λόγω της τεχνικής είναι αρκετά ελαστικό και στο επάνω μέρος. Και πως αφού ξεκίνησες την θεραπεία η hairline σου δεν συνέχισε να ανεβαίνει(ίσως έτυχε) .,Τα υπόλοιπα τμήματα του τριχωτού έχασαν από τότε(ποιότητα-όγκο-πυκνότητα);Και επίσης στην περιοχή που επανέφερες την ελαστικότητα-ποιότητα του δέρματος ,οπου και αραιώνουμε όλοι έχεις τελείως γυμνές περιοχές ή πιο αραιωμένες;
 

pithikas

Well-Known Member
@pithikas Ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο, ανέφερες πως το δέρμα σου πια λόγω της τεχνικής είναι αρκετά ελαστικό και στο επάνω μέρος. Και πως αφού ξεκίνησες την θεραπεία η hairline σου δεν συνέχισε να ανεβαίνει(ίσως έτυχε) .,Τα υπόλοιπα τμήματα του τριχωτού έχασαν από τότε(ποιότητα-όγκο-πυκνότητα);Και επίσης στην περιοχή που επανέφερες την ελαστικότητα-ποιότητα του δέρματος ,οπου και αραιώνουμε όλοι έχεις τελείως γυμνές περιοχές ή πιο αραιωμένες;
Αραιώνουν και αδυνατίζουν κι εκεί που επανήρθε η ελαστικότητα, αλλά σε πολύ αργούς ρυθμούς είμαι και 33 πλέον και το θηρίο που πολεμάμε πάντα βρίσκει τρόπους να μας νικά.
 
Μπλουζα