Bouklas, fue, 2500 grafts, 31/10-1/11/2013

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
Boukla εχει καμια εξελιξη η πορεία σου ? Εννοω ξεκινησες καποια θεραπεια ή/και είδες καποια διαφορα ?

Boukla εχουμε κανα νεο? κανε ενα update...

Γεια χαρά παιδιά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Είμαι σε φάση θεραπείας με κορτιζόνη (lotion). Σε σύντομο χρονικό διάστημα (1-2 βδομάδες) θα έχω τελικά νέα γιατί είχα κάποιες αλλαγές, για αυτό δεν έγραψα κάτι διότι είμαι προς το τέλος, να τα πω μια και καλή όλα μαζί.

Επίσης, παρατηρώ τους τελευταίους μήνες αρκετούς τσακωμούς και νήματα να γίνονται μπάχαλο, που είναι πολύ άσχημο. Δεν ξέρω αν είναι η έλλειψη ευγένειας, παιδείας ή προβλήματα καθημερινότητας και κάποιοι βρίσκουν πάτημα να ξεσπάνε στο forum. Όταν όμως ξεκινάς μια συζήτηση με τσαμπουκά, ειρωνείες, επιθέσεις και υπονοούμενα είναι 100% πως θα ακολουθήσει ένας πόλεμος, όχι μονο στο forum αλλα παντού, οποτε ουσιαστικά δεν ψάχνεσαι να συζητήσεις αλλα να τσακωθείς. Και επειδή το χούι από ότι βλέπω δεν φεύγει, να προτείνω την δημιουργία ενός νήματος να μπαίνουν όσοι θέλουν να ξεσπάνε? Να γλιτώσουν τουλάχιστον τα υπόλοιπα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ανηξε νημα εκει στον tol τρολ πως τον λενε για να ξεσπαμε και να μην γ@μ@με νηματα οπως λενε καποιοι.
Αλλα μερικοι πολυ ευκολα ξεχναν τι νηματα εχουν μαμησει στο παρελθον με λογομαχιες.
Ε λοιπον εγω δεν θα χαιδευω τα αυτια και μπαν να φαω και ας με διαγραψουν.
Καθημερινος σκεφτομαι να με διαγραψουν και το νημα μου εξαλλου.
 

Bouklas

Well-Known Member
ανηξε νημα εκει στον tol τρολ πως τον λενε για να ξεσπαμε και να μην γ@μ@με νηματα οπως λενε καποιοι.
Αλλα μερικοι πολυ ευκολα ξεχναν τι νηματα εχουν μαμησει στο παρελθον με λογομαχιες.
Ε λοιπον εγω δεν θα χαιδευω τα αυτια και μπαν να φαω και ας με διαγραψουν.
Καθημερινος σκεφτομαι να με διαγραψουν και το νημα μου εξαλλου.
Johnny θυμάμαι κάτι σκηνικά παλιά, απλά τώρα δεν τα προλαβαίνεις, σχεδόν με κάθε νέο νήμα. Το 50% για τις φωτογραφίες και το άλλο πως να την πει ο ένας στον άλλον καλύτερα.
 

andy.k

Active member
Το θέμα φιλε boukla με εσενα είναι ή στάση του γιατρού. Ο ανθρωπος έχει δώσει καποια πολύ καλά αποτέλεσματα, αλλά έχει κ μέτρια αποτελεσματα...Εγω προσωπικά εκτιμώ ιδιαίτερα το ότι κάνει ο ίδιος τις συναντήσεις με τους υποψηφίους, ωστόσο εφόσον δε του πάνε τον ασθενή στο κρεβάτι την ώρα του χειρουργείου όπως τον πάνε στο Μαρά πχ, δεν έχει ελαφρυντικά του τύπου " αν σε ειχα δει ο ίδιος δε θα σε ειχα αναλάβει γτ πχ είχες το τάδε θέμα και δε θα πήγαινε καλά ή μμ". Οπότε σε αυτή την περίπτωση έχει ο ίδιος 100% την ευθύνη κατ εμέ για το αποτέλεσμα, ακόμα κ αν εσύ είχες κάποιο αλλο θέμα με τα μαλλιά(γυροειδης κλπ), θα επρεπε να αποκλεισει ολες τις παραμετρους που θα εμποδιζαν ενα καλο αποτελεσμα...θεωρω πως θα έπρεπε να το ψάχνει καλά κάποιος ιδίως αφου κάνει ο ίδιος κ το consultation.(αν θέλει να διασφαλίσει κ τη φήμη του άλλωστε δια του αποτελέσματος και ξ συγκεκριμένη κλινική είναι ονομαστική είναι ιδιοκτητης).
Άλλωστε κ ένα άλλο
παλικαρι που έγραψε
πρόσφατα, έφαγε πόρτα από το Γεωργίου...επιπλέον θα ήθελα να ρωτησω και κάτι άλλο...στη συνάντηση πριν το χειρουργείο, συζητήθηκαν καθόλου εγγυήσεις κλπ, ή αφεθηκε στο φλου?
 

Stripar

Established Member
επιπλέον θα ήθελα να ρωτησω και κάτι άλλο...στη συνάντηση πριν το χειρουργείο, συζητήθηκαν καθόλου εγγυήσεις κλπ, ή αφεθηκε στο φλου?
Μα αφού το διαφημίζει στο ίδιο μας το Forum !!!...
Γεωργίου.jpg
 

andy.k

Active member
Μα αφού το διαφημίζει στο ίδιο μας το Forum !!!...
Προβολή συνημμένου 10911
Συμφωνοι stripar, όλοι το διαφημίζουν και σε εμένα εγγύηση εδωσαν...εγγύηση φυτρωσης λέει...το ποσοστό δε διευκρινίζει(που είναι και το ζητούμενο) και επίσης δε
διευκρινίζει το "what if NOT desired φυτρωση occurs...".
Οκ προφανως δε το
διατυπωσα σαφως αλλα αυτο
εννοουσα με την ερώτηση
μου. Συμφώνησαν δλδ ως εγγύηση κάποια διορθωτικη επέμβαση? Επιστροφή χρημάτων? Η απλα ψυχολογική υποστηριξη? Δε κακολογω το γιατρο επ ουδενί, τον θεωρω αξιοπρεπέστατο κ ικανότατο, απλά ρωταω τι πολιτική ακολουθεί σε τέτοιες περιπτώσεις γτ και τα λεφτά και τα grafts δε τα λες λίγα για να πάνε χαμένα...
 

Stripar

Established Member
Συμφωνοι stripar, όλοι το διαφημίζουν και σε εμένα εγγύηση εδωσαν...εγγύηση φυτρωσης λέει...το ποσοστό δε διευκρινίζει(που είναι και το ζητούμενο) και επίσης δε
διευκρινίζει το "what if NOT desired φυτρωση occurs...".
Οκ προφανως δε το
διατυπωσα σαφως αλλα αυτο
εννοουσα με την ερώτηση
μου. Συμφώνησαν δλδ ως εγγύηση κάποια διορθωτικη επέμβαση? Επιστροφή χρημάτων? Η απλα ψυχολογική υποστηριξη? Δε κακολογω το γιατρο επ ουδενί, τον θεωρω αξιοπρεπέστατο κ ικανότατο, απλά ρωταω τι πολιτική ακολουθεί σε τέτοιες περιπτώσεις γτ και τα λεφτά και τα grafts δε τα λες λίγα για να πάνε χαμένα...

Αν είναι έτσι Andy , o ποιό κατάλληλος για αυτές τις διευκρινίσεις είναι ο Bouklas ή ο @Tasmania μιάς και είναι πρόσφατος ασθενής...
 

Tasmania

Active Member
ο Bouklas ειπε πιο πανω οτι τελειωνει τη θεραπεια του, ειχε καποιες αλλαγες και θα ενημερωσει οπως ειπε το φορουμ εκτενως (οποτε θεωρω αστοχο να πω κατι για την διαχειριση της περιπτωσης του-ειναι ο κατεξοχην αρμοδιος).. Αυτο που γνωριζω απο αυτα που εγραψε ο Bouklas στο νημα του, ειναι οτι του εκλεισε εισητηριο, του εκανε βιοψια και εγινε η διαγνωση για γυροειδης αλωπεκια... του εγινε συσταση για καποια θεραπεια την οποια και εφαρμοζει...Τωρα στο θεμα γυροειδης αλωπεκια να κανω ενα μικρο σχολιο..αν οι κλινικες ενδειξεις απο την επισκοπηση δεν δειχνουν οτι καποιος εχει γυροειδης αλωπεκια ειναι αστοχο να προχωραει καποιος ιατρος σε βιοψια προεγχειρητικη για επιβεβαιωση...αν υπαρχει υπονοια περι αυτου απο την επισκοπηση ναι ειναι επιβαλλομενο και χρησιμο ! Απο τις προεγχειρητικες φωτο του Βoukla στο νημα του εγω προσωπικα δεν διαπιστωσα γυροειδης αλωπεκια απο την κλινικη εικονα ... αν ηταν ετσι ολοι οι υποψηφιο για μ/μ θα τους γινοταν προεγχειρητικη βιοψια...

Αυτο που ειχε πει σε μενα ο ιατρος ειναι οτι θα κανει οτι καλυτερο μπορει και μου εγγυηθηκε οτι θα ειμαι ευχαριστημενος απο τα ποσοστα φυτρωσης και απο το αποτελεσμα...του εδωσα το ελευθερο να κανει οτι καλυτερο αυτος νομιζει ανεξαρτητως του τελικου κοστους απο τον αριθμο των γραφτς....δεν μιλησαμε ποτε για αποζημιωση αν κατι πηγαινε ή παει Χ στη μ/μ μου, ηταν καθετος στο οτι θα ειναι διπλα μου μεχρι να ειμαι ικανοποιημενος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Δεν νομιζω οτι υπαρχει κλινικη που συζηταει απο πριν τι θα γινει σε περιπτωση αποτυχιας η μετριου αποτελεσματος. Ειναι πολυ ηττοπαθες και δεν θελει να φανει ετσι κανεις. Το θεμα ειναι ποια ειναι η αντιμετωπιση σε τετοια περιπτωση
 

Bouklas

Well-Known Member
Το θέμα φιλε boukla με εσενα είναι ή στάση του γιατρού. Ο ανθρωπος έχει δώσει καποια πολύ καλά αποτέλεσματα, αλλά έχει κ μέτρια αποτελεσματα...Εγω προσωπικά εκτιμώ ιδιαίτερα το ότι κάνει ο ίδιος τις συναντήσεις με τους υποψηφίους, ωστόσο εφόσον δε του πάνε τον ασθενή στο κρεβάτι την ώρα του χειρουργείου όπως τον πάνε στο Μαρά πχ, δεν έχει ελαφρυντικά του τύπου " αν σε ειχα δει ο ίδιος δε θα σε ειχα αναλάβει γτ πχ είχες το τάδε θέμα και δε θα πήγαινε καλά ή μμ". Οπότε σε αυτή την περίπτωση έχει ο ίδιος 100% την ευθύνη κατ εμέ για το αποτέλεσμα, ακόμα κ αν εσύ είχες κάποιο αλλο θέμα με τα μαλλιά(γυροειδης κλπ), θα επρεπε να αποκλεισει ολες τις παραμετρους που θα εμποδιζαν ενα καλο αποτελεσμα...θεωρω πως θα έπρεπε να το ψάχνει καλά κάποιος ιδίως αφου κάνει ο ίδιος κ το consultation.(αν θέλει να διασφαλίσει κ τη φήμη του άλλωστε δια του αποτελέσματος και ξ συγκεκριμένη κλινική είναι ονομαστική είναι ιδιοκτητης).
Άλλωστε κ ένα άλλο
παλικαρι που έγραψε
πρόσφατα, έφαγε πόρτα από το Γεωργίου...επιπλέον θα ήθελα να ρωτησω και κάτι άλλο...στη συνάντηση πριν το χειρουργείο, συζητήθηκαν καθόλου εγγυήσεις κλπ, ή αφεθηκε στο φλου?
Andy γνωρίζεις αν στην H*C ή στις άλλες κλινικές κάνουν βιοψίες και εξετάσεις πριν τη μεταμόσχευση?

Τώρα όσον αφορά το παράδειγμα με τον Mάρα. Στον Mάρα δεν μπορείς να χρεώσεις κάτι διότι είναι εργαζόμενος και η H*C έχει προσωπικό σε διαφορα πόστα. Ο Γεω**ίου είναι ιδιοκτήτης, δεν έχει τον ίδιο αριθμό προσωπικού όσο η H*C οποτε καλύπτει και αλλα πόστα από μονος του. Η ευθύνη θέλω να σου πω μπορεί να αποδοθεί στις κλινικές το ίδιο άσχετα πως δουλεύουν.

Για την εγγύηση. Πριν φύγω από την Κύπρο (τις μέρες της μμ) του μίλησα για αυτό σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, η απάντηση ήταν να μην αγχώνομαι διότι θα είναι διπλα μου να το λύσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Δεν έγινε πιο αναλυτική συζήτηση, ωστόσο η αναλυτική απάντηση δόθηκε πέρυσι το καλοκαίρι όταν συναντηθήκαμε και δώσαμε τα χερια.

Συμφωνοι stripar, όλοι το διαφημίζουν και σε εμένα εγγύηση εδωσαν...εγγύηση φυτρωσης λέει...το ποσοστό δε διευκρινίζει(που είναι και το ζητούμενο) και επίσης δε
διευκρινίζει το "what if NOT desired φυτρωση occurs...".
Οκ προφανως δε το
διατυπωσα σαφως αλλα αυτο
εννοουσα με την ερώτηση
μου. Συμφώνησαν δλδ ως εγγύηση κάποια διορθωτικη επέμβαση? Επιστροφή χρημάτων? Η απλα ψυχολογική υποστηριξη? Δε κακολογω το γιατρο επ ουδενί, τον θεωρω αξιοπρεπέστατο κ ικανότατο, απλά ρωταω τι πολιτική ακολουθεί σε τέτοιες περιπτώσεις γτ και τα λεφτά και τα grafts δε τα λες λίγα για να πάνε χαμένα...
Προφορικά η εγγύηση που μου δώσανε ήταν 90% ελάχιστη φύτρωση .
Μετά όμως που το αποτέλεσμα εξελίχθηκε έτσι αρχικά είχα 2, ή διορθωτική ή επιστροφή χρημάτων. Το καλοκαίρι που συναντηθήκαμε ξεκαθαρίστηκε μονο η επιστροφή σε περίπτωση που η θεραπεία δεν κάνει δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tasmania

Active Member
Με αυτα που ειπες Boukla θεωρω οτι ηταν αξιοπρεπης η σταση του ιατρου προς την περιπτωση σου... περιμενουμε τα νεα σου φιλε μακαρι ολα να πηγανε καλα !
 

andy.k

Active member
Συμφωνω απολυτα.Αξιοπρεπέστατη! Σωστός ο γιατρός...εννοείται πως πουθενά δε κάνουν βιοψία απ όσο ξερω τουλάχιστον..εεφόσον δεν υπήρχε κάποια εμφανής ένδειξη ότι μπορεί να υπήρχε πρόβλημα πολύ λογικά δεν έκανε κάποια περαιτέρω έρευνα...
 

Bouklas

Well-Known Member
Με αυτα που ειπες Boukla θεωρω οτι ηταν αξιοπρεπης η σταση του ιατρου προς την περιπτωση σου... περιμενουμε τα νεα σου φιλε μακαρι ολα να πηγανε καλα !

Συμφωνω απολυτα.Αξιοπρεπέστατη! Σωστός ο γιατρός...εννοείται πως πουθενά δε κάνουν βιοψία απ όσο ξερω τουλάχιστον..εεφόσον δεν υπήρχε κάποια εμφανής ένδειξη ότι μπορεί να υπήρχε πρόβλημα πολύ λογικά δεν έκανε κάποια περαιτέρω έρευνα...

Να είστε καλά παιδιά, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις ευχές. Όταν θα λήξει όλο αυτό θα έχουμε όλοι καλύτερη άποψη, εύχομαι να είναι καλή.
 

Bouklas

Well-Known Member
Update.
Άσχημα τα νέα μου καθώς η θεραπεία με την κορτιζόνη δεν έπιασε, για όσο καιρό ήμουν στην χρήση της τα αποτελέσματα ήταν καλά, όχι όπως ήμουν στους 7 μήνες μετά την μεταμόσχευση απλά σε ένα αρκετά καλο επίπεδο. Κάποιες περιοχές που ήταν πιο αραιές είχαν κλείσει ικανοποιητικά. Με το αναγκαστικό σταμάτημα όμως της κορτιζόνης σιγά σιγά επανερχόμουν στο αρχικό άσχημο αποτέλεσμα και έτσι η οποια θετική εξέλιξη είχα δει δεν κράτησε για πολύ. Πλέον έχω στείλει email στον γιατρό και περιμένω την απάντηση του.
 

Stripar

Established Member
Λυπηρά τα νέα Boukla
Μέχρι ένα σημείο βέβαια ήταν αναμενόμενα...

Ελπίζω η απάντηση του γιατρού να μας εκπλήξει ευχάριστα!

:)
 

Bouklas

Well-Known Member
Λυπηρά τα νέα Boukla
Μέχρι ένα σημείο βέβαια ήταν αναμενόμενα...

Ελπίζω η απάντηση του γιατρού να μας εκπλήξει ευχάριστα!

:)
Να είσαι καλά Stripar, μακάρι να είναι ευχάριστα να τελειώνει το πρόβλημα μου, 3 χρονια τώρα πέρασε πολύς καιρός.
 
Μπλουζα