Capsaicin και isoflavones

markbass

New Member
Συμφωνα με αυτη την ερευνα http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=19062253 , η οποια ειναι και σχετικά παλιά η ληψη αυτων των δύο μαζί ανεβάζει το IGF-1 και έτσι εχουμε hair regrowth. Εχω αγοράσει ήδη capsaicin και isoflavones σε συμπληρωμα απο now foods και λεω να αρχίζω μηπως τελικά με βοηθήσει. Ποιά η γνωμη σας? εχει δοκιμάσει κανεις απο εδώ το ίδιο και αν ναι τι αποτελέσματα είχε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Δουλευει . Πήρα το συνδυασμό συνολικά για 5 μήνες . Βελτιωση στο μαλλι (με σχολια απο φιλους μαλιστα) και βγηκαν τριχες απ τα τριγωνακια στους κροταφους μεχρι τα φρυδια . Εβγαλα και 2 τριχες στο ενα αυτι και μια στην κορυφη στης μυτης . Και παρατηρησα υπερτριχωση στα χερια. Επειτα σταματησα γιατι δεν ενοιωθα ανετα με το να εχω ανεβασμενο igf1 συνεχως για πολλους λογους . Η τριχα στη μυτη επεσε . Οι δυο τριχες στα αυτια εμειναν . κι εγω αυτα απο now ειχα παρει . χρειαζεσαι 5-6 καψουλες cayenne την ημερα και 1-2 isoflavones την ημερα . Εγω επαιρνα Δευτερα τεταρτη παρασκευη 2 ισοφλαβονες και 6 cayenne . Τριτη πεμπτη σαββατο κυριακη 1 ισοφλαβονη και 5 cayenne .
 

Dim10

Active Member
@makis25 ειχες καποια αλλα sides ???
Τι εννοεις δεν ενιωθες οκ να εχειςτο ανεβασμενο igf-1 ?? Για Ποιους λογους αδερφέ?
 

makis25

Well-Known Member
αυξημενο igf-1 σημαινει αυξημενες πιθανοτητες για καρκινο . Το δοκιμασα την ανοιξη του 13 . Απο το 14 ξεκινησα αλλες θεραπειες . Τωρα χρησιμοποιω avodart καθε μερα , regaine 1φορα τη μερα , fungoral ( 3 φορες τη βδομαδα). Εδω θα σου πω πως την υπερτριχωση στα χερια που παρατηρησα με το καγιεν και ισοφλαβονη , την παρατηρησα και με το φουγκοραλ . Για εμενα ειναι ξεκαθαρο πως το σαμπουαν αυτο δουλευει με διαφορετικο τροπο απο οτι η μινοξιδιλη για παραδειγμα γιατι με την μινοξιδιλη δεν ειχα αυτη την υπερτριχωση .
 

edyuser1

Active Member
Δουλευει . Πήρα το συνδυασμό συνολικά για 5 μήνες . Βελτιωση στο μαλλι (με σχολια απο φιλους μαλιστα) και βγηκαν τριχες απ τα τριγωνακια στους κροταφους μεχρι τα φρυδια . Εβγαλα και 2 τριχες στο ενα αυτι και μια στην κορυφη στης μυτης . Και παρατηρησα υπερτριχωση στα χερια. Επειτα σταματησα γιατι δεν ενοιωθα ανετα με το να εχω ανεβασμενο igf1 συνεχως για πολλους λογους . Η τριχα στη μυτη επεσε . Οι δυο τριχες στα αυτια εμειναν . κι εγω αυτα απο now ειχα παρει . χρειαζεσαι 5-6 καψουλες cayenne την ημερα και 1-2 isoflavones την ημερα . Εγω επαιρνα Δευτερα τεταρτη παρασκευη 2 ισοφλαβονες και 6 cayenne . Τριτη πεμπτη σαββατο κυριακη 1 ισοφλαβονη και 5 cayenne .
σε ποσο καιρο ειδες αποτελεσμα φιλε?η διαφορα δλδ ηταν αισθητη τοσο πολυ ε?
 

makis25

Well-Known Member
δε θυμαμαι σε ποσο χρονο. ισως 3 μηνες . Αλλα σταματησα γιατι δεν ηθελα να χρησιμοποιω ισοφλαβονες και καψαισινη συνεχως . Δεν υπαρχουν μελετες για χρονια χρηση Με αυτα . Απλα θυμαμαι ενα φιλο μου που μου εκανε σχολιο τοτε πως τα φρυδια μου ενωθηκαν με τα μαλλια μου στα πλαγια . Το οτι δουλεψε σε εμενα δε σημαινει πως θα δουλεψει και σε εσενα .Η προσωπικη μαρτυρια δεν ειναι επιστημονικο τεκμηριο. Επισης ισως υπαρχουν προβληματα με παρενεργειες μακροχρονια πραγματικα δε ξερω . Τα φαρμακα που παιρνω τωρα ειναι πολυ περισσοτερο δοκιμασμενα και μελετημενα σε βαθος χρονου. Το avodart ειναι φαρμακο 15ετιας , η φιναστεριδη 25ετιας η μινοξιδιλη και το φουγκοραλ ειναι φαρμακα 30 χρονων και πολυ καλα ανεκτα με εκατομμύρια χρήστες . Αν διστάζεις με θεραπειες τουλαχιστον παρε ενα φουγκοραλ και χρησιμοποιησε το τουλαχιστον ενα χρονο συνεχόμενα πριν βγαλεις συμπερασμα και να χεις στο νου σου πως το μεγιστο αποτελεσμα θα το παρεις γυρω στους 21 μηνες μετα. Υπαρχει διετης μελετη που διχνει την αποτελεσματικοτητα του . Πηρε χρονια να χασουμε μαλλια , μη περιμενεις τα παρεις πισω γρηγορα . Να χεις λογικες προσδοκιες .
 

markbass

New Member
Δουλευει . Πήρα το συνδυασμό συνολικά για 5 μήνες . Βελτιωση στο μαλλι (με σχολια απο φιλους μαλιστα) και βγηκαν τριχες απ τα τριγωνακια στους κροταφους μεχρι τα φρυδια . Εβγαλα και 2 τριχες στο ενα αυτι και μια στην κορυφη στης μυτης . Και παρατηρησα υπερτριχωση στα χερια. Επειτα σταματησα γιατι δεν ενοιωθα ανετα με το να εχω ανεβασμενο igf1 συνεχως για πολλους λογους . Η τριχα στη μυτη επεσε . Οι δυο τριχες στα αυτια εμειναν . κι εγω αυτα απο now ειχα παρει . χρειαζεσαι 5-6 καψουλες cayenne την ημερα και 1-2 isoflavones την ημερα . Εγω επαιρνα Δευτερα τεταρτη παρασκευη 2 ισοφλαβονες και 6 cayenne . Τριτη πεμπτη σαββατο κυριακη 1 ισοφλαβονη και 5 cayenne .

Αυτα που εχω πάρει εγω γράφουν 500mg cayenne και 60mg isoflavones. Χρειαζεται τοσο μεγάλη δόση καθε μέρα? σκεφτόμουν να παιρνω απο μία καψουλα το καθενα καθε μέρα.
Οσον αφορά τον igf-1 επειδη ασχολουμαι και με γυμναστήριο (βάρυ) και ειμαι γενικά λεπτος παροτι κανω χρόνια βαρυ (λεπτα πόδια κλπ), υπαρχει πιθανότητα να με κάνει hulk δηλαδη το ανεβασμένο igf-1? επειδη διαβαζα καπου οτι το παιρνουν σαν αναβολικό οι bodybuildεράδες. Δεν ειναι διαφορετικό να το παιρνει καποιος σαν αναβολικο απο το να κανει τον ιδιο τον οργανισμό του να το παράγει περισσότερο με αυτα τα συμπληρώματα? Αναφέρομαι στο θέμα της πιθανότητας καρκίνου.
 

makis25

Well-Known Member
Χωρις περιστροφες και υπεκφυγες ναι , ανεβασμενο igf1 σημαινει καρκινος , καρδιαγγειακα νοσηματα , πρώιμος θανατος . Κανε την ερευνα σου . Δε ξερω αν σε φουσκωσει το igf1 παραπανω απο οσο εισαι τωρα αλλα εγω προσωπικα δε θα ρισκαρα χρονια χρηση για λιγες τριχες παραπανω . Ναι τα ιδια ειχα παρει κι εγω . Για να παρεις τη δοση που πηραν στην ερευνα πρεπει να τα παρεις οπως σου γραψα πιο πανω . καθε χαπι 500αρι καγιεν εχει 1,25μγ καψαισινη να ξερεις .
 

edyuser1

Active Member
δε θυμαμαι σε ποσο χρονο. ισως 3 μηνες . Αλλα σταματησα γιατι δεν ηθελα να χρησιμοποιω ισοφλαβονες και καψαισινη συνεχως . Δεν υπαρχουν μελετες για χρονια χρηση Με αυτα . Απλα θυμαμαι ενα φιλο μου που μου εκανε σχολιο τοτε πως τα φρυδια μου ενωθηκαν με τα μαλλια μου στα πλαγια . Το οτι δουλεψε σε εμενα δε σημαινει πως θα δουλεψει και σε εσενα .Η προσωπικη μαρτυρια δεν ειναι επιστημονικο τεκμηριο. Επισης ισως υπαρχουν προβληματα με παρενεργειες μακροχρονια πραγματικα δε ξερω . Τα φαρμακα που παιρνω τωρα ειναι πολυ περισσοτερο δοκιμασμενα και μελετημενα σε βαθος χρονου. Το avodart ειναι φαρμακο 15ετιας , η φιναστεριδη 25ετιας η μινοξιδιλη και το φουγκοραλ ειναι φαρμακα 30 χρονων και πολυ καλα ανεκτα με εκατομμύρια χρήστες . Αν διστάζεις με θεραπειες τουλαχιστον παρε ενα φουγκοραλ και χρησιμοποιησε το τουλαχιστον ενα χρονο συνεχόμενα πριν βγαλεις συμπερασμα και να χεις στο νου σου πως το μεγιστο αποτελεσμα θα το παρεις γυρω στους 21 μηνες μετα. Υπαρχει διετης μελετη που διχνει την αποτελεσματικοτητα του . Πηρε χρονια να χασουμε μαλλια , μη περιμενεις τα παρεις πισω γρηγορα . Να χεις λογικες προσδοκιες .
ξερω φιλε μου χρονια αγωνιστης ειμαι με φινα με αβονταρτ μινοξ :) αστα να πανε παντα ψαχνω εναλακτικες
 

tasos33

Well-Known Member
Το φουνγκοραλ το χρησιμοποιείς καθημερινά?

Με την καψαικινη παρατηρησες απώλεια λίπους? Υποτίθεται οτι κανει και αυτό.
 

makis25

Well-Known Member
Το φουγκοραλ 3 φορες τη βδομαδα .Δευτερα τεταρτη παρασκευη. Δυο χερια. 1 συσκευασια κραταει 1μιση μηνα . Με τη καψαικινη παρατηρησα καουρες και εξαφανιστηκε ενας πονος στο αριστερο γονατο που ειχα εκεινη τη περιοδο αλλα δε μπορω να πω βεβαιοτητα . Ο λογος που το αναφερω ειναι πως οταν σταματησα το συνδιασμο καψαικινη με ισοφλαβονες ο πονος στο γονατο επανηλθε . Στο λιπος δε μπορω να πω πως παρατηρησα κατι . Αλλα ειμαι λεπτος ετσι κ αλλιως . Ισως σε καποιον με μεγαλυτερο βαρος να εχει τετοιο αποτελεσμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
αν ο πονος στο γονατο ηταν απο φλεγμονη η καψαικινη εκανε δουλεια.
Το φουγκοραλ 3 φορες τη βδομαδα .Δευτερα τεταρτη παρασκευη. Δυο χερια. 1 συσκευασια κραταει 1μιση μηνα . Με τη καψαικινη παρατηρησα καουρες και εξαφανιστηκε ενας πονος στο αριστερο γονατο που ειχα εκεινη τη περιοδο αλλα δε μπορω να πω βεβαιοτητα . Ο λογος που το αναφερω ειναι πως οταν σταματησα το συνδιασμο καψαικινη με ισοφλαβονες ο πονος στο γονατο επανηλθε . Στο λιπος δε μπορω να πω πως παρατηρησα κατι . Αλλα ειμαι λεπτος ετσι κ αλλιως . Ισως σε καποιον με μεγαλυτερο βαρος να εχει τετοιο αποτελεσμα
 
Μπλουζα