Derma roller ερευνα τραυματισμου ψηφοφορια

βοηθησε η θεραπεια?


  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    47

Dim10

Active Member
Το θεμα λεει ερευνα ψηφοφορια, οποτε ολες οι αποψεις επιβαλλεται να ακουστούν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dynamics

Active Member
κάπα σταμάτησες δλδ το ρολλερ?πλέον έχω πάει στο 10-15 λεπτό χαλαρό ρολλ κάθε εβδομάδα ουσιαστικά συντήρηση κάνω..από το 8 μηνο και μετά είδα σταθερά πράγματα.Προσωπικά κακό δεν μου έκανε και ας έχω αρκετό μαλλί 2,5 μηνών...σκέφτομαι κ κάποια στιγμή να δοκιμάσω ξανά μινοξ στο μπιφτέκι που έχω το μεγαλύτερο θέμα αν δω βέβαια ότι χάνω έδαφος...αλλιώς θα το αφήσω όπως έχει..
 

Dim10

Active Member
πλέον έχω πάει στο 10-15 λεπτό χαλαρό ρολλ κάθε εβδομάδα ουσιαστικά συντήρηση κάνω..από το 8 μηνο και μετά είδα σταθερά πράγματα.Προσωπικά κακό δεν μου έκανε και ας έχω αρκετό μαλλί 2,5 μηνών...σκέφτομαι κ κάποια στιγμή να δοκιμάσω ξανά μινοξ στο μπιφτέκι που έχω το μεγαλύτερο θέμα αν δω βέβαια ότι χάνω έδαφος...αλλιώς θα το αφήσω όπως έχει..
Με τι μεγεθος ρολαρες, μετα εβαζες κατι; σε τι επιφανεια περναγες το ρολερ;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κάπα σταμάτησες δλδ το ρολλερ?πλέον έχω πάει στο 10-15 λεπτό χαλαρό ρολλ κάθε εβδομάδα ουσιαστικά συντήρηση κάνω..από το 8 μηνο και μετά είδα σταθερά πράγματα.Προσωπικά κακό δεν μου έκανε και ας έχω αρκετό μαλλί 2,5 μηνών...σκέφτομαι κ κάποια στιγμή να δοκιμάσω ξανά μινοξ στο μπιφτέκι που έχω το μεγαλύτερο θέμα αν δω βέβαια ότι χάνω έδαφος...αλλιώς θα το αφήσω όπως έχει..
το σταματησα εδω και αρκετους μηνες,εχασε σε αποδοση και αυτο
 

Dynamics

Active Member
Με τι μεγεθος ρολαρες, μετα εβαζες κατι; σε τι επιφανεια περναγες το ρολερ;
το γραφω και στην υπογραφη!1.5μμ ανα 7 μερες(καποια στιγμη το εκανα κ ανα 15) δεν βαζω τπτ αλλο παρα μονο δαφνελαιο
ρολλαρω hairline-κροταφους και μπιφτεκι δεν εχω πουθενα καραφλο σημειο μονο λιγη αραιωση στο μπιφτεκι
 

nine

Active Member
Απο μονα τους επανηλθαν σε καποιο βαθμο μετα το μεγαλο μπαμ στα 27 μου

κατσε δηλαδη τωρα θα ελεγες εισαι καλυτερος και εχεις μια σταθεροτητα μετα τα 27; ειδες βελτιωση μεγαλωνοντας;
γιατι λενε μετα τα 30 λενε ερχεται το μπαμ με την επιθετικη τριχοπτωση σε πολλους.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κατσε δηλαδη τωρα θα ελεγες εισαι καλυτερος και εχεις μια σταθεροτητα μετα τα 27; ειδες βελτιωση μεγαλωνοντας;
γιατι λενε μετα τα 30 λενε ερχεται το μπαμ με την επιθετικη τριχοπτωση σε πολλους.
ναι,ειχα μια εντονη αραιωση στα 27 και μετα επανηλθα αλλα οχι εντελως,σε καποιον βαθμο μονο.
πλεον στα 37 ο βαθμος αραιωσης που εχω ειναι "φυσιολογικος" για την ηλικια μου,μεσος ορος,εχω πολυ κοντο κουρεμα,τα παιρνω με μηχανη μονος μου εδω και 6 χρονια
 

Dim10

Active Member
Ολα αυτα που χρησιμοποιησες ανα τα χρονια εννοω, δε θεωρεις οτι φρεναραν η εστω καθυσερησαν την κατασταση;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ολα αυτα που χρησιμοποιησες ανα τα χρονια εννοω, δε θεωρεις οτι φρεναραν η εστω καθυσερησαν την κατασταση;
σιγουρα οχι...ο λογος ειναι επειδη στις περισσοτερες περιπτωσεις κανω θεραπεια μονο στους κροταφους μεχρι να χασει σε αποδοση.το υπολοιπο μαλλι αν και αδυναμο και με τριχοπτωση με το κοντο κουρεμα μπαλωνεται η κατασταση,αν δω οτι αδειαζω τοτε θα ξεκινησω σε ολο το μαλλι.
το καλο ειναι οτι εχω βρει οπλα που δουλεψαν σε εμενα,εχω δοκιμασει παρα πολλες θεραπειες,περιπου 30,οι 12-13 κατι εδωσαν αλλες πολυ αλλες λιγο
 

Dim10

Active Member
Δεν ειναι καλυτερο δηλαδη σε αδυναμες περιοχές να κανουμε θεραπεια; μονο στις αδειες;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν ειναι καλυτερο δηλαδη σε αδυναμες περιοχές να κανουμε θεραπεια; μονο στις αδειες;
σε ολες τις περιοχες,απλα εγω δεν εχω ταση για αδειασμα προς το παρον,και το κοντο καυρεμα μπαλωνει την κατασταση,δειχνει το μαλλι ποιο ομοιομορφο
 

xk

Active Member
Εχει περασει ενας χρονος που σταματησα ρολερ(1.5mm).Δε βοηθησε καπου.Γραφω για αλλο λογο.Πρεπει να μου αφησε "ανοιχτες πληγες",εχω 2-3 μονιμες μικρες κουκιδες που ειναι κοκκινες και δεν εχουν ακομα υποχωρησει(και μαλλον θα μεινουν για παντα).Ειδικα στη μια θυμαμαι πολυ καλα οτι πιεζα πολυ εκεινη την περιοχη να βγαζει αιμα.Φυσικα ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν υπηρχαν πριν το ρολερ,οπως εχω πει παιρνω ξουρα το μαλλι και το ξερω το δερμα μου.

Περα απο αυτο το γεγονος, οτι τραυματιζεις το δερμα ισως χαλας τη "διαρκεια ζωης" του,μπορει να αρχισει να γερναει πολυ πιο γρηγορα.Και αν στο τελος κανεις καραφλα που θα φαινεται δε θες σε καμια περιπτωση να φαινεται ταλαιπωρημενο ή τραυματισμενο το δερμα του κεφαλιου σου.
Οποτε οπως καταλαβαινετε φυσικα προτεινω κι εδω ενα τεραστιο Χ,οι καινουργιοι μη το δοκιμαζετε καν αφου και οι παλιοι λενε οτι δε βοηθαει ή βοηθαει με προυποθεσεις να βαλεις αλλα 100 πραγματα πανω.
 

Gibik

Active Member
Υπάρχει μελέτη της ιωδινης που αναφέρει ότι αν τραυματιζεις το δέρμα ρίχνει τις τρίχες για να βοηθήσει την επούλωση του δέρματος. Το ρολλερ ήταν από τις μεγαλύτερες αποτυχίες αυτού το φόρουμ. Το ιώδιο βγάζει μαλλιά λόγω υπεραιμιας και επιδρά θετικά στο Apm μυ. Συμπέρασμα ότι το ρολλερ σκέτο ήταν λάθος και το έχω πει εδώ και ένα χρόνο επειδή την πάτησα και εγώ. Αρκετά ασχολήθηκα. Προειδοποισα πάντως.
 

Dim10

Active Member
Τοπικο ιωδιο που έβαζαν μερικοι μετα τον τραυματισμό παιζει να βοηθουσε λογω υπεραιμιας; και να ηταν αυτος ο λόγος που παρατηρηθηκε επανεκφυση;
Σκετο ιωδιο τοπικα σε μικρες περιοχες λες να βοηθουσε @Gibik ?
 

Gibik

Active Member
Τοπικο ιωδιο που έβαζαν μερικοι μετα τον τραυματισμό παιζει να βοηθουσε λογω υπεραιμιας; και να ηταν αυτος ο λόγος που παρατηρηθηκε επανεκφυση;
Σκετο ιωδιο τοπικα σε μικρες περιοχες λες να βοηθουσε @Gibik ?
Ναι και στα δύο που ρωτάς.
 
Μπλουζα