Buzz cut μεταμόσχευση

turnfiji123

Active Member

Έχει κάνει ποτε κανεις κάτι τέτοιο (λιγότερα grafts, στρατηγικά τοποθετημένα για illusion, μεγαλύτερη περιοχή, πρέπει να τα έχεις κοντά ευ ορου ζωής για ομοιομορφία)? Πιστεύετε ότι αξίζει? Η' είναι καλύτερα να πας για παραδοσιακή μεταμόσχευση πιο πάνω (p.x Lorenzo), πιο πυκνή και να προσεύχεσαι να μην έχεις μόνιμο shock / επιθετική τριχόπτωση αργότερα? Ο συγκεκριμένος έχει τεραστια φήμη αν και δεν μπορώ να πω ότι η μέθοδος 'χνούδι μου αρέσει ιδιαιτερα. Στην συγκεκριμένη βεβαια το παλικάρι δεν έχει πάρει καν Fin. Μονο Minox.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Φιλε μου, αν σε ικανοποιει το συγκεκριμενο αποτελεσμα, δε χρειαζεται να προσανατολιζεσαι σε εξωτερικο (Λορεντζο κ.α.).
Ακομη και εδω στην Ελλαδα μπορεις να πετυχεις ανετα τετοιες μετριοτητες.

Ο συγκεκριμενος "πελατης" (που παρεμπιπτοντως δηλωνει και ευχαριστημενος) ειναι σαν να μην εχει κανει μεταμοσχευση.

Δηλαδη ποσο χειροτερη θα ηταν η εικονα του, αν ξυριζε εντελως τα μαλλια του. Βλεποντας το τελικο αποτελεσμα (μετα το 1:50 του video), θεωρω οτι ενα ξυρισμενο look θα ηταν καλυτερο.

Αν οι προσδοκιες σου ειναι να εχεις ενα αναλογο αποτελεσμα, πηγαινε σε ελληνικες κλινικες (για να μην ταλαιπωρεισαι με μετακινησεις και εξοδα) ή ακομη καλυτερα αποδεξου την τωρινη σου εμφανιση, δωσε εμφαση σε καποια άλλα, εξισου σημαντικα, εξωτερικα χαρακτηριστικα (γυμνασμενο σωμα) και απολαυσε τη ζωη σου με "αναλαφρο" κεφαλι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

athenian

Well-Known Member
Πρεπει δλδ οσοι κανουν μμ να εχουν μια πυκνη hairline και απο πισω αδυναμα μαλλια που θα καλυπτονται επειδη θα σηκωνονται τα μαλλια της hairline?Ειναι καλυτερη αυτη η προσεγγιση?Αν μετα θες να τα κοψεις κοντα θα εισαι χαλια.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Πρεπει δλδ οσοι κανουν μμ να εχουν μια πυκνη hairline και απο πισω αδυναμα μαλλια που θα καλυπτονται επειδη θα σηκωνονται τα μαλλια της hairline?Ειναι καλυτερη αυτη η προσεγγιση?Αν μετα θες να τα κοψεις κοντα θα εισαι χαλια.

Αυτο που λες ειμαι εγω τωρα.
Ασχετα οτι το κοντο δεν μου παει αλλα οταν το κανα δεν ηταν καθολου χαλια.
 

leas

Well-Known Member
Εχω ανεβάσει ξανα στο παρελθόν αυτό το βίντεο και θεωρώ πως είναι μια λύση για πιτσιρικάδες με επιθετική αραίωση, δλδ που τους άδειασε απότομα και δεν έχουν την δότρια για ένα καλό αποτέλεσμα., Με την τακτική αυτή με λίγα γκράφτς στρατηγικα απλωμένα δίνει την εντύπωση του buzz cut. Δυστυχώς για κάποια παιδιά που το πρόβλημα είναι μεγάλο μπορούν μέχρι εκέι να φτάσουν με μια μμ.. Απο το να γυαλίζει το σκάλπ τέρμα για κάποιους είναι καλύτερο να φαίνεται πως υπάρχει τριχωτό κοντοκουρεμένο λόγω σταδιακής αραίωσης.Κάπου εδω και το smp θα έδενε νομίζω καλά..
Οσον αφορα αν αυτό θα μπορούσε ελληνική κλινική να το πετύχει, απο την άποψη της όποιας μαεστρίας θέλει να μπούν τα γκραφτς έτσι ωστε τόσο κοντα να μην υποδηλώνουν καμία επέμβαση... μακαρι..
 

athenian

Well-Known Member
Αυτο που λες ειμαι εγω τωρα.
Ασχετα οτι το κοντο δεν μου παει αλλα οταν το κανα δεν ηταν καθολου χαλια.
Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω κι εγώ τελικά γιατί αφενός μου αρέσει το κοντό αφετέρου αν σε μια κλασσικού τύπου μμ αποχαιρετας μια για πάντα το κοντό μαλλί. Βέβαια ίσως η πύκνωση είναι πιο δύσκολη από μια απλή δημιουργία hairline ή γέμισμα crown γιατί ελλοχεύει πάντα ο κίνδυνος του shock loss και είναι δύσκολο να πετύχεις ομοιομορφία στο κοντό μαλλί.
 

turnfiji123

Active Member
Φιλε μου, αν σε ικανοποιει το συγκεκριμενο αποτελεσμα, δε χρειαζεται να προσανατολιζεσαι σε εξωτερικο (Λορεντζο κ.α.).
Ακομη και εδω στην Ελλαδα μπορεις να πετυχεις ανετα τετοιες μετριοτητες.

Ο συγκεκριμενος "πελατης" (που παρεμπιπτοντως δηλωνει και ευχαριστημενος) ειναι σαν να μην εχει κανει μεταμοσχευση.

Δηλαδη ποσο χειροτερη θα ηταν η εικονα του, αν ξυριζε εντελως τα μαλλια του. Βλεποντας το τελικο αποτελεσμα (μετα το 1:50 του video), θεωρω οτι ενα ξυρισμενο look θα ηταν καλυτερο.

Αν οι προσδοκιες σου ειναι να εχεις ενα αναλογο αποτελεσμα, πηγαινε σε ελληνικες κλινικες (για να μην ταλαιπωρεισαι με μετακινησεις και εξοδα) ή ακομη καλυτερα αποδεξου την τωρινη σου εμφανιση, δωσε εμφαση σε καποια άλλα, εξισου σημαντικα, εξωτερικα χαρακτηριστικα (γυμνασμενο σωμα) και απολαυσε τη ζωη σου με "αναλαφρο" κεφαλι.

Πήγα σε κλινικές της Θεσσαλονίκης. Δυο. Και οι δυο γνωστες. Ο ένας ούτε καν γιατί θα έκανε FUT και ο ίδιος μου είπε ότι ξανθός + λεπτή τρίχα έφυγα για shock loss. Η δεύτερη πρότεινε FUE αλλα δεν ενθουσίασε, το μονο που ανέφερε ήταν punches και μικρή τομή (.5mm) το οποιο κιόλας είναι τραγικά μικρό για να αφαιρεθεί σωστά το graft κατ' εμέ.

Γράφτηκα στο forum κυρίως για να μοιραστώ τον... πόνο μου αλλα και να μάθω. p.x ποιος θα περίμενε ότι το μινοχιδιλ θα μου έκανε τη μούρη πουρέ και ότι το πρωί που σηκώνομαι και νιώθω σαν έχω φάει ξύλο είναι από auto? Πέταμα το Minox λοιπόν από σήμερα έπειτα από σοβαρή σκέψη και μετά από την βοήθεια άλλων μελών εδώ.

Τα σαμπουάν που ξεραίνουν μαλλιά, οι φιναστεριδες που καταστρέφουν ζωές, τα μινοχιδιλ που είναι σαν argos θάνατος... καλύτερα να πάω να ρίξω μερικές ακόμα ορμονικές εξετάσεις και να δω γιατί η Τέστο μου είναι σχετικά χαμηλή (έχω κάνει ήδη scan για υπόφυση και δεν έδειξε τίποτα) και να πάω να δώσω μερικά χιλιάρικα και να κάνω ένα καλο trimmed look όπου οι ουλές από το FUE θα είναι χαμηλές, η aggressive line μεταφύτευση θα γίνει σωστά και ξενοιάζω μια για πάντα (έχοντας επίσης αλλα τόσα grafts για 2η μεταφύτευση πιο πάνω αν έχω shock loss μόνιμο + τριχόπτωση αργότερα). Ο συγκεκριμένος δίνει τρομερά αποτελέσματα αισθητικά. Δεν ακουμπά απλά τρίχες πάνω στο κεφάλι (έχω δει και από αυτά). Όπως διάβασα πριν, ο @leas το έχει ξαναποσταρει εδώ, είμαι πολύ περίεργος να δω αν κάποιος έχει πάει σε αυτόν, αν έχει πάει σε άλλον για τέτοιου είδους μεταφύτευση (buzz) και τι πιστεύετε γενικά για auto το concept. Έχω τετραγωνισμένο πρόσωπο και καλά χαρακτηριστικά για να το στηρίξω (όχι και Brad Pitt αλλα κάτι κάνουμε).

Επίσης μιλάω με Κοράϋ και Bisanga αν κάποιος έχει πάει ή έχει δει παρόμοιο στυλ μεταφύτευσης και θέλει να μου πει την γνώμη του.
 

turnfiji123

Active Member
ο sanusi umar φίλε έχω την εντύπωση πως χρεώνει 8e το γραφτ ..ο ερντογαν εχει 2 ακόμη περιστατικα τύπου less is more

nNR6WqN.png


Δεν την γλιτώνουμε την Fin απ' ότι φαίνεται. Η' all-in ή καθόλου από ότι καταλαβαίνω. :/
 

leas

Well-Known Member
Σε νεαρούς ηλικιακά ασθενείς νομίζω όλοι οι γιατροί θα την προτείνουν την φίνα διοτι αν η τριχόπτωση συνεχίσει και γρήγορα είναι σαν να κάνεις μια τρύπα στο νερό,με μια μμ πχ στο μπροστινό αραιωμένο τμήμα.. ..Το θέμα είναι αν ένας καλος γιατρός σε αναλάβει χωρίς να προχωρήσεις στην λήψη αυτου του κωλοφαρμάκου. Για τον κοράυ έχει αναφερθεί αρκετες φορες νομίζω πως πιέζει αρκετά για να κουμπώσεις το μαγικο χαπακι....
Απο ότι είδα είσαι 26 ετών.. τι νόργουντ είσαι??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Σε νεαρούς ηλικιακά ασθενείς νομίζω όλοι οι γιατροί θα την προτείνουν την φίνα διοτι αν η τριχόπτωση συνεχίσει και γρήγορα είναι σαν να κάνεις μια τρύπα στο νερό,με μια μμ πχ στο μπροστινό αραιωμένο τμήμα.. ..Το θέμα είναι αν ένας καλος γιατρός σε αναλάβει χωρίς να προχωρήσεις στην λήψη αυτου του κωλοφαρμάκου. Για τον κοράυ έχει αναφερθεί αρκετες φορες νομίζω πως πιέζει αρκετά για να κουμπώσεις το μαγικο χαπακι....
Απο ότι είδα είσαι 26 ετών.. τι νόργουντ είσαι??

27 πλέον. Είμαι Norwood 3 σίγουρα. Έχω το κλασσικό πέταλο και ένα λεπτό κομμάτι στο κέντρο αρχίζει να αραιώνει. Πίσω είμαι καλά. Νομίζω είμαι στο 4A αν θυμάμαι τον πινακα σωστά. Διάβασα και αλλα για τη Fin, βασικά δεν υπάρχει εναλλακτική και όντως έχουν δίκιο να την συστήνουν. Έκλεισα ραντεβού με Bisanga τέλη Απριλίου για ένα consultation, τουλάχιστον θα έχω μια ενημέρωση λεπτομερή από γιατρό για το φάρμακο. Σίγουρα θα κινηθω προσεκτικά με πολύ μικρές δόσεις και άφθονα test DHT, οιστρογόνων κλπ ανά διαστήματα και αποχη από κάθε είδους forum (για ψυχολογικούς λόγους). Πλέον τριχόπτωση όπως έχουν άλλοι που τους πέφτουν όλη μέρα και βρίσκουν τρίχες σε μαξιλάρια κλπ ή στο μπάνιο ΔΕΝ έχω. Εμενα πλέον έχει σταθεροποιηθεί, εδώ και 1-2 χρονια και απλά οι τρίχες πεθαίνουν αργά και σταθερά από το "λάδωμα" και τη δουλειά που κάνει το DHT από μέσα. Η' τώρα ή ποτε με λίγα λόγια. Θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα στο forum.
 
Μπλουζα