Daktarin σκόνη

le2der

Active Member
Παιδιά,
Συμπερασματα,
Όλα δείχνουν ότι η αραίωση έχει μείνει πλέον σταθερή. Ίσως να καλυτερεύει αλλά δεν είμαι ακόμα 100% σίγουρος.
Έχω κάποιες παρατηρήσεις.
Τελικά δεν παίζει ρόλο τόσο η ζάχαρη όσο τα λίπη. Όλα μου δείχνουν ότι ακόμα και το ελαιόλαδο φουντώνει την σδ, που ευτυχώς από τα μαλλιά έχει εξαφανιστεί.
Με head and shoulders, dactarin αλοιφή στο ταφ μύτης και ματιών έχω ξεχάσει ότι είχα σδ. Αν δεν βάλω για καμιά εβδομάδα όμως επανέρχεται και ειδικά αν τρώω λίπη ή λάδια.

Όσοι έχετε σδ, θεωρώ ότι έχουμε ελπίδες αν καταπολεμήσουμε τον λιπομύκητα malassezia.
Μια ερώτηση αν θες: Εχεις βγάλει ποτε εξανθήματα στο πρόσωπο ? Μιας και ανέφερες τον malassezia
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fotisI

Member
Μια ερώτηση αν θες: Εχεις βγάλει ποτε εξανθήματα στο πρόσωπο ? Μιας και ανέφερες τον malassezia
Ναι έχω κοκκινηλες που αν δεν βάλω μικοναζολη ή zinc pyrithione ξεφλουδίζει με φαγούρα.
Ανάμεσα στα φρύδια, στα πλαϊνά της μύτης, και γύρω από τα χείλη.

Γιατί ρωτάς;
 

le2der

Active Member
Ναι έχω κοκκινηλες που αν δεν βάλω μικοναζολη ή zinc pyrithione ξεφλουδίζει με φαγούρα.
Ανάμεσα στα φρύδια, στα πλαϊνά της μύτης, και γύρω από τα χείλη.

Γιατί ρωτάς;
Για να συγκρίνω περιπτώσεις.... Μια απο τα ιδια και εγώ + οτι μπορεί να κάνω και καμια φλεγμονή αν σκαλίσω τις κοκκινίλες
 

fotisI

Member
Επειδή βλέπω αρνητισμό από μερικούς, να θυμίσω 2 πράγματα.
Α) Η διαδικασία πτώσης των τριχών κρατάει αρκετά χρόνια σε μερικούς, και το ανάστροφο ίσως πάλι να είναι χρονοβόρο.
Β) Η αιτιολογία πτώσης είναι σίγουρο ότι δεν είναι για όλους το ίδιο, αυτό ίσως σημαίνει ότι όσοι έχουν ΣΔ εμπίπτουν σε άλλες αιτίες.
Με λίγα λόγια λέω το εξής, ότι είναι σίγουρο ότι δεν είναι στην φαντασία μας το καλό του dactarin. Ίσως μόνο για τον όγκο που δίνει. Μακροχρόνια πάντως εμένα με βοήθησε πολύ μιας και μπορώ να μείνω άλουστος για παραπάνω από μια μέρα.
 

cool11

Well-Known Member
Πρακτικες αποριες:
- Ποση ποσοτητα χρειαζεται να μπει στο κεφαλι, και ποιος ο καλυτερος τροπος εφαρμογης;
- Ποσες ωρες πρεπει να μεινει στο κεφαλι; (μεχρι να μπει το επομενο σκευασμα)
- Το worst case scenario ειναι να μην προσφερει τιποτε; ή και παρενεργειες;
- Για ποσο χρονικο διαστημα μπορει κανεις να την βαζει; Πχ επ'αοριστον χωρις προβλημα;
- Επειδη βλεπω διαφορα daktarin, ποιο ειναι το σωστο σκευασμα; Μου δινετε το σωστο λινκ;
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/daktarin
 

fotisI

Member
Πρακτικες αποριες:
- Ποση ποσοτητα χρειαζεται να μπει στο κεφαλι, και ποιος ο καλυτερος τροπος εφαρμογης;
- Ποσες ωρες πρεπει να μεινει στο κεφαλι; (μεχρι να μπει το επομενο σκευασμα)
- Το worst case scenario ειναι να μην προσφερει τιποτε; ή και παρενεργειες;
- Για ποσο χρονικο διαστημα μπορει κανεις να την βαζει; Πχ επ'αοριστον χωρις προβλημα;
- Επειδη βλεπω διαφορα daktarin, ποιο ειναι το σωστο σκευασμα; Μου δινετε το σωστο λινκ;
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/daktarin

Ρίχνεις λίγο στα μαλλιά σαν να αλατίζεις σαλάτα. Δεν είναι κρίσιμο.
Εγώ το άφηνα μέχρι το επόμενο λούσιμο, 2-3 μέρες. Δεν είναι κρίσιμο.
Δεν είδα παρενέργειες, δεδομένου ότι την σκόνη αυτή την βάζουν χρόνια στα πόδια, μάλλον είναι οκ.
Όποτε το θυμάσαι και έχεις σδ στο κεφάλι καλό θα ήταν να βάζεις. Θα νιώθεις πολύ καλύτερα, λες και είσαι φρεσκολουσμένος.
Ένα είναι το daktarin σκόνη. Ζήτα το σαν πούδρα για την δυσοσμία των ποδιών.
Ξανατονίζω...
Κάνει δουλεία μόνο σε όσους έχουν και ΣΔ
 

cool11

Well-Known Member
Ρίχνεις λίγο στα μαλλιά σαν να αλατίζεις σαλάτα. Δεν είναι κρίσιμο.
Εγώ το άφηνα μέχρι το επόμενο λούσιμο, 2-3 μέρες. Δεν είναι κρίσιμο.
Δεν είδα παρενέργειες, δεδομένου ότι την σκόνη αυτή την βάζουν χρόνια στα πόδια, μάλλον είναι οκ.
Όποτε το θυμάσαι και έχεις σδ στο κεφάλι καλό θα ήταν να βάζεις. Θα νιώθεις πολύ καλύτερα, λες και είσαι φρεσκολουσμένος.
Ένα είναι το daktarin σκόνη. Ζήτα το σαν πούδρα για την δυσοσμία των ποδιών.
Ξανατονίζω...
Κάνει δουλεία μόνο σε όσους έχουν και ΣΔ

Ευχαριστω!
Δηλαδη για να εχεις τα καλα της daktarin στο θεμα τριχοπτωση, αναγκαστικά πάει 'πακετο' μονο αν εχεις ΣΔ?
 

vag25

Well-Known Member
Το μηλοξυδο τελικα το σταματησες Φωτη? Δεν εκανε την ιδια δουλεια.

Το χρησιμοποιουσα καποιο καιρο αλλα δεν μου εκανε τιποτα και ξεκινησα σκονη dakt.
Την οποια ποτε δεν χρησιμοποιησα για πανω απο 2-3 φορες για να κρινω τι κανει.
 

fotisI

Member
Το μηλοξυδο τελικα το σταματησες Φωτη? Δεν εκανε την ιδια δουλεια.
Μηλόξιδο βάζω όταν βγάλω καμία κοκκινήλα στο πρόσωπο και δεν έχω άλλη μυκητοκτόνα αλοιφή. Για προσωρινό σκότωμα του μύκητα malasezia
Πάντως βλέπω ότι με την μείωση των λαδιών κάτι γίνεται...

Το χρησιμοποιουσα καποιο καιρο αλλα δεν μου εκανε τιποτα και ξεκινησα σκονη dakt.
Την οποια ποτε δεν χρησιμοποιησα για πανω απο 2-3 φορες για να κρινω τι κανει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fotisI

Member
Τυχαία ανακάλυψα κάτι που μου εξαφάνισε τελείως την σδ.
Θα ήθελα να μου πείτε πόσοι από εσάς που έχετε κοκκινηλες από σδ τρώτε καθημερινά αγγούρι σε σαλάτες ή ώμο σκέτο.
Υποψιάζομαι ότι δεν τρώτε συχνά...
Περιμένω απαντήσεις...

Με λίγο ψάξιμο στο ιντερνέτ βρήκα ότι στέκει η εντύπωση μου. Πραγματικά το αγγούρι βοηθά πολύ σε δερματολογικα ζητήματα.
 

vag25

Well-Known Member
ε μονο καλοκαιρι.

Καλα κανεις και το ψαχνεις για να βρουμε τι παιζει απο μεσα, ωστε να σταματησουμε καποια στιγμη την σκονη.
 

fotisI

Member
ε μονο καλοκαιρι.

Καλα κανεις και το ψαχνεις για να βρουμε τι παιζει απο μεσα, ωστε να σταματησουμε καποια στιγμη την σκονη.
Δοκίμασε για 2 βδομάδες να τρως καθημερινά λίγο αγγούρι και πες μου αν βλέπεις και εσύ βελτίωση.
 

fotisI

Member
Σταματησε αμεσως η τριχοπτωση οταν το αρχισες η μετα απο καποιο διαστημα?
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά, αλλά επειδή πλέον είμαι στην καλύτερη φάση των τελευταίων 15 χρόνων από πλευράς δέρματος, νομίζω ότι και η τριχόπτωση έχει μειωθεί. Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι νοιώθω πιο άγρια και σκληρή την τρίχα.
 

turnfiji123

Active Member
Και εγώ ταλαιρωρουμαι από σδ. Δοκίμαζα σαμπουάν κατά της δερματίτιδας αλλα το θέμα είναι ότι μετά από κάποιες μέρες, το κεφάλι μου ήταν σαν να "μάθαινε" το σαμπουάν και το έχρηζε άχρηστο. Δηλαδή, η σδ ξαναγινόταν όπως πριν. Δοκίμασα να δω τι φταίει. Υποψιάστηκα την σοκολάτα, το τυρί, το gala, το απορρυπαντικό, gates, δέντρα (γύρη κλπ), νερό κλπ. Κατέληξα στο ότι τίποτα από αυτά δεν φταίει. Το Fungoral είναι το μονο που άντεξε 1,5 μηνα και εξαφάνισε τα πάντα. Όμως, μεγαλώνοντας το μαλλί εμφάνισε και πάλι δερματίτιδα. Είναι ακόμα σε χαμηλά επίπεδα (καμια σχέση με πριν) αλλα το πάει πάλι εκεί που ήταν κάποτε. Εν κατακλείδι, αν παίρνω τα μαλλιά με σκάλα 1η/2η, και με θεραπεία το κεφάλι συνέρχεται. Επίσης, οι τρίχες είναι πολύ πιο δυνατές και σταθερές (κάγκελο, όχι ψόφιες όπως παλιά). Είχα επίσης την ακμή (στην πλάτη) πριν κάποια χρονια (πριν αρχίσει η δερματίτιδα στο μαλλί) που βρίσκει κανεις αν googlarei τον εν λόγω μύκητα ("μαλασσεζια"). Μπορεί εκεί να οφείλεται το ότι είμαι πλέον NW4? Η' έχω και ΑΑ? Πως μπορεί κανεις να απαλλαγεί από auto τον μύκητα? Βοηθάει η θάλασσα (καθημερινά μπάνια για μήνες)? Από σαμπουάν δεν θα βρούμε άκρη, έχω βάλει ότι κυκλοφορεί. Και από διατροφή, κάνω καλή (ελαιόλαδο αρκετό, τυρί αρκετό, αλλα φρούτα, σαλάτα κλπ σε καθημερινή βάση, επίσης δεν καπνίζω πλέον και δεν πίνω). Υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις auto μέσω κομμωτηρίου/σκύλου? Πήγαινα όταν ήμουν 14-15 σε μια σάπια κοντά στο σπίτι μου που ήταν ότι να ναι από καθαριότητα. Τουλάχιστον χαλάλι αν δεν έχω ΑΑ και είναι μονο auto ο λόγος. Αν και χλωμό. Όχι τίποτα άλλο, να γλυτώσουμε τη Φίνα...

E: http://malassezia-yeast-mystory.blo...re-recent-treatments.html?zx=4924a87baea69874 (αναφέρει την Dactarin ως αποτελεσματική για τον εν λόγω μύκητα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

fotisI

Member
Και εγώ ταλαιρωρουμαι από σδ. Δοκίμαζα σαμπουάν κατά της δερματίτιδας αλλα το θέμα είναι ότι μετά από κάποιες μέρες, το κεφάλι μου ήταν σαν να "μάθαινε" το σαμπουάν και το έχρηζε άχρηστο. Δηλαδή, η σδ ξαναγινόταν όπως πριν. Δοκίμασα να δω τι φταίει. Υποψιάστηκα την σοκολάτα, το τυρί, το gala, το απορρυπαντικό, gates, δέντρα (γύρη κλπ), νερό κλπ. Κατέληξα στο ότι τίποτα από αυτά δεν φταίει. Το Fungoral είναι το μονο που άντεξε 1,5 μηνα και εξαφάνισε τα πάντα. Όμως, μεγαλώνοντας το μαλλί εμφάνισε και πάλι δερματίτιδα. Είναι ακόμα σε χαμηλά επίπεδα (καμια σχέση με πριν) αλλα το πάει πάλι εκεί που ήταν κάποτε. Εν κατακλείδι, αν παίρνω τα μαλλιά με σκάλα 1η/2η, και με θεραπεία το κεφάλι συνέρχεται. Επίσης, οι τρίχες είναι πολύ πιο δυνατές και σταθερές (κάγκελο, όχι ψόφιες όπως παλιά). Είχα επίσης την ακμή (στην πλάτη) πριν κάποια χρονια (πριν αρχίσει η δερματίτιδα στο μαλλί) που βρίσκει κανεις αν googlarei τον εν λόγω μύκητα ("μαλασσεζια"). Μπορεί εκεί να οφείλεται το ότι είμαι πλέον NW4? Η' έχω και ΑΑ? Πως μπορεί κανεις να απαλλαγεί από auto τον μύκητα? Βοηθάει η θάλασσα (καθημερινά μπάνια για μήνες)? Από σαμπουάν δεν θα βρούμε άκρη, έχω βάλει ότι κυκλοφορεί. Και από διατροφή, κάνω καλή (ελαιόλαδο αρκετό, τυρί αρκετό, αλλα φρούτα, σαλάτα κλπ σε καθημερινή βάση, επίσης δεν καπνίζω πλέον και δεν πίνω). Υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις auto μέσω κομμωτηρίου/σκύλου? Πήγαινα όταν ήμουν 14-15 σε μια σάπια κοντά στο σπίτι μου που ήταν ότι να ναι από καθαριότητα. Τουλάχιστον χαλάλι αν δεν έχω ΑΑ και είναι μονο auto ο λόγος. Αν και χλωμό. Όχι τίποτα άλλο, να γλυτώσουμε τη Φίνα...

E: http://malassezia-yeast-mystory.blo...re-recent-treatments.html?zx=4924a87baea69874 (αναφέρει την Dactarin ως αποτελεσματική για τον εν λόγω μύκητα)
Ο malasezia προφανως φταίει. Και να ξέρετε ότι είναι λιπομυκητας που τρεφεται ακομα και απο το ελαιολαδο...
 
Μπλουζα